מוזיאון הצבא, פריז- הנחה בלעדית ומידע מקיף | Musée de l’Armée

עדכון אביב 2024

בתקופה זו בפריז כמות התיירים הולכת ועולה, דבר אשר מורגש באתרים והאטרקציות המובילים ביתר שאת. על אף שבעונה זו בדרך כלל אין בעיה של זמינות כרטיסים במוזיאון הצבא בסופי השבוע בעיקר וככל שנתקרב לקיץ כן ייתכנו תורים קצרים בכניסה. בניגוד לאטרקציות החובה בעיר אליהן מגיעים מרבית התיירים אין צורך לרכוש כרטיסים זמן רב מראש, אך במידה ואתם יודעים מתי תרצו להגיע זה יכול להפוך את הכניסה ליעילה יותר, במיוחד אם מגיעים בסוף שבוע. להזמנת כרטיסים מראש למוזיאון הצבא: בקישור הזה עם 5% הנחה (קוד קופון HAKO5) | בקישור הזה עם אפשרות ביטול בחינם

מידע על המוזיאון הצבאי של פריז במתחם האינווליד

מידע כללי

מוזיאון הצבא (Musée de l’Armée) נמצא ברובע השביעי שלפריז, במתחם האינווליד, בסמוך למוזיאון מסדר השחרור ומוזיאון מפות התבליט (שניהם גם כן במתחם האינווליד) ולמוזיאון רודן. המוזיאון נוסד ב-1905 כשאוחדו מוזיאון הארטילריה והמוזיאון ההיסטורי של הצבא והוא מוקדש להיסטוריה של צבא צרפת במשך השנים.

לאטרקציה זו, ולשלל אטרקציות נוספות ישנם 5% הנחה לגולשי הכל על באתר זה.

כל שצריך לעשות הוא ללחוץ על כפתור ההזמנה, ואז במעמד ההזמנה להזין את קוד הקופון HAKO5.

כאמור צבא הצרפתי הוא חלק מהמתחם האינווליד. כבר מאמצע המאה ה19 הצרפתים השכילו להקים מוזיאון לארטילריה, מוזיאון זה הוקם בשנת 1871, זמן קצר לאחר התבוסה במלחמת פרוסיה-צרפת והפיכת הקיסרות המובסת של נפוליאון השלישי לרפובלקה השלישית של צרפת.
תותחיו של נפוליאון ברחבת המתחם 

כדאי להבין למה חשוב לתת סקירה היסטורית קטנה.מלחמת פרוסיה צרפת הייתה מלחמה בה הוקתה צרפת שוק על ירך, נפוליאון השלישי שהיה יותר שלישי מנפוליאון והגנרלים הצרפתיים לא הצליחו להתמודד עם מכונת הצבא הגרמני המשומנת בהנהגת אחד המנהגים הגדולים שידעה אירופה ביסמרק. ביסמרק שהיה גם תקתיקן גדול וגם דיפלומט גדול, הכריח את צרפת להכריז עליו מלחמה, וידע לאחד את רוב רובם של ניסיכויות גרמניה תחת הנהגתו. אומנם הצבא הסדיר של הצרפתים היה גדול פי אחד וחצי מהצבא הסדיר של הגרמנים. אבל ביסמרק הראה במלחמה זו את חשיבות מערך המילואים. הוא גייס את המילאים שלו במהירות ויעילות (חשוב לומר שגם דאג לאמן אותם קודם בצורה טובה) הגדיל את צבאו פי 3 ליותר ממיליון ומאתיים אלף חיילים ויחסי הכוחות התחלפו (הכוחות הצרפתים מנו בקושי 900 אלף). הצבא הפרוסי – גרמני צעד לתוך צרפת יחסית בקלות ויצר מצור על העיר פריז – תקופה שהייתה מהקשות שידע העיר בה מסופר על כך שכל חיות גן החיות נאכלו ויש סיפורים על כך שאמהות אכלו את ילדיהים בגלל רעב.

  • כרטיסים להזמנה מראש למגוון אתרים ואטרקציות בפריז באתר Tiqets » למידע נוסף.
  • מחפשים מלון בפריז? שווה לקרוא את הסקירות שלנו על המלונות המומלצים בעיר. אפשר גם להתייעץ » למידע נוסף

בסופו של דבר צרפת נכנעה. בעוד שהמלחמה הביאה בצד הגרמני לאיחוד ולהתעוררות לאומית ועליית הגרמניות. את צרפת ופריז היא הביאה לשפל, דכדוך ופירוד. שהגיע לשיא בניסיון מרידה של הקומנות הפריזאיות. קבוצות אנארכיסטיות – סוציאליסטיות שראו במממשלה הצרפתית בוגדת שנכנע לגרמנים. על מנת להכניע את קבוצה זו – הייתה צריכה הרפובליקה הצרפתית להשתמש ביריב ממוקדם צבא פרוסיה, ולבצע טבח המונים של ממש בשכונות שלמות של העיר.
על מנת לרומם מחדש את האיחוד הלאומי הצרפתי השקיעה הרפוליקה החדשה לא מעט. כך נבנתה קתדרלת הסקרה קאר וכך גם נפתח מוזיאון זה שמטרתו הייתה להציג את תפארתה של צרפת בימיה הגדולים כמו ימיו של לואי ה14, ותקופת נפוליאון (הראשון, לא השלישי!). וכך  המוזיאון להיסטוריה של הצבא (Musée historique de l’Armée) הוקם בשנת 1896, ומוזג בשנת 1905 עם מוזיאון הארטיליריה והפך להיות המתחם שאותו רואים היום.

תצוגת קסדות וכובעים של הצבא הצרפתי במוזיאון המלחמה של צרפת 
(צילום: Moustachioed Womanizer)

מה רואים במוזיאון?

למוזיאון שבעה חללים עיקריים המכילים אוספים מתקופות קדומות, דרך ימי הביניים ומלחמת העולם השניה ועד המאה העשרים. במוזיאון תראו בעיקר כלי נשק מסוגים שונים ותקופות שונות וכמו כן ציוד צבאי, מדים, וחפצים של חיילים: מכתבים גלויות וחפצים בשימוש יום יומי.כיום המוזיאון מהווה את אחד המוזיאונים הגדולים והטובים ביותר מסוגו, במוזיאון למעלה מ-500,000 מוצגים ובהם כלי נשק, שריון, ארטילריה, מדים, עיטורים, ציורים ופסלים המוצגים בשטח של כ-12,000 מ”ר. למעשה זה הוא המוזיאון השלישי בגודלו המציג אוספים של כלי נשק עתיקים. והוא חגיגה לחובבי ההיסטוריה.

במתחם ישנה תצוגה עשירה של כלי נשק עתיקים (צילום: Daniel Crijnen)

כמה מוצגים חשובים הראווים לציון. מוצגים במוזיאו ןדגמים תלת-מימדים של ערי צרפת ותוכניות הביצורים שלהן מהמאה ה-17. מימיו הגדולים של לואי ה-14. הצגה כרונולוגית ואתנוגרפית של כלי מלחמה, מדים ואביזרי מלחמה שונים ממגוון תקופות וממקומות שונים בעולם. כשאתם הולכים בין התצוגות השונות תוכלו לראות למשל חרבות מעוקלות מפרס, מדי מלחמה ממונגוליה, שריונות ומגנים מעוטרים מימי הביניים, רובים ארוכים ומקושטים ואפילו את התותחים הראשונים בהיסטוריה ואת תותחיו של צבא נפולואיון שהביאו לו את הנצחונות הגדולים. בנוסף כולל המוזיאון מפות, סרטונים, תמונות, ציורים ומאות אלפי מוצגים צבאיים מסוגים שונים והוא מקור ידע אדיר להיסטוריה הצבאית במיוחד זו של צרפת.

שריונות מימי הבניים במוזיאון המלחמה של פריז (צילום: Jean-Pierre Dalbéra)

עוד אזור שראוי להזכיר הוא האזור המוקדש למלחמת העולם הראשונה והאזור המוקדש למלחמת העולם השנייה. כמובן שחלקים אילו הם תוספות מאוחרות שהוספו למוזיאון. אולי החלק החשוב ביותר הוא זה מנציח אתה הכוחות שפעלו במלחמת העולם השנייה: צבא צרפת החופשית שהונהג על ידי הגנרל שארל דה-גול וכוחות הפרטיזנים והמחתרות שפעלו בתוך צרפת, ומוקדש למאבק הצרפתי לשחרור מהכיבוש הנאצי.

מתחם שארל דה גול במוזיאון המלחמה 

חשוב להגיד שבפרספקטיבה צבאית חשיבות כוחות אילו הייתה בעיקר סמלית. הן פעלו לאחר כניעת צרפת וממשלת הבובות של וישי וריסוקו של הצבא הצרפתי, והן היו טיפה קטנה בסל הכוחות של בעלות הברית שנלחמו בגרמניה הנאצית – אך גם בעלות הברית הסכילו לתת להן את הזכות להוביל את שחרור פריז לפחות באופן סמלי ודיווזית השריון של צרפת החופשית הובילה את כניסת בעלות הברית לתוך העיר ואיחודם עם הפרטיזנים וכוחות ההתנגדות שפעלו בתוך העיר. במוזיאון תוכלו לראות מוצגים מימים אילו כולל כלי הנשק השונים ששימשו את צבא צרפת החופשית  והפרטיזנים ותיעוד היסטורי של פעולותיהם בהתנגדות לשלטון הנאצי.

תשובות לשאלות נפוצות על מוזיאון הצבא

בין המלונות המומלצים באזור מוזיאון הצבא ניתן למנות את מלון פולמן פריז מגדל אייפל (Pullman Paris Tour Eiffel), מלון אייפל טרונה (Hôtel Eiffel Turenne) ומלון דירות רזידנס שארל פלוקה (Résidence Charles Floquet).
לקריאה נוספת על מלונות באזור האייפל והאינווליד (הרובע השביעי) לחצו כאן.

כן, יש כרטיסים המשלבים ביקור במוזיאון הצבא עם אטרקציות נוספות, למשל:
כרטיס המשלב ביקור במוזיאון הצבא ובפנתאון של פריז, וכולל כניסה לאתרים אלו. להזמנת הכרטיס עם הנחה של 5% לגולשי אתר הכל על (קוד קופון HAKO5), היכנסו לקישור הזה.
כרטיס המשלב ביקור במוזיאון הצבא ובבית האופרה גרנייה, וכולל כניסה לאתרים אלו. להזמנת הכרטיס עם הנחה של 5% לגולשי אתר הכל על (קוד קופון HAKO5), היכנסו לקישור הזה.
כרטיס המשלב ביקור במוזיאון הצבא ושייט בנהר הסיין, להזמנת הכרטיס עם אפשרות ביטול בחינם עד 24 שעות לפני ההגעה היכנסו לקישור הזה.

הזמן המומלץ לביקור במוזיאון הוא כשעתיים.

המלצות "הכל על"

  • רבים מהתיירים המגיעים לפריז עוברים באזור המתחם כחלק מהסיור, זה מומלץ ואפשר לומר שחובה למי שבא לפריז יותר מיום. מצד שני לא כולם יבחרו להיכנס למתחם לעמוד בתור ובדוחק ולשלם את כרטיס הכניסה. זה תלוי תקציב, עניין וזמן שיש לכם בעיר. אנו ממליצים בכל זאת לנסות לעשות כן גם אם אינכם מתעניינים בהסיטוריה צבאית או באדרכילות מתקופת לואי ה14. למשפחות המגיעות לפריז ושוקלות לבקר במוזיאון כדי לדעת כי  המוזיאון מתאים לילדים (הוא בעצם פונה לכל המשפחה וכל אחד ימצא בו רובד אחר) והם נכנסים בחינם.
  • כרטיסי כניסה למוזיאון- הכרטיס כולל כניסה לתערוכות הקבועות במוזיאון הצבא, כנסיית הדום והקבר של נפוליאון, המונומנט של שארל דה-גול, מוזיאון התבליטים ומוזיאון מסדר הכבוד. הכניסה למוזיאון היא חינמית הן למחזקי המוזיאון פאס והן למחזקי הפריז פאס, לכן למי שמתכנן לבקר באתר זה מומלץ לבדוק את הדיל שמציעים כרטיסים אילו (לא לקנות מיד, כדאי תמיד מראש לבדוק האם רכישת הכרטיסים אכן משתלמת עבורכם).
  • לבעלי מוגבלויות הכניסה הנגישה למתחם היא מ-Place Vauba. המלצות נוספות על המתחם כולו אפשר למצוא בעמוד על מתחם האינווליד.
  • ישנה חניה בתשלום במתחם אבל אנו ממליצים מאוד לא להתקרב לאזור עם רכב פרטי (ראו השכרת רכב בפריז והשכרת רכב בצרפת) ולהשתמש בתחבורה הציבורית. כאש הדרך הנכונה ביותר לדעתינו היא לעשות שימוש במטרו. כמו כן, למשתמשים באוטובוס התיירים של פריז, כדאי לדעת שבאזור אתר זה ישנה תחנה סמוכה ונוחה.
  • הלינה באזור המוזיאון  כמו הלינה באזור האינווליד כולו מצטיינת בקרבה לאתרים המרכזיים של אזור זה (בראשם כמובן מגדל אייפל ומתחםוהמתחם). בנוסף, יתרונה הוא בכך שהיא מרכזית, אך מרוחקת מהרעש וההמולה של אזור השאנז אליזה וכוללת בתוכה לא מעט שטחים ירוקים ופתוחים ביחס ללינה במרכזה של עיר כה פעילה וגדולה.האזור הוא אזור תיירותי במשך שעות היום ו/או מדיני ועסקי וככזה הוא לא כולל חיי לילה סוערים (למי שמחפש בילויים ומסעדות עדיף לחפש מלונות ברובע הלטיני / מלונות במארה או כמובן מלונות באזור האורות האדומים שמתחת למונמרטר) ואינו מאופיין בשופינג (מחפשי מלונות באזורי קניות יחפשו מלונות באזור השאנז אליזה למשל). לבסוף צריך לומר שהאזור כולל מיעוט יחסי של אפשרויות לינה – רובם ברמה גבוהה של מחיר ושל שירות, והוא אחד מהאזורים היקרים שיש למלונות בפריז. בין המלונות המומלצים באזור אפשר למנות את Pullman Paris Tour EiffelHôtel Eiffel Turenne ו Amélie Hotel. מומלץ לקרוא עוד בנושא תחת מלונות בפריז.

מידע שימושי על מוזיאון הצבא

שעות פתיחה

כל ימות השבוע.
​1 באפריל – 31 באוקטובר: 10:00-18:00.
1 בנובמבר – 31 במרץ: 10:00-17:00.
השערים נסגרים חצי שעה לפני סגירת המוזיאון.

כתובת

129 Rue de Grenelle, 75007 Paris, צרפת

אתר רשמי
הגעה
directions_subway
מטרו

קו 8 לרדת בתחנת La Tour-Maubourg.
קו 12 לרדת בתחנת Solférino.
קו 13 לרדת בתחנת Varenne.