1. עמוד הבית
 2. »
 3. איטליה 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. טוסקנה, איטליה 2024 – המדריך המקיף ביותר בעברית | Tuscany

טוסקנה, איטליה 2024 – המדריך המקיף ביותר בעברית | Tuscany

עורכת ראשית: מאי שגיא

המדריך המקוצר לטוסקנה

טוסקנה (Tuscany), חבל הארץ המפורסם והרומנטי ביותר באיטליה, מיינותיו המשובחים שזוכים בתחרויות יוקרתיות כל שנה, דרך עושרו הקולינרי ועד תנועת הרנסאנס שהתפתחה בגבעות ובערי המחוז, ומאז ממשיכות להשרות את אווירת האמנות והעיצוב הייחודית לתקופה. טוסקנה מושכת לכל מחוזה מעל ל- 40 מילון תיירים מידי שנה, שרובם מתרכזים בתקופת האביב והקיץ התיירותיות. חלק מתיירים המגיעים בטוסקנה יגיעו לטיול שעובר בין הערים הגדולות והמפורסמות שבמחוז– כמו פיזה, סיינה או פירצנה (שהיא גם בירת טוסקנה). חלק מהתיירים ישלבו בטיולם גם ביקור בעיירות הקטנות יותר כמו- ארצו, לוקה או סנט ג’ימיניאנו. וחלק יבחרו טיול בגבעות של חבל היין המפורסם- קיאנטי.וישנם גם תיריים שיבחרו לעשות טיול בחופים ובעיירות החוף של טוסקנה, כמו ליבורנו. אומנם טוסקנה הוא חבל ארץ עשיר ומרתק מבחינה תיירותית שיכול להספיק לחופשה שלמה, אבל לפעמים בגלל מיקומו בין רומא לבין ערי הצפון של איטליה תיריים רבים עוברים אותו בדרך אל / מ יעדים חשובים באיטליה כמו: פאסקרה , בולניה,  צ’ינקווה טרה, ונציה מילאנו, אגם גארדה.

הרחובות הצבעוניים של Pienza, דוגמא לעיירות שתפגשו בטוסקנה

יש אינספור מקומות לבקר בחבל הארץ הקסום, והמקומות אליהם תבחרו להגיע תלויים בסוג הטיול שלכם, אותו אנו ממליצים לתכנן מראש– בין אם תבחרו בטיול מתגלגל ברכב שכור בין הערים והעיירות של טוסקנה (מומלץ לקרוא על הנושא בעמוד המקיף שלנו השכרת רכב בטוסקנה), או בטיול היוצא מאחת הערים הגדולות (כמו פירנצה, שהיא צומת ויעד מרכזי מאוד בטוסקנה), ברכבת המצויינת שעוברת בערים הגדולות במחוז או ברכב שכור, ובין אם תבחרו לקחת טיולי יום מאורגנים. אנו ממליצים להיערך מראש מבחינת ההגעה ההתניידות ביעד, שריון מקומות באטרקציות, בסיורים, במקומות לינה, בתחבורה הציבורית או לשריין רכב להשכרה מראש– כל אלו חשובים בכל ימות השנה, אך עבור אלו המגיעים בתקופות האביב והקיץ שעמוסות בתיירים- שריון ותכנון של כל אלו חשוב אפילו יותר.

מרבית התיירים מגיעים מישראל לטוסקנה בטיסה ישירה למילאנו (הנמצאת כ300 ק”מ מפרינצה) או לונציה (הנמצאת כ250 ק”מ מפירנצה), אך אין טיסות ישירות סדירות לשדה התעופה בפירנצה (ישנם שנים שיש חברות המפעילות קו זה בקיץ – לפרטים והזמנה), ובמידה ותרצו להגיע לשדה התעופה הפירצה תאלצו לקחת טיסת המשך. מחירי הטיסות עולים ככל שמתקרבים לימי בקיץ, על כן, אנו ממליצים לרכוש כרטיסי טיסה כמה שיותר זמן מראש על מנת להנות ממחירים טובים יותר. ניתן למצוא בקלות טיסות למילאנו בקישור הזה, או טיסות לונציה בקישור הזה. ניתן להגיע משדה התעופה לפירנצה או לכל אחד מהערים הגדולות בקלות על ידי רכבת, אוטובוס, רכב שכור משדה התעופה או על ידי מונית (ניתן להזמין העברה משדה התעופה בפירנצה בקישור הזה, והעברה משדה התעופה בונציה בקישור הזה).

שקיעה טיפוסית בגבעות של טוסקנה

עבור אלו המעוניינים להגיע לטוסקנה לשהייה קצרה (2-4 ימים), אנו ממליצים להתרכז בביקורם בערים הגדולות, כמו פירנצה, פיזה או סיינה. על מנת להפיק את המירב משהותכם באזור ולראות עוד מקומות אנו ממליצים לקחת חלק בסיורים היומיים המאורגנים, להנות מהגעה נוחה ומסודרת ליום מרוכז בו תספיקו לראות כמה שיותר. ניתן למצוא בקישור הזה סיור יומי היוצא מפירנצה ומגיע לפיזה, סיינה וסנט ג’ימיניאנו. ניתן למצוא בקישור הזה סיור יומי היוצא מפירנצה לשני יקבי קיאנטי מפורסמים. ניתן למצוא בקישור הזה סיור יומי היוצא מפירנצה לצ’ינקווה טרה. סיורים יומיים נוספים תוכלו למצוא בקישור הזה, המאפשר ביטול חינם.

הנוף לעיירה סנט ג’ימיניאנו המקסימה

עבור אלו המעוניינים להגיע לטוסקנה לשהייה ארוכה יותר (5-10 ימים), ישנם כמה אופציות להתנהלות ביעד, שתלויות בסוג הטיול אותו תבחרו. אם אינכם רוצים לשכור רכב, ניתן להתנייד ברחבי טוסקנה בתחבורת ציבורית ובמיוחד ברכבת הנוחה והמהירה. הרכבות בטוסקנה חדשות ומהירות ברובן, והן אופציה מצויינת להתניידות בתוך הערים והעיירות עצמן וגם למעברים בין הערים השונות שבאזור. חשוב לשריין את מקומכם ברכבות המגיעות לערים השונות, מאחר ובתקופות התיירותיות ייתכן ותתקשו למצוא מקומות פנויים, במיוחד אם אתם מגיעים עם אדם נוסף או משפחה מומלץ לשריין את המקומות ככה שתוכלו לשבת אחד ליד השני. ניתן לשריין מקומות בקלות באתר הזה.

הרכבת של טוסקנה- דרך מצויינת להתנייד ברחבי החבל

במידה ואתם מעוניינים בטיול מתגלגל העובר ממקום למקום, או שאתם מעוניינים להגיע לכפרים ולעיירות הקטנות יותר, ולהנות מחופש בזמן שלכם, ללא צורך בתלות בתחבורה ציבורית אנחנו ממליצים לשכור רכב שיהיה איתכם לאורך החופשה. מה גם שישנם מקומות לינה בטוסקנה מציעים חניה בחינם. יש לשים לב כי ההתניידות עם רכב אמנם נוחה מאוד ומאפשרת גמישות, אך ישנם מקומות רבים באיטליה בהם תתקשו למצוא חניה או שהחניה בהם מוגבלת לרכבים מקומיים בלבד (ZTL) ועלולה לגרום לקנסות גבוהים, בנוסף, יש לדעת כי הנסיעה ברחבי טוסקנה לעיתים בתוואי שטח הררי, מפותל וצר (אנו מפרטים על כל הנושאים הנל והרבה יותר בעמוד המקיף שלנו כל מה שצריך לדעת על השכרת רכב באיטליה).  למרות כל אלו, ההתניידות עם רכב שכור ברחבי החבל מאפשרת חופש אמיתי ואפשרות לעצירות בנקודות נוף מקסימות. שימו לב, הביקוש לרכבים בטוסקנה ובאיטליה כולה הוא גבוהה והמחירים עולים מאוד לקראת שיא עונת התיירות ורכבים פחות נפוצים (רכבים גדולים, רכבים אוטומטיים, רכבי שטח וכדומה) ממש קשה למצוא בקיץ ובחגים אם לא מזמינים אותם מראש. לכן אנו ממליצים לשריין את רכבכם מראש מוקדם ככל הניתן, במיוחד עבור אלו המגיעים בעונת הקיץ. אילו שרוצים לחסוך במחיר, לחצו כאן כדי להזמין רכב בטוסקנה עם 10% הנחה לגולשי הכל על, ואילו שמעדיפים גמישות למרות שריון הרכב מראש, לחצו כאן להזמנת רכבים בטוסקנה עם ביטול חינם. מידע נוסף על השכרת רכב בטוסקנה תוכלו למצוא בעמוד הזה.

השלט המורה על חניה מוגבלת ברחבי איטליה- ZTL- Zona teaffico limitato, היזהרו מקנסות מיותרים

טוסקנה מציעה המון מקומות לינה, בכל רחבי החבל, החל מהעיירות הקטנות המציעות לינה בבתי אירוח או וילות מפנקות או הערים הגדולות בהם תוכלו למצוא מלונות ודירות בכל הרמות. בחירת מקומות הלינה תלויה בתקציב ובסוג הטיול בו בחרתם, כך שאם אתם מטיילים עם רכב שכור בטיול מתגלגל ממקום למקום, תוכלו להגיע למקומות מרוחקים יותר ולמצוא מקומות לינה מקסימים באחת העיירות הקטנות, כמו העיירה מונטפולצ’יאנו המציעה שלל מלונות, שחלקן עם חניה בחינם כמו המלון Albergo Il Marzocco, או בתי הארחה מקסימים כמו ManillaHouse. מקומות נוספים ללינה לבאים עם רכב הם Hotel Minerva שבארצו במזרח טוסקנה, Agriturismo Il Colto ו-Hotel Bel Soggiorno שבסן ג’ימיניאנו ו-Hotel Nuova Grosseto אשר בגרוסטו.

במידה ואתם מטיילים ללא רכב שכור, אנו ממליצים ללון בערים הגדולות, כמו סיינה, פיזה או פירנצה בקרבת הערים העתיקות, שהן לרוב גם האזור המרכזי והנגיש ביותר. אופציה מצויינת ללינה בסיינה הינה בבית הארחה B&B I Tetti di Siena ובמידה ותרצו ללון במלון – Hotel Palazzo di Valli הוא אופציה מצויינת. עבור אלו המעוניינים ללון בפיזה, B&B Bianchi 64 מציע לינה בקרבה למגדל פיזה ו- B&B 7 Rooms הינה אופציה מצויינת במרכז העיר. עבור אלו המעוניינים ללון בפירנצה, Casa G. Firenze הינו מלון מצויין ומפנק ממש במרכז העיר, ובמידה ותרצו להוזיל עלויות, תוכלו לבחור במלון 3110 ArtHotel. עוד על לינה בטוסקנה תוכלו לקרוא בעמוד הזה.

אלפי מקומות לינה בכל הרמות פזורים ברחבי טוסקנה

אנו ממליצים למבקרים בטוסקנה לעצור באחד מ-1,200 היקבים שנמצאים במחוז ולטעום חלק מהיינות הטובים בעולם, ואפילו לקחת חלק בסיור יינות- כמו הסיור הזה או הסיור הזה היוצאים מפירנצה, או הסיור הזה היוצא מסיינה. בנוסף, אם אתם מטיילים בערים הגדולות, אנו ממליצים לא לפספס ביקור במקומות האייקונים שבטוסקנה, כמו ביקור במגדל פיזה המפורסם והמרשים, שאנחנו ממליצים בחום לרכוש את הכרטיסים אליו מראש על מנת להימנע מהתורים הארוכים (ניתן לרכוש בקישור הזה כרטיס הכולל דילוג על התור ו-5% הנחה לגולשי הכל על בקוד קופון HAKO5). עבור המטיילים בסיינה, אנו ממליצים לא לפספס ביקור בקתדרלת סיינה, שהיא אחת הקתדרלות הגדולות והחשובות באזור טוסקנה (ניתן לרכוש בקישור הזה כרטיס עם 5% הנחה לגולשי הכל על בקוד קופון HAKO5). עבור המטיילים בפירנצה, מקום מפורסם המתאים במיוחד לחובבי האומנות הינו גלריית האקדמיה, הידועה בזכות הפסל “דוד” של מיכאלנג’לו המוצג שם (ניתן לרכוש בקישור הזה כרטיס הכולל דילוג על התור ו- 5% הנחה לגולשי הכל על).

כרם ענבים בטוסקנה, אחד מתוך אלפי הכרמים הפזורים ברחבי העמק

סיורים מודרכים לטוסקנה

סיורים מודרכים לטוסקנה מציעים חוויה מעשירה ומדהימה באחד מהאזורים הקסומים ביותר של איטליה הידוע בנופים יפים, בערים ההיסטוריות ובאמנות והארכיטקטורה הייחודיים. הסיורים המודרכים מגיעים לרוב לערים הידועות ביותר כמו פירנצה, סיינה ופיזה וגם לעיירות המקסימות סנט ג’ימיניאנו ומונטפולצ’יאנו. חלק מהסיורים מאפשרים בנוסף להכיר את המטבח הטוסקני והיינות הידועים. אנו ממליצים להזמין את הסיורים מראש בעיקר כשמגיעים בעונות התיירות המבוקשות (לפרטים והזמנה של סיורים מודרכים לטוסקנה עם אפשרות ביטול).

סיורים מודרכים לטוסקנה מפירנצה

תיירים רבים יוצאים לטיולי יום בטוסקנה מפירנצה בזכות מיקומה המרכזי של פירנצה שהופך אותה לנקודת מוצא נוחה לטיולי יום ליעדים שונים באזור. הסיורים המודרכים מתחילים בפירנצה ומגיעים לאתרי החובה בטוסקנה כמו סיינה ופיזה (לדוגמה סיור זה) או שתוכלו לעשות סיור בטוסקנה שמתמקד בקולינריה של האזור (לפרטים והזמנה). בכל מקרה ישנם סיורים רבים וכל תייר יוכל לבחור את מה שמתאים לו, אנו ממליצים להזמין את הסיורים מראש כדי להבטיח את השתתפותכם (לפרטים והזמנה של סיורים מודרכים לטוסקנה מפירנצה עם אפשרות ביטול).

מבט על סיינהסיינה, סיורים מודרכים רבים לטוסקנה יעברו בה (לפרטים והזמנה של סיורים לטוסקנה)

סיורים מודרכים לטוסקנה מרומא

למרות זמן הנסיעה הארוך מרומא לחבל טוסקנה (כ3 שעות), ישנם תיירים שבוחרים לעשות את הנסיעה כדי ליהנות מהנופים הציוריים ומפנינות התרבות של האזור. ישנם סיורים מומלצים רבים, חלקם כוללים סיור בטוסקנה וטעימה של יינות (לפרטים והזמנה – חובה להזמין מראש), חלקם יעברו בפיזה ובמגדל הנטוי המפורסם (ראו כאן) וחלק כוללים כניסה לאתרי תרבות בפירנצה (לדוגמה סיור זה). כדאי להזמין את הסיורים מראש כדי להבטיח את מקומכם – לחצו כאן למגוון סיורים מרומא לפירנצה עם אפשרות ביטול.

מה עושים בטוסקנה

טוסקנה היא שטח רחב ידיים עם שפע של עיירות מקסימות פזורות בו, ואם תטיילו ברחבי טוסקנה עם רכב שכור (מומלץ בחום! עוד מידע תוכלו למצוא כאן) אתם תיחשפו לאחד מחבלי הארץ היפים והרומנטיים ביותר באירופה ובעולם. רוב שטחה של טוסקנה הוא גבעות נמוכות ומשתפלות, עליהן תוכלו למצוא כרמי ענבים וזיתים השולטים בנוף ביד רמה, ואם תיכנסו לעיירות ולכפרים הקטנים בדרך תמצאו פנינים אדריכליות יפהפיות שמשמרות את אדריכלות הרנסאנס מזה מאות שנים, וכמובן להנות ממסעדות מקומיות עם מטבח איטלקי מפואר. בצפון המחוז תמצאו הרים מרשימים, עם נופים משגעים ומסלולי טיול ששווים כל צעד שתפסעו בהם. במידה ותעדיפו לנוח מכל הנסיעות, תוכלו להגיע לרצועת החוף המקסימה של טוסקנה, לשתות יין משובח ולהנות מהעושר הקולינרי שיש לחבל הארץ להציע.

גבעות טוסקנה באביב (צילום: גבעות טוסקנה באביב

האוכל של טוסקנה

המטבח הטוסקני הוא שם דבר לא פחות מהנופים שלה, שבראש הרשימה של המאכלים מככב הLampredotto קיבה של פרה שמתבשלת במרק. בנוסף תוכלו למצוא ברשימה את הקרוסטיני טוסקני, הפנצנלה (סלט לחם), לארדו די קולונטה (בשר חזיר לבן בגרסתו המקומית). אומנם הפסטה והפיצה מאוד מזוהות מאוד עם נאפולי ודרום איטליה אבל גם בטוסקנה תמצאו לא מעט פיצריות, ברבות מהן תמצאו גם את הגרסה המקומית למשה בתיבה ואת הפאסטה המקומית (פיצ’י) תוכלו להזמין בכמעט כל מסעדה. אם תגיעו בחורף תוכלו לאכול את מרק הריבוליטה, שמהווה אופציה מצוינת להרבה משומרי הכשרות מכיוון שהוא מורכב בעיקר מכרוב בצל וגזר, או המרק פפה אל פומודורו שהוא מרק אגבניות עם שום ובזילוקים המוגש עם הלחם הטוסקני.

ככל שתרדו מההרים לכיוון הים תפגשו לא מעט מאכלי דגים, ביניהם פירות הים על כל סוגיהם. למי שאוהב דגים, שווה להזכיר את ה Cacciucco שזה בעצם שם כללי ל”מרק דג” והוא בכל עיירה מוגש באופן קצת שונה (שומרי כשרות שימו לב, לא פעם מרכיבים אותו גם חלקים של פירות ים). וכמובן אי אפשר לדבר על המטבח הטוסקני מבלי להזכיר את היין הטוסקני ושמן הזית המפורסמים שלו. יש מגוון גידולים חלקאיים שמוקדשים רק לתעשיית היין ושמן הזית של טוסקנה, שהאקלים החם והאדמה הפורה מיטיבה איתם ומספקת יבול איכותי להמשך תהליך הייצור. רבים מהמבקרים מקדישים חלק מהטיול לסיורי טעימות יין ביקבים השונים (תוכלו למצוא הצעות ואופציה להזמין מקומות כאן) וקונים שמן זית איכותי לפני החזרה לארץ.

מרק השעועית המקומי של טוסקנה – את זה גם אוכלי כשרות רבים יוכלו לאכול

בין הנקודות החשובות לחובבי הקולינריה בטוסקנה

 • כיכר Piazza del Campo בסיינה שהיא מלאה בבתי קפה ומסעדות מומלצות. תמצאו בה בין השאר את המאפים והממתקים המיוחדים שמאפיינים את סיינה כמו הפאנפורטה העוגה המפורסמת של האזור.
 • טוסקנה מתהדרת במעל ל30 מסעדות עם כוכבי מישלן למשל Dacaino שבעיירה Maremma, Il Pellicano שמהביקורות עליה לא ברור מה יותר מעניין האוכל או הנוף, Enoteca Pinchiorri שהיא היחידה עם שלושה כוכבי מישלן שנמצאת בפירנצה.
 • העיירה סנט ג’ימיניאנו שבעיקר מוכרת בגלל הגלידה שלה – אבל היא הרבה יותר מזה. חובבי הגלידה מביניכם – תקדישו לה זמן.
 • מונטפולצ’יאנו מתמחה ביין המפורסם Vino Nobile di Montepulciano. חובבי היין יסעו לפעמים לטוסקנה רק בשבילו. אומנם הנסיעה מפותלת וקצת קשה, אבל שווה את זה, כי חוץ מהיין תקבלו גם אחלה נוף.
 • כל טוסקנה מלאה ממקומות שימכרו לכם שמן זית מקומי ומשובח, העיירה המזוהה ביותר עם ייצור שמן הזית המקומי היא לוקה.
 • השתתפות בציד פטריות הכמהין הוא חוויה ששמורה למביני עניין אמיתיים שיכולים לבוא בעונה הנכונה, אחרים יסתפקו בסדנאות והסברים על הנושא (שווה להציץ באופציות שיש לנושא בקישור זה).
 • למחפשים את הדגים ופירות הים בטוסקנה – יש הרבה אופציות הפופלארית ביותר בנושא היא Livorno אחת מערי הנמל החשובות של האזור ומחזיקה בכמה וכמה מסעדות מצויינות למאכלי הים.
 • האזור שנמצא בין פיזה לבין פראטו נקרא עמק השוקלד– כנראה שלא צריך להסביר הרבה מה תראו שם.

דג בורי ברוטב עגבניות, מהמאכלים המזוהים עם ליבורנו

סיורים קולינריים מומלצים בטוסקנה

יש לא מעט אפשרויות לסיורים קולינריים בטוסקנה שישלבו אוכל כחלק מהסיור כמו יין, פיצה, גבינות ודגים שמאפיינים את המטבח הטוסקני המקומי. תיירים רבים יהנו מהסיורים קולינריים בשווקים, וגם מסדנאות הבישול וסיורי טעימות היין (ראו שלל אופציות פה ופה).

שווה להדגיש שתי אופציות מעניינות למי שמחפש סיורים יותר ספציפיים, האופציה הראשונה היא סיורי טעימות יין וביקורים ביקבים באזור. להיות בטוסקנה ולא לעשות סיור יין זה פספוס גדול (כדאי להסתכל על האופציה המומלצת הזו והאופציות הרבות פה, ופה). האופציה השנייה היא הצטרפות לסדנאות אוכל בטוסקנה. למי שמחפש ללמוד איך להכין אוכל מקומי יש לא מעט סדנאות אוכל באזור המתמקדות בפסטה, פיצה וכדומה (מתאים לילדים אבל לא רק), אבל יש גם סדנאות להיכרות עם כמהין והעבודה עם הפטריות, סדנאות להכנת גלידה בסגנון מקומי וכדומה. שווה לראות את האופציות הרבות לכך פה ופה.

קניות בטוסקנה

טוסקנה אינה נתפסת כיעד לחובבי השופינג, והיא אומנם רחוקה מלהיות מילאנו אבל יש בו לא מעט אופציות מעניינות. בין ערים הגדולות יותר של טוסקנה כמו פירנצה וסיינה, תמצאו הרבה חנויות גדולות וחניות בוטיק עם המותגים הגדולים ביותר בעולם, אבל גם בהן תוכלו למצוא את בתי המלאכה הקטנים יותר, שווקים שכונתיים ושווקי אומנות. בעיירות ובכפרים הקטנים יותר תמצאו את החנויות המקומיות וכן שווקים מקומיים המתקיימים לרוב אחת או פעמיים בשבוע (שווה לשאול את המארחים שלכם בדירה ובמלון מתי).

בין הנקודות החשובות לקניות בטוסקנה

 • Banchi di Sopra הרחוב הראשי של סיינה שהוא כולל לא מעט חנויות בוטיק.
 • Via Tornabuoni בפירנצה נחשב לרחוב הקניות החשוב ביותר באזור – יש לקחת בחשבון שהוא גם היקר ביותר.
 • Via Fillungo בלוקה נחשב גם הוא מרחבות השופינג החשובים של האזור.
 • מי שמחפש תחשיטים Ponte Vecchio של פירנצה הוא כמובן אתר חשוב ומוכר. אבל גם העיירה ארצ’ו מפורסמת בנושא.
 • השווקים של פירנצה (שוק פורצ’לינו ושוק סן לורנצו) הם הגדולים והשוקקים ביותר ופעילים כל השבוע -אין בהם את החוויה המקומית האוטנטית שיש בשווקים הקטנים בעיירות השונות.
 • העיירה סנט ג’ימיניאנו כולה מלאה בחנויות מזכרות יוקרתיות ורבים יוצאים מפה עם מזכרת לצד הגלידה
 • האוטלט קאוטרה (COUTURE OUTLET MALL) – האוטלט שנמצא חצי שעה נסיעה מפירנצה מתהדר בהנחות משמעותיות למותגים הגדולים ביותר. לפעמים עד 70% הנחה. יש לקחת בחשבון שהוא מחזיק מותגי יוקרה, אז ההנחה קיימת, אבל המחיר עדין לא מחירי שוק.
 • ברברינו אוטלט (Barberino Outlet) הוא פחות מוכר אבל עדין אוטלט מעולה, מה שנוח אצלו שיש לו הסעה נוחה מאוד מפירנצה (להזמנה ראו פה).

Mercato Centrale בפירנצה. השוק הוא חווית קניות איטלקית אולטימטיבית

8 ערים מרכזיות בטוסקנה

פירנצה (Florence)

פירנצה (Florence) היא בירת מחוז טוסקנה ואחד ממרכזי האמנות והתרבות החשובים ביותר בעולם כולו ולב ליבה של תנועת הראנסנס. המרכז ההיסטורי שלה, אשר הוכרז ע”י אונסק”ו כאתר מורשת עולמית, מושך אליו כ-16 מיליון מבקרים בשנה, אשר מגיעים להתפעל מיצירות האמנות המרובות בעיר, הפסלים המרשימים והמטבח הפלרונטיני המפורסם. העיר ידועה באמנות ובארכיטקטורה המדהימים שלה יחד עם הרחובות הציוריים והפיאצות המקסימות שלה. העיר מרושתת באתרים ונקודות עניין מרתקות כמו קתדרלת הדואומו המפורסמת וגלריית אופיצ’י, שבה יצירות מופת של אמנים כמו בוטיצ’לי ודה וינצ’י מוצגות לעשרות אלפי מבקרים כל שנה.

פירנצה בשקיעה – אחת מהערים היפות בעולם

התיירים הישראלים מבקרים את פירנצה בכמה צורות: חלקם מבקרים בעיר כחלק מהביקור הכולל בטוסקנה וחלק מהתיירים מבקרים רק בה לפעמים לשתי לילות ולפעמים אף יותר. כך או כך מדובר בעיר גדולה ומשמעותית ואנו ממליצים למי שמתעניין האם לבקר בה ואיך לתכנן את הביקור בה, קודם כל מומלץ לו להציץ בעמוד הכל על פירנצה בו תוכלו לראות את כל המידע הרב שיש לנו על העיר.

עמודים מומלצים לקריאה למתעניינים בפירנצה

לינה בפירנצה למבקרים בטוסקנה

רבים מהמבקרים בטוסקנה יבחרו ללון בפירנצה העיר הגדולה. חלקם הלא קטן – אף לא יצאו ממנה או יצאו ממנה לסיורי יום בלבד בטוסקנה. הלינה במרכז העיר ראו מלונות ליד העיר העתיקה של פירנצה היא המבוקשת ביותר, אך היא יקרה יחסית ואינה מתאימה לבאים עם רכב שכור. בין המלונת המומלצים באזור זה ניתן למנות את אפשרויות לינה מומלצות בפירנצה הן למי שרוצה ללון במרכז העיר Hotel Bernini Palace , Hotel Paris  ו Hotel Bavaria. מאוד מומלץ למי שחושב ללון במרכז פירנצה להזמין לינה כמה שיותר זמן מראש במיוחד בחגים ובקיץ.

המגיעים עם רכב שכור יעדיפו לפנות לפאתי פירנצה או לעיירות אחרות קטנות יותר בטוסקנה שעשויים גם לספק חניה כחלק מהשהות במלון. מלונות מומלצים עם חניה לבאים עם רכב שכור ניתן למנות את Art Hotel Villa Agape, Villa Neroli מומלץ לקרוא עוד על מלונות עם חניה בפירנצה.

יציאה מפירנצה לסיורי יום ברחבי טוסקנה

הנגישות של פירנצה לתחבורה ציבורית הופכת אותה לתחנה חשובה ביותר עבור המבקרים בטוסקנה. רבים המגיעים אליה ברכבת או תחבורה ציבורית אחרת מערים כמו רומא, מילאנו ואפילו ונציה. טוסקנה היא הזדמנות נהדרת להנות מאווירה אורבנית שוקקת חיים בפירנצה ומאווירה כפרית שלווה כמו במחוז קינאטי. זה השילוב המושלם שיאפשר לכם להנות מחופשה מגוונת ומעניינת. חלק מהמבקרים בטוסקנה ישכרו רכב וישוטטו ברחבי טוסקנה, וחלק שיעדיפו להימנע מהנהיגה והתכנון המוקדם יצאו לאחד מהסיורים המודרכים הרבים והמגוונים שיש באזור. אפשר לראות את האופציות השונות לסיורי יום מודרכים מפירצה לטוסקנה כאן (מומלץ) וכאן.

פיזה (Pisa)

פיזה (Pisa) מפורסמת במיוחד בשל המגדל הנטוי של פיזה, אחת מאטרקציות התיירים המפורסמות באיטליה. אך העיר פיזה טומנת בחובה היסטוריה עתיקה ומפוארת של עיר נמל משגשגת ומרכז תרבותי עשיר. בפיזה תוכלו לבקר בין היתר בפיאצה די מירקולי (כיכר הניסים), מוזיאון האוניות העתיקות (אוניות רומיות בנות 2,000 שנה שנשמרו מתחת לפני הים ונתגלו רק לפני כ-20 שנה) וכמובן, בפלא ההנדסי ששמו המגדל הנטוי של פיזה. העיר פיזה היא אחת מנקודות העניין החשובות ביותר בטוסקנה ויש שיגידו באיטליה כולה.

 • להזמנת כרטיס עם דילוג על התור למגדל פיזה המפורסם לחצו כאן

תמונה של מגדל פיזה1מתחם המגדל הנטוי של פיזה – אבן שואבת למבקרים מידי יום – כדאי להזמין כרטיסים מראש כדי לדלג על התור (להזמנה עם הנחה)

לינה בפיזה

תיירים רבים בוחרים לישון בפיזה כדי להימנע מהעומס וההמולה של פירנצה, אך גם כדי להתקרב לאטרקציות ונקודות העניין בפיזה, שגולת הכותרת היא כמובן מגדל פיזה המפורסם, ובנוסף כדי להנות מהקולינריה והיין הטוסקני הידוע. תיירים רבים יחפשו לינה באזור פיאצה דה מירקולי (כיכר הניסים) שמלאה בפינות קסומות, בתי קפה ומסעדות שהופכים את האזור לאידיאלי לשהייה בעת ההגעה לפיזה. בין המלונות המומלצים באזור אפשר למנות את Palazzo Cini Luxury Rooms in Pisa, La Corte di Lisa – Self check-inHotel Bologna. לקראת עונת התיירות חשוב להתארגן מראש על לינה ולא לחכות לדקה האחרונה מכיוון שמקומות לינה מתמלאים מהר.

עמודים מומלצים לקריאה למתעניינים בפיזה

סיינה (Siena)

סיינה (Siena), ובייחוד המרכז ההיסטורי שלה- נראית כאילו יצאה זה עתה מסיפור אגדות. בניגוד לפירנצה, המתהדרת באמנות רנסאנסית מפוארת, בסיינה תמצאו אדריכלות ואמנות בעיקר מתקופת ימי הביניים, אז חוותה העיר את תור הזהב, בהיותה צומת דרכים ומרכז סחר מרכזי בתקופה זו. אל תפספסו את הקתדרלה המפורסמת מהמאה ה-12 ואת פיאצה דל קמפו (Piazza del Campo) מרכז העיר ההיסטורי אשר מושך אליו עד היום מאות אלפי מבקרים בכל שנה. תיירים רבים לפחות לצלם אותה מבחוץ, כאשר רבים הם המשקיעים ונכנסים לסיור בתוכה. מדובר בקתדרלה מרשימה בסגנון גותי שמחזיקה באוצרות אומנות מהמאה ה-14 ועד המאה ה-19.

 • לסיורים בקתדרלות, סיורי טעימות, וכרטיסי כניסה למוזיאונים בסיינה לחצו כאן

פיאצה דל קמפו, סיינהפיאצה דל קמפו, מרכז העיר הראשי של סיינה

לינה בסיינה

תיירים רבים בוחרים ללון בסיינה כחלק מטיול כוכב ברחבי טוסקנה, שהיא פחות הומה ועמוסה לעומת פירנצה ונחשבת ליפהפיה, בזכות סמטאותיה הצרות והאתרים ההיסטוריים המרתקים שבה. האזור הפופלארי ביותר הוא אזור העיר העתיקה, שהוכרז ע”י אונסק”ו כאתר מורשת לאומי, תוכלו להנות ממגוון בתי קפה ומסעדות מקסימות יחד עם קרבה לנקודות עניין מרכזיות בסיינה. בין המלונות המומלצים אפשר למנות את Palazzetto Rosso – Art HotelCasatorre dei Leoni Dimora Storica, Il Battistero Siena Residenza d’Epoca. לקראת עונת התיירות חשוב להתארגן מראש על לינה ולא לחכות לדקה האחרונה מכיוון שמקומות לינה מתמלאים מהר.

עמודים מומלצים לקריאה למתעניינים בסיינה

קיאנטי (Chianti)

מחוז קיאנטי (Chianti) הוא תת מחוז בתוך טוסקנה המשתרע בין סיינה ופירנצה, ומקום ייצורו של יין הקיאנטי המפורסם. אם תסעו בדרכים הכפריות במחוז תבחינו במרחבי כרמים עצומים וביקבים איכותיים אחרי כל סיבוב בכביש. מומלץ להקדיש זמן לנסיעה ולעצור ביקבים הפזורים על אם הדרך. לכל אחד יש סיפור משלו ויין ייחודי משלו.

 • מפירנצה לקיאנטי סיור יין בגבעות של קיאנטי להזמנת כרטיסים לחצו כאן

כרמי קיאנטיהכרמים המרהיבים של קיאנטי

מונטפולצ’יאנו (Montepulciano)

מונטפולצ’יאנו (Montepulciano) היא עיירה שמקדישה מעט מאמץ להגיע אליה אך שווה כל דקה בדרך. העיירה המבודדת, השוכנת על גבעה תלולה בגובה 605 מטרים, מוקפת בכרמים עשירים, מהם המקומיים מפיקים את היין הייחודי לעיירה- הוינו נובילה (Vino Nobile,יין אצילים באיטלקית) יין אדום עשיר ואיכותי. מרכז העיר העתיק שלה השתמר מתקופת ימי הביניים המאוחרות בצורה מופלאה. אם תגיעו בשעות אחר הצהריים תוכלו לראות איך כל מבני העיר נשטפים בצבע זהב עמוק ומשרים אווירה של מלכות על העיר העתיקה. העיירה נמצאת שעה נסיעה דרום מזרחה מסיינה.

סימטאותיה של העיר העתיקה מונטפולצ'אנוסימטאותיה של העיר העתיקה מונטפולצ’אנו

לוקה (Lucca)

לוקה (Lucca) היא עיירה קסומה מוקפת חומה הנמצאת ליד פיזה, בדרך אל פירנצה. העיר שטוחה יחסית ולכן ניתן לשוטט בין הרחובות הצרים והמבנים המעוצבים בסגנון רנסאנסי מובהק. במהלך שיטוטכם אתם תגיעו בודאות ללב ליבה של העיירה- פיאצה דל אנפיתיאטרו רומאנו (Piazza dell’ Anfiteatro romano). הפיאצה הוקמה על חורבותיו של אמפיתיאטרון רומי עתיק, וסביבה ניתן למצוא מרכז עיר שוקק חיים, מלא בתי קפה, ברים ומסעדות שיגישו לכם את מיטב המטבח והיין הטוסקני. לא לחינם לוקה הייתה גם ביתם של מוזיקאים רבים (המפורסם שבהם הוא ג’אקומו פוצ’יני – המלחין של לה בוהם, ומאדם בטרפלאי) והפכה להיות הבית שלא מעט פסטיבלי מוזיקה ותרבות, במיוחד בעונת הקיץ.

מבט אווירי על לוקהמבט אווירי על העיירה הקסומה לוקה, ובמרכזה פיאצה דל אנפיתיאטרו רומאנו המומלץ מאוד לביקור

ארצו (Arezzo)

ארצו (Arezzo) זכורה לחובבי הקולנוע בתור מקום צילומו של הסרט האיטלקי המפורסם “החיים יפים” של הבמאי המפורסם רוברטו בניני, אך מלבד הרצפה המשופעת הזכורה מהסרט, היא נקודת חן מהממת ביופיה בלב טוסקנה, ומלאה במוזיאונים היסטוריים קטנים השופכים אור על עברה העשיר של טוסקנה בכלל והעיר בפרט. אך מוקד המשיכה המרכזי בעיר הוא ללא ספק פיאצת סנט פרנצ’סקו (Piazza San Francesco) אשר במרכזו נמצאת בזילקה בעלת אותו שם. בתוך הבזיליקה ישנה תצוגה של ציורי קיר בשם “אגדת הצלב האמיתי” מאת הצייר פיירו דלה פרנצ’סקה אשר נחשבת לאחד מיצירות האמנות הנוצריות החשובות. העיר נמצאת 40 דקות נסיעה מפירנצה בכיוון דרום מזרח.

 • לסיור רגלי פרטי עם מדריך וטעימות ללמוד על איך ארצו הוקמה באזור שהיה מיושב עוד מהתקופה הפרהיסטורית לחצו כאן

בזיליקת סנט פרנצ'סקו, ארצו, טוסקנה

“אגדת הצלב האמיתי”- ציורי קיר מרהיבים שלא ניתן לפספס בבזיליקת סנט פרנצ’סקו (צילום: Spike, רישיון)

אלבה (Elba)

אלבה (Elba) היא היעד המושלם למי שרוצה לגוון במהלך הטיול בטוסקנה עם קצת תחושה של ים, חופים זהובים וקצב אחר. כדי להגיע לאלבה תצטרכו לקחת מעבורת מהעיר פיומבינו (piombino) אשר תוביל אתכם לאי גדול ומגוון מאוד. אל תפספסו את החופים היפהפיים של Portoferraio, את ההשפעות הספרדיות בPorto Azzurro ואת ריו אלבה (Rio Elba) הכפר העתיק ביותר באי ואת הגן הבוטני הייחודי במרכזו.

 • להזמנת סיור קיאקים יום שלם באי אלבה לחצו כאן

ריו אלבה ,טוסקנה

הכפר העתיק ביותר באי, ריו אלבה (צילום: CTHOE, רישיון)

בין העיירות החשובות ונקודות העניין בטוסקנה שלא הוזכרו פה ניתן למנות את:
לינה בטוסקנה

בטוסקנה ישנם כ-29,000 מלונות ובתי הארחה מסוגים שונים כאשר רובן המכריע הן בתי דירות. רוב המלונות שתמצאו באזור הם מלונות שלושה וארבעה כוכבים, לכן אם אתם מחפשים אפשרויות לינה זולה יותר, מומלץ לבדוק דירות ובתי הארחה. מרבית אפשרויות הלינה מרוכזות במרכז ההיסטורי, בסמוך לעיר פירנצה שמשמשת כבירת חבל טוסקנה. עוד ריכוז גדול של אפשרויות לינה מצוי סמוך לקו החוף הנמצא בין גנואה לרומא, שם תמצאו אפשרויות לינה זולות יותר ומרווחות יותר.

בחירת מקום לינה בטוסקנה תלויה בסוג הטיול אותו אתם חפצים לחוות (עם או בלי רכב שכור), אך בכל מקרה, אם אתם מתכננים להגיע בחודשי הקיץ אנחנו ממליצים להזמין את מקום הלינה מוקדם ככל האפשר כי המלונות נוטים להתמלא. לחוששים מהתחייבות, בקישור זה תוכלו להזמין מקום לינה עם אפשרות ביטול בחינם (שימו לב לתאריך שעד אליו ניתן לקבל החזר כספי). למי שמתכנן לצאת לטיול עם רכב שכור, אנו ממליצים לא להישאר בערים הגדולות אלא ללון בכפרים ועיירות מרוחקות יותר. בין העיירות בטוסקנה אנו ממליצים ללון בעיירות מחוז קיאנטי, שם תמצאו מקומות לינה כפריים כמו מלון La Veronica Exclusive Chianti Resort אשר ממוקם בגרבה אין קיאנטי, ולא לפספס גם את העיירה מונטפולצ׳יאנו, מבין מקומות הלינה אנו ממליצים על לינה במלון המפורסם  Albergo Il Marzocco בדירוג שלושה כוכבים . לחצו כאן כדי לקרוא חוות דעת וביקורות לפני הזמנת מקום הלינה במחוז קיאנטי הפופולארי, בכדי להבטיח שהות נעימה העומדת בציפיותכם.

לעומת זאת, למטיילים ללא רכב מומלץ ללון בערים הגדולות של מחוז טוסקנה ומשם לצאת לטיולים יומיים. העיר פירנצה היא העיר הגדולה של צפון טוסקנה שם תמצאו את המגוון הרחב של מקומות הלינה כאשר רוב התיירים בוחרים ללון בעיר העתיקה של פירצה, למשל במלון Hotel Paris בדירוג של שלושה כוכבים ומלון Hotel De La Ville בדירוג של ארבעה כוכבים. אפשרות נוספת היא ללון בסיינה שם תוכל ולמצוא מלונות יוקרתיים כמו מלון Grand Hotel Continental Siena – Starhotels Collezione בדירוג חמישה כוכבים הממוקם בעיר העתיקה, לצד מלונות צנועים יותר כמו מלון Albergo Chiusarelli בדירוג שלושה כוכבים. חוץ מהמלצות אלה, סקרנו כאן עוד 5 מלונות עליהם אנו ממליצים בטוסקנה.

5 מלונות מומלצים בטוסקנה

NH Collection Firenze Porta Rossa – מלון חמישה כוכבים הממוקם במרכז העיר פירנצה, המספק חדרים מרווחים,חניה במקום ונגישות לכל האתרים המרכזיים בטוסקנה. מתאים לזוגות ולמשפחות עד חמישה נפשות.

c-hotels Ambasciatoril – מלון ארבעה כוכבים הממוקם סמוך לכנסיית סנטה מריה נובלה (Santa Maria Novella)  שבפירנצה. במלון חדרים ממוזגים ומרווחים, המתאימים למשפחות עם ילדים עד 6 נפשות אך גם לזוגות.

Hotel La Pace – מלון שלושה כוכבים, הנמצא סמוך לחוף ליד העיירה ויארג’ו. במלון יש שירותי חניה במחיר סביר וגישה נוחה לרכב. בנוסף במלון יש חדרים גדולים שיכולים להכיל עד חמישה אנשים כך שהוא מומלץ גם למשפחות וגם לזוגות.

Albergo Centrale – מלון שני כוכבים, הנמצא במרכז העיר סיינה סמוך לקתדרלת סיינה. במלון ישנם חדרים המתאימים למשפחות עד 4 נפשות אך הוא מתאים גם לזוגות.

Marina di Scarlino Resort – מלון דירות שנמצא במיקום מעולה מול הים בסקרילנו. במקום דירות וסוויטות מרווחות המתאימות למשפחות עד 7 נפשות. נוסף על כך החניה במלון חופשית. מומלץ לזוגות ולמשפחות בעלות עד 7 נפשות.

לקריאה נוספת על מלונות מומלצים בטוסקנה ובעריה הגדולות אנו ממליצים לכם לקרוא את העמודים הבאים:

השכרת רכב בטוסקנה

באופן כללי, השכרת רכב בטוסקנה, בניגוד לערים הגדולות כמו נאפולי ורומא, דווקא מומלצת מאוד. התחבורה הציבורית ברוב העיירות הקטנות בטוסקנה מגיעה לעיתים רחוקות מאוד ולרוב גם מסורבלת משום שלעתים היא דורשת החלפה של 2 קווים (ולפעמים אף יותר!). אין זה אומר שאי אפשר להסתדר בטוסקנה ללא רכב פרטי, אך במידה ותרצו את החופש להגיע ליותר עיירות וכפרים, ולא לערים הגדולות במרחב כמו פירנצה, פיזה וסיינה בחלק גדול מהמקרים דרך ההגעה הנוחה ביותר היא עם רכב (למעט במקרים מסוימים בהם אתם רוצים להגיע לעיירה שאליה מגיעה המעבורת או תחבורה ציבורית, ואז ניתן להשתמש גם בה). מה גם שמרבית מקומות הלינה מציעים גם חניה. מאחר וישנו ביקוש רב לרכבים שכורים מומלץ מאוד להזמין רכבים מראש, במיוחד אם מדובר בהשכרת רכב בשיא עונת התיירות או במידה ואתם מחפשים רכב של יותר מ-5 מקומות, ג’יפים או ואנים. למי שחושש מההתחייבות כדאי להזמין בקישור הזה, בו תוכלו לבטל את הרכב גם לאחר ביצוע ההזמנה. למי שמעוניין להוזיל את עלות ההשכרה כדאי להזמין בקישור הזה עם הנחה בלעדית לגולשי הכל על וכך לחסוך באחת ההוצאות המשמעותיות בחופשה.

עוד על השכרת רכב בטוסקנה ניתן לקרוא בעמוד המקיף השכרת רכב בטוסקנה.

במידה ותרצו להשכיר רכב באחת מערי טוסקנה הגדולות תוכלו לקרוא על כך עוד בעמודים הבאים:

איך מגיעים לטוסקנה?

אל שדה התעופה של פירנצהפרטולה, אין טיסות ישירות ברוב השנה לכן הדרך הנוחה להגיע לפירנצה היא על ידי טיסה לאחד מנמלי התעופה באיטליה אליו יש טיסות ישירות מישראל (למידע נוסף והזמנת טיסות לאיטליה). לאחר הנחיתה ניתן לשכור רכב או להגיע לטוסקנה בתחבורה הציבורית המצוינת של איטליה.

הגעה לטוסקנה מבולוניה

ישנן טיסות ישירות של חברת ריינאייר מתל אביב לבולוניה בימים שני וחמישי. תוכלו להזמין טיסות וחבילות בקישור הזה.
מבולוניה ניתן לקחת רכבת אל בירת טוסקנהפירנצה. עלות הרכבת היא כ10-15 יורו והיא יוצאת בתדירות גבוהה מאוד מבולוניה. לוחות זמנים וכרטיסים לנסיעה מבולוניה לפירנצה אפשר לראות כאן.

הגעה לטוסקנה מרומא

עוד אפשרות נוחה ונהוגה היא להזמין טיסה ישירה לרומא (אליה יש מספר טיסות ישירות מתל אביב בכל ימות השבוע) ומשם לקחת רכבת לפירנצה. הנסיעה אורכת כ3 וחצי שעות ועלותה כמה עשרות יורו (ככל שתזמינו מוקדם יותר המחיר יהיה זול יותר, לפרטים והזמנת כרטיסי נסיעה מרומא לפירנצה).

מידע על התניידות בטוסקנה

אם החלטתם לטייל באזור הכפרי של טוסקנה, הבחירה הטובה ביותר תהיה לשכור רכב באחת מסוכנויות ההשכרה ולחוות את החוויה הטוסקנית הכפרית במלוא עוצמתה – למידע נוסף ראו השכרת רכב בטוסקנה.
ישנה תחבורה ציבורית איכותית ומהירה (אוטובוסים ורכבות) אך היא פועלת בעיקר בין הערים והעיירות הגדולות (פירנצה, סיינה, פיזה, ארצו, לוקה) ולא ניתן להסתמך עליה על מנת להגיע לעיירות ולכפרים הקטנים יותר – לפרטים והזמנת כרטיסים לנסיעה בטוסקנה.

מזג האוויר בטוסקנה

שטחה של טוסקנה גדול משטחה של מדינת ישראל, ולכן מזג האוויר משתנה בין המקומות השונים במחוז. באופן כולל החודשים הגשומים ביותר במחוז הן בעיקר בעונות המעבר (בדגש על אוקטובר ונובמבר) כשהחודשים היבשים ביותר הם חודשי הקיץ (יוני-אוגוסט). בחורף הטמפרטורות קרות (בחוף הממוצע הוא בין 5-7 מעלות, בהרים הגבוהים הוא מגיע לסביבות ה-0), לכן בהרים בצפון המחוז שלג הוא לא מראה נדיר כלל.
המלצתנו היא לבדוק תחזית ספציפית לעיירותכפרים בהם אתם רוצים לבקר אך בכל מקרה להתכונן מראש לתרחיש סביר ביותר של גשם (גם בחודשים היבשים), הן מבחינת ביגוד מתאים והן מבחינת חלופות יבשות אפשריות.

מקור השם טוסקנה והחשיבות ההיסטורית של המחוז

מקור השם טוסקנה הוא בשבט אטרוסקי שיישב את חבל הארץ לראשונה אשר נקראו טוסקים, משמעות השם טוסקנה היא “ארצם של הטוסקים”. העדויות המוקדמות ביותר להתיישבות באזור הם מהמאה ה-8 לפנה”ס כאשר במאה ה-5 לפנה”ס ייסדו האטרוסקים (עם קדם רומי) ממלכה באזור, לה ניתן למצוא עדויות רבות בעיקר בקברים מצוירים. עלייתה של האימפריה הרומית הובילה ליסודן של הערים החשובות ביותר באזור, דוגמת פירנצה, סיינה ופיזה, אשר במאות השנים לאחר מכן- גדלו, שגשגו ונאבקו על השליטה במחוז כולו, מעצבים בכך את מראיה של טוסקנה היום.
תור הזהב האמיתי של חבל טוסקנה הגיעה במאה ה-14, אז נולדה בה התנועה שעתידה הייתה לשנות את כל עולם המערבי, להוציא אותו מאפלת ימי הביניים ולהצעיד אותו אל עבר העידן המודרני- תנועת הרנסאנס. בתקופה זו פעלו בטוסקנה מיטב האמנים דוגמת רפאל,מיכאלאנגלו, ליאונרדו דה וינצ’י, דונטלו ועוד רבים. תנועת הרנסאנס היוותה גם ניצחון תרבותי לעיר פירנצה במאבקם נגד שתי הערים השכנות (פיזה וסיינה) אשר אוחדו תחת דוכסות פירנצה (אשר שמה שונה מאוחר יותר ל’דוכסות הגדולה של טוסקנה’).

טוסקנה המרהיבה ממבט על
המלצות "הכל על" למבקרים בטוסקנה

 • אנשים נוסעים לטוסקנה כיעד ולא כל כך קולטים את המרחבים. טוסקנה היא גדולה מאוד, מקצה לקצה שלה אפשר לנסוע שלוש שעות. כאשר נוסעים על הדרכים המהירות אז הנסיעה מן הסתם מהירה, ככל שמטפסים לכיוון מזרח להרים הצופים על העמק ומגיעים לדרכים המתפתלות לעבר העיירות הקטנות זמני הנסיעה עולים מאוד. לנו הישראלים שפחות מורגלים בנושא הזה חשוב לקחת בחשבון את התכנון בנסיעה ובהבנה שלפעמים מעיירה אחת לשניה בתוך טוסקנה דרושה נסיעה לא קצרה.
 • אם אתם חובבי עתיקות מושבעים אל תחמיצו את שוק העתיקות הגדול של טוסקנה, המתרחש בימי שבת וראשון הראשונים בכל חודש בפיאצה גראנדה שבעיר ארצו (Arezzo). תוכלו למצוא שם מבחר עצום של פריטי וינטאג’ ייחודיים ומשומרים, החל מרהיטים דרך גלויות ישנות ועד שנדלירים מלכותיים.
 • אם אתם אוהבים וינטג’ יש לא מעט תיירים ששוכרים דווקא רכב וינטג’ – זה לא יותר זול, אבל זו חוויה אחרת והכבישים של טוסקנה מתאימים לכך (אם נשארים רק בה, אם אתם מתחילים לטפס לדולומיטים למשל או אפילו מחליטים לנסוע לגארדה ונציה או מילאנו – זה פחות מומלץ).
 • למי שרוצה להתנייד בקלות בטוסקנה יש שתי חברות – toscanabyebike and byebike שמספקות השכרה של אופניים עם מנוע. דרך מעולה לראות את האזור ללא מכונית.
 • תכנון טיול לטוסקנה אינו משימה פשוטה. יש כל כך הרבה עיירות קטנטנות ולא מוכרות לצד אתרים מפורסמים וערים גדולות שמושכות מבקרים רבים, יש בה גם את פירנצה השוקקת והפעילה וגם יקבים מדהימים וכנסיות שאפשר להעלם בהן. מומלץ בתכנון הטיול למצוא איזון בין הערים לעיירות הקטנות. כמובן שכדאי לבקר בפירנצה וסיינה המפורסמות, אבל כדאי גם להגיע לעיירות קטנות ושקטות יותר. חופשה בטוסקנה של כמה ימים היא הרבה פעמים סגנון חופשה שמצדיק תשלום ליועץ תיירות שמכיר את האזור ויודע להתאים לכם מסלול מתאים.
 • חובבי הסיורים הקולינריים ימצאו בטוסקנה הרבה מאוד אפשרויות. אוהבי הגלידה יבקרו כנראה בעיירה סאן ג’ימיג’אנו בה תוכלו למצוא את מה שנחשב על ידי רבים כגלידה הכי טובה בעולם. היה והתור גדול מאוד לכו לGelateria Dell’ Olmo הסמוכה, היא אומנם פחות מפורסמת אבל לא פחות טעימה. תוכלו למצוא אותה ממש בכיכר הראשית של העיר, ולזהות אותה לפי התור בכניסה אבל קחו בחשבון שזה לא רק שם. באופן כללי יש באזור טוסקנה לא מעט גלידריות משובחות. מומלץ לשאול את המארחים שלכם במלון או בדירת האירוח והם ידעו להמליץ לכם על גלידריה קרובה. נשמח שגם תשתפו איתנו.
 • אם אתם מרגישים שאתם חייבים לראות את המאסט לכו למגדל פיזה, הקתדרלה של סיינה והגלריות המפורסמות של פירנצה ולאתרים הגדולים והמפורסמים האחרים. אם לא, במידה וצפיפות מפריעה לכם עדיף לוותר וללכת לעיירות הקטנות והפחות מוכרות של טוסקנה. המלצה זו היא קריטית במיוחד בקיץ, מי שסובל מצפיפות לא יהיה לו נעים כלל באתרים הנ”ל. מצד שני, כפי שאנו תמיד אומרים – יש סיבה למה כל כך הרבה אנשים מגיעים לאותם מקומות. רוצים לראות את המקומות העמוסים של טוסקנה אבל בלי הרבה אנשים? לונו ליד האתר (ראו למשל מלונות בפיזה, מלונות בפירנצה ומלונות בסיינה), בואו בבוקר (09:00 – 08:30) ותהיו לבד. תוכלו לצלם כמה תמונות שתרצו במגדל פיזה למשל בלי הרבה אנשים שיפריעו לצילומי האינסטגרם. אם אתם לא יכולים לבוא מוקדם עשו לעצמכם טובה והזמינו כרטיסי דילוג על התור (באתרים הללו למשל זה יכול להיות ממש קריטי: דילוג על התור במגדל פיזה, דילוג על התור לגלריית האופצ’י, דילוג על התור בגלריית האקדמיה ודילוג על התור לקתדרלה של סיינה).
 • כדי לעשות טיול קלאסי בטוסקנה של כמה ימים, מאוד מומלץ לקחת רכב שכור ולהשקיע כמה ימים באזור, יש רבים שמגיעים לפה גם ליותר משבוע. למי שזמנו לא בידו ולא רוצה לנהוג לבד או לשכור רכב יכול לקחת רכבת לפירנצה, סיינה או פיזה ללון שם ומשם לקחת סיורים יומיים לטוסקנה עם הדרכה פרטית, מומלץ להסתכל על האופציות הבאות.
 • כשאתם שוכרים רכב, תשתדלו לזכור שהחניות באיטליה (בעיקר בעיירות הגדולות יותר) נוטות להיות מעט מורכבות לרכבים גדולים. בערים הגדולות (פירנצה,סיינה ופיזה) מומלץ לחנות מחוץ לעיר ולהתנייד בתוך הערים באמצעות תחבורה ציבורית.
 • בטוסקנה קל ללכת לאיבוד בין כל הכרמים, מטעי הזיתים והעיירות הציוריות שמסתתרות בכל סיבוב בכביש. העושר התרבותי והקולינרי הוא בלתי נתפס, ומומלץ לאפשר לעצמכם גמישות מסוימת כדי להנות גם מהנסיעות היפהפיות שתעשו עוד מידע, עיירות וכפרים תוכלו למצוא בקישור הבא.

שאלות נפוצות על טוסקנה

הביקור בטוסקנה מומלץ למגוון סוגים שונים של אנשים. אם אתם חובבי יין מושבעים - תרבות היין של טוסקנה היא מהמפותחות בעולם ואיכות היין בהתאם (כמובן שבראש ובראשונה תבקרו בחבל קיאנטי).   אם אתם מחפשים קולינריה לא חסר מה לעשות בטוסקנה (ראו מידע מפורט על קולינריה בטוסקנה ), אם אתם חובבי אדריכלות תמצאו פנינות שמורות היטב בכל כפר ועיירה שתגיעו אליו ולא תפספסו את מגדל פיזה, קתדרלת סיינה והאתרים המרזיים של פירנצה. אם בכלל לא אוהבים איזורים אורבניים תוכלו עלות אל ההרים המדהימים בצפון (למשל בארצ'ו),לעשות מסלולים ולהנות מהאוויר הצלול בהרי האפנינים או לחליפין לבקר בעיירות החוף כמו ליבורנו או פונטה אלה או בכלל ללכת לאזור אגם טראסימנו. הגיוון הרב שיש בחבל הארץ מבטיח שכל אחד או אחת ימצאו את נקודת החיבור שלהם למקום. 

בטוסקנה מומלץ לבקר בעיקר בתקופת הקיץ, בשל מזג האוויר הנח והשמשי, שזוהר על הגבעות המכוסות גפנים וזיתים וזה בעיקר תקופת השיא של האזור (גם מבחינת כמות מבקרים וגם מבחינת מחירי הטיסות, הלינה והשכרת הרכב). אך אם אתם רוצים לראות את מטעי הזיתים והענבים מניבים פירות ואולי אפילו להשתתף בפסטיבל בציר מקומי- עדיף להגיע בחודשי אוקטובר-נובמבר (אך חשוב לזכור שהסבירות לגשם גבוהה בזמנים אלו). אופציה נוספת אחרת היא באביב בתקופת אפריל -מאי אז הפריחה באזור משגעת (גם תקופה זו יחסית עמוסה ופחות זולה).

כנראה גם חודשיים או שלוש לא יספיקו לכסות אזור עשיר ורחב כמו טוסקנה (ששטחו גדול מאשר כל מדינת ישראל). ככל שיש לכם יותר זמן תוכלו לראות עוד מקומות, אך אם אתם עם זמן מוגבל- שבוע שבועיים עם אוטו שכור יספיקו כדי לקבל טעימה טוסקנית משובחת. רבים הם המבקרים בטוסקנה גם לימים ספורים אך אז ישקיעו בעיקר ביעדים הגדולים: סיינה, פיזה ופירנצה ואולי סיור יומי אחד במרחבים הכפריים של טוסקנה.

טוסקנה היא אזור שמתאים לחופשה לכול המשפחה. פירנצה וסיינה מתאימות מאוד לילדים, מגדל פיזה הוא אתר שילדים מתלהבים ממנו מאוד. חופי הים מלהיבים את כולם, והטיולים הרגליים לא קשוחים מאוד. ותמיד אפשר לנסועה לכיוון אגם גארדה וגרדלנד כפי שרבים מהמפשפחות עושות עם מה שיש בטוסקנה עצמה לא מספיק. שווה להציץ גם בעמוד שלנו על טיול למשפחות בצפון איטליה.

הביקור בטוסקנה יכול כאמור להיות רק בטוסקנה, אבל רבים יבחרו לשלב את הביקור בטוסקנה עם אזורים וערים כמו רומא ממנה קל להגיע ברכבת, צינקווה טורה, מילאנו, ונציה ואזור גארדה והדולומיטים

אם החלטתם לטייל באזור הכפרי של טוסקנה, הבחירה הטובה ביותר תהיה לשכור רכב באחת מסוכניות ההשכרה ולחוות את החוויה הטוסקנית הכפרית במלוא עוצמתה. ניתן להזמין רכב שכור ברומא בלינק זה או בלינק זה.מומלץ למי שמתכנן לשכור רכב לא רק להגעה לטוסקנה ,אלא לטיול ארוך או רחב יותר באזור.

ישנה תחבורה ציבורית איכותית ומהירה (אוטובוסים ורכבות) אך היא פועלת בעיקר בין הערים והעיירות הגדולות (פירנצה, סיינה, פיזה, ארצו, לוקה) ולא ניתן להסתמך עליה על מנת להגיע לעיירות ולכפרים הקטנים יותר. להשוואה בין מחירי אפשרויות התחבורה השונות , גם רכבות וטיסות פנימיות, לחצו כאן.

במידה ואתם מעדיפים להימנע מתחבורה ציבורית ניתן להזמין מראש כרטיס כניסה (המאפשר דילוג על התור) עם הסעה מרומא (לדוגמה באפשרות זו או זו) וכך להגיע לטוסקנה בנוחות. אפשרות זו מועדפת בדרך כלל על ידי משפחות, או על תיירים שמחפשים נוחות מרבית.

ניתן להגיע ממילאנו לטוסקנה באמצעות רכב שכור, תחבורה ציבורית או באמצעות הסעה מסודרת הכוללת כרטיס כניסה לטוסקנה.

ניתן להזמין רכב שכור במילאנו בלינק זה או בלינק זה. מומלץ למי שמתכנן לשכור רכב לא רק להגעה לטוסקנה, אלא לטיול ארוך או רחב יותר באזור. אם החלטתם לטייל באזור הכפרי של טוסקנה, הבחירה הטובה ביותר תהיה לשכור רכב באחת מסוכניות ההשכרה ולחוות את החוויה הטוסקנית הכפרית במלוא עוצמתה.

ישנה תחבורה ציבורית איכותית ומהירה (אוטובוסים ורכבות) אך היא פועלת בעיקר בין הערים והעיירות הגדולות (פירנצה, סיינהפיזהארצו, לוקה) ולא ניתן להסתמך עליה על מנת להגיע לעיירות ולכפרים הקטנים יותר. להשוואת מחירים לנסיעה בתחבורה ציבורית אפשר להיכנס לאתר זה שמשווה בין כל אמצעי התחבורה מבחינת מחיר וגם מבחינת משך נסיעה, לאתר זה שמשווה בין מחירי אוטובוסים או לאתר זה שאמנם לא מאפשר השוואה אך ניתן להזמין דרכו נסיעה.

במידה ואתם מעדיפים להימנע מתחבורה ציבורית ניתן להזמין מראש כרטיס כניסה (המאפשר דילוג על התור) עם הסעה ממילאנו  (לדוגמה באפשרות זו או זו) וכך להגיע לטוסקנה בנוחות. אפשרות זו מועדפת בדרך כלל על ידי משפחות, או על תיירים שמחפשים נוחות מרבית.

בסך הכול, טוסקנה במרץ יכולה להיות יעד נהדר כל עוד אתם מוכנים לגמישות בתוכניות בהתאם לתנאי המזג אוויר ומוכנים לקבל את זה שחלק ממתקני התיירות והמסעדות לא יפעלו. מרץ היא תקופת ביניים בטוסקנה והיא מגיע לפני תחילת עונת התיירות - מז"א יכול להיות נעים ויכול להיות סער. בכל מקרה כדאי להביא בגדים חמים (בלילה הטמפ' הממוצעת היא 5 מעלות). היתרון הגדול שהלינה זולה ואפשר למצוא מלונות מפנקים כמו Palazzo Carletti, Stanze del David
Place ו 
Dimora Santa Margherita - Relais di Charme.  .שלרוב אנשים נמנעים מהם בגלל המחיר - במחירים טובים לפני עליית המחירים של האביב  - ראו עוד תחת מלונות בטוסנקה


למי שמתעניין בעמוד זה כדאי לקרוא גם: