שדרת שאפטסברי, לונדון Shaftesbury Avenue

מידע על השדרה המרכזית של לונדון

מידע כללי

שדרת שאפטסברי (Shaftesbury Avenue) היא שדרה מרכזית בווסט אנד של לונדון החוצה את אזור התיאטראות של הסוהו. השדרה נמשכת מכיכר פיקדילי לכיוון צפון מזרח עד רחוב אוקספורד, וחוצה בדרך רחובות חשובים של לונדון כמו רחוב צ’רניג קרוס ונקודות עניין כמו כיכר קיימברידג’. בחלקה הדרומי היא עוברת בשכונת ווסמיניסטר, ובצפוני ברובע קמדן. נקודת עניין אחרת היא צ’יינה טאון המתחילה בשדרה זו ומושכת אליה לא מעט תיירים שרוצים אוכל אסייתי אותנטי (יותר או פחות).

שמה של השדרה הינו על שם אנתוני אשלי קופר, רוזן שאפטסברי השביעי אשר היה פוליטקאי פילנתרופ ורפורמר חברתי אנגלי בתקופה הויקטוריאנית, ונתפס כמנהיג שדאג רבות לאנשים הפשוטים. הוא מונצח בפסל ארוס שבפיקדלי סירקוס.

הידעת?
שדרת שאפטסברי היא מקום ההולדת של המלחין והזמר קט סטיבנס. היא מוזכרת בספר הארי פוטר ואוצרות המוות ומופיעה בסרט.
תיאטרון אפולו בשדרת שאפטסברי (תמונה: Tom Morris)

מה רואים?

בשדרה 15 תיאטראות ואולמות מופעים. מתקיימים בה שווקים שונים בדרך כלל בימי חמישי (פרטים על שווקים באתר התיירות של השדרה, ראה גם מידע על קניות בלונדון ומידע על שווקים בלונדון). אפשר לשכור אופניים ולרכב לאורך השדרה בנתיבים מומלצים וכמו כן ללכת לאורכה. על השדרה ישנן גם מסעדות רבות מרשתות בינ”ל כמו מקדולנס האמריקאי ועד בתי קפה ומסעדות מקומיות יותר (ראה עוד מסעדות בלונדון).

זוהי השדרה שמרכזת את חיי הלילה והתיאטרון של לונדון, ובה שני תיאטראות חשובים. אחד מהם הוא תיאטרון ליריקס Lyrics, שנחשב לאחד מבתי התיאטרון הוותיקים באזור ופועל במקום כמעט מזמן סלילת הרחוב. השני הוא תיאטרון פאלס שנחשב לאחד מבתי התיאטרון בעלי המבנה הייחודי ביותר בעיר.

בערבים אמני רחוב רבים מתקבצים יחד בבנק רפאל בקדמה של כיכר פיקדילי ומציירים איורים של התיירים.

סרטון המציג את שדרת שאפטסברי
המלצות "הכל על"

מידע שימושי על שדרת שאפטסברי

  • כתובת: Shaftesbury Avenue, London, אנגליה
  • איך מגיעים?
    • טיובBakerlooPiccadilly בתחנת Piccadilly Circus.
    • אוטובוס: קו 710.
  • אתרhttps://www.shaftesburytourism.co.uk/