אולם אלברט הול, לונדון Royal Albert Hall

עדכון חורף 2023

זוהי העונה הכי פחות עמוסה בלונדון ומספר התיירים שמגיעים לחופשה נמוך. הדבר מורגש גם באטרקציות הפופולאריות ביותר וביתר שאת כאשר מגיעים אל אולם אלברט הול, לרוב לא תתיקלו בתור בכניסה או לרכישת הכרטיסים. במידה ואתם יודעים בדיוק מתי תרצו להגיע כדאי להזמין כרטיסים מראש - כך גם תוכלו למצוא הנחות לפעמים וגם תוכלו פשוט להיכנס כשתגיעו. להזמנת כרטיסים מראש לאולם אלברט הול: בקישור הזה עם 5% הנחה (קוד קופון HAKO5) | בקישור הזה עם אפשרות ביטול בחינם

מידע על אולם אלברט הול

מידע כללי והיסטוריה

אולם אלברט הול (Royal Albert Hall of Arts and Sciences) הינו אולם מופעים הנמצא בחלקה הדרומי של רובע קנזיגטון צ’לסי, במרכז לונדון. הוא מוכרז כבעל חשיבות תרבותית יוצאת דופן. האולם נבנה בשנת 1871 לזכר הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה, ולזכרו עומדת גם אנדרטה בגני קנזיגטון / הייד פארק– ממש מול האולם. האולם היה חלק חשוב מההיסטוריה התרבותית של העיר, וראה במשך השנים קונצרטים ומופעים שונים. ותיקי העיר ביקרו בו בוודאי לא פעם, וזוכרים את סגירתו במלחמת העולם השניה.

סיפור היסטורי מעניין הוא שהאולם נסגר בתחילת מלחמת העולם הראשונה ב-1939 ולא הורשו להתקיים בו הצגות בשל החששות מהפגזות ממדינות הציר. שנתיים לאחר מכן, לבקשת מועצת העיר, המשטרה אישרה לפתוח אותו מחדש, אך ההופעות הורשו להתקיים בו רק במשך שעות האור ובתנאי שיהיו באולם לא יותר מ-5,000 איש ושהכיפה שלו תוחשך עם צבע. האולם בעל כיפה ברורה ונוכחת מאוד בשמי העיר לונדון, ועזרה רבות לטייסים משני הצדדים להתמצא בקלות, ובשל כך האולם שרד יחסית בלי פגיעות את המלחמה.

זה הוא המשכן לחלק גדול מהמופעים הגדולים המתקיימים בעיר – ראה הופעות בלונדון.
אולם הרויאל אלברט מבחוץ (צילום: Mark Ahsmann)

האולם נמצא בשימוש מתמיד לצרכים מגוונים מאז נפתח, ומארח אירועים שונים: לא רק קונצרטים ומוזיקה אלא גם תערוכות, ישיבות פומביות, מפגשי שיח מדעי, טקסי חלוקות פרסים ונערכו בו גם אירועי ספורט כגון היאבקות ומשחקי טניס.

עוד נקודה מעניינת היא שלאחר בניית האולם הסתבר שלמרות שהוא מיועד למופעים, האקוסטיקה שבו לוקה בחסר בשל ההדים הנוצרים במבנה. לפתרון בעיה זו, נתלו דיסקיות ענק בראש האולם מתחת לכיפה, אשר כולאים את ההדים ועוזרים לשיפור האקוסטיקה. כיפות אלה אמנם מיועדות לשיפור הנשמעות, אך חייבים להודות כי יש להן גם מראה די מגניב, וניתן לראותם בחלק העליון של תמונה זה, ובתמונה בתחתית העמוד.

בתוך אולם אלברט הול במהלך הופעה (תמונת מערכת)

מה רואים?

המבנה בנוי בצורת אליפסה, כשבמרכזו מתנשאת כיפת זכוכית וברזל בגובה 41 מטר.  צדו החיצוני של האולם מעוטר בפסיפס לכל היקפו. הוא תוכנן במקור להכיל 8,000 איש (והכיל בזמנים עד ל9,000), אך הגבלות הבטיחות של ימינו מאפשרות לו להכיל רק 5,544 איש.

האנדרטה לזכר הנסיך אלברט הסמוכה לאולם (תמונת מקור)

**פרסומת**המלצות "הכל על"

  • למי שמעוניין לראות קונצרט באולם במחיר השווה לכל כיס- בעונת הקיץ, למופעי ה-Proms, ניתן להגיע שעה לפני תחילת המופע ולרכוש במקום כרטיסים של הרגע האחרון לגלריה (Galery). המחיר נכון לשנת 2018 הוא 5 פאונד לאדם. יש לקחת בחשבון שאתם לא היחידים שמעוניינים בכרטיסים זולים אלו, רבים מתושבי לונדון, מצעירים ועד קשישים, מגיעים לצפות בזול בהופעות אלו, ולכן יש לקחת בחשבון עמידה בתור. הכרטיסים הם לגלריה שהיא הקומה העליונה ביותר שצופה על האולם מסביב, והיתרון הוא שבקומה זו תוכלו לעשות ככל העולה על רוחכם- לעמוד, לשבת, ואפילו לשכב על הרצפה בזמן שאתם נהנים מהקשבה למוזיקה קלאסית איכותית. בקומה זו אין כסאות או מקומות שמורים, לכן כדאי להגיע בזמן כדי להיות מבין הראשונים בתור ולהכנס בהתחלה, וכך לתפוס את המקומות הטובים ממש מול מעקה הבטיחות- ב”שורה הראשונה” לצפיה. שימו לב לפני שאתם עומדים בתור- שקיבלתם כרטיס מנייר עם המספר שלכם. לא נעים לחכות את כל התור, להגיע לקופה, ולגלות שלא ניתן לרכוש כרטיס משום שאין לכם את חתיכת הנייר עם המספר…

התור לרכישת הכרטיסים לגלריה. מנסיוננו האישי-
למי שמעוניין לראות קונצרט בזול- מומלץ מאוד!

דיסקיות הענק שמשפרות את האקוסטיקה של אולם רויאל אלברט הול (תמונת מקור)

מידע שימושי על אולם אלברט הול

  • כתובת: Kensington Gore, London SW7 2AP, אנגליה.
  • איך מגיעים? 
    • טיוב- לרדת בתחנת South Kensington, או ב High Street Kensington. משתי התחנות יש הליכה של רבע שעה.
    • אוטובוס- קווים 9, 10, 52, 70, 360, 452.
  • אתרhttps://www.royalalberthall.com/