מוזיאון הלובר | Musée du Louvre

שימו לב! כדאי להישאר מעודכנים בנוגע להנחיות והגבלות הקורונה בפריז, ההנחיות ליוצאים מישראל לצרפת וההנחיות לחוזרים לישראל מצרפת. תוכלו לקרוא על כך בעמוד הנחיות הקורונה בפריז.

כל המידע החשוב לתייר הישראלי המבקר במוזיאון הלובר (Musée du Louvre). מה הולכים לראות, איך להגיע, עם מה לשלב את הביקור באתר, קצת היסטוריה, שלל טיפים חשובים וגם כמובן איך לדלג על התור שיכול להיות ארוך.

מידע כללי

מוזיאון הלובר (Musee du Louvre) הוא המוזיאון המפורסם ביותר במוזיאוני פריז ואחד המפורסמים בעולם. תחושת ה”מאיפה להתחיל?!” שקיימת כשמגיעים ללובר, קיימת גם כשצריך לתת מידע כללי על המקום. מוזיאון הלובר ממוקם בלב פריז, ברובע הראשון בסמוך לנהר הסן ולרחוב ריבולי, בסמוך לגני טווילרי. הלובר כולל אוסף עצום של יצירות מופת באמנות, פסלים מפורסמים ועתיקות ונחשב למוזיאון האמנות המבוקר והגדול ביותר בעולם (כמעט 10 מיליון מבקרים כל שנה). מבין כלל המוזיאונים בפריז הוא הגדול ביותר ואליו מגיעים מספר המבקרים הגדול ביותר ביחס ליתר האתרים בפריז.

כדאי לדעת שיש 5% הנחה לגולשי הכל על להזמנה באתר טיקטס Tiqets.

כל שצריך לעשות הוא ללחוץ על כפתור ההזמנה, ואז במעמד ההזמנה להזין את קוד הקופון HAKOBCN05.

למידע מפורט על ההטבה מימושה והמלצות לפני השימוש בה

הכניסה למוזיאון (צילום מקורי)

סרטון מידע על מוזיאון הלובר מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על

היסטוריה - מטירה למוזיאון

הלובר (משמעות השם – מקום מבוצר) הוקם  על ידי המלך פיליפ אוגוסט ב-1190 כארמון מבוצר בגבולה המערבי של פריז, במסגרת הגנה כוללת על העיר מפני מתקפות ויקינגים. עם זאת, מרבית הבנייה המקורית נהרסה ושונתה לאורך השנים ורק אזור אחד בחלקו המערבי של המוזיאון מתקופה זו- ה-Salle Basse (חדר תחתון) וניתן לראותו כיום במרתף המוזיאון. התרחבותה של פריז בשנים שלאחר בניית המבצר מעבר לגבולות המערביים שהציב, הביאה לשינוי מייעודו הראשוני כקו הגנה למקום משכנו של האוצר המלכותי. בשנת 1546, תחת שלטון פרנסואה הראשון החל האדריכל פייר לסקו להפוך את המבצר לארמון מלכותי מפואר. עם השנים, נעשו שינויים והרחבות רבות למבנה על ידי מלכי צרפת- חיבור עם ארמון הטווילרי ובניית הגלריה הגדולה, בניית אגף רישלייה הוספת החצר המרובעת וכדומה. שער הניצחון הקטן (באופן יחסי לשער הניצחון המקורי) שתראו בדרך למוזיאון נבנה בהוראה של נפוליאון והיווה בראשיתו את הכניסה לגני טווילרי.

**פרסומת**הלובר היה מקום משכנם של מלכי צרפת עד ל-1682, אז לואי ה-14 החליט להעביר את המושב המלכותי לוורסאי והלובר נעשה למקום תצוגת אוסף האומנות המלכותי, שכלל גם עתיקות יווניות ופסלים רומיים. במשך 100 שנה, הלובר אירח את האקדמיה המלכותית לציור ופיסול וסלוני אמנות שונים.

לאחר המהפכה הצרפתית, הוחלט כי על המקום להיפתח להמון על מנת שיוכל ליהנות מיצירות המופת הלאומיות, והמוזיאון נפתח ב-1793 בתערוכה של 537 ציורים. בשנים שלאחר מכן, המוזיאון נקרא “מוזיאון נפוליאון” ולא בכדי, אוסף היצירות התרחב מאוד תחת שלטונו של נפוליאון בשל הבזיזות במלחמותיו הרבות. צורתו הנוכחית של הלובר כמבנה עצום בעל שתי זרועות- אגף רישלייה הצפוני ואגף דנון הדרומי (הגובל בנהר הסן) המקיפות את חצר נפוליאון במרכז, קיימת מאז 1874.

שער נפוליאון מול הכניסה ללובר (צילום מקורי)

ב-1983, פרנסואה מיטרנן, נשיא צרפת, הציע את תכנית “הלובר הגדול” לחידוש ושיפוץ המוזיאון. האדריכל הסיני-אמריקאי איי.אם פיי זכה בפרויקט והציע את פרימידת הזכוכית ככניסה המרכזית הניצבת במרכז חצר נפוליאון, ובנייתה הושלמה ב-1989. כיאה לצרפת ובדומה למונומנטיים אדריכליים רבים בפריז, גם פירמידת הזכוכית של הלובר עוררה ויכוחים רבים (ראו מגדל אייפל ומרכז פומפידו). הטענה המרכזית של המבקרים שייתכן שגם אתם תחושו, היא כי המבנה העתידני נראה תלוש בחזית הארכיטקטורה הקלאסית של המוזיאון. עם זאת, התומכים גורסים כי דווקא הסגנונות המנוגדים מהווים מיזוג מוצלח בין ישן וחדש, קלאסי ומודרני.

כרטיסי דילוג על התור וכרטיסים משולבים ללובר

אוסף היצירות

מהו מקור אוסף היצירות העצום שיש בלובר? כ-2,500 יצירות מקורם באוספי האמנות המלכותיים של מלכי צרפת, כדוגמת פרנסואה ה-1 (שכחובב אמנות איטלקית רכש את המונה ליזה) ולואי ה-14. מלחמות נפוליאון אחראיות במידה רבה לאוסף הפריטים הבינלאומי הרחב והנדיר, שנבזז בעת המלחמות באירופה (לדוגמא קישוט המזבח של כנסיית סנטה מריה דלה גרציה במילאנו מעשי ידי טיציאן) ונשדד מחפירות ארכיאולוגיות במצרים ובמזרח התיכון (לדוגמא לוחות רשימת המלכים המצרים מכרנך). כמו כן, אוספים רבים צורפו למוזיאון בזכות ירושות, תרומות ורכישות. הברון אדמונד דה-רוטשילד, לדוגמא, תרם למוזיאון ב-1935 את אוסף האמנות שלו שכלל עשרות אלפי פריטים.

שלוחות של הלובר

“לה-לובר לאנס” הינו שלוחה של המוזיאון בעיר לאנס שבצפון צרפת, המציגה כמה מאות יצירות מרכזיות שהיו מאוחסנות במחסני הלובר. המוזיאון אף הוא מכיל מבחר יצירות אמנות מרשים ביותר, לאונרדו דה-וינצ’י, רפאל וגויה ואף היצירה המפורסמת של אז’ן דלקרואה- “חירות מובילה את העם”. שלוחה נוספת שבה בנתיים לא נוכל לבקר, היא מבנה עצום עם כיפת שיש הנבנה בשנים אלו באבו דאבי בשם “לובר של החולות”.

מה רואים?

כיום המוזיאון מציג יותר על פני יותר מ-73,000 מטר מרובע של יצירות המחולקות לשמונה קטגוריות בארבע קומות – עתיקות מצריות; עתיקות יווניות, רומאיות ואטרוסקיות; עתיקות מהמזרח הקרוב; אמנות אסלאמית; ציורים; פסלים; אמנות דקורטיבית; והדפסים ואיורים. ישנו אוסף נכבד של יצירות צרפתיות, ציור ופיסול איטלקי, הולנדי ופלמי קלאסי.

הספינקס (צילום: מקורי)

הגלריה של אפולו (צילום: Highfields)

במוזיאון נמצאות היצירות המפורסמות ביותר בעולם להלן רשימת החשובות שבהן:

ציורים: המונה ליזה והמדונה בין הסלעים של ליאונרדו דה-וינצ’י, הגננת היפה של רפאל, החתונה בקנה של פאולו ורונזה, החירות המובילה את העם של  אז’ן דלקרואה, רוקמת התחרה של יאן ורמיר, ורפסודת מדוזה של ז’ריקו.

המונה ליזה של ליאונרדו דה וינצ’י (צילום מקורי)

פסלים: פסל הפרש של המלך לואי ה14, הפסל ונוס דה-מיל, סוסי מארלי (אילו שבכיכר קונקורד הם העתק), העבד הגווע של מיכאלאנגלו, הכתבן הישוב והספינקס ממצריים העתיקה, פסלה של אלת הניצחון ניקה מסמותרקיה ופסלי המקדשים של אשור.

העבד של מיכלאנג’לו (צילום מקורי)

התופרת של ורמיר (PD)

מלבד היצירות מבנה הארמון עצמו מרתק. רבים באים לחזות בעמודי פרו שנמצאים לאורך החזית של מזרח הארמון, בפאביון רישליה שבעבר היה מעון משרד האוצר הצרפתי, כניסת הפרמידה הייחודית (וכאמור – השנויה במחלוקת), המרתפים, תעלות המגן של הארמון מתקופתו כמבצר ועוד.
בלובר נמצאים פסלים מהחזית המקורית של קתדרלת הדואמו שהיא הסמל הבלתי מעורער של פירנצה.

ביקור במוזיאון הלובר בזמן הקורונה

נכון לעדכון שורות אלו (אוקטובר 2021) בשל הגבלות ההתקהלות נכון לעדכון עמוד זה לא ניתן לרכוש כרטיסים במוזיאון עצמו וחלה חובה לרכוש כרטיסים מראש ללובר ליום ולשעה ספציפיים. מבקרים שאינם מגיעים במסגרת קבוצה יכולים להיכנס רק מהכניסה הראשית – ליד פרמידת הזכוכית – שם ישנם תורים שונים לפי השעה אליה הזמנתם את הכרטיס. כמו כן, לפני הבידוק הבטחוני נערכת בדיקה של התו הירוק הצרפתי באפליקציית TousAntiCovid או בגרסתו מודפסת. תוכלו לקרוא בפירוט רב יותר על תו זה בעמוד הנחיות הקורונה בפריז.

מעבר לכך ישנן כמה הנחיות ושינויים בלובר על מנת להתאים את הביקור לשמירה על בריאותם המבקרים והעובדים.

 • כל מבקרי המוזיאון מעל גיל 11 מחוייבים בעטיית מסכה המכסה את האף והפה.
 • כעת לחדר התצודה של המונה ליזה יש יציאה וכניסה נפרדות על מנת לווסת את הצפיפות שבחדר ואת כמות הנכנסים אליו.
 • ישנן כמה תערוכות אשר סגורות כעת למבקרים

פירוט הנחיות והגבלות אלו באתר המוזיאון תוכלו למצוא כאן.

**פרסומת**המלצות "הכל על"

 • הביקור במוזיאון הוא חובה. למי שאין זמן ו/או כסף רצוי לפחות לבוא ולהביט בו מבחוץ. תיירים רבים מכל העולם נכנסים אליו למרות התור והמחיר. הוא מתאים לדעתנו גם ילדים, והם אפילו יכולים להיכנס במחיר מופחת. רצוי לתכנן עימם את הסיור במוזיאון מראש לפי תחומי העניין שלהם ולתכנן ביקור קצת פחות עמוס ועם יותר הפסקות (לקריאה נוספת על המלצות לפריז עם ילדים).
 • איך להימנע מלחכות בתור? מומלץ לקנות את הכרטיסים מראש (ראו קישור זה), אך שימו לב לשני דברים: א. יש לאסוף את הכרטיסים מרשימת החנויות המופיעה באתר ולא בקופות המוזיאון. ב. הכרטיס חוסך את ההמתנה בתור לקופות, אך לא את ההמתנה בבידוק הבטחוני שהוא הגורם העיקרי לתור. הצעה נוספת היא להיכנס מהכניסה השניה ליד שער הקורסל – תחנת המטרו פלה רויאל לובר. מרבית האנשים ממתינים בתור בכניסה הראשית ליד הפרמידה ולכן בכניסה הצדדית התור לבידוק לרוב קצר יותר (שימו לב שאופציה זו פחות רלוונטית למי שהזמין כרטיס מראש, כי לבעלי הכרטיסים המוזמנים מראש יש להכנס מהכניסה של הפירמידה). הצעה שלישית היא לבוא בימים בהם המוזיאון פתוח עד מאוחר ולהגיע לביקור בשעות הערב (נניח בין 18:00-21:30). למי שמתכנן לא לראות הכל ורוצה רק שלוש שעות של סיור זה מספיק ויש הרבה פחות אנשים בתור ובצפיה ביצירות. אנו מאוד ממליצים למי שמתעניין בהמלצות כגון אלו, להציץ גם בעמוד המקיף הבא: המלצות והנחות לנוסעים לפריז, חובה לבקר לפני הזמנה!
 • סוגי כרטיסים:
  • דילוג על התור– כפי שתואר, מדובר בדילוג על התור לרכישת הכרטיס ולא בדילוג על התור לבידוק הבטחוני. הזמנה דרך חברת טיקטס, והזמנה דרך חברת גט יור גייד (כדאי לבדוק את שתי החברות מפני שלעתים יש הבדל במחירים).
  • דילוג על התור עם מדריך אודיו– להזמנה.
  • סיור מודרך בן שעתיים הכולל דילוג על התור– להזמנה.
  • משולב– סיור מודרך בן יום עם מדריך במגדל אייפל ושייט על נהר הסיין, ולאחר מכן הגעה וכניסה עצמאית עם דילוג על התור למוזיאון הלובר.להזמנה.
 • אפשרות נוספת לחובבי מוזיאונים הינה קניית כרטיס פריס פאס המאפשר כניסה חינם למוזיאון או כרטיס פריס מוזיאון פאס לתערוכות הקבועות של יותר מ- 60 מוזיאונים ואתרים בפריז וסביבותיה, כולל הלובר. הבונוס של כרטיס זה הוא כניסה ללא תור. בימי הקיץ עמוסי התיירים זה עשוי לשמש אתכם היטב. יש כרטיס שתקף ליומיים, ארבעה ימים ולרציניים אפילו לשישה ימים (המחירים כיום הם 42 יורו, 56 יורו ו69 יורו בהתאמה).
 • למי שרוצה להכיר את האזור לעומק אנו ממליצים על בדיקה של שני סיורים בעברית שיכולים להוות עבורכם אופציה. למי שרוצה להכיר את האזור בלבד אנו ממליצים לבדוק את הסיור: סיור בעברית באזור שאנז אליזה וטווילרי, למי שמעוניין להתעמק יותר ביצירות של המוזיאון המפורסם לצד ההיכרות עם האזור אנו ממליצים על הסיור - עשרת היצירות המוכרות של הלובר: סיור בעברית במוזיאון בפריז. אפשר למצוא מידע נוסף בנושא בעמוד על סיורים מודרכים בפריז בעברית.
 • כאמור, המוזיאון עמוס וגדוש בהמון מוצגים יפים לראות. המלצה שלנו – נסו לתכנן את הביקור מראש על פי תצוגות שיותר מעניינות אתכם, כי בכל מקרה לא תספיקו לראות את הכל ביום אחד. באתר המוזיאון ניתן למצוא מפה אינטרקטיבית מפורטת של המוזיאון, כך שתוכלו לראות את הקומות והאגפים השונים, להחליט מה הכי מעניין אתכם ולפי זה לבנות את הביקור. לינק למפה- http://www.louvre.fr/en/plan. דרך יותר פשוטה לתכנון ביקור ממוקד במוזיאון הוא כזה – באתר המוזיאון נבנו מסלולי ביקור שונים לפי נושאים: סיור בעקבות אהבה, אוכל, הרנסנס האיטלקי או חיי היום יום במצרים. יש שפע של מסלולים לבחירה הכוללים גם פירוט לגבי אורכם (לרוב בין שעה וחצי לשלוש שעות). למעוניינים- http://www.louvre.fr/en/parcours
 • המוזיאון מציע גם סיור מודרך המספק סקירה כללית של היצירות המפורסמות ביותר במוזיאון. אורכו של הסיור הוא שעה וחצי, הוא ניתן גם באנגלית בשעה 11:15 ובשעה 14:00. ביום הביקור תוכלו להירשם ולרכוש כרטיסים לסיור במקום.
 • אופציות אחרות להדרכה קיימות – או בהשכרת Audio Guide, או שניתן להוריד לסמארטפון אפליקציית הדרכה מבעוד מועד (חפשו – Louvre museum visitor guide, יש אפליקציות בחינם ויש בתשלום). שימו לב שבדומה למוזיאונים רבים בפריז, רוב הכתוביות הן בצרפתית אז אינפורמציה מובנית תהיה בעיקר מהמדריכים הקוליים או מהסיורים המודרכים. במוזיאון התחילו להנפיק מדריך קולי חדש מבוסס GPS ובעל עומק והסבר גראפי לצד המלצות לתכנון הביקור. מכשיר חדיש זה משדרג את הביקור במוזיאון ומומלץ ביותר.
 • ביום א’ הראשון בכל חודש, בין החודשים אוקטובר למרץ, הכניסה ללובר (ולמוזיאונים בפריז בכלל) הינה חופשית. הרווח הוא בחסכון, אך המחיר הוא בצפיפות הגבוהה עוד יותר ביום זה – ראו על כך עוד תחת פריז בחינם.
 • אנו ממליצים מאוד לא להתקרב לאזור עם רכב פרטי (ראו השכרת רכב בפריז והשכרת רכב בצרפת) ולהשתמש בתחבורה הציבורית. לדעתנו, הדרך המומלצת ביותר להגיע למקום היא באמצעות המטרו. בנוסף, למשתמשים באוטובוס התיירים של פריז, כדאי לדעת שבאזור אתר זה ישנה תחנה סמוכה ונוחה.
 • הלינה באזור מוזיאון הלובר, כמו הלינה באזור גני טווילרי, היא אחת מאפשרויות הלינה המבוקשות והיקרות שיש בפריז. אזור זה הוא מהמרכזים התיירותים, ההסטוריים, התרבותיים והממשלתיים החשובים של פריז ומושך אליו מבקרים שרוצים ללון בסמיכות לאתרים חשובים כמו, כיכר קונקורדגני טווילרי והלובר ורחובות מרכזים כמו רחוב ריבולי. בין המלונות המומלצים באזור ניתן למנות את: מלון רלה דו לובר (Relais Du Louvre)אפרטמנטס דה לובר (Apartments Du Louvre)מלון רגינה (Hotel Regina)מלון דו לובר, הייאט הוטל (Hotel Du Louvre, a Hyatt Hotel). לקריאה נוספת: מלונות בפריזמלונות באזור הלובר.

המלצות שעלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו פריז למטיילים – Paris For Travelers:

 • לגבי הלובר, אנחנו לקחנו סיור מודרך זריז, של שעה וחצי. ראינו רק את “הכותרות”, וטוב שכך, כי עם ילדים הסבלנות מוגבלת. בדרך זו בכל “הוחדרו המסרים” שבאומנות יש מעבר ליופי או טכניקה, מבע, אמירה וכו’.

המלצות גולשים:

 • הלובר די משעמם. אם אתם לא חובבי אומנות ועתיקות נלהבים ואם לא בוער לכם לצלם את המונה ליזה, אז אפשר לוותר. מספיק להצטלם על רקע הפירמידה ואפשר גם בתוכו (להכנס לפירמידה לא צריך כרטיס הכניסה למוזיאון היא אחרי זה). קנינו כרטיס מהארץ אבל לא בוער, כי יש הרבה רוכלים שמוכרים במקום כרטיסים בלי לחכות בתור.

לקריאה נוספת בעברית על המוזיאון:

מידע שימושי על מוזיאון הלובר

שעות פתיחה

המוזיאון פתוח כל יום מלבד ימי שלישי. בימי שני, חמישי, שבת וראשון מ-9:00 עד 18:00 ובימי רביעי ושישי מ-9:00 עד 21:45.

כתובת

rue de Rivoli, 75001 Paris162

אתר רשמי
הגעה
directions_subway
מטרו

קו 1 וקו 7 לתחנת Palais Royal Musée du Louvre

directions_bus
אוטובוס

קווים 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81, 95 ואוטובוס התיירים הפתוח (Paris Open Tour bus) עוצרים בחזית המוזיאון, מול הפרימידה.

directions_car
רכב

יש מגרש חניה תת קרקעי שפתוח כל יום בין השעות 7:00-23:00 ב-Avenue du Général Lemonnier.

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי