1. עמוד הבית
 2. »
 3. ספרד 2022 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. פירנאים 2022 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית

פירנאים

map

מידע כללי והיסטוריה

הפירנאים הם רכס ההרים בן בערך 345 ק”מ ששוכן על גבול צרפת-ספרד מהים התיכון ועד לאוקיינוס האטלנטי. רכס הרים זה מחולק לחלקים שונים שלעתים אינם בעלי הבדל גיאוגרפי, אלא מדיני-מוניציפלי בלבד.

העיירה ריפול – עיירה טיפוסית בפירנאים הקטלונים (צילום מקורי)
חבל הפירנאים נשלט על ידי שלוש ישויות ריבוניות – צרפת, ספרד ואנדורה, כאשר החלק הספרדי מחולק בין האוטונמיה הקטלונית לאוטונומיה הבאסקית והאוטונמיה של אראגון. החבל נתחם מדרום על ידי חבל נווארה שגם אותו כוללים לא פעם בטיול בפירנאים.
גובהם של הרי הפירנאים הוא למעלה מ-3,000 מטר, כאשר הפסגה הגבוהה ביותר היא פסגת אנטו (Pic d’Aneto), שגובהה 3,404 מטר.

בחלק זה של האתר נתמקד בצידם הספרדי של הפירנאים (בעתיד יהיה מידע גם על הפירנאים של צרפת).

הפירנאים הספרדים היו מאז ומעולם הפתח המערבי לאירופה ואחת הדרכים המחברות בין אירופה אל חצי האי האיברי, ומשם לאפריקה. מה שהפך אותם, כמו את צפון ספרד בכלל, במשך לא מעט שנים לאזור הנתון במאבק וסובל מהחלפות ידיים בין צרפתים וספרדים ולעתים גם מוסלמים שהגיעו מדרום (ראה ספרד בעת החדשה וספרד המוסלמית). המאבק על השליטה בחבל הארץ היפהפה הזה התרכז לרוב בקצוות של הפירנאים (אזור הכביש צרפת-ספרד שעובר דרך קטלוניה ומחוז חירונה והכביש שעובר בין צרפת לספרד דרך סאן סבסטיאן). הסיבה לכך הייתה שהרי הפירנאים קשים מאוד למעבר וחסרים מעברים נוחים במרכזם. תופעה זו הביאה לכך שלצד החלפות הידיים הרבות של הפירנאים, ליושבי פנים הפירנאים הייתה תמיד סוג של יכולת אוטונומית וניתוק, מה שאיפשר את ההישרדות של העמים הקטלוני והבאסקי לאורך כל כך הרבה שנים, ולנוכח רדיפות רבות מצד השליטים המרכזיים המתחלפים.

הידעת?

חניבעל עבר באזור כדי להפתיע ולאגף את הצבא של רומא. לא פשוט לעבור בדרכים הללו עם 50,000 חיילים וכמה עשרות פילים.

מה רואים בפירנאים הספרדיים?

“עיירות הר” ציוריות כמו למשל סורטריפול, וכדומה. שמורות טבע נפלאות, לאומיות (ספרדיות או צרפתיות) או שמורות טבע אוטונומיות – המפורסמות שביניהן איגואסטורטס שבקטלוניה ואורדסה שבחבל ארגון. כבישים מדהימים ביופיים בין ההרים ומקפים שמורות – הכביש שמקיף את האיגואסטורטס או דרך איזבל שבאראגון. עמקים גדולים כמו עמק וואלה. נחלים, נהרות עמוקים וזה ממש על קצה המזלג.

פעילויות תיירות בפירנאים

פעילות קיץ – ראפטינג, טיולי הליכה וטרקים, רכיבה על סוסים ונסיעה של רכבי 4×4.
פעילות חורף – חופשות סוקי על סוגיהן השונות.

עמק נוריה – אחת השמורות היפות של הפירנאים (צילום מקורי)

גיאולוגיה וגיאוגרפיה של הפירנאים

הרכס בנוי בחלקו מגיר (בעיקר חלקו המזרחי, מה שיוצר לא מעט מערות) וחלקו מגרניט, בשלבי שינוי שונים. החלק הגבוה ביותר באזור הוא רכס מלדטה והפסגה הגבוהה ביותר היא פיקו דה אנטה שמגיעה ל-3,404 מטר מעל פני הים. בעבר היה האזור מכוסה ים (מה שמסביר את המאובנים הרבים שנמצאו באזור), לאחר נסיגתו נוצר זעזוע של לוחות עמוקים ונוצרו הרי הפירנאים, העמקים והקרקסים. פעילות הרוח ומי הקרחונים הוסיפה ליצור את צורתם הייחודית של הפירנאים והשמורות בסביבה.

חי ו​צומח

בגלל שהפירנאים הם אזור לא מתועש במיוחד. ניתן למצוא כאן בעלי חיים וצמחים רבים שנעלמו עם השנים ממקומות אחרים בספרד ובאירופה.

בין בעלי החיים שתראו בפירנאים ניתן למנות:

 • יונקים כמו סוסי בר, צבאים ועיזי בר, יעלים הפירינאיות (Rupicapra rupicapra), דלקים.
 • ציפורים לרוב, כמו רחם (Tetrao urogallus), נשר (Aquila chrysaetos), תרנגולת הבר (Lagopus mutus) והנקר (Dryocopus martius).
 • זוחלים ופרפרים ממגוון עצום (חלקם אנדמיים לאזור זה).

את מרבית בעלי החיים האלה תוכלו לראות בשמורות הטבע השונות ואפילו במהלך נסיעה בכבישים המפותלים והעזובים יחסית של הפירנאים (פחות בכבישים הראשיים).

הצומח מחולק לפי מדרגות הגובה של ההרים:

 • החלק הנמוך יותר (עד 1,700 מטר מעל פני הים) כולל יערות מחטניים כמו ברושים (Pinus sylvestris, Pinus uncinata) ואשוחים (Abies alba), שדות מרעה נרחבים, עצי הבתול (Betula pendula) ועצי אשור (Fagus sylvatica). בנוסף הוא כולל אזורי פריחה של מיני סחלבים נדירים.
 • בחלק האמצעי (1,700-2,100 מטר מעל פני הים) ניתן לראות עצים נמוכים ממשפחת הברושים (Pinus mugo) וכדומה.
 • בחלק העליון (מעל 2,100 מטר מעל פני הים), אליו תגיעו בעיקר בביקור בשמורות השונות, נעלמים העצים וניתן לראות בעיקר כרים של שיחים קוצניים נמוכים.

תרבות

את הפירנאים מרכיבות כמה תרבויות עיקריות: קטלונים (משני צידי הגבול – צרפת וספרד), באסקים במערב, ואראגון במרכז.
שפות מדוברות: ספרדית קטלונית, באסקית (אאושקרה), צרפתית.
נקודה מעניינת היא שהפיתוח התיירותי שעבר על הפירניאים מצד אחד, יחד עם משברים כלכלים קשים שכמעט העלימו את התעשייות המסורתיות מאיימים מאוד על התרבות של האזור. למשל רועי הצאן המסורתיים שפעם היו פה, נעלמו. שטחים חקלאים שהיו בחלקים הנמוכים יותר של הפירנאים הצטמצמו מאוד, האזור מזדקן מאוד מפני שהאוכלוסיה הצעירה עוזבת אותו ולמעשה התיירות שהיא תעשייה רווחית וגדולה – אך מאוד לא יציבה ובעלת השפעות חברתיות משמעותיות מבחינה תרבותית. הופכת להיות המנוע הכלכלי המשמעותי של אזור זה. ומעניין לראות כיצד האוטונמיות השונות המנהלות את אזור הרי הפירנאים מתמודדים עם קשיים אילו – כל אחת בדרכה.
המלצות כלליות של "הכל על" למטייל בפירנאים

 • הפירנאים הם אזור ענק, אורכם כמעט פעם וחצי מדינת ישראל (תלוי איפה תוחמים אותם בדיוק), עשיר מבחינה תיירותית ובעל שונות גבוהה מאוד שתייר ישראלי שאינו מנוסה לא תמיד מבין. לא תמיד מומלץ למשל, לנסות להקיף את כל הפירנאים, במקרים רבים מומלץ להתרכז באזור אחד או שניים. למשל הפירנאים של קטלוניה יכולים להיות אופציה נהדרת למי שמטייל בברצלונה וקוסטה בראווה, ולהתרחק מזרחה לכיוון אראגון / הבאסקים יכול להיות לא כדאי, בוודאי אם באים לזמן קצר. באופן כללי, אפשר להינות מהפירנאים מיום אחד (טיול חד יומי מברצלונה, קוסטה בראווה וסאן סאבסטיאן) ועד ל10-14 יום בטיול מתגלגל או טיול כוכב.
 • יש לקחת בחשבון הבדלים מהותיים מבחינת מזג האויר, לפעמים באזורים הנמוכים של הבאסקים יכול להיות קריר עם מעט גשמים ולמעלה באזור אורדסה סופות שלגים שחוסמות כבישים מסויימים. במאי -יוני למשל, מאוד פופלארי להתחיל לטייל באזור המזרחי של הפירנאים של קטלוניה, וקורה מצבים שבעוד שבחלקים הנמוכים יחסית, למשל באזור בסאלו או אפילו אולוט מתחילה תיירות הקיץ – בחלקים גבוהים יותר עוד רדום, קר ומושלג. הדברים אמורים גם להיפך. קורים מצבים בהם בחלקים הנמוכים של הפירנאים כבר אביב, אבל בהרים למעלה יש עדיין אתרי סקי פעילים. להבדלים הללו יש משמעות גם בהיבטים נוספים – כמו התאמת הרכב לטיול, לבוש, מחירים, כן או לא לטייל עם ילדים, הידע של המקומיים עם השפה האנגלית, בכל ההיבטים הללו הפירנאים הם יעד עם שונות גבוהה מאוד. המסר העיקרי של המלצה זו – היא לתכנן היטב את הביקור ולהיות מודע למאפיינים השונים של תנאי השטח.
 • חשוב – כל המידע שיש לנו, כל ההמלצות הן לתייר בורגני המגיע עם רכב שכור, ו/או מדריך לאתר או עיירה מסויימת ומטייל בה. אין לנו כל ידע במסלולי טראקים, טיולי אקסטרים (מג’יפים ועד היקינג בשלג) שהפירנאים מציעים. הפירנאים מדהימים, אך יכולים להיות גם מסוכנים! מסוכנים מאוד (ראו למשל מקרה עצוב זה מ2017). למי שמתכנן טיולים כמו אלו, אנו ממש ממליצים להתייעץ עם אנשי מקצוע וכמובן לסגור ביטוח נסיעות מתאים ולהיות מאורגנים עם ציוד הולם – נושאים שאנו לא המומחים להם כלל (על אף שאנו מקבלים הרבה מאוד שאלות בנושא).
 • התחבורה הציבורית בפירנאים היא דלילה – ישנם מקומות אליהם מגיעים אוטובוסים, אך להרבה יעדים לטייל על בסיס תחבורה ציבורית זה לא פשוט, מגביל ומסורבל. בטיול המתמקד בפירנאים (אין הכוונה לטיול חד יומי לעמק נוריה למשל) לתייר הבורגני, אנו ממליצים מאוד לתכנן זאת עם רכב שכור – ראה השכרת רכב בפירנאים והשכרת רכב בספרד.
 • בגלל השונות הגבוהה של הפירנאים לא ניתן לדבר על נושא המלונות באזור זה באופן אחיד. כל אזור הוא סיפור נפרד. ככלל אנו יכולים להגיד שהמלונות באזור מאוד מושפעים מעונות השנה – אפילו יותר מאזורים אחרים. המחירים בחורף מלבד המלונות של אתרי הסקי מאוד נמוכים. עוד דבר שכדאי להכיר הוא שלמי שמתנייד עם רכב – יש הרבה מאוד אופציות לינה באזור שאינן בדרכים הראשיות. יש הרבה מאוד דירות, וילות וחוות לשעבר שהוסבו לבתי הארחה או דירות אירוח במחירים מעולים – והן אופציה נהדרת לטיול רומנטי או טיול משפחות וקבוצות – שווה מאוד לבדוק אותם לדעתנו. ישנן גם הרבה מאוד אופציות למלונות זולים, חלקם משפחתיים שאינם שייכים לרשתות הגדולות – זו חוויה שונה לגמרי מהמלונות הנמצאים בערים הגדולות של ספרד – ותהנו מאוד לדעתנו לטעום ממנה. מגוון עצום זה מאפשר למטיילים רבים לא להחליט על מקומות הלינה שלהם מראש, ולהזמין מלונות ברגע האחרון או תוך כדי הטיול. במרבית עונות השנה זה מעניק גם גמישות רבה וגם מחירים טובים – המלצה זו לא תקפה בקיץ ולקבוצות גדולות של מעל שלושה מטיילים. אנו ממליצים לקרוא עוד בנושא בעמוד על מלונות בפירנאים.

המלצות לקריאה נוספת:

סנן על ידי