כל מה שמבקרי הר יהורם צריכים לדעת

הר יהורם – תצפיות ומסלולים מדבריים עוצר נשימה. כל המידע שצריך לדעת לפני שמבקרים – למי מומלץ? מתי כדאי לבוא? וטיפים רבים נוספים

מידע כללי על הר יהורם

“””הר יהורם למעשה רכס הרים בעל כמה פסגות הנמצא בשמורת הטבע מסיב אילת בהם מסלולים שונים ומגוונים. הוא מציג נקודות תצפית יוצאות דופן על הנוף המרהיב בצבעיו האדומים, החומים והצהובים. אפילו לפני שתתחילו לטייל, וגם אם תבחרו רק להגיע לתצפית, תוכלו להנות מהנוף בחניון הלילה של הר יהורם. בימים עם ראות טובה ניתן לראות את ירדן, סעודיה, וכמובן את מפרץ אילת. למי שלן בחניון הלילה מומלץ מאוד להתעורר מוקדם על מנת לראות את הנוף המקיף את נקודת תצפית זו מואר באור הזריחה אשר צובע את ההרים ואת המפרץ בצבעים יפייפים.

חניון הר יהורם הינו חניון לילה מוסדר ויש בו מי שתייה ושירותים אקולוגיים, כך שהוא חניון לילה יחסית נוח וידידותי למי שרוצה לחוות חוויה מעט שונה מחווית הלינה במלונת באילת. מחניון הלילה יוצאים כמה מסלולים, חלקם מעגליים וחלקם קווים – כלומר יש לדאוג לרכב בנקודת ההתחלה ורכב נוסף בנקודת הסיום. אחד מהמסלולים היוצאים מחניון הר יהורם הינו המקטע האחרון של שביל ישראל. זהו מקטע לא פשוט אך מקסים. מרבית המסלולים באזור זה הינם מסלולים ארוכים אשר מתאימים למיטיבי לכת, שכן מעבר לאורך המסלול הם כוללים ירידות ועליות תלולות שאינן פשוטות כלל, אבל יובילו אתכם לתצפיות מהן נשקף היופי המהמם של אילת והאזור, כולל מפרץ הים האדום והרי אדום.”””

תצפית מהר יהורם (צילום: Zarmi)תצפית מהר יהורם (צילום: Zarmi, רישיון)

מה רואים ועושים בהר יהורם?

“בסמוך לחניון הלילה ישנה בריכה עונתית אשר במרבית השנה היא יבשה אבל בחורפים גשומים היא מתמלאת מים אחרי השטפונות והופכת לבריכה קטנה וחמודה.

מחניון הלילה של הר יהורם יוצאים שני מסלולים – האחד לכיוון עין ונחל נטפים והשני לכיוון הר שלמה ונחל בת שבע.

תצפית המטכ””ליסטים

במסלול היוצא לכיוון נחל בת שבע תעברו בין השאר בתצפית המטכ””ליסטים – נקודת תצפית על אחת מפסגות הרכס שהוקמה לזכר שני חיילי סיירת מטכ””ל אשר מתו באזור ממכת חום במהלך מסע ניווטים בתחילת שנות התשעים. אחד החיילים היה חובש אשר ניסה להציל את חברו והספיק לחבר אותו לאינפוזיה, אך למרות מאמציו שני החיילים נפטרו. ניתן להגיע לנקודה זו גם מהכיוון של נחל נטפים, אך במידה ונקודת ההתחלה היא חניון יהורם מדובר בסיבוב יחסית גדול.

אוכף השבר

נקודה נוספת הנמצאת במסלול לכיוון נחל בת שבע איך ניתן להגיע אליה גם מכיוון נחל נטפים הינה אוכף השבר. אוכף השבר הינו כינוי למעבר בין שני ההרים – הר יהורם והר שלמה. כל אחד מההרים עשוי מסלע אחר, הר יהורם עשוי מאבן גיר – אבן לבנה בהירה וצעירה יחסית, והר שלמה עשוי אבן גרניט – אבן עתיקה מאוד בצבעים חום אדום כהים. האוכף מהווה את נקודת המעבר בין ההרים ובין הסלעים דבר אשר ניכר לעין גם למי שמפספס את השלט אשר מסביר על מעבר זה. מה שייחודי בנקודה זו מעבר למראה הוא שבמעבר של צעד אחד אנו עושים מעבר בין מליוני מבחינת תהליכים גיאולוגיים בשל הפער בין גילי הסלעים, בערך 500 מליון שנים מפרידים בין הסלעים.

מבט מרחוק על אוכף השבר – ניתן לראות בבירור את ההבדל בין הסלעים (צילום: נעה, cc-by-sa-2.5)

תצפית מפארק הולנד על הר שלמה, ניתן לראות בבירור את השוני בין ההרים (צילום מקור)

נחל בת שבע

נחל בת שבע הינו נחל מאתגר בו מפלים רבים – כשמונה עשרה מפלים! בחלקם ישנם עזרים ממתכת כמו יתדות ומדרגות וחבלים שהותקנו בסלע על מנת להפוך את המעבר בו לבטוח ואפשרי, אך כמובן שעדיין יש לנהוג בזהירות. לחלק מהמפלים ישנם מעקפים אשר מאפשרים לעלות או לרדת מסביב למפל ולא דרכו. זהו מסלול מאתגר יחיסת אבל עם נוף מדברי מקסים.

עין ונחל נטפים

גם במסלול זה ישנם מפלים ומעברים מסובכים אשר הותקנו בהם עזרים על מנת להפוך את המעבר במסלול ליותר נוח ובטוח. במסלול תגיעו למרפסת נטפים – מצוק שטוח המשקיף על נחל נטפים שמהווה נקודה נחמדה מאוד לעצירה לפני הירידה או אחרי העליה במידה והשמש נעימה ואינה חזקה מידי. יש לנהוג במשנה זהירות במרפסת נטפים מאחר וזהו מצוק גובה מאוד ללא מעקות.

עין נטפים הוא למעשה בריכה קטנה שהינה בריכה מעשה ידי אדם ולא טבעית. בזמן השלטון הבריטי בשנות השלושים של המאה הקודמת הבריטים בנו אותה, ולאחר שנים היא שוקמה על ידי בית ספר שדה אילת. הבריכה הקטנה הזו הינה מקור המים של החיות באזור ולכן אסור לשהות בלילה באזור הבריכה. מעבר להמלצה שלא לטייל בשעות החשכה, הדבר יעול למנוע מהחיות את האפשרות לשתות מהמים ולהביא למותם.

הר יהואש

בקרבת הר יהורם ישנה תצפית נוספת שכדאי לבקר בה אם אתם באזור – תצפית הר יואש. כדאי מאוד להגיע לראות את השקיעה מנקודה זו. מנקודה זו ישנה תצפית מרשימה במיוחד בהסתכלות דרומה תוכלו לראות לא רק את אילת ומפרץ אילת, בימים בהם הראות טובה ניתן לראות אפילו עד הרי שמעל נואיבה שבסיני והרי סעודה אשר נמצאים מולם. בנוסף ניתן לראות מתצפית זו כמה מפסגות הרי אילת – הר שלמה, הר יהושפט, הר צפחות ואת נחל גשרון והקניון שיצר אשר מגיע עד למפרץ באזור טאבה.”

תצפית על הר שלמה מהר יהואש (צילום: שלמה)תצפית על הר שלמה מהר יהואש (צילום: שלמה, רישיון)
אל הר יהורם מגיעים מכביש 12, הנסיעה מאילת קצרה ואורכת כרבע שעה בלבד. כדאי לדעת שאין מקומות בהם ניתן לרכוש אוכל ושתיה אחרי שיוצאים מהעיר ועד שמגיעים לחניו, לכן חשוב מאוד להצטייד בכל הציוד הנדרש לכם לפני היציאה מהעיר. ניתן להגיע לתצפית עם רכב גם בלי לעשות מסלול טיול, היא נמצאת רק רבע שעה נסיעה מאילת וחבל לפספס נקודת תצפית כה יפה. ניתן לשלב את ההגעה לנקודת התצפית הזו עם נסיעה לאתרים נוספים הנמצאים לאורך כביש 12 למשל חולות כסוי ומקדש הנמרים.המלצות "הכל על" למבקר בהר יהורם

 • דרך ההגעה המומלצת להר יהורם הינה עם רכב. שימו לב כי במידה ואתם בוחרים לעשות את אחד המסלולים – מרביתם אינם מעגליים ולכן יש לדאוג לרכב גם בנקודת הסיום של המסלול.
 • על מנת להימנע מחשיפה לשמש או הליכה בשעות החשכה, מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות. שימו ל כי הכניסה האחרונה למסלולים היא 9 שעות לפני החשיכה.
 • המסלולים ברכס הרי יהורם אינם מוצלים ומאתגרים ולכן פחות מומלץ להגיע אליו בקיץ ולשהות שעות רבות ומאומצות מתחת לשמש החמה האופיינת לעונה זו.
 • הטיול מתאים למשפחות עם ילדים בגילאי 12 ומעלה בלבד המנוסות בטיולים רגליים, שכן המסלולים מאתגרים ומתאימים למיטיבי לכת.
 • הכניסה לחניון ולמסלולים הינה חינם.
 • למי שבוחר לעשות את אחד המסלולים היוצאים מחניון הר יהואש

  חשוב ללכת רק בשבילים המסומנים (עדיף עם מפת שבילים), להצטייד במספיק מים בכל עונות השנה ולתכנן את הטיול וההגעה למסלול כך שתסיימו מספיק זמן לפני רדת החשיכה. כמו כן תמיד מומלץ להתחיל מסלול עם סוללה מלאה בטלפון הנייד ועם שקית לאיסוף האשפה לשמירה על הסביבה.

 • מידע שימושי על הר יהורם

  • שעות פתיחה: מקום ציבורי פתוח בכל שעה.
  • כתובת: הר יהורם.
  • דרכי הגעה: דרך כביש 12 מהיציאה הדרומית של אילת.

  [wpgmza id="23" cat="5" marker="4101" zoom="15"]