מונמארטר | Montmartre

שימו לב! כדאי להישאר מעודכנים בנוגע להנחיות והגבלות הקורונה בפריז, ההנחיות ליוצאים מישראל לצרפת וההנחיות לחוזרים לישראל מצרפת. תוכלו לקרוא על כך בעמוד הנחיות הקורונה בפריז.

מידע כללי

ברובע ה-18 הצפוני שבפריז, בגבעה שמעט מנותקת מהאווירה של העיר עצמה, נמצא אזור המונמרטר (Montmartre). לאזור היסטוריה מפורסמת ומרתקת. הוא הפך מכפר קטן עם כרמים וטחנות קמח למוקד הבוהמייני של גדולי הציירים והאמנים הפריזאים במאה ה-19, שחיו חיי יצירה והוללות ברחובותיו. למרות שמרבית הקסם של הגבעה אבד עם השנים וכיום מדובר באזור תיירותי מאוד, עדיין ניתן למצוא פינות שיעזרו לכם לדמיין את העבר הסוער של המקום. זוהי אחת מ”תחנות החובה” שכדאי לבקר בהן בטיול בפריז, ומומלץ להקדיש למקום כחצי יום.


רחובות תלולים ומקסימים במעלה הגבעה (צילום: july70David McSpadden)

**פרסומת**היסטוריה

פירוש השם מונמארטר הוא “הר הקדושים המעונים” (Mont des Martyrs), בשל האמונה שעל גבעה זו הוצאו להורג קדושים, בהם הקדוש סן דני בשנת 272. ב-1534 הוקם במונמארטר מנזר של מסדר ישועים אשר גידלו באזור גפנים וייצרו יין, ועל מורדות הגבעה שכן כפר קטן עם יקבים וטחנות רוח שסיפקו את הקמח לפריז.

 אזור המונמטר בציורו של ואן גוך

אזור המונמטר בציורו של ואן גוך

פריז המתרחבת עוד ועוד התפשטה במאה ה-19 עד לגבולותיה הדרומיים של מונמארטר. מחירי הדיור הזולים שיכלה להציע לעומת פריז ושפע היין מהיקבים הרבים במקום משך אנשי רוח, יצירה ואמנות רבים לאזור הרומנטי והכפרי. מונמארטר הפכה למוקד בוהמה ואמנות שמשך אליו עוד ועוד אמנים- פיקאסו, מודליאני, דאלי, פיסארו, ואן-גוך, מאטיס, רנואר, דגה, לוטרק ועוד רבים אחרים חיו ופעלו במקום. הגבעה נעשתה שוקקת חיים ויצירה, ואף משייכים למקום ראשיתו של הזרם הקוביסטי, וגם שוקק חיי לילה ובילויים. החלק התחתון יותר של הרובע, כיום באזור פיגאל, התמלא במסבאות ובתי מרזח כמו “החתול השחור”, ותחנות הקמח הכפריות התמלאו במועדוני לילה וקברט כמו ה”מולאן רוז’“, והמו ציירים, סופרים ושחקנים.

בהתאם לחוקי הנדל”ן, ברגע שהרובע נעשה לאזור בילויים אטרקטיבי ופופולרי שכר הדירה במקום עלה, והאמנים נטשו את הגבעה ומצאו מקום זול יותר להתיישב בו, מונפארנאס.

מועדון “החתול השחור” בשנות ה- 20′
(PD)

“החתול השחור” היום
(PD)

מה רואים?

מונמארטר היום

היום כמעט ולא נותר זכר לימי מונמארטר הסוערים של המאה ה-19, אך עדיין יש במקום קסם שלא כדאי להחמיץ. בראש הגבעה ניצבת בזיליקת הסקרה-קר הצחורה במלוא תפארתה, ומשקיפה על עיר כולה. בשיטוט בין הרחובות הקטנים והתלולים בגבעה תוכלו למצוא פינות חמד שמזכירות שמץ מהעבר המרתק שלהן, ליהנות מהאווירה המיוחדת בפלאס דה-טרטר ומציירי הפורטרטים הרבים, ולנסות לדמיין את רובע האמנים מתעורר לחיים בטחנות הקמח, בבתים העתיקים ובכיכר אמיל גודו הקטנה.

מוקדי התיירות במונמרטר

סקרה-קר (Sacré-Cœur) – מוקד המשיכה המרכזי של המקום הוא בזיליקת הסקרה קר (“הלב הקדוש”), המבנה הלבן היפיפיה הניצב מעל פריז. טיפוס במדרגות או עלייה בפוניקולייר (רכבל קטן, ניתן לעלות באמצעות כרטיס המטרו הרגיל שלכם, ה-t+) יביא אתכם למרפסת המדהימה שמספקת את אחת התצפיות היפות ביותר על העיר. ניתן לשבת על המדרגות ולזהות את המבנים השונים בהם כבר ביקרתם בפריז נשקפים אליהם מקו הנוף, וכמעט תמיד ליהנות ממופע רחוב מסוג כלשהו- נבל, שירה ונגינה בגיטרה ועד לפעלולי כדורגל מדהימים. אל תשכחו גם להיכנס לבזיליקה וליהנות מהעיצוב הפשוט והנקי והפסיפס העצום (קראו עוד).

בזיליקת הסקרה קר ואחת התצפיות היפות ביותר על פריז 
(צילום: Jiel Beaumadier)

פלאס דה-טרטרה (Place du Tertre) – הכיכר המרכזית של התיירים במונמארטר מלאה בציירי פורטרט וקריקטוריסטים מוכשרים, הופעות רחוב רבות, דוכנים, גלריות ובתי קפה מתוקים. כאן תוכלו לרכוש גם ציורי צבע של הגבעה או דיוקן מהיר שלכם. למרות שהמקום מלא תיירים, האווירה נעימה ומלאת חיים.

ציירי פרוטרטים בפלאס דה-טרטרה
(צילום: Jorgeroyan)

נגנים והופעות רחוב על ראש הגבעה
(צילום: Neo_II)

בית הקברות של מונמארטר (Cimetiere de Montmartre) – בית הקברות העתיק של הרובע, ובו אחוזות קבר גדולות ומפוארות של כמה מהצרפתים המפורסמים ביותר, כמו אמיל זולא, הזמרת דלידה, הצייר אדגר דגה והבמאי פרנסואה טריפו. בית הקברות נמצא בAvenue Rachel 20 והכניסה חופשית כל יום בין השעות 9:00-18:00.

בית הקברות העתיק 
(צילום: Moonik)

Le Bateau-Lavoir – המבנה המפורסם בו התגוררו אמנים רבים ואנשי רוח ויצירה כדוגמת. המבנה נמצא בסמוך לכיכר אמיל גודו (Place Emile-Goudeau) ברחוב Ravignan 13. המבנה כונה על ידי האמנים “סירת כביסה”, על היותו רעוע ומלוכלך, ובימים סוערים התנדנד וחרק כמו סירות הכביסה שפעלו אז בנהר הסן. אמנים רבים התגוררו בבית החל מ-1890, בהם הציירים פיקאסו, מאטיס, מודליאני, מקס ז’אקוב, ועוד שחקנים כמו גרטרוד שטיין, וסוחרי אמנות וסופרים רבים והמקום נעשה למועדון הלא-רשמי של האמנים באותה התקופה. בבית הזה צייר פיקאסו את הציור המפורסם “העלמות מאביניון”, שמבשר את ראשית הקוביזם. כיום המבנה הוא בית פרטי ורק חלון הראווה מוקדש לעבר הסוער של הבית הזה.

סן-פייר-דה-מונמארטר (Sainte pierre de Montmartre) – ניתן להיכנס ולהתרשם הכנסייה העתיקה ביותר ששרדה בפריז ב- 2 Rue du Mont Cenis, הכניסה חופשית כל יום בין השעות 9:30-19:00.

מוזיאון מונמארטר (musee de montmartre) – המוזיאון נמצא באחד מהבתים העתיקים ברובע, ששימש כמקום מפגש וסטודיו לאמנים רבים, בהם רנואר, וולדון ואמיל ברנרד. באוסף המוזיאון תוכלו למצוא פוסטרים וציורים של טולוז לוטרק, מודליאני, קופקה, חדר שמוקדש לריקודי הקאן-קאן ותיאטרון צללים שמספרים יחד את ההיסטוריה של מונמרטר ודיירי העבר שלה. המוזיאון נמצא ב- 12 rue Cortot ופתוח כל יום בין השעות 10:00-18:00.

מוזיאון המונמארטר והחצר היפה
(צילום: Musée de Montmartre)

הצצה נוסטלגית לתקופה אחרת
(צילום: Britchi Mirela)

מוזיאון דאלי (Espace Montmartre Salvador Dali) – בסמוך לפלאס דה-טרטר נמצא המוזיאון ומציג כ-300 איורים ופסלים של האמן הסוריאליסטי המפורסם סלבדור דאלי. המוזיאון נמצא ברחוב Poulbot 11, ופתוח כל יום בין השעות 10:00-18:00.

המולאן רוז’ (Moulin Rouge) – המולאן רוז’ שוכנת בלבו העכשווי של “רובע האורות האדומים” הפריזאי המשתרע מפלאס דה-קלישי לכיכר פיגאל. אין במקום הרבה רומנטיקה או נוסטלגיה, אלא בעיקר מועדוני חשפנות וחנויות מין שהתגבשו מסביב למועדון הלילה.
כיאה לעיר המוזיאונים, גם לאזור הזימה מגיע מוזיאון משלו, ותוכלו למצוא במספר 72 את מוזיאון האירוטיקה של פריז (Musee de l’Erotisme) ובו שבע קומות של פסלים וחפצים ארוטיים מתקופות ומקומות שונים. המועדון שבעבר הופיעו בו גדולים כמו ג’וזפין בייקר, פרנק סינטרה ואדית פיאף וצוירה רבות, איבדה היום את מרבית הקסם שלה ואם חשקה נפשכם במופע קברט מושקע אך במחיר מופקע, זה המקום.
מרבית התיירים מסתפקים בלראות את הטחנה האדומה המפורסמת. המועדון נמצא ב-82 Boulevard de Clichy, למידע מפורט על המולאן רוז’, והזמנת כרטיסים להופעות.
למי שמחפש חוות מופע קברט קצת יותר מתונה באזור, מוזמן להגיע ל-Lapin Agile ולשמוע נגינה ושירה של שנסונים צרפתיים. המועדון נמצא ב- 22 rue des Saules.

מולאן רוז’ של טולוז לוטרק בסוף המאה ה-19 (צילום: Maggie D’Urbano)

מולאן דה-גלאט (Moulin de La Galette) – טחנת רוח מפורסמת שצוירה על ידי אמנים רבים כמו רנואר, טולוז לוטרק, ואן-גוך ופיקאסו בסוף המאה ה-19, וכיום פועלת כמסעדה. המסעדה נמצאת ב-83 Rue Lepic ופתוחה בין השעות 12:00-23:00.

המולאן דה-גלאט אז בציור של ואן-גוך

סעו בקו 12 (ירוק) או בקו 2 (כחול) לתחנת המטרו Pigalle, המשיכו מזרחה ופנו שמאלה לרחוב des Martyrs. ברחוב התלול והמקסים תוכלו למצוא כמה פטיסרי המשובחים בעיר, בהם הבולנז’רי שזכה לתואר “הבגט הטוב ביותר בפריז” לשנת 2007 במספר 39, Rose Bakery המשובחת במספר 46 וסבסטיאן גאודארד הפטיסייר-שוקולטייר המפורסם עם החנות המפוארת והמצוחצחת במספר 22. אתם מוזמנים להצטייד פה בבגטים ובעוגות טעימות להמשך היום, וליהנות משפע החנויות החמודות, גלריות קטנות וכמה חנויות יד-שנייה עם מציאות שיש ברחוב. אתם תעשו את הדרך בעלייה לכיוון צפון אך הרחוב ממשיך דרומה, לחובבי הרחוב ניתן להמשיך גם לכיוון ההפוך.

פנו ימינה לרחוב Yvonne le Tac והמשיכו בו ישר עד שתבחינו בבזיליקת הסקרה-קר הלבנה משמאלכם, טפסו במדרגות הרבות, תהנו מהנוף בדרך ומביקור חופשי בבזיליקה. ניתן לשבת על המדרגות ולאכול את ארוחת הצהריים עם המוני המבקרים במקום. [למעוניינים להגיע ישירות לסקרה-קר, עדיף לרדת בתחנת Anvers. שימו לב שזוהי דרך מאוד מתוירת ועמוסת חנויות מזכרות ובתי קפה לתיירים].

לאחר הביקור פנו לכיוון מערב על הדרך המקיפה את הסקרה-קר, למי שמעוניין לראות את כנסיית סן-פייר-דה-מונמארטר העתיקה יש להמשיך צפונה בצמוד לסקרה-קר, ולמי שמיצה את האווירה הנוצרית ניתן להמשיך על du Mont Cenis עד לפלאס דה-טרטרה. תוכלו ליהנות מבתי-הקפה, ציירי הפרוטרטים ומופעי הרחוב ואף לבקר במוזיאון דאלי שנמצא בכיכר. מהכיכר ניתן לעלות צפונה דרך רחוב du Mont Cenis עד למוזיאון מונמארטר, לבקר בו ובגינה הירוקה שלו ולראות את הכרם האחרון שנותר ברובע ונמצא בסמוך למוזיאון. רדו דרומה דרך רחוב des Saules והגיעו לרחוב Lepic המקסים בו התגורר ואן-גוך בעבר, וכיום קיימות בו שתי טחנות קמח עתיקות שהשתמרו מהמאה ה-18 (אחת מהן היא המולאן דה-גלאט). ברחוב נמצא גם בית הקפה בו צולם הסרט הצרפתי “אמלי”, Cafe des 2 Moulins, שמומלץ לצפייה בייחוד למתכננים לבקר במונמרטר. בסוף הרחוב פנו לרחוב Caulaincourt, ותגיעו ישירות לבית הקברות הגדול והעתיק של מונמארטר, שם תתרשמו מאחוזות קבר גדולות ומיוחדות ומקבריהם של כמה מהצרפתים המפורסמים ביותר.
לאחר הביקור בבית הקברות, צאו לרחוב Durantin ובקרו בכיכר אמיל גודו, שם נמצא ה-Le Bateau-Lavoir המפורסם. בדרך לכיוון תחנת המטרו Abbesses כדאי לעצור בחצר הקטנה הסמוכה, בשם Square Rictus, ובה קיר בו כתובות בכל השפות “אני אוהב/ת אותך”, בעברית ואפילו ביידיש!. משם תוכלו לעלות על מטרו חזרה למרכז העיר.

בית הקפה בו צולם הסרט “אמלי” (צילום: Martin Robson)

**פרסומת**המלצות "הכל על"

המלצות שעלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו פריז למטיילים – Paris For Travelers:

 • מונמארטר – קחו איתכם שמיכה ומשהו לאכול/לשתות תעלו לקדתרלה (Sacre Coeur) תתפסו מקום בדשא ותהנו מתצפית בחינם על העיר, את האיזור מעבר לקדתרלה וההר פחות אהבתי, אישית הרגשתי שזה הדרום תל אביב של פריז. ברחוב הצר שמוביל מהמטרו לתחילת העלייה לקדתרלה יש חנות של שוקולד ומוכרת מארזי מקרונים במחיר סביר לעומת המקומות האחרים, מקרון ב- 80 סנט.

המלצות לקריאה נוספת:

מידע שימושי

 • כתובת: Montmartre, Paris
 • איך מגיעים?
  • מטרו:
   • קו 2 תחנת Anvers/ Pigalle / Blanche.
   • קו 12 תחנת Pigalle/ Abbesses.
  • אוטובוסים: קווים 60, 67, 80, 85, 95.
צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי