פיאצה נבונה Piazza Navona

מידע כללי

פיאצה נאבונה (Piazza Navona) היא כיכר מרכזית בלבו של האזור התיירותי של רומא הנוצרית ושוכנת בסמוך למבנה הפנתאון. בתקופת האימפריה הרומית שימשה הכיכר כאתר ספורט של מרוצי סוסים והיא מהיצירות היפות שיש ברומא מתקופת הבארוק.

סרטון מידע על כיכר נאבונה מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על
ההיסטוריה של פיאצה נאבונה

בתקופת האימפריה הרומית היה זה אזור ציבורי, בסמוך היה הפנתאון, ששימש כאחד המקדשים המרכזיים. במקום המדויק של הכיכר עמד אצטדיון של דומיטיאנוס עוד מהמאה הראשונה של העיר,בו נערכו תחרויות של מרוצי סוסים ומירוצי מים.

מזרקת הנהרות (צילום מקורי)

בימי הרנסנס קיבל על עצמו ברניני את משימת בניית הכיכר והפך אותה פחות או יותר למה שאנו רואים כיום. בני האצולה היו מציפים את הכיכר במיים בקיץ את הכיכר ומנסים לקיים בה תחרויות על מרכבות מוזהבות, כמו בימי הרומאים.

אחד הסיפורים המעניינים הקשורים במקום הוא סיפורו של פסקווילוס (מיוונית) – פסל הבנוי בסגנון יווני, וכמו הפסלים המפורסמים של אתונה, גם הוא כרות ידיים. אם שמו של הפסל נשמע לכם מוכר, זאת מכיוון שהוא הבסיס למילה היידישאית “פשקוויל” (כרוז הנתלה ברחוב החרדי ונושא בדרך כלל מסר שלישי בשפה מליצית וגבוהה). הפסל שימש בזמנו ככלי של הלאומנים שניסו למרוד בשלטון הדתי האפיפיורי בתקופת המאה ה-16. הם היו תולים בו מודעות רבות בגנות הכנסייה והממשל המרכזי. – הפסל נמצא בסמטה המחברת לכיכר בכתוך כיכר קטנה משל עצמו הנקראת “כיכר פאסקווליס”

פסל פסקווילוס (צילום: מקורי)

כדי למנוע את המשך ההסתה הפרועה נגד המשטר, הציבו אנשי הכנסייה שומרים על הפסל. האיטלקים הלאומנים שקראו לפסל “פסקינו” או “הפסל המדבר” עברו להדבקת מודעות על פסלים אחרים. פעולה זו נקראה בעגה האיטלקית “מועצת שנונים” וכללה חמישה פסלים “מדברים”, עליהם היו המוחים מדביקים את מודעותיהם. כשהבינה הכנסייה שלא תוכל לעמוד בפרץ המחאות החליטה להדביק מודעות משלה (היה לה הרבה יותר כסף לדפוס) וכך נוצרה על פסלים אלו תרבות של תליית מודעו. תרבות זו השתמרה אפילו בימי השלטון הדיקטטורי.

--פרסומת--

  • לחסוך את התור, הכסף והכאב ראש, כרטיסים להזמנה מראש לקולוסיאום, למוזיאון הותיקן, לגלריית בורגזה ועוד מגוון אתרים ואטרקציות ברומא באתר Tiqets » למידע נוסף.
  • מחפשים להשכיר רכב באיטליה? השוואת מחירים בין אלף אתרים - מחירים ושירות ללא תחרות באתר Rentalcars » למידע נוסף.
  • מחפשים כרטיסים לכדורגל או הופעות ברומא? טיקטאינגו היא ספקית הכרטיסים האמינה ביותר בתחום » למידע נוסף.

לפרסום עסק העוסק ברומא באתר, אנא צור קשר.

מזרקת ארבע הנהרות (פונטנה די קואטרו פיומי) העומדת במרכז הכיכר היא כאמור יצירה של ברניני (שפיסל במו ידיו רק את הסוס).
עבור מרבית בני העיר הקמת המזרקה, שהיא אחת היפות והמרשימות ברומא, לא היייתה מאורע משמח, כיוון שהם נדרשו לשלם עבורה מסים מוגדלים (הוטלו מיסים על קניית לחם על כל תושבי רומא כדי לממן את בנייתה!). אולי הם לא היו שמחים אז, אבל אנחנו זכינו לצפות באחת מיצירות הרנסנס המרשימות…

סרטון של הכל על רומא על אתרי רומא הרנסנסנית – מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על

מה רואים בפיאצה נאבונה?

הביקור בכיכר מתחיל בהליכה עליה, בינות לסמטאות כמו וילה דל ג’וברנו וקיו או קורסו דה לה רינסקימנטו שמשרים אווירה נהדרת הכוללת מסעדות ובתי קפה לצד כמה מהמבנים העתיקים והיפים של רומא הרנסנסית.

בתוך הכיכר תוכלו לראות ארבע מזרקות המרכיבות את ה”פונטנה די קואטרו פיומי”. המזרקות מייצגות את ארבע הנהרות הגדולים בעולם, שכביכול זורמים לכיוון רומא, כדי להמחיש את השאיפה לשליטה של הנצרות בכל יבשות העולם עליהן רצה האפיפיור לשלוט.

הרחובות המובילים לפיאצה נאבונה (צילומים מקוריים)

פסלו של האל והסוס מייצגים יחד עם נהר הדנובה את יבשת אירופה, את יבשת אמריקה מייצג נהר ריו דה לה פלטה והארמדילו, את אסיה הגנגס (שפסלו נראה כפסל שיכור, כפי שתפסה הכנסייה את האסייתים) ופסלו של האל היושב תחת עץ הדקל מייצג את אפריקה יחד עם נהר הנילוס ופסל האריה.

במרכז הכיכר תוכלו לראות אובליסק שהובא ממצרים כדי להמחיש את נצחונה של הנצרות על העולם ה”ברברי” המוסלמי. סמל היונה הוא סמלה של משפחת פמפילי, שהזמינה מברבריני את היצירה היפה הזו.

הופעות רחוב בכיכר ברקע האובליסק של כיכר נאבונה (צילומים מקוריים)

קשה להגיד שהאפיפיור באמת הצליח לשלוט באופן אבסולטי על כל היבשות הללו, אך אין ספק שהנצרות הקתולית והדורסנית שמרכזה היה ברומא השיגה את דריסת הרגל לה היא ציפתה. בפינה הדרומית של הכיכר ניצבת מזרקת המורו, שהוקמה ב-1653 גם היא בידי ברניני, ובצד הצפוני מזרקת אל המים נפטון (הפסל נוסף למזרקה זו רק במאה ה-19).

סביב הכיכר האלפטית ישנם ארמונות רבים הבנויים בסגנון הבארוק. המבנה המפורסם שבהם היא כנסיית סנטה אגנס אין אגונֶה (Sant’Agnese in Agone). הכיכר היא אזור תיירותי עמוס למדי, לכן היא מוקפת מסעדות, חנויות לתיירים ובתי קפה.

הפסל המסמל את נהר הנילוס ויבשת אפריקה
(צילום: tm-tm)

הופעה בפיאצה נאבונה (צילום מקורי)

עוד בכיכר תוכלו לראות דוכנים של ציירי רחוב שיינסו להוציא מכם מטבע או שניים תמורת ציור פורטרט שלכם. לחובבי הז’אנר, בעונות התיירות הכיכר מהווה בית למופעי רחוב רבים ומגוונים, כולל שחקנים, זמרים ונגנים. במהלך חודש דצמבר מתקיים בכיכר פסטיבל אפיפני (“ההתגלות”).

**פרסומת**המלצות "הכל על" למבקר בכיכר נאבונה

מידע שימושי

שעות פתיחה

כל היום

כתובת

Piazza Navona, 00186 Roma. Italy
הגעה
directions_bus
אוטובוס

קווים 30, 40, 62, 64, 70, 87, 116

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי