פרוג’ה, איטליה 2024 – המדריך המקיף ביותר בעברית | Perugia

כמה מילים על פרוג’ה

העיר פרוג’ה נמצאת במרכז איטליה, באמצע הדרך בין רומא לפירנצה (מרחק הנסיעה לכל אחת מן הערים הוא זהה) ומשמשת כעיר הבירה של מחוז אומבריה וכן של נפת פרוג’ה. העיר נבנתה על צלע הר, המשקיף על מחוז אומבריה ועל נהר הטיבר מתחתיו. העיר גבוהה מאוד, ומתנשאת לגובה של כ-500 מטר מעל פני הים, ובנוסף נמצאת בקרבה לעירייה אסיזי ולאגם טראסימנו היפהפה. פרוג’ה נרקמה כעיר אט אט כבר במאה ה-6 לפני הספירה וידעה מאות שנים של מלחמות, חילופי שלטון, רודנים ותרבויות זרות. עברה המורכב והעשיר של פרוג’ה ניכר היטב בעיר, בשרידים ארכיאולוגיים, מוזיאונים, כנסיות קדומות ואף במרכז העיר המשמר את מרכז העיר העתיקה. אך פרוג’ה לא נותרה בעברה הכואב: עם ההיסטוריה החקוקה בעיר נשזרו חיים חדשים, הסמטאות הצרים והישנים מובילים לכיכרות הומי חיים, חנויות צבעוניות, מסעדות ובתי קפה. העיר ידועה גם כמולדתו של מותג השוקולד פרוג’ינה, השייך היום לנסטלה ובחודש אוקטובר נערך בעיר פסטיבל האירו-שוקולד והעיר כולה מדיפה ניחוחות שוקולד איכותי. רבים מהמבקרים בפרוג’ה עושים זאת כחלק מטיול גדול יותר בסביבה, והעיר מציעה להם חוויה מגוונת המשלבת ארכיאולוגיה משומרת ומרשימה, מבנים מרתקים, קולינריה, ונופים מרחיבי לב.

מה עושים בפרוג’ה

פרוג’ה (Perugia) מורכבת ממבנים מתקופות שונות בהתאם להיסטורייה שלה, כך שנמצאים בה מבנים עתיקים וכנסיות היסטוריות לצד בניינים מודרנים ומסעדות הנותנות לעיר מראה אקלקטי חדש – ישן. העיר מלאה ברחובות מדורגים וסמטאות צרות מרוצפות אבן אשר נאספות למדרחובים מרכזיים, מלאי המולה, חנויות, מסעדות ובתי קפה.

סיורי וסדנאות אוכל בפרוג’ה

בעיר פרוג’ה קיימת מסורת קולינרית עשירה, כך שהאוכל בה מאופיין במנות פשוטות העשויות מחומרי גלם טריים ומקומיים. בביקור בפרוג’ה תוכלו להנות ממגוון אטרקציות הסובבות סביב הקולינריה המקומית, ובהן סיורי אוכל בשוק וטעימות של מנות מקומיות (למשל כאן או כאן), ארוחה מפנקת בבתיהם של המקומיים (למשל כאן) וסדנאות בהם תכינו מאכלים מקומיים כגון טרמיסו ופסטה (למשל בסדנה זו או בסדנה זו).

לצפייה במגוון סיורי האוכל והסדנאות עם אפשרות לביטול בחינם לחצו כאן.

גבינה בשוק האוכל בפרוג'ה שבאיטליהגבינה בשוק האוכל בפרוג’ה שבאיטליה

סיורים מודרכים בפרוג’ה

בעיר נמצאות פנינות היסטוריות של ממש, כמו ארמון דיי פריורי המרהיב המשכן את הגלריה הלאומית של פרוג’ה ואמת המים העתיקה. כמו כן, בעיר שתי חומות עתיקות מתקופות שונות המשומרות היטב. מרכז העיר העתיקה של פרוג’ה נשמר לאורך ההיסטוריה, על מבניו ורחובותיו, ומשמש גם היום כמרכזה התרבותי של העיר. למקסום הטיול שלכם בעיר פרוג’ה, תוכלו לבקר באתרים השונים במסגרת סיור מודרך עם מדריך מקומי (למשל כאן או כאן).

לצפייה במגוון הסיורים המודרכים עם אפשרות לביטול בחינם לחצו כאן.

מדרונות בעיר פרוג'ה שבאיטליהמדרונות בעיר פרוג’ה שבאיטליה

5 אטרקציות ואתרים מרכזיים בעיר פרוג'ה

הגלריה הלאומית של אומבריה (Galleria Nazionale dell’Umbria)

משכנה של הגלריה הלאומית של אומבריה נמצא בקומות העליונות של ארמון דיי פריורי (Plazzo dei Priori) אוצרת אוסף אומנות מרהיב מהמאות 13-19 לספירה, העשוי מציורים רבים ע”י אמנים כגון פייטרו פרוג’ינו, ניקולא וג’ובאני פיזאנו, פרה ביאטו אנג’ליקו ובנוצו גוצולי, בסגנון גותי בעיקר. הגלריה עשתה לה שם בכל העולם בשל היצירות המפורסמות והנדירות בה. המוזיאון פתוח בחודשים אפריל- אוקטובר בימי שלישי עד ראשון בשעות 8:30-19:30 ובימי שני בשעות 12:00-19:30. בחודשים נובמבר עד מרץ המוזיאון סגור בימי שני, בשאר ימי השבוע הפתיחה כרגיל. יש לשים לב כי מכירת הכרטיסים פוסקת בשעה 18:30 בכל יום. מחיר הכניסה למוזיאון הוא 10 יורו למבוגר, מתחת לגיל 18 הכניסה חופשית.

הגלריה הלאומית של מחוז אומבריה, אוסף אומנות מרהיב מהמאות 13-19 לספירההגלריה הלאומית של מחוז אומבריה, אוסף אומנות מרהיב מהמאות 13-19 לספירה

מזרקת המים מאג’וריה (Maggiore)

מזרקת המים מאג’וריה היא מזרקת מים גדולה אשר נבנתה בתקופת ימי הביניים על ידי אב ובנו ונמצאת באמצע כיכר 4 בנובמבר. סיום בנייתה היה בשנת 1278 לספירה והיא נחנכה לכבוד יום העצמאות של פרוג’ה. למזרקה 25 קצוות ובכל אחד מהם הוא פסל מפורסם המייצג אלמנט פרוג’י חשוב כגון נביאים וקדושים חשובים, חילופי עונות השנה, גלגל המזלות, סצנות מהתנ”ך ואירועים מההיסטוריה של האימפריה הרומית.

מזרקת המים מאג'וריה, מזרקה גדולה ומרשימה גדולה שנבנתה עוד בתקופת ימי הבינייםמזרקת המים מאג’וריה, מזרקה גדולה ומרשימה גדולה שנבנתה עוד בתקופת ימי הביניים

קתדרלת סן לורנצו (Cattedrale di San Lorenzo)

קתדרלה סן לורנצו היא אחת מבניניינים הבולטים בעיר, בשל חזיתה הקובייתית הבלתי רגילה: אף על פי שהושקעו בבנייתה כמעט 200 שנה, החלה מהמאה ה-14, חזיתה מעולם לא הושלמה וניתן לראות את לבנים ללא חיפויים. בתוך הקתדרלה נמצאים דברי אומנות יפים ונדירים, ביניהם הטבעת שלפי האמונה הנוצרית נתן יוסף לבתולה מריה, אשתו. הקתדלה נמצאת במיקום מרכזי צופה לאחת הכיכרות המרכזיות בפרוג’ה, כיכר ה4 לנובמבר Piazza IV Novembre.

קתדרלת סן לורנצו, פנים הכנסיה (צילום: Parsifall, רישיון)קתדרלת סן לורנצו, פנים הכנסיה (צילום: Parsifall, רישיון)

פרוג’ה התחתית (La Perugia Sotterrane)

כפי שנאמר, לפרוג’ה היסטוריה עתיקה ומפותלת, שעדויות לאותה היסטוריה מבצבצות מכל פינה, במיוחד בעיר התחתית. בחלקה התחתון של העיר פרוג’ה ההררית נמצאת העיר התחתית ובה שפע של נקודות עניין כמו חומות העיר העתיקה או חורבות מבצר רוקה פאולינה (Rocca Paolina), אשר הוקם במאה ה16 על גבי חורבותיה של העיר שנשרפה בימי הביניים. רחובות העיר התחתית בנויות מלבנים עתיקות והיא נעימה מאוד לטיול משפחתי או זוגי רומנטי.

מבצר רוקה פאולינה, אשר הוקם במאה ה16 על גבי חורבותיה של העיר שנשרפה בימי הביניים.מבצר רוקה פאולינה, אשר הוקם במאה ה16 על גבי חורבותיה של העיר שנשרפה בימי הביניים.

מפעל השוקולד פרוג’ינה

אחד מסמלי ההיכר של העיר הוא מפעל השוקולד המפורסם “פרוג’ינה”. ניתן לבקר במפעל במסגרת הסיורים המודרכים בו. הסיור מתחיל בטעימות שוקולדים מגוונים ומשובחים, הוא נמשך כשעה ובמהלכו מוסבר על תוצרת המפעל, ניתן לצפות בפס הייצור וכמובן לטעום משפע השוקולדים עוד במהלכו. יש לשים לב כי המפעל עוצר עבודתו החל מסיום חג הפסחא ועד סוף אוגוסט, זאת על מנת לבצע עבודות תחזוקה במכונות. תקופה זו איננה מומלצת לביקור במפעל על אף שהסיורים בו ממשיכים גם בה, זאת משום שהוא דומם לחלוטין. מחיר הביקור למבוגר הוא 10 יורו. לבני 13-17 המחיר הוא 8 יורו, לבני 5-12 המחיר הוא 4 יורו, מתחת לגיל 5 הכניסה חופשית. כרטיסים ניתן לרכוש דרך האתר הרשמי.
לינה בפרוג’ה

בפרוג’ה ישנם כ-350 מקומות לינה מסוגים שונים – מלונות, דירות ואפשרויות הארחה נוספות. אפשרות הלינה הרווחת ביותר באזור היא דירות נופש, אבל למחפשים בתי מלון בהחלט אפשר למצוא בתוך העיירה או סביבה, בעיקר בדירוג 4 כוכבים. פרוג’יה נחשבת בנוסף להיותה לעיר המרכזית ויפהפיה, לאחד היעדים המתוירים בחבל אומבריה, והיא מהווה בסיס נפלא לצאת לטיולים בעיירות סביבה, כמו ביקור באסיזי השכנה ובאגם טראסימנו. האזור המרכזי סביבו מרבית התיירים בוחרים ללון הינו מרכז פרוג’ה ובמיוחד ליד כיכר הרביעי לנובמבר (Piazza IV Novembre).

היתרונות בדירת נופש הם ברורים, החופש בניהול זמני הארוחות והמרחב שיש לדירה להציע הוא שונה מאוד מאווירה של בית מלון, חופש שיכול לשנות את כללי המשחק במיוחד למשפחות שמטיילות עם ילדים צעירים. דירות שכדאי לבדוק שנמצאות במיקום מצוין ומציעות בנוסף גם מטבח ואינטרנט הם Apartment Perugia ו- Suite Calderini. כדאי לשים לב שבדירה Apartment Perugia מוצעים שירותי שאטל משדה התעופה, מצוין אם החלטתם להתנייד בתחבורה ציבורית ולא ברכב שכור. לזוגות בחופשה רומנטית או מטיילים שמחפשים רגע להתפנק בבית מלון יש אופציה למצוא בתי מלון נהדרים בפרוג’ה, למשל Residenza il Punto שנמצאת בפאתי העיירה ומספקת שירות ואירוח ברמה גבוהה. אופציה נוספת היא לצאת מהעיירה, וללון בין הגבעות המוריקות לשקט הפסטורלי, כמו למשל במלון Castello Di Monterone שנמצא בין פרוג’ה ולאסיזי וגם הוא מספק אירוח ברמה יוצאת מן הכלל. לעוד אופציות לינה בפרוג’ה והזמנת מקומות לינה מראש לחצו כאן

השכרת רכב בפרוג’ה

מרבית התיירים שמגיעים לפרוג’ה מגיעים לימים מועטים בלבד, ולרוב משלבים את הביקור בה שחלק מביקור רחב יותר בחבל אומבריה וטוסקנה. כל עוד אתם מטיילים בעיר עצמה, אין צורך בהשכרת רכב, אפילו להפך – הרכב יגביל ויעיק. ישנה בעיית חניה לא פעם, אזורים תיירותים אליהם לא מורשים להיכנס רכבים פרטיים, מה שהופך את התניידות עם רכב שכור לבעייתית ולא כדאית. מה גם שמומלץ להתנייד בפרוג’ה בתחבורה ציבורית וברגל, כדי לחוות את יופיה של העיר על כל גווניה, ולא מאחורי שמשת המכונית. יחד עם זאת, מרבית התיירים בוחרים לשלב את פרוג’ה כחלק מטיול בעיירות נוספות או לצאת מהעיר לפחות ליום אחד למרחב סביב פרוג’יה, ובמקרים אלו מומלץ מאוד לשכור רכב ולצאת איתו ליעדים מחוץ לעיר, אליהם פעמים רבות ההגעה עם תחבורה ציבורית אינה נוחה ועשויה לקחת זמן רב ורכב שכור הוא הפתרון הטוב והנוח ביותר לעשות זאת. מאחר וישנו ביקוש רב לרכבים שכורים מומלץ מאוד להזמין רכבים מראש, במיוחד אם מדובר בהשכרת רכב בשיא עונת התיירות או במידה ואתם מחפשים רכב של יותר מ-5 מקומות, ג’יפים או ואנים. למי שחושש מההתחייבות כדאי להזמין בקישור הזה, בו תוכלו לבטל את הרכב גם לאחר ביצוע ההזמנה. למי שמעוניין להוזיל את עלות ההשכרה כדאי להזמין בקישור הזה עם הנחה בלעדית לגולשי הכל על וכך לחסוך באחת ההוצאות המשמעותיות בחופשה.
עוד מידע על השכרת רכב בפרוג’ה לחצו כאן, ולמידע נוסף על השכרת רכב בטוסקנה לחצו כאן

איך מגיעים לפרוג’ה?

בפרוג’ה יש שדה תעופה בינלאומי, וניתן להגיע אליו באמצעות טיסת קונקשן באחת מערי אירופה, מישראל לא יהיו טיסות ישירות. כדאי לדעת שישנם בתי מלון שמציעים שירותי שאטל משדה התעופה אל בית המלון, למתכננים להתנייד בתחבורה ציבורית כדאי לברר מראש. תוכלו להזמין טיסות וחבילות בקישור הזה.
למגיעים מאזורים אחרים באיטליה בדרך יבשתית, ניתן להשתמש בשירותי הרכבת המובילה לתחנת הרכבת של העיר ונמצאת במרחק מספר קילומטרים מהעיר העתיקה, המהווה את מרכזה התרבותי של העיר פרוג’ה. מתחנת הרכבת ניתן לעלות על הרכבת התחתית, על אוטובוס או על מונית כדי להגיע אל העיר העתיקה.

מזג האוויר בפרוג’ה

מזג האוויר בפרוג’ה אופייני לאזור, כאשר החודשים הקרים הם בין דצמבר למרץ, בהם הטמפרטורות נעות בין 8-13 מעלות ביום ו1-6 בלילה. בחודשים אלה צפוי לרדת שלג בדרך כלל, עד 11 מ”מ בממוצע. החודשים החמים יותר בעיר הם בין אפריל לנובמבר כאשר הטמפרטורה ביום נעה בין 17- 30 מעלות ובלילה בין 7-18, והשיא בחודשי יולי אוגוסט. עם זאת, בשנים האחרונות פקדו את איטליה גלי חום אשר הגיעו ל40 מעלות ויותר, וכדאילקחת זאת בחשבון. בנוסף, הסבירות לגשם בפרוג’ה גבוהה יחסית כל השנה, גם בחודשי הקיץ, אם כי מעט פחות. בכל מקרה מומלץ להתעדכן במזג האוויר הצפוי בזמן הביקור המתוכנן ולהיערך בהתאם, בעיקר לגשם.

פירוש השם פרוג'ה וחשיבותה ההסיטורית של העיר

העיר פרוג’ה (Perugia) החלה להתרקם מחיבור של מספר כפרים שהתקיימו על הגבעות באזור, אשר החלו להפוך לעיר כבר במאה ה-10 לפני הספירה, ולהתגבש ממש במאה ה-6 לפני הספירה. אז העיר הייתה ידועה כ”פרוסיה”, שהפך לאורך הדורות לשמה כיום- פרוג’ה. אזורה הגאוגרפי של פרוג’ה, במרכז איטליה, גבוה על הגבעות וסמוך לנהר הטיבר, היווה מאז ומעולם את נקודות החוזק שלה, אך גם מוקד משיכה לשלטונות זרים. העיר ידעה תהופוכות רבות: היא הושפעה מהשלטון הרומי והיתה מעורבת מכמה מהקרבות החשובים בתוך איטליה. בשנת 40 לפנה”ס התחוללה בעיר מלחמת אזרחים שגרמה לעיר להישרף כליל, ונבנתה מחדש על ידי אוגוסטוס קיסר. בתקופה הביזנטית היתה נתונה העיר לשלטונות ביזנטים אשר עברו מיד ליד, עד ימי הביניים בהם הצליחה פרוג’ה לבסס את עצמה כעיר עצמאית עם שלטון פנימי, תחת חסותו של האפיפיור. אך פרוג’ה נחרבה שוב, בקרב טוריטה, ולאחר שנבנתה מחדש איבדה את עצמאותה ונשלטה על ידי שלטון האפיפיור. לאורך מאות שנים תחת שלטון האפיפיור העיר לא התקדמה כלכלית ודמוגרפית. בפרוג’ה היו גורמים משמעותיים אשר עזרו לשלטון הפאשיסטי, בראשות מוסליני לעלות לשלטון. כיום פרוג’ה היא עיר תרבותית ומשגשגת, לאחר שנים של מאבק ושלטונות זרים היא הצליחה לצמוח שוב וכיום מהווה מוקד תיירות נחשק, המציע הצצה להיסטוריה עשירה ומורכבת לצד אטרקציות מודרניות וכמובן נוף יפהפה מכל פינה.

סרטון סיור בפרוג’ה
המלצות "הכל על" למבקרים בפרוג’ה

  • פרוג’ה מעודדת מאוד את השימוש בתחבורה ציבורית ומגבילה את השימוש בכלי הרכב בתוך העיר, כאשר למרכז העיר לא ניתן להיכנס עם רכב כלל. העיר מציעה חניונים הנמצאים בנקודות מרוחקות יותר ממרכז העיר שם ניתן לחנות את הרכב, ומציעה מערך היסעים חדשני בדמות רכבות מהירות מהחניונים למרכז העיר. בעיר עמצה ניתן להתנייד באמצעות תחבורה ציבורית וברגל.
  •  בעיר פרוג’ה מתקיים בחודש אוקטובר פסטיבל האירו-שוקולד, אשר גורם לעיר כולה להדיף ניחוחות שוקולד משובח, ומומלץ מאוד לבקר בה בחודש זה.
  •  ניתן בהחלט לשלב את הביקור בעיר פרוג’ה יחד עם ערים נוספות הנמצאות באיטליה ובמחוז אומבריה בפרט על מנת ליהנות מחוויות נוספות מעבר לאלו המציעה העיר, למשל אסיזי, אגם טראסימנו, ליבורנו, ארצ’ו, וכמובן פירנצה.
  • העיר מומלצת מאוד לזוגות בטיול רומנטי, למשפחות עם ילדים ובמיוחד לחובבי השוקולד.
  • בעת הביקור בעיר, כדאי מאוד שלא לפספס את הביקור במפעל השוקולד המפורסם שבה. יש לקחת בחשבון שהמפעל סגור לרגל עבודות תחזוקה החל מסוף חג הפסחא ועד חודש אוגוסט, הסיורים ממשיכים גם בזמן זה אך בגלל שהמפעל איננו עובד, פחות מומלץ להגיע אליו בתקופה זו.
  • פרוג’ה מציעה מבחר מסעדות איטלקיות נהדרות, ההנאה הקולינרית בה רצופה ונהדרת.
  • בעיר אין מוסדות בעלות זיקה לדת היהודית וגם לא מסעדות כשרות. לשומרי הכשרות מומלץ להביא מזון כשר שיספיק לתקופת החופשה בעיר.

שאלות נפוצות על פרוג’ה

הביקור בפארוג'ה מומלץ למשפחות עם ילדים, זוגות צעירים ומבוגרים, חובבי שוקולד או צילום ואף למטיילים יחידים.

התקופה המומלצת לביקור בעיר פרוג'ה היא בתקופת הקיץ, בדגש על החודשים יולי אוגוסט, אשר תאפשר לכם חוויה מלאה והנאה מכלל האטרקציות של העיר הפתוחות בתקופה זו, וללא עיכובים של מזג אוויר סוער.

ביקור של 2-3 ימים בעיר פרוג'ה יהיה נהדר לרוב המטיילים. ניתן להרחיב את החופשה עי ביקור בערים נוספות הנמצאות באזור הגיאוגרפי של העיר.

למי שמתעניין בעמוד זה כדאי לקרוא גם: