סוהו Soho

מידע על מרכז הבילוי של לונדון

מידע כללי

הסוהו (Soho) היא אחת השכונות המפורסמות של לונדון, הנמצאת בסמוך לרובע ווסטמינסטר. אם לדייק, היא נמצאת בין רובע ווסטמינסטר ללונדון סיטי, כאשר גבולותיה הם רחוב אוקספורד בצפון, רחוב ריג’נטס במערב, כיכר פיקדילי וכיכר לסטר בדרום, ודרך צ’רינג קרוס במזרח. אם אתם מכירים קצת את לונדון או שכבר קראתם עליה, אתם בטח מבינים לפי גבולותיה שהסוהו הוא לב ליבה האמיתי של לונדון.
כמו חלקים יוקרתיים אחרים בלונדון (ראה למשל המפסטד), אומנם בראשית דרכו היה האזור, אזור יוקרתי אולי מהיוקרתים ביותר בעיר אבל די מתחילת דרכו הסוהו שינה את פניו ואכלס בעיקר קהילות מהגרים (למשל הוגונוטים צרפתים שברחו מאחיהם הקתולים) ובהומיינים שכבר בתקופה זו היו ידועים בחיבתם למסיבות ולחיי לילה. קו זה של אופי האזור ממשיך עד ימינו שהפך להיות מרכז הבילויים וחיי הלילה של לונדון בערך מאמצע המאה ה18.

היסטוריה וחשיבות תרבותית

כמו חלקים רבים אחרים של לונדון, עד למאה ה-16 היה אזור הסוהו שטח כפרי והיה מיושב באופן מצומצם בלבד. חלק ממנו שימש כשטח ציד של דיירי ארמון ווסטמינסטר, ואחת הסברות היא שקריאת הציידים היא שהעניקה למקום את שמו.
בסוף המאה ה-17, לאחר הבנייה המחודשת בעקבות השריפה הגדולה של לונדון (1666), החלה התפתחות אורבנית במקום.

אחד האירועים החשובים באזור הייתה מגפת כולרה, אותה חקר ד”ר ג’ון סנואו. סנואו זיהה את מקור המגפה במים מזוהמים ברחוב ברודווייק ולאחר ניקוי המים נעצרה המגפה. אירוע זה היה המקרה הראשון של רפואה ציבורית ובעקבותיו הוקמה מצבה לזכרו של ג’ון סנואו בצורה של משאבת מים.

הסוהו היא ליבה של לונדון לא רק מבחינה גיאוגראפית. זה הוא המרכז התרבותי של העיר בכל האמור לפאבים, מועדונים וחיי לילה באופן כללי. בעבר שכן בה מועדון מרקי, המועדון המרכזי למוסיקת רוק בלונדון, וכאן התחילו את פועלן להקות הרוק הבריטיות המפורסמות ואמנים בסדר גודל בינלאומי, כמו קֶט סטיבנס והאבנים המתגלגלות. לחובבי הגא’ז, מומלץ לבקר במועדון הג’אז של רוני סקוט (Ronnie Scott’s Jazz Club), מועדון הג’אז המרכזי והחשוב ביותר בלונדון (חוויה מטריפה לכל אוהב מוסיקה באשר היא).

מלבד מועדוני לילה ומוסיקה טובה תוכלו לראות בסוהו לא מעט תיאטראות ומועדוני סטאנד אפ. דוגמה מובהקת לכך הוא מועדון הקומדי סטור (הקוראים שהיו בני עשרה בשנות ה-90 ודאי יזהו את השם), שקיבל גירסת חיקוי לא רעה כאן בארצנו.
סמל נוסף למרכזיות התרבותית של הרובע הוא האנשים שהתגוררו בו, ביניהם: אייזיק ניוטון, צ’ארלס דרוויון, קארל מרקס ואפילו מוצרט התגורר פה זמן קצר כשהיה ילד, וזה ממש על קצה המזלג. מרכזיות תרבותית זו הפכה את הסוהו לאחד מסמליה של לונדון והסיבה לכך שמשתמשים בשמה של השכונה עבור רובעים ומועדונים ברחבי העולם (למשל בהונג קונג, ניו יורק וישראל).

כמו אזורים אחרים המזוהים עם חיי הלילה, אזור זה מזוהה עם הקהילה ההומו-לסבית של לונדון, דבר שאף הביא לפיגוע טרור ב-30 באפריל 1999 בפאב אדמירל דנקן, ברחוב אולד קומפטון. בפיגוע זה, שבוצע על ידי הניאו נאצי דיוויד קולפנד, נהרגו 3 אנשים ונפצעו מעל 90.מלבד היותו של הסוהו אזור תרבותי ואזור חיי הלילה של לונדון, בסמוך אליו נמצא הצ’יינה טאון.

כיכר פיקדילי – אחד ממוקדי המשיכה של אזור ווסטמינסטר ושל הסוהו (צילום מקורי)

אטרקציות וסיורים מודרכים בסוהו לונדון

מה רואים ואתרים מרכזיים בסוהו

 • כיכר לסטר וכיכר פיקדילי

הכיכרות המרכזיים של לונדון העירונית, לכל אחד מהם מוקדש עמוד נפרד.
לקריאה נוספת: כיכר לסטרכיכר פיקדילי.

באזור של כיכר לסטר תוכלו לראות את פסלו של צ’ארלי צ’פלין, את התיאטרון המלכותי
לייד תחנת הטיוב האוקספורד סירקוס (כיכר אוקספורד בלטינית).תוכלו לראות את הפאלדיום – תיאטרון של מיוזיקל פופולארי במיוחד. עוד באזור מתם הרחובות  קרנבי וגרייט מרלברו שהדבר היחיד שמעניין בוהם באמת הוא שהוא ביתו של אחד מהאנשים הדגולים ביותר והנערצים ביותר על חנונים וכופרים בני זמנינו – צארלס דרווין – האיש והאבולוציה. רחוב קרנבי (Carnaby) היה בעבר גם אייקון של אופנה ולמיטב ידיעתינו הוא כבר איבד זאת – אבל מה אנו מבינים באופנה

 • אוקספורד סטריט

רחוב אוקספורד הוא אחד הרחובות המרכזיים של לונדון, הגובל בסוהו, וגם לו הקדשנו עמוד נפרד.
קרא עוד על רחוב אוקספורד.

 • רחוב ריג’נט

אחד מהרחובות המרכזיים של לודון. הרחוב שיוצא מהסוהו וניצב לרחוב אוקספורד תוכנן על ידי האדריכל שתיכנן את מרביתה של לונדון סיטי של ימינו – ג’ון נאש. הרחוב מגיע מכיכר פיקדילי בדרום עד לריג’נט פארק בצפון, ונועד לשמש כמסלול לטקסים. היום אפשר לעשות בו מסלול שופנינג, היוצא מההמולה של כיכר פיקדלי, חוצה את מיטב החנויות של העיר לונדון ומסיים בפארק ריג’נט, שהוא ללא ספק אחד מעשר הפארקים היפים באירופה. קרא עוד על רחוב ריג’נט בעמוד קניות בלונדון.

 • דרך צ’רינג קרוס

אחת מהדרכים המזוהות ביותר עם לונדון. היא קיימת מימיו של המלך ריצ’ארד וכיום היא מאופיינת בחנויות ספרים רבות. לדרך זו יש חשיבות תרבותית רבה: היא מוכרת היום בעיקר בזכות סדרת הספרים המפורסמת “הארי פוטר” של הסופרת הבריטית ג’יי קיי רולינג, כמקום בו נמצא פונדק “הקלחת הרותחת” (למידע נוסף על סיור בעקבות הארי פוטר בלונדון).  כמו כן, היא שימשה כאתר ההתרחשות של הספר “צ’רינג קרוס 84”. מרבית חנויות הספרים נמצאות לאחר כיכר קיימברידג’ (אשר בה שוכנת מפקדת ארגון הביון הבריטי MI6 בספריו של הסופר הבריטי ג’ון לה קארה). בין החנויות המוכרות של הרחוב ניתן למנות את פוילס (W & G Foyle Ltd), ועל דרך זו נמצא גם תיאטרון פאלאס, שנחשב לאחד התיאטראות הטובים באזור.

הדרך מסתיימת באזור ווסטמינסטר באנדרטת הצלבים שנבנתה למלכה אלינור, ובתחנת הטיוב הנושאת את אותו השם. תוכלו לקרוא על הרחוב, מקור השם והאנדרטה  בעמוד העוסק באזור זה – ראה צ’רינג קרוס.

 • כיכר הזהב (Golden Square)

כיכר שקטה ונעימה שמאופיינת בפריחה, ספסלים ופסלים נחמדים, מה שהופך אותה לתחנת עצירה מומלצת בטיול שלכם באזור (בשעות היום בלבד, בלילה הכניסה לתוך הכיכר סגורה). אחד הפסלים שתוכלו לראות בה הוא פסלו של המלך צ’ארלס (בתמונה ).

פסלו של המלך צ’ארלס
בכיכר גולדן (צילום: RichTea)

 • מועדון הג’אז של רוני סקוט והסמטאות פריסט סטריט (Frith Street) ו-גריק סטריט (Greek Street)

פירסט סטריט הוא אחת הסמטאות המעניינות בלונדון בכלל ובסוהו בפרט. הוא מלא בפאבים ובמועדוני מוסיקה שפועלים עד השעות הקטנות של הלילה.  בין המועדונים הללו ניתן למנות את קוץ’ אנד הוראס פאב, בר איטליה, פרנץ’ פאב ועוד. אחד המועדונים המעניינים לדעתנו הוא מועדון הג’אז של רוני סקוט (Ronnie Scott’s Jazz Club), ולא רק בגלל שהוא מומלץ על ידי כל מדריך לעיר לונדון, אלא בגלל הייחודיות, המוסיקה המצוינת, האווירה המחשמלת והעובדה שבלילה סטודנטים משלמים חצי מחיר. להופעות בערב מומלץ מאוד להזמין מקום מראש, אחרת לא תכנסו. מיועד לחובבי ג’אז ולאוהבי מוסיקה באשר היא.

לאתר המועדון: https://www.ronniescotts.co.uk/

הופעה במועדון רוני סקוט אווירה ייחודית במועדון שהוא שם דבר בעולם (צילום: Peripatetic)

עוד באזור תוכלו לראות ניגוד מושלם של חנויות לאביזרי מין מול חנויות ספרים, את הבית בו התגורר מוצרט למשך כמה ימים שהיה צעיר ואת הבית בו התגורר לא אחר מאשר אבי הקומוניזם קרל מרקס. בין כל הבתים ששימשו כבתי מהגרים (רחוב גריק סטריט לדוגמה קרוי על שם המהגרים הרבים מיוון שהתגוררו בו) תוכלו למצוא לא מעט מסעדות עם ריחות משכרים (בעיקר של קרואסונים, גבינות וכדומה).

חנות אוכל באזור הסוהו (צילום מקורי)

חנות אוכל באזור הסוהו (צילום מקורי)

 • צ’יינה טאון

אזור צ’יינה טאון שנמצא דרומית לסוהו מאופיין באווירה מיוחדת ובעיצוב סיני, וכן בלא מעט מסעדות אסייתיות. חלקן זול במיוחד וכולל בופה, כך שתוכלו לנסות ולטעום מאכלים רבים. חוץ מהמסעדות שמאפשרות ארוחה במחיר שווה לכל נפש תוכלו פשוט להסתובב ולראות את האורות והצבעוניות של השכונה. לאחר שיטוט בצ’יינה טאון אנו בטוחים שתוכלו להבין את המשפט הלונדוני המפורסם (וסליחה לצמחונים שביניכם) – “אם אתה אווז בפארק סנט ג’יימס מאכילים אותך, אם אתה אווז בצ’יינה טאון אוכלים אותך”.

קרא עוד – צ’יינה טאון (Chinatown)

צ’יינה טאון לונדון (צילום מקורי)

צ’יינה טאון לונדון – חגיגה של אורות, צבעים וריחות (צילום מקורי)

אחת מהמסעדות הרבות בצ’יינה טאון (צילום מקורי)

 • קרקס הרוק של לונדון (Rock Circus)

קרקס הרוק של לונדון, מבית היוצר של מוזיאון מאדאם טוסו, ניצב במבנה ויקטוריאני טיפוסי שבעבר נקרא פאבליון. כאן תוכלו לראות תצוגה של דמויות מעולם הפופ והרוק של לונדון כמו פיל קולינס, ג’ימי הנדריקס והביטלס. תוכלו לרכוש כאן גם כרטיס מוזל למוזיאון מאדאם טוסו.

 • כיכר הסוהו (Soho Square) וכנסיית סנט פטריק

בעבר כיכר זו הייתה מרכזית יותר (היא גם נקראה כיכר המלך צ’ארלס כיוון שפסלו עומד במרכזה), אך היום היא מקום שקט ונעים. בנוסף, היא כוללת כנסייה יפה שאולי תרצו להביט בה – כנסיית סנט פטריק. המבנה הלבן במרכזה של הכיכר נקרא “בקתת השומרים”, בו שומריה של הכיכר התגוררו בעבר.  לפניה עומד פסל נוסף של המלך צ’ארלס.

בקתת השומרים במרכזה של כיכר הסוהו (צילום מקורי)

בקתת השומרים במרכזה של כיכר הסוהו (צילום: Panhard)

 • שוק ברוויק (Berwick Street Market)

שוק פירות וירקות שבעבר היה ייחודי והיום קצת איבד מאופיו. תוכלו למצוא פה דוכנים של פירות וירקות ולחזות בבריטים צועקים “רק היום!” במבטא שנשמע קצת יותר מנומס…

אתרים נוספים:

**פרסומת**המלצות "הכל על" למבקר בסוהו

תגובות והמלצות שעלו בקבוצת הפייסבוק שלנו – הכל על לונדון – הקבוצה ממנה מתחילים את הטיול בעיר שלא מחכה:

 • שמרית ויריב אלחרר- היי. בעלי בלונדון לצורך עבודה. יש למישהו רעיון כיצד לנצל את הערב ? המלון באזור הסוהו. (לפוסט המלא בפייסבוק )
   • סמדר דרור- אי אפשר לדעת מה להמליץ,בכל מקום שתהיי מקסים,שפע מסעדות כולל של אסף גרניט,בתי קפה במלון יאם פאב מקסים בבמלון קפה רויאל מקסים מאחריו שדרה של פאבים בקיצור שפע.
   • Shimon Cohen–  אם המלון באיזור סוהו , לא צריך ללכת רחוק , כל מוקדי הבילוי נמצאים באיזור הזה.
   • Ohad Shaked-  בנסיעת העבודה שלי בלונדון… הלכתי תמיד לרוני סקוט… במעט זמן שהיה לי. אם הוא אוהב מוזיקה זה המקום.
 • משהוא מכיר קונדיטוריה הונגרית בסוהו?
  • אור: אולי זה הכיוון – בית קפה בסגנון וינאי https://www.fischers.co.uk/
  • ליאורה: שכונת סוהו הרבה תיאטראות, בתי קפה מסעדות, אזור תוסס.

המלצות שעלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו לונדון למטיילים-London for travelers:

 • כל אזור הסוהו – כיף, כייף, כיף פשוט להסתובב בלי מטרה ממשית, “ללכת לאיבוד” בין הסמטאות והרחובות, להכינס לחנויות מגניבות כמו TIGER או PAPERCHASE וכן למתחם המקסים של KINGSLY COURT – שווה עצירה לאיזה דרינק וארוחה גם בצהריים וגם בערב לפי מה שמסתדר בלו”ז – יש בו גם סניף של BREAD AHEAD עם מאפים מעולים וגם פיצריה עם פיצות משובחות!  חנויות הלגו וה- M&M’S בכיכר לייסטר מקסימות והן חסרות גיל – שוות ביקור בכל מקרה גם אם לא קונים דבר.

המלצות לקריאה נוספת

מידע שימושי על סוהו

 • כתובת: Soho, Westminster, London W1D 3, UK
 • איך מגיעים?
  • טיוב:
   • תחנת Tottenham Court Road. קווים: Central Northern
   • תחנת Oxford Circus. קווים: Bakerloo, Central, Victoria
   • תחנת Piccadilly Circus. קווים: Bakerloo , Piccadilly
  • קווי אוטובוס:
   • 8, 12, 63, 88, 94, 137, 139
   • אוטובוסים הפעילים 24 שעות: 6, 23, 94, 139, C2, 189, 390, 25
   • אוטובוסים הפעילים בלילה בלבד: N3, N13, N7, N10,N15, N8 N18, N159, N207, N136, N137,N55, N73, N98, N207
צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי