גלריית הדיוקנאות הלאומית, לונדון National Portrait Gallery

מידע על גלריית הדיוקנאות הלאומית של לונדון

גלריית הדיוקנאות (פורטרטים) הבריטית (National Portrait Gallery) שוכנת ברובע ווסטמינסטר שמרכז לונדון. הגלריה הוקמה בשנת 1856, ומציגה דיוקנאות של דמויות היסטוריות ובעלות חשיבות בהיסטוריה הבריטית. על אף העובדה שהיא משנית בחשיבותה לתיירים ביחס לגלריה הלאומית הסמוכה, או הטייט בריט והטייט מודרן היא נחשבת לאחד המוזיאונים לאומנות החשובים של לונדון ואחד האתרים הפופלארים על ידי הלונדונים המקומיים הפוקדים איתה בעיקר באירועים מיוחדים – כמו התוצוגות הליליות המתקיימות בה  (כל יום חמישי ו/או שישי) או כאשר יש תערוכה מתחלפת מעניינת (עדכונים על תערוכות ואירועים בגלריה).
הגלריה אוצרת מספר רב של דיוקנאות של אישים בריטים היסטוריים מפורסמים, לצד קריקטורות, תצלומים, רישומים ופסלים.  הגלריה עברה לאתרה הנוכחי ליד כיכר טרפלגר בשנת 1896, ומאז נוספו לבניין שני אגפים – האחד בשנת 1933 והשני בשנת 2000.

קוריוז הסטורי חשוב – כמו מבנים רבים אחרים במרכז לונדון – במהלך מלחמה העולם השנייה ניזוק המבנה בעקבות התקפות גרמניות, אך שוקם במהרה – נקודה המצויינת בתמנות בתוך הגלריה.

הכניסה לגלריה (צילום: David Hockney)

מה רואים?

הגלריה מציגה אוסף מרשים של מעל ל11,000 ציורים ועוד כ220,000 צילומים אליהם ניתן להוסיף פסלים ואפילו מיצגי מולטימדיה. כל המוצגים בגלריה הם דיוקנאות בצורות שונות של דמויות מההיסטוריה הבריטית, בעיקר שליטים – מנהיגים פוליטים ומלכים, אומנים ומדענים מפורסמים ושאר אנשי שם וסלברטיים היסטוריים.

רובם של הדמויות לא יהיו מוכרות לתייר הממוצע שאינו מצוי בפרטי פרטיה של ההסטוריה הלונדונית, אך בכל זאת ניתן למצוא שם כמה דמויות מוכרות גם על ידי תיירים שאינם אנגלופילים מושבעים.

בין הדיוקנאות שניתן לראות במקום – דיוקנים של ווליאם שקספיר, פול מקרטני, הנסיכה דיאנה, צ’רלס דארווין, המלך אדוארד השישי, פסלם המפורסם של המלכה ויקטוריה לצד בעלה אלברט ועוד רבים, רבים אחרים.
המלצות "הכל על"

 • הכניסה למקום חינם – לכן מומלץ להציץ שאתם באזור גם אם זה רק לביקור חטוף (למידע נוסף על לונדון בחינם).
 • מיקומה במרכז העיר ממש מאחורי כיכר טרפלגר ובמרחק הליכה קצר מכיכר לסטר – מאפשר לבקר בה לביקור קצר גם תוך בילוי של קניות ושופינג וגם כאשר הגלריה פתוחה בלילה בזמן ההמתנה להצגה או מחזה זמר המוצג באזור.
 • אחד המוזיאונים החשובים של העיר נמצא בסמוך לגלריה – הגלריה הלאומית הבריטית, ומומלץ לבקר גם בו. עוד אתרים באזור- כנסיית סנט מרטין בשדות ועמוד נלסון.
 • ילדים סקרנים יהנו מביקור קצר. מומלץ לבדוק את אתר האינטרנט המפרט את מגוון הפעילויות לילדים – ישנם פעיליות קבועות כמו המחזה של ציורים שונים, צפיה מודרכת ו”גאלה” של רישום והעתקה של ציורים. ראה גם לונדון עם ילדים.
 • הגלריה מספקת שני עזרי הדרכה נוחים בתשלום – אפליקציה לסמארט פון אותה ניתן להוריד ואודיו גייד אותו ניתן להזמין במקום. הם מתאימים למי שמעוניין לחקור בתמונות ובציורים ולא לתייר הממוצע שלרוב מציץ ולא יותר מזה.
 • לעיתים הגלריה פתוחה גם בשעות הערב והלילה בסופי שבוע ובמקום מתקיימים אירועים מהנים. כמו כן במקום יש אירועים מתחלפים – מומלץ להתעדכן באתר הגלריה.
 • ההגעה באמצעות תחבורה ציבורית היא קלה ונוחה – ההגעה ביום מומלצת בטיוב בלילה ניתן לעשות שימוש בקווי הלילה של האוטובסים בעיר. גם למי שהשכיר רכב – לא מומלץ להתקרב לכיכר עם רכב פרטי! זוהי המלצתנו הקבועה למבקרים באתרים במרכז העיר (ראה השכרת רכב בלונדון).
 • הגלריה כולה נגישה למבקרים בעלי קשיי התניידות וכסאות גלגלים, כמו כן תיירים אלו זכאים למדריך האודיו ללא תשלום נוסף.
 • שימו לב כי הכניסה לגלריה עם תיקים גדולים אסורה בהחלט. ניתן להשאירם בשמירת החפצים.
 • הלינה באזור כיכר טרפלגר מאופיינת במלונות יוקרתיים שהלינה בהם יקרה מאוד, אך הם מספקים את הזכות לישון בצנטרום של המטרופולין הכי שוקק באירופה. ראה מלונות ליד כיכר טרפלגר ומלונות בלונדון. בין המלונות מומלצים ניתן למנות את מלון פרימייר אין (Premier Inn London Leicester Square)מלון פיקדילי לונדון ווסט אנד (The Piccadilly London West End) ומלון רדיסון בלו אדווארדיאן, המפשייר (Radisson Blu Edwardian, Hampshire).
 • מחיר: הכניסה לגלריה בחינם, אך כניסה לתערוכות מיוחדות ומתחלפות כרוכה בתוספת תשלום.

מידע שימושי על גלריית הדיוקנאות הלאומית

שעות פתיחה

בכל יום בין השעות – 10:00-18:00, בימי חמישי ושישי בין השעות 10:00-21:00

כתובת

St Martin’s Pl, City of London, Greater London WC2H 0HE, UK

אתר רשמי
הגעה
directions_subway
מטרו

קווים Bakerloo ו- Northern לתחנת Charing Cross (אפשר להגיע עם הרכבת העילית לאותה תחנה).

directions_bus
אוטובוס

קווים 24, 29 ו-176.