סנט ג’ימיניאנו, איטליה 2024 – המדריך המקיף ביותר בעברית | San Gimignano

כמה מילים על סנט ג’ימיניאנו

סנט ג’ימיניאנו (San Gimignano) היא אחת מהפנינות בעולם התיירות באיטליה. מאז המאה ה19 שמה של העיירה ידוע בכל העולם, והיא נחשבת תחנת חובה לכל מטייל המגיע לאזור טוסקנה. סנט ג’ימיניאנו מרשימה את כל המבקרים בה. המגדלים הגבוהים שמעטרים את הנוף שלה, החומות והמבנים האותנטיים, בתי המגורים, הסמטאות הצרות והכיכרות הציוריות, כל אלו סיפקו לסנט ג’ימיניאנו מוניטין של פנינת ימי הביניים, ובצדק. בסנט ג’ימיניאנו יהיה אפשר ללמוד על ההיסטוריה של האימפריה הרומית, איטליה והנצרות הקתולית, ולבחון מקרוב את האדריכלות הכפרית של המאות ה-13 וה-14. סנט ג’ימיניאנו תמיד מוכנה לקבל את פני תייריה, והיא שופעת נקודות עניין כמו מוזאונים ומבנים מרתקים הפתוחים לקהל הרחב. בסנט ג’ימיניאנו יהיה ניתן גם למצוא מקומות נהדרים להפסקת צהריים או לארוחה טובה, שכן העיירה מלאה במסעדות, בתי קפה וגלידריות מקומיות.

מה עושים בסנט ג'ימיניאנו

סנט ג’ימיניאנו שוכנת בלב טוסקנה, בין פירנצה בצפון וסיינה בדרום, והיא אחת העיירות שלא כדאי לפספס בתכנון הטיול שלכם לאזור. העיירה מוקפת בגבעות ירוקות ומיוערות ובשדות חקלאיים. סנט ג’ימיניאנו היא אחת הדוגמאות היפות והמוכרות בעולם לעיירה שמורה ואותנטית מימי הביניים, ושמה יצא למרחקים בשל כך. המבקר בעיירה יוכל להבחין במגדלים האבן הגבוהים, תוכלו לטייל בין סמטאותיה הקטנות והציוריות שנראות כאילו יצאו מתוך גלויה. מומלץ למבקרים בעיירה לקחת זמן ולשוטט ולהתפעל מרמת השימור של הבתים ומבני הציבור בעיירה, מהאווירה המיוחדת שיש בה. בסאן ג’ימיניאנו כמה כיכרות ידועות, כמו הפיאצה דלה-ציסטרנה (Piazza della Cistern) והפיאצה דואומו (Piazza del Duomo), בהן מגדלים ומבנים גדולים שכדאי לראות בעת ביקורכם.

סמטאותיה של סנט ג'ימיניאנו (צילום: סמטאותיה של סנט ג’ימיניאנו

אוכל, יין וקולינריה בסנט ג’ימיניאנו

מלבד ארכיטקטורת ימי ביניים מדהימה ונופים עוצרי נשימה, סנט ג’ימיניאנו ידועה בתרבות קולינרית עשירה ומטבח מעורר תיאבון. סנט ג’ימיניאנו היא אחת העיירות הטובות ביותר כדי לחוות את המטבח הטוסקני ומציעה מנות מסורתיות ויינות בעלי שם עולמי. בעיירה תוכלו ליהנות ממגוון חוויות אוכל ויין ייחודיות ביניהן סיור ליקוט פטריות כמהין הכולל ארוחת צהריים וכוס יין מקומי (למשל בסיור הזה), ארוחות משובחות בכרמים שונים באזור (למשל באפשרות הזו או בזו), או סיורים וטעימות יין בהם תטעמו מהיינות המובילים של האזור כמו קיאנטי קלאסיקו, סוג של יין אדום המיוצר באזור ונחשב לאחד המפורסמים בעולם (כמו באפשרות הזו או הזו). קיימות גם סדנאות בישול בהם תוכלו ללמוד לבשל מנות טוסקניות מסורתיות (בסדנה הזו או בסדנה הזו). כאן תוכלו לבחור ממגוון הסיורים וחוויות האוכל בסנט ג’ימיניאנו.

הפרא והטבע של סנט ג’ימיניאנו

מבקרים שמחפשים הרפתקאות ימצאו בסנט ג’ימיניאנו מגוון פעילויות באוויר הפתוח שמאפשרות לחקור את האסור הכפרי הטוסקני, עם גבעות, כרמים ומטעי זיתים. מוצעים סיורי רכיבה על סוסים בהם תוכלו ליהנות מהטבע והמרחב של האזור בדרך ייחודית ומהנה (למשל בסיור הזה או בסיור הזה). תוכלו גם לטייל בין הכרמים וליהנות מכוס יין טובה בסיור על אופנעי וספה (כמו בסיור הזה או בסיור הזה). כאן תוכלו לבחור ממגוון הסיורים בטבע של סנט ג’ימיניאנו.

כרם ענבים ומטע זיתים באזור הכפרי של סנט ג'ימיניאנוכרם ענבים ומטע זיתים באזור הכפרי של סנט ג’ימיניאנו

5 אטרקציות ואתרים מרכזיים בסנט ג'ימיניאנו

הפיאצה דלה-ציסטרנה

הפיאצה דלה ציסטרנה (Piazza della Cisterna) היא כיכר גדולה ומוכרת במרכז העיירה. משמעותו המילולית של השם היא “כיכר הבאר”, ומרכזיותה של הכיכר בחיים הציבוריים של סנט ג’ימיניאנו נובעת מהבאר ששוכנת בה ומהיותה מקור מים חשוב לאנשי העיירה. הכיכר ממוקמת בהצטלבות של שני הרחובות הראשיים של העיירה, ומאופיינת בבתים אותנטיים, מגדלים נישאים ובתי קפה ומסעדות.
הפיאצה דלה ציסטרנה סנט ג'ימיניאנו

הפיאצה דלה ציסטרנה, כיכר גדולה הממוקמת במרכז העיירה.

 

הפיאצה דל-דואומו

הפיאצה דל-דואומו (Piazza del Duomo) היא הכיכר המרכזית של סנט ג’ימיניאנו, ומצויה במרחק של כמה עשרות מטרים מהפיאצה דלה-ציסטרנה. הכיכר גדולה ורחבה, וסביבה מגדלים רבים, לרבות מגדלים מפורסמים הכמו הטורה גרוסה (Torre Grosse) והטורה רוגנוסה (Torre Rognosa). בכיכר שלושה מבנים ידועים וחשובים בעיר – הפלאצו דל פודסטה (Palazzo vecchio del Podestà) שהיא מקום מושבו הראשון של ראש העיר,הפלאצו דל פופולו (Palazzo del Popolo) שהוא מקום מושבו החדש של ראש העיר, לאחר שעבר מפלאצו דל פודסטה, וכנסיית הדאומו (Duomo di San Gimignano) שהיא הכנסייה הראשית של העיירה אשר מתפקדת כיום גם כמוזיאון.

הפיאצה דל-דואומו סנט ג'ימיניאנו

הפיאצה דל-דואומו, הכיכר המרכזית של סנט ג’ימיניאנו.

הדואומו

הדואומו (Duomo), שהוא במהותו כנסייה, מתפקד כיום כמוזיאון. המבנה שמור מאוד ואותנטי, ומעוצב בסגנון האדריכלי הרומנסקי. בתוך המבנה ניתן לראות פרסקאות וציורים המכסים את כל הקירות, ומתארים סיפורים מקראיים שונים וסיפורים מהברית החדשה. הפרסקאות מהממים וייחודיים ומכסים את הקירות לחלוטין. בכנסייה ניתן להתרשם גם מהעיטורים האדריכליים השונים ומקפלת סנטה פינה (Cappella di Santa Fina). לפרטים נוספים ניתן לבקר באתר הרשמי של הדואומו.

שעות פתיחה: שני עד שישי 10:00-17:30, שבת 10:00-17:00, ראשון 12:30-19:3. לרכישת כרטיסים לדואומו של סנט ג’ימיניאנו לחצו כאן.

הפלאצו דל פופולו

הפלאצו מתפקד גם הוא כיום כמוזיאון אזרחי, ופתוח לקהל הרחב. בחצר הפתוחה שבמרכז המבנה ניתן לראות פרסקאות ובאר. באולם המרכזי במבנה, המכונה אולם דנטה מכיוון שהמשורר הנודע דנטה אלגיירי התארח בו בשנת 1300, ניתן לראות פרסקאות נוספים ואת מקום מושבם של מועצת העיירה. בגלריה של המבנה ניתן לראות ציורים מקוריים של ציירי אסכולת סיינה. מהמוזיאון מומלץ לעלות למגדל הגבוה בסנט ג’ימיניאנו, ממנו נשקפת תצפית יפה של העיירה ושל הנופים הירוקים של טוסקנה. מידע נוסף נמצא באתר הרשמי של הפלאצו דל פופולו.

שעות פתיחה: כל השבוע 10:00-19:30. כרטיס משולב לפלאזו דל פופולו, על שלל אגפיו וחלקיו השונים, ניתן להשיג כאן

הפלאצו דל פופולו סנט ג'ימיניאנו

הפלאצו דל פופולו, מוזיאון מרתק הפתוח לקהל הרחב.

רוקה די מונטסטפולי

רוקה די מונטסטפולי (Rocca di Montestaffoli) הוא מבצר מהמאה ה-14 השוכן בקרבה למרכז העיירה. מראו של המבצר אותנטי והוא לא משוחזר, אך מדגים בצורה טובה את הבנייה הצבאית עתיקה בעיירה. בתוך המבצר חלל גדול המלא בצמחייה ודשא, המתאים מאוד לפיקניק או מנוחה קצרה מהשיטוטים בעיירה. למידע נוסף ניתן לבקר באתר הרשמי של טירות טוסקנה.

שעות פתיחה: כל השבוע 10:00-19:00.

רוקה די מונטסטפולי סנט ג'ימיניאנו

רוקה די מונטסטפולי, מבצר מרתק מהמאה ה14 (צילום: sailko, רישיון)
לינה בסנט ג'ימיניאנו

בסנט ג’ימינאנו יש מגוון אופציות לינה, החל מבתי מלון וכלה בדירות נופש מרווחות. מבקרים בעיירה בוחרים להישאר ללון בה לפחות לילה אחד על מנת לחוות אותה במלואה ולא להיסחב בסוף יום ארוך למקום לינה מרוחק, ובכלזאת אחת הדילמות הגדולות של המבקרים באזור היא להישאר ללון בסנט ג’ימיניאנו או בסיינה. סנט ג’ימינאנו נחשבת לאחד היעדים התיירותיים העמוסים במחוז טוסקנה, ודווקא בערב יש הזדמנות להנות מרגיעה חלקית בה, לעומת זאת למי שמחפש להתרחק מהמהומה מומלץ לחפש לינה בסיינה, שאמנם תיירותית ומפורסמת לא פחות, אך יותר גדולה מסנט ג’ימיניאנו ויותר קל למצוא בה פינות של שקט.

למחפשים לישון בתוך סנט ג’ימיניאנו תוכלו למצוא בעיקר דירות נופש, כמו למשל Casina di Elena – Deluxe Romantic Apartment San Gimignano או IL PRUNELLO – una casa tra le Torri שלשתיהן יש מיקום מצוין יחד עם שירותי אינטרנט, מטבח מאובזר ונוף עירוני עוצר נשימה. אבל למי שמחפש לקחת לילה בבית מלון מפנק, לרוב תמצאו אותם יותר בשוליים או מחוץ לסנט ג’ימיניאנו, ובד”כ תוכלו למצוא בהן מסעדות ובריכת שחיה בעונה. מאוד מומלץ לזוגות בחופשה רומנטית או למי שמחפש אירוח ברמה גבוהה, למשל Hotel Sovestroלאופציות לינה נוספות והזמנת מקומות מראש לחצו כאן

 

השכרת רכב בסנט ג'ימיניאנו

מרבית התיירים אשר מגיעים לסנט ג’ימיניאנו בוחרים לשכור רכב באחת מהערים הגדולות בטוסקנה, ומגיעים לסנט ג’ימיניאנו כחלק מטיול רחב יותר במחוז טוסקנה ולעיתים גם אומבריה השכנה. יש מגוון יתרונות לשכור רכב בטיול בשטח רחב ידיים כמו במחוז טוסקנה, בין היתר הנוחות וחופש התנועה בהגעה בין עיירה לעיירה. טוסקנה ידועה בריבוי העיירות שבה אל מול מיעוט התחבורה הציבורית, כך שזה לא בלתי אפשרי לטייל בטוסקנה ברכבת ובאוטובוסים, אך למי שמעוניין לחסוך זמן יקר בטיול וכאבי ראש, השכרת רכב היא אופציה מומלצת בחום עבורו. מבין האפשרויות הפופולאריות ביותר להשכרת רכב לרוב מבקרים בוחרים לקחת רכב בעיר פירנצה, ואף חלקם מהתיירים בוחר לשכור רכב ברומא ולהצפין משם אל טוסקנה. מאחר וישנו ביקוש רב לרכבים שכורים מומלץ מאוד להזמין רכבים מראש, במיוחד אם מדובר בהשכרת רכב בשיא עונת התיירות או במידה ואתם מחפשים רכב של יותר מ-5 מקומות, ג’יפים או ואנים. למי שחושש מההתחייבות כדאי להזמין בקישור הזה, בו תוכלו לבטל את הרכב גם לאחר ביצוע ההזמנה. למי שמעוניין להוזיל את עלות ההשכרה כדאי להזמין בקישור הזה עם הנחה בלעדית לגולשי הכל על וכך לחסוך באחת ההוצאות המשמעותיות בחופשה.

עוד מידע על השכרת רכב בטוסקנה תוכלו למצוא כאן, ועוד מידע על השכרת רכב באיטליה בכללותה תוכלו לקרוא כאן

איך מגיעים לסנט ג'ימיניאנו?

לסנט ג’ימיאנו אין נמל תעופה או טיסות ישירות. העיר הגדולה הקרובה ביותר לסנט ג’ימיניאנו היא פירנצה. לפירנצה אין טיסות ישירות מישראל, אך ניתן להגיע אליה בטיסת המשך מרומא. תוכלו להזמין טיסות וחבילות בקישור הזה.
בנוסף, ניתן להגיע לסנט ג’ימיניאנו דרך רומא, אליה ישנן טיסות ישירות רבות לפירנצה.
מפירנצה ומרומא אפשר להגיע לסנט ג’ימינאנו ברכב שכור. ניתן להזמין רכב בקישור הזה עם ביטול בחינם או בקישור הזה עם הנחה בלעדית. לא מומלץ להגיע לסנט ג’ימיניאנו בתחבורה ציבורית, שכן בעיר אין תחנת רכבת, ואין אוטובוסים מרומא שמגיעים לעיירה עצמה.

מזג האוויר בסנט ג'ימיניאנו

סנט גימיניאנו נמצאת במרכז איטליה במרחק של כמה עשרות קילומטרים מהים והאקלים בה הוא ים תיכוני. חודשי הקיץ בסנט ג’ימיניאנו חמים ושמשיים, והטמפרטורה נעה בין 16 ל32 מעלות צלסיוס, בעוד שחודשי החורף הם מתונים. כמות המשקעים בסנט ג’ימיניאנו היא בינונית, כאשר בחודשי החורף ישנם בין 8 ל10 ימי גשם בחודש, ובחודשי הקיץ בין 4 ל6. מספר ימי השמש בסנט ג’ימיניאנו הוא גבוה מאוד בקיץ, ונמוך יחסית בחורף. בסך הכל האקלים בסנט ג’ימיניאנו הוא יחסית דומה לאקלים הישראלי, מלבד שחם קצת פחות ויורד מעט יותר גשם. לכן, יש להתכונן בקיץ לאפשרות סבירה של ירידת גשם.

פירוש השם סנט ג'ימיניאנו וחשיבותה ההיסטורית של העיר

ההתיישבות הראשונה בשטחה של העיירה היא מהמאה השלישית לפני הספירה, התיישבות אשר מיוחסת לתרבות האטרוסקית. בתקופה האטרוסקית העיירה תפקדה כאתר קדוש. לפי היסטוריונים רומאיים, ההתיישבות הרומית באתר החלה על ידי שני אחים שברחו מרומא בעקבות אי יציבות פוליטית ששררה בה. האחים הגיעו לעמק בו שוכנת כיום העיירה והקימו בו שני מבצרים גדולים, הנשאו את שמותיהם – מוצ’ו וסילביה. באמצע המאה החמישית שמו של המבצר סילביה שונה לסנט ג’ימיניאנו (San Gimignano) בעקבות הצלתו על ידי ג’ימיניאנוס מאימתו של אטילה ההוני. במהלך המאות השישית והשביעית התפתחה העיירה סביב המבצר. בימי הביניים המוקדמים חשיבותה של סנט ג’ימיניאנו לא הייתה גבוהה, ובמאה העשירית לספירה היא הייתה חסרת עצמאות וכפופה לבישוף של העיר וולטרה. במאות ה-11 עד ה-13, חשיבותה של סנט ג’ימיניאנו עלתה בעקבות קרבתה לויה פרנסיג’נה– הדרך הצלבנית מצרפת וצפון איטליה לרומא. בסוף המאה ה12 הפכה סנט ג’ימיניאנו לעצמאית. סכסוכי משפחות מקומיות גרמו לתחרות בניית מגדלים בעיר, שהופסקה לאחר שנבנו כ70 מגדלים שונים, שחלקם התשמרו ונראים למרחקים גם היום. העיר מימי הבניים השתמרה בצורה יוצאת מן הכלל, ובמאה ה19 הפופולאריות של סנט ג’ימיניאנו החלה להתעצם, כתוצאה מהמראה העתיק והאותנטי שלה. כיום סנט ג’ימיניאנו ידועה בכל העולם, היא אחת מפנינות התיירות של איטליה ומהווה ביקור חובה לכל המטיילים באזור טוסקנה.

סרטון על סנט ג’מיניאנו
המלצות "הכל על" למבקרים בסנט ג'ימיניאנו

  • מומלץ מאוד לשלב את הביקור בסנט ג’ימיניאנו עם ביקור בטוסקנה, בפירנצה או ברומא. רבים מגיעים לסנט ג’ימיניאנו כחלק מטיול בין רומא לפירנצה העובר בטוסקנה, וזהו מסלול מומלץ מאוד.
  • סנט ג’ימיניאנו היא ביתה של הגלידרייה דונדולי (Gelateria Dondoli), שנבחרה מספר פעמים בתחרות רשמית לגלידריה הטובה בעולם. מומלץ מאוד לבקר בגלידריה ולטעום את הטעמים הייחודיים והמופלאים בה, ובמיוחד את הלימון. הכתובת של הגלידריה: Piazza Della Cisterna 4, 53037 San Gimignano.
  • בסאן ג’ימינאנו כמה פסטיבלים לאורך השנה, למתכננים ביקור כדאי לבדוק אם יש אירועים מעניינים ולנסות להסתנכרן איתם, כאשר הידוע שבהם הוא פסטיבל ימי הביניים (Ferie delle Messi) שנערך בסוף השבוע השלישי של יוני. בפסטיבל מתבצעים שחזורים של סגנון הלבוש והחיים בעיירה בימי הביניים, ונערכת תהלוכה נושאית ומיוחדת. שווה מאוד לבקר בעיר במהלך הפסטיבל.
  • מלבד האתרים המרכזיים והמוכרים בעיירה, ישנן פינות חמד רבות לאורכה ולרוחבה. מומלץ מאוד לסייר בעיירה באופן עצמאי ולראות את הפינות האותנטיות ופחות תיירותיות של סנט ג’ימיניאנו. בנוסף, ניתן להשתתף בסיור מודרך בעיירה. קיים שפע רב של סיורים מודרכים המוצעים לתיירים בסן ג’ימיניאנו, לאופציות והזמנת סיורים מראש לחצו כאן.

שאלות נפוצות על סנט ג'ימיניאנו

ביקור בסנט ג'ימיניאנו מומלץ לחובבי המראות והכפרים של אירופה הציורית הקלאסית ולחובבי אדריכלות והיסטוריה של ימי הביניים. בנוסף, סנט ג'ימיניאנו כל כך יפה וייחודית, שהביקור בה מומלץ לכולם - לזוגות המחפשים יעד ציורי לחופשה רומנטית, למשפחות עם ילדים ולמטיילים בגיל השלישי המחפשים טיול יום קליל ומעניין.

התקופה המומלצת ביותר לביקור בסנט ג'ימיניאנו היא בעונות המעבר, באביב ובסתיו. בעונות אלו מזג האוויר נעים ונוח, ולא חם מדי והטבע של טוסקנה בשיאו. בסנט ג'ימיניאנו הקטנה מבקרים כ3 מיליון תיירים בכל שנה. העיירה מתוירת לכל אורך השנה, אך כמות התיירים גבוהה באופן משמעותי בקיץ, וקטנה באופן יחסי בחורף ובעונות המעבר. לכן, טיול בעיירה בעונות המעבר מומלץ במיוחד לאלו שרוצים להימנע מהיתקלות בעומס גבוה מאוד של תיירים.

בביקור בסנט ג'ימיניאנו מומלץ להשקיע יום אחד. העיירה אמנם מהממת ביופיה ומעניינת מאוד, אך היא קטנה, אין בה אטרקציות מרובות והמלונות בה מועטים, ולכן טיול יום בה, משעות הבוקר עד שעות הערב, יהיה מספק ביותר.