בילבאו, ספרד 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית

המדריך המקוצר למתכנן ביקור בבילבאו

בילבאו (Bilbao) היא עיר הבירה של ויזקיה (Vizcaya) בחבל הבאסקים אשר בספרד. העיר ממוקמת על גדותיו של נהר הנרוויון (Nervion) בחלק הצפוני של ספרד האטלנטית. במשך שנים נחשבה בילבאו כעיר עייפה ואפורה, אך שיפוצים ובנייה מאסיבית (בראשה מוזיאון גוגנהיים) הציבו גם את בילבאו על מפת התיירות של צפון ספרד. היום בילבאו היא “הבירה” של חבל הבאסקים ומושכת אליה מיליוני מבקרים בשנה. כמו ברבות מערי החוף האטלנטי של ספרד (במיוחד בחבל הבאסקים, ראה סאן סבסטיאן) מזג האוויר בבילבאו נעים יותר מאשר בשאר חלקי חצי האי האיברי, הטמפרטורות כמעט ולא יורדות מתחת לנקודת הקיפאון בחורף, ולא עולות בדרך כלל מעל 35 מעלות צלזיוס בקיץ. רבים מהתיירים הישראלים המגיעים לבילבאו מגיעים אליה ליום או יומיים אותם הם משקיעים בעיר עצמה ואז בוחרים להמשיך ממנה סיור בחבל הבאסקים או משתמשים בה כמוקד לטיול כוכב.

מוזיאון גוגנהים בבילבאו – יפה מבחוץ לא פחות משהו מיוחד מבפנים

המגיעים לבילבאו יעברו לרוב באתרי החובה  – בראש ובראשונה מוזיאון גוגנהים אשר חלקם בוחרים להביט בו מבחוץ ורבים בוחרים להיכנס פנימה לביקור וצפיה ביצירות המיוחדות (מומלץ לשקול הצטרפות לסיור מודרך שגם יעצים את החוויה וגם יאפשר לכם לדלג על התור בכניסה – לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול) הטיילת של נהר הנרווין, רובע קסקו ווייחו ומדרגות המלואנה וישוטטו ברחובות העיר העתיקה אזור אבאנדו (Abando) וכיכר מויואה (Moyua). חובבי האמונות יהנו מהמוזיאונים הרבים הנוספים שיש בעיר (למשל מרכז התרבות הנהדר). מחפשי הפארקים והריאות הירוקות יעברו בפארק דונה קסילדה ויעלו לגבעות המקיפות את בילבאו לתצפית (מאוד פופלרי לקחת את הפינקולר המקומי -Funicular de Artxanda לתצפית ולרדת חזרה). חובבי האדריכלות יהנו ממבנים מיוחדים כמו גשר זוביזורי (שירגיש לכם דומה קצת לגשר המיתרים בירושליים – ולא סתם) תאיטרון אריגיאגה המיוחד וכיכר נואיבה. גם חובבי הקניות יכולים למצוא פה עניין בעיקר באוטלטים הגדולים שנמצאים מחוץ לעיר ובשדרות הגראן ויה השוקקות. ראה פירוט נרחב על האתרים והפעילוית בעיר בעמוד אתרים בבילבאו ובעמוד המפרט על המוזיאונים בבילבאו.

למעוניינים יש בבילבאו שלל אופציות לסדנאות, סיורים מודרכים וסיורים קולינריים. מסיורים מודרכים הכולליים שיט בסירה (לפרטים והזמנה), ועד אופציות רבות לסיורים קולינריים המתמקדים ביין והטעמים של חבל הבאסקים וקניות מודרכות בשווקים בראשם לה ריברה מרארקט (la ribera market) המפורסם  (לפרטים והזמנה). ישנם גם אופציות רבות לסיורים יומיים באזור הבאסקים בראשם סיורים יומיים לסאן סבאסטיאן והסיור המרתק לגאזלוטאקס וגרניקה (לפרטים והזמנה על סיורים יומיים היוצאים מבילבאו). כמובן שתיירים רבים מגיעים לבילבאו כחלק מטיול רחב יותר עם רכב שכור בצפון ספרד, ובוחרים להגיע לפחות לאחת מהשמורות היפות באזור זה של ספרד, ובראשן שמורת פיקוס דה אירופה שמושכת אליה מבקרים מכל רחבי העולם.

העיר בילבאו

הלנים בבילבאו יחפשו לרוב שני סוגי לינה, רוב התיירים הישראלים יחפשו לינה בחלק המרכזי של העיר בעיקר בשלושה אזורי משנה אזור קאסקו ויחו (Casco Viejo)  העתיק והשוקק שהוא האזור המבוקש ביותר, היקר ביותר והשוקק ביותר (בין אפשרויות הלינה המומלצות בו ניתן למנות את :Sercotel Arenal Bilbao , Loft 7calles, Casco Viejo. Bio ו Hotel Tayko Bilbao).הביקוש באזור זה מאוד גבוה ולכן מומלץ להזמין בו חדרים מראש. אזור מבוקש אחר במרכז הוא אזור מערב  Abando הנמצא בצד השני של הנהר וכולל גם הוא מגוון אופציות תיירותיות ונגישות גבוהה יותר מהקסאקו ויחו בוגם נמצאת תחנת הרכבת המרכזית ולכן למי שמגיע לעיר ברכבת אזור זה יכול להוות לו אופציה נהדרת ללינה – כאשר מי שרוצה להיות קרוב לאתרי העיר העתיקה מומלץ לו ללון באזור המערבי יותר של אבנאדו. בין אפשרויות הלינה המומלצות באזור זה ניתן למנות את: Apartamentos buenos aires muy centricos reformados con wifi , Sercotel Ayala ו Cómodo y Acogedor en el Centro de Bilbao. אופציה נוספת נגישה יותר לרכב פרטי אבל קצת יותר מרוחקת מהעיר העתיקה (אבל כוללת הרבה מאוד אופציות לקניות ומסעדות) היא אזור הגראן ויה – בין אפשרויות הלינה המומלצות באזור ניתן למנות את:HABITACION EN VIVIENDA GRAN VIA BILBAo ,Gran Via Apartment by People Rentals  ו Catalonia Gran Vía Bilbao

כל המלנות והאזורים שהוזכרו קודם מתאימים למי שמגיע בעיקר לבילבאו ללילה או יותר ומעוניין להינות מהמרכז של העיר, למי שמגיע לבילבאו לטובת טיול כוכב בבאסקים עם רכב שכור מומלץ לו ללון באזור רחוקים יותר מהמרכז בהם יש נגישות גבוהה יותר לרכב פרטי וחניה חינם – אופציות לינה מומלצות בסגנון זה הן למשל: Urban apartment en Basauri con WIFI (נמצאת בפרבר של בילבאו אבל קרובה מאוד לעיר ולמרכז, כ5 ק”מ מאזור אבנאדו),Suite Bilbao Arena,ו¡Recién publicado!Amezola – Bilbao

ההגעה לבילבאו תהייה לרוב ברכב שכור כחלק מטיול בצפון מערב ספרד בדגש על חבל הבאסקים, הכבישים הם נוחים יחסית בהגעה לעיר ובתוך העיר יש צפיפות ובעיות חניה כיאה לעיר גדולה ומרכזית. החניה בתוך מרכז העיר בעיקר באזור הקאסקו ויקיו בעייתית ועדיף לחנות בחניונים מרכזיים בפאתי המרכז ולא להיכנס עם הרכב ממש לתוך הסמטאות של העיר העתיקה. שימו לב שמי שמתכנן לשכור בבילבאו רכב, צפוי להיתקל בביקוש גבוה לרכבים ולפעמים רכבים מבוקשים נגמרים מהר (במיוחד ג’יפים, ואנים ורכבים אוטומטיים) ולכן אנו ממליצים להשכיר רכב כמה שיותר זמן מראש, דרך אתרים בהם יש אפשרות ביטול (למשל דרך אתר זה בו ישנה אפשרות לביטול חינם). אופציה נוספת היא השכרת רכב עם הנחה ייעודית של כ10% לגולשי הכל על בלבד, דרך קישור זה. אנו ממליצים לקרוא יותר לעומק על נסיעה ברכב פרטי בצפון ספרד בעמודים הבאים: השכרת רכב בבילבאו והשכרת רכב בספרד.

אפשרויות נוספות להגעה לבילבאו שיכולות להתאים לתיירים ישראלים רבים הן טיסות, אוטובוסים ורכבותהבוחרים בטיסה יעשו את זה בטיסות פנימיות בעיקר מברצלונה או ממדריד. הטיסות הללו נוחות מאוד (כשעה וחצי טיסה), מומלץ להזמין כרטיסים מראש – לפרטים והזמנה של טיסות פנימיות לבילבאו.  הבוחרים להגיע באוטובוס לרוב יעשו את זה באוטובוסים הנוחים של ALSA, יש אפשרות לעשות זאת עם אוטובוסים או רכבת מברצלונה, מדריד, סאן סבאסטיאן (אז אפשר גם חברות נוספות קטנות יותר) וסרגוסה כדי לקחת בחשבון שהנסיעות הללו יכולות להיות ארוכות (לדוגמא הנסיעה באוטובוס מברצלונה לבילבאו היא קו די פופולארי אבל אורכת יותר כמעט 9 שעות וברכבת כמעט 7 וכדאי לבוא אליה מוכנים). אחד היתרונות שיש באוטובוסים ורכבות בנסיעה לבילבאו שהתחנה המרכזית קרובה מאוד לאזור התיירותי, ואפשר לרדת מהאוטובוס והרכבת ולהתחיל לטייל. גם לנסיעות לבילבאו, כמו לשאר הנסיעות ברכבת ואוטובוסים בין הערים בספרד, אנו ממליצים להזמין כרטיסים מוקדם כדי להבטיח כרטיסים במחיר טוב וישיבה משותפת של הנוסעים (במיוחד אם אתם יותר מזוג) – לפרטים והזמנה של אוטובוסים ורכבות לבילבאו

הידעת?

 • בבילבאו יורד יותר גשם מאשר בשאר חלקי האי. עובדה זו הינה ברכה וקללה גם יחד – הגבעות הירוקות של בילבאו נהנות ממיטב גשמי העיר, אך לעומת זאת לא תמיד אפשר לרדת לחוף הים.
 • האוכלוסייה בבילבאו מונה מעל 372,000 איש על פי כל הרישומים, אך למעשה בכל האזור המטרופוליני של בילבאו יש למעלה מ-1,000,000 תושבים וזו אחת הערים המיושבות ביותר בספרד.
חלקי העיר בילבאו

העיר מחולקת לשמונה מחוזות:

 • Deusto
 • Uribarri
 • Otxarkoaga / Txurdinaga
 • BegoñaIbaiondo
 • Abando
 • Rekalde and Basurto / Zorroza

מסלולי הליכה מומלצים בבילבאו

 • נהר הנרוויון – הליכה לצד הנהר של בילבאו (נרוויון) בין מוזיאון גוגנהיים ו-Casca Viejo, תיקח לכם כ-30 דקות. זהו מסלול מומלץ במיוחד. הליכה לצידו של נהר הנרוויון יכולה להיות מרגיעה ומקסימה, זהו זמן נפלא לעבור על אתרי העיר המרכזיים ולבחור לאן ללכת בהמשך.
 • קסקו וויח’ו – מסלול הליכה רגלי פשוט ומומלץ דרך שבעת הרחובות המקסימים של רובע הקסקו וייחו (Casco Viejo).
 • מדרגות המאלונה – טיפוס מדרגות המאלונה המפורסמות והיפייפיות מתחיל מפלאזה אונמונו (Plaza Unamuno) ועולה עד לפארק אטקסבריה (Parque Etxebarria) לנוף עוצר נשימה של העיר.
 • פארק דונה קסילדה (Doña Casilda Iturrizar Park) – הליכה נעימה דרך הפארק תוך התבוננות בצמחייה העשירה ובאגמים הנפלאים. ניתן לראות מכאן גם את המוזיאון לאמנות עדינה של בילבאו ולבקר בו.

לינה בבילבאו

אחד האזורים האהובים ללינה בקרב תיירים המגיעים לבילבאו הוא מרכז העיר זאת בשל המיקום המרכזי, הקרבה לאטרקציות והמסעדות הרבות באזור זה. אם תרצו להתפנק במלון יוקרתי ביחס לאזור Hotel Carlton תהיה בחירה מומלצת. למחפשים מלון עם תמורה טובה לכספם אנו ממליצים ללון ב Hotel Bilbao Plaza. במידה ואתם מעדיפים דירה על פני מלון אנו ממליצים על Santiago Apartments Bilbao. בתקופת קיץ רוב המלונות מלאים ולכן למבקרים בחודשים אלו מומלץ להזמין לינה מראש אפשר למצוא בקישור הזה מקומות לינה רבים בבילבאו להזמנה עם אפשרות ביטול בחינם. למידע נוסף על מלונות בבילבאו.
המלצות "הכל על" למבקרים בבילבאו

אחד הזמנים המומלצים ביותר לבוא לבקר בעיר הוא בSemana Grande (Aste Nagusia בשפה הבסקית) החג והפסטיבל המפורסם של חבל הבאסקים (מתקיים במהלך אמצע חודש אוגוסט). בילבאו הייא ממרכזי החגיגות של פסטיבל זה וכדאי לקחת בחשבון שהעיר עמוסה מאוד בתאריכים הנל.