חירונה Girona

מידע כללי והיסטוריה

חירונה (Girona) היא אחת הערים הגדולות של קוסטה בראווה ושל חלקו הצפוני של חבל קטלוניה. היא למעשה הבירה של קוסטה בראווה והעיר הגדולה מצפון לברצלונה בחבל קטלוניה (מתגוררים בה כמעט 100 אלף איש).

העיירה כוללת מספר בתי עתיקות עוד מהתקופה הרומאית ומתהדרת בהיסטוריה יהודית מפוארת, הכוללת את עבודתו של אחד מהרבנים הגדולים של תור הזהב הספרדי – הרמב”ן – שכיהן כרב הראשי של יהודי קטלוניה (ראה גם ספרד והיהודים).

הידעת?

חירונה מכונה גם “עיר אלף הכיבושים”, לאור הידיים הרבות שהעיר הועברה ולאור העובדה שמיקומה האסטרטגי (צומת דרכים ונהרות) קסם לכובשים רבים במהלך ההיסטוריה.
סרטון הדרכה על חירונה (מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על)

ההיסטוריה של העיר ארוכה מאוד. לאורך השנים היא ספגה כיבושים שכללו החלפות ידיים רבות בין שליטים שונים. למעשה, העיר חירונה היא אחת הערים העתיקות שבקוסטה בראווה ובספרד בכלל. מקורה עוד לפני הרומים, שהפכו אותה בזמנם לעיר מרכזית אשר יושבת על הדרך הראשית העולה מנמל ברצלונה צפונה. הם הקימו בה מצודה בשם גרונדה Gerunda. שרידי המצודה ששמרה כנראה את השם האיברי הקדום של המקום מצויים עד היום בחלק ממבני העיר העתיקה של חירונה.

ציור קיר בעיר העתיקה של חירונה – היסטורית אחת מבירות האמנות של האזור (צילום מקורי)

לא נלאה אתכם בסיפורים היסטוריים, רק נספר שלאחר הרומאים החליפה חירונה ידיים רבות – היא הייתה נסיכות ודוכסות, נשלטה על ידי ידיים צרפתיות, ווזיגותיות, מוסלמיות, שוחררה יחד עם חלקים רבים בצפון ספרד על ידי קארל הגדול (לכבודו הוקמה הקתדרלה של העיר) עד שבמאה ה-19 היא חזרה לידיים ספרדיות ונשארה כך עד ימינו. כל החלפת ידיים כזו, שנבעה מחשיבותה האסטרטגית של העיר (היא יושבת על צומת דרכים חשובה), הקנתה לחירונה את הכינוי “עיר אלף הכיבושים”.

צומת דרכים זו, שהיא למעשה גם מפגש של ארבעה נהרות המצטלבים בעיר חירונה, מאפשרת לעיר לא רק להיכבש אלא גם להרוויח את יופיה, ייחודה ועושרה ההיסטורי – כל אלו ביחד ולחוד הופכים את חירונה לאחת הערים היפות והמתויירות בספרד.

 • חירונה היהודית

מלבד החלפות ידיים רבות, נקודה היסטורית חשובה בחירונה היא הנקודה היהודית. חירונה הייתה מוקד יהודי בתקופה מוקדמת מאוד (בערך במאה ה-9 לספירה). במהלך השנים הקהילה היהודית פרחה ובתקופת תור הזהב זו הייתה אחת הקהילות הגדולות של ספרד (שנייה בקטלוניה לקהילה של ברצלונה) ואחת החזקות שבהן (בתקופות הזוהר שלה מנתה הקהילה יותר מ-30 אלף איש).

חנות יודייקה בחירונה ליד המוזיאון היהודי –
חירונה גאה היום מאוד בהיסטוריה היהודית שלה (צילום מקורי)

חירונה היהודית נחשבה למרכז קבלי חשוב (הקבלה התחילה לתפוס תאוצה בעולם היהדות כנראה מדרום צרפת והזליגה לחירונה הקרובה הייתה מתבקשת). השם הקבלי החשוב ביותר הוא כמובן שמו של הרמב”ן שנחשב לאחד המקובלים הגדולים של תקופתו.
הפריחה היהודית החלה להצטמצם במאות ה-14 וה-15, כאשר שיא ההדרדרות היה בצו שהכריז על גירוש היהודים מהעיר.
היום ההיסטוריה היהודית של חירונה זוכה לעדנה מחודשת (ניתן למצוא כתבים רבים בארכיון העיר שכיום עומדים למחקר חדש) והעיר הופכת את המורשת וההיסטוריה היהודית למנוע תיירות (מזכיר קצת את הרובע היהודי של פראג).ראה עוד תחת ספרד והיהודים.
כיום בחירונה ישנו בית חב”ד פעיל המציע ארוחות כשרות וארוחות שבת, ניתן לקרוא על כך עוד באתר בית חב”ד בקישור הזה.

הכניסה לקתדרלה (צילומים מקוריים)

אתרים מרכזיים

 • הרובע היהודי, המוזיאון היהודי (Muzeus Delas Jues) ובית הכנסת של הרמב”ן (“בונסטרוק ספורטה” בשמו המקומי). בעיירה תוכלו לראות את שרידי בית הכנסת בו פעל אחד מהרבנים הגדולים שידע עולם היהדות, הרמב”ן. תוכלו לראות את המוזיאון היהודי של יהודי חירונה שהיום מציג את חייהם של יהודי קטלוניה בכלל. מרבית האתרים היהודים מרוכזים באזור הרובע העתיק של חירונה (בדיוק כמו השרידים של יהודי ברצלונה המרוכזים ברובע הגותי). בשתי הערים הרחוב המרכזי של המרכז היהודי זהה, el call, שריד למילה העברית “הקהל”.

שרידי החומות ושער הכניסה לכנסיית העיר של חירונה (צילומים מקוריים)

 • המדרחוב של העיר – חוויה של ממש.
 • כנסיית העיר (The Ancient Cathedral) הכוללת ציור מרשים של בריאת העולם וכמה אוצרות אמנות חשובים (שטיחים רקומים, ויטראז’ים מדהימים). הכניסה בתשלום, אפשר גם להסתפק בהצצה מבחוץ וליהנות מבנייה אדריכלית יפה וייחודית (למי שאין זמן).

העיר העתיקה של חירונה ממרפסת כנסיית העיר (צילום מקורי)

 • סיור על שרידי החומות של חירונה עתיקה.
 • המרחצאות הערבים – שארית ושריד מעניין ונחמד מימי המוסלמים בעיר (ראה ספרד המוסלמית).

קניות ובילויים

חירונה היא עיר עתיקה אבל שוקקת חיים ובמדרחוב של העיר ניתן למצוא חנויות רבות, מסעדות וברים טובים. במיוחד באזור שדרת העצמאות (Rambla de la Libertat).

אחד הגשרים המובילים לעיר העתיקה של חירונה (צילום מקורי)

**פרסומת**המלצות "הכל על"

 • הביקור בעיר יכול להיות ביקור קצר של כ-2-4 שעות, או ביקור של יום שלם לחובבי העתיקות ו/או ההיסטוריה היהודית. יש גם תיירים המגיעים למספר ימים ולנים במלונות העיר. זו אופציה מצויינת (חירונה כוללת גם חיי לילה מצויינים), אך היא פחות פופלארית בקרב תיירים ישראליים.
 • למי שרוצים לבקר בקתדרלה של חירונה, במנזר סנט. פליקס ובמוזיאון האמנות של חירונה כדאי לבחון את כרטיס חירונה פאס.
 • למעוניינים בבית הכנסת והמוזיאון היהודי, ישנם סיורים בעברית בהזמנה מראש (טלפון 34972216761 ,34972211678).
 • מומלץ לבוא לעיר הן כיום טיול מתוך ברצלונה (מטיילים רבים מגיעים לעיר חירונה במסגרת טיולים יומיים היוצאים מהעיר). במקרה כזה מומלץ לחבר את הסיור עם סיור במוזיאון דאלי בפיגראס.  אפשרות אחרת היא להצטרף לאחת מהחברות הרבות המקיימות סיורים יומיים במקום – יש גם לא מעט סיורים בעברית.
 • חירונה היא יעד מבוקש ללינה ולכן בקיץ מומלץ להזמין מלונות מראש (ישנם כחמישים וקצת מלונות פעילים בעיירה ובקיץ העיירה לא פעם מפוצצת בתיירים). בתוך העיר חירונה תוכלו למצוא מלונות בכל הרמות, יש בה כמה באד אנד ברקפסט טובים (למשל B&B Bells Oficis) מצד אחד ומלונות יוקרתיים (כמו מלון גראן אולטוניה) מומלץ לקרוא על כך עוד תחת מלונות בחירונהמלונות בקוסה בראווה ומלונות בספרד.
 • בתוך העיר יש בעיה קלה למצוא חניה. למי שמגיע מומלץ להשתמש בחניה בתשלום במיוחד בקיץ או לחנות מחוץ למרכז העיר ולהתשמש באוטובוסים של העיירה. ראה על נושאה זה מידע רב תחת: השכרת רכב בחירונההשכרת רכב בקוסטה בראווה והשכרת רכב בספרד.

המלצות של גולשי האתר:

 • דוד: מסתבר שהעיר שימשה אתר לצילומי הסדרה משחקי הכס. סצנות רבות מעיר הבירה של הסדרה צולמו בעיר וניתן להסתובב ולחפש את הבניינים והרחובות למי שמכיר את הסדרה. מידע נוסף בכתבה.

תגובות והמלצות אילו עלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו – ברצלונה למטיילים – Barcelona for travelers:

 • ממליצה מאוד מאוד להקדיש כמה שעות לחירונה, מוזיאון מהמם וסיור עצמי או עם קבוצה ברובע היהודי, מקום יפיפה במיוחד.יש רכבת מהירה ונוחה מאוד בת 40 דקות, יוצאת בערך כל שעה, 25 יורו הלוך וחזור.
 • שאלה נוספת, שוקלים לקחת טיול לחירונה ומוזיאון דאלי. האם מישהו יכול לומר לי אם הטיול מתאים גם לילדים? מבחינת עומס ועניין? תודה!
  • לחירונה יהיה להם מעט משעמם. זה בעיקר נוף פסטורלי של עיירה יפה, המוזיאון נחמד (המדריכים לא נכנסים למוזיאון היהודי). הכל תלוי באופי ההכנה שתעשו לילדים לפני. מוזיאון דאלי מגניב ומטורף, הילדים ממש יהנו שם! כמובן, שיש לעשות הכנה לפני ולהכיר לילדים את האומן. בהצלחה.
  • מתאים. היינו שם עם הילדים והיה מקסים.
 • היינו בחירונה, היא מקסימה!
 • עיר נאה ביותר. אבל יש לדייק – מלבד המקווה במוזיאון היהודי, אין ממש עתיקה יהודית שנשמתרה היטב. אין ממש בי”כ הרמב”ן, למרות שהוא ורבים טובים נוספים – כמו בן דודו ומחותנו ר’ יונה גירונדי – גרו שם.
 • המוזיאון היהודי מקסים. שווה ביקור. תמונת הפרופיל שלי מצולמת בחצר המוזיאון. אנחנו שילבנו טיול עצמאי ברכבת מברצלונה, באותו היום גם למוזיאון דאלי בפיגראס. על המוזיאון של דאלי, אין מה להרחיב. צריך רק לראות.

מידע שימושי

 • לחירונה יש את אחד ממרכזי המודיעין הנוחים ביותר לתייר. המשרד מאפשר בקלות להבין איך העיר בנויה, בנוסף הוא רגיל מאוד לתייר הישראלי והיהודי ויודע להכווין אותו לאתרים היהודים בעיר.
  טלפון של לשכת המידע התיירותי בחירונה: 34-972-600500
  אתר האינטרנט הרשמי של העיירה: https://www2.girona.cat/ca
  לעוד מידע על העיר: https://www.girona.cat/turisme/eng/index.php
  כתובת לשכת המידע הרשמית לתיירים: Ramlae De La LIbertet 1.
 • הגעה לחירונה:
  • ברכב פרטי: ההגעה עם רכב פרטי מתבצעת על כביש האורך העיקרי של קוסטה בראווה E-15 (יורדים בירידה המובילה לחירונה GI533; ניתן להגיע גם דרך כביש החוף של קוסטה בראווה N11). למידע נוסף על השכרת רכב באזור ראה עוד תחת השכרת רכב בקוסטה בראווה והשכרת רכב בספרד.
   החנייה במרכז העירוני, תיירותי, היסטורי היא רק בתשלום!
   לטובת מי שמעוניין להזמין רכב בעיר חירונה הוספנו גם את דף המידע השכרת רכב בחירונה.
  • רכבת: ישנה רכבת היוצאת כל שעה מברצלונה ממתחם סנטס באזור כיכר אספניה. הנסיעה אורכת כ-75 דקות ועלותה כ-7 אירו.
   ישנן רכבות נוספות מאתרים נוספים. כולם מגיעות לתחנת הרכבת המרכזית של חירונה Adif Girona-Costa Brava railway station שנמצאת ממש בליבה של העיר. ראה עוד תחת רכבות בספרד.
  • טיסה: ישנו שדה תעופה קטן סמוך לעיר, המיועד בעיקר לטיסות פנימיות וטיסות פרטיות. ראה טיסות לספרד.
  • אוטובוס: ישנם מספר רב של אוטובסים המגיעים לעיר, רובם מגיעים לתחנה המרכזית שנמצאת ליד תחנת הרכבת של חירונה. ראה עוד תחת רכבות בספרד.
צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי