כל מה שבאמת צריך לדעת לפני שמבקרים במוזיאון הוותיקן ברומא | Vatican Museums

שימו לב! כדאי להישאר מעודכנים בנוגע להנחיות והגבלות הקורונה ברומא, ההנחיות ליוצאים מישראל לאיטליה וההנחיות לחוזרים לישראל מאיטליה. תוכלו לקרוא על כך בעמוד הנחיות הקורונה ברומא.

“כשרומא שובה אותך בקסמה העתיק, כל הרעות שדיברת בה נעלמות ואתה יודע שהנך בר מזל על שזכית לחזות בה” (פ. פליני)

בעמוד זה תמצאו את כל המידע הבאמת חשוב לתייר הישראלי המבקר במוזיאון הותיקן, המוזיאון החשוב של רומא ומהחשובים בעולם: מה הולכים לראות, איך להגיע, קצת היסטוריה וגם כמובן איך לחסוך כסף ואם אפשר את התור שיכול להיות ארוך (עדכון אחרון 2022).

הזמנת כרטיסים למוזיאון הותיקן – 5% הנחה רק לגולשי הכל על

מידע כללי

מוזיאון הוותיקן (Musei Vaticani) הוא אחד המוזיאונים המפורסמים והגדולים בעולם, ואחד מהמוזיאונים הגדולים של רומא. מוזיאון הוותיקן הוקם במאה ה-16 ונמצא בתוך קרית הוותיקן. המוזיאון מורכב מכמה מוזיאונים שונים, המורכבים גם הם מכמה גלריות שונות (סה”כ 14,000 חדרים) ובהם מוצגים אוספים אמנותים ומוצגים היסטוריים שהופכים אותו לחגיגה אדירה לחובבי ההיסטוריה והאמנות. המוזיאון מגלה במקצת על גדולתה של רומא הנוצרית בימי הרנסנס.

לאטרקציה זו, ולשלל אטרקציות נוספות ישנם 5% הנחה לגולשי הכל על באתר זה.

כל שצריך לעשות הוא ללחוץ על כפתור ההזמנה, ואז במעמד ההזמנה להזין את קוד הקופון HAKO5.

אפשר לבקר בותיקן במשך יומיים רצופים ולא לראות את כל מה שהמוזיאון מציע. לכן ניסינו לרכז כאן את החדרים העיקריים ואת המוצגים העיקריים, אשר בזמן המועט העומד לרשות התייר ממוצע, מומלץ לראות במיוחד. כך תוכלו להכיר במקצת את העושר הרב שיש במוזיאון הזה, אך מכיוון שזה באמת רק על קצה המזלג אפשר לומר שיש עוד הרבה מוצגים אחרים שלא נכנסו לרשימה שלנו. חשוב לזכור שמוזיאון הוותיקן הוא אתר חובה גם למי שאינו אוהב מוזיאונים!

**פרסומת**ההיסטוריה של מוזיאון הותיקן

כפי שרומא הענקית החלה בהתיישבות של שבטים לאטיניים בבתים קטנים על גדות הטיבר (לפירוט ראה ההיסטוריה של רומא), כך גם מוזיאון הותיקן,שהוא אולי המוזיאון העשיר והמפורסם ביותר בעולם, אשר התחיל מפסל קטן אחד שפירט את סיפורו של לאוקואון ובניו (שהיה כוהן העיר טרויה) ונמצא במקרה בפרבר קטן סמוך לרומא.
הפסל נרכש על ידי האפיפיור בהמלצתו של לא אחר מאשר מיכאלנג’לו. הוא גם זה שייעץ לו לאפשר להמונים לבוא ולצפות ביצירת אמנות זו, וכך החל במאה ה-16 הרעיון שהכנסייה תיצור מוזיאון שיעיד על עוצמתה.
המוצגים הראשונים הוצגו בחדר קטן, עד שהאפיפיור פיוס האחד עשר הורה על הקמת מבנה חדש עבור המוזיאון שתוכנן על ידי אדריכל הרנסנס, לוקה בלטראמי.

סרטון הדרכה על הותיקן – מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על

חלקי המוזיאון העיקריים ומוצגים מרכזיים

הקפלה הסיסטינית

הקפלה הסיסטינית היא אחד המוצגים המפורסמים במוזיאון הותקין. רבים כתבו עליה מאמרים שלמים. אנו הסתפקנו בדף נפרד שיאפשר לכם להבין חלק מיצירה אדירה זו, המציגה את אמנות הרנסנס במלוא הדרה. לקריאה נוספת: הקפלה הסיסטינית.

גלריית הציורים (Pinacoteca)

גלריה זו הינה מאוחרת יחסית, מתקופת המאה העשרים, והיא כוללת אוסף עצום של ציורים המחולקים ל-18 חדרי תצוגה. אפשר לראות כאן ציורים של רפאל, לאונרדו דה וינצ’י, קאראווג’ו, ועוד ציירים רבים וטובים.

מוזיאון פיו קלמנטינו (Museo Pio-Clementino)

חלק זה של המוזיאון מציג פיסול יווני ופיסול רומאי וקרוי על שם האפיפיור קלמנטיוס, שהורה על בנייתו. החלק הזה הוא מהחשובים במוזיאון הותיקן והוא מציג כמה מוצגים חשובים במיוחד הממחישים את הפיסול הקלאסי במלוא הדרו. תפגשו כאן את הפסל “לאוקואון ובניו”, שהוא הפסל הראשון שהוצג במוזיאון ואחד מהמודלים של הבנייה הקלאסית בכלל (הפסל שאותו רואים היום הוא בחלקו שחזור של מיכאלאנג’לו). פסל זה מציג את סופם הטרגי של כוהן העיר טרויה ובניו כאשר הם נאבקים בנחשי המים שנשלחו, על מנת להעניש את הכוהן על בגידתו באלים. פסל מדהים אחר אותו תראו בחלק זה של המוזיאון הוא פסל “אפולו בלוודרה” (Apollo Belvedere), אשר רוב הטענות המושמעות היום בנוגע אליו הן שהוא תיאטרלי ומוגזם ואינו תיאור “אמיתי” של אל השמש.

שני פסלים אלו מציגים כאמור פיסול קלאסי מושלם, כולל פרופורציות מדויקות, דמויות בתנועה וירידה מדהימה לפרטים. מספיק להסתכל בבגדים או בגלימות שלובשות הדמויות, הנראים עשויים בד ממש, כדי להבין את הטכניקה הגבוהה שהפגינו הפסלים שפיסלו אותן.

פסל לאוקואון ובניו הנאבקים בנחשי המים. זהו הפסל שהיווה את תחילתו של מוזיאון הותיקן. 
(צילום: JuanMa)

פסלה של אתנה (מנרווה) היוצאת לקרב. במקור החזיקה ביד ימין לפיד או חרב, שנשברו במרוצת הימים. (צילום: Shii)

פסל אפולו בלוודרה Apollo Belvedere

מלבד פיסול קלאסי תמצאו בחדר זה סרקופגים מדהימים מהתקופה הרומית, כמו זה המתאר את מלחמת האמזונות (נשים לוחמות) בהתקפתן על אתונה – חלק חשוב במיתולוגיה ההליניסטית; האופוקיסאומנוס, שהוא פסל של מתאגרף המתכונן לקרב (מושח עצמו בשמן) ובאמת קצרה היריעה מלכתוב על כמות הפסלים המדהימים שיש במתחם זה. מומלץ בחום לא לפספס ולבוא עם סבלנות. גם מי שאינו מתמצא באמנות יבין מה העוצמה של האוצר הזה.
כדאי לשים לב שבתקופות העומס דוחקים את התיירים החוצה מחלק זה לכיוון חלקים אחרים. סמוך לחדרים אלו ישנו ה”סלה די אנמלי” הכולל פסלים של חיות מאבן – אם קצרה סבלנותכם על חלק זה אפשר לדלג.

סרקופג המתאר את מלחמת האמזונות 
(צילום: Sailko)

האופסיאומונוס
(צילום: Broc

הרמס בלוודרה 
(צילום: Jean-Pol GRANDMONT)

סלה רוטונדה (Sala Rotonda)

חלק זה, המזכיר בבנייתו את הפנטאון וכולל גלריית פסלים מיוחדת הבנויה סביב למזבח, הוא אחד החלקים היפים ביותר במוזיאון הותיקן. תוכלו לראות כאן את פסלה של “הרה ברבריני”, את פסלו של זאוס ואת אחד הפסלים היפים של הגליה, פסלו הענק של הרקולס שעמד בתיאטרון של העיר פומפיי, שנהרסה בהתפרצות הגעשית של הווזוב.

פסלו של הרקולס שהגיע מהריסות פומפיי (צילום: Lalupa)

המזבח במרכז הגלריה ופסלה של מלכת האלים והפטרונית של רומא העתיקה (צילום: Lalupa)

האלה הרה (צילום: Lalupa)

**פרסומת**אוסף האמנות הדתית בת זמננו (Collezione Arte Religiosa Moderna)

אוסף גדול של יצירות אמנות “מאוחרות”, החל מן המאה ה-19. אוסף זה כולל יצירות של אמנים בעלי שם, כמו וינסנט ואן גוך, מארק שגאל, פרנסיס בייקון, ופאבלו פיקאסו. האוסף מפוזר ב-55 חדרים שונים במוזיאון הותיקן.

--פרסומת--

 • לחסוך את התור, הכסף והכאב ראש, כרטיסים להזמנה מראש לקולוסיאום, למוזיאון הותיקן, לגלריית בורגזה ועוד מגוון אתרים ואטרקציות ברומא באתר Tiqets » למידע נוסף.
 • מחפשים להשכיר רכב באיטליה? השוואת מחירים בין אלף אתרים - מחירים ושירות ללא תחרות באתר Rentalcars » למידע נוסף.
 • מחפשים כרטיסים לכדורגל או הופעות ברומא? טיקטאינגו היא ספקית הכרטיסים האמינה ביותר בתחום » למידע נוסף.

לפרסום עסק העוסק ברומא באתר, אנא צור קשר.

מוזיאון קיאראמונטי (Museo Chiaramonti)

חלק זה מציג כמות אדירה של סרקופגים ופסלים רומיים ויוונים, כגון פסלו של הקיסר “אוגוסטוס” ופסלו של אל הנילוס (אל הנילוס הוא דמות מיתית, האגדה מספרת שהיא יושבת במערה המשמשת כמקורות של הנהר הארוך ביותר שהכירו אנשי רומא). כמובן שתפגשו כאן גם את יתר האלים היוונים והרומיים, כמו דיוניסוס, אתנה (מנרווה) והרה. אך את התשוקה לפיסול קלאסי תשמרו לחדר פיו קלמנטיו.

פסלו של דיוניסוס, אל היין השיכור וסאטיר (חצי אדם חצי תייש) (צילומים: Marie-Lan Nguyen)

פסלו של הרמס “הדו פרצופי” (צילומים: Marie-Lan Nguyen)

פסלו של הרוס (המקבילה הרומית של קופידון), במקרה זה ללא הקשת והחצים שלו. (צילומים: Marie-Lan Nguyen)

מוזיאון גרגוריאנו אטרוסקו (Museo Gregoriano Etrusco)

מוזיאון זה מציג יצירות אמנות וכלים מהתקופה האטרוסקית העתיקה של רומא (בערך במאה החמישית לספירה). האמנות האטרוסקית משלבת השפעות ממזרח (יוון), אך גם השפעות מקומוית והשפעות מדרום (מצרים) ולכן היא מיוחדת מאוד ומלמדת על חייהם של התושבים של אזור רומא לפני שזו הפכה להיות אימפריה.
המוצג המפורסם ביותר בחלק זה הוא פסל חייל הברונזה מהמאה החמישית לפנה”ס, שנבנה באזור רומא ומכונה “מארס מטודי” (Mars of Todi). מלבד החייל מוצגים כאן כדים אטרוסקיים, תכשיטים רבים, עיטורים של “אצילים” ועשירים מהתקופה שבה החלה האימפריה הרומאית ותרבותה.

תכשיטים אטרוסקיים מזהב
(צילום: Jean-Pol GRANDMONT)

כד יווני שהתגלה בכפרים האטרוסקיים.
בכד רואים לחיצת יד בין אתנה להרקולס. 
(צילום: Shii)

מוזיאון גרגוריאנו אג’יציו (Museo Gregoriano Egizio)

מוזיאון המציג ממצאים ממצרים העתיקה. לא לצפות לרמה של המוזיאון הבריטי בלונדון, אך בכל זאת שווה להציץ בקלפים ובכתבי החרטומים, בפסלי הפרעונים ופסלי בע”ח כמו אריות וצבאים. בחלק זה של המוזיאון תמצאו עתיקות מצריות בתאריכים שבין 3000-1000 לפנה”ס.

פסלים המוצגים ב-Gregoriano Egizio (צילום: Neithsabes)

גלריית המפות

גלריית המפות היא אולי האוסף המיוחד ביותר של מוזיאון הותיקן. היא כוללת עשרות סוגים של מפות איטליה בצבעים וצורות שונות שמציגות את הימים בהם מדינות האפיפיור היו גדולות ורחבות ולא שכונות בתוך העיר.

המוזיאון האתנוגרפי המיסיונרי (Museo Missionario-Etnologico)

חלק זה הוא חלק מאוחר יחסית שנוסד רק במאה העשרים. יחד עם גלריית המפות הוא ממחיש את החשיבה המיסיונרית ואת הרצון הבלתי נדלה להתפשט כל הזמן ברחבי העולם. האוסף מונה כ-100,000 פריטים מכל רחבי העולם הממחישים את התרבויות השונות בתקופות ההן.

חדרי רפאל

אם הדמות המפורסמת הנקשרת בקפלה הסיסטנית היא מיכאלנג’לו, חדרים אלו קשורים באמן רנסנס אחר (או צב נינג’ה אחר – תלוי בגיל התייר), ששמו רפאל. רפאל היה כוכב מגיל צעיר. בשנת 1508, כשהוא בן 26 בלבד, הוא נבחר לקשט את חדרי יוליוס ה-2, שהפכו להיות חדרי רפאל שאנו רואים היום. החדרים כוללים 13 קשתות מדהימות באורך 65 מטרים ו-52 ציורים על תקרות החדרים.
חדרי רפאל מחולקים לארבעה חדרים:
בחדר הראשון מוצג ציור תקרה מיוחד של המורה של רפאל, פרוג’ינו, אך זה רק יכין אתכם לחדר השני בו תראו כמה מציורי הרנסנס המפורסמים ביותר: הקיר הראשון הוא קיר שמערבב בין סיפורי הברית הישנה והברית החדשה (טריק רנסנסי ידוע עליו תקראו בפרוטרוט בקאפלה הסיסטינית) ואילו הציור השני הוא הציור המפורסם של רפאל, אסכולת אתונה.

רפאל

רפאל הוא אמן הרנסנס מהדור השני. הוא העתיק ביצירותיו מוטיבים רבים של שניים מאמני הרנסנס הגדולים, מיכאלנג’לו וליאונרדו דה וינצ’י.
רפאל גדל במשפחה של אמנים (אביו היה משורר וצייר) וכנראה למד ציור בגיל מאוד מוקדם.
הוא היה כוכב בשמי ציור הרנסנס וצייר עבור אנשי שם ואפיפיורים כבר בגיל צעיר. הוא נפטר בגיל מוקדם יחסית (בשנות השלושים לחייו) ונקבר בפנתיאון.

אסכולת אתונה

הציור המפורסם ביותר בחדרים אלו הוא הפרסקו (סגנון ציור בו הציר מצייר ישר על הטיח) של “אסכולת אתונה”.
הציור מוצב בחדר ששימש כבית הדין של יוליוס ומוצגים בו, על ידי פעולת הדמויות המופיעות בציור, סמלים לארבעת הדרכים בהן לאדם ישנה יכולת לקנות תהילה – שירה, תיאולוגיה, פילוסופיה וצדק.
לא ידוע בבירור למי התכוון מיכאלנג’לו בכל אחת מהדמויות, אך ידוע שהאדם המצביע לשמיים (מתאר את העולם האידאי) ומזכיר את לאונרדו דה וינצ’י הוא אפלטון, ואילו הדמות המצביעה על הארץ (מתארת את הניסיון להפוך את תורת המחשבה לארצית ומעשית יותר) היא של אריסטו. לצידן המורה של אפלטון, סוקרטס. עוד בתמונה: אוקלידס, פיתגורס וארכימדס ובצד רפאל. תמונה זו ממחישה עד כמה ראו עצמם אנשי הרנסנס כממשיכי דרכם של האתנואים.

שני החדרים הבאים הם פחות חשובים, למרות שלא פחות מדהימים ולא פחות חשובים לכנסייה הנוצרית. בחדר השלישי תצפו בציורים המתארים את ניצחון האמונה הנוצרית. על קיר אחד תראו את גירושו של לידיוס מהמקדש ועל קיר השני את יציאתו של פטרוס הקדוש מהכלא.

תקריב אסכולת אתונה (צילום מקורי)

אסכולת אתונה, אחד הציורים המפורסמים ב”חדרי רפאל” (מקור: ISBN 393612220, ותצלום תקריב מקורי)

מוצגים מחדרים נוספים:

קאראווג’יו וציירי רנסנס אחרים בחדר ה-Pinacoteca 
(צילום: Jean-Pol GRANDMONT)

חדר סרבייסקי, בו נמצא הציור הענק של המלך הפולני המנצח את העות’מאנים.
ציור של (Jan Matejko (1838-1893
(צילום: Jean-Pol GRANDMONT)

שטיחי קיר בגלריית דל אראצי
(צילום: Jean-Pol GRANDMONT)

ביקור במוזיאון הותיקן בתקופת הקורונה

נכון לכתיבת שורות אלו (מאי 2022) הכניסה למוזיאון הותיקן אינה מחייבת הזמנת כרטיסים מראש, אך הדבר מומלץ מאוד. אנו ממליצים להזמין כרטיסי כניסה מספר ימים קודם – כדי שלא יקרה מצב בו לא נותרו כרטיסים ליום בו תכננתם לבקר במוזיאון הותיקן, כאשר מדובר בקיץ ככל שתזמינו יותר מוקדם כך עדיף. קחו בחשבון שבשונה מההנחיות באתרים השונים ברומא בכניסה יש להציג תעודת חיסון או מחלים שעומדת תקפות, במידה ואתם לא עומדים בדרישות אלו ניתן להציג בדיקת קורונה עם תוצאה שלילית – בדיקת אנטיגן מ-48 השעות האחרונות או בדיקת PCR מ-72 השעות האחרונות. כמו כן, למרות שהסירו באיטליה את ההנחיה לעטיית מסכות במוזיאונים נכון לעכשיו עדיין חלה חובה זו בותיקן.

ניתן לרכוש כרטיסים מראש למוזיאון בכמה אתרים:

כרטיסי כניסה למוזיאון הותיקן באתר טיקטס

כרטיסי כניסה למוזיאון הותיקן באתר גט יור גייד

סיור מודרך במוזיאון הותיקן באתר גט יור גייד

אנו ממליצים לעקוב אחרי הנחיות הקורונה של מוזיאון הותיקן מאחר וההנחיות משתנות, כמו כן יש לקחת בחשבון שהתמודדות עם הקורונה בותיקן היא שונה מעט מהתמודדות של רומא.

הזמנת כרטיסים למוזיאון הותיקן ולקפלה הסיסטינית -
5% הנחה רק לגולשי הכל על

המלצות "הכל על" למבקר במוזיאון הותיקן

למי מומלץ לבקר במוזיאון הותיקן, ומתי?

 • הביקור במוזיאון הותיקן מומלץ לכולם. לדעתינו מדובר באתר חובה למבקרים ברומא לראשונה. הוא מתאים כמעט לכולם ומושך אליו תיירים רבים. חובבי האומנות וההיסטוריה אף ישקלו לבקר בו יותר מיום אחד. זמן הביקור יכול להשתנות בין תייר לתייר כתלות ברמת העניין שלו במוצגים הנמצאים במוזיאון העשיר. התייר המומצע ישקיע במוזיאון כשעה וחצי עד שעתיים, כאשר המבקרים ברומא עם ילדים יקצרו קצת את המסלול, וכדאי להם גם לשקול את הכרטיס שכולל סיור בגנים שיכול לעניין יותר את הילדים והוא גם לא ארוך מדי.
 • שימו לב כשהאפיפיור נואם, אין כניסה למוזיאון הותיקן.
 • תיירים דתיים המבקרים במוזיאון – אנו לא פוסקי הלכה, אנו יודעים שיש הנכנסים לקריית הותיקן עצמה ויש כאלו שלא. אלו שכן, אפשרי להיכנס למוזיאון הותקין בלי לעבור בכנסייה של ממש. כמובן שלצערינו תצטרכו לדלג על הקפלה הסיסטנית, מצד שני תוכלו ליהנות משאר העושר של המוזיאון (ראו המלצות נוספות בנושא תחת רומא לדתיים ושומרי מסורת).
 • במהלך הקיץ, בימי שישי, מוזאוני הותיקן פתוחים למטיילים גם בשעות הערב עד הלילה (21:00-1:30). כדאי לברר אופציה זו אשר פחות עמוסה.

תור וצפיפות במוזיאון הותיקן וטיפים להזמנת כרטיסים

פעילויות כרטיסים והדרכות במוזיאון הותיקן

המלצות לתכנון הביקור במוזיאון

 • כמה המלצות למבקרים עם ילדים באתר- כאמור שווה לתכנן מסלול פחות ארוך במוזיאון, שווה לעבור איתם על כמה מסיפורי המקרא המוכרים שהם יפגשו במוזיאון (מסיפור משה רבינו, דרך יהודית ועד דוד המלך וגוליית). המהדרין, יוכלו ללמד את הילדים על הסמלים הנוצריים הרבים המופיעים במוזיאון. את המסלול במוזיאון עם ילדים שווה לתכנן כך שבאמצע תתבצע עצירה בגנים של המוזיאון, אפשר לשלב זאת גם עם כוס קפה (זו המלצה לא רק למבקרים עם ילדים). רצוי כמובן לזכור שלילדים במוזיאון יש מחיר שונה…. לשים לב שלא משלמים עבורם כרטיס מלא.
 • מומלץ לקחת מדריך קולי, או לחלופין להזמין מדריך צמוד בביקור במוזיאון. ההנאה גוברת כאשר מבינים מה רואים (עם כל הכבוד להסברים המלומדים שלנו, אנו מסבירים רק על אחוז קטן מהעושר שישנו במוזיאון הותיקן). לא כדאי לסמוך על ההסברים שעל המוצגים, כיוון שמוזיאון הותיקן עדיין מיושן וסומך על הידע של מבקריו, במקום להעניק להם את הידע בצורה נגישה ונוחה.
 • שימו לב – הכניסה למוזיאון הותיקן (ובכלל זה לקריית הותיקן) בלבוש צנוע ולא חשוף מדי.
 • קחו את המפה של המוזיאון בכניסה אליו, בחרו אחד מארבעת המסלולים והיצמדו אליו. כדאי מאוד להשתמש במפה כדי לא לפספס מוצגים חשובים ומעניינים. הסיור במוזיאון הוא חד כיווני ובתקופות התיירות לא מאפשרים לחזור אחורה. עם כל כך הרבה אפשרויות וכל כך הרבה מוצגים, קל לפספס מוצגים חשובים…
 • אין כניסה למוזיאון עם תיקים בינוניים וגדולים ויש להשאירם לשמירה בכניסה. ביציאה צריך לחזור ולאסוף אותם (לפעמים דורש המתנה נוספת בתור עד שה”פקיד” הנחמד ימצא את התיק או המטריה שלכם בן ים החפצים), לכן אם ניתן השאירו את התיקים במלון או בלוקר.
 • מחיר: מבוגר – 14 יורו, סטודנט – 8 יורו. עבור הזמנה מראש – 4 יורו נוספים, הדרכה קולית – 5.5 יורו.
 • למידע על המוזיאון וסיור וירטואלי בין חלקי המוזיאון השונים: https://mv.vatican.va/3_EN/pages/MV_Home.html

המלצות כלליות לאזור מוזיאון הותיקן

תגובות והמלצות של גולשים למוזיאון הותיקן:

המלצות טיפים ותגובות שעלו בקבוצה שלנו –  הכל על רומא, הקבוצה ממנה מתחילים את הטיול בעיר הנצחית של ארץ המגף

 • לדעתנו לא צריך מדריך אנחנו  מדריך קולי. מוזיאון מטורף וההסברים במדריך הקולי פשוט מספיקים לא צריך שום דבר יותר מזה.Audio guide ממש טובים.

תגובות והמלצות שעלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו – רומא למטיילים – Rome for travelers:

 • חובה חובה חובה להזמין כרטיסים מהארץ למה התור שנמצא מחוץ לכניסה פשוט היסטרי! אנחנו הזמנו כרטיסים מראש ועמדנו בתור אחר שלקח ממש עניין של 5 דקות (מצד ימין עומדים בתור אנשים שיש להם כרטיסים מצד שמאל אנשים בלי כרטיסים. יש גם אנשים שמכוונים אתכם).
 • טיילתי עם בן זוגי ותינוקת בת שנה וארבעה חודשים. בכל האמור למוזיאון הותיקן הזמנתי מראש עם הדרכה קולית, עשינו טעות ונכנסנו עם העגלה, לא נגיש בכלל! וטעות נוספת שהזמנו לשתיים בצהריים.. מפוצץ אנשים, קלסטרופובי.
 • מעריכה שחובבי אומנות יכולים להסתובב בותיקן גם יומיים אבל אנחנו בהחלט נהנו ולמדנו מספיק וטוב. הותיקן בהחלט מרשימה ביופייה המוזיאון וגם כנסיית סנט פטרוס כאחד ולדעתי אכן חובה לבקר. הזמנת כרטיס מראש כמובן מדלג על התור העצום בכניסה (להערכתי לפחות שעה וחצי)
 • אנחנו הגענו היום, ברביעי 20.12 לפני 11:00 ולא היו תורים בכלל. גם נאמר לנו שברביעי אין תורים. לא קנינו שום דבר מראש.
  • היי גם כן, הינו היום בשעה 10 בבוקר בערך והיה רייק ולא היה תור ןגם במוזיאון הותיקן ולא היה תור.
 • ותיקן: הגענו עם מטרו ועצרנו בתחנת המוזיאון. מדובר בתור ארוךךךך (גם אם לא מדובר בעונת הקיץ המלאה בתיירים). ממליצה לקנות כרטיס מראש או לנסות להגיע הכי מוקדם שאפשר.כמו כן, במהלך הרחוב שמוביל לותיקן יש המון ספסרים שמוכרים כרטיסים + מדריך (חלקם המדריכים בעצמם, חלקם עובדים עבור סוכנויות וחלקם סתם עומדים עצמאית-תיזהרו מהם).ימכרו לכם את אותו סוג טיול, מחיר ממוצע אמור לעלות בין 35 ל40 יורו לאדם. נערך כ3 שעות.
 • תזמינו כרטיסים מראש!! גם לותיקן וגם לבזיליקה. לותיקן כדי שלא תצרכו לעמוד בתור של קניית הכרטיס שיכול להיות ארוך (תלוי מאוד מתי תגיעו). לבזיליקה הכניסה חינם! אז למה לקנות כרטיס של כניסה בלי תור ב15 יורו אתם שואלים? כי אם לא הייתי קונה הייתי עומד בתור שעתיים!!!! ככה פשוט הלכתי לתור של פריוריטי, הראיתי הכרטיס ונכנסתי בלי תור בכלל בזמן שאנשים מחכים שעות.
 • עם מדריך במוזיאון הותיקן או בלי מדריך – שאלה שמטרידה רבים. אז ככה: אנחנו הסתדרנו בלי מדריך כי קראתי הרבה ולא התעכבנו על כל פסל או ציור. ברור לי שפספסתי לא מעט. לקחתי זאת בחשבון. מדריך יסביר המון מעבר לכתוב ויעשיר את הסיור אבל תאלצו להתקדם בקצב של הקבוצה ולא בקצב שלכם. קודם מוזיאון הותיקן או קודם הבזיליקה? – אני חושב שקודם מוזיאון הותיקן כי הסיור בו ארוך יותר וחשוב להגיע מוקדם לסיור הזה כי מתחיל להיות עמוס בצהרים. כמו כן, לסיור בותיקן צריך ללכת הרבה אז כדאי להתחיל איתו כדי שיהיה כוח..
 • טיפ ותיקן – קנינו כרטיס משולב למוזיאונים והקפלה הסיססטנית ב20 יורו ללא תור דרך האתר הרשמי. לא לקחנו הדרכה ובדיעבד שמחנו על כך (ניתן לקחת מדריך קולי ב-7 יורו שם). יש מפה מסודרת שהולכים לפיה ואי אפשר להתבלבל.
  הטיפ שלי- נאמר לנו שבסוף הקפלה חייבים לפנות שמאלה ולחזור כי אי אפשר להיכנס לבזיליקה ללא בידוק בטחוני בתור מטורף מהרחבה המרכזית (היה צריך לחזור לשם גם עוד 10 דקות ברגל) או לחלופין לשלם 15 יורו לכרטיס ולהיכנס ללא תור.
  אנו פנינו ימינה והלכנו בטבעיות לבזיליקה. לא נבדקנו / נשאלנו ומצאנו עצמנו תוך 2 דקות בבזיליקה ללא שום בידוק ותור.
 • ותיקן- קנינו כרטיסים מהארץ ( גם בתקופה הזו התורים עמוסים) מי שלא חובב היסטוריה ואומנות עלול להתעייף מהר יש לקחת בחשבון שהסיור הוא ארוך ( לנו לקח 3 שעות).
 • הלכנו לכניסה לותיקן שם הצטרפנו לסיור של שמואל פוקר. הסיור היה מקיף ביותר! לשמואל המון ידע והוא ממש מצחיק ונחמד. בהחלט חויה! קחו בחשבון שזה בעצם המון מוזיאונים והמון אומנות- צריך להיות קצת בעניין… הותיקן היה סופר עמוס ביום שהיינו וזה גרם לאיטיות בקצב, לאחר 4 ומשהו שעות אנחנו כבר היינו חייבים ללכת כי הייתה לנו הזמנה למסעדה אבל חלק מהקבוצה עדיין נשארו… אין ספק שצריך שם הדרכה, אחרת זה פשוט לראות יצירות אומנות שונות בלי להבין כל כך.
 • ותיקן עם ילדים (1,4,6) – יש מה ללכת? או שבלי סיור מודרך חבל על הזמן והכסף?
  • אנחנו היינו עם שלושה ילדים בגילאים שונים בהרבה ועדיין חשבנו שזה יותר מידי עבורם. את הסיור הארוך בותיקן המרנו לסיור בטירת סנטאנג’לו. ובותיקן היינו רק בכנסית סנט פטר (עוצר נשימה).
  • ממש אין מה לחפש שם איתם במיוחד לאור העובדה שבחלק מהמקומות, כמו הקפלה הסיסטינית, צריך להיות בשקט מוחלט. ממש לא ראיתי היום ילדים בותיקן. במוזיאונים אפשר קצת וגם בכנסייה, אבל יש כנסיות יפות אחרות ברומא. התור גם לבידוק מאד ארוך. ומסיור הם לא יבינו וגם סיור רץ מהר, קשה להתעכב. תחסכו לעצמכם את הענין.
  • ​תסעו ללונה פארק או ל- zoomarine שם הם יהנו יותר.
 • האם בזיליקת פטרוס והכניסה למוזאון הוותיקן היא מאותו מקום? להבנתי הכניסה לבזילקת פטרוס היא ללא תשלום, מהיכן נכנסים לשם?
  • הכניסה לבזיליקה היא במרחק הליכה של כ- 10 דקות מהוותיקן. הבזיליקה היא בחינם. עלייה לתצפית עולה 5 יורו במדרגות או 8 יורו במעלית חצי דרך. יש אפשרות להכנס לבזיליקה מהוותיקן. אחרי הקפלה הסיניסתית יוצאים מהדלת הימנית ויש מעבר לתוך הבזיליקה.
 • לקולוסאום ולותיקן אין צורך בכרטיס לתינוקת בת 6 חודשים, נכון? האם מותר להכניס אליהם עגלת תינוק?
  • אין צורך בכרטיס ומותר להיכנס עם עגלות (חזרתי אתמול לאחר 5 ימים ברומא עם שני ילדים ושתי עגלות).
 • לחובבי האמנות – ותיקן- חובה! הכרטיס הוזמן דרך האתר שלהם, כולל אוזניות והדרכה מעולה של 3 שעות באנגלית. ממליצה לצאת מהותיקן דרך כנסיית פייטרו ולטייל בשכונה ליד, פזורות מסעדות קטנות וביתיות. אנחנו לא הספקנו, כי בשבת ב-13:30 הן נסגרות.
 • אנחנו הזמנו כרטיסים מראש לכניסה + הדרכה באנגלית ב- 33 יורו דרך האתר הרשמי, הזמנו עם הדרכה כי נזכרנו להזמין מאוחר מידי ובאתר הרשמי לא נשארו כרטיסים פנויים לכניסה בלבד בתאריכים שנסענו. בדיעבד הייתי מוותרת בכיף על ההדרכה. ממליצה למי שרוצה להזמין כרטיס לכניסה בלבד דרך האתר הרשמי לעשות את זה שבועיים וחצי לפחות לפני שאתם מגיעים לרומא. שימו לב שבאתר הרשמי יש סוגים שונים של כרטיסים, הכרטיס שאנחנו רכשנו לא כלל כניסה לגנים, ובדיעבד גילינו שניתן להזמין מראש כרטיס שכולל כניסה והדרכה בגנים, ואז כניסה למוזיאון ולקפלה הסיסטנית באופן עצמאי, כל זה גם בעלות של 33 יורו, לדעתי זה עדיף. הבנתי שלא כולם מזמינים כרטיסים מראש ושיש אפשרות לקנות כרטיס לכניסה והדרכה מסוכנים של חברות שנמצאים בשפע ליד האתר, ושזה גם חוסך את התור אבל לא ביררתי על זה יותר מידי אז לא יכולה להמליץ. כדאי לברר.
  שימו לב שאחרי הביקור בקפלה הסיסטנית ניתן להיכנס לבזיליקה של סיינט פייטרו – לדעתי מרשימה יותר מהקפלה עצמה- בלי להמתין בשום תור, אבל אם יוצאים מהאתר אי אפשר להיכנס ישירות שוב לבזיליקה וחייב לעמוד בתור הארוך, לכן אל תצאו מהאתר לפני שנכנסתם לבזיליקה! הכניסה לבזיליקה עצמה לא עולה כסף, אז מי שרוצה לוותר על המוזיאון ולהגיע רק לבזיליקה, או לחזור לבזיליקה ביום אחר לא צריך לשלם.
  כל יום רביעי בבוקר האפיפיור נואם ברחבה, אנחנו פספסנו, אבל יכול להיות נחמד לברר את השעה ולהגיע באותו זמן.
 • מי שהולך לוותיקן- ממליצה ללכת בשעות הצהרים, אנחנו הלכנו בשעה 15:00 עם מדריך וכמעט לא היו אנשים.
 • שלום חברים, כניסה לוותיקן אם תינוק בן שנה אמור להיות בעיה?
  • הבעיה היחידה יכולה להיות העגלה. אם מטיילים במוזיאון ובקפלה קשה להסתדר עם עגלה. לא בכל המעברים יש מעליות, צריך לפעמים לסחוב את העגלה במדרגות. בשלב מסוים אנחנו עברנו למנשא והשארנו את העגלה ללא השגחה ליד השומר. בכנסיה יש חדר מיוחד שבו משאירים את העגלה. האמת שהם לדעתי ישתעממו שם ועמוס שם מאוד. אי אפשר אפילו לעצור להסתכל על תמונה מבלי שיידרסו אותך. לדעתי הילדים יסבלו שם. אולי הגנים בותיקן יתאימו להם יותר.
  • קשה זו מילה עדינה מאוד. לטייל עם תינוק במוזאון הותיקן יכול להפוך לסיוט. כמות האנשים שם לא נורמלית, חם בטירוף בקיץ, אין מיזוג ואין דרך חזרה מחדר המפות. צריך להמשיך ללכת עם העדר עד שיוצאים מפתח אחר של המוזיאון. אם התינוק בוכה באמצע, אין איפה להרגיע אותו.
  • המוני, חם, הליכה מרובה עד כאבי רגליים. עגלה תקשה מאוד לדעתי. כנל לגבי ילדים קטנים, לא יהיה להם קל.
  • נראה לי שיהיה קצת קשה עם תינוק ועגלה, יש המוני אנשים, תורים ארוכים, תחשבו לפני אם זה כדאי לכם.
  • מוזיאון וילה בורגזה מאוד יפה ויותר מתאים להסתובב בו עם תינוק או ילד. מוזאון ותיקן מדהים אבל צריך לתכנן היטב את הביקור שם עם הילד. אפשר לבקר רק באגף אחד ולא להתקדם לאגפים אחרים. בחלק מהמקומות שם אי אפשר לעלות עם עגלה, רק דרך מדרגות רבות. אם מגיעים לשם עם עגלה – להגיע עם מונית עד לפתח הכניסה של המוזאון.
  • אני הייתי במרץ עם שתי עגלות, לא פשוט, בחלק מהמקומות יש רק מדרגות, אך זה לא מנע מאיתנו להנות.
  • לא מומלץ עם ילדים קטנים בכלל.
 • ותיקן- פה קניית הכרטיסים מראש הכרחית ביותר. הדרכה – אחרי פעם אחת עם מדריך ואחת עם המדריך הקולי שמשכירים- שתי האופציות טובות וזה תלוי במידת העניין שלכם לדעתי. חשוב לזכור לצאת מהדלת בצד ימין בקפלה, כדי להיכנס לקתדרלה בלי תור. זה חוסך המון המון המון זמן. ככה מפסידים את המדרגות המקסימות ביציאה מהמוזיאון, אבל אפשר לגשת לראות אותן פשוט כשנכנסים למוזיאון עצמו.
 • בותיקן חייבים סיור מודרך. חייבים. זה מקום מדהים מדהים אבל חייבים להבין מה אתם רואים, אל תעשו את זה בשום דרך אחרת. היינו בסיור עם יובל מרומא בסט שהיה מצויין ממש. מצחיק ושנון ומבין הרבה מאוד באמנות (זה גם קצת המקצוע שלו) ואף סבל וספג בכשרון רב את המתבגרים שלנו שהם גם תלמידי אמנות וגם בני 16 מתחכמים עם פה גדול (אנחנו סובלים אותם כל השנה, לא ריחמנו עליו אפילו קצת). ממליצה עליו מאד ומכל הלב.
 • הגענו ביום שישי בצהריים, הזמנו כרטיס באינטרנט לשעה שתיים. לא היה תור כלל, תוך 10 דקות היינו בפנים, מעולה. הסתובבנו עם האפליקציה של Rick Steves Audio Europe, מעולה לחלק של הותיקן, אומנם באנגלית, אבל בינינו – עד שמסיימים את הסיור כבר שוכחים מה היה בהתחלה. מאוד מרשים.
 • היצירות מדהימות ברמה שאי אפשר לתאר אבל ללא ספק העומס במקום גרע מאוד מהחוויה. קשה לראות את היצירות, דורכים עליך ודוחפים אותך, ולנו אישית זה די הפריע. למי שלא אוהב עומס – כדאי לקחת בחשבון. שווה לקנות כרטיס מראש כדי לעקוף את התור. כרטיס עלה 17 יורו אך משלמים עוד 3-4 יורו אם אני לא טועה על הרכישה אונליין.

קישורים מעניינים

מידע שימושי על מוזיאון הוותיקן

שעות פתיחה
פתוח בכל ימות השבוע.

מאי-ספטמבר בין השעות 10:00-18:00. אוקטובר-אפריל בין השעות 9:00-17:00.
ביום א’ האחרון בכל חודש הכניסה ללא תשלום בין השעות 9:00-14:00 (ראה עוד עצות בנושא זה תחת רומא בחינם)

כתובת

V.le Vaticano,13

הגעה
directions_bus
אוטובוס

18, 32, 49, 81, 98, 492

directions_subway
מטרו

קו A (כתום), ולרדת בתחנת Ciprotu או Musei Vaticani

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי