מונפרנאס, פריז – כרטיסים בהנחה והמדריך המקיף ביותר בעברית | Montparnasse

מידע על הרובע של האומנים בפריז

מידע כללי

רובע מונפרנאס (Montparnasse) נמצא בגדה השמאלית של פריז, בגבולות הרובע הארבעה-עשר ודרומית לרובע הלטיני. הרובע נקרא כך על ידי סטודנטים שהתגוררו בו במאה ה-17 במטרה לציין את תל העפר הקטן עליו היו נושאים באותה תקופה נאומים ושירים שכונה הר פארנסוס, מקום מושבן של המוזות במיתולוגיה היוונית. מונפרנאס נעשה לפופולרי בתקופת התערוכה העולמית של פריז ב-1889 ועם הדעיכה בזוהר שבמגורים במונמרטר. מונפרנאס הציע מגורים זולים ועממיים יותר, והזמין אליו את מיטב האינטלקטואליים, האנשי הרוח והאמנות של אותה התקופה.
בשנות ה-20 של המאה העשרים הרובע הגיע לשיא פופולריות בתקופה שמכונה “השנים העליזות”, אז הרחובות ובתי הקפה שקקו חיים והאמנות והיצירה במקום פרחה. מונפרנאס גדשה מאמנים מרוששים, חלקם דגולים וותיקים וחלקם הבטחות אמנותיות צעירות, אמנים צרפתים, יפנים, איטלקיים, ספרדיים, בלגיים, רומנים, רוסים ואמריקאיים חגגו ויצרו ברחובות הרובע וגדשו את בתי הקפה והביסטרו. בין היוצרים שהיו חלק בלתי נפרד מהרובע ניתן למנות את פיקאסו, שאגאל, דושאן, סוטין, מודיליאני, דאלי, ג’קומטי, מירו, ג’ויס, קוקטו, סרטר, דה-בובואר, ריברה, מאטיס וזאדקין ועוד ועוד.

כיום הרובע שינה את פניו אך עדיין קיימות בו כמה מפינות החמד הנוסטלגיות שזכו לתהילה בעבר הרחוק. בתי קפה מיתולוגיים כמו La Rotonde שבסמוך לתחנת המטרו Vavin בו שתו, כתבו, נפגשו, פטפטו וכמעט תמיד שילמו בהקפה או באמצעות מכירת ציורים. לא רחוק ממנו, נמצאים עוד שלושה מבתי הקפה שזכו לארח את היוצרים הגדולים ועדיין אוצרים בתוכם את תהילת העבר- לה סלקט, לה קופול ולה-דום. Closerie des Lilas (קלוזרי דה-לילה) שנמצא ב- Boulevard du Montparnasse 171, שימש בערב כמקום מפגשם הקבוע של המינגווי, אליוט ופיצג’רלד. ברובע נמצא גם רחוב המשוררים ב-rue Campagne Premiere בו התגוררו רילקה, רמבו ועוד משוררים אחרים, ובמספר 31 נמצא ביתו הייחודי של הפסל קונסטנטים ברנקוזי.

מודליאני, פיקאסו וסלמון מחוץ לקפה “לה-רוטונד” במונפרנאס (צילום: PD)

מה רואים?

מגדל מונפרנאס והקניון (Tour Montparnasse)

אחד מגורדי השחקים הגבוהים ביותר בפריז, הנראה מרחוק מכמעט כל נקודה בעיר בשל התפרצותו לקו הנוף הנמוך יחסית של הגדה השמאלית. הבניין הגבוה כולל 59 קומות של משרדים ואזורים מסחריים בקומות הראשונות, ומספק תצפית פנורמית מרהיבה לעיר ולסביבותיה. בדומה לתגובות למונומנטיים יוצאי דופן, כמו מגדל אייפל ומרכז פומפידו, גם כלפי גורד השחקים מונפרנאס עלתה ביקורת רבה עם בנייתו בשנות ה-60 על חוסר השתלבותו בנוף, ואכן שנתיים לאחר תום הבנייה אסרה עיריית פריז על בניית גורדי שחקים נוספים במרכז העיר.

מעלית מהירה מגיעה לקומה העליונה בה נמצא המצפה, מסעדה ותערוכה קטנה על היסטוריית העיר פריז. התצפית מכאן היא תחליף ראוי למגדל אייפל- ללא תור, בעלות נמוכה יותר, וכמובן- מפה תוכלו לראות גם את מגדל אייפל עצמו. העלייה לתפצית פתוחה כל יום, בין ה-1 באפריל ל-30 בספטמבר בין השעות 9:30 עד 23:30, ובין ה-1 באוקטובר ועד ה-31 במרץ בין 9:30 ל-22:30, ובסופי-שבוע וחגים עד 23:00. המגדל נמצא בכתובת 33 avenue du Maine. כמו כן, בקומות הראשונות של המגדל נמצא מרכז קניות רוחש חיים ובו רשתות בינלאומיות.

בית הקברות מונפרנאס (Cimetière du Montparnasse)

אחד מבתי הקברות המפורסמים בפריז בהם טמונים כמה מהגדולי האומה הצרפתית כמו בודלר, מופאסאן, סארטר, דרייפוס, ז’אן פול סרטר וסימון דה-בובואר, סמואל בקט וסרז’ גינסבורג ועוד. בית הקברות נמצא בכתובת Boulevard Edgar Quinet 3, ופתוח כל יום בין השעות 8:00-17:30 ובימי ראשון ושבת בין השעות 9:00-17:30.

מגדל מונפרנס נראה למרחוק 

הקטקומבות (Les catacombes)

האתר יוצא דופן שנמצא יותר מ20 מטר מתחת לפני האדמה הוא למעשה אתר קבורה מפותל באורך של 1.7 ק”מ שנבנה במאה ה-18. בשנת 1786 עיריית פריז נתקלה בשתי בעיות חמורות- מחצבות תת-קרקעיות של אבן גיר שהיו קיימות עוד מאז תקופת האימפריה הרומית יצרו מצב מסוכן של בנייני מגורים העומדים ללא תמיכה קרקעית מספקת תחתיהם, ומצב תברואה ירוד ביותר ומקור מחלות של בתי הקברות שהיו פזורים ברחבי העיר. הוחלט להרוג שתי ציפורים במכה אחת ולהעביר את עצמותיהם של דיירי בתי הקברות המזהמים שישמשו כעמודי תווך באזור המכרות התת-קרקעי. לפי ההערכה, הועברו למחצבות הנטושות עצמותיהם של כשישה מיליון איש. ואכן, ביקור בקטקומבות יחשוף אתכם למראה מזעזע ומעורר השתאות של כמויות לא נתפסות של גולגלות ועצמות מסודרים באופן מופתי ואף הומוריסטי (גולגולות יוצרות לב, לדוגמא) כקירות יציבים במנהרה. לא מומלץ לילדים קטנים, וכדאי לוודא שלא מדובר בסיור שיכול ליצור תחושות לא נעימות אצל כל חברי הקבוצה. בכל מקרה, כדי להימנע מהתור בכניסה מומלץ להגיע בסמוך לשעת הפתיחה. הכניסה נמצאת ממש בסמוך לתחנת המטרו Denfert-Rochereau ב- Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy 1, ופתוח כל יום מלבד ימי שני בין השעות 10:00-19:00.

הגוגולות של הקטטומבות

מוזיאון זאדקין (Musée Zadkine)

מוזיאון המוקדש ליצירותיו של הפסל הרוסי-יהודי הקוביסטי אוסיפ זדקין, והכניסה אליו חופשית. המוזיאון נמצא ב-rue d’Assas 100, ופתוח כל יום מלבד שני בין השעות 10:00-18:00.

שוק אדגר קווין (Marché Edgar Quinet)

שוק אוכל שנמצא ברחוב Edgar Quinet מספר 14, ובו פירות, ירקות, פרחים, בשר וגבינות, פתוח בימי רביעי ושבת בין השעות 7:00-14:30. בימי ראשון נפתח במקום שוק אמנים בו מוצעים למכירה ציורים, פסלים, כלי בית ופרטי לבוש.

לינה במונפרנאס

הלינה באזור המונפרנאס אומנם פחות פופולרית בהשוואה ללינה באזורים מרכזיים יותר של פריז (למשל מלונות בשאנז אליזה או אפילו מלונות ברובע הלטיני), אך כדאי לשקול אותה בחיוב. בעיקר בשל השילוב של המחיר הזול יחסית, הנגישות והקרבה לאזורים מרכזיים אחרים (מומלץ למצוא מלון בקרבה לאחת מחמש תחנות המטרו הפזורות באזור, המאפשרות להגיע לכל נקודה בעיר) כמו גם פינות חמד ובתי קפה היסטוריים שמשמרים את תקופת הזוהר של המקום כאזור מגורים של האינטלקטואליים והאמנים בפריז. המלונות באזור זה מציעים בעיקר רמת אירוח פשוטה ופונקציונאלית, מיועדים עבור מי שמחפש מקום לישון עם נגישות לטיול נוח בעיר ללא פינוקים מיותרים וזו אופציה לא רעה גם למחפשים מלונות זולים בפריז וגם למחפשים מלונות למשפחות בפריז. בין המלונות המומלצים באזור זה ניתן למנות את מלון איגילון (Hôtel Aiglon) בעל דירוג של ארבעה כוכביםמלון ארקאדי מונפארנאס (Arcadie Montparnasse) בעל דירוג של שלושה כוכביםמלון אודסה מונפרנאס (Hôtel Odessa Montparnasse) בעל דירוג של שני כוכבים, כמו גם את דירת האירוח מונפרנאס סלקט (Montparnasse Select Apartment). בתקופת הקיץ רוב המלונות מלאים ולכן למבקרים בחודשים אלו מומלץ להזמין לינה מראש למתלבטים, ניתן למצוא בקישור הזה מקומות לינה עם אפשרות ביטול. לעוד מידע על לינה באזור המונפרנאס כדאי להיכנס לעמוד  מלונות באזור מונפרנאס. (למידע נוסף על מלונות מומלצים בפריז ומלונות בפריז.)

 

 

 
המלצות של הכל על

 • זהו אינו האזור המרכזי ביותר לתיירים המגיעים לעיר. הוא מתאים למגיעים למספר ימים לעיר או מגיעים אליה בפעם השנייה. מרבית התיירים המבקרים בעיר מגיעים לתצפית במגדל המונפרנס שלמרות שהוא הרבה פחות מלא בתיירים – כמו מגדל אייפל או שער הניצחון (התצפית לא פחות טובה – פשוט האייקון פחות מוכר) עדיין מומלץ להזמין עבורו כרטיסים מראש.
 • הביקור באזור מתאים בעיקר לשעות היום לצורך טיול – למי שרוצה ומחפש חיי לילה אזור זה מציע גם את אופציה זו.
 • אזור זה אינו מתאים כלל להגעה עם רכב פרטי, גם אם הינכם מגיעים לעיר עם רכב שכור (עדיף להימנע ראו השכרת רכב בפריז והשכרת רכב בצרפת) ישנם חניונים יקרים מאוד באזור הגנים והלובר. הדרך הנוחה ביותר להגעה היא המטרו, זהו אחד האזורים הכי מרושתים שיש והתחנות מפותחות ונוחות.

מידע שימושי

 • כתובת: Montparnasse, 14 Arrondisement
 • איך מגיעים?
  • מטרו:
   • קו 4 חוצה את הרובע בתחנות Vavin, Raspail, Denfert-Rochereau.
   • קו 6 עובר בתחנות Edgar Quinet, Raspail, Denfert-Rochereau.
   • קו 13 עובר בתחנות Montparnasse-Bienvenue וב-Gaite.
   • בתחנת Montparnasse-Bienvenue עוברים קו 4, קו 6, קו 12 וקו 13.
  • אוטובוסים: קווים 21, 28, 38, 58, 62, 82, 88, 91, 92, 94, 95.
  • RER: קו B עובר בתחנות Port-Royal וב- Denfert-Rochereau.

[wpgmza id="7" cat="5" marker="872" zoom="14"]