איגואסטורטס Aigüestortes

מידע כללי והיסטוריה

איגואסטורטס‏ (Aigüestortes) היא שמורה לאומית הממוקמת בפירנאים של קטלוניה. שמורה לאומית זו היא השמורה הלאומית היחידה בקטלוניה ואחת משתי השמורות הלאומיות היחידות (יחד עם שמורת אורדסה והר הפרדידו Ordesa Monte Perdido) בשרשרת הפירינאית. היא אחת מ-11 השמורות הלאומיות בכל רחבי ספרד.

על אף שטחה הקטן (הכל יחסי, כן? שטחה הוא כ-150 קמ”ר), היא כוללת בתוכה יותר מ-50 אגמים ומאגרי מים קבועים, ויותר מ-150 מאגרי מים תקופתיים/עונתיים (חלקם הגדול נוצרים ממימי הפשרה של שלגים).

בזכות האגמים האלה, בתוספת ההרים המדהימים, השלגים, הפרחים, בעלי החיים (וגם בגלל תופעת הקרקסים הייחודית – בהמשך) היא נחשבת לאחת משמורות החובה בחצי האי האיברי, ויש הטוענים (ואנו איתם) שזו אחת משמורות הטבע שהן חובה לביקור בעולם.
שמה של השמורה, שפירשו בעברית הוא “מים מנשבים”, מסביר אולי בצורה הטובה ביותר את מה שתראו בשמורה. הרבה מים, וכמו שתראו בסרטון על עמק בוי, הרבה רוח נושבת.

– חשוב לומר –

השמורה והאזור הינם אזור המיועד גם לטרקרים וגם לתיירי סקי – מרבית החומר בעמוד כמו החומר באתר כולו מיועד לתייר הממוצע (או ה”בורגני” אם תרצו), למי שמעוניין במידע מפורט יותר המיועד לטרקרים הוספנו קישורים לעמודים שפירטו על הנושא באתרים אחרים שמכירים את הנושאים הללו טוב מאיתנו.

**פרסומת**סרטון הדרכה על שמורת איגואסטורטס (מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל)

מיקומה של השמורה

השמורה שוכנת כאמור בתוך רכס הרי הפירנאים באזור הרכסים הגבוהים של Lleida ממש על הגבול של ספרד וצרפת (שעובר על קו פרשת המיים). שטחה של השמורה מתחלק בין מספר מחוזות מוניצפלים: Pallars Sobria שהינו תחום שיפוט של העיירה אספוט Espot) ו-Alta Ribagorca שהינו תחום שיפוט של עמק בוי Vall de Boi. אזורים אלו המרכיבים את השמורה הם בעלי אופי שונה ובכל אזור תראו מרכיב נוף ואופי אחר של השמורה.

זרימה של מים בשמורת האיגואסטורטס (צילום מקורי)

השמורה מוקפת גם באזורי חיץ המכונים zona periferica (שהוכרזו ככאלה לצורך הגנה עליה), כלומר בהם לא תראו משהו מיוחד – אך עליכם לשמור על התקנות של שמורת הטבע גם באזורים אלו. אל השמורה ניתן להיכנס ברגל ממגוון מקומות, ישנם גם כמה כניסות הפתוחות לג’יפים בלבד אך לתייר המצוי (שלא בעונת הסקי), ישנן שתי כניסות עיקריות מאספוט ומעמק בוי ועל כך בהמשך.

איגואסטורטס בשלג בתקופת  החורף

קצת היסטוריה

כחלק מבניית הלאומוית של ספרד – נהג פרנקו (Franco – ראה ההיסטוריה של ספרד במאה העשרים) כמנהג מנהיגים דיקטטורים אחרים (ראה למשל מוסוליני והפורום הרומאי) ובנה פארקים לאומים ברחבי ספרד שיעזרו בבניית לאומיות ואחדות שלא באמת קיימת. וכך בשנת 1955 הכריז על השטח כשמורה לאומית.

נקפוץ 41 שנים קדימה, כשני עשורים לאחר מותו של פרנקו. בשנת 1996 השמורה הורחבה בצורה ניכרת. לאחר מכן, לאחר שהובנה חשיבותה הרבה, הוספו לה אזורי החיץ שהרחיבו אותה ומאפשרים לשמור ביתר קלות מפני הפגיעה בה.

נקודות הגישה לשמורה

לשמורה ישנן מספר נקודות גישה שנועדו לתייר ה”בורגני” (שוב, לתיירי הסקי והטרקים הדברים הם אחרים). הכניסה הפופלארית ביותר היא זו שמאפשרת גישה לחלק המזרחי של השמורה דרך עמק אספוט (Espot) שמכיל מספר עמקים ואגמים שהמפורסם שביניהם הוא אגם סנט מוריסי Sant Maurici, שממנו ניתן להמשיך במסלולי הליכה פשוטים לקבוצת אגמים נוספות כמו אגם רטרה, ומונסטרו (Monestero, Ratera).

מכניסת אספוט ניתן לקחת ג’יפים/מוניות שלוקחים אתכם לאגם סנט מוריסי ובקיץ גם מאפשרים להמשיך טיפה פנימה למספר תחנות בשמורה. העלייה בג’יפ כוללת נסיעה של 20 דקות נסיעה בקבוצות של מינימום שישה (לבאים בזוג/שלישיה פשוט ממתינים עד שמגיעים לשש נפשות) – כל הסיפור אורך בערך שעה (תלוי כמה זמן אתם ממתינים להשלמת מכסת הנסיעה למטה). הירידה למטה מתבצעת בג’יפים שיוצאים בכל שעה עגולה מהתחנה של אגם סנט מוריסי.

הגישה הפופלארית השנייה היא דרך ההחלק המערבי של השמורה, דרך עמק בוי Boi הכוללת את  נהר נוגוורה דה טור (Noguera de Tor), הסכר של עמק בוי ואגמים ומפלים יפהפיים. דרך כניסה זו ניתן להגיע עם רכב פרטי עד סמוך לסכר של עמק בוי (ראה בהמשך).

תחנת המוניות/ ג’יפים באספוט (צילום מקורי)

מה רואים בשמורה?

 • תופעות גיאולוגיות

הפארק מציג תופעות הרריות בהפרשים גבוהים (הגובה בשמורה נע מ-1,650 מטר לכמעט 3,000 מטר מעל פני הים – פסגת פאגארה, ההר הגבוה ביותר בשמורה, מגיע לכדי 2,980 מטר). מרבית סלעי השמורה עשויים גרניט ולוחות צפחה שנוצרו בתקופות גיאולוגיות קדומות (מוערכות מלפני 200 מיליון שנה) כאשר אזור זה היה מכוסה בים. זעזועים קרקעיים בתקופות מאוחרות יותר רוממו את הרכסים ויצרו את צורתם המיוחדת של ההרים והעמקים הגבוהים של הפירנאים בכלל ובשמורה בפרט. פעילות מימי הקרחונים והרוח המאוחרים יחסים יותר עצבו את צורתם העכשווית של העמקים, האגמים הקטנים והאוודיות של השמורה בפרט ושל הרי הפירנאים בכלל (ראה גם גיאולוגיה של הפירנאים).

  אגם סנט מוריסי, הרי שמורת האיגוסטורט ופרפר בשמורה (מסימני ההיכר של האזור בכלל (צילומים מקוריים)

 • בעלי חיים וצומח

בשמורה תראו את החי והצומח המצוי של אזור הפירנאים, כאשר הוא מחולוק לפי מדרגות הגובה של ההרים, כמו גם את מרבית בע”ח הייחודיים של הפירנאים. כמו מרבית הפירנאים הקטלוניים – השמורה מתאפיינת בכמות מדהימה של פרפרים, חלקם אנדמיים לשמורה. מי שמגיע בקיץ לא יכול להישאר אדיש לצבעוניות הזו שמתעופפת לו מול העיניים בכל צעד שהוא עושה.
למי שמעוניין לצפות בבע”ח הגדולים ממולץ להגיע בשעות המוקדמות יחסית ו/או ללכת במסלולים הפחות מתויירים.

אתרים מרכזיים

  

אגם סנט מוריסי (צילומים מקוריים)

 • אגם סנט מוריסי

​אולי האייקון המפורסם של השמורה. לעיתים נקרא בשמו המלא אסטאן (בבאסקית של אנשי הפירנאים – אגם) דה סנט מוריסי (Estany de Sant Maurici), והוא מופיע גם בשמה הרשמי של שמורת האיגואסטורטס. סנט מוריסי הוא הפטרון השומר של העיירה אספוט, הנמצאת בסמוך לשמורה.

האגם היפהפה הוא נקודת ההתחלה של הסיור בשמורה, למי שנכנס אליה מאספוט. ממנו ניתן להמשיך לאגמים גבוהים יותר, או לטרקים המפורסמים בשמורה. למוגבלי תנועה יש שבילים נוחים המאפשרים הגעה לאגם גם עם כיסא גלגלים ולמסלולים ההיקפיים המתאימים לכל אחד ולכל גיל. מעל האגם צופות פסגות אנאקנטטס שמשמעות שמן בקטלנית הוא פסגות המכושפים. הפסגות, שמגיעות לגובה של יותר מ-2,750 מטר מעל פני הים, ה אייקון מפורסם נוסף של השמורה.

  אנחנו על רק האגם המלאכותי בסכר בוי והמזרקה של קלדס דה בוי (צילומים מקוריים)

 • עמק בוי Boi

העמק המדהים ביופיו הוא כולל כנסיות מכוסות בציורי קיר (רבים מהציורים ניתן גם למצוא במוזיאון הלאומי לאמנות קטאלונית בברצלונה – ראה בדף מידע על המונטז’ואיק). הבולטות שבכנסיות אלו הינן כנסיית סנטה מריה (Santa Maria) וכנסיית סנט קלמנט (Sant Clement), שנמצאות בעיירה טאוול (Taull). כנסייות אלו מהמאה ה-12 הוכרזו כמונומנטים לאומיים בשנת 1931.

  הדרכים בעמק בוי (צילומים מקוריים)

עוד בעמק בוי – בעיירה קלדס דה בוי (Calades de boi) תוכלו למצוא מספר מזרקות שמנצלות את מימי הנהר, כמו גם מספר מעיינות מרפא ומעיינות חמים.

כאשר ממשיכים עם רכב פרטי בדרך המתפתלת בין כפרים, עיירות, מפלונים ונחלים מגיעים למגרש חנייה (אחרי מרכז המידע) שנמצא ממש מתחת לסכר שעוצר את מימי נהר בוי מלהציף את העמק, ויוצר אגם מלאכותי מרשים במיוחד. סכר האגם מאפשר תצפית יפה על האזור, וממנו ניתן להמשיך פנימה לתוך השמורה למגוון מסלולים, ולחצות את אגמיה ומפליה ולהגיע ממנה לאזורי הסקי של האזור (באזור עמק בוי ישנו את אתר הסקי הגבוה ביותר בפירנאים).

דרך זו מקסימה כשלעצמה (גם בלי להמשיך בהליכה רגלית פנימה), ומאפשרת היכרות עם חלקיה היפים והשונים של השמורה. שימו לב שהנסיעה בכביש זה הופכת צרה יותר ויותר ככל שמתקרבים לסכר  ובמרבית החלקים לא ניתן לעבור עם שתי מכוניות במקביל, מה שדורש לא מעט זהירות והינדוס מהנהגים… אבל מסתדרים.

דוגמא לדרכים באזור – ישנם מקומות צפופים יותר
(צילום מקורי)

**פרסומת**המלצות "הכל על"

 • היות ומרבית התיירים שאינם טרקרים רוצים לבקר בשמורה בעמק בוי ואגם מוריסי ישנה בעיה – בין שני האתרים ניתן לבצע מסלול הליכה, אך זה דורש יכולות הליכה גבוהות יחסית (מסלול של חצי יום). אפשרות שנייה היא לנסוע לכל אחד מהמקומות בנפרד, אך קחו בחשבון שהמרחק ביניהם הוא באזור ה-150 ק”מ והוא כולל הקפה של השמורה מצפון על כביש N-230 (נסיעה יפה דרך עמק ווילה – Vielha, אך ארוכה), מה שמקשה על הדבר. למי שיש זמן אולי כדי לפצל זאת ליומיים.
 • בחורף מתקיימות באזור השמורה פעילויות ספורט חורפי (או במילים אחרות סקי על סוגיו וגווניו) ואילו בקיץ יש מגוון של פעילוית קיץ (ראפטינג – רכיבה על סוסים וכו’).
 • המבקרים בחורף, גם אם אינכם טיילים מקצועיים שבאים לעשות טרק של כמה שעות וברצונכם רק להקיף את סנט מוריסי – בואו מצויידים הן בלבוש מחמם והן בציוד להתניידות בשלג (סנדלי שלג וכו’).
 • עוד נקודה חשובה בחורף – בתנאי סופה קשים המוניות העולות לסנט מוריסי אינן פעילות.
 • בכניסה לשמורה מחלקים מפה בחינם שלמרבית התיירים היא מספיקה (למיטיבי הלכת ולמי שמתכנן לפנות לשבילים המרוחקים יותר – רצוי לקנות מפה עם קנה מידה גדול יותר שעולה 10 יורו).
 • הגישה הרגלית חופשית (הכניסה עם ג’יפים ציבוריים לא זולה כלל).
  אסור לאסוף אבנים, צמחים, פרחים או פטריות, ציד/דיג אסורים בשמורה לחלוטין (יש מקומות בהן ניתן לדוג ויש צורך באישור מיוחד לגבי זה). ניתן להגיע עם כלבים לשמורה כל עוד הם עם רצועה.
 • קמפינג אסור באופן רשמי.
 •  לא ניתן להיכנס לפארק ברכב פרטי שאינו 4*4. כלומר אין כניסה בכבישים סלולים.
 • הזמן המומלץ ביותר לטייל בשמורה מבחינת מזג אוויר נע בין החודשים יוני עד ספטמבר, כשיש לקחת בחשבון כי החודשים יולי-אוגוסט עמוסים מאוד במטיילים.
 • יש לקחת בחשבון כי מזג האוויר יכול להיות הפכפך ויתכנו סופות רעמים וגשמים עזים גם בעונת הקיץ, קחו עמכם בגדים חמים בתיקים.
 • למי שמעוניין במידע מדוייק על טרקים באזור מכוון שלנו אין ידע בנושא בכלל:

מידע שימושי

 • הגעה לשמורה:
  • ברכב פרטי: ההגעה ברכב פרטי לאספט פשוטה – נוסעים על כביש N-260 עד לסורט (Sort), שם פונים לכביש C-13 עד לפנייה לכיוון העיירה אפסוט. החנייה ותחנת המוניות/ג’יפים תהיה ממש בכניסה לעיירה. ההגעה לעמק בוי יותר מסובכת והיא על בסיס נסיעה בכביש פנימי של העמק (L-500) המוביל לקלדס דה בוי. הכביש הופך צר ומפותל ככל שמתקרבים לסכר של הנחל. ראה עוד תחת השכרת רכב בפירנאים והשכרת רכב בספרד.
  • בתחבורה ציבורית: ההגעה בתחבורה ציבורית קצת יותר מסובכת. אפשר להגיע באוטובסים היוצאים מברצלונה (תחנה מרכזית של ברצלונה – Barcelona Nord). לוקחים את הקו שיוצא ל-Guingueta, יורדים בצומת שנמצאת מתחת לעיירה אספוט (Espot – בתחנת הדלק). מצומת זו תוכלו לבחור או לנסות ולעצור טרמפים או לקחת מונית.
   להזמנת כרטיסי אוטובוס: https://www.alsa.es
 • האתר הרשמי של השמורה: https://www.spain.info/en/que-quieres/naturaleza/espacios-naturales/parque_nacional_de_aiguestortes_i_estany_de_sant_maurici.html
צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי