טרסטוורה | Trastevere

שימו לב! כדאי להישאר מעודכנים בנוגע להנחיות והגבלות הקורונה ברומא, ההנחיות ליוצאים מישראל לאיטליה וההנחיות לחוזרים לישראל מאיטליה. תוכלו לקרוא על כך בעמוד הנחיות הקורונה ברומא.

הטרסטוורה במילה אחת

אם נרצה לתאר את רובע טרסטוורה במילה אחת, נאמר שהוא המקבילה האיטלקית לשכונת פלורנטין התל אביבית או נוטינג היל הלונדונית. כמו שכונות אלה, שימש הרובע כמשכן לפועלים קשיי יום וסבל מהזנחה קשה, אך פעולות פיתוח ובעיקר מיתוג ושיווק נכונים הביאו לרובע יזמים שפתחו ברים ומסעדות במבוך סמטאותיו הצרות.

הריצוף והקירות העתיקים ברחובות הטרסטוורה (צילום: mozzercork)

במרכז הרובע, הנמצא מדרום לאזור הותיקן, תמצאו כמה אתרים חשובים שבין אם תחפצו בכך ובין אם לא תמצאו עצמכם מגיעים אליהם – פיאצה סנטה מריה אין טרסטוורה, ולידה עומדת בזיליקה יפה הנושאת אותו שם ממש – בזיליקת סנטה מריה אין טרסטוורה.

למרות שרומא מלאה בכנסיות (לפירוט ראה כנסיות ברומא), בזיליקה זו מיוחדת ומוכרת בזכות פסיפס מיוחד המעטר את חזיתה. בשיטת “מיתוג” דומה משתמשת בזיליקה די סנטה צ’צ’ליה אין טרסטוורה, המציעה למבקריה פסיפס מהמאה ה-9 לספירה.

**פרסומת**ההיסטוריה של רובע הטרסטוורה

הרובע זכה לשמו עקב הכינוי שבני רומא הלטינים העניקו לתושביו האוסטרקים ה”טרנס טיברים”, כלומר אלו המתגוררים מעבר לנהר הטיבר. הוא נכבש על ידי הלטינים בהתרחבות שלטונם, ותקופה מסוימת לאחר שנכבש הפך לאזור המועדף על מנהיגי העיר וראשיה – יוליוס קיסר אף בנה בה את וילת הנופש שלו (ישנן טענות שלא ישן בה בגפו אלא קליאופטרה העניקה לו חברה בין קותלי הוילה). במהלך השנים החלו להתיישב ברובע בעיקר זרים, כמו סוחרים או שבויי מלחמה שנלקחו לעיר.

כנסיית סנטה מריה אין טרסטוורה בלילה (צילום מקורי)

ישנם חוקרים רבים הסבורים שברובע זה ישבה קהילה יהודית קדומה ביותר אשר הגיעה לעיר על מנת לגרום לקיסר קליגולה לבטל גזרות שחוקק נגד היהודים (למידע נוסף ראה רומא והיהודים). היהודים שישבו באזור זה נשארו עד סביבות המאה ה-16, כאשר הכריח האפיפיור את היהודים לשבת באזור הגטו היהודי. ההילה של הרובע נגדעה בתקופת השקיעה של העיר רומא, כאשר הפך הרובע לאזור בו התגוררו עניים ופועלים מהמעמד הנמוך. במהלך העשורים האחרונים החל מיתוג מחדש של האזור, הושקעו בו כספים רבים ובכך הפך לרובע של אמנים ואזורי בילוי, כפי שניתן לראות היום.

סמטאות הטרסטוורה (צילום מקורי)

--פרסומת--

 • לחסוך את התור, הכסף והכאב ראש, כרטיסים להזמנה מראש לקולוסיאום, למוזיאון הותיקן, לגלריית בורגזה ועוד מגוון אתרים ואטרקציות ברומא באתר Tiqets » למידע נוסף.
 • מחפשים להשכיר רכב באיטליה? השוואת מחירים בין אלף אתרים - מחירים ושירות ללא תחרות באתר Rentalcars » למידע נוסף.
 • מחפשים כרטיסים לכדורגל או הופעות ברומא? טיקטאינגו היא ספקית הכרטיסים האמינה ביותר בתחום » למידע נוסף.

לפרסום עסק העוסק ברומא באתר, אנא צור קשר.

הטרסטוורה היום

היום הרובע מלא בחנויות ובתי קפה המפוזרים סביב לרחוב הלונגרטה. הטרסטוורה עדיין שומרת ברבים מחלקיה על הבנייה מימי הביניים, הכוללת מרצפות אבן ורחובות צרים.

טרסטוורה

טרסטוורה

טרסטוורה היום

המלצות לקריאה נוספת

חיי הלילה ברובע הטרסטוורה (צילום מקורי)

האתרים המרכזיים של הטרסטוורה

סנטה מריה אין טרסטוורה (Santa Maria in Trastevere)

בזיליקת סנטה מריה אין טרסטוורה (מרים הקדושה מטרסטוורה) היא אחת הכנסיות הקדומות ברומא ואחת החשובות שבהן – היא נבנתה באזור שנת 340. כדי להבין כמה קדומה היא מספיק לראות את הכתובת על “כיסא הבישוף”, המציינת את העובדה המוטעית שזו היא הכנסייה הראשונה באזור רומא אשר הוקדשה למרים. הכתובת מוטעית מפני שהכל נכון מלבד העובדה שבזיליקת סנטה מריה מג’ורה הייתה לפניה.

כמו רבות מהכנסיות הגדולות ברומא ובעולם, זו לא הייתה הכנסייה הראשונה שעמדה במקום. קדמה לה כנסייה מהמאה השנייה לספירה, שהייתה אחת הכנסיות הראשונות שנבנו בעיר הרבה לפני שרומא הפכה לנוצרית. ישנם חוקרים שטוענים שכאן הייתה המיסה (טקס נוצרי המתאר את הסעודה האחרונה) הראשונה שנעשתה בעיר בגלוי ולא בהיחבא.


Santa Maria in Trastevere, מבט מבפנים ומבחוץ (צילום: Eugenia & Julian)

מה רואים בבזיליקת סנטה מריה אין טרסטוורה?

במהלך השנים שופצה מחדש הכנסייה פעמים רבות, כאשר אפיפיורים שונים מפארים אותה (יותר ופחות) וכמה מחפצי האמנות הרבים של רומא הועברו אליה (כמו עמודים ממרחצאות קרקלה שדמויות האלילים הרומיים הפאגניים הוסרו מהם).

החלקים המיוחדים בכנסייה הם שני הפסיפסים המעטרים אותה: במאה ה-13 האמן פייטרו קוואליני עיצב בכנסייה את הפסיפסים המתארים את חייה של מרים. ארבעים שנה מאוחר יותר התווסף פסיפס נוסף המתאר את עלייתה של מרים לשמים (הפסיפס עוצב על ידי דמניקו זאמפיירי).

מלבד הפסיפסים כוללת הכנסייה את פסלה של המדונה והתינוק על ראש המגדל, פרסקאות מדהימות שאת חלקם ציירו רפאל ותלמידיו מהאקדמיה שבפירנצה, אך לצורך העניין אין בהם ייחוד ותוכלו לראות אותם בעוד עשרות כנסיות ברומא ובכלל.

פעילויות ואטרקציות באזור רובע טרסטוורה

כיכר סנטה מריה

כיכר זו, שנמצאת בלב הרובע, כוללת מזרקה מדהימה המורכבת מ”ארבע צדפות ענק” וראשי זאבים שמפיהם זורמים מים. הכיכר היא מקום המפגש האהוב על צעירי העיר ואזור בו מוכרים חפצי אמנות ותכשיטים תוצרת בית ובדרני רחוב מנסים להשיג את תשומת לב התיירים הרבים.

כיכר סנטה מריה אין טרסטוורה (צילום: pmorgan67)

The request cannot be completed because you have exceeded your quota.

סרטון קצר על הכיכר והכנסייה

כנסיית סנטה צ’צ’יליה (Santa Cecilia in Trastevere)

כנסייה זו נבנתה במאה ה-5 לספירה מעל ביתה של צ’צ’יליה הקדושה, במקום בו הוצאה להורג על ידי הרומאים. הכנסייה אותה רואים היום מיוחדת בבנייה בסגנון הבארוק הלבן והנקי. לעתים, כשעוברים במקום בשעת ערב מאוחרת, אפשר לשמוע שירה נפלאה של מקהלת נזירות העולה מהכנסייה. החלק המיוחד של כנסייה זו הוא פרסקו יום הדין, ופסלה המדהים של הקדושה.

כנסיית סנטה צ’ציליה ופסלה של הקדושה צ’צליה (צילום: Sébastien Bertrand from Paris, France)

אורטו בוטניקו (Orto Botanico) – הגן הבוטני של רומא

הגנים הבוטניים של רומא נמצאים גם הם באזור הטרסטוורה על גבעת ג’אניקולו (Janiculum או Gianicolo) הסמוכה. בגנים אפשר למצוא קרוב ל-7,000 צמחים אקזוטיים מכל העולם, כולל פרחים מדהימים, עצי ענק וגנים יפנים. גנים אלו הם עתיקים יחסית (מהמאה ה-16) ומחיר הכניסה הוא יחסית זול (קרןב ל-4 יורו) מה שהופך אתר זה לאתר מומלץ למי שמבקר ברומא בפעם השנייה או שמגיע ליותר משלושה ימים.

הגנים הבוטניים של רומא ברובע הטרסטוורה
(צילום: אתר הגנים)

שעות פתיחה: כל יום מלבד יום א’, 9:00-17:30. (בקיץ פתוח שעה נוספת).
מחיר: 4 יורו.
אתר אינטרנט: https://sweb01.dbv.uniroma1.it/orto/index.html

וילה פרנזינה (Villa Farensina)

וילה זו היא מבנה מתקופת הרנסנס (זו אחת הדוגמאות הנדירות לאחוזה מתקופת המאה ה-16 שהשתמרה) ולמעשה זהו מוזיאון מיוחד הפתוח רק בבקרים (הוילה נסגרת למבקרים בשעה 13:00 ומשמשת כביתה של האקדמיה למדע של רומא). קירות הוילה מצויירים בידי אמני הרנסנס, שהמפורסם שבהם הוא רפאל. מלבד ציורי הקיר גם הגנים המקיפים את הוילה הם אטרקציה מעניינת.
כתובת: Lungara 10


ציורי הקיר בוילה פרנזינה (צילום: לא ידוע)

איך מגיעים לרובע טרסטוורה?

 • רובע טרסטוורה נמצא בעברו הדרומי של הטיבר. אל הרובע מובילים גשר גאריבלדי (Ponte Garibaldi), גשר מאצזיני (Ponte Mazzini) או גשר סיסטוס (Ponte Sisto).
 • אפשר להגיע בקו אוטובוס 170 או H, לרדת בתחנה הראשונה על רחוב ויאלה די טרסטוורה (Viala di Trastevere), או בקווים 23, 280, או 271 ולרדת בפיאצה טרילוסה (Piazza Trilusa).
 • טראם – קו 8.
**פרסומת**המלצות "הכל על" למבקר בטרסטוורה

 • למבקרים ברובע בחודש יולי – ברובע מתקיים פסטיבל “פסטה די נואנטרי” (Festa di Noantri), ב-20-28 ביולי (למעוניינים, קראו עוד בחגים ואירועים ברומא).
 • בכל יום א’ מתקיים סמוך לרובע שוק נחמד בשם Porta Portese, מומלץ לנסות ולתכנן את הביקור ברובע ביום זה. אם לא, בכל בוקר תוכלו לבקר בדוכני המזון בפיאצה סן קוזימטו (Piazza San Cosimato).
  • ​המלצה על השוק מתוך בלוג האופנה המעוצב והנחמד בפני עצמו של טיקה סטודיו:
   https://www.tike-studio.blogspot.co.il/2011/06/blog-post_11.html
   :”… “שווקים פישפשיים”. כל יום ראשון, כמו בהרבה ערים ארופאיות, לובשים רחובות רבים באזור Trastevere פנים חדשות. בצידו השמאלי של הרובע הישן, למי שמגיע מכיוון הנהר, יש שוק יום א’ ענק בשם Porta porteze על שם השער העתיק שנמצא בו.במשך השנים שחייתי כאן, אף פעם לא ראיתי את כולו. השוק פתוח עד שעות הצהריים ולכן אני הייתי מתמקדת בחלק בו מוכרים עתיקות. חפצים מהמאה ה17- 19, לצד בגדים רומנטים, כובעים ואקססוריז נוספים. בסטודיו שלי יש אוסף של פריטים שאני אוספת בארץ ובעולם, והפעם הוא התכבד בכובע מהמאה הקודמת קודמת, ובשתי שמלות לבנות. בכל מקרה גם אם לא תרכשו דבר, אני בטוחה שתרכשו חוויה מעניינת”.

תגובות והמלצות של גולשים לרובע טרסטוורה

תגובות והמלצות אלו עלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו – רומא למטיילים-Rome for travelers

 • שכונת טרסטוורה-הכי עדיף ביום/בלילה?
  • זו שכונת בילוי של הצעירים המקומיים אז מומלץ בערב
  • האווירה כמו שוק הפשפשים שלנו. לילה
  • בעיקר בלילה ובסופי שבוע היא תוססת יותר… אך חובה להיות בה גם ביום.
 • שלום לכולם, מה נחשב למרכז טרסטוורה, הבזיליקה או אולי דרך הכניסה מהאזור היהודי? תודה.
  • בזיליקה, בכל הרחוב שנקרא טראנסטברה. מסעדות ובתי קפה
   • תודה האם אפשר ללכת משם ברגל לשוק שעל נהר הטיבר? בגוגל מפ זה נראה רחוק אבל קראתי באינטרנט שזה מרחק הליכה?
    • קצת הליכה. לא נורא כלכך. תחצי דרך הרובע היהודי. הולכים ונהנים.
 • מי שנמצא ברומא עכשיו או מתכנן להגיע. הפסטה הכי טעימה שאכלנו נמצאת במסעדה Antica trattoria da carlone בטרטסברה. המלצה שקיבלנו מחברה מקומית. מקום של מקומיים. מדהים! הפסטה עם פרח הזוקיני מעולה! המיקום של זה בטרטסוורה אזור חיי הלילה של רומא. אז אחלה מיקום להעביר ערב בכיף. ואנחנו לקחנו מונית מהמרכז עלה כ- 13 יורו. שווה כל יורו… אם לא היינו צריכים לחזור היינו הולכים עוד פעם.
 • תטיילו בערב בשכונת Trastevere היא קסומה ומופלאה. מלאה בפאבים, בארים ומסעדות.
 • שכונת טראסוורה- שלמות! וייב מדהים וכיפי. הרגשנו כאילו אנחנו בתפאורה של סרט משנת 1890. שלל מסעדות, חנויות,דוכנים. מקום קליל וכיף להעביר בו אחר צהריים שלם, בלי לחץ, ולקנח במסעדה. היינו שם במסעדה tonnarello- הזמנו פיצת 4 גבינות מעולה, ספגטי ברוטב עגבניות וספגטי ברוטב חצילים, זיתים וצלפים וסלט של המקום. הסלט והפיצה היו מעולים. הפסטות היו בסדר. רוטב העגבניות היה מושקע וטוב. המסעדה הייתה מפוצצת עם זמן המתנה של עשרים דקות. ציון כללי 8. מסעדה בלב שכונת טרסטוורה.
 • Red & white risto bar – המלצה בטרסטוורה! בית קפה קטן ומקסים. ארוחת בוקר של קפה+מאפה+יוגרט מדהים ב- 4 יורו! שכונתי עם צוות מתוק!
 • אמנם טרסטוורה הפכה מזמן כבר לנקודת חובה של כל מבקר ברומא, אך לא לחינם. אני חושב שזו השכונה הכי יפה ברומא. שכונה יפיפיה עם מסעדות מעולות, ברים תוססים, אך רגועים. סמוך לשכונה נמצאת תצפית מרהיבה על רומא שנקראת Ganicolo.
צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי