1. עמוד הבית
 2. »
 3. איטליה 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. פומפיי, איטליה – הנחה בלעדית והמידע המקיף בעברית על הפארק ההיסטורי ליד נאפולי | Pompeii

פומפיי, איטליה – הנחה בלעדית והמידע המקיף בעברית על הפארק ההיסטורי ליד נאפולי | Pompeii

עורך ראשי: דן רוטמן

פומפיי – העיר הרומית שהזמן עצר בה מלכת

מידע כללי למתכננים ביקור בפומפיי | Pompeii

תארו לעצמכם שהייתם יכולים ולו ליום אחד, לחזור לשנת 79 לספירה, שיא כוחה של האימפריה הרומית ששלטה אז בכל העולם הידוע. הייתם יכולים ללכת ברחובות האבן היפהפיים, לבקר בפורום שאיגד את כל חברי העיר יחד, לצעוד ברחובות השפע אל עבר המרחצאות והתיאטראות הרומיים המפורסמים, ולבקר במקדשי האלים רבי העוצמה. אכן יש מקום כזה, והוא קפא בזמן הודות להר געש האימתני המתנשא מעליו, וכוחו המדהים של הטבע. האפר שהתפרץ מלועו של הר הגעש וזוב בשנת 79 לספירה התנשא לגובה של אלפי מטרים וכיסה כליל את העיר עד לגובה של ארבע מטר מעל פני העיר. האפר הוולקני הרותח כיסה את העיר קרוב ל1700 שנה, משמר בתוכו תמונה מושלמת של חיי היום יום בעיר רומית משגשגת, ממאפיות לחם מקומיות, כתובות גרפיטי על הקירות, מכתבי אהבה שכתבו התושבים ועד מקדשים, וילות ואמפיתיאטרון ענק בקצה העיר. הכל קפא ברגע אחד ונשאר עדות נצחית לעיר רומית חיה ומשגשגת.

Pompeii Archeological Ruinsהעיר קפאה ונשמרה בצורה מושלמת

המדריך המקוצר לפומפיי

פומפיי היא יעד חובה לכל המבקרים באזור נאפולי וכמעט כל מי שמבקר באזור קמפניה יגיע לפארק הארכיאולוגי המדהים שבה, יש כאלו שיגיעו לפארק אפילו מרחוק. למעשה לפומפיי מגיעים 2.5 מיליון מבקרים בכל שנה, מה שיוצר לא מעט תורים ארוכים בעונות התיירות ולכן אנו ממליצים להזמין כרטיסים מראש (לחצו כאן להזמנת כרטיסים לפומפיי ב5% הנחה לגולשי הכל על, קוד קופון HAKO5). המגיעים לפה מחכים בתורים הארוכים ונוסעים לפינה המרוחקת הזו של איטליה על מנת לצפות במוצגים שממחישים כיצד חיו עשירי האזור בתקופה הרומאית – מבתי מרחץ שהשתמרו כליל ועד שאריות אוכל ורהיטים שהשתמרו מאותה התפרצות של הר וזוב. מלבד הפארק, העיר פומפיי היא עיר נחמדה ויש בה כמה אטרקציות נחמדות נוספות (ראו פירוט בעמוד זה תחת החלק: מה עושים בפומפיי מלבד הפארק הארכיאולוגי).

ציורי הקיר בפומפיי השתמרו כמעט באופן מושלם – אפשר לצפות בהם ולראות איך עשירי רומא חיו בתקופת הזוהר של האימפריה

רבים מסתפקים בהגעה עצמאית וסיור עצמאי בפומפיי אבל פופלארי מאוד גם לבחור אחד מהסיורים היומיים המגיעים אליה. יש אליה סיורים יומיים בעיקר מיעדים קרובים כמו סורנטו ונאפולי אבל יש אליה גם סיורים יומיים אפילו מיעדים מרוחקים יותר כמו למשל רומא ובארי. סיורים יומיים אילו מאפשרים גם המנעות מהקשיים הלוגיסטיים שבהגעה עצמאית, גם לדלג על התורים הארוכים שבכניסה לאתר וגם מספקים מידע מרתק על העיר, על ההיסטוריה של העולם הרומי העתיק ועל הקשר הטרגי להתפרצות של הר הגעש וזוב. בגלל הביקוש הרב במיוחד בקיץ מומלץ להזמין את סיורי היום מראש על מנת להבטיח את השתתפותכםלחצו כאן למגוון אופציות לסיורי יום בפומפיי היוצאים ממוקדים שונים עם אפשרות ביטול.

תיירים בסיור מודרך בפומפייתיירים רבים בוחרים להגיע לפומפיי בסיור יום מודרך המספק הדרכות, הסברים ודילוג על התור שבכניסה (להזמנה עם אפשרות ביטול)

יש תיירים רבים שבוחרים בפומפיי כמוקד לטיולי כוכב באזור באמצעות רכב שכור, רבים מהם בכלל ילונו פה בחופשה שהמוקד שלה הוא העיר נאפולי וזאת בגלל הקושי בהתניידות עם רכב בתוך העיר נאפולי וקשיי החניה שבה (ראו השכרת רכב בנאפולי). אחד היתרונות של פומפיי הוא החניה הנוחה וההתניידות היחסית נוחה לרכבים פרטיים והמיקום שלה שמאפשר לצאת לסיורים במוקדים שונים הסמוכים לה לדוגמה להר וזוב, סורנטו, הרקולנאום ואף נאפולי עצמה. בגלל הביקושים הגבוהים לרכב באזור זה, מומלץ להזמין רכב מראש זמן רב ככל הניתן במיוחד בקיץ, למי שחושש מהתחייבות ניתן להשכיר רכב בקישור זה עם אפשרות ביטול או שאפשר לבצע הזמנה לרכב באזור בקישור זה עם 10% הנחה בלעדית לגולשי הכל על.

המיקום של פומפיי במרכז הנמל של נאפולי הופך אותה למוקד נוח ליציאה לטיולי כוכב באזור
למחפשים מקום לינה בעיר רצוי להזמין מראש (לפרטים והזמנה ממגוון אופציות לינה עם אפשרות ביטול)

רוב התיירים שיגיעו בלי רכב לפומפי יעדיפו ללון בעיר העתיקה באזור הפארק הארכיאולוגי, זהו האזור התיירותי ביותר ומלבד הפארק כולל מסעדות וטיילת קטנה. כמובן שמבחינת חניה הוא הכי פחות נוח, והביקוש אליו יחסית גבוה וכך גם מחיר המלונות והדירות להשכרה. בין המלונות המומלצים באזור תמצאו את Hotel Forum, Santa Caterina וIl vecchio Fauno (לחצו כאן למגוון אופציות לינה בפומפיי עם אפשרות ביטול). עם זאת, לתיירים המגיעים לפומפיי עם רכב עדיף לחפש מקום לינה בחלקים הפרפריאליים של העיר שיהיו זולים יותר מאשר במרכזה, נגישים יותר לרכב ועם חניות נוחות, בין המלונות המומלצים המציעים חניה בפומפיי: Palazzo Archeo, My Angels B&B וVilla Ettore (לחצו כאן למגוון אופציות לינה בפומפיי עם חנייה כולל אפשרות ביטול). מומלץ בנוסף לקרוא את העמוד המקיף שלנו מלונות מומלצים בפומפיי.

תיירים בפורום הרומי בפומפיימבקרים מטיילים בין הריסות פומפיי

סוג אחר של תיירים יעדיף להגיע לפומפיי עצמאית באמצעות תחבורה ציבורית, ישנה רכבת נוחה שמגיעה לעיר ממנה אפשר להגיע לפארק הארכיאולוגי בקלות. נפוץ מאוד לצאת עם הרכבת מנאפולי אך ישנם יעדים נוספים מהם מגיעים לפומפיי. אנו ממליצים להזמין כרטיסים מראש – להשוואת מחירים והזמנת כרטיסי נסיעה בתחבורה ציבורית לפומפיי לחצו כאן.

רכבת מגיעה לפומפייאפשרות טובה היא להגיע לפומפיי באמצעות רכבת שקרובה מאוד לאתר הארכיאולוגי (להזמנת כרטיסי נסיעה)

פומפיי והר הגעש וזוב

לא ניתן לדבר על פומפיי מבלי להזכיר את הר הגעש וזוב. הר וזוב הוא אחד מבין שלושה הרי געש פעילים באיטליה, הנמצא בין הערים פומפיי ונאפולי ומהווה כיום מוקד תיירותי מרתק המושך אליו תיירים רבים שבוחרים לטפס עליו ולהציץ לתוך הלוע שלו. למרות שהר הגעש הפך לאתר תיירותי, הוא בעל היסטוריה ארוכה של עשרות התפרצויות, אלימות יותר וגם פחות, אך ההתפרצות הידועה ביותר התרחשה בשנת 79 לספירה כאשר ההר התפרץ התפרצות אלימה במיוחד במשך 24 שעות. במהלך ההתפרצות התפרץ אפר געשי מלוע ההר שכיסה והחריב מספר ערים רומיות, בינהן כאמור העיר הגדולה פומפיי וערים נוספות כמו הרקולנאום וסטאבייה. רבים בוחרים לשלב את הטיול בפומפיי עם סיור בהר הגעש עקב הקשר הרב בינהם ומתחילים את הביקור בהר הוזוב בבוקר ומסיימים אותו בביקור בפארק הארכיאולוגי המצמרר והמרתק של פומפיי (ישנם גם סיורים מודרכים רבים כאלו, ראו למשל אופציה זו וזו).

חורבות פומפיי על רקע הר הגעש וזוב – כדאי לשלב את הטיול בשני האתרים בשביל החוויה המלאה

פומפיי אינה העיר היחידה שהושמדה בעקבות אותה התפרצות. ארכיאולוגים ממשיכים למצוא ממצאים בסטאבייה והרקולנאום עד היום והרבה מן הממצאים הללו נמצאים במוזיאון הלאומי לארכאולוגיה של נאפולי – המומלץ מאוד למתעניינים בנושא.

תשובות לשאלות נפוצות על פומפיי

יש מספר אפשרויות לקניית כרטיסים לפומפיי. ניתן לקנות כרטיסים מהאתר הרשמי של פומפיי וניתן לקנות בקופות האתר, אך במקרים רבים זמינות הכרטיסים באתר הרשמי ובקופות נמוכה, במיוחד בקיץ ובתקופות ביקוש גבוהות אחרות ואז לא ניתן להיכנס במידה ולא הזמנתם כרטיסים מראש, ועל כן האפשרויות המומלצות על ידינו הן:
להזמנה עם 5% הנחה לגולשי הכל על (קוד HAKO5) היכנסו לקישור הזה.
להזמנה עם אפשרות ביטול בחינם היכנסו לקישור הזה (מאוד מומלץ לבחון זאת על מנת להזמין מראש זמן רב לפני הנסיעה שלכם ולהבטיח שאתם יכולים לבטל במקרה הצורך).

האפשרות המומלצת על ידינו לדילוג על התור שבקופות הכניסה אשר מתאימה מאוד למי שרוצה לחסוך זמן היא רכישת כרטיס אשר כולל דילוג על התור בכניסה לפומפיי עם 5% הנחה לגולשי אתר הכל על (קוד קופון HAKO5) בקישור הזה או רכישת כרטיס אשר כולל דילוג על התור בכניסה לפומפיי עם אפשרות ביטול חינם עד 24 שעות לפני ההגעה בקישור הזה (מאוד מומלץ לבחון זאת על מנת להזמין מראש זמן רב לפני הנסיעה שלכם ולהבטיח שאתם יכולים לבטל במקרה הצורך).

כן, יש סיורים מודרכים רבים העוברים בפומפיי. החוויה במקום משתדרגת פלאים כשיש מי שמסביר לכם מה לראות ומה אתם רואים ומוסיפה רגש לביקור. אפשרות מומלצת על ידינו לסיור מודרך בפומפיי היא רכישת כרטיס אשר כולל ביקור בפומפיי והדרכה עם מדריך מוסמך עם אפשרות ביטול חינם עד 24 שעות לפני ההגעה בקישור הזה (בעונות התיירות כדאי שבועיים מראש לפחות).

במידה ואתם יוצאים למספר טיולי יום מנאפולי מומלץ להגיע לפומפיי באמצעות רכב שכור, אחרת כדאי להגיע באמצעות תחבורה ציבורית. אפשרות נוספת היא באמצעות הסעה מסודרת הכוללת כרטיס כניסה לפומפיי ולעיתים גם הדרכה.

על מנת להגיע ברכב שכור, עולים על כביש A3 ויוצאים ביציאה Pompeii ovest. ניתן להזמין רכב שכור בנאפולי בקישור הזה או בקישור הזה. מומלץ למי שמתכנן לשכור רכב לא רק להגעה לפומפיי, אלא לטיול ארוך או רחב יותר באזור.

ניתן להגיע מנאפולי עד לכניסה הראשית לפומפיי גם בתחבורה ציבורית, באמצעות רכבת או אוטובוס. ניתן לעלות על הרכבת Circumvesuviana Naples-Sorrento ולרדת בתחנה Pompeii Villa dei Misteri, או על הרכבת Circumvesuviana Napoli-Poggiomarino ולרדת בתחנה Pompeii Santuario, או על הרכבת FS Naples-Salerno ולרדת בתחנה Pompei.
ההגעה באמצעות אוטובוס היא עם האוטובוסים של חברת SITA. להשוואת מחירים לנסיעה בתחבורה ציבורית אפשר להיכנס לאתר הזה שמשווה בין כל אמצעי התחבורה מבחינת מחיר וגם מבחינת משך נסיעה, לאתר הזה שמשווה בין מחירי אוטובוסים או לאתר הזה שאמנם לא מאפשר השוואה אך ניתן להזמין דרכו נסיעה.

במידה ואתם מעדיפים להימנע מתחבורה ציבורית ניתן להזמין מראש כרטיס כניסה (המאפשר דילוג על התור) עם הסעה מנאפולי (לדוגמה באפשרות זו או זו) וכך להגיע לפומפיי בנוחות. אפשרות זו מועדפת בדרך כלל על ידי משפחות, או על תיירים שמחפשים נוחות מרבית.

כדאי לקרוא מידע נוסף בעמודים:

ניתן להגיע מרומא לפומפיי באמצעות רכב שכור, תחבורה ציבורית או באמצעות הסעה מסודרת הכוללת כרטיס כניסה לפומפיי ולעיתים גם הדרכה. למרות המרחק והנסיעה הארוכה (בין שעתיים לשלוש וחצי שעות), יש לא מעט תיירים שבוחרים לעשות את הנסיעה הזו, בין אם עצמאית או עם הסעה ומדריך צמוד.

בהגעה מרומא ברכב שכור, יש לעלות על כביש E45 ולצאת ביציאה Pompei Ovest. הקישור הזה או הקישור הזה מומלצים למי שמתכנן לשכור רכב לא רק להגעה לפומפיי, אלא לטיול ארוך או רחב יותר באזור.

בהגעה בתחבורה ציבורית, ניתן לקחת אוטובוס ישיר של חברת FlixBus מתחנת Rome Tiburtina היוצא מספר פעמים ביום, או לקחת רכבת לנאפולי וממנה לקחת אוטובוס (של חברת SITA) או רכבת (של חברת Circumvesuviana לכיוון Sorrento או לכיוון Poggiomarino). להשוואת מחירים לנסיעה בתחבורה ציבורית אפשר להיכנס לאתר הזה שמשווה בין כל אמצעי התחבורה מבחינת מחיר וגם מבחינת משך נסיעה, לאתר הזה שמשווה בין מחירי אוטובוסים או לאתר הזה שאמנם לא מאפשר השוואה אך ניתן להזמין דרכו נסיעה.

אפשרות נוספת אם תעדיפו להימנע מתחבורה ציבורית היא להזמין כרטיס כניסה עם הסעה לפומפיי, כך תרוויחו הסעה הלוך-חזור ותוכלו לדלג על התור לרכישת הכרטיסים בקופות הכניסה שיכול להיות ארוך במיוחד, בעיקר בקיץ. מומלץ לראות את האפשרות הזו והזו. מומלץ לשלב בטיול זה גם ביקור בהר הוזוב עקב הקשר ההיסטורי החזק ביניהם, ראו לדוגמה את האפשרות כאן או כאן.

כדאי לקרוא מידע נוסף בעמודים:

רבים בוחרים לשלב את הטיול בפומפיי עם סיור בהר הגעש וזוב (Mount Vesuvius) בשביל החוויה המלאה עקב הקשר הרב ביניהם. כדאי להתחיל את הביקור בהר הגעש וזוב בבוקר ולסיים אותו בביקור בפארק הארכיאולוגי המרתק של פומפיי (ישנם גם סיורים מודרכים רבים כאלו, ניתן להזמין בקישור הזה, או בקישור הזה).

בין המלונות המומלצים בפומפיי ניתן למנות את מלון Hotel Pompei Be Green , דירות Domus Annae B&B ובית הנופש Athena e Calliope House. לקריאה נוספת על מלונות בפומפיי לחצו כאן.

כן, יש אפשרות לרכוש כרטיס משולב לפומפיי ולמוזיאון הארכאולוגי הרקולנאום. כרטיס זה כולל כניסה לפומפיי ולמוזיאון, ומקנה 5% הנחה לגולשי אתר הכל על (קוד קופון HAKO5) בקישור הזה או אפשרות ביטול חינם עד 24 שעות לפני ההגעה בקישור הזה.
אפשרות נוספת היא לרכוש כרטיס משולב לפומפיי ולהר וזוב. כרטיס זה כולל כניסה לפומפיי וסיור בהר הגעש וזוב, ומקנה 5% הנחה לגולשי אתר הכל על (קוד קופון HAKO5) בקישור הזה (כולל סיור מודרך) או אפשרות ביטול חינם עד 24 שעות לפני ההגעה בקישור הזה.
בנוסף אפשר למצוא כרטיס המשלב את שלושת היעדים האלו בקישור הזה.

כן, ביום ראשון הראשון לכל חודש הכניסה לפארק הארכיאולוגי של פומפיי חינם. כדאי לקחת בחשבון שהמקום עלול להיות עמוס באותו זמן.

הביקור בפומפיי הינו חובה לכל המבקרים באזור ובמיוחד לחובבי האדריכלות , האומנות וההיסטוריה. מדובר בעיר רומית אשר נשמרה באופן קרוב למושלם, ודרכה ניתן לחיות את העבר המפואר.

התקופה המומלצת לבקר בפומפיי היא חודשי הקיץ, בהם השמיים בהירים וניתן לטייל בעיר ללא חשש מגשם (אם כי יש לנקוט משנה זהירות בימי שרב קיצוניים).

סיור של 4 שעות יספיק כדי לכסות את המקומות המרכזיים בעיר.

שתי הערים מעניינות וחשובות מבחינה היסטורית וארכאולוגית, אך פומפיי יפה, מעניינת וגדולה יותר ולכן מרבית התיירים מעדיפים לבקר בה על פני הרקולנאום.

פירוש השם פומפיי והחשיבות ההיסטורית של העיר

לפי השערות היסטוריות, מקור השם פומפיי הוא מהמילה האוסקנית (שפה קדם לטינית) ל”חמש”, על שם חמשת הכפרים האוסקנים שהיו במקום. העיר פומפיי הוקמה במאה ה-6 לפני הספירה בעקבות איחוד של חמישה כפרים אוסקנים (עם קדם רומאי) למרגלות הר הגעש וזוב שבדרום איטליה. לאחר הכיבוש הרומאי גדלה העיר ושגשגה, הן בשל האדמה הפורייה סביבה, והן בשל היותה צומת דרכים ועיר נמל מרכזית וחשובה. בשנת 63 לספירה מנתה אוכלוסיית העיר כ25,000 איש ונבנו בה ארמונות מפוארים, מקדשים, וילות ומרחצאות. בשנה זו גם אירעה ההתפרצות הראשונה של הר הגעש, התפרצות מינורית שבישרה על ההתפרצות ההרסנית שעתידה הייתה להתרחש בשנת 79 לספירה. על אף ההתפרצות מעוררת הדאגה, העיר המשיכה לגדול ולהיבנות, עד ל24 באוגוסט 79, אז סלעים וולקנים, אפר ולבה התפרצו לגובה של אלפי מטרים מהר הגעש, החלו לנוע לכיוון העיר ולכסותה כליל. 2,000 איש נספו בהתפרצות והעיר התכסתה באפר וולקני, אשר שימר אותה כפי שהיא עד ימינו אנו. עיר רומית קפואה בזמן.


אתר ארכיאולוגי פומפיי – העיר האבודה
הפארק הארכיאולוגי של פומפיי (Archaeological Park of Pompeii)

מידע כללי על הפארק הארכיאולוגי של פומפיי

הפארק הארכיאולוגי של פומפיי הוא אתר מורשת עולמי של אונסק”ו והאתר המרכזי והחשוב ביותר בעיר, ואולי האתר החשוב ביותר בסביבה. בפארק תמצאו את חורבות והריסות העיר שכוסתה כליל ע”י חומר געשי בשנת 79. הפארק על שלל הריסותיו ונקודות העניין בו מספק הצצה מדהימה לעיר רומית עתיקה ומשגשגת ולחיי היום יום בה.

החשיבות הארכיאולוגית של המקום הייתה ידועה כבר בשנת 1549, כאשר איטלקי בשם דומניקו פונטנה חפר תעלת מים דרך פומפיי והתחיל למצוא בה ממצאים מהתקופה הרומית שכוסו באפר, אך מרבית חלקי העיר הקפואה נותרו קבורים תחת אפר ובוץ, עד לחפירות המשמעותיות הגדולות באזור שהתחילו בשנת 1748. החופרים שרצו למצוא אוצרות מהעבר, התפלאו למצוא עיר שקפאה בזמן מאות בשנים.

הידעת? הפארק הארכיאולוגי של פומפיי הוא אתר ארכיאולוגי פעיל, עדין חופרים פה ומוצאים ממצאים ייחודיים בכל יום.

מה רואים בפארק הארכיאולוגי של פומפיי?

לפומפיי יש שערים רבים דרכם ניתן להיכנס ולצאת, עדות למעמדה החזק והחשוב של העיר. כשתיכנסו לתוך העיר תרגישו כאילו חזרתם 2,000 שנה אחורה לעיר רומית בשיא פריחתה. הרחובות, הבתים והחנויות נשמרו בצורה מרשימה ומיוחדת בעקבות האפר הוולקני שכיסה אותם, ולכם נשאר רק לשוטט ברחובות העיר ולהרגיש כאילו אתם אצילים רומאים ההולכים למרחצאות או לפורום המרכזי לעשות קניות, ולהתחבר לעושר התרבותי והאמנותי ששרר בעולם לפני 2,000 שנה.
בכניסה תקבלו מפה מפורטת אשר תעזור לכם להתמצא בעיר, ותבחינו בחלוקה של העיר לאיזורים (החלוקה מודרנית ולא מבוססת על העיר העתיקה עצמה). מרבים האתרים המפורסמים והנחשבים נמצאים באזורים 7 ו8 אך מומלץ לתכנן את זמן הביקור כך שתוכלו לטייל בכל האיזורים, ובעיקר כדי שתוכלו לשוטט ולהרגיש את העיר שלפני 2,000 שנה.

השערים בפומפי (צילום: )השערים בפומפיי

נקודות העניין המרכזיות בפארק הארכיאולוגי של פומפיי

מקדש אפולו (Tempio di Apollo)

מקדש אפולו הוא מקדש המתוארך למאה ה-6 לפנה”ס, אחד ממקומות הפולחן העתיקים בפומפיי ונחשב למבנה העתיק ביותר בהריסות. המקדש מוקדש לאל השמש, המוזיקה והרפואה היווני, אפולו. במקדש תמצאו העתקים של פסלי הברונזה של אפולו ואחותו התאומה דיאנה, כאשר הפסלים המקוריים נמצאים במוזיאון הארכיאולוגי בנאפולי.

מקדש אפולו (צילום: )מקדש אפולו בהריסות פומפיי

רחוב אבּוֹנדאנצה (Abundance Street)

רחוב אבּוֹנדאנצה הוא רחוב השפע ובעצם הרחוב המסחרי החשוב ביותר באתר, זהו אחד הרחובות הארוכים ביותר של העיר פומפיי העתיקה. בהליכה לאורכו תוכלו להבחין בשאריותיהם של חנויות, בתי מלאכה ובתים עתיקים ולהציץ לחיי המסחר של התקופה.

תיירים הולכים ברחוב אבּוֹנדאנצה בין חנויות עתיקות

הפורום (Forum) של פומפיי

הפורום היה המרכז החברתי, הפוליטי, התרבותי והמסחרי של העיר כמו גם מרכז שלטוני ומשפטי. הוא בנוי בצורה של כיכר שמשלושת צדדיו מבנים בעלי שתי קומות מקורות. במבנים אלו נמצאו החנויות ובתי המלאכה, והגגות המקורים אפשרו לעוברים ולשבים לנוע בפורום גם במזג אוויר גשום.

Pompeii, Archeological Site: Ancient Ruins Of The Temple Of Jupiter With View On Smoking Mount Vesuvius.הפורום – מרכזה של פומפיי העתיקה

הבזיליקה (Basilica) של פומפיי

הבזיליקה הייתה המבנה המפואר ביותר של הפורום והיו לה שימושים אזרחיים רבים – כינוס מועצת העיר, כינוס בית המשפט, מפגשים בין סוחרים ותושבים ועוד. בצידה המערבי של הבזיליקה ישבו שופטים בזמן ניהול עניינים משפטיים.

The Basilica Of Pompeii In A Beautiful Early Spring Dayהבזיליקה של פומפיי – המבנה הציבורי החשוב של העיר

האמפיתיאטרון של פומפיי (Amphitheatre of Pompeii)

האמפיתיאטרון בפומפיי הוא מהעתיקים ביותר בעולם. הוא נבנה בקצה העיר כך שהיה ניתן להעביר אליו כמות גדולה של אנשים והיה ידוע באירוח אירועי ספורט ומופעים גדולים, בעיקר קרבות גלדיאטורים (בדומה לקולוסיאום ברומא), שמשכו אנשים רבים מכל המעמדות ומהעיירות באזור. על קירותיו נתלו לפני תחרויות כרזות ופוסטרים של הגלדיאטורים בליווי סיסמאות וכינויים.
אחד האירועים המעניינים באמפיתיאטרון התרחש בשנת 59 לספירה, כשבמהלך אחד מאירועי המשחקים התרחשה קטטה כה אלימה וקטלנית בין הצופים עד שהשופטים החליטו לעצור את האירועים ולסגור את האמפיתיאטרון למשך 10 שנים.

האמפיתיאטרון של פומפייקרבות הגלדיאטורים באמפיתיאטרון של פומפיי משכו את בני כל המעמדות

נקודות חשובות אחרות בפארק הארכאולוגי של פומפיי:

 • יציקות הגבס של האנשים ובעלי החיים שלא הספיקו לברוח מהעיר- יציקות אלו של דמויות שקפאו בזמן מתארות את הגופות שנמצאו פה ברגעים האחרונים שלהם משומרים באפר בתנוחות שונות. מאם המגנה על בנה, ועד אנשים המנסים לברוח מהתפרצות הלבה. תופסים תשומת לב מיוחדת הם יציקות הגבס של הילדים ושל הכלבים.
 • המאפייה של מודוסטו בה מצאו כיכרות לחם מפוחמות שלימדו אותנו רבות על התזונה באותה תקופה.
 • בתים פרטיים של עשירי העיר שכוללים מזרקות, גינות מטופחות, ציורי קיר ייחודים ופסלים מדהימים כמו: וילת משפחת וטי (שגם יפיפה ומיוחד, וגם נשמר בצורה הטובה ביותר מבתי העיר), בית הפאן (שניתן לבית של משפחת קאסי על שום פסל הפאן שנמצא בו, שלא בטוח שהוא היה הממצא החשוב בבית שכלל חפצי אומנות רבים) וילת ראש העיר ובית המשורר הטראגי ועוד.
 • הלופנר – בית הבושת הגדול של העיר שציורי הקיר והכתובות שנמצא בו גם מסעירים וגם מלמדים רבות על חיי אותה תקופה. 
 • המרחצאות הטרמיים של פומפיי – שהיו ציבוריים והיו פתוחים לכל המעמדות כולל עבדים.
 • וילת המסתורין של פומפיי – וילה בה מצאו ציורי קיר רבים שלימדו על הפולחן הסודי לדיוניסוס – שאת חובבי המיתולוגיה היוונית מסעיר עד ימינו.

מידע שימושי למבקרים בפארק הארכיאולוגי של פומפיי

 שעות פתיחה

בעונה, אפריל-אוקטובר: 09:00-19:00 (כניסה עד 17:30).
בנובמבר-מרץ: 09:00-17:00 (כניסה עד 15:30).

 עלות כניסה

18 אירו.

המלצות הכל על למבקרים בפארק הארכיאולוגי של פומפיי

 • בעונות התיירות התור של הכניסה יכול להיות ארוך, למי שרוצה לחסוך זמן מומלץ להזמין כרטיס הכולל דילוג על התור (לדוגמה כאן עם 5% הנחה באמצעות הקוד HAKO5), או כרטיס לכניסה עם מדריך דרך הכניסה של הקבוצות (ראו פה). מי שמעדיף לחסוך כסף כמובן שאופציות אילו הם פחות עדיפות עבורו.
 • ישנה חנות קטנה לאוכל בפארק עם קפה עוגה וכדומה, אין ממש מתקני אוכל בפארק. יש לקחת את זה בחשבון בתכנון הביקור (לאכול לפני או להביא אתכם סנדוויצ’ים).
 • שעות הביקור בפארק משתנות לפי העונות. בחורף צהריים זו שעה טובה, בקיץ בוקר עדיף.
 • זמן הביקור הממוצע בפארק הוא 4 שעות. יש לקחת בחשבון שאין אפשרות לראות את כולו בשעות הללו.
 • אם אתם רוצים להימנע מתורים וצפיפות, תשתדלו לא לבוא בסופי שבוע.
 • מרבית האתר לא מוגן ממזג האוויר, המקום פתוח ולכן בחורף תהיו מוכנים לגשם וקור ובקיץ תהיו מוכנים לשמש הקופחת של דרום איטליה.
 • האבנים ברחבות אותנטיות, זה חלק מהיופי של המקום. המשמעות היא שזה לא ממש נוח לנעלי עקב או נעליים אופנתיות, עדיף לבוא לפארק עם נעלי הליכה נוחות, נעלי ספורט או סנדלי טיולים מתאימות.
 • ביום ראשון הראשון לכל חודש הכניסה לאתר חינם. קחו בחשבון שאז יש תור לא קטן.
 • מומלץ לקחת אתכם מדריך קולי, להצטרף להדרכה או להביא ספר או מידע כתוב. החוויה במקום משתדרגת פלאים כשיש מי שמסביר לכם מה לראות ומה אתם רואים. ההזמנה של סיורים מודרכים על כל סוגיהם צריכה להיות מראש, בעונות התיירות עדיף שבועיים מראש לפחות.
 • אסור להיכנס עם תיקים גדולים לפארק, יש למצוא להם אכסון.
 • ההליכה בפארק עם עגלות ילדים נוחה ברוב המקומות, ישנם חלקים שפחות נוח להתנייד איתה, מי שיכול עדיף להביא מנשא. באותו הקשר, מרבית הפארק מונגש למוגבלי תנועה, אך ישנם חלקים שלא.

מה עושים בפומפיי מלבד הפארק הארכיאולוגי

העיר פומפיי עצמה אמנם לא יפה או מעניינת במיוחד ביחס לעיירות ולאזורי התיירות המרהיבים שיש בקמפניה, אך היא בכל זאת מהווה מוקד תיירותי חשוב. רבים גם בוחרים להישאר וללון בה בזכות מיקומה המצוין במחוז קמפניה, בסמוך להר וזוב ונאפולי מצד אחד, ולאמאלפי וסורנטו (מהן ניתן גם להגיע לאי המקסים קאפרי) מצד שני. עם זאת, תמצאו בעיר מספר מקומות מעניינים, שיכולים להוות השלמה לחווית הביקור בפארק הארכיאולוגי.

כנסיית הבתולה המבורכת מרוסאריו (Santuario de la Virgen del Rosario) ומגדל הפעמון (The bell tower)

הכנסייה הזו לצד מגדל הפעמון היא הכנסייה המרשימה ביותר בעיר. זוהי כנסייה רומית קתולית שנבנתה במאה ה19 לצורך הנצחתה של מריה הבתולה הקדושה, אמו של ישו. הכנסייה עשירה בפרטים, ציורים ובפסיפסים ומעוטרת בציורי קיר יפים רבים, אך הציור החשוב ביותר הוא של מריה הבתולה וישו מציגים מחרוזת לדומיניקוס הקדוש ולקדושה קתרינה מסיינה.
מגדל הפעמון מתנשא לגובה של 80 מטרים, ניתן לעלות לחלקו העליון במעלית (בתשלום) ולראות תצפית מדהימה על העיר ועל הר וזוב.

The Territorial Prelature Of Pompei Or Blessed Virgin Mary Of The Most Holy Rosary Located In The City Of Pompei In The Ecclesiastical Province Of Napoli In Italy.הכנסייה המרשימה היא נקודת עניין שלא ניתן לפספס במרכז של פומפיי המודרנית

הטיילת של פומפיי

בטיילת של פומפיי מומלץ לעבור בסיומו של יום טיול בפארק הארכיאולוגי, ובה תמצאו מסעדות עם אוכל נפוליטני מסורתי כמו פיצות, פסטות ופירות ים. בנוסף לקראת החגים תמצאו בה דוכנים קטנים וחנויות מזכרות.

טיילת פומפייבסיומו של יום טיול מומלץ להגיע לטיילת, לשוטט בין החנויות ולאכול באחת מהמסעדות הנפוליטניות (צילום מקורי)
לינה בפומפיי

בפומפיי קיימות כ-300 אפשרויות לינה שונות. רוב התיירים המגיעים ללון בפומפיי מתחלקים לשתי קבוצות. קבוצה ראשונה של תיירים שמעוניינים ללון במרכז חבל קמפניה ולצאת בקלות עם רכב לטייל בנאפולי מצד אחד (שאינה מתאימה לרוב למגיעים עם רכב, ראו מלונות בנאפולי) וזוב מצד שני ואפילו לכיון סורנטו ואמאלפי. לקבוצה זו אנו ממליצים לחפש לינה עם חניה בחלקים הפריפריאליים של פומפיי ולוודא שהם כוללים אפשרויות חניה. מלונות אופציונליים המתאימים לקבוצת תיירים זו אשר כוללים כולם חניה חינם: Hotel Pompei Be Green – מלון ארבעה כוכבים ברמה גבוהה הזוכה לתשבחות רבות על שירות והפסיליטיז שלו, Domus Annae B&B באד אנד ברקפסט נעים ונוח המספק לינה פשוטה בעיר פומפיי או Athena e Calliope House שמסמל את הדירות הפשוטות שיש בעיר פומפיי.

קבוצה אחרת שתלון בפומפיי היא של תיירים שנשארים לילה בעיר לפני או אחרי הטיול בפארק הארכיאולוגי. להם אנו ממליצים לחפש לינה באזור הפופולארי באזור העיר העתיקה במיוחד כיכר ברטולו לונגו (Piazza Bartolo Longo) והאזור המקיף אותו. אך בו המחירים גבוהים יחסית ואפשרויות הלינה מתמלאות מהר בקיץ. בין המלונות המתאימים לחברי קבוצה זו: Hotel del Sole המפנק, B&B Cornelia  שמספק לינה פונקציונאלית, Il vecchio Fauno שהיא דוגמא לדירות טובות ונוחות שיש באזור. כלל הדירות והמלונות הנ”ל, הם בביקוש מאוד גבוה ומומלץ להזמין אותם מראש ואם יש צורך לבטל את ההזמנה.

מאוד מומלץ לקרוא את העמוד המקיף שלנו על מלונות ודירות בפומפיי.

השכרת רכב בפומפיי

אמנם לא ניתן לשכור רכב ישירות בפומפיי אך תיירים רבים בוחרים לשכור רכב באיטליה (ראו השכרת רכב באיטליה), להגיע עימו לפומפיי ולהתנייד עם הרכב לטיולים באזור. החנייה בפומפיי היא נוחה במיוחד, אין הרבה בעיות חנייה כך שזו היא אפשרות טובה ומומלצת עבור מרבית התיירים המגיעים לאזור ומעוניינים לצאת לטיולי יום, לדוגמה להר וזוב ואמאלפי. במידה ואתם מתכננים לשכור רכב ולהתנייד איתו, אנו ממליצים לכם לקרוא את העמוד השכרת רכב בנאפולי, אליה ניתן להגיע בטיסה ישירה ולשכור רכב כבר בשדה התעופה.

מזג האוויר בפומפיי

מזג האוויר בפומפיי הוא יחסית נוח, כאשר הטמפטורות הממוצעות בחורף נעות בין 9 ל10 מעלות, וההמלצה היא להגיע בעיקר בחודשי הקיץ כאשר הטמפטורה הממוצעת נעה סביב ה25-30 מעלות. עם זאת, עלולים להיות גם גלי חום אשר עלולים להיות מסוכנים במידה ואתם מתכננים להסתובב באתר מתחת לשמש הקופחת כל היום, מומלץ לבדוק תחזית עדכנית ולהיערך בהתאם לחום. החודשים הגשומים הם בעיקר בחורף, אלמנט שהופך את הביקור באתר בחודשים אלו לכמעט בלתי אפשרי. מאוד לא נעים לטייל באתר תחת גשם שוטף. בין יוני לספטמבר כמעט ואין משקעים. בנוסף לכך חשוב לציין כי לעיתים בחודשי הקיץ ובעיקר בימים החמים יותר מופיעה בעיר כמות גדולה של יתושים, תופעה שיכולה להיות מעיקה מאוד ולא נעימה, לכן נמליץ לקחת אתכם תכשירים נגד יתושים כדוגמת אלתוש.
המלצות הכל על למבקרים בפומפיי

 • שימו לב שהאתר הארכיאולוגי של פומפיי סגור ב25/12, 01/05, וב01/01.
 • העיר פומפיי עצמה אינה מעניינת במיוחד אם מוציאים את האתר הארכאולוגי, את הביקור בה אפשר למצות ביום אחד של ביקור. מצד שני פומפיי היא מקום נוח להוות טיולי כוכב לעיירות והאתרים הרבים שיש באזור, היא נגישה מבחינת תחבורה וחניה ויש בה אופציות לינה, אוכל וכו’.
 • מומלץ לשלב בטיול בפומפיי גם ביקור בהר הגעש וזוב המשקיף מעליו, ובנוסף ניתן ללכת לעיר ההרוסה הרקולנאום, אשר גם הוחרבה על ידי הר הרעש בהתפרצות. גם שם ישנם עתיקות שנשתמרו בצורה מעוררת התפעלות תחת האפר הוולקני.
 • אם אתם לנים בדירה בפומפיי עם מקרר ומטבח ודאי תרצו לדעת שיש כמה סופרים גדולים באזור העיר, אבל לא במרכזה אלא במרחק נסיעה של 10-20 דק’ לכיוון הנמל הסמוך. סל קניות למשפחה לכל הטיול יהיה שם במחירים נוחים מאוד.  בעיר עצמה בעיקר תמצאו מכולות קטנות ומסעדות שהמחירים בהן יהיו גבוהים יותר.
 • בכניסה לאתר ישנם מדריכים מקומיים המציעים את שירותם בהדרכת סיור באתר. הסיור עם מדריך אכן מומלץ, במידה ואתם לא מצליחים להסתדר עם המפה המפורטת שניתנת לכם בכניסה. הם גובים מחירים יחסית גבוהים מתיירים, לכן אפשר וכדאי להתמקח.
 • במידה ונפלתם על יום גשום, עדיף לדחות את הביקור ליום אחר. רוב העיר חשופה לאוויר הפתוח ומזג אוויר גשום יכול להרוס ביקור מוצלח בתוך דקות.

מידע שימושי על פומפיי

שעות פתיחה

31/10-01/04: 19:00-09:00, כניסה עד 17:30.

31/03-01/11: 17:00-09:00, כניסה עד 15:30.

סגור ב25/12, 01/05, וב01/01.

כתובת

פשוט רושמים באפליקצית הניווט או הGPS: Pompeii

אתר רשמי
הגעה
directions_car
רכב

ניתן להגיע מנאפולי, סורנטו או סלרנו עם רכב פרטי. הנסיעה ברכב מנאפולי לאתר דרך אוטוסטרדה A3 והשלטים עם הכיתוב Scavi מובילים אל אתר החפירות.

directions_subway

ניתן להגיע מנאפולי ברכבת של חברת Circumvesuviana לכיוון סורנטו ולרדת בתחנה Pompeii -Villa dei Misteri.

directions_bus
אוטובוס

האוטובוסים של חברת Sita מגיעים מנאפולי לפומפיי. ניתן גם להגיע מסלרנו או רומא (אם דילגתם על נאפולי) באוטובוס. תחנת האוטובוס בפומפיי היא לצד תחנת הרכבת. שתיהן ממוקמות בכניסה הראשית לאתר, בשער פורטה מרינה (Porta Marina).