שייט בנהר התמזה, לונדון – כרטיסים בהנחה, דילוג על התור ומדריך מקיף | River of Thames

  מידע על שיט בנהר שעל בסיסו נבנתה לונדון ועל אפשרויות השיט בו

המדריך המקוצר לשיט על התמזה

נהר התמזה הוא העורק הימי הבסיסי של העיר לונדון. נהר זה, שזורם בחלקה הדרום מזרחי של אנגליה באורך של 346 ק”מ, משמש כעורק תחבורתי, כלכלי ולא פחות חשוב מכך כסמל תרבותי של העיר לונדון. היות והנהר חוצה את העיר, בעת הסיור בעיר לונדון נתקלים בו למעשה כל הזמן ורבים בוחרים גם לחוות את העיר על ידי שיט בנהר. שיט על התמזה הוא חוויה מהנה ונחמדה ואחת הדרכים היפות והנעימות לראות את העיר. ישנם כמה מסלולים אפשריים לשיט, הנעים בין 20 דקות למספר שעות, כאשר כל אחד מהם מופעל על ידי חברה שונה ומספק חוויה שונה למבקרים בעיר. האפשרויות נעות משיט Hop on Hop Off שהוא יחסית פשוט וזול (לפרטים והזמנה עם הנחה לגולשי הכל על)  דרך אפשרויות שיט יחסית ארוך עם הדרכה (לפרטים והזמנה של אפשרות פופלרית לדוגמא) ועד אפשרויות שיט חוויותיות כמו שיט בסירת מרוץ (לפרטים והזמנה) או שיט הכולל ארוחת ערב (לפרטים והזמנה). לכל סוגי שיט אילו אנו ממליצים להזמין את הכרטיסים מראש (לפרטים והזמנה של מגוון אפשרויות שיט מומולצות בתמזה עם אפשרות ביטול).

שיט על התמזה, מהחוויות הפופלאריות ביותר על תיירי לונדון.

שתי אפשרויות השיט הפופלאריות ביותר על ידי התיירים הישראלים הם:

א. השיט לכיוון אזור הטאוור מווסמינסטר ו/או חזרה.  קו זה פופלארי מאוד כי הוא מגיע גם כחבילה עם אוטובוס התיירים הפופלארי (לפרטים והזמנה), רוב התיירים יבחרו בשיט זה לכיוון אחד ובחזור יחזרו באוטובוס התיירים, בטיוב או באפשרות אחרת ממגוון האופציות של התחבורה הציבורית.

ב. השיט מווסטמינסטר לגריניץ’ (לפרטים והזמנה) אותו משלבים עם ביקור באזור המיוחד הזה של לונדון (פופלארי מאוד בסופי שבוע שהשוק של גריניץ’ פועל). רוב התיירים יעשו שיט זה לצד אחד ובחזור יבחרו בDLR או אופציה אחרת.

ג. שילוב של השיט על התמזה עם חווית הביקור בלונדון אי (לפרטים והזמנה) – יציאה מהרציף המרכזי הקרוב לבניין הפרלמנט והלונדון אי, חזרה אליו ושילוב עם הביקור בלונדון אי עצמו (לפני השיט ו/או אחריו).

 שיט על התמזה לכיוון רציף הטאוור – אחד הקוים הפופלארים ביותר על ידי התיירים המבקרים בלונדון (לפרטים והזמנה)

מה רואים בשיט על התמזה?

המבנים ואתרי המורשת הרבים הנמצאים על גדותיו אותם תראו באפשרויות השיט השונות הם רבים מאוד והם כוללים את כל גשרי לונדון (טאוור ברידג’ וגשר לונדון לדוגמה), את המעברים התחתיים של הגשר (מעברים בהם עוברים לצידו השני של הנהר מתחת לקרקע), אזור גריניץ’ והימיה, הנמל של לונדון, הלונדון איי וזו רשימה בסיסית ולא ממצה. כמובן שהיא משתנה לפי סוג השיט הנבחר.

אורות התמזה בלילה – מבט על הלונדון איי מארמון ווסמינסטר (צילום מקורי)

שיט על התמזה עם ילדים

האטרציה מתאימה לילדים, יש הרבה אופציות שהמשתתפים מכל הגיליים יהנו מהם. יש ברוב המקרים מחירים טובים יותר לילדים (שווה לבדוק את הכרטיס המשפחתי פה). כאשר האופציות הפופלאריות ביותר הן אפשרויות השיט הפשוטות והפופלאריות: שיט לגריניץ’ (לפרטים והזמנה עם הנחה) ושיט בין אזור ווסטמינסטר ובין לונדון סיטי עם חיבור לאוטובוס התיירים (לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול חינם ) ואולי אף לטאוור של לונדון.

אופציית השיט בלונדון היא אחת האטרציות האהובות על משפחות עם ילדים

אופציית השיט בלונדון היא אחת האטרציות האהובות על משפחות עם ילדים

אפשרויות שיט נוספות:

סוג הכרטיס למי השייט מתאים אפשרויות הזמנה
שייט Hop on Hop Off
זו היא דרך נחמדה מאוד ולא יקרה (יחסית ללונדון) להתנייד בין האתרים המרכזיים של לונדון.
שייט זה מתאים לרוב התיירים, אופציה טובה למשפחות עם ילדים
שייט של 35 דקות לכיוון, הכולל הדרכה חיה. ניתן להזמין כיוון אחד או הלוך חזור ישנו מחיר מיוחד למשפחות עם ילדים (במחיר של 2 מבוגרים + קצת או 2 מבוגרים + ילד תקבלו כניסה ל-3 מבוגרים ו-3 ילדים) לכן כדאי למשפחות לבדוק אופציה זו
שייט של 60 דקות לכיוון, הכולל הדרכת אודיו. ניתן להזמין כיוון אחד או הלוך חזור שייט זה מתאים ומומלץ למי שרוצה להגיע לגריניץ’ שכן הוא יקח אתכם לשם (משכונת ווסטמינסטר בלונדון) ויוסיף לכם אטרקציה על הדרך בהגעה לכפר הירוק
שייט של 50 דקות בספיד בואט  שייט זה מתאים למשפחות עם ילדים אוהבי הרפתקאות אקסטרים (למידע נוסף על – לונדון עם ילדים) ולמבוגרים חובבי אקסטרים
האופציות הזולות יותר שמשלבות שייט יחד עם נשנושים / אלכוהול / ארוחת צהריים או שייט בשקיעה (תלוי באופציה) שייט זה מתאים לזוגות, קבוצות ולמשפחות עם ילדים שייט הכולל ארוחת צהריים בעלת שתי מנות, והדרכה.

שייט זה מתאים לזוגות, לקבוצות ולמשפחות עם ילדים (האופציה הראשונה) שייט תה ערב אנגלי, הכולל סנדויצים ועוגות.

שייט זה מתאים לזוגות המחפשים חוויה רומנטית ולקבוצות שייט שקיעה הכולל כוס יין מבעבע, נשנושים ומוזיקה חיה

שייט לילי שמשלב ארוחת ערב, אלכוהול או קפה ותה, ומוסיקה חיה אלו האופציות היקרות והמפוארות יותר. הן מומלצות לזוגות מבוגרים / מבוססים יותר ולרומנטיקנים שרוצים ליהנות מלילה חוויתי

רכישת כרטיסים לאטרקציות ושייט בנהר התמזה
היסטוריה וחשיבות תרבותית של נהר התמזה

מקור השם תמזה אינו ברור. יש הטוענים שהמקור יווני ויש הטוענים שהמקור קלטי מקומי שהשתמר על ידי הרומאים (פירושה של המילה תמה בקלטית באחד הניבים המקומיים הוא נהר). אם בעבר היה התמזה אזור ששימש למסחר ולתעבורה, היום הוא יותר מנוצל בתור אזור תיירותי.

נהר התמזה הביא את הרומאים להקים את המושבה המרכזית שלהם באי הבריטי. הרומאים בחרו בנקודה זו, שהייתה עבורם מספיק מזרחית, מספיק עמוקה והמרחק בין גדות הנהר בה היו מספיק קרובים, כנקודה אידאלית להקים בה נמל מרכזי. וכך למעשה הוקמה העיר הרומית לונדוניום שהיוותה את הבסיס ללונדון של היום. כדי להבין עד כמה הנהר היה חשוב להתפתחותה של העיר, ניתן לציין שעד למאות ה-16 וה-17 מרבית התנועה בתוך לונדון, בין הסיטי לווסטמינסטר, עברה דרך התמזה ולא ביבשה.

הידעת? לא הרבה ידוע על חיי היום יום של אנגליה ולונדון במאה ה17 – מלבד דיווחים על מלכים ופירטים אין הרבה סיכומים הסטוריים המתארים את חיי הלונדוני הפשוט. מזל שהתמזה היה קופא כל שנה בתקופה זו – מה שאפשר לקיים את פסטיבל התמזה – יריד חורף שהתקיים על הנהר הקפוא. ליריד זה יש תיעודים לא מעטים שמספקים הצצה לחיי הלונדוניים הפשוטים. 

כמו ערים רבות בעולם הבנויות על גדות נהר ותלויות בגחמותיו (כמו הנילוס בקהיר או הוולטובה בפראג), ניתן לראות יחסים מיוחדים בין העיר לונדון לתמזה – התושבים מנסים לשלוט בהתנהלותו של הנהר ולהשיג מממנו הרבה ככל הניתן, בעוד שהנהר מוכיח פעם אחר פעם את כוחו של הטבע.

לדוגמה, במשך שנים היה הנהר קופא בחורפים. רק ההתחממות הגלובאלית ובניית גשר לונדון החדש, שכלל קשתות שאפשרו זרימה נוחה יותר של מים, הביאו לכך שקפיאת הנהר פסקה. אך הנהר גבה גם קורבנות רבים מתאונות אניות (בימינו לקבל רשיון שיט בתמזה זו משימה אינה פשוט כלל), מהצפות רבות של העיר (שהלונדונים נלחמו בהם על ידי בניית סכרים ותוספות חדשות של מיגון בדפנות הנהר לצד תחנות שאיבה חדשות), והוא אפילו היווה מקור לזיהום כאשר תושבי העיר בנו מערכת ביוב והתחילו להזרים אליו שפכים (עד שלא פסקו מכך הוא היווה מקור למחלות ולסירחון).

החשיבות ההיסטורית של התמזה העתלה מאוד את חשיבותו בתרבות האנגלית והלונדונית. בין הספרים שהוא מוזכר בהם ניתן למנות את “שלושה בסירה אחת”, “הרוח בערבי הנחל”, “אליס בארץ הפלאות”, “שרלוק הולמס”, “אוליבר טווסיט” וזו רק רשימה חלקית.

  • אירועים ופסטיבלים בנהר

הנהר מארח אירועים רבים, חלקם קבועים ומתקיימים על בסיס שנתי כמו פסטיבל התמזה והתחרות השנתית בין האוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג’, וחלקם מתחלפים ומשתנים כמו חגיגות השישים של המלכה. ישנם גם אירועים קטנים ולא משווקים המתקיימים על סירות פרטיות של אנשים. אנו משתדלים לעדכן את האירועים המעניינים בדף הופעות בלונדון.

[wpgmza id="5" cat="5" marker="517" zoom="15"]