1. עמוד הבית
  2. »
  3. ספרד 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
  4. »
  5. קטלוניה 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית

קטלוניה 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית

מידע כללי והיסטוריה

קטלוניה היא אחד מהמחוזות האוטונומיים המרכיבים את ספרד. היא נמצאת בצפון מזרח ספרד, למרות שבאופן היסטורי חלק מקטלוניה ההיסטורית נמצאת גם בצרפת. בירתה של קטלוניה היא ברצלונה והיא כוללת מספר אזורי משנה, שהחשובים שבהם לתייר הם טראגונה, ברצלונה-באדולונה, קוסטה בראווה והפירנאים הקטלוניים.

הקטלונים הם עם המתגורר בחלקים שונים של מערב אירופה (ספרד, צרפת, אנדורה). הגדרתם מבוססת בעיקר על שפתם, השפה הקטלאנית, והם בעלי תרבות ייחודית השונה מתרבותם של קבוצות לאום אחרות מספרד. היות וקטלוניה היא האוטונומיה העשירה ביותר וגם החזקה ביותר מבחינה פוליטית בספרד, האופי הלאומי השונה של קטלוניה בולט בכל מקום בו מסייר התייר ברחבי חבל זה.
משטר ושלטון בקטלוניה

לפני שמדברים על המשטר העצמי של קטלוניה וברצלונה, חשוב להבין שספרד איננה מדינת לאום הומוגנית והיא בעלת לאומים וקבוצות אתניות רבות המרכיבות אותה (ראה על כך יותר תחת מידע כללי על ספרד).
כאשר נשלטה ספרד על ידי שלטונו הדיקטטורי של הגנרל פראנקו הוא דיכא באכזריות כל שוני תרבותי, אך מאז נפילת משטרו ישנן 17 קהילות ושתי ערים בעלות אוטונומיה חקיקתית וניהולית רחבה. המעמד האוטונומי מושתת בחוקה הספרדית ומבטיח את השוני התרבותי, תוך שמירה על אחדות המדינה הספרדית (למתעניינים בנושא זה יותר – ספרד במאה העשרים).

כאמור, ברצלונה היא עיר הבירה של הקטלונים ושל חבל “ברצלונס”. הקהילה המתגוררת בברצלונה וקטלוניה היא אחת מבין הקהילות שזוכות לסמכות האוטונומית הגדולה ביותר, והיא כוללת סמכויות רבות כמו גביית מיסים וכינון משטרה מקומית חזקה.

מאז זכה המחוז באוטונומיה מחודשת בדצמבר 1979, היחסים עם המרכז הספרדי הקסטיליאני נעים בין מתיחות מתונה לבין שיתוף פעולה, הרבה בזכות ג’ורדי פוג’ול, ראש הממשלה המחוזי הכל-יכול שכיהן בתפקיד מאז 1980. הקהילה ה”ברצלונאית” נחשבת לקהילה אוטונומית חזקה מאוד, הן מבחינת כוח אלקטוריאלי והן מבחינה כלכלית, והיא מנהלת משא ומתן עם ממשלת ספרד על נושאים רבים, כמו למשל כמות המסים שיועברו אליה.

המערכת המפלגתית בקטלוניה מורכבת מחמישה שחקנים עיקריים. המפלגה ששלטה בקטלוניה מאז 1980 היא ברית מפלגות בעלת גוון לאומני-שמרני הנקראת CiU. מפלגה זו מתאפיינת אמנם במסרים לאומיים, אך מציגה קו מתון ופרגמטי ואף תמכה בכמה מקרים בממשלות הלאומיות במדריד. יריבתה העיקרית במחוז היא הפלג הקטלוני של המפלגה הסוציאליסטית הספרדית. בימין המפה נמצאת המפלגה הפופולארית (זו השולטת בספרד מאז 1996). בשמאל נמצאות ברית של שמאל (קומוניסטים) והירוקים, ומפלגת השמאל הרפובליקני (ERC), הדוגלת בהיפרדות מספרד ובעצמאות מלאה לקטלוניה שהתחזקה מאוד בשנים האחרונות כחלק מהתחזקות הבדלנות הקטלונית.

דגלים קטלונים על בניין טיפוסי בחירונה
דוגמה לחשיבותה של הזהות הלאומית
(צילום מקורי)

לקריאה נוספת:

קאפ דה קראוס

טוסה דה מאר

דוגמה לקו החוף המיוחד של קטלוניה (צילומים מקוריים)

גיאולוגיה וגיאוגרפיה

באופן כללי ניתן לומר שקטלוניה “הרוויחה מכל הכיוונים”. היא כוללת את חופו הנפלא של הים התיכון, מישורים, וחלק מחבל ההרים מהיפים והמתויירים בעולם (הפירנאים). השילוב הזה בין הר, מישור וחוף ים, הופך את חבל קטלוניה לססגוני, עשיר בחקלאות ובמסחר, בעל חופים מקסימים (סלעיים וחוליים) ובעל שמורות טבע יפיפיו. המפורסמות ביותר הן עמק נוריה ואיגואסטורטס, כשהאחרונה היא גם השמורה הלאומית הספרדית היחידה בקטלוניה.

עמק נוריה ושמורת איגואסטורטס בקיץ – החלקים ההרריים של קטלוניה (צילומים מקוריים)

תרבות

התרבות הקטלונית מרתקת ביותר. היא מערבת תרבות ספרדית ותרבות צפון-אירופית. ככל שמטפסים במעלה הדרך לפירנאים נתקלים בתרבות הזו בצורה ברורה וחזקה יותר – השפה הקטלונית מתחזקת אל מול קולות הספרדית ששומעים בברצלונה, וניתן לראות יותר את הדגל הצהוב עם הפסים האדומים. בנוסף פוגשים יותר ויותר את גיבוריה ההיסטורים של קטלוניה: את המלך ג’אומה, שהוא המלך ההיסטורי שאיחד את קטלוניה (מקביל אולי לדוד המלך שלנו) ואת ג’ורדי הורג הדרקון ופטרון קטלוניה, שהוא גלגול של סנט ג’ורג’ הנוצרי (מזכיר במקצת את שמשון הגיבור היהודי ואת הרקולס היווני).

השפה בקטלוניה

בקטלוניה כולם יבינו ספרדית, אך השפה המדוברת היא גם קטלאנית. השלטים של שמות המקומות לעיתים יופיעו עם שם אחד, במקרה ושם העיר זהה בקטלאנית ובספרדית, ולעתים יכתבו פעמיים, במקרה ויש הבדל בין שתי השפות.
השפה הקטלאנית מגיעה כנראה מהניב הליטי של יושבי מזרח חצי האי האיברי ונחשבת היום לשפת המיעוט הכי מצליחה באירופה (באופן כללי הקטלונים נחשבים למיעוט הפוליטי המצליח ביותר בעולם היום).

ריקוד הסרדנה

הסרדנה הוא הריקוד הלאומי הקטלוני. ניתן לפגוש בו כמעט בכל מקום בקטלוניה כהתארגנות ספונטנית, כחלק מטקס או סתם כאטרקציה לתיירים.
המקום המפורסם ביותר בו הקטלונים רוקדים ריקוד זה הוא כמובן ברחבה של כנסיית אולליה הקדושה ברובע הגותי של ברצלונה, אך ניתן לראות זאת בכל הכפרים הקטלונים בקוסטה בראווה ובפירנאים.

אחד הסממנים היפים של ריקוד זה הוא הפסל הייחודי של הרוקדים במונז’ואיק.

מאכלים קטלונים

  • קורטדוס – קפה חזק המוגש עם חלב.
  • קרם קטלן – הגרסה הקטלונית המקומית לקרם ברולה.
  • שרימפס – על גווניו וסוגיו.
  • פאייה – שילוב של מאכלי ים שונים עם אורז וירקות.

ראה מידע מורחב תחת העמוד אוכל בקטלוניה.

בתמונה העליונה הפאייה הקטלאנית המפורסמת במסעדה על החוף של טמריו, בתמונה התחתונה אוכל טיפוסי באזור הים – מרק עם אטריות לצד בשר בקר עם בשר דיונון (צילומים מקוריים)

קניות בקטלוניה

קטלוניה נחשבת לחבל הארץ המפותח ביותר בספרד מבחינה כלכלית ותיירותית. ואי אפשר מבלי להזכיר את ברצלונה, שהופכת להיות אחת מבירות השופינג של אירופה (ראה קניות בברצלונה). בין הערים לעיירות ניתן למצוא אאוטלטים ומרכזי קניות ענקיים כדוגמת קניון ספלאו (Shopping Splau) לייד העיירה אל פארט (בה ממוקם שדה התעופה של ברצלונה – ראה טיסות לברצלונה).

בעיירות הקטנות תוכלו למצוא לא מעט שווקים – חלקם קבועים וחלקם (במיוחד בעיירות הנופש) נקבעים לפי עונות התיירות. לצד השווקים השוקקים הללו תוכלו לראות לא מעט גלריות מיוחדות, אזורי אמנים ואזורי קניות המתאימים ללקוחות שונים.

חנויות דגים ובגדים בשוק של טוסה דה מאר

המלצות לקריאה נוספת:

[wpgmza id="15" cat="5" marker="1703" zoom="8"]