רומא מידע כללי והמלצות

מידע כללי

רומא – העיר וההיסטוריה, הזקנה הקפוצה של אירופה שכל כך רוצה להיות סקסית כפי שהייתה פעם, ובהרבה זוויות של גופה היא עדיין כזאת. עיר שמשוויצה בקמטיה כיוון שהם משמשים כיסודות תרבותיים לעולם המערבי כולו.

רומא היא בירתה של איטליה וידועה בהיסטוריה הארוכה שלה. העיר ידעה שתי תקופות זוהר: תקופת האימפריה של רומא העתיקה, בה שלטו הקיסרים על אימפריה שהתפרסה על שלוש יבשות, מבריטינה ועד מצרים, ותקופת הרנסנס, בה היו האפיפיורים שישבו ברומא המרכז הדתי והפוליטי של אירופה כולה.

**פרסומת**סרטון הדרכה – מידע כללי על רומא:

מתוך: ערוץ היוטיוב של אתר הכל על

דמוגרפיה

רומא הייתה מאז ומעולם אבן שואבת לאנשים שהגיעו מחוץ לה. שפך הטיבר הפורה משך אליו את מתיישביה הראשונים של רומא. כאשר הייתה אימפריה השתקעו בה עבדים לשעבר (ראה למשל בסיפור הטרסטוורה והיהודים ברומא). גם כיום רומא היא בית למהגרי עבודה רבים, ביניהם ישנם גם לא מעט ישראלים. ברומא עצמה מתגוררים באופן רשמי 2.7 מיליון תושבים רשומים – אך הערכות הן שמתגוררים בה עוד 1.3 מיליון מהגרים שאינם רשומים. בפרברים שמקיפים את רומא מתגוררים עוד כמיליון תושבים, מה שהופך אותה למטורפלין עמוס וצפוף במיוחד.

מיקום וגיאוגרפיה

מבט מלמעלה על רומא (צילום: Emeronitta)

העיר רומא נמצאת בתוך חבל לאציו שבמרכזה של איטליה. היא בנויה על גדות נהר הטיבר קרוב יחסית לנקודה בה נשפך הנהר לים התיכון. כמו ערי בירה אחרות בעולם (רמז: ירושלים) גם העיר העתיקה של רומא בנויה במקום בר הגנה ונמצאת בלב אזור המוקף שבע גבעות (קרא עוד על שבע הגבעות של רומא העתיקה). במהלך השנים התרחבה העיר והצטרפו אליה אזורים מרכזיים נוספים, כמו רובע סנט אנג’לו (בו נמצא הרובע היהודי של רומא) רובע הטרסטוורה וגבעת הותיקן.

בניגוד לבנייה מתקופת האימפריה הרומית, שנהגה לבנות את עריה בצורה מסודרת של רחובות אורך ורוחב (או בשמם הלטיני – קארדו ודקומנוס, כמו הקארדו בירושלים למשל, שהוא תוצאה של שליטה רומית בעיר), רומא הנוצרית ו”החדשה” התפתחה כמו ערים רבות אחרות (רמז: תל אביב), בצורה לא מאורגנת. כך נוצרו להן שכונות רבות בעיר, אך רובן אינן מעניינות את התייר הממוצע. למעשה, מלבד החלק העתיק של רומא, האזורים האחרים שמספקים עניין לתיירים הם: סנט אנג’לו, טרסטוורה והותיקן אותם הזכרנו קודם. אפשר להוסיף אליהם את רובע פרנסטינו (Prenestino), טיבורטינו (Tiburtino), וסאן לורנצו (San Lorenzo).

נהר הטייבר

לא ניתן לדבר על רומא מבלי לדבר על עורק החיים הבסיסי שלה ומעניק החיים שלה – נהר הטייבר. העיר רומא התחילה כאשר שבטים לטיניים באו להתיישב על גדות הנהר הפורה. הנהר היה המגן והחומה הפיזית של העיר במשך שנים והעורק הכלכלי המרכזי שלה, בדיוק כפי שהתמזה הייתה בלונדון והוולטובה בפראג.

במרכז הנהר נמצא האי טיברינה, שהיום משמש כאי של שקט ברומא הסואנת, ובעבר שימש כאזור המרפא של העיר. כיום שוכן בו בית חולים קטן. בזמן ההצפות הרבות של הטיבר, מכוסה חלק גדול של האי במים, מה שמביא להימנעות מבנייה עליו. במהלך האביב והקיץ ישנם הרבה דייגים באי, אך אנו ממליצים להימנע מכך (זה בערך כמו לדוג בירקון).

נהר הטיבר מכיוון טירת סנט אנג’לו בשקיעה ומתוך האי טיברינה (תמונות מקור)

משטר ושלטון

המשטר באיטליה דומה מאוד למשטר בישראל, והוא מוגדר כ”רפובליקה דמוקרטית רב מפלגתית”. בראשות הממשלה עומד נשיא (בניגוד למשטר בישראל לנשיא יש לא מעט סמכויות) שממנה את ראש הממשלה. ראש הממשלה שולט במדינה על ידי ממשלה קואליציונית (כלומר דרוש לו רוב בפרלמנט).
כמו בישראל, גם באיטליה חברי הפרלמנט נבחרים בבחירות יחסיות: כל מפלגה מקבלת מקומות בבבניין הפרלמנט שנמצא בגבעת קווירינלה (באיטלקית: Quirinale) על פי אחוז המצביעים לה. הדבר מביא לכך שגם מפלגות קטנות מקבלות נציגים בפרלמנט מחד, ולריבוי מפלגות גדולות מאידך, כמו לדוגמה הנוצרים הדמוקרטיים, המפלגה הסוציאליסטית, הליגה הצפונית והמפלגה הדמוקרטית של השמאל).

גם באיטליה המפלגה הגדולה הנוצרית-דמוקרטית לא זוכה לרוב בפרלמנט ולכן זקוקה לממשל קואליציוני – מה שמביא (כמו בישראל…) לחוסר יציבות שלטונית ולהקדמת הבחירות פעמים רבות.

חוסר יציבות זה הוא אחד הגורמים לשסעים העמוקים הקיימים באיטליה (במיוחד לשסע הכלכלי בין הצפון העשיר והמתועש לדרום העני והמובטל).

כלכלה ומסחר

העיר רומא היתה מבוססת על חקלאות במשך שנים רבות. נהר הטייבר נחשב לאזור פורה ביותר מימי השבטים הלטיניים, שבאו להתיישב בעיר לטובת שטחים חקלאיים, ועד היום, כאשר שטחים רבים הסמוכים לרומא משמשים כקרקעות חקלאיות. סביב לעיר ישנם אזורי תעשייה ומפעלים. אולי מנוע ההכנסה החשוב ביותר של העיר הוא התיירות הנכנסת, שמכניסה לעיר לא מעט כסף, חבל רק שעובדה זו לא מביאה לשיפור בתנאי בתי המלון ברומא – זו אחת הערים שהכי קשה למצוא בהן מלונות פשוטים, זולים וטובים שלא עולים הון ולא מתפוררים או זקוקים נואשות לשיפוץ (קרא עוד במלונות ברומא).

אמנות ותרבות ברומא

התיירים הרבים המבקרים ברומא כדי ליהנות מאוצרות האמנות והתרבות שלה הם כיום מנוע כלכלי אדיר לעיר. גם למי שאינו חובב גדול של מוזיאונים או עתיקות, רומא מספקת יצירות אמנות ומבנים שפשוט אי אפשר להישאר אדיש להם.

רומא מחזיקה בכמה אוצרות אמנות של ממש, שמספקים נקודת מבט על התרבות המערבית ופשוט משאירים כל תייר פעור פה. המוזיאונים הגדולים של רומא הם מוזיאון הותיקן, שגולת הכותרת שלו – הקפלה הסיסטינית – מושכת תיירים רבים (יחד עם מעל ל-15,000 מוצגים נוספים). המוזיאון הקפיטוליני, שהוא המוזיאון הלאומי הראשון בעולם, וכמובן וילה בורגוזה, בה חוגגת אמנות הרנסנס. מלבדם ישנם עוד מוזיאונים רבים המפורטים בדף מוזיאונים ברומא, שכל חובב אמנות והיסטוריה אנושית ימצא בהם בודאי עניין.

מלבד מוזיאנים לאמנות מחזיקה העיר בכמה אתרים מדהימים מתקופת האימפריה הרומאית העתיקה, כמו הפורום הרומאי והקולוסיאום, אך הם ממש לא היחידים ורבים מהם מפורטים בדף אתרי רומא העתיקה. בנוסף, אפשר לומר שרומא משמשת כביתם של מספר כנסיות מהחשובות בעולם הנוצרי-קתולי, שכל אחת מהן היא יצירת אמנות בפני עצמה. ביניהן אפשר למנות את כנסיית סנט פטרוסכנסיית סנט פאלוססנטה מריה מג’ורה (על כנסיות אלו ועל הכנסיות המרכזיות של רומא תוכלו לקרוא בדף כנסיות ברומא). מלבד כנסיות, תקופת הרנסנס הביאה לרומא גם פרץ של בנייה אדריכלית מדהימה, שנועדה בעיקר כדי לפאר את שם האפיפיורים ומשפחות האצולה על ידי בניית מבנים מדהימים כמו ארמון ברבריני, כיכרות ומזרקות מדהימות כמו פיאצה נבונה, והפונטנה די טרווי.


דוגמה לבנייה רנסנסנית (פונטנה די טרווי) ובנייה אדריכלית רומית (קולוסיאום) ברומא העתיקה

סמלי העיר רומא

סמלה הראשי של העיר רומא מלווה אותה מימי הלגיונות הרומיים ומכיל את ראשי התיבות SPQR, המסמלים כנראה את את האימרה הלטינית Senatus Populusque Romanus או “הסנאט והעם של רומא”.
ראשי תיבות אלו ליוו את רומא לאורך שנים ארוכות (בהפסקות שונות בתקופת שלטון זר או שלטון האפיפיורים) והם מופיעים על מסמכים רשמים, אתרים מרכזיים ואפילו על מכסי הביוב. מטרתם להביע את האופי הדמוקרטי של העיר מחד (או לפחות האופי הדמוקרטי שהייתה רוצה שיהיה לה, כיוון שלא בכל תקופה בהסטוריה צלח העניין) ולחבר אותה לתרבות רומא העתיקה מאידך.

סמל מפורסם נוסף של העיר רומא הוא סמל הזאבה המניקה שני תינוקות, שמתייחס לסיפורו של רומלוס מייסד העיר ואחיו, שעל פי האגדה גודלו על ידי זאבה. הסמל מעתיק את הפסל המפורסם שנמצא במוזיאון הקפיטוליני.
רומא והיהודים

אחד הדברים המעניינים הוא לגלות פרטים חדשים על יהדותך ולאומיותך, דווקא בזמן טיול בחו”ל. דבר זה קורה בצורה מאוד בולטת ברומא.
יהדות רומא היא אחת הקהילות היהודיות הותיקות בעולם. היא קיימת כמעט אלפיים ומאתיים שנה! המקורות ההיסטוריים מספרים על הגעה של יהודים לרומא כאשר הגיעו לעיר נציגי ממלכת החשמונאים. ישנם מקורות היסטוריים שמראים על כך שיהודים התגוררו ברובע הטרסטוורה כבר בתקופת הקיסר קליגולה, לאחר שהגיעו לעיר כעבדים בעקבות כשלון המרד הגדול.

ההפסד היהודי במרד הגדול, שהשפיע רבות על העם שלנו, מונצח בצורה מצמררת בשער טיטוס, בו מפורטת הגעת היהודים כעבדים מושפלים לאימפריה הרומית. כשרומא הפכה נוצרית והעבדות של היהודים התבטלה מצבם הפך טוב יותר. הם היו סוחרים, בנקאים ורופאים (אפילו של האפיפיור), אך במהלך תקופת ימי הביניים והתחזקות הנצרות התחיל מצב היהודים להתערער. ב-1555 הוקם הגטו היהודי בהוראת האפיפיור ומאז ועד למאה העשרים קשה היה להיות יהודי ברומא (קרא דוגמאות לחקיקה האנטישמית ולהגבלת חיי היהודים בתקופה זו בדף רובע סנט אנג’לו).

בית הכנסת ברובע היהודי ברומא, ותחריט שוד המנורה בשער טיטוס – רומא היא מקום מיוחד להתחבר בו לעבר יהודי מרתק!

תקופת הרנסנס הייתה תקופה של חזרה למקורות בקרב אמני ענק כמו מיכאלאנג’לו, ויחד עם אתרים כמו שער טיטוס, או דמויות שנויות במחלוקת במקורות היהודיים כמו אדריאנוס, רומא הופכת להיות עיר מיוחדת למתעניינים במקורות היהודים. בקפלה הסיסטינית תוכלו לראות פרשנויות מדהימות לסיפורי התנ”ך, תוכלו לראות לא מעט ציורים המאזכרים סיפורים תנ”כיים ומהספרים החיצוניים, כמו יהודית והקיסר הרומאי, או אדם וחווה. ואי אפשר בלי להזכיר את פסליהם המדהימים של גיבורים תנ”כיים אדירים כמו משה ודוד.
אביב העמים ועליית הרעיונות הלאומיים באיטליה, לצד שקיעת הרעיונות הדתיים עלה גם רעיון האמנסיפציה ליהודים וחל שיפור ניכר במצב יהודי ברומא. הם השתלבו בחברה והגדירו עצמם כאיטלקים “בני דת משה”. אך מיד לאחר מכן, עם עליית רעיון הלאומנות והפאשיזם חלה הידרדרות דרסטית במצב היהודים. שיא חדש בקושי של היהודים בעיר הגיע דווקא בתקופה החילונית ביותר של העיר, עם הכיבוש הנאצי של היטלר וחקיקת חוקי הגזע ב-1938. בשנת 1943 נשלחו יהודי העיר למחנות ההשמדה ו-2000 מיהודי רומא נרצחו בהם.
כיום, הקהילה היהודית ברומא היא קהילה גדולה יחסית המונה כ-15,000 יהודים ומחזיקה עשרה בתי כנסת, שהגדול והחשוב שבהם הוא בית הכנסת הגדול ברומא.

לדעתנו, ליהודי המשכיל שרוצה להבין על מה דיברו חז”ל כשאמרו “עשרה קבין עשירות ירדו לעולם – תשעה מהם נטלו הרומאים ואחד העולם כולו…” (קידושין מט, ב.), חייב לבקר בעיר הזאת ולסייר בין רחובותיה העתיקים.

הפשיעה ברומא

בסה”כ רומא היא עיר די בטוחה – אך כמו בחלקים אחרים של ארצות האיחוד האירופי היא סובלת מבעיית מהגרים, חלקם הלא מועט מוסלמים, מה שיוצר תחושה של איום על התייר הישראלי הממוצע. חשוב לדעת שרוב המהגרים מרוכזים באזור התחנה המרכזית של רומא (טרמיני) לכן לתיירים היותר חששנים אנו ממליצים להתרחק מאזור זה בלילה ולא להתפתות להזמין בו מלון (ראה מלונות באזור הטרמיני תחת קטגוריית מלונות ברומא). מומלץ לשמור על התיקים ולהשתמש בחגורת בטן ובכך להימנע מכייסים מאומנים הפועלים בעיר. מניסיון של חברים שלנו – שימו לב במיוחד באוטובסים הצפופים!
המלצות "הכל על" למבקרים ברומא

*חשוב לדעת- המלצות אלו עוסקות יותר בתכנון הביקור ברומא וההתארגנות להגעה אליה. בכל עמוד באתר ישנן המלצות מפורטות ומדוייקות הנוגעות לנושא / האתר בו העמוד עוסק.

  • אם אתם מגיעים לעיר למספר שעות ולא לנים בה, אך בכל זאת רוצים להסתובב ולראות מספר אתרים, יש אפשרות לשמירת חפצים במיקומים נוחים- דרך אתר bagBnB. שירות זה מציע שמירת חפצים בתשלום נמוך, וכך להמנע מהסחבות מיותרת עם מזוודות ותיקים גדולים בעיר. אופציה זו נוחה במיוחד למי שעוצר לרגע, קופץ לעיר לראות מספר אתרים, ואז ממשיך הלאה בדרכו. אנחנו השתמשנו בשירות שמירת החפצים שליד תחנת הרכבת טרמיני והיינו מרוצים מאוד, במיוחד מהנוחות ומכך שלא היינו צריכים להמתין בתור כדי למסור או לאסוף את המזוודה (בהשוואה לשמירת החפצים בתחנת הרכבת עצמה בה התור יכול להיות ארוך מאוד בעונת התיירות). לכל אתר שמירת חפצים שעות פעילות משלו, ואפשר לבחור באתר שפעיל 24/7 (זה ליד תחנת הרכבת אכן פעיל בכל שעות היממה).
  • באופן מסורתי במשך שבועיים בחודש אוגוסט תושבי רומא היו נוהגים לסגור את החנויות ולצאת לחופשה. כיום דברים השתנו – וחנויות ומסעדות רבות פתוחות במשך כל החודש- במיוחד אלו שנמצאות במרכז ההיסטורי ובאתרים התיירותיים, אך עדיין באזורי מגורים (שאינם תיירותיים) החנויות יסגרו בזמן זה. למרות שחודש אוגוסט הוא לרוב עונה תיירותית בשל חופשת הלימודים של הילדים, זה לא זמן נעים במיוחד מבחינת מזג אוויר ברומא ויש להבין שיהיה חם מאוד בזמן זה ואין לצפות למזג אוויר נעים יותר מהחום ששורר בישראל בתקופה זו.
  • לסועדים במסעדות, שימו לב לחיוב coperto בחשבון. לפי חוק אזורי מספר 21/2006 סעיפים 6, § 3, חיוב זה אינו חוקי ברומא ובאזור לאזיו (המחוז בו נמצאת רומא). לפי אותו חוק, סעיפים 6, § 2 ו-3 חיוב servizio אינו חוקי אלא אם כן צוין בתפריט שיחול חיוב שכזה. במקרה ובו מסעדה מתחייבת שתשלמו חיובים אלה, תוכלו להתעקש שאינם חוקיים, לאיים שתתקשרו למשטרה – Guardia di Finanza במספר 117, או באמת להתקשר אליהם במקרה הצורך. את החוק המלא תוכלו למצוא כאן- תיקונים לחוק אזורי בנוגע למזון ומשקאות.
  • באוטובוסים ורכבות (בהן אין כרטיס מקום שמור) ברומא נהוג לפנות מקום ישיבה לקשישים אם אין מקומות אחרים פנויים, למידע מפורט על – תחבורה והתניידות ברומא.
  • בנהיגה בכבישי רומא יש לנהוג במשנה זהירות שכן המקומיים נוהגים ״לכופף את החוקים״ על מנת להתמודד עם התנועה הכבדה.
  • אם אתם נתקלים באדם ברחוב צפוף, נהוג להיות נימוסיים ולאמר סליחה- מי סקוזי (mi scusi), או בקיצור- סקוזי. למרות היות רומא עיר צפופה ועמוסה כמו ניו יורק או לונדון, להתקל האדם ולהמשיך ללא התנצלות נחשב לא יפה ולא מנומס.

המלצות לקריאה נוספת בעברית:

מפה

סנן על ידי

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל