חופשת חורף באילת – כל מה שצריך לדעת לתכנון מיטבי של החופשה

חופשת חורף באילת - מידע כללי

אילת ידועה כעיר נופש קיצית בשל הים האדום שהופך את הביקור בה לייחודי. אולם מזג האוויר באילת המדברית והחמימה, הופך אותה ליעד אידיאלי גם בחורף למי שמעוניין לברוח מהקור והרטיבות. אפילו בחורף, מספר הימים הגשומים באילת הוא נמוך, ובימים בהם בשאר הארץ קר ורטוב, באילת יבש ונעים – לרוב לפחות 20 מעלות במשך היום. ביקור באילת בחורף מתאים גם למי שאוהב את הרעיון של חופשה קצרה בעיר אבל מוצא את הקיץ בה לוהט, חם מדי ובלתי נסבל. כך בחורף אפשר ליהנות מהיתרונות של בילוי מחוץ לעונה העמוסה יותר כאשר בעיר יש פחות מבקרים והיא משמעותית פחות עמוסה (דבר אשר הוא משמעותי

ביותר באילת, במיוחד באטרקציות הפופולאריות כמו המצפה התת ימי אשר בדרך כלל צפוף מאוד בקיץ). יתרון נוסף בהגעה לאילת דווקא בחורף הוא המחירים הנוחים יותר במלונות ושאר פתרונות הלינה. הפער במחיר עבור חדר זהה בקיץ (או בחגים לצורך העניין) ובחורף יכול להיות גדול מאוד, הוא יהיה משמעותי אף יותר במידה ומדובר בחופשה באמצע השבוע. כך שהגעה לאילת בחורף מתאימה לא רק למי שנרתע ממזג האוויר בקיץ, אלא גם למי שמעוניין בחופשה זולה באילת, לפחות בהשוואה לחופשה בה בשיא עונת התיירות.

כשהטיילת פחות עמוסה וצפופה היא נראית מעט אחרת וההליכה בה נעימה ונינוחה יותר (צילום מקורי)

על החורף באילת

עונת החורף באילת מתחילה בדצמבר ונמשכת עד לסוף פברואר – אלו החודשים ה”קרים” ביותר בעיר. רק שבאילת, “קר” משמעותו 20-25 מעלות בממוצע במשך היום (זוהי למעשה הטמפרטורה באילת בלילות הקיץ!). לכן אילת מתאימה לא רק למי שמעוניין לברוח מהחורף בחלקים הצפוניים יותר של הארץ (יחסית לאילת הכל נמצא צפוני יותר, אפילו המרכז…), אלא גם למי שרוצה ליהנות מאילת אבל מוצא אותה לוהטת וחמה הרבה יותר מדי בקיץ. אפילו בשעות הערב לא קר מדי באילת בחורף- הטמפרטורה לרוב תהיה מעל 10 מעלות. עדיין כדאי מאוד להגיע עם בגדים מספיק חמים לחורף – שכן בכל זאת מדובר בעיר מדברית, והלילות החורפיים במדבר קרים ו-10 מעלות בלילה בתל אביב לא בהכרח מרגישות כמו 10 מעלות בלילה באילת.

חופשת חורף באילת מצויינת למי ששונא גשם. באילת יורד רק כ-22 מ”מ גשם בשנה, מה שאומר שאפילו בזמן חופשה חורפית בעיר, הסיכוי לגשם הוא נמוך, וסביר שלא תמצאו את עצמכם בורחים למחסה באמצע היום (דברים שקורים לא מעט בלונדון למשל, או פה אצלנו בירושלים שם יורד 522 מ”מ גשם בממוצע לשנה). דבר זה אומר שאפשר ליהנות גם מאטרקציות ופעילויות באוויר הפתוח ולא חייבים להיות מוגבלים רק לפעילויות בתוך מבנים. מזג האוויר בחורף הוא הזדמנות מצויינת לחובבי הטבע והטיולים שבינכם להגיע ליהנות מהמסלולים הרבים באזור הרי אילת ומהטבע הכה מיוחד מסביב לעיר בחלק הבא של העמוד – אתרים ואטרקציות המתאימים לחורף האילתי.

אתרים ואטרקציות המתאימים לביקור בחורף

היות והסיכוי לגשם באילת הוא נמוך, וגם בחורף לא יותר מדי קר, כמעט כל האתרים והאטרקציות הרגילות של אילת מתאימות גם לחורף. נכון, אטרקציות הספורט הימי כמו בננות, סאפ, מצנחי גלישה, שנורקילנג או ביקור בריף הדולפינים פחות מתאימות ועלולות להיות קצת קרות, אבל כל שאר האטרקציות בהחלט מתאימות. לגבי מי שנעול על ספורט ימי, או שמעוניין בכל זאת בפעילות גופנית שתתאים גם לחורף, אפשר לשקול חתירת סאפ – אמנם סביר להניח שתצאו רטובים, אבל החתירה והפעילות הגופנית תחמם אתכם, ומארגני הספורט הימי אכן מציעים פעילות זו גם בחורף. אפשרויות פופולאריות נוספות הן שייט, קיאקים וגלישת רוח – שדווקא בחורף אידיאלית יותר בזכות הרוח. גם צלילה יכולה להתאים, במידה ומשתמשים בחליפות מתאימות אשר מבודדות קור היטב.

למי שמעוניין ליהנות מהייחודיות של ים סוף והאלמוגים בחורף, ולא רוצה לטבול במים עם שנורקל או לצלול, יכול לראות את כל הדברים היפים האלה מבלי להירטב כלל – במצפה התת ימי כמובן. הקומה התחתונה של המצפה היא בעצם אקווריום (טבעי! שכן רואים את חיי הים מתוכו) ממנו תוכלו לראות את הדגים ויצורי הים בלי צורך להיכנס בכלל אל המים. החורף למעשה מעניק יתרון לביקור – קומה זו בדרך כלל עמוסה וצפופה מאוד בקיץ, ואילו בחורף תוכלו ליהנות מהחוויה בלי הצורך להדחק בין הקהל, שכן בחורף יש בו פחות מבקרים. כדאי מאוד לתאם את שעת ההגעה עם שעות ההאכלה באקווריומים השונים.

לקריאה נוספת – פארק המצפה התת ימי באילת.

אקווריום במצפה התת ימי

המצפה התת ימי- לראות מבלי להרטב (צילום: Dr. Avishai Teicher , רשיון)

אתרים ואטרקציות נוספות המתאימים גם לביקור באילת בחורף הן שיטוט בטיילת (אם כי יש לשים לב שבימי החורף הדוכנים בטיילת נסגרים מוקדם יותר), ביקור במזרקה המוזיקלית והחלקה על הקרח בקניון הייחודי אייסמול שבמרכזו רחבת החלקה על הקרח, פעילות מאוד חורפית לכל הדעות. בכלל, כמו שבקיץ מרכזי הקניות והקניונים מאפשרים בריחה מהחום הגדול, בחורף הם מקומות בהם תוכלו להתחמם מעט ולהתחמק מהגשם במידה ובכל זאת נתקלם בו. פירטנו על כך בהרחבה בחלק המפרט על קניות בעמוד זה.

אתר ביקור נוסף שלא רק שמתאים לחורף, אלא בו יש יתרון לביקור בחורף- הוא נחל עתק וגבי עתק אשר נמצא במרחק של כ-40 דקות נסיעה מהעיר. זהו מסלול טיול מקסים בזכות גבי מים, שמתמלאים בשיטפונות בעונת החורף וכך נוצרות מעין בריכות רדודות יותר ופחות, שבתוכן ניתן ללכת ובחלקן אפילו לשחות. הגבים הם בריכות טבעיות שקיימות בערוצי נחל שבמהלך השנה הן והנחל יבשים, אך כאשר ישנה מערכת גשמים בחורף המובילה לשיטפונות באזור הנחל בריכות אלו מתמלאות מים שנשארים בהן לימים עד חודשים. לכן דווקא עונת החורף היא העונה האידיאלית לחוות את הגבים מלאים במים “טריים”, אשר בקיץ הסיכוי לראות את הגבים מלאים במים הוא נמוך בהרבה. יש רק לקחת דבר חשוב מאוד בחשבון- יש לבדוק שאין אזהרת שיטפונות באזור זה לפני שמתחילים את הטיול באזור.

למען האמת, לא רק נחל וגבי עתק מתאים לביקור בחורף, החורף היא העונה המומלצת כמעט לכל מסלולי הטיול באזור אילת. כמובן שיש לוודא שאין חשש לשיטפונות באזור הטיול ובכל אופן להצטייד במספיק מים, כובע וכל שאר הציוד הדרוש, אבל בכל מקרה זוהי העונה להכיר את הטבע מסביב לעיר. יש לא מעט מסלולים מקסימים באזור אילת חלקם דורשים נסיעה עד לנקודת הפתיחה של המסלול – למשל קניון שחורת, הקניון האדום המיוחדים, הטיפוס על הר אמיר והר יהורם שבסופם תצפית מדהימה, ואת חלקם אפשר להתחיל כמעט מהעיר עצמה – כמו העלייה להר צפחות או טיול בנחל שלמה (למיטיבי הלכת שבניכם גם עליה עד לפסגת הר שלמה). מסלולים אלו לא מומלצים כלל בקיץ – וחלקם יכולים להיות ממש מסוכנים בגלל החום הכבד – והחורף מאפשר לנו לטייל בהם ולהתפעל מהטבע המיוחד והשובה של אזור אילת.

הקניון האדום (צילום: דוידי ורדי)הקניון האדום (צילום: דוידי ורדי, רישיון)

ואם כבר מדברים על אתרי טבע סביב אילת לא ניתן שלא להזכיר כמובן את פארק תמנע. הפארק נמצא במרחק 25 דקות נסיעה בלבד מאילת, והוא ללא ספק אחד המקומות היפים והמרתקים בסביבה של אילת, ויש שיגידו מהפארקים המיוחדים ביותר שיש בישראל (הוא ללא ספק אחד מהגדולים ביותר). ניתן לסוע בו עם רכב פרטי בין האתרים ונקודות העניין השונות בפארק תמנע, וליהנות מהנוף המדברי בלי לעשות שעות רבות של הליכה על הרגליים, לכן הוא מתאים גם לקיץ, אבל הביקור בו בחורף נעים בהרבה גם אם רוצים בכל זאת לצאת קצת הרכב ולהכיר את המקום דרך הרגליים. בפארק יש לא מעט אטרקציות ופעילויות לילדים, כך שהוא מתאים מאוד לחופשה משפחתית באילת. יש לשים לב שהכניסה לאתר הינה בתשלום ושחלק מהאטרקציות בו הן בתשלום נוסף.

יש עוד הרבה מה לומר ולספר על הפארק, מה עושים בו ומה רואים בו. לקריאה נוספת – פארק תמנע.

עמודי שלמה המרשימים בפארק תמנע (צילום: טלי אראל, רישיון)
קניות

איך אפשר שלא לציין את אחת מהאופציות האידיאליות ביותר דווקא לעיר אילת נטולת המע”מ – קניות. רוב המוצרים באילת פטורים ממע”מ, מה שאומר שברכישה של מוצרים הפטורים באילת, ירד לכם 17% ממחיר המוצר – וזה עוד לפני הנחות ומבצעים. באילת יש מספר מרכזי קניות המאגדים חנויות המציעות מוצרים מסוגים שונים, יחד עם אפשרויות טובות לסעידה ונשנושים. על שופינג באילת תוכלו לקרוא בהרחבה בעמוד הייעודי שהקדשנו לנושא, בו תוכלו למצוא מידע על המתחמים השונים, המוצרים עליהם תקבלו הנחה ממע”מ, החנויות שסביר יותר שאכן יתנו לכם את ההנחה (רמז – לא כולן עושות זאת!) ועוד טיפים למבצעים וסוף עונה. בחודשי החורף יש לא מעט מבצעים שהופכים את הקניות בעיר למשתלמות אפילו יותר – בעיקר בחודשים נובמבר ודצמבר. בחודשים אלו יש מצבעים לכבוד black friday ולכבוד cyber monday שיכולים להפוך את הקניה לכדאית מאוד ולחסוך עד מאוד שקלים בהשוואה למחיר הרגיל של המוצר לא באילת – שכן תוכלו לזכות לכפל מבצעים, גם ליהנות מהמבצעים שהחנויות מציעות וגם לקבל את הנחת המע”מ.

101 חוויות בחינם באילת

לכבוד החורף יצאה עריית אילת בקמפיין לקידום התיירות בעיר. בפרוייקט מיוחד לכבוד החורף הקרוב מציעה עריית אילת 101 חוויות חינמיות לחלוטין המתקיימות ברחבי העיר.  אילת מציעה מגוון של פעילויות, מופעים, סיורים וסדנאות, חלקם מאורגנים על ידי תאגיד התיירות או עיריית אילת ורבים מהם בחינם. למעשה, יומן האירועים של אתר התיירות הרשמי של העיר אילת (אילת+) מלא בפעילויות במשך כל ימות השבוע, החל מ-8:00 בבוקר ועד הלילה. פעילויות חינמיות אלו מתקיימות בחודשים נובמבר-מרץ 2022-2021 בלבד.

פארק הצפרות, אליו יוצאים סיורים חינם בחורף (צילום: דר’ אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיויקי)

מאילת יוצאים בחורף טיולים בהנחיית מורי דרך מוסמכים, סיורי אומנות מקומית בארגון תאגיד התיירות אילת, סיורי שקיעה בפארק הצפרות, סדנאות ציור בגלריה לאומנות בארגון עיריית אילת וסדנאות נוספות כגון יצירה, רישום, צילום בסמארטפון, ואומנות, מופעי מחול בטיילת ופעילויות יוגה, חיטוב הגוף, אימון למשפחות ועוד ועוד. רבים מסנדאות ואירועים אלו הם חינם אין כסף (למידע נוסף על- אילת בחינם), אך יש לשים לב כי לרבים מהאירועים יש צורך בהרשמה מראש באתר האינטרנט של אילת+.

אירועים ופסטיבלים באילת בחורף

יש כמה אירועים ופסטיבלים שמתקיימים באילת בחודשי החורף – המנצלים גם את מזג האוויר הנעים וגם את העובדה שהעיר יכולה להכיל את כל אורחי הפסטיבלים בנוסף לתיירים המגיעים אליה בעונה זו.

פסטיבל ג’אז בים האדום

איך אפשר שלא לציין את פסטיבל הגאז’ הבינלאומי הותיק, עם הגרסא החורפית שלו “פסטיבל גאז’ חורף בים האדום”, אשר מתקיים בדרך כלל בחודש נובמבר. הפסטיבל מביא מידי שנה כוכבי ג’אז ברמה עולמית, וכמובן גם אמנים חשובים ומצליחים מישראל.

פסטיבלי מוזיקה קאמרית באילת

כמו כן בחורף מתקיימים פסטיבל הקלאסיקאמרי ופסטיבל אילת למוסיקה קאמרית בחודשים ינואר / פברואר. בפסטיבלים אלו מגיעים לעיר נגני מוזיקה קאמרית רבים מהארץ ומהעולם.

פסטיבל אמני רחוב באילת

אין ספק שאמני רחוב הם אחד הדברים שמייחדים ומאפיינים את הרחובות הראשיים בערי התיירות בעולם – תוכלו למצוא אמני רחוב בשפע בשדרות הראמבלס בברצלונה למשל. לכן אין זה מפתיע שעיר התיירות הישראלית תאחר פסטיבל אמנות רחוב. פסטיבל אמני רחוב אילת מתקיים כל יום שישי בטיילות של מלונות: המלך שלמה, דן, הרודס, רויאל ביץ’ והילטון.

כמובן שיש פסטיבלים נוספים המתקיימים בחורף באילת. לחובבי ברידג’- פסטיבל הברידג’ מתקיים בדרך כלל בחודש נובמבר. פסטיבל האוכל מתקיים בחודשים מרץ / אפריל, פסטיבל הבירה מתקיים בטיילת בחול המועד סוכות וכמו כן יש לציין את ה-ווינטר סאן פסטיבל.

כך שאם אתם מתכננים חופשת חורף באילת כדאי לבדוק מה מתרחש בתאריכי החופשה שלכם באילת ואולי תזכו לחוויה מיוחדת תוך כדי הביקור.
מה עושים כשיורד גשם?

אמנם הסיכוי לגשם הוא נמוך, אך מה תוכלו לעשות במקרה וכן יורד גשם? במקרה כזה, יש אפשרויות רבות של פעילויות ודברים שניתן לעשות בתוך מבנים. בראש הרשימה, אפשר למנות כמובן את הקניות, שופינג כפי שצוין למעלה. החלקה על הקרח באייסמול היא גם אפשרות מצוינת, אך מה עושה מי שלא מרגיש ספורטיבי או אתגרי במיוחד?

ניתן לצאת לסרט באחד הימים הגשומים, אומנם האיימקס נסגר כבר לפני כמה שנים, אך עדיין יש בה בית קולנוע פעיל- בקולנוע “תיאטראות אילת” מוקרנים לא רק סרטים רגילים אלא גם סרטי תלת מימד. בבית הקולנוע שלושה אולמות ותוכלו לראות בו סרטים החל מ-10:00 בבוקר ועד חצות.

פינוקים במהלך החופשה- אילת מציעה מתחמי ספא רבים (צילום: andreas160578, רשיון)

דרך נפלאה להרגע במהלך החופשה היא להתפנק באחד ממתחמי הספא הרבים שיש לעיר ולמלונות להציע. אין כמו מסאז’ מרגיע או סאונה חמה כשבחוץ יורד גשם. מתחמי ספא תוכלו למצוא במרבית בתי המלון, ואם אין ספא במלון שלכם תוכלו תמיד לבקר בספא של אחד מהמלונות השכנים – אשר חלקם פתוחים לקהל הרחב גם אם אתם לא אורחים של המלון. במתחמים תוכלו להנות ממגוון טיפולים כולל רפואה משלימה.

מוזיאונים וגלריות באילת

מוזיאונים היא דרך מצוינת להעביר את הזמן בפנים כאשר בחוץ גשום. ריכזנו בעבורכם רשימה של המוזיאונים והגלריות אשר תוכלו לבקר בהן באילת:

  • מוזיאון אילת עירי – המוזיאון מציג את ההיסטוריה של העיר החל מ”אום רשרש” ועד ימינו. במוזיאון תוכלו ללמוד על מפעלי המלח, המים והחשמל שבעיר וכמו כן על הנמל והמצפה התת ימי.
  • מרכז האבן – מרכז לאבני חן בו תוכלו ללמוד על מינרלים גבישים ומאובנים תוך כדי סיור. בסיור יוסבר לכם כיצד כורים אבנים, איך מייצרים יהלומים ועוד. במוזיאון גם אולם תצוגה של תכשיטים ויהלומים- חלקם למכירה, ובו תוכלו לראות אבנים מכל רחבי העולם.
  • גלריית אמני אילת – בגלריה פסלים, ציורים, וצילומים מידי אמני האזור
  • בית פיליפ מוריי – היכל התרבות של אילת ובו תערוכה של אחד מאמני העיר.
  • פוקוס – גלריית אומנות בלובי של מלון הרודס.
  • המוזיאון בביתו של האמן אמיר אלקיים – במקום ישנה גלריה והאמן גם מציע סדנאות פרטיות כבר מזה ארבעה עשורים.

המלצות "הכל על" לביקור באילת בחורף

  • למרות שאילת מתויגת אצל רובנו כעיר שמתאימה בעיקר לחופשה בקיץ, יש בה לא מעט יתרונות דווקא לביקור חורף – בין יתרונות של מחיר החופשה הזול יותר או העובדה שהעיר קצת פחות צפופה ועמוסה.
  • בגלל שתקופה זו עמוסה פחות תוכלו לחכות עם הזמנת המלון לדקה ה-90 וכך לחסוך אפילו יותר על הלינה בעיר.
  • למרות שימי גשם הם דבר נדיר, לא כדאי להיות שאננים ותמיד לבדוק מה מזג האוויר הצפוי לחופשה שלכם, כדי שלא תתפסו לא מוכנים ותהיה לכם תוכנית חלופית מוכנה.
  • החורף הוא זמן נהדר לצאת קצת מהעיר ולגלות את הטבע מסביב. אם אתם חובבי טבע אנו מאוד ממליצים לצאת לפחות למסלול אחד, גם אם קצר. יש מגוון מסלולים ויש מסלולים אשר מתאימים גם למי שאינו מיטיב לכת.