1. עמוד הבית
 2. »
 3. איטליה 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. מילאנו 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית

מילאנו 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית

המדריך המקוצר למילאנו

מילאנו, בירת האופנה של איטליה, היא עיר המשלבת בצורה מדהימה את ההיסטוריה העשירה שלה לצד מודרניות ויוקרה. מילאנו ידועה בתעשיית האופנה והעיצוב המשגשגת שלה ומושכת אליה חובבי אופנה ואנשי מקצוע מהתעשייה מרחבי העולם. אך מילאנו מציעה הרבה מעבר לכך, העיר מתהדרת במספר אתרים ארכיאולוגיים ותרבותיים מדהימים כמו הדואומו של מילאנו (מומלץ מאוד להזמין כרטיסי דילוג על התור מראש בגלל הביקוש הגבוה, אפשר לעשות זאת כאן עם הנחה – קוד HAKO5), כנסיית סנטה מריה דלה גרציה שבה תלוי הציור ״הסעודה האחרונה״ של דה וינצ’י (כדי לראות את הציור יש להזמין סיור מודרך מראש, להזמנת סיורים עם אפשרות ביטול – חובה להזמין מראש) וטירת ספורצסקו העתיקה (להזמנת כרטיסי דילוג על התור עם הנחה).

מבט על מילאןמבט על מילאנו – היסטוריה לצד מודרניות

מילאנו היא גם מרכז לאמנות ותרבות, עם מוזיאונים ברמה עולמית כמו פינקוטקה די בררה (להזמנת סיורים בגלריה הנחשבת עם אפשרות ביטול) והמוזיאון הלאומי למדע וטכנולוגיה לאונרדו דה וינצ’י (להזמנת כרטיסי דילוג על התור עם הנחה). ביקור במילאנו לא יהיה שלם בלי טעימה מהמטבח המקומי המצוין אותו אפשר לחוות באחד מסיורי האוכל הרבים או בסדנאות האוכל המומלצות (ראו מגוון אפשרויות כאן עם אפשרות ביטול ואת האפשרויות פה). חלק מהתיירים יצאו גם לטיול יום באגם קומו המרהיב (לפרטים והזמנה – חובה להזמין מראש) – טיולים אלו יקחו אתכם למקומות היפים באגם וגם יחסכו לכם את ההתעסקות הלוגיסטית שבהגעה עצמאית.

פינקוטקה די בררהגלריית פינקוטקה די בררה, לאתר זה כמו גם לאתרים וסיורים אחרים במילאנו כדאי להבטיח מקום מראש (להזמנה עם 5% הנחה | להזמנה עם אפשרות ביטול)

רוב התיירים שיגיעו לבקר באתרים המרכזיים של מילאנו יעדיפו לקחת מלון באזור העיר העתיקה סמוך לדואמו ובקרבה לבתי קפה, ברים ומסעדות. באזור זה מלונות מומלצים רבים כמו: מלון ארבעה כוכבים ODSweet Duomo Milano Hotel, מלון הדירות Imperiale Suites Milano ומקום האירוח Milan Royal Suites – Centro. בנוסף אפשר לראות בקישור זה מלונות רבים במרכז מילאנו עם אפשרות ביטול – שימו לב שהביקוש למלונות באזור גבוה ולכן מומלץ להזמין מקום מראש. תיירים שירצו מקום לינה זול יותר יחפשו מלונות מחוץ למרכז העיר העתיקה, לדוגמה ברובע נאבילי במלונות כמו מלון ארבעה כוכבים Savona 18 Suites ומקום האירוח Aria di Casa – Navigli Darsena (ראו מלונות נוספים ברובע נאבילי עם אפשרות ביטול), למידע נוסף ראו את העמוד מלונות במילאנו. גם לאזורים שמחוץ למרכז מילאנו אנו ממליצים להזמין מקום מראש, במיוחד בקיץ.

דואמו של מילאנוהלינה במרכז מילאנו היא פופולרית מאוד, כדאי להזמין מקום לינה זמן רב מראש (למגוון אפשרויות לינה עם אפשרות לביטול)

חלק אחר של תיירים יגיעו למילאנו ל1-3 לילות ואז יצאו ממילאנו לטיול ארוך יותר בחלק המדהים של צפון איטליה, בעיקר באגם קומו אך גם באגם גארדה, אגם מג’ורה ובדולומיטים. אנו ממליצים למי שמתכנן לשכור רכב במילאנו ולצאת איתו לטיול מתגלגל, להזמין את הרכב זמן רב מראש בעיקר בקיץ בגלל הביקוש הגבוה לרכבים באיטליה. אפשר לבצע הזמנה לרכב במילאנו כאן עם 10% הנחה או בקישור זה עם אפשרות ביטול, אפשרות טובה שתתאים לאלו החוששים מהתחייבות. כדאי לדעת שהכבישים בצפון איטליה נוחים ומתוחזקים היטב. עם זאת, אנו לא ממליצים להתנייד עם רכב במילאנו עצמה – יש פקקים, בעיות חנייה ואזורים שאסורים לכניסת רכבים (מסומנים כ-ZTL) ועלולים לגרום לקנסות. למידע נוסף אנו ממליצים להיכנס לעמוד המקיף השכרת רכב במילאנו.

אפשרות נוספת היא להגיע לאגם קומו בתחבורה ציבורית – יש תחבורה ציבורית יחסית נוחה לעיירה קומו (אך פחות נוחה לשאר העיירות). את הכרטיסים לתחבורה הציבורית כדאי להזמין מראש על מנת לזכות במחירי כרטיסים נוחים ולהבטיח ישיבה משותפת (לפרטים והזמנת כרטיסים ממילאנו לקומו).

יציאה ממילאנו לאגם קומואגם קומו, אחד מהיעדים המבוקשים אליהם יוצאים תיירים רבים ממילאנו

מרבית הישראלים יגיעו אל אחד משדות התעופה של מילאנו בטיסה ישירה מישראל שאורכת כ04:15 שעות (להזמנת טיסות למילאנו במחירים ללא תחרות). משדות התעופה ניתן להגיע לעיר בהסעה משותפת או פרטית (לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול). יש שיגיעו למילאנו עם רכב שכור או בתחבורה ציבורית במיוחד כאלו המטיילים כבר בערים אחרות בצפון איטליה. בהקשר זה כדאי לדעת שתחנת הרכבת המרכזית של מילאנו (Milano Centrale) מקשרת את העיר עם שאר הערים באיטליה באמצעות רכבות מהירות. אנו ממליצים להזמין כרטיסים לתחבורה ציבורית מראש על מנת להבטיח מחיר טוב וישיבה ביחד במהלך הנסיעה, להשוואת מחירים והזמנת כרטיסי נסיעה בתחבורה ציבורית למילאנו לחצו כאן.

עדכונים חשובים ליולי 2024

כמות התיירים בעיר בשיאה עם הכניסה לחופשת הקיץ, ולאטרקציות המבוקשות ביותר, בעיקר לכנסיית סנטה מריה דלה גרציה – שם נמצאת הסעודה האחרונה של דה וינצ’י מומלץ מאוד לשריין מקום מראש (אנו ממליצים בחום להזמין כרטיסים מראש לסיורים המודרכים המאפשרים כניסה, למשל אחד ממגוון הסיורים באתר הזה המאפשר ביטול בחינם). באותו הקשר אנו ממליצים למי שמחפש מקום במסעדות מבוקשות, להזמין שולחן במיוחד לסופי השבוע.הסעודה האחרונה וסנטה מריה דלה גרציה

מי שרוצה לראות את הסעודה האחרונה צריך להזמין סיור מראש (אפשר לעשות זאת בקישור הזה)

למעוניינים בהשכרת רכב במילאנו, כדאי לדעת שגם הביקוש לרכבים גבוה מאוד, ולכן מומלץ להזמין רכב מראש. למי שמחפש רכבים עם גיר אוטומטי, רכבים גדולים, ג’יפים וכדומה – רצוי להזמין כמה שיותר מוקדם את הרכב. כדי לשמור על גמישות ואפשרות לביטול ושינוי לאור המצב – אפשר למצוא פה מגוון רכבים עם אפשרות ביטול חינםואפשר מפה ממגוון רכבים עם הנחה בלעדית לגולשי הכל על. מומלץ לקרוא עוד בנושא השכרת הרכב בעמודים הבאים: השכרת רכב במילאנו, השכרת רכב באיטליה.

לינה במילאנו בחודשים הקרובים

עם העליה בכמות התיירים בעיר גם הביקוש למקומות הלינה במילאנו בשיאו. מרבית המבקרים שיגיעו לעיר בחודש יולי כבר שריינו מקום לינה ולכן אם עוד לא עשיתם מומלץ להזמין מקום לינה בהקדם . למחפשים מקום ליותר מארבעה אנשים כדאי בכל מקרה להזמין מקום לפחות שבועיים מראש, לאור המצב וחוסר הוודאות אנו ממליצים אפילו יותר מהרגיל להזמין מקומות עם ביטול בחינם כדי לשמור לכם את האופציה לשינוי וביטול. לחצו כאן למגוון אפשרויות לינה עם אפשרות ביטול | לחצו כאן למגוון מבצעים ייחודיים ללינה במילאנו.

מומלץ לקרוא עוד בנושא תחת: מלונות מומלצים במילאנודירות מומלצות במילאנולינה מומלצת למשפחות במילאנו ומלונות זולים במילאנו.

רחובות סביב הדואמו מילאנו

למי שרוצה ללון ליד הדואמו מומלץ מאוד להזמין מקום לינה אפילו כמה שבועות מראש (אפשר לעשות זאת בקישור הזה עם אפשרות ביטול)

חגים ואירועים חשובים

 • אירועי ספורט והופעות במילאנו

משחקי הליגה האיטלקית בכדורגל הסתיימו בחודש מאי אך עונת הופעות המוסיקה בשיאה כאשר האמנית הגדולה ביותר שתופיע בעיר בחודש יולי היא טיילור סוויפט שתקיים שתי הופעות בעיר במהלך החודש (להזמנת כרטיסים להופעה של טיילור סוויפט במילאנו לחצו כאן)

תוכלו לראות בעמוד לוח אירועים, הופעות ומשחקי כדורגל במילאנו את כלל המשחקים והאירועים בעיר לחודשים הקרובים.

שלושת העמודים הנקראים ביותר באתר על מילאנו בחודש האחרון

רוצים להכיר את מילאנו בדרך כיפית ומעניינת?
הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא סיור עם מדריך צמוד דובר עברית שילווה אתכם בסיור היכרות עם בירת האופנה של אירופה או בסיור קולינרי עם מדריך דובר עברית בו תוכלו ללמוד על המטבח איטלקי וחשוב מכך – לטעום מגוון מנות אופייניות לצפון איטליה. תוכלו להבטיח את מקומכם בסיורים המבוקשים כאן.

שאלות נפוצות של המתכננים טיול במילאנו

במילאנו אתרים ואטרקציות פופולריים רבים, כאשר המרכזיים ביותר הם:

מומלץ מאוד לראות מה יש עוד במילאנו בעמודים המקיפים הבאים שלנו: 

יש מספר אתרים במילאנו שכדאי מאוד להזמין אליהם כרטיסים מראש כדי להבטיח מקום, לחסוך תור מיותר להזמנת הכרטיסים ואף לדלג על התור בכניסה. לרוב הצורך בהזמנה מראש מומלץ לאתרים:

מיקומה הגיאוגרפי המצוין של מילאנו שנמצאת במרכז של צפון איטליה, מאפשר למגיעים אליה לצאת לטיולי יום רבים לדוגמה ל: 

ראו אפשרויות נוספות כאן עם אפשרות לביטול.

מילאנו מתאימה מאוד לתיירים דתיים ושומרי מסורת. במילאנו יש בתי כנסת רבים, בתי חב"ד, שפע מסעדות כשרות, חנויות כשרות, קייטרינג כשר, וגם מספר אפשרויות לארוחות שבת כשרות. מרבית המקומות הכשרים ובתי הכנסת נמצאים ברחוב Via Luigi Soderini, מה שהופך אותו למומלץ מאוד ללינה. אזור נוסף שיעניין את התיירים שומרי המסורת הוא האזור סביב בית הכנסת הגדול אשר צמוד למרכז הקהילתי היהודי של מילאנו וקרוב גם לעיר העתיקה של מילאנו.

מומלץ מאוד להיכנס לעמודים מילאנו לדתיים ושומרי מסורת ומלונות במילאנו לדתיים ושומרי מסורת.

מילאנו היא בדרך כלל לא היעד הראשון שמשפחות עם ילדים יבחרו בו מכיוון שהיא ידועה יותר בתור עיר תרבות ואופנה, אך למרות זאת יש משפחות רבות שבוחרות לעשות בה חופשה משפחתית בזכות מספר אתרים ואטרקציות שיתאימו גם לילדים. בין האתרים הרבים תמצאו את מוזיאון המדע והטכנולוגיה לאונרדו דה וינצ’י ואת מוזיאון לאונרדו 3 המעולים לילדים סקרנים. באזור מילאנו נמצא אחד הפארקים האהובים ביותר באיטליה - לאולנדיה, בנוסף ישנם גם לא מעט פארקי מים נחמדים כמו אקווה וורלד, אקווטיקה פארק ואונדלנד. אל תפספסו גם סיבוב באתרי העיר עם אוטובוס התיירים של מילאנו. אם ילדיכם חובבי כדורגל הם ייהנו מאצטדיון סן סירו, האצטדיון של קבוצות הכדורגל המעולות AC מילאן ואינטר מילאנו ובעיקר מהאווירה של משחק כדורגל. בנוסף, מילאנו היא יעד מצוין עבור משפחות ליציאה ממנה לטיולי כוכב, לדוגמה לאגם קומו ולאגם גארדה.

מילאנו היא עיר יפה, רומנטית ומהנה ולכן מתאימה מאוד לחופשה זוגית. חלק מאתרי החובה בעיר הם גם אתרים רומנטיים שכדאי לבקר בהם בזמן חופשה זוגית כמו כיכר הדואומו המרכזית וגלרית ויטוריו עמנואל היוקרתית. כמו כן ניתן לראות הופעה בתיאטרון הסקאלה המרשים, לטייל ולעשות פיקניק בפארק סמפיונה המקסים ואף לראות יחד משחק כדורגל באצטדיון סן סירו. מעבר לכך ניתן לצאת לטיולי יום מחוץ לעיר, ליעדים שיכולים להיות רומנטיים במיוחד כמו ונציה, העיר הרומנטית ביותר באיטליה, צ’ינקווה טרה (ובייחוד שביל האוהבים Via dell’ Amore בשמורת הטבע צ’ינקווה טרה) ועוד.

למידע על מלונות מומלצים המתאימים לזוגות כנסו לעמוד מלונות לחופשה רומנטית במיאלנו.

באזור מילאנו ישנם 3 שדות תעופה אך רק אל שניים מהם ניתן להגיע בטיסה ישירה מישראל- השדה הגדול מבניהם הוא מלפנסה והשני הוא ברגמו. משך הנסיעה משדות התעופה אל מרכז העיר הוא דומה, בין 45 דקות לשעת נסיעה. ניתן להגיע משדות התעופה אל העיר ברכבות, אוטובוסים או במוניות כאשר ממלפנסה מומלץ יותר להגיע ברכבת ואילו מברגמו מומלץ יותר להגיע לעיר באוטובוסים.

תוכלו לקרוא מידע נוסף על שדה התעופה ועל אפשרויות ההגעה לעיר בעמוד שדות התעופה במילאנו

כן, מילאנו פעילה בימי ראשון. אמנם יש לא מעט חנויות סגורות אך החנויות בעיר העתיקה באזור כיכר דואומו פתוחות ועובדות כרגיל. כמו כן, חלק גדול מהמוזיאונים שבעיר ממשיכים להיות פתוחים בימי ראשון. לעומת זאת, דווקא בימי שני יש מספר מוזיאונים סגורים ולכן בכל מקרה כדאי לוודא מראש את ימי הפתיחה ושעות הפעילות של האתרים שברצונכם לבקר.

מלונות חמישה כוכבים מומלצים במילאנו ללינה מפנקת ויוקרתית:

מלונות ארבעה כוכבים מומלצים במילאנו ללינה ברמה גבוהה:

מלונות שלושה כוכבים מומלצים במילאנו ללינה פונקציונאלית:

דירות אירוח מומלצות במילאנו:

לסוגי תיירים שונים יש צרכים שונים ממקום הלינה שלהם ולכן הכנו עבורכם את העמודים מלונות לפי אזורים ואתרים במילאנו ומלונות במילאנו לפי סוגי תיירים, בהם תמצאו עמודים על לינה זולה במילאנומלונות עם חניה במילאנומלונות למשפחות במילאנו ומלונות לדתיים ושומרי מסורת במילאנו.

מה עושים במילאנו?

לב ליבה של מילאנו והאזור המרכזי ביותר בעיר הוא העיר העתיקה של מילאנו. בעיר העתיקה תמצאו תמיד תיירים רבים המתרשמים מהפסלים באזור, מהמסעדות, ממופעי הרחוב ומהאתרים הרבים שבאזור זה שיש למילאנו להציע. את הסיור בעיר יתחילו רוב התיירים בכיכר הדואומו, הכיכר המרכזית של מילאנו וכן המרכז האומנותי, התרבותי והחברתי של מילאנו. האתר המרכזי באזור זה היא קתדרלת מילאנו הנמצאת בראש הכיכר ומהווה את הכנסייה הגדולה ביותר באיטליה ואת אחת הקתדרלות הגותיות הגדולות ביותר בעולם. אל תפספסו עלייה לגג הקתדרלה ואת הנוף מדהים על העיר הנשקף ממנה. באזור הכיכר תמצאו גם את גלרית ויטוריו עמנואל, מרכז קניות עתיק ויוקרתי ואת מוזיאון נווצ׳נטו, מוזיאון אמנות חשוב ביותר של המאה ה-20 ורק אחד מתוך מוזיאונים רבים במילאנו.

כיכר הדואמו מילאנו

קתדרלת מילאנו, האתר הבולט בכיכר דואומו המרכזית

סמוך לכיכר הדואמו נמצא תיאטרון הסקאלה, אחד מבתי האופרה ותיאטרון הבלט המפורסמים ביותר בעולם. בתיאטרון הסקאלה מתקיימות הופעות בינלאומיות של הזמרים הטובים בעולם (אם ברצונכם לראות הופעה בתיאטרון כדאי לבדוק אם מתקיימת הופעה בזמן שהותכם בעיר בעמוד לוח ההופעות במילאנו). לא רחוק מהתיאטרון תמצאו את פינקוטקה די בררה, אחת מגלריות האמנות הנחשבות בעולם בה נמצא אחד מהאוספים האומנותיים החשובים ביותר של איטליה ואוסף ציורים איטלקיים של ציירים מפורסמים כמו רפאל, מנטניה, קאראווג’ו פרנצ’סקו ועוד.

לה סקאלהתיאטרון הסקאלה – מרכז התרבות של מילאנו

לא רחוק מהגלריה תמצאו אתרים מעניינים נוספים כמו קסטלו ספורצסקו, מצודה עתיקה ועצומה בה יש 38 מוזיאונים מהחשובים באיטליה, הכוללים אוספים  של אמנות (כולל עבודות של מיכלאנג’לו), כלי נגינה, רהיטים עתיקים ועוד. גם אם לא תספיקו להיכנס למוזיאונים שבמצודה כדאי מאוד להגיע לאזור, להתרשם מן המצודה היפה ומהגנים המדהימים סביבה שהם חלק מפארק סמפיונה, הפארק הגדול ביותר בעיר. הפארק הוא אחד מהפארקים האהובים ביותר על תיירים ומקומיים שנהנים מאזורי ספורט, שטחים ירוקים, אגמים ומזרקות. באזור זה נמצאת גם כנסיית סנטה מריה דלה גרציה שמושכת תיירים רבים בזכות ציור מפורסם שתלוי על אחד מהקירות- ״הסעודה האחרונה״ של לאונרדו דה וינצ’י.

מצודת ספורצסקו
מבט על מצודת ספורצסקו מפארק סמפיונה הנפלא
מילאנו מלאה בגלריות, מרכזי תרבות, אתרי מורשת ונקודות ציון אין ספור. בקרו בעמוד המפורט שלנו מילאנו מידע כללי ואתרים מרכזיים – סקירות מומחים כדי לתכנן את ביקורכם בעיר.

טיולי יום ממילאנו

תיירים רבים המגיעים למילאנו בוחרים לצאת לטיול יומי מחוץ לעיר, בין אם באמצעות רכב שכור ובין אם באמצעות תחבורה ציבורית (ניתן להגיע באמצעות מערך האוטובוסים והרכבות המצוין של איטליה אל חלק מהיעדים שמחוץ לעיר). מיקומה הגיאוגרפי של מילאנו שנמצאת במרכז של צפון איטליה, מאפשר למגיעים אליה לצאת לטיולי יום רבים באזורים שונים ולהנות מטבע, נופים ומקומות מדהימים. כמובן שאל כל היעדים ניתן לצאת גם לטיול ארוך יותר של מספר ימים, תלוי בכמה זמן יש לכם ואילו מקומות תרצו לראות.

טיול יום לאגם קומו והעיירות סביבות

אחד הטיולים המומלצים הוא לאזור שמצפון למילאנו לאגם קומו ולעיירות החוף המדהימות סביבו כמו קומו, בלאג’יו, ורנה וברונטה, עיירות שנראה שהזמן עצר בהן מלכת. לכל עיירה ייחודיות משלה ומגוון בילויים סביבה, החל מטיולים רגליים בטיילות השונות, ספורט ימי והפלגות, תצפיות יפות ועד לביקורים באתרים עתיקים ובמבנים מרשימים. טיול נוסף שניתן לעשות מצפון למילאנו הוא לאגם מג’ורה, האגם השני בגודלו באיטליה. באזור האגם עוצר הנשימה תראו גנים בוטניים, שטחים ירוקים ופרחים מרהיבים, כפרי דייגים מקסימים והכל על רקע נופים יפים אל הרי האלפים המושלגים.

אתם מחפשים אופציה נוחה של טיול יום לאגם קומו ולעיירה בלאג’יו הכולל הסעה ממילאנו וחזרה, מדריך מקומי ושייט בבלאג’יו עם אופציה לביטול בחינם אנו ממליצים לבדוק את האופציה הזו, או את האופציה הזו הכוללת גם דילוג על התור בכניסה לשייט בבלאג’יו.

אופציה מומלצת נוספת היא טיול יום לאגם קומו, בלאג’יו וורנה הכולל שייט בשלושת המקומות והעברות מסודרות. תוכלו לבדוק אופציה זו עם אפשרות ביטול בחינם בקישור הזה.

טיול באגם קומואגם קומו המדהים והעיירות סביבו הן אופציה מצוינת ליום טיול מחוץ למילאנו

אפשרות נוספת היא לצאת לאזור שמדרום למילאנו לדוגמה לגנואה, בירת הריביירה האיטלקית או לצ’ינקווה טרה, אחד מהיעדים המובילים באיטליה. בצ’ינקווה טרה תמצאו חמישה כפרים קטנים ומדהימים ששוכנים במורדות ובמצוקי ההרים, כפרים אלו הוכרזו כאתרי מורשת עולמיים של אונסק”ו בזכות יופיים הציורי. האתר שמחבר את כל הכפרים הוא שמורת הטבע צ’ינקווה טרה ובשמורה זו ניתן לבחור לעשות מסלול הליכה (בדרגות קושי שונות) מלווה בנופים לא שגרתיים.

סיור יום מומלץ לצ’ינקווה טרה הכולל הדרכה ושייט בין העיירות עם אופציה לביטול בחינם תוכלו לבדוק בקישור הזה.

אם אם מעוניינים בטיול יום לגנואה, הכולל גם שייט לפורטופינו עם אופציה לביטול בחינם אנו ממליצים לכם לבדוק אופציה זו.

שביל האוהבים, אחד מהשבילים הידועים בשמורת הטבע צ’ינקווה טרה

באופן דומה ניתן לצאת ממילאנו מזרחה, לדוגמה אל העיר ברגמו בה תמצאו עיר עתיקה מלאה במבנים עתיקים ומרשימים, יחד עם מספר רב של בתי קפה, מסעדות ומרכז עירוני מודרני תוסס עם מרכזי קניות גדולים, מסעדות משובחות ואירועי תרבות. אפשרות טיול נוספת ממזרח למילאנו הוא אגם גארדה המפורסם, לדוגמה לסירמיונה המתוירת, לפדנגה סול גארדה (שיחד עם העיירות מוניגה דל גארדה וסן פליצ׳ה דל בנאקו) מפורסמות בזכות ייצור היין המקומי וכן לעיירה הגדולה באזור דסנזאנו דל גארדה שידועה בזכות היותה לב הבילויים של אגם גארדה. לפרטים והזמנת סיור לאגם גארדה ממילאנו לחצו כאן.
לא רחוק מהאגם תמצאו את העיר ורונה שרבים אמנם מפספסים אך היא למעשה יעד תיירותי ייחודי מבחינה היסטורית. זו היא עיר רומית עתיקה אשר נראית כאילו יצאה מדפי ההיסטוריה, אך בנוסף יש בה סצינת תרבות, קניות ובילויים מודרנית (לפרטים והזמנת סיור יום לורונה ולאגם גארדה). אם תמשיכו עוד מזרחה תגיעו לונציה, העיר הרומנטית ביותר באיטליה, ובה אתרים מרשימים, אטרקציות מהנות וכמובן – שיט בגונדולה (להזמנת סיור יום מודרך לונציה עם אפשרות ביטול).

אם תבחרו לצאת ממילאנו מערבה תמצאו את העיר טורינו, בירת האלפים האיטלקיים. הרי האלפים הגבוהים אשר מתנשאים סביב העיר והטבע עוצר הנשימה אשר מקיף אותה מעניקים חוויה ייחודית למטייל בה. העיר מומלצת בזכות האתרים בה, הכדורגל (טורינו היא ביתה של יובנטוס) או למעוניינים לצאת לחופשת סקי באתרים הסמוכים לעיר.

לינה במילאנו

במילאנו יש מעל 4,000 מקומות לינה- בהם מלונות ברמת כוכבים שונה, דירות וB&B הנמצאים באזורים שונים של העיר. בעבור התיירים שירצו ללון באזור הלינה המרכזי ביותר וקרוב לאתרים מרכזיים כמו גלרית ויטוריו עמנואל כדאי לראות מלונות במרכז העיר מילאנו ובפרט מלונות ליד הדואומו. בין המלונות המומלצים הרבים באזור תמצאו את מלון 4 כוכבים דה סקוור מילאנו דואומו ואת מלון 5 הכוכבים ‘גלריה ויק מילאנו‘ שנמצאים ממש בסמוך לקתדרלת מילאנו. כדאי לקחת בחשבון שהלינה באזור זה, במרכז העיר העתיקה ליד כיכר הדואומו היא יקרה מאוד וכמעט ולא תמצאו מלונות זולים מומלצים.

האזור סביב הדואומו במילאנו

האזור שסביב הדואמו של מילאנו- אזור לינה מרכזי ומבוקש

לינה במרכז העיר העתיקה לא תתאים לכולם, בעבור תיירים שרוצים להוזיל מעט את מחירי הלינה (שגם כך יכולים להיות גבוהים במיוחד) כדאי לראות מלונות באזורים שסמוכים למרכז לדוגמה מלונות ליד כנסיית סנטה מריה דלה גרציה כמו מלון B&B מילאנו סנט’אמברוג’ו, מלונות סביב פארק סמפיונה כמו מלון הדירות קסטלו ומלונות ברובע נאבילי (רובע התעלות) כמו מלון 4 הכוכבים ארט נאבילי. אופציה נוספת להוזלת עלויות היא לבחור בדירה כמו מלון הדירות רזידנס מילאנו ביקוקה. בכל מקרה, בעת בחירה במלון שמרוחק מהמרכז חשוב לוודא שיש תחנת מטרו או טראם קרובה למלון כך שתוכלו להגיע לעיר העתיקה ולשאר האתרים המרכזיים.

להמלצות נוספות אנו בקרו בעמודים שלנו:

רובע נאביליהלינה באזור רובע נאבילי המודרני מומלצת למחפשים מלונות ובתי הארחה במחירים סבירים

לינה במילאנו לשומרי מסורת

מילאנו היא יעד מומלץ מאוד לתיירים דתיים ושומרי מסורת בזכות מגוון שירותים שיקלו על חופשתכם, החל מבתי כנסת רבים, מספר בתי חב”ד, חנויות כשרות ועד מגוון של מסעדות כשרות. לרוב התיירים שומרי המסורת יבחרו לקחת מלון או דירה (בה תוכלו לבשל אוכל כשר שקניתם) באזור החלק המזרחי של רחוב ויאה לואיג’י סודריני (Via Luigi Soderini) או באזור סביב בית הכנסת הגדול. באזורים אלו יש מספר מקומות אירוח מתאימים כמו מלון פיורלבה וB&B איי 10 מונדי שקרובים למרכז החיים היהודי ולמקומות הכשרים ומלון ויטוריה שנמצא ליד בית הכנסת הגדול.
אפשרות נוספת היא לקחת מקום אירוח כשר כמו CHEZROMYK או My B&B אך אנו פחות ממליצים על אפשרות זו בגלל חוסר במידע מפורט על המקומות האלו.

ניתן לקרוא על כך בהרחבה בעמודים:

לינה במילאנו למשפחות עם ילדים

אמנם מילאנו היא לא היעד המועדף ביותר על משפחות עם ילדים בגלל היותה עיר תרבות ואופנה אך בכל זאת משפחות רבות מגיעות אליה, הן בזכות הטיסות הישירות והן בזכות המיקום המצוין שלה שמאפשר לצאת לטיולים יומיים. המשפחות המגיעות אליה בוחרות בין שתי אפשרויות לינה נפוצות- לינה בדירות המותאמות למשפחות או במלונות זולים יחסית שמקבלים ילדים. מבחינת אזור לינה, האפשרויות הן רבות ותלויות באופי הטיול שלכם, לדוגמה לינה במלונות ליד כנסיית סנטה מריה דלה גרציה למשפחות המטיילות בעיקר בעיר ובמלונות ליד נמל התעופה לינאטה למשפחות היוצאות לטיולי כוכב. למשפחות שרוצות ללון בעיר באזורים שקרובים למרכז, כדאי לראות את מלון מטרו ואת מלון אסקו או הדירות רזידנצה ארצ’ימבולדי ומלון דירות ויסקונטי.

כנסיית סנטה מריה דלה גרציההלינה באזור כנסיית סנטה מריה דלה גרציה מומלצת לתיירים שמחפשים מקום לינה זול ונגיש למרכז

מלונות לחופשה רומנטית במילאנו

בפני זוגות המגיעים למילאנו לחופשה רומנטית ישנן כמה אפשרויות לינה כמו לינה במלונות בוטיק קטנים, בדירות ובB&B במרכז העיר או באזורים פריפריאליים יותר שיהיו גם זולים יותר, אך האפשרות המועדפת על זוגות היא לינה במלונות מפנקים ברמת 4 ו5 כוכבים שמרוכזים ברובם באזור כיכר הדואומו. אזור זה כאמור יהיה גם היקר ביותר. אם תרצו להתפנק בחופשתכם ולקחת מלון ברמה גבוהה כדאי לראות את המלון המומלץ מלון רום מייט ג’וליה המציע סאונה ומיקום מרכזי ואת מלון 5 הכוכבים מלון פרינצ’יפה די סבויה שמרוחק יותר מהמרכז אך מציע ספא מפנק וחדרים מרווחים.

לינה לסוגי תיירים שונים

במילאנו אפשרויות הארחה רבות כך שכל תייר יוכל למצוא את המלון המתאים עבורו. עם זאת, לסוגי תיירים שונים יש צרכים שונים ממקום הלינה שלהם ולכן כדי לעזור לכם בבחירת המלון המתאים הכנו עבורכם את העמודים מלונות לפי אזורים ואתרים במילאנו ומלונות במילאנו לפי סוגי תיירים, בהם תמצאו עמודים כמו:

טיסות למילאנו והגעה משדות התעופה לעיר

באזור מילאנו יש שלושה שדות תעופה אליהם ניתן להגיע בטיסה ישירה מישראל או בטיסת ביניים. משך הטיסה הישירה למילאנו כ04:15 שעות והטיסה חזור היא מעט קצרה יותר, סביב ה4 שעות. ישנן מספר חברות תעופה אשר מפעילות טיסות מישראל למילאנו כמו אל על, ריינאייר (ryanair) איזיג’ט (easyJet) ועוד. אנו ממליצים לערוך השוואת מחירים בין החברות השונות לפני שמזמינים טיסה, לדוגמה כאן.

מלפנסה הוא שדה התעופה הגדול של מילאנו וניתן להגיע אליו בטיסה ישירה מישראל. ניתן להגיע משדה התעופה מלפנסה אל העיר ברכבות, אוטובוסים או במוניות כאשר לרוב הדרך הנוחה והמשתלמת ביותר היא הגעה לעיר ברכבות. משך הנסיעה למרכז העיר הוא כ45 דקות, תלוי בדרך שבחרתם. מומלץ לקרוא מידע נוסף על שדה התעופה מלפנסה ועל אפשרויות ההגעה לעיר בקישור זה.

ברגמו הסמוך לעיר ברגמו הוא שדה תעופה נוסף אליו ניתן להגיע בטיסה ישירה מישראל. ניתן להגיע משדה התעופה ברגמו אל מילאנו ברכבות, אוטובוסים או במוניות. הדרך הנוחה והמשתלמת ביותר היא הגעה לעיר באוטובוסים שיוצאים מתחנות שבסמוך לאולם הנוסעים. משך הנסיעה למרכז העיר הוא כשעה, תלוי בדרך שבחרתם. מומלץ לקרוא מידע נוסף על שדה התעופה ברגמו ועל אפשרויות ההגעה הרבות בקישור זה.

לינאטה הוא שדה תעופה קטן, נמצא קרוב למילאנו ומשך הנסיעה ממנו לעיר הוא פחות מחצי שעה, אך לא ניתן להגיע אליו בטיסה ישירה אלא רק בטיסה עם עצירות ביניים, לדוגמה דרך אמסטרדםפריזמדריד ועוד. ניתן להגיע משדה התעופה לעיר באוטובוסים (הדרך המומלצת) או במונית. תוכלו לקרוא מידע נוסף על שדה התעופה ועל אפשרויות ההגעה לעיר כאן

קניות במילאנו

מילאנו היא בירת האופנה של איטליה, ידועה כעיר עשירה ומפורסמת בזכות הגלריות, הבוטיקים וחנויות המותגים היוקרתיות שבה. תיירים רבים שמבקרים במילאנו מגיעים למרכזי הקניות המפורסמים שבעיר כמו מלבן הזהב (Quadrilatero d’Oro) וגלריה ויטוריו עמנואל כדי להתרשם מהחנויות המפוארות והייחודיות, לעשות “שופינג” חלונות ראווה ובעיקר להנות ממבט העיניים ופחות מהקניה עצמה שכן המחירים דמיוניים עבור מרבית התיירים. עם זאת, כדאי לדעת שבמילאנו יש אופציות רבות לשופינג במגוון מחירים, לא רק מותגי יוקרה אלא גם מוצרים במחירים הגיוניים קצת יותר אך עדיין בסטייל ובאיכות טובה מאוד.

גלריה ויטוריו עמנואלגלריה ויטוריו עמנואל – קניון הבוטיק העתיק בעולם ומבנה אדריכלי מרשים

בנוסף ניתן להגיע אל אחד מהאאוטלטים שבעיר ובסמוך לה, שם המחירים טובים עוד יותר וניתן למצוא מוצרים יוקרתיים בהנחות גדולות. בין האאוטלטים הרבים תמצאו את אאוטלט סרוולה, הקניון הגדול ביותר באירופה עם חנויות רבות והנחות לאורך כל השנה, אליו ניתן להגיע בנסיעה נוחה ממילאנו שאורכת כ50 דקות (ראו הסעה אל אאוטלט סרוולה).
בהקשר לזה כדאי לדעת שכרטיס מילאנו פאס מעניק הסעה חינם לחלק מהאאוטלטים ובחלק מהן גם הנחה של 10% בחנויות המתחם. כרטיס מילאנו קארד מעניק גם הוא הסעות (הנחה ברכישת ההסעה או הסעות חינם) לחלק מהאאוטלטים והנחה של 25% ברכישה בחנויות המתחמים.

אנו ממליצים להיכנס לעמוד קניות במילאנו ולמצוא מידע על מרכזי הקניות היוקרתיים יותר וגם פחות, על האאוטלטים הרבים שבעיר ומחוצה לה ועל שעות הפתיחה של החנויות במילאנו.

רכישת הסעות וסיורים מאורגנים למתחמי קניות בסביבת מילאנו

כדורגל במילאנו

בעיר מילאנו משחקות שתיים מהקבוצות הגדולות והמוצלחות בליגה האיטלקית הבכירה הנקראת סריה A. שתי הקבוצות, אינטר מילאנו וAC מילאן, מתחרות בכל עונה על פסגת הטבלה ועל מקום בליגת האלופות. אצטדיון סן סירו, הנמצא בשוליים המערביים של העיר הוא אצטדיון הבית של מועדוני הכדורגל AC מילאן ואינטר. באצטדיון יש קצת מעל ל80 אלף מושבים והוא האצטדיון הגדול ביותר באיטליה ואחד מהאצטדיונים הגדולים באירופה. אנו ממליצים לחובבי הכדורגל לבקר באצטדיון, להתרשם מהמוזיאון במקום שמתאר את סיפורם של הקבוצות ומציג פריטים חשובים כמו חולצות היסטוריות וגביעים ואף להגיע למשחק כדורגל של אחת מהקבוצות (ואם יתמזל מזלכם למשחק בין שתי הקבוצות, הידוע כדרבי של מילאנו). עוד על האצטדיון ועל המוזיאון בו תוכלו לקרוא בעמוד אצטדיון סן סירו.

אצטדיון הסן סירו בערבאצטדיון הסן סירו בשעת ערב

לא רחוק מהאצטדיון תמצאו את הקאסה מילאן, המטה של מועדון הכדורגל AC מילאן בו נמצא מוזיאון המציג את ההיסטוריה של הקבוצה מהתחלתה ועד היום. במוזיאון ניתן לראות מוצגים מההיסטוריה של המועדון וסרטי וידאו המספרים על העונות המוצלחות והמפורסמות ביותר של הקבוצה. המקום מומלץ לאוהדי כדורגל ולאוהדי קבוצת AC מילאן בפרט, ועל אחת כמה וכמה למי שמתכנן לבקר באצטדיון סן סירו שנמצא לא רחוק. ניתן לקרוא מידע נוסף על הקאסה מילאן כאן.

בנוסף, את כל המידע על הזמנת הכרטיסים למשחקי הכדורגל, ההופעות והאירועים המתקיימים במילאנו, תוכלו למצוא בעמוד לוח אירועים, הופעות ומשחקי כדורגל במילאנו. המידע שבעמוד מתעדכן בצורה חודשית עם מידע ולינקים לרכישת כרטיסים להופעות ולמשחקי הכדורגל השונים.

השכרת רכב במילאנו

בעבור התיירים שמגיעים למילאנו ומטיילים באתרים ובמוזיאונים הנמצאים ברחבי העיר, אנו לא ממליצים כלל על השכרת רכב אלא על שימוש בתחבורה הציבורית המעולה של מילאנו, המטרו והטראם קלים לתפעול ובעלי תדירות טובה. מעבר לכך, אל מרכז העיר של מילאנו אסור להיכנס עם כלי רכב פרטי ולכן לא כדאי לחשוב על השכרת רכב אשר יהפוך את החופשה למתסכלת, מסורבלת (באזור המרכז בעיית חנייה קשה) ויקרה יותר (מחירי החניה במילאנו גבוהים מאוד).
עם זאת, תיירים רבים שמגיעים למילאנו יוצאים לטייל מחוץ לעיר ברחבי איטליה, לדוגמה באגם גארדה ממזרח לעיר, באגם קומו מצפון וביעדים נוספים כמו ונציה, אגם מאג’ורה ועוד. לתיירים אלו כן נמליץ על השכרת רכב שיקל מאוד על ההתניידות אל אותם יעדים. כדאי לשים לב שבעבור תיירים שמגיעים קודם לטייל במילאנו ואז יוצאים לטייל מחוץ לעיר, נמליץ לשכור רכב באחת מהחברות שבמרכז העיר, רק כשסיימתם לבקר בעיר.

מצודת סקליג׳רו הדרך היחידה להיכנס אל העיר העתיקה של סירמיונה (תמונת מקור)מצודת סקליג’רו בעיר העתיקה של סירמיונה, אחד מהיעדים הפופולריים באגם גארדה (צילום מקורי)

בעיר עצמה ובשדות התעופה ישנן תחנות השכרת רכב רבות, בעבור מי שחושב לשכור רכב במהלך החופשה הכנו עמוד אשר מרכז את כל המידע בנושא, מומלץ לקרוא בהרחבה על השכרת רכב במילאנו וגם בעמוד השכרת רכב באיטליה – מתי היא מומלצת ומתי לא, כיצד ניתן להוזיל את עלות ההשכרה, מה חשוב לדעת לפני ששוכרים רכב ומידע רב נוסף.

מסעדות במילאנו

מילאנו, העיר השנייה בגודלה באיטליה, מציעה מגוון מסעדות מרשימות המעניקות חוויה קולינרית בלתי נשכחת. ממסעדות יוקרה ועד פיצריות מסורתיות, כל אחד יכול למצוא את המקום המושלם לאכול בו. בין המסעדות המומלצות בהן ניתן לאכול אוכל מקומי טוב במילאנו אפשר למנות את:

 1. Langosteria
  • תיאור: מסעדת מאכלי ים מהמובילות במילאנו, מציעה מגוון מנות טריות ומוקפדות בשילוב עם אווירה יוקרתית ואלגנטית.
  • כתובת: Via Savona, 10, 20144 Milan, Italy
 2. Erba Brusca
  • תיאור: מסעדה המשלבת חקלאות ובישול איטלקי מודרני, עם גן ירקות משלהם. המקום מציע מנות עונתיות עם מרכיבים טריים ומקומיים.
  • כתובת: Alzaia Naviglio Pavese, 286, 20142 Milan, Italy
 3. Trippa
  • תיאור: מסעדת ביסטרו המציעה מנות איטלקיות מסורתיות עם טוויסט מודרני. המקום ידוע באווירה האינטימית והשירות האישי.
  • כתובת: Via Giorgio Vasari, 1, 20135 Milan, Italy
 4. Ristorante Da Giacomo
  • תיאור: מסעדה אלגנטית המציעה מגוון מנות איטלקיות מסורתיות, כולל פסטות טריות ודגים. המסעדה ידועה באיכות המרכיבים ובשירות המצוין.
  • כתובת: Via Pasquale Sottocorno, 6, 20129 Milan, Italy
 5. Pizzium – Via Vigevano
  • תיאור: פיצריה פופולרית המציעה פיצות נאפוליטניות אותנטיות עם מרכיבים טריים ואיכותיים. המסעדה מספקת חוויית אוכל נעימה במחיר סביר.
  • כתובת: Via Vigevano, 33, 20144 Milan, Italy

מזג אוויר במילאנו

במילאנו ניתן לטייל במשך כל השנה.
קיץ – העיר חמה מאוד עם לחות רבה, עם ממטרים כבדים של גשם לעתים. בחודש אוגוסט תושבים רבים יוצאים לחופשת הקיץ, העיר מתרוקנת ובתי עסק רבים, אפילו חלק מאתרי התיירות המרכזיים, סגורים במשך חודש זה.
סתיו – מזג אוויר שבין חמים לקריר וככל שחולפים החודשים נהיה גשום וערפילי. זהו החלק של השנה בו העסקים בשיא העבודה, ולכן כל החנויות הגדולות פתוחות.
חורף – קר, עם מעלות סביב וקצת מתחת ל-0, ומזג האוויר ערפילי וגשום ואף יורד גם שלג. בשבועות שלפני חג המולד העיר מלאה אורות, ותפאורה יפה של החג. בזמן זה העיר צפופה רועשת ועסוקה, ובה מקומיים ותיירים רבים ברחובות.
אביב – מזג אוויר דומה לסתיו, העיר שקטה יותר, העצים בפארקים מלבלבים והופכים אותם למקום יפה לביקור. בעונה זו מתקיים הקרנבל.

קתדרלת מילאנו בגשם (צילום: CLAUDIA DEA, תחת CC BY 2.0)

הזמנים המבוקרים ביותר במילאנו הם באביב ובסתיו: בין חודשים אפריל ומאי, אז עדיין לא חם מדי, ובסוף ספטמבר עד אוקטובר.
כמו כן בחודשים יולי וינואר מתקיימת עונת המבצעים, לכן למגיעים לשופינג כדאי להגיע בזמנים אלו. באוגוסט לעומת זאת רוב העסקים סגורים.

המלצות לתכנון חופשה במילאנו

*חשוב לדעת- המלצות אלו עוסקות יותר בתכנון הביקור במילאנו וההתארגנות להגעה אליה. בכל עמוד באתר ישנן המלצות מפורטות ומדוייקות הנוגעות לנושא / האתר בו העמוד עוסק.

 • אם מטיילים רק במקומות המבוקרים ביותר של העיר שאינם הדומו, מילאנו עלולה להתפס כעיר אפורה ובמקומות מסוימים אף קצת מוזנחת. כדי למצוא את החלקים השובים יותר של העיר כדאי לבקר באזור נאווילי (Navigli) היפה, במחוז ברארה (Brera) השיקי (שם גם ניתן לעשות שופינג- למידע מורחב עלקניות במילאנו) וברובע האוניברסיטה שוקק החיים.
 • יש לשים לב שרוב המקומות בעיר, כולל יעדים תיירותיים ומוזיאונים סגורים בימי שנימוזיאון נווצ׳נטופולדי פצולי ומוזיאון אלפא רומיאו לעומת זאת, פתוחים גם בימי שני לכן הם אופציה טובה ביום זה כאשר שאר המקומות סגורים.
 • אם אתם מגיעים לעיר לזמן קצר ולא לנים באזור, יש אפשרות לשמירת חפצים במיקומים נוחים במילאנו, לדוגמא ליד תחנות הרכבת, הדואמו במרכז מילאנו ואצטדיון סן סירו– הזמנה דרך האתר bagBnB. שירות זה מציע שמירת חפצים בתשלום נמוך, וכך להמנע מהסחבות מיותרת עם מזוודות ותיקים גדולים בעיר. אופציה זו נוחה במיוחד למי שעוצר לרגע, קופץ לעיר לראות מספר אתרים, ואז ממשיך הלאה בדרכו- דבר שמתאים בעיקר למילאנו משום שלרוב התיירים היא רק תחנת מעבר. אנחנו השתמשנו בשירות הזה ברומא, והיינו מרוצים מאוד, במיוחד מהנוחות ומכך שלא היינו צריכים להמתין בתור כדי למסור או לאסוף את המזוודה. לכל אתר שמירת חפצים שעות פעילות משלו, ואפשר לבחור באתר שפעיל 24/7. אופציה נוספת היא לשמירת חפצים בנמלי התעופה: נמל התעופה מלפנסהנמל התעופה לינאטה ונמל התעופה ברגמו.
 • בדומה לסיאסטה של ספרד, גם באיטליה נהוגה הפסקת צהריים בין השעות 13:00-16:00, במהלכה העובדים שבים הביתה לבשל ולאכול או יוצאים לאכול בסביבה מקום העבודה אם הבית רחוק ממנו. יש לקחת בחשבון שבזנמן זה מסעדות ובתי קפה יהיו פתוחים, אך בתי עסק אחרים כמו חנויות יהיו סגורים. מספר בתי עסק של החנויות הגדולות ביותר, וחנויות התיירים, עדין יהיו פתוחים בצהריים, אך רוב בתי העסק הקטנים והלא תיירותיים פורשים לסיאסטה. כמו כן יום שני הוא יום קצר בו עובדים רק אחרי הצהריים, בערך בין השעות 15:30-19:30.
 • בחודש אוגוסט תושבים רבים יוצאים לחופשת הקיץ, העיר מתרוקנת ובתי עסק רבים, אפילו חלק מאתרי התיירות המרכזיים, סגורים במשך חודש זה.
 • שימו לב שבניגוד לישראל, במילאנו בקיץ יש לעתים ממטרים כבדים של גשם, לכן יש להגיע מצוידים בהתאם עם מעיל גשם וכ׳ו.
 • מילאנו בכללי היא עיר בטוחה, אך יש להתרחק מאזורים כמו תחנת הרכבת המרכזית, לורטו (Loreto) ופורטו די מארה (Porto di Mare) בלילה. בתחנה המרכזית יש להזהר מרמאויות של נוכלים שכביכול עוזרים לתפעל את מכונת הכרטיסים או הכספומט ובהסח הדעת גונבים את העודף שיוצא ממנה.
 • יש לשים לב שהמוצרים שנמכרים על ידי מוכרים ברחובות עצמם (ולא בחנות) הם חיקויים שלא נשמרים באחסון הולם. כמו כן אין לאפשר להם לתת לכם ״צמיד חברות״ (או חתיכות חוט צבעוניות) מפני שהם ירדפו אחריכם לאחר מכן בדרישה לתשלום על הצמיד. לעתים הם ינסו לשים את הצמיד על ידיכם בכוח או לדחוף אותו לכתף שלכם. תקרית זו מתחרשת במיוחד בכיכר הדואמו ובמצודת ספורצסקו.
 • טיפים – באיטליה לא נהוג לתת טיפ. אין צורך לתת טיפ על דברים פשוטים כמו קניית קפה, במוניות, או בפיצריות. למרות שחלק מהתיירים משאירים טיפים, המקומיים יעשו זאת רק עבור שירות מצוין (כמו במסעדות יוקרה), או ישאירו את העודף במקרה ולא ירצו להמתין שהמלצר יחזור איתו (לדוגמא אם משלמים עם שטר על 100 על סכום של 99). לעובדי בית מלון שסוחבים את התיקים או מי שמבצע בעבורכם פעולה מתישה לעומת זאת נהוג לתת טיפ.
 • תשלום לתחבורה ציבורית – יש לרכוש כרטיסים לאוטובוס / טראם לפני העליה, בדוכן עיתונים -אדיקולה (edicola) או חנות טבק – טבקאיו (tabaccaio). אם אתם מתכוונים לסוע בתחבורה הציבורית ביום ראשון (בו חנויות סגורות) כדאי לרכוש את הכרטיסים מראש כדי שלא תאלצו להתרוצץ בחיפושים אחר מקום לרכישת כרטיס.
 • מגיעים למילאנו בקיץ? הזמינו את המלון שלכם כמה שיותר זמן מראש - במיוחד אם אתם מחפשים מלון במרכז העיר. באים בעונות הפחות מתויירות? אם אתם ספונטנים חכו לרגע האחרון ותמצאו דילים מצויינים למלונות ברגע האחרון. להשוואת מחירי מלנות במילאנו מתוך מגוון אתרים באתר Hotelcombind