הפורום הרומי | Roman Forum

“רומא מזכירה לי אדם המתפרנס מהצגת גופת סבתו”
(ג’יימס ג’ויס על הפורום הרומי)

מתחם הפורום הרומי והקולוסיאום הם מהאתרים המפורסמים של העיר רומא ואחד המיצגים ההיסטוריים המרשימים ביותר בעולם. זהו אתר חובה לכל תייר המבקר ברומא.

מבט כללי על הפורום הרומי

ישנם הרבה פורומים בערי העולם. כמעט כל עיר רומית נבנתה עם פורום משלה, אך כשאומרים “הפורום” או “הפורום הגדול” (forum magnum), כפי שהוא נקרא בימי האימפריה הרומית, מתכוונים למתחם מדהים זה. מיקומו של הפורום הרומי הוא בין שתיים משבע הגבעות המקיפות את רומא העתיקהגבעת קפיטולין (Capitoline), הגבעה ממנה על פי האגדה צמחה רומא ושימשה במשך שנים מקום מושבם של הקיסרים הרומיים והאצולה הרומית, וכמקום המקדש של יופיטר. וגבעת פלטין (Palatine) שהיוותה את ביתם של עשירי ושליטי רומא.

לאטרקציה זו, ולשלל אטרקציות נוספות ישנם 5% הנחה לגולשי הכל על באתר זה.

כל שצריך לעשות הוא ללחוץ על כפתור ההזמנה, ואז במעמד ההזמנה להזין את קוד הקופון HAKO5.

**פרסומת**הזמנת כרטיסים לפורום הרומי והקולוסיאום – 5% הנחה רק לגולשי הכל על


הפורום הרומי שימש כעיר התחתית (ה”דאון טאון”) של רומא העתיקה והמקום אליו הגיע ההמון הרומאי כדי לעשות בו כמעט הכל – וויכוחים ואספות פוליטיות, אספות דתיות, מסחר, משפט ועוד כהנה וכהנה. לכן מבנים רבים שרואים בו מאופיינים בכך שהיוו מבני ציבור – מבני שירותים וממסד – חנויות וכדומה.

הדרך הראשית ה-Via Sacra בפורום הרומ (צילום מקורי)

הדרך הראשית ה-Via Sacra בפורום הרומי, מבט מגבעת פלטין (צילום מקורי)

אחד המאפיינים הבולטים הנוספים במבני הפורום אותם אנו רואים היום הוא העובדה שרבים מהם נבנו לאחר ניצחונה של האימפריה הרומית בקרב במחוז זה או אחר. מבנים אלו סיפקו מספר צרכים: הם היללו את השליט הכובש, שהגדיל את כבודה של האימפריה הרומית, הם היללו את הלוחמים שניצחו בקרבות כשבראשם הגנרלים הגדולים, והם שימשו כסוג של הודיה לאלים שעזרו ותמכו באימפריה במלחמתה. מאפיינים כגון אלו ניתן לראות לדוגמה בשער טיטוס, שנבנה לאחר כיבוש ירושלים, או במקדש קסטור ופלוקס לאחר ניצחון אגם רגלוס.

הפורום הרומי מבט מגבעת הפאלטין (צילום מקורי)

ההיסטוריה של הפורום הרומי

כאשר צועדים על מרצפות האבן של הפורום יש תחושה שלכל אבן יש הרבה מה לספר. תחושה זו אינה סתמית מכיוון שלפורום יש היסטוריה ארוכה-ארוכה שמתחילה מראשית האנושות. הסיפור ההיסטורי של הפורום הוא הסיפור ההיסטורי של רומא והוא מסמל לא מעט מהסיפור ההיסטורי המערבי כולו.

הפורום הרומי היה מאוכלס בבני אדם כבר בתקופת האבן. כנראה שגם הם ידעו ליהנות מפירותיו של שטח פורה זה, הניזון ממימי הטיבר. אך במשך השנים היה אזור הפורום מחוץ לאזורי ההתיישבות באזור – בתקופת הברזל למשל היה בו בית הקברות של המקומיים.

שבילי הפורום צילום מקורי

אזור הפורום הגיע לפריחה מדהימה רק בתקופת האימפריה הרומית, אז נוקזו הביצות באזור ונוקו הזיהומים. למעשה בתקופה זו האזור הפך למרכז היצירה והמסחר העולמי, כאשר המבנים הנמצאים בו קיבצו אליהם אזרחים ותושבים מכל רכבי האימפריה ואף מחוץ לה, שהגיעו לסחור ולהתמקח בעיר.
עם השנים, ועם בניית המרכז הדתי והשלטוני בגבעת פלטין והקמתם והתפתחותם של שוק טריאנוס הסמוכים, החל לרדת מעמדו של הפורום. עם התחזקות הנצרות וזניחת אורח החיים הרומי וירידת הצורך בשימוש במקדשים, נזנחו ונבזזו מבני הפורום עד שההזנחה הפכה להזנחה פושעת והמבנים התמוטטו והתכסו בחול. בתקופה זה קיבל אזור הפורום את הכינוי “שדה הבשר”, כנראה בגלל כמות גופות בעלי החיים שהיו מושלכות במקום (שאריות הקורבנות הרבים שהוקרבו כאן).

--פרסומת--

 • לחסוך את התור, הכסף והכאב ראש, כרטיסים להזמנה מראש לקולוסיאום, למוזיאון הותיקן, לגלריית בורגזה ועוד מגוון אתרים ואטרקציות ברומא באתר Tiqets » למידע נוסף.
 • מחפשים להשכיר רכב באיטליה? השוואת מחירים בין אלף אתרים - מחירים ושירות ללא תחרות באתר Rentalcars » למידע נוסף.
 • מחפשים כרטיסים לכדורגל או הופעות ברומא? טיקטאינגו היא ספקית הכרטיסים האמינה ביותר בתחום » למידע נוסף.

לפרסום עסק העוסק ברומא באתר, אנא צור קשר.

העניין בפורום עלה שוב עם העניין בבנייה ובתרבות הרומאית הקלאסית בתקופת הרנסנס, אבל רק במאה ה-19 בתקופת אביב העמים (לפירוט נוסף ראו אביב העמים ברומא) החלו החפירות בפורום, שהיקנו לו את הצורה אותה אנו רואים היום.
התנופה האמיתית לפעילות החפירות והשחזור התבצעה בימי שלטונו של מוסוליני במאה העשרים, כחלק מהרצון לחזק את התפיסות הלאומיות האיטלקיות והקשר שלהן לרומא העתיקה (השלטון הפאשיסטי ניסה להחיות את האימפריה הרומאית המתחדשת תחת ידו).
אם ברצונכם להבין את חומרת הנזק של ההזנחה שגרמה הכנסייה, חשוב לדעת שעד היום חופרים במתחם הפורום על מנת למצוא עתיקות החבויות מתחת לחול. בנוסף, עד היום ישנן ויכוחים בין ארכיאולוגים בשאלות המרכזיות, כמו איפה בדיוק עברה הדרך הראשית של הפורום.

הידעת? – הקשת הרומית

למה יש ברומא העתיקה כל כך הרבה קשתות?
הבנייה הרומאית מתאפיינת בבניה גדולה ומאסיבית התאפשרה לא מעט בזכות הפיתוח האדריכלי של הקשת הרומאית שהעניק למבנים הרומאים הגדולים פתחים גדולים ורחבים לצד יכולת נשיאת משקל מדהימה!

מה רואים בפורום?

לפורום הרומי אפשר להיכנס מארבע כניסות: Via Foro Romano, Via dei Fori Imperiali, Piazza del Colosseo ו-Largo Romolo e Rem. ואז ללכת על הדרכת הראשית ולעבור בין האתרים המרכזיים.

סרטון בן מאה עשרים שניות מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על,
על אתרי רומא העתיקה: הפורום והקוליסאום.

האתרים המרכזיים של הפורום הרומי

“הדרך הקדושה” (Via Sacra)

דרך זו, החוצה את הפורום, הייתה הדרך המרכזית של העיר הרומאית העתיקה והובילה מגבעת פלטין לגבעת קפיטולין. הדרך הקדושה הייתה מוקפת חנויות ובתי ציבור רבים משני צידיה ובמשך שנים רבות הייתה הרחוב העמוס ביותר בעולם. בדרך זו התקיימו תהלוכות ניצחון שנקראו טְרִיאוּמְפוּס (triumphus) וחגגו את ניצחון רומא בקרב חשוב. תהלוכות אלה היו מתקיימות באישור הסנאט, שהיה חייב לאשר את מתן הכבוד לגנרל המנצח, אחרת זה לא היה יכול להיכנס עם צבאו לעיר. בראש התהלוכה היה נכנס הגנרל רכוב על כרכרה הרתומה לארבעה סוסים ומאחוריו היו צועדים חייליו ושלל המלחמה.

מלבד צעדות הניצחון והילולות הקרב, דרך זו הייתה מארחת צעדות דת רבות, כאשר פרים ואיילים הובלו לשחיטה על ידי האזרחים הרומאיים לאחד מהמקדשים הרבים, שהיו פזורים בצידי הדרך והעניקו לה את שמה.

במהלך הדורות שונה תוואי הדרך והיא קוצרה והורחבה לאור דרישות דמוגרפיות או גחמות של קיסרים, וכאמור עד היום ישנו בלבול קל בשאלה איפה היא עברה בדיוק, כיוון שיש חלקים רבים מהדרך שלא נחשפו.

שער טיטוס

לאתר זה הקדשנו דף נפרד בגלל החשיבות הרבה שאנו רואים בו לכל ישראלי. קרא עוד על שער טיטוס.

שער ספטימוס סוורוס (Arco di Settimio Severo)

שער שיִש זה נבנה בתקופה מאוחרת יחסית, בשנת 203 לספירה, לכבוד ניצחון של הקיסר הרומי סוורוס ובניו קרקלה וגתה על האימפריה הפרתית (אימפריה גדולה מאוד שהתפתחה באזור איראן של היום). השער מנציח את סיפורה של אחת ממשפחות הקיסרים השאפתניות ביותר שהפכו להיות קיסרים על אף שהיו ממוצא פיניקי והגיעו מפרובינציה רחוקה ולא מהעיר רומא. סוורוס ידע להשתלט על רומא בחוכמה כאשר קנה את לב החיילים והצבא והפך להיות הדמות היחידה שהיה ניתן לסמוך עליה כאשר רומא עמדה להיקלע למלחמת אזרחים.

השער מורכב משלוש קשתות כאשר האמצעית (הגדולה) מציינת את האב והקשתות הקטנות מציינות את שני הילדים. במבנה המקורי לשער הייתה גם במה קטנה שעליה היו עוברים עוברי האורח. בחזית השער תוכלו לראות ארבעה עמודים רומיים קלאסיים ועל השער עצמו תראו תבליט המתאר את הלחימה של הרומיים בפרתיים (אותם תזהו על פי הקסדות המחודדות). השער מאופיין בעיטורים רבים, מוטיב הלקוח מהאמנות היוונית (חשבו על כך שבמקור היו צבועים ריבועי גג השער בצבעים שונים). בתחתית העמודים תוכלו לראות בתבליט את “המשפחה הקדושה”.

שער ספטימוס סוורוס (צילום מקורי)

מבנה השער שרד הודות לשלוש סיבות עיקריות:
הוא מאוחר יחסית, עשוי שיש (חומר עמיד בהרבה מגיר), והסיבה החשובה ביותר – הוא היה חלק מכנסייה מאוחרת שהגנה עליו מגניבה וביזה ואף הקפידה על שימורו (מה שעזר לו לעבור שטפונות והצפות למינהם שהיכו ב”עמק הבשר”).

צורתו של השער מספרת סיפור מדהים על מקרה כמעט רגיל בתקופת האימפריה – רצח בין אחים. על השער המקורי היו מונצחים האב ושני בניו, אידיליה משפחתית שהמשיכה גם כמה שנים לאחר מותו של סוורוס. לאחר מות האב שלטו בניו באימפריה במשותף, עד שקרקלה רצח את אחיו גתה והסיר את כל פסליו הציבוריים יחד עם דמותו מתבליט השער והפסל שהוצב מעליו. מעל אחד משני השערים הקטנים ניתן עדין לראות את התבליט של אותיות שמו של גתה שהוסרו על ידי קרקלה.

כמה מילים על קרקלה המונצח בשער: הוא היה אחד הקיסרים השאפתניים שידעה רומא. הוא התאפיין הן בייצר בנייה אדיר והן בחוסר מעצורים ולוחמנות. הוא חתום בין השאר על הכנעה ובזיזת האימפריה הפרתית ושבטים גרמאניים רבים, זאת לצד החזרה מהפכנית של צבאות רומא מבריטניה ואזרוח תושבים רבים באימפרייה הרומית (אך פחות מטעמים ליברליים ויותר מטעמים כלכליים של השגת עוד משלמי מיסים לקופת הקיסר).

רוסטרה

האבנים אותם אנו רואים ליד שער סרוורוס הם שרידים של בימה שעמדה במקום ואפשר לנואמים לדבר על עוברי הפורום ובא הציגו הצגות שונות. בין האירועים ההסטורים החשובים שהיו כאן היה הצגת חלקי גופו של קיקרו לאחר שהוצע להורג.

בזיליקה אמליה (Basilica Aemilia)

מבנה זה ששרידיו המעטים בלבד שרדו הוא לא מהמפוארים שניתן לראות היום בפורום אך הוא נקודה חשובה להבנת הסיפור של האתר.

הוא דוגמא למבנה ציבור פיננסי מהמפוארים שהיו באזור מהתקופה של בערך 200 שנה לפנה”ס. הוא שימש בין השאר את גובי המיסים של העיר ונותן הצצה לשיטה הפיננסית שהייתה נהוגה בה. גובי המיסים היו גובים כסף מאזור החסות שלהם והיו צריכים להעביר סכום מסויים למדינה – ההפרש היה נשאר בכיסם.

כדי להבין כמה מפואר היה המבנה הציצו ברצפת השיש שלו עוד דבר שתבחינו בו שתביטו לריצפה הוא כתמי ברונזה – כתמים אלה נוצרו כאשר נמסו מטבעות בעת שנשרף המבנה בעת הביזה של רומא על ידי הויזיגותים בהנהגת אלאריק הראשון בשנת 410 אז החריב השליט הוויזוגיטי את הפורום. כתמים אלו הם סמל לכך שהעסקאות והחלפת הכספים באתר הקיימה עד לרגע האחרון.

קוריה הוסטיליה (“החצר ההוסטילינית”)

מבנה זה קרוי על שמו של ווסטיליוס, שהיה המלך ספק אמיתי ספק “אגדי” השלישי של רומא (על פי האמונה הוא היה נכדו של רומלוס), והאיש שעל פי האגדה הוציא את רומא מהחומות והתחיל את תהליך הפיכתה לאימפריה. החפירות שהתקיימו בסביבת מבנה זה היוו מעין הוכחה לכך שווסטיליוס היה אגדה, כיוון שלא נמצאה כאן עדות לבנייה כל כך מוקדמת כמו שלו.

המבנה הוורוד והפשוט אותו אתם רואים כרגע מולכם הוא מבנה משוחזר (כמו חלקים רבים בפורום מתקופתו של מוסוליני), אך במהלך ההיסטוריה הארוכה מבנה זה שימש כבית הסנאט הרומי וככנסייה (מה שמסביר את הציורים הנוצריים שאתם רואים על הקירות).
יש הטועים לחשוב שכאן אירע הרצח של יוליוס קיסר, אך לא כך היה. בזמן ההתנקשות בחייו של הדיקטטור הגדול המבנה היה בשיפוצים והסנאט נפגש בתיאטרון פופיוס.

הכניסה לקוריה הוסטיליה
(צילום מקורי)

מקדש יוליוס קיסר (Tempio di Giulio Cesare)

מבנה זה, הבנוי על קברו של יליוס קיסר, הוקדש לקיסר האגדי לאחר מותו. הוא נבנה על ידי אוגסטוס יורשו שרצה לנתב את אהדת ההמון שזכה לה יוליוס גם אליו. למרות שמה שרואים היום הוא מספר אבנים בודדות, אם תתאמצו אולי תצליחו לדמיין את המבנה האדיר שהוא היה בזמנו.

מקדש אנטונינוס ופאוסטינה (Temple of Antoninus and Faustina)

מקדש זה הוא אחד המבנים היפים בפורום. המבנה המקורי הוקם בשנת 141 לספירה על ידי הקיסר אנטונינוס פיוס, לזכרה של אשתו פאוסטינה. לאחר מותו של אנטונינוס הוקדש המבנה גם לזכרו שלו על ידי יורשו, מרקוס אוריליוס.

כפי שקרה למקדשים רבים שעדיין עמדו על תילם בימי הביניים, שנראה הוא הוסב לכנסייה בשם סאן לורנצו אין מרינדה כיוון שלפי ההגדה כאן הוצא להורג הקדוש הנוצרי לורנטיוס. ההסבה לכנסייה שמרה על החזית היוונית היפה שלו (למרות שהיו ניסיונות להפילו).

השילוב של מבנה רומי שנשארה ממנו חזית יוונית, בצירוף לבנייה מימי הביניים, והעובדה שהוא אחד מהמבנים הבודדים שעדיין עומדים על תילם בפורום, הופך מבנה זה לאחד האתרים היפים והמיוחדים של הפורם הרומי.

אנטונינוס פיוס היה שותפו של מרקוס אוריליוס לקיסרות. הוא ואשתו פאוסטינה היו מהשליטים האהובים ברומא, והם זכו לגילויי הערצה רבים (בעידודו של מרקוס אוריליוס), כמו מקדש זה ועמוד פיוס.

חשוב לדעת – כאמור במהלך השנים הפך המבנה לכנסייה שנקראת “סנט לורנצו” ויש מדריכים שיקראו למבנה בשם זה, אך מדובר באותו מבנה בדיוק.

הכניסה למקדש אנטונינוס (צילום מקורי)

הכניסה למקדש אנטונינוס (צילום מקורי)

מקדש וסטה

מבנה זה נבנה במאה השנייה לספירה עבור אחת האלות המעניינות ביותר במיתולוגיה הרומית – האלה וסטה. למרות שווסטה אינה מככבת באגדות מיתולוגיות רבות היא אלה מרכזית בחיי הרומים. היא הייתה אמונה על חיי הבית והמשפחה ולכן הייתה גם אלת האש.

מקדש ווסטה מספק הצצה נדירה לתוך מערכת החיים הרומית ומעמד הנשים בחברה זו.

המבנה אותו רואים היום הוא כאמור מהמאה השנייה, וצורת בנייתו היא כצורת בית משפחתי רומי עתיק (סוג של בקתה). ההשפעות האדריכליות של המבנה הן יווניות ברובן (כיאה לתקופה הרומאית המוקדמת). בזמנו הוא היה בגובה של 16 מטר והעמודים היוונים היו נחשבים ליצירה אדריכלית מיוחדת מאוד.

במרכז המבנה הייתה בוערת “אש התמיד” שיוחדה לאלה וסטה. לידו תראו את בית הבתולות הווסטיליות, שהיו הכוהנות המשמשות של האלה. היות שסימלה את ערכי המשפחה והצניעות הייתה וסטה הרומית, בניגוד לאמא הרוחנית הסטיה היוונית מהתקופה המוקדמת, אלה צנועה ששמרה בקנאות רבה על צניעותה. מסיבה זו הכוהנות שלה היו בתולות ושימשו אותה עד שהגיעו לגיל שלושים (היות ובתקופה העתיקה שלושים היה גיל מופלג סביר להניח שרובן מתו בתולות).

שרידי מקדש וסטה

הרחבה על הבתולות הוסטיליות:
במבנה הבתולות ובמקדש היו מקיימים את פולחן האלה וסטה, שכלל ריקודים ושירים סביב המדורה. הכוהנות הווסטיליות היו מקרה מיוחד מאוד בימי הקיסרות הרומית שהייתה מאוד שוביניסטית ולוחמנית. למעשה הן היו הנשים היחידות שהיה להן מעמד דתי או שלטוני שהיה מגובה ומוגן בחוק. הן אף היו מקבלות משכורת מן המדינה על תפקידן זה.

למרות מעמדן הרם והתמונה הרומנטית המצורפת (המתאימה כל כך לראייתם של אמני הרנסנס את התקופה הרומית), צריך להבין שחייהן לא היו מאושרים כלל. חשבו על מנזר שאליו נשלחות בנותם של עשירי רומא בגיליאם של 4-8 (מיותר לציין שבניגוד למנזרים כיום, אז אף אחד לא שאל אותן האם הן רוצות להצטרף למנזר) כאשר הן עוברות תהליך של דיכוי פיזי ורגשי במשך כל שנות ילדותן. לדוגמה, אם “אש התמיד” הייתה נכבית במשמרתן הן היו מקבלות מלקות ובמקרים רבים נזרקות מתפקידם.

דוגמה אחרת היא שאם היו מאבדות את בתוליהן היו נקברות בחיים (והגברים שאיתם עשו זאת היו מולקים למוות). כפי שקרה לאימם של רמוס ורומלוס – ראו האגדה על הקמתה של רומא שהייתה לפי חלק מהאגדות בתולה ווסטילית בעצמה. אלא שיש תיעוד על כך שדבר זה לא קרה יותר מעשר פעמים במהלך ההסטוריה כולה.

הבתולות הווסטיליות במקדש ווסטהה
(צייר: ConstantinHöls)

מקדש קסטור ופולוקס (Castor et Pollux temple)

שלושת העמודים אותם אתם רואים הם השרידים המעטים שנשארו ממקדש עתיק זה, שהוקדש לשני התאומים קסטור ופולוקס שזוהו על ידי הרומאים גם כאלים האמונים על הפרשים והיו חשובים מאוד לרומאים בתקופת המלחמות.

סיפורם של השניים בקצרה: על פי האגדה השניים היו בניה של לדה, מלכת ספרטה (שבאופן כללי הרומאים התחברו אליה מטבע הדברים יותר מאתונה), ונולדו כתאומים למרות שפולוקס היה בנו של זאוס / יופיטר ואילו קסטור היה בנו של מלך ספרטה (רק מאמינים בסיפורי מיתולוגיה יכולים להסביר איך ביולוגית דבר כזה יכול לקרות…).

כאשר קטסור מת, ויתר פולוקס על זכותו לחיי נצח וביקש לחבור לאחיו בארץ המתים של האדס. כאות הערכה לאהבת האחים שהפגין פולוקס, זאוס הפך אותם לכוכבים שמסומלים במפות האסטרולוגיות כמזל תאומים.

מבנה זה ספציפית נבנה כאות תודה על הניצחון הרומי בקרב אגם רגילוס, קרב זה, שהינו קרב ספק מיתי ספק אמיתי, נערך (אם התקיים) באזור המאה החמישית לפנה”ס. הוא נבנה היכן שלפי האגדה הרומית הגיעו השניים רכובים על מרכבה מעופפת ובישרו לרפובליקה הרומית על נצחונה.

השרידים אותם אנו רואים הם מהשיפוץ שעבר המבנה במאה השנייה לספירה. השרידים כוללים כאמור שלושה עמודים ופסיפס.

מקדש רומולוס

מבנה זה מוקדש למכונן העיר רומא, רומלוס. גם מבנה זה שרד לאחר שהפך לכנסייה במהלך ימי הביניים.

מקדש סטורנוס (Templum Saturni או Aedes Saturnus)

מבנה זה, הנמצא בחלקו הדרומי של הפורום, הוא מקדש עתיק. למעשה זה הוא אחד המבנים העתיקים של הפורום הרומי ואחד המקדשים העתיקים בעולם שעדיין עומד על תילו (לפחות בחלקו). בנייתו מוערכת באזור 500 לפנה”ס, בתקופה בה האל סטרונוס, אל הזמן והחקלאות שהוא למעשה קורנוס היווני (אביהם הטיטאן של זאוס ומרבית האלים), היה האל החשוב ביותר.
למקדש זה היו מביאים הרומאים את הביכורים שלהם (כמו בחג שבועות שלנו), שבהתחלה היו פירות וירקות ולאחר מכן הפכו לזהב וכסף. את האל סימן כנראה פסל גדול שאחז במגל, שהוא אחד מסמליו של סטורנוס. במהלך השנים המבנה הפך להיות המקום בו אוחסן האוצר של האימפריה הרומית.

הצעות לאטרקציות ופעילויות באזור הפורום הרומאי

מקדש ונוס ורומא

מקדש זה נבנה עבור שתי אלות – ונוס, הלא היא אפרודיטה היוונית שהייתה אלת היופי, החסד ואהבה ובין היתר אימו של אניס מטרויה ולכן סבתם של רמוס ורומלוס, ורומא, שהיא האלה של העיר.

מקדש זה היה המקדש הגדול ביותר בתקופת רומא העתיקה ונבנה על ידי הקיסר אדריאנו כלל שני חדרים. בחדר המרכזי הוצגו פסליהם של שתי האלות כאשר הן יושבות גב אל גב. המבנה הורדרד אותו אתם רואים מולכם כיום הוא שילוב של מבנה הבניין המקורי ושרידים של שתי כנסיות שנבנו על שרידיו, אחת מוקדמת מאזור המאה התשיעית ואחת מאוחרת מתקופת ימי הביניים.

בזיליקת יוליה (Basilica Giulia)

העמודים הם שאריות מבנה בעל היסטוריה ארוכה. מבנה זה, הנמצא בחלקו הדרומי של הפורום הרומי, התחיל להיבנות על ידי יוליוס קיסר וממשיכו אוגסטוס סיים את בנייתו. הוא שימש בראשית דרכו כמקום המפגש של בני העם הרומי, כמרכז חנויות וכמרכז משפטי של העיר. כמו רוב מבני הפורום, המבנה המקורי נהרס בשריפה הגדולה בזמנו של נירון, אך במהלך השנים הוא נבנה ושופץ ונהרס כמה פעמים.

כיום לא ניתן לראות הרבה מהמבנה המקורי, מלבד הכניסה המרכזית (העמוד המצולם), היסודות, וחלקים ממקדש אוגסטוס שהיה בתוך המבנה.
הכניסה לתוך המתחם עצמו אסורה, אך ניתן להתרשם מבחוץ!

קוריוז מעניין על המקום – אם חשבתם שמערכת המשפט של היום מושחתת ובעייתית חשבו על משפטים שנערכו פה. הסנגורים היקרים (שכמובן רק עשירים ובעלי שררה היו יכולים לשכור את שירותיהם) שכרו קהל שהיה מריע להם ומגדף את יריביהם במהלך המשפט כדי להשפיע על החלטת השופטים. בין תרועה לגידוף – היו מבלים אוהדי משפט מסחריים אלו במשחקי קוביה (שש-בש רומאי, אם תרצו לראות זאת כך) באזור המדרגות של הפורום – שרידים לכך נמצאו בחפירות האחרונות שנעשו במקום.

בזיליקת קונסטנטינוס ומקסימוס (Basilica of Maxentius and Constantine)

מבנה זה, הקרוי גם “בזיליקה נובה”, הוא המבנה הגדול ביותר בפורום הרומי. הוא נבנה במאה הרביעית לספירה וכמו מבנים רבים אחרים שימש לפונקציות רבות בחיי הרומאים, בין השאר כאולם מרכזי שאירח את התושבים למשפטים או לאסיפות מדיניות.

ההערכות הן שמבנה זה היה מורכב משני חלקים, מהם הורכבו קפלות ענק עם גג מעוקל, אשר את חלקן אתם רואים מולכם כרגע.

ישנן הערכות שטוענות שגובהו של מסדרון זה, שהיה למעשה אולם ענק, הגיע ל-53 מטר. רחבת הכניסה לקפלה כללה חלל גדול וגג שהורכב מגגות משנה רבים, ששיווה לקפלה מראה משונן משהו.

מבנה זה נבנה בתחילה לכבודו של הקיסר מקסנטיוס, אך שינה את שמו לטובת הנצחת קוסטנטין לאחר שניצח את מקסימוס בקרב על השליטה ברומא. אז הוא גם בנה את קשת קוסטונטין. במרכז הקפלה עמד הפסל הענק של הקיסר (חלקים ממנו נמצאים במוזיאון הקפיטוליני) וגג הבאזיליקה שהיה עשוי זהב וערד ונצץ למרחוק שימש כחלק מהגג של באזיליקת סנט פטרוס (בגרסה הקודמת).

מבט על הבזיליקה מכיוון הפורום (צילום: OliverN5)

טאבולאריום (Tabularium)

גם המבנה הזה הוא מבנה עתיק יחסית והוא נבנה כנראה באזור המאה הראשונה לפנה”ס. הוא שימש כבית הבירוקרטיה של האימפריה הרומית והמקום בו סיפקו את תעודות בית העירייה הרומית. כמו מבנים רבים אחרים בפורום הוא שופץ פעמים רבות.
בזמנו, מבנה זה נחשב למבנה פאר של ממש. הוא כלל שלוש קומות (שתיים מהן אפשר לראות עוד היום), שכל אחת מהן הייתה מעוצבת באופן שונה, עשרות פסלי אלילים, ציורי קיר ועמודים יווניים בסגנון דורי.
במשך השנים המבנה שופץ ונבנה מחדש (המגדל שאנו רואים היום מתנוסס מעל המבנה נבנה למשל בשנת 1600 לספירה) והוא הפך במרוצת השנים לארכיון של רומא.

מבט על הטאבליוריום (צילום: asw909)

עמוד פוקאס (Column of Phocas)

עמוד זה, 13.6 מטר גובהו, הוא המבנה האחרון שנבנה בפורום (הוא נבנה באזור המאה השביעית לספירה בתקופה הביזנטית של רומא). העמוד החזיק בפסל שהאדיר את שמו של הקיסר פוקאס (שבכלל לא ישב ברומא – הוא ישב בביזנטיון והגיע לביקור בעיר) ובמקור נשא את פסלו המוזהב של הקיסר. הפסל הוסר יחד עם ראשו של הקיסר לאחר החלפת השלטון בביזנטיון, אך העמוד שרד.

הלבנים האדומות אותן אתם רואים בתחתית העמוד, שימשו בתחילה כיסודות העמוד והיו מתחת לפני הקרקע. בעקבות החפירות הרבות וחשיפת הדרך הראשית של הפורום מימיה העתיקים של רומא, נחשפו גם אבני הבסיס של העמוד.

הסיפור של עמוד זה הוא מיוחד, כיוון שהוא מראה כיצד השתמשו הרומאים בפסלים כמעין מודעות תעמולה להאדרת הקיסרים, כאשר הפסלים עצמם התחלפו על פי הצורך. למעשה עמוד זה שימש כסמל השלטון והחליף את פסליו מספר פעמים (חוץ מפוקאס שימש בין השאר ככן לפסלו של קיסר אחר בשם דיוקלטיאנוס). דוגמאות מדהימות יותר לשיטה זו הם פסלי הקיסרים באולימפיה שביוון, שגופם היה נשאר ורק ראשם היה מתחלף על פי דיוקן פרצופו של הקיסר התורן.

עמוד פוקאס (צילום: MM in it.wiki)

גבעת פלטין (Palatium)

גבעה זו היא אחת משבע הגבעות של רומא והמרכזית שבהם, היא צופה על הפורום ועל ה”ויה סקרה” מגובה של 70 מטר. על פי האגדה, גבעה זו היא הגבעה שבה שמרה הזאבה על התאומים רמוס ורומלוס, ומכאן הם יצאו כדי להקים את רומא. כיום הגבעה היא פארק, שהינו חלק מאתר הפורום הרומי ובה ניתן לראות את ארמונות הקיסרים הקדומים, את המבצר הראשון של העיר רומא ומספר ארמונות מתקופת ימי הביניים והרנסנס.

האתרים המרכזיים על הגבעה הם הארמון הפלאבי (Domus Flavia) וארמון אוגיסטינה (Domus Augustana), ששימשו כאתרי המגורים של קיסרי רומא במשך שלוש מאות שנה (צריך לדמיין היטב כדי לחבר את השרידים הללו לכדי ארמון המגורים של השושלת הפלאבית (שאחראית גם על הקולוסיאום ושער טיטוס).
ליד הארמונות תוכלו לראות את המרחצאות של הקיסר סרוורוס ספטימוס, ומעל הכל תוכלו לתצפת על זירת המרוצים הענקית (Circus Maximus) של מרוצי המרכבות. זירת מרוצים זו הכילה בשעתו מעל 200 אלף איש, שבאו לצפות במרוצי כיכרות על הגבעה. כיום הזירה היא כר דשא, שנמצא מחוץ לאתר הפורום והכניסה אליו חופשית.

שרידי ארמון אוגסטונה (צילום מקורי)

שרידי ארמון אוגסטונה (צילום מקורי)

זירת המרוצים הגדולה, הסירקוס מקסימוס
(צילום: Tom Corser)

שימו לב כי נכון לעדכון שורות אלו (אוקטובר 2021) הכניסה לפורום הרומי מתאפשרת רק בהצגת תו ירוק ותעודה מזהה. ישנו תו ירוק איטלקי, עליו תוכלו לקרוא בהרחבה בעמוד הנחיות הקורונה ברומא. גם תעודת חיסון ישראלית תקפה, אך יש לוודא כי מופיעים בה כלל הפרטים גם באנגלית ולא רק בעברית. את התו הירוק או תעודת המתחסן יש להציג לצד תעודה מזהה תקפה – כך שזיכרו להביא יעמכם תעודה מזהה (שאינה חייבת להיות דרכון) ביום הביקור בפורום הרומי.

במידה ואין לכם תו ירוק או שאינכם מחוסנים ניתן להציג בכניסה בדיקת קורונה שלילית שהתבצעה ב-48 השעות הקודמות לביקור. למקרה זה גם בדיקת PCR וגם בדיקת אנטיגן תקפות ומתקבלות על ידי המקום. כמו כן ניתן להציג תעודת מחלים – בה מופיעים הפרטים גם באנגלית – המעידה על כך שחליתם בקורונה בחצי השנה האחרונה. הנחיות הצגת התו הירוק, תעודת חיסון או מחלים תקפות רק בעבור מבקרים מעל גיל 12.

כמו כן שימו לב כי הכניסה אפשרית רק בהזמנת כרטיס מראש, יש להגיע לקולוסיאום כרבע שעה לפני המועד לו הזמנתם את הכרטיסים על מנת להבטיח את כניסתכם לאתר ההיסטורי המפורסם ביותר ברומא. הכניסה ממוקמת בSperone Valadier, בסמוך לקשת קונסטנטין. ניתן להזמין כרטיסים מראש בקישור הזה.

הזמנת כרטיסים לפורום הרומי ולקולוסיאום -
5% הנחה רק לגולשי הכל על

המלצות "הכל על" למבקר בפורום הרומי

המלצות שעלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו רומא למטיילים-Rome for travelers:

 • הפורום הרומאי/גבעת פלטין – רכשנו כרטיס במקום, כרטיס משולב לפורום, גבעה וקולוסיאום, 12 יורו לאדם, תור של כ10 דקות לקנית הכרטיסים.
  נכנסו לאיזור הפורום, איזור גדול עם המון דברים לראות- בעיקר למי שמתעניין קצת בהיסטוריה, יש שם הרבה סיורים, אנחנו הסתפקנו באפליקציה וקצת חומר מהאינטרנט. רואים את קשת טיטוס כחלק מהפורום. משוטטים שם ומתקרבים לאיזור הקולוסיאום ואפשר להשקיף מגבוה וקרוב.
  גבעת פלטין- כנ״ל סיירנו קצת וקראנו. לאחר מכן נכנסנו לקולוסיאום, כאמור כרטיס משולב, חיכינו רק בתור לבידוק כרבע שעה. בתור הקולוסיאום הסתובבנו באופן עצמאי, קראנו קצת והקשבנו לאפליקציה- לנו זה הספיק.
 • טסה לרומא בעוד שבוע. רציתי לברר האם יש כאן מישהו שרכש כרטיסים גם לקולוסיאום בכניסה לפורום הרומי במקום? ואם כן, האם התור שם פחות עמוס מהכניסה לקולוסיאום? (בכמה דקות של תור מדובר?) אשמח גם לקישור לקנייה בטוחה באינטרנט, כי לא מצאתי.
  • אני רכשתי כרטיס משולב לפורום, הקולוסיאום וגבעת פלאטיין שכולל גם כניסה מהירה ומדריך קולי לקולוסיאום. הכרטיס עלה 21.5 יורו למבוגר ו-9.5 יורו לילד (0-17). עוד לא אספתי את הכרטיסים אבל קיבלתי מענה מהיר ומקצועי לכל השאלות שהיו לי בנוגע לכרטיסים. קישור לאתר. שימי לב, בקישור הזה ניתן להזמין כרטיסים בלי לקבוע שעה.
  • בקניית הכרטיסים בפורום הרומי ההמתנה קצרה משמעותית. חיכינו שתי דקות בתור, לעומת תור של כחצי שעה שראינו אחרי זה בכניסה לקולסאום.
  • היי אנחנו קנינו היום דרך הפורום ואין תור כמעט בכלל, בכללי הפורום הרבה יותר אטרקטיבי מהקוליסאום ואפילו היה בחינם, נדמה לי שבגלל שזה יום ראשון. שווה בדיקה.
 • פורום וקולוסיאום – קנינו כרטיס בפורום, לא היה תור בכלל, תלכו לשירותים לפני שעוברים לקולסאום. בקולסאום יש תור למחזיקי כרטיס, הרבה בלאגן, לא היה ממש נורא, 10 דקות והיינו בפנים. עשינו רק את החלק העליון והיה מצויין.

מידע שימושי על הפורום הרומי

שעות פתיחה

חורף 9:00-17:00, קיץ כל יום 9:30-19:30.

כתובת

Largo della salara vecchia, רומאאיטליה.

אתר רשמי
הגעה
directions_subway
מטרו

קו B (כחול) לרדת בתחנת הקוליסאום (Colosseo)

directions_bus
אוטובוס

קווים 60,75, 87 לתחנת הקולוסיאום

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי