מצודת לונדון Tower of London

מידע על המצודה העתיקה בלונדון

מידע כללי

מצודת לונדון (Tower of London) היא מבנה המשמש כארמון וכמצודה מלכותית אשר שמו המלא הוא Her Majesty’s Royal Palace and Fortress, למרות שכולם מכנים אותו “מצודת לונדון” או פשוט “הטאוור” (Tower of London).

לאטרקציה זו, ולשלל אטרקציות נוספות ישנם 5% הנחה לגולשי הכל על באתר זה.

כל שצריך לעשות הוא ללחוץ על כפתור ההזמנה, ואז במעמד ההזמנה להזין את קוד הקופון HAKO5.

מצודת לונדון היא למעשה היא טירה מלכותית השוכנת על גבעת המצודה, שנמצאת על גדות התמזה ברובע הקרוי על שמה – רובע הטאוור האמלטס (London Borough of Tower Hamlets). השם טאוור הוא על שמו של המגדל הלבן שנמצא במרכזה.

מצודת לונדון וגשר מצודת לונדון (צילום: User:Arpingstone)

במהלך השנים הטירה שמשה כבית סוהר, מקום המגורים של מלכי בריטניה, מחסן נשק, בית אוצר, גן חיות, מקום משכנה של המטבעה המלכותית, משרד למסמכים ציבוריים, ומקום משכנם של תכשיטי הכתר של הממלכה המאוחדת. כיום היא משמשת כאתר תיירות בלבד.
רבות הן האגדות שנקשרו בטירה, מרוחות רפאים המהלכות בה, וכלה באמונה מקומית שהעורבים החיים בה מעניקים לאנגלים את השליטה בה. כיום המצודה היא אטרקציית תיירות אהובה ביותר באנגליה ובלונדון, ורבים הם המבקרים בה על מנת לצפות במגדלים, בשומרים לובשי האדום וכמובן בעורבים.

מצודת לונדון

ההיסטוריה של מצודת לונדון

המצודה הוקמה במאה הראשונה לספירה בעת כיבוש אנגליה על ידי הנורמנים בהנהגתו של ויליאם הכובש, כדי לממש את שליטתו בעיר, שכבר אז הייתה הגדולה בערי אנגליה. בניית הטירה, יחד עם מנזר ווסטמינסטר ונמל לונדון, הפכו את לונדון למרכז הבלתי מעורער של בריטניה. בתחילת דרכה הייתה השליטה בטירה ובגבעה שלה נכס אסטרטגי. כל מי ששלט בה שלט בלונדון ולמעשה בבריטניה כולה.

בשנים אלו, בהן פיאודלים שונים נלחמו ביניהם על השליטה באדמות, ובין השליטים לבני המעמד העירוני של לונדון היו עימותים רבים, הטירה שמשה כמקום בו ניתן להגן ולהתגונן מפני התקוממות עממית ולהגן על בני חסות.

במהלך שנותיה מלכים רבים הרחיבו את הטירה ושינו את צורת בנייתה כדי להתאמיה לצרכי הלחימה של תקופתם. צורת המבנה כיום שייכת לתקופתם של המלכים הנרי השלישי ואדוארד הראשון.

במהלך המאה ה-17 הטירה הפכה להיות בית כלא של נסיכים ומלכים (המלכה אליזבת נכלאה בה למשל). מלבד נסיכים נכלאו בה גם אנשים רבי מעלה אחרים. במהלך מלחמת האזרחים האגלית שימשה המצודה את כוחותיו של קרומוול והפרלמנט כאתר בו התקיימו בתי עינויים וכמקום הוצאות להורג, אשר רובן נערכו על הגבעה מחוץ למצודה. רשימת ה”סלבריטאים” ההיסטוריים שהיו עצורים או הוצאו להורג בטירה ארוכה וכוללת אישים כמו המלכה ג’ין גריי, לורד ראסל ורבים אחרים. תוכלו לראות רשימה חלקית בערך אודות המצודה בויקיפדיה.

במהלך המאות ה-18 וה-19 ירדה חשיבות המצודה כמקום הגנה (כשיש תותחים חומות לבנים לא יעזרו). הטירה התרוקנה מיושביה, ולאחר מלחמת העולם השנייה הפכה להיות אתר תיירות. בין לבין, בתקופת המלחמות הגדולות, היא שימשה שוב כבית כלא וכמקום הוצאה להורג. המפקד הנאצי רודולף הס היה העצור המפורסם ביותר שהוחזק בה.

ב-1974 התפוצצה פצצה בחדר המרגמה שבמגדל הלבן, וכתוצאה מכך נהרג אדם אחד ו-35 נפצעו. אף גוף לא לקח את האחריות על הפיצוץ, אך החשד הרווח הוא שה-IRA עמד מאחוריו.

כרטיסי כניסה וסיורים מודרכים במצודת לונדון

מה רואים במצודת לונדון?

 • מבנה המצודה והחומות – המצודה היא למעשה מתחם, משוחזר בחלקו, של מספר מבנים. תוכלו לראות את חומות המגן הבנויות בצורת טבעות והחפיר ששימש למניעת הגעת חי”ר לחומות המצודה. כמו כן תראו את חומת ההגנה המאוחרת יותר שנבנתה במקום בו עמד חפיר זה. בחומה זאת משובצים 13 מגדלי הגנה: בל (ששימש ככלא למיוחסים שנחשבו בוגדים במלכות), בושאמפ, דוורו, פלינט, בויאר, בריק, מרטין, קונסטבל, ברואד ארו, סולט, לנת’ורן, וייקפילד ומגדל הדמים (שקיבל את שמו בעקבות העובדה שבתחתיתו נמצאו גופתיהם של שני בניו של המלך אדוארד הרביעי. השניים נרצחו כנראה על ידי דודם, או עושה דברו, שרצה לזכות במלוכה). תפקיד המגדלים הללו היה כפול – הם סיפקו עמדות שמהן ניתן היה להמטיר אש צולבת כנגד יריבים פוטנציאליים, וכן שימשו למגורים וכמבני מלכה בזמני השלווה.
  מבחינה צבאית (לקצינים שבנינו) שימו לב לשטחי ההכלה הגאוניים שמספקים המרווחים בין שורות החומות (כך שגם מי שפרץ את החומות הקדמיות נתקל בשורה של קשטים נוספים. עוד תוכלו לראות בחלק זה של המצודה את שער הבוגדים, בו היו מובאים העומדים למשפט בית שער מבני אחסון לאורך החומה הצפונית. לדעתנו כדאי גם לשים לב לחריצי הירי המדהימים ולמגני החי”ר (השיניים בראש החומות והמגדלים) שהם מעשה אמנות של ממש.
  כדאי לדעת! חומות אלה הפכו את המצודה למצודה כמעט בלתי חדירה, ואכן מעט מאוד פעמים היא נפרצה (הפעם המפורסמת ביותר היא בתקופת מרד האיכרים במאה ה-14, אז כנראה קיבלו המורדים עזרה מתוך החומות).
 • החפיר – החפיר הוא למעשה חפירה באדמה בעומק של 37 מטר שהגנה על החומה מפני התקפות של חיילי חי”ר.
 • המטבע ומגורי השומרים – בחלק זה תוכלו לראות את מקום מושבה של המטבעה המלכותית ומקום מושבם של משמר בעלי הקרקעות, ששמרו על נאמנות בזכות האוכל הטוב לו הם זכו (לכן הם כונו על ידי האיכרים הצמיתים “אוכלי הבשר”).
 • חיילי המשמר והמוזיאון של הרג’ימנט – כאמור, כיום תפקידה העיקרי של המצודה הוא אתר תיירות. לכן, כמעט כל הפעילות הצבאית והשלטונית שהייתה בה הועברה למקומות אחרים במחצית השנייה של המאה, מלבד היותה משכנה של המפקדה הטקסית של רג’ימנט הרובאים המלכותי, ומוזיאון המוקדש לו. המפקדה כוללת את 40 שומרי המצודה, שהם חלק מהיחידה שאחראית על משמר הארמון.

The request cannot be completed because you have exceeded your quota.

סרטון הסבר (באנגלית) על מצודת לונדון

 • המגדל הלבן – המגדל שלמעשה הגן על לונדון מאות שנים (כשסיימו את בנייתו היה המגדל בן ה-30 מטרים הגבוה ביותר בלונדון ובאי הבריטי כולו), עוד מימי ויליאם הכובש. המגדל הוא למעשה מצודה קטנה בתוך מצודה והוא אפשר הגנה פנימית על השליט גם לאחר שהמצודה נפרצה. בתקופת המאות ה-10-12 הוא היה נחשב לאחד מהביצורים החזקים באירופה.
  בתוך המגדל תוכלו לראות שלושה מפלסים, המחולקים כל אחד לשלושה חדרים. מפלסים אלה שימשו כפונקציות שונות, ממחסני נשק ועד מקום המגורים של מנהיגים.
  כאמור, תפקיד המגדל היה להגן על השליט בעת מלחמה ומצור, לכן הוא התנשא לגובה עצום, באותה תקופה, של 27 מטרים. הוא כולל חלקים מתחת לפני הקרקע ומספר צריחי הגנה מרובעים בפינותיו. הקומה התחתונה שימשה כמחסן חירום וכללה באר מים.
  מלבד הצרכים הפונקציונאלים הללו, אכלס המגדל גם קריפטה על שם סנט ג’ונס ששימשה כמקום תפילה. אמנם בימים עברו היא הייתה יותר מפוארת (כללה אבנים טובות וצלבים מזהב), אך גם היום היא מאפשרת חוויה מיוחדת למבקר בה.
 • מגדל גרין והמגדל העקוב מדם – אלה הם שניים מהמגדלים שהיו חלק מהחומה שהקיפה את המגדל הלבן, כאשר לכל אחד מהם סיפור שונה. בעוד שהמגדל העקוב מדם קשור להיעלמותם של שני נסיכים (שכנראה הוצאו להורג), הגנים הסמוכים למגדל גרין שימשו כמקום הוצאה להורג של אלו שהקהל אהב, כדי שהמלך ימנע ממבוכה בעקבות מחאות הציבור על הוצאתם להורג.
 • בית התכשיטים (Jewel House) – נמצא בתוך מבנה שבעבר שימש כקרקסטין (מחנה חי”ר). בבית התכשיטים תוכלו לראות את הכתרים, השרביטים ושאר מאביזרי הפאר של בית המלוכה הבריטי. המפורסם מכולם הוא הכתר של המלכה ויקטוריה המשובץ ב-2927 יהלומים. לא כדאי לנסות לגנוב! מדובר באחד האתרים המאובטחים בעולם.
 • קפלת פטרוס הקדוש בשלשלאות – קפלה שעיקר פרסומה הוא בכך ששליטים ומנהיגים רבים שהוצאו להורג באזור הטירה, נקברו בה.
 • העורבים של המצודה – המצודה מחזיקה במספר עורבים. האמונה הרווחת היא שכל עוד ישנם עורבים במצודה לונדון לא תיכבש. עורבים אל הם אטרקציה בפני עצמה.

מלבד כל אלה, אולי תזכו להיתקל ברוחות רפאים בטירה – במשך השנים דיווחו על הרבה מפגשים עם רוחות של מלכים שהוצאו להורג בטירה, כמו אן בויל האוחזת בראשה הכרות או המלך הנרי השישי.

גשר מצודת לונדון (Tower Bridge)

גשר מצודת לונדון הוא אחד הגשרים המפורסמים של העיר, יחד עם גשר לונדון. הגשר מחבר בין גבעת מצודת לונדון (Tower Hill) ובין רובע סאת’רק. זהו אחד הגשרים המפורסמים בעולם ובנייתו תוכננה כך שתאפשר עלייה של שני חלקי הגשר ופתיחת נהר התמזה למעבר של אוניות מחד, ומעבר עילי של הולכי רגל מאידך. אחד הדברים המלהיבים באתר זה הוא המנוף המדהים שלו, שאחראי על הרמת הגשר בשעה שעוברות אוניות גבוהות שדורשות זאת. הצריחים המחודדים לצד שני חלקי הגשר, העולים למעלה בשעת מעבר אוניות גבוהות, הם מסימני ההיכר של העיר.

ההיסטוריה של הגשר

בניית הגשר התבצעה במחצית השנייה של המאה ה-19 והסתיימה ב-1894, כתוצאה מפיתוח מוגבר של הגדה המזרחית של נהר התמזה.
מעבר הולכי הרגל שלא זכה לפופולאריות רבה הפך היום למוזיאון לבניית הגשר (הוא חסום למעבר היום).
הגשר, שבנייתו ארכה 8 שנים, הוא אחד מהיעדים הפופולאריים בלונדון ורבים מצלמים אותו מתרומם לטובת מעבר אוניה כזאת או אחרת.

מחיר: עלות הכניסה לתערוכה הינה 9 פאונד למבוגר ו-3 פאונד לילד. מומלץ להתעדכן בשעות הפתיחה באתר האינטרנט.
אתר אינטרנטhttps://www.towerbridge.org.uk/TBE/EN/

**פרסומת**המלצות "הכל על" למבקר במצודת לונדון ובגשר המצודה

המלצות של גולשי האתר:

 • מצודת לונדון חובה! קנינו כרטיסים מראש, אבל לא היה צורך כי לקניית הכרטיסים אין תור ואפילו בכניסה לאתר לא היה. רק בפנים היכן שהתכשיטים מוצגים היו תורים ענקיים.

המלצות טיפים ותגובות שעלו בקבוצה שלנו – הכל על לונדון – הקבוצה ממנה מתחילים את הטיול בעיר שלא מחכה

 • מצודת לונדון, מתכננת להזמין כרטיסים מראש לשתיים, כמה זמן בערך כדאי להקדיש למקום?
  • שמעון כהן: אם את מעמיקה בסיורים מן הסוג הזה, אז משהו כמו שעתיים וחצי. החל מ1 ביוני צפוי להתקיים שם הסופר בלום, בתשלום נפרד . תצוגה מרהיבה וססגונית של פרחים לרגל חגיגות הפלטינום למלכות אליזבת. (התגובה נכתבה ב2022)
  • סמדר דרור: שעתיים לאחר מכן מומלץ , א- מזח קטרינה עם בתי קפה, ב- לחצות את גשר הטאור הכל חדש ,יחסית.. בתי קפה דשאים. פינות ישיבה ולחזור דרך הגדה הדרומית עד לגשר ווסטמינסר טיול מקסים.
  • אבי: היי האם למצודת לונדון צריכים לקנות כרטיסים מראש ואם בכלל צריך? תודה
   • ירדן: לפי מה שאני ראיתי אפשר אבל לא חובה. זה חוסך המתנה בתור לקניית כרטיסים בכניסה, ולכן זה יעיל בעיקר בתקופות עמוסות. מצד שני אתה צריך להתחייב ליום ושעה, כך שאם אתם בטוחים מתי תגיעו, זה מומלץ, אחרת פחות..
 • כל כך יפה לקראת שקיעה! האורות על הגשר, האורות בבניינים שנשקפים מהצד השני של הגשר שנראים כמו מקום סופר עתידני, מרגיש הכי לונדוני בעולם (אבל אני משוחדת חברים, התארסתי שם) https://goo.gl/maps/ht1YWmqUqVfDL4Yc9
 • האם מומלץ ללכת לראות את גשר לונדון מרחוק או לעלות על גשר הזכוכית עצמו ? והאם זה כרוך בתשלום והזמנה מראש? במידה וכן האם ניתן לשלב עם מצודת לונדון ( בלי להיכנס למצודה) ?
  • אור: דבר ראשון חשוב להבחין בין גשר לונדון (אחלה גשר אבל מבחינה אדריכלית סתם גשר) לבין גשר מצודת לונדון שהוא המבנה המוכר עם שני המגדלים והגשר העילי. בעיני הוא פחות מרשים מבפנים, אבל זה יחסית זול וזריז אז אין נזק אמיתי בלעלות. אפשר גם לתזמן את הביקור שם לזמנים שהוא נפתח למעבר אוניות, זה תכלס יותר מעניין. אמור להופיע באינטרנט.
   • אודליה: תודה . היית על רצפת הזכוכית? מזמינים מראש כרטיסים?
   • אור: הייתי מזמן והרצפה הייתה די עכורה. אבל ראיתי תמונות מעכשיו ונראה שהיא יותר שקופה משאני זוכר. לא צריך להזמין מראש ולרוב אין שם תור ממש נוראי כי זה ביקור של חצי שעה בלחץ.
  • אור: לגבי המצודה, אין ממש מה להגיע רק כדי לראות מבחוץ, החומה החיצונית חוסמת את הנוף לרוב המבנים הפנימיים. כרגע יש בתעלה של המצודה פריחה חגיגית לרגל היובל אבל לא יודע אם הייתי בא רק בשבילה.
   • ערן: נחמד מאוד להסתובב שם. היינו היום. רואים גם את הגינה הפנימית שעדיין לא בשיא הפריחה, אבל עוד שבוע שבועיים בטח יתעורר לחיים.
   • אביבה: היכן נמצאת המצודה?
   • אור: בקצה המזרחי של מרכז העיר, בפאתי אזור העסקים שעונה לשם “הסיטי” (השטח המקורי של העיר לונדון ההיסטורית).
  • חני: היינו שבוע שעבר במצודת לונדון בפנים, תערוכה שווה מאוד יש שם, על גשר לונדון לא עלינו – היה מיותר לטעמנו, כי היינו בלונדון איי כתצפית, וזה הספיק לנו.
  • סמדר דרור: המצודה חייבים להיכנס סיור מרשים. גשר הטאוור מיותר לכו והתרשמו,האזור בגדה הדרומית מקסים וחדש יחסית.

 

המלצות שעלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו לונדון למטיילים – London for travelers:

 • כדי לעלות על גשר לונדון, צריך לשלם ולעבור דרך מצודת לונדון?
  • כדי לעלות על גשר לונדון לא צריך לשלם מאומה. כדי לעלות על גשר המצודה צריך לשלם. ולא חייבים לעבור דרך המצודה. לפרטים.
  • לא צריך.
  • אפשר הסבר? גשר לונדון, עוברים עליו כהולכי רגל? איפה הגשר השקוף? איפה המצודה ביחס לגשר?
   • זו תמונה שצילמתי בשלג לפני שבוע וחצי. המצודה מסומנת בחץ כחול. גשר המצודה מסומן בחץ אדום, רצפת הזכוכית בחץ ירוק. כדי להגיע לריצפה, צריך לעלות מאחד הצריחים. קישור לאתר הגשר נמצא באחת התגובות שכתבתי כאן. גשר לונדון הוא גשר סתמי ורגיל, למעשה המיקום שלו הוא הבא בתור. בצמוד למגדל השארד.

 • גשר לונדון הוא גשר אפור וסתמי. מתבלבלים בינו לבין גשר מצודת לונדון. הגשר השקוף הוא ממש חתיכה קטנה מגשר המצודה. קונים כרטיס כדי לעלות לגשר (נמצא גם בהטבות של ה1+1 בטראוולכארד). היינו שבוע שעבר וזה די סתמי.
 • אז מספיק לדעתך לעשות שייט וככה לראות את הגשר מלמטה, או שכדאי לטייל עליהם?
  • לדעתי מספיק השייט…. אפשר לרכוש כרטיס משולב ללונדון איי ולשייט. גם זה במסגרת ה1+1 של הטרוולכארד. אם את רוצה לעלות לתצפית, לכי לסקאי גרדן. תצפית חינמית ממרומי מגדל משרדים. צריך להזמין מקום באתר שלהם כשבוע מראש לפני ההגעה.
   • ממליצה להזמין מקומות לסקיי גרדן קצת לפני השקיעה.
  •  אין קשר בין שני הדברים. שייט וגשר המצודה הן חוויות אחרות. לא הייתי מוותרת על גשר הזכוכית, זאת אטרקציה חמודה מאוד ולא יקרה.
 • מצודת לונדון (Tower of London) שווה ביקור לזוג צעיר? כמה שעות מומלץ להקדיש למקום?
  • כ- 3 שעות. וזה שעה להקדיש רק לתכשיטי הכס שנמצאים שם בתצוגה. שווה ביקור לזוג צעיר.
   • קראתי באחד הפוסטים שיש הדרכה משומר (או שחקן בתפקיד שומר), אני מתבלבלת עם מקום אחר?
    • היו מדריכים כאלה כשביקרנו, לא זוכר שזה בתשלום נוסף, אבל זה היה עם קבוצה מאד גדולה של מבקרים. אנחנו לא הצטרפו אליה. כרטיס הכניסה לא כולל הדרכה.
  • אם לא הייתם אז כן. זה לא רק התכשיטים והכתר שכבודו במקומו מונח, זו ההיסטוריה. למיטב זכרוני אין הדרכה. אולי יש אוזניות. בכל מקרה, אם זו פעם ראשונה אל תוותרו.
  • הכי שווה! פספוס אם לא תגיעו לשם לדעתי.
  • וואי, ההליכה מלונדון איי על הנמל הייתה מושלמת! באזור השקיעה יכול להיות רומנטי. ממש ממליצה.
 • מצודת לונדון – מי שכבר היה במצודות בחיים שלו יכול בכיף לוותר עליו, זה סתם יקר (יש הנחה לסטודנטים). מה שכן, לא לוותר על גשר מצודת לונדון שצמוד למצודה, יש שם גשר גבוה עם חלק מהרצפה שהיא זכוכית, חוויה!
 • מצודת לונדון- במילה אחת? וואו! מצודת לונדון היא אחד הבניינים המפורסמים ביותר בעולם שנבנה לפני יותר מ900 שנים! המצודה שימשה במהלך ההיסטוריה כבית סוהר, גן חיות, מחסן נשק, מקום מגוריהם של מלכי בריטניה ועוד ועוד… כיום האתר משמש כאתר תיירות בלבד, הכניסה בתשלום והמלצה שלי- תיקחו מדריך קולי, גם הוא בתשלום אבל משדרג מאוד את החוויה. בין החומות והמגדלים והאטרקציות שיש לראות במצודה תוכלו למצוא בין היתר את ”בית התכשיטים”- שם תוכלו לראות כתרים, שרביטים, חרבות ועוד מאביזרי הפאר ששימשו את בית המלוכה הבריטי. מדובר במוצגים האמיתיים! פשוט חוויה מדהימה! אם הכתר של המלכה ויקטוריה שמשובץ ב2927 יהלומים לא עושה לכם את זה… מה כן? גשר מצודת לונדון- אותו תוכלו לראות כבר מתוך המצודה, גשר יפייפה, שווה תמונה כמובן!

המלצות לקריאה נוספת:

 • ערך הויקפדיה הערוך והמפורט על האתר.
 • למי שמעוניינים בעוד מידע כללי על הטירה: בסידרה Bloody Tales of The Tower של הנשיונל ג’יאוגרפיק מציגים החוקרים קרואלי וליפסקומב מחקרים על ההוצאות להורג בטירה. דרך הוצאות אלה ניתן ללמוד על הטירה, על הפוליטיקה, על ההנדסה ועל אמנות יצירת הכלים של ימי הביניים.
  מי שרוצה לשמוע עוד על דמויות מפתח בחייה של לונדון בימי הביניים (כמו לורד ראסל, המלך ג’יימס השני, המוציא להורג ג’ון קץ’, הכומר סיימון…) ועל אירועים היסטוריים מרתקים שעיצבו את לונדון כמו מרד האיכרים, מרד הברונים, והקמת הכנסייה האנגליקנית – מומלץ לצפות בכמה מפרקיה של סדרה זו (המציגה מערכת מחקרית מרתקת ומעמיקה).
 • במקום מתקיימים לא מעט אירועים לאומיים (אירועי זיכרון, חגיגות למלכה וכו’), לדוגמא: תיאור של אירוע זיכרון להרוגי מלחמת העולם הראשונה.

מידע שימושי על מצודת לונדון

שעות פתיחה

ימי שלישי-שבת 9:00-17:30, ימי ראשון-שני 10:00-17:30, כניסה אחרונה בשעה 17:00.

כתובת

EC3N 4AB London (כתובת הגשר: Camberwell, Greater London SE1 2, UK)

הגעה
directions_subway
מטרו

Tower Hill Tube (קווים CircleDistrict)

directions_bus
אוטובוס

קווים 15, 42, 78, 100, RV1

סירה
Tower Pier

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי