1. עמוד הבית
 2. »
 3. איטליה 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. דולומיטים, איטליה 2024 – סיורים, אטרקציות, איך להגיע ומדריך מקיף | Dolomits

דולומיטים, איטליה 2024 – סיורים, אטרקציות, איך להגיע ומדריך מקיף | Dolomits

עורכת ראשית: מאי שגיא

המדריך המקוצר לדולומיטים

הדולומיטים (dolomits) הוא רכס הרים המהווה חלק מהרי האלפים. הרכס נמצא בצפון איטליה, ונמשך מנהר אדיג’ה במערב עד עמק פְּיֵבֵה במזרח. זהו המרחב שמושך אליו הכי הרבה תיירים שמעוניינים לראות בצפון איטליה נופים טבעיים. מרחב הדולומיטים כולו הוא אחת האטרקציות הפופולאריות לטיולי יום מאחד ממוקדי התיירות הגדולים של צפון איטליה כמו ונציה, גארדה ומילאנו. חלק יגיעו לטיולים אילו באופן עצמאי עם רכב שכור או תחבורה ציבורית אבל ישנם מטיילים רבים הבוחרים בסיורים מאורגנים שיקלו על הנסיעה וינגישו את המרחב הקסום גם למי שאינו רוצה לנהוג או להשתמש בתחבורה ציבורית (מומלץ להזמין את מקומכם מראש לסיורים אלו – לפרטים והזמנה של מגוון סיורים מומלצים עם אפשרות ביטול חינם).

נסיעה בדולומיטים בין רכסי ההרים

אמנם הדולומיטים הם מוקד פופולארי לטיולי יום, אבל רבים מגיעים לאזור לתקופה ארוכה יותר כדי לחקור ולבלות במרחב המיוחד והמקסים. בקיץ רבים מגיעים לפה לטיולים בטבע, בשבילים ובעיירות המיוחדות כמו בולצאנו קורטינה ועמק סולה (Val Di Sole) ובחורף רבים באים לאחד מאתרי הסקי המושלגים. גבול הדולומיטים הצפוני הוא עמק פּוּסְטֶר, והדרומי הוא עמק סוּגָנָה. הדולומיטים הוא אזור נופש עצום שמהווה למעשה את אחד מאתרי הנופש המפורסמים, השוקקים והפעילים במרכז אירופה והוא מושך אליו רבים. האזור תוחם בתוכו טיולים רגליים, טרקים, מתחמי ספורט חורף, סקי, אגמים תכולים, הרים מושלגים ועיירות ציוריות וקסומות (לחלק לא מבוטל מהפעילויות מומלץ להזמין את מקומכם מראש, לחצו כאן לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול חינם). תיירים רבים פוקדים את האזור מידי שנה בכל העונות בשל מגוון האטרקציות המוצעות בו בכל עונות השנה. על כן, אנו ממליצים לתכנן את טיולכם בדולומיטים מראש, הן מבחינת מקומות הלינה, הן מבחינת השכרת הרכב (שמומלצת במיוחד באזור הזה) והן מבחינת האטרקציות והסיורים הרבים באזור.

רכסי הדולומיטים המרהיבים 

לטיול בדולומיטים ניתן להגיע באמצעות טיסה לנמל התעופה מרקו פולו שבונציה, נמל התעופה וילפרנקה שבורונה או לאחד מנמלי התעופה שבמילאנו. רוב האנשים ייבחרו בסוג טיול מתגלגל בדולומיטים בהם יעברו בין העיירות שבאזור. לכן, משדה התעופה מרבית המבקרים ייבחרו להגיע באמצעות רכב שכור– הדרך הנוחה והמומלצת ביותר להתנייד באזור. ניתן גם להגיע ברכבת לרגלי הפסגות ומשם רכבלים לפסגות היוצאים מהעיירות הסמוכות, או להתנייד באוטובוסים בין העיירות אך נסיעה בתחבורה ציבורית בהרים יכולה להיות יותר מסורבלת וארוכה. ניתן למצוא באתר הזה מגוון רכבים להשכרה באיטליה עם 10% הנחה לגולשי הכל על, או באתר הזה עם אפשרות ביטול חינם. (לחצו כאן לעמוד השלם על השכרת רכב בדולומיטים)

הנוף מאגם אנטורנו הקסום שבדולומיטים

טיול בדולומיטים יכול להיות בכל עונות השנה, כאשר בכל עונה אופי הטיול יהיה שונה והאטרקציות יהיו שונות. בקיץ תוכלו להנות ממזג אוויר מצוין לטיולים רגליים במפלים, באגמים, בהרים ובעיירות. עבור אלו שאינם מתניידים ברכב, ניתן להנות מסיורי יום היוצאים ממגוון מקומות. באתר הזה תוכלו למצוא סיורים רבים בדולומיטים עם אפשרות ביטול חינם. תוכלו למצוא אופציות שונות לסיורי יום מערים רבות באזור, כמו הסיור הזה היוצא מבולצאנו או הסיור הזה היוצא מקורטינה. עבור אלו השוהים באזורים הסמוכים לדולומיטים, תוכלו למצוא סיורי יום לדולומיטים היוצאים מונציה (כמו הסיור הזה) או מאגם גארדה (כמו הסיור הזה) אכלל הסיורים בעונת הקיץ מתמלאים במהירות ולכן אנו ממליצים להזמינם מראש כמה שיותר זמן מראש.
גם בחורף הדולומיטים לא מאכזבים, ומציעים אטרקציות רבות המתאימות במיוחד לחובבי הספורט חורף אבל לא רק. הדולומיטים מציעים מסלולי טיול חורפיים ומקסימים בהרים המושלגים, תוכלו למצוא כאן אופציה לטיול יום מקורטינה ד’אמפצו עם מדריך, וכאן טיול של יומיים. לחובבי הסקי- ניתן למצוא אופציות לסקי עם מדריך כאן או כאן. תוכלו למצוא עוד מגוון אטרקציות בדולומיטים בחורף באתר הזה.

העיירה קורטינה ד’אמפצו מושלגת בחורף

באזור הדולומיטים ניתן למצוא מגוון מקומות לינה, התלויים במסלול הטיול בו תבחרו. עבור אלו הרוצים ללון בלב הדולומיטים, תוכלו למצוא בעיר קורטינה ד’אמפצו, שבחורף היא גם אתר סקי מצויין, את האופציה המצויינת הזאת של מלון דירות 4 כוכבים Radisson Residences Savoia Palace או המלון Hotel Columbia & Spa הנמצא בקרבה למעליות הסקי של קורטינה. עוד מקומות לינה בדירוג גבוהה ובמרכז קורטינה תוכלו למצוא כאן. אלו המגיעים לטייל בדולומיטים ורוצים ללון באזורים אחרים מחוץ לדולומיטים, תוכלו למצוא מידע על לינה בונציה בעמוד הזה, לינה בורונה בעמוד הזה, לינה במילאנו בעמוד הזה ולינה באגם גארדה בעמוד הזה

שלל מקומות לינה בעיירות המקסימות שבדולומיטים

מה עושים בדולומיטים

רכס הרי הדולומיטים מאופיין במצוקים גבוהים וחשופים אשר יוצרים נוף עמוק ומרהיב ובסלעים האהובים כל כך על מטפסי הרים וגולשי סנפלינג שמגיעים לפה במיוחד בשבילם. בדולומיטים תיחשפו לנופים מרהיבים ודרמטיים, פסגות הרים המתנשות לגובה ובחורף נצבעות לבן, מרבדים ירוקים ומים בצבעי טורקיז מהפנטים, כל אלו הם דברים שבשגרה באזור זה. בדולומיטים שוכנות עיירות נופש רבות המתאפיינות בסגנונות שונים, וישנן שמורות טבע רבות ברכס ההרים הזה בהן עוברים מסלולי טיולים רבים.

לאילו שירצו לראות ולהעמיק במגוון הגיאולוגי והנוף של הדולומיטים מאוד מומלץ להצטרף לסיורים מודרכים שיקחו אותכם אל נקודות העניין וידאגו שתראו את הדברים החשובים בתוך המרחב הענק של הדולומיטים (תוכלו לראות אופציות רבות ומומלצות לסיורים כאלו פה). דגש חשוב אפשר לתת לסיורים המתמקדים בצפיה בחלקים המושלגים של הדולומיטים אשר חלקם הם סיורים מודרכים המתקיימים גם בקיץ (ראו למשל אופציות אלו או אופציות אלו). קחו בחשבון שסיורים אילו משתנים בין סוגים של חווית שלג ממדריך סקי פרטי,  דרך צפיה בלבד ועד הייקינג.

כמו כן, כמו שצוין קודם, אזור הדולימיטים מעורבב מבחינה אתנית ומגוון מבחינה תרבותית. באזור מדוברת לא רק השפה האיטלקית אלא גם הגרמנית, וניתן להנות הן מהרוח והטעמים האיטלקיים והן מ”הסדר והארגון” האוסטרי. עושר תרבותי זה יוצר את הטעמים, המוזיקה, הלבוש והאווירה הכל כך יחודיים לדולומטיים ולדרום טירול שיחד עם הנופים המיוחדים של המקום – הם סוד המשיכה האדירה שלו לתיירים הרבים.

אחד מהנופים הרבים שאפשר לראות בטיול בדולומיטים

סיורים מאורגנים לדולימיטים

טיולי יום לדולימיטים

רבים בוחרים להגיע לדולומיטים לא באופן עצמאי אלא להצטרף לאחד מהסיורים המאורגנים המאוד פופולאריים המוצעים באזור. מי שבוחר בדרך זו לרוב לא יעמיק בדולומיטים מעבר ליום אחד, ויש לו פחות גמישות בטיול עצמו, אבל יוכל להרוויח טיול מסודר ונוח שיעבור בהרבה נקודות ציון ביום אחד. (לפרטים והזמנה)

טיולי יום מונציה לדולומיטים

ונציה היא המוקד הפופולארי ביותר ליציאה לטיולי יום בדולומיטים. היציאה לרוב תהיה ממרכז העיר ונציה ולשם גם יחזירו את המשתתפים בסוף היום. אורך הסיורים יכול להשתנות- ישנם סיורים של חצי יום, ישנם סיורים של תשע שעות וישנם סיורים ארוכים של 12 שעות ויותר – יש גם הבדלים בנקודות הספציפיות שכל סיור יקח אותכם בדולומיטים. חלק מהסיורים יתמקדו בנקודות תצפית, חלק ישלבו אטרקציות כמו רפטינג וחלק יתמקדו בעיירות או בקולינריה של המרחב (לפרטים והזמנה של מגוון סיורים יומיים מומלצים מונציה לדולומיטים עם אפשרות ביטול)

להגיע לכל הנקודות היפות ביותר בדולומיטים דרך אחד מהסיורים הרבים המוצעים באזור

טיולי יום מאגם גארדה לדולומיטים

אגם גארדה הינו יעד נוסף ממנו יוצאים סיורים מאורגנים רבים של יום אחד. הסיורים המגיעים מגארדה, כשמרבית הסיורים יהיו באורך של יום שלם  (בין 10-12 שעות). הסיורים יוצאים ממגוון גדול של עיירות באזור האגם כך שתוכלו להנות מאיסוף וחזרה לעיירה בה אתם לנים.(לפרטים והזמנה של מגוון סיורים יומיים מומלצים מאגם גארדה לדולומיטים עם אפשרות ביטול)

טיולי הליכה מודרכים והייקינג

טיולי יום בקיץ

טיולי יום הם מאוד פופולאריים בדולומיטים, מכיוון שהם מאפשרים להנגיש את השמורות השונות ואתרי הטבע גם לתיירים שאינם מעוניינים לעשות טרקים קשים במיוחד, אבל בכל זאת רוצים להנות ולסייר בנופים המרהיבים. כיאה לאזור מגוון ורחב יש מגוון עצום של טיולים רגלים שמתאימים לסוגי תיירים שונים. כמו: הסיורים הפופולאריים לPietrapertosa, קורטינה ובוליציאנו. (לפרטים והזמנה של סיורי הליכה בדולומיטים עם אפשרות ביטול)

טיולי יום בחורף

הדולומיטים המושלגים בחורף מציעים נוף מושלג ולבן בכל רכס האלפים היפיפה, ישנם מגוון רחב של טרקים חורפיים בהרים המושלגים, המתאימים לאנשים בעלי כושר בינוני. יחד איתכם יהיה מדריך מוסמך שאיתו תלכו, תקבלו גם ציוד ונעליים המותאם להליכה בשלג. לרוב הירידה תהיה בגלישה במזחלות במורד ההר.(לפרטים והזמנה של סיור הליכה חורפי בדולומיטים עם אפשרות ביטול)

הנוף הלבן של הדולומיטים בחורף

7 אתרים ואטרקציות מרכזיים בהרי הדולמיטים

קורטינה ד’אמפצו

קורטינה(Cortina d’Ampezzo) היא עיר בסגנון כפרי, במחוז ונטו (Veneto) בצפון איטליה הממוקמת בהרי הדולומיטים על גדות נהר ויטה (Boite) היא אחד מהיעדים הפופלארים ביותר לביקור בדולומיטים – יוצאים אליה הרבה מאוד סיורים מאורגנים מומלצים (אותם תוכלו למצוא כאן עם ביטול חינם). העיר מונה כיום כ7,000 תושבים שבשיאה בחודשי החורף והקיץ המספר מגיע לכמה עשרות אלפים. העיר מתאפיינת באתר סקי מגוון מהראשונים בעולם, מסלולי טיול וטיפוס עשירים למגיעים בחודשי הקיץ, שלושה מוזיאונים מרכזיים, כנסיות, טיילת עם מגוון עשיר של חנויות מעצבי אופנה מובילים, חנויות אומנות בעבודת יד וספורט. ההגעה לקורטינה לרוב מתבצעת ברכב שכור או בהצטרפות לסיור מודרך, כאשר מי שמתכנן לבלות בה חופשת סקי או כנקודת יציאה לטיולים בטבע יבחר לא פעם להשתמש בשאטל שיוצא מונציה או מסטרה (לפרטים והזמנה).

אגם סורפיס המקסים שבקורטינה (‪Lago di Sorapiss‬)

לינה בקורטינה ד’אמפצו

רבים בוחרים ללון בקורטינה וסביבתה, אזור העיירה הוא מוקד תיירותי חשוב הן בקיץ והן בחורף לחופשות הסקי. יש בה מגוון אפשרויות מומלצות ללינה ברמות שונות כמו:  Radisson Residences Savoia Palace, Hotel Columbia & Spa ו Hotel Olimpia. שימו לב כי הביקוש ללינה בעיר גבוה בעונות התיירות (בקיץ ובשיא עונת הסקי ומומלץ מאוד להזמין לינה מבעוד מועד – למגוון אופציות לינה בקורטינה עם אפשרות ביטול).

סינקה טורי | צ’ינקווה טורי

סינקה טורי (Cinque Torri) הינו אחד המראות המרשימים והמפורסמים ביותר של הרי הדולמיטים. פירוש השם סינקה טורי הינו “חמשת המגדלים” (לא להתבלבל עם אזור צ’ינקווה טרה – חמש האדמות שהוא גם אזור יפה באיטליה אבל משהו אחר לחלוטין). כשמו כן הוא, אזור סלעי מרשים הכולל 5 צוקים בצורת מגדל המהווה יעד פופולרי למטיבי לכת, מטפסים וכן לסקי.
לכל “מגדל” שם משלו, הטורה גראנדה לדוגמה הוא המגדל הגבוה ביותר- גובהו 2361 מ’. חמשת המגדלים נגישים דרך מסלולים שונים בעלי דרגות קושי משתנות וכן באמצעות הרכבל. למרגלות המגדלים שכנה בעבר מפקדת הארטילריה של האיטלקים במלחמת העולם הראשונה, ניתן לסייר בחפירות, בתעלות ובעמדות ששוחזרו.

כמה המלצות למבקרים בסינקה טורי

 • למחפשים אוכל באזור, אין פה הרבה מסעדות והצורה הפופלארית ביותר לאכול פה היא בפיקניק, כדאי לבוא אליו פשוט מוכנים ומאורגנים. על שפת האגם המלאכותי פדאייה ישנו בית קפה משפחתי לסיום מתוק עם נוף קסום לא פחות, שאר האנשים יסעו לעיירות באזור בראשן קורטינה ד’אמפצו אם ירצו לאכול במסעדה או בית אירוח אחרי הטיפוס, הסקי או המסלול בהרים.
 • קחו בחשבון שבקיץ – זה אחד האתרים הכי עמוסים בדולומטים. מי שמחפש את השקט וכו’ זה לא המקום. לעומת זאת בעונות פחות עמוסות ולא בסוף שבוע המצב לא כל כך נורא.
 • רוב התיירים שיבואו לפה יבואו ליום שלם או לפחות ל3-5 שעות. קחו זאת בחשבון המסלול תיירים שאינם טרקרים או טפסנים הוא לרוב מסלול מעגלי שרוב התיירים יתגברו עליו – הוא לא מונגש למוגבלי תנועה.
 • יש אפשרות באזור זה להינות מלא מעט אפשרויות של סיורים מודרכים. מסיורים המותאמים למשפחות ועד סיורי אופניים וסיורים שישלבו ספורט אקסטרים (ראו מגוון אופציות טובות פה ופה).  בחורף תוכלו למצוא פה לא מעט סדנאות סקי (ראו פרטים) בקיץ יש פה סדנאות טיפוס וסדנאות יוגה. אנו ממליצים למטיילים בעונות השיא (קיץ וסקי) להזמין ולשריין מקום מוקדם ככל הניתן. הדברים השווים באמת מתמלאים מהר מאוד.
 • הרכבל נסגר פה כתלות במזג האוויר. אפשר לעלות בדרך מעט מפותלת עם רכב (תלוי עונה) יש לא מעט תיירים שפחות אהבו את הטיפוס ברכב ואף ראו בו מסוכן.

שבילי הטיולים ההרריים של סינקה טורי

לינה בסינקה טורי

בטווח של שלושה קילומטרים אין הרבה אפשרויות לינה באזור והאופציות הנ”ל הולכות ומתרחבות ככל שמתרחקים מהפארק עצמו. רבים יעדיפו ללון כמה שיותר קרוב לרכבל (המעלית) של הפארק ובמיוחד אילו המגיעים לפה לחופשת סקי אבל יש לקחת בחשבון שדווקא אפשרויות לינה הכי קרובות למשל Albergo Al Sasso di Stria שיהיו תמיד מלאים ומבוקשים בגלל קרבתם לרכבל – הם לאו דווקא המומלצים ביותר. היות וגם כך מי שלן קרוב לפארק כנראה הגיע לפה עם רכב שכור (המגיעים ליום טיול לא ילונו פה באזור) אנו ממליצים לחפש מעט יותר רחוק.

Cortina d’Ampezzo –  העיירה הגדולה באזור והבחירה הפופלארית ללינה באזור סינקה טורי

יש באזור שבין ארבה לברנטה  שהוא כמה קילומטרים דרומות לסינקה טורי אפשרויות לינה מצויינות כמו: Appartamento Col di LanaAlbergo Alpino ו Hotel Cesa Padon רק שיש לקחת בחשבון שבאזור זה כדאי להזמין זמן רב ככל הניתן מראש כי הביקוש גבוה (למגוון אפשרויות לינה באזור עם אפשרות ביטול). בנוסף כדאי לקחת בחשבון שזה אזור יקר יותר. מרבית המגיעים לאזור לטיול קיץ או טיול חורפי יפנו  לדירות ולמלונות שנמצאים באזור העיירה הגדולה ביותר באזור – קורטינה ד’אמפצו (לקבלת הצעות מחיר על מלונות באזור) יש בה הרבה אופציות לינה מומלצות כמו Lungoboite 14  Cortina (למחפשים דירה המתאימה למשפחות למשל או לתיירים שומרי כשרות), Hotel Europa (למחפשים לינה ברמה גבוהה) ו Hotel Meuble Oasi  (למחפשים לינה פונקצונאלית וטובה).

הר המרמולדה

הר המרמולדה (Marmolada Srl) הוא ההר הגבוה ביותר באזור וגובהו 3342 מ’. עלייה להר מתבצעת באמצעות שלושה רכבלים כאשר רק אחד מהם Malga Ciapela מגיע לפסגתו של ההר. בהר מספר תחנות: בתחנת המוזיאון ישנו מוזיאון אשר מציג עדויות ממלחמת העולם הראשונה. הכניסה למוזיאון בחינם. אבל מעבר לתחנות המזואונים הר מרמולדה זכה למעמד שלו כאחד התארים החשובים באזור בזכות הנוף המדהים שלו – שילוב של הרים שפיצים, צבעים של אפור ולבן, והמים הכחולים של האגם למרגלותיו. העליה לתצפית מההר נחשבת על ידי רבים כאחת מהפסגות (תרתי משמע) של הביקור בדולומיטים. בתחנה השניה, Serauta, ישנה תצפית היקפית לנוף מרהיב של האגם למטה והפסגות הלבנות למעלה. בקיץ ההר הוא אתר תצפית שמושך אליו לא מעט מבקרים, בחורף הוא מוקד לתיירות סקי פופולארי ומיוחד.

בגלל שקשה להגיע להר עצמאית ללא רכב, רבים יבחרו לבקר בו במסגרת הסיורים המודרכים הרבים המגיעים אליו. ישנם סיורים שמתמקדים בביקור בהר בלבד וישנם סיורים שיחברו את הביקור בהר עם ביקור באתרים סמוכים אליו. ישנם גם סיורים המתקיימים בחורף כאשר ההר מושלג ומשלבים את הביקור עם פעיליות הייקיג ופעילות אקסרטים בשלג. אנו ממליצים להזמין את מקומכם בסיורים למרמולדה מראש (לפרטים והזמנה ממגון אופציות עם אפשרות ביטול חינם).

אגם Fedaia בקיץ למרגלות הר המרמולדה מהנופים המיוחדים ביותר שיש

כמה המלצות למבקרים בהר המרמולדה

 • העלייה להר מומלצת רק ביום יפה ולא מעונן. בשל גובהו, ביום מעונן הראות אינה טובה ולא ניתן לראות חלק רב מהנוף. לא תמיד ניתן לדעת מראש איך תהייה הראות מומלץ להתעדכן על המזג אוויר בדולומיטים ואף לשאול בקבוצות המטיילים השונות לפני הגעה.
 • הרכבל הראשי פעיל רק בין החודשים מאי עד אמצע ספטמבר, בזמן תכנון הנסיעה עדיף לוודא מראש זמינות ומחיר באתר הרכבלים של הדולומיטים, באתר תמצאו גם את זמני העלייה והירידה.
 • רוב המבקרים בהר המרמולדה בקיץ יגיעו עם רכב שכור בנסיעה (פעם הניווט היה בעייתי היום המערכות פה גם של וויז וגם של גוגל מסונכרנות היטב) יש גם אופציה להגיע כאן כחלק מטיול יומי מאזור אגם גארדה (ראו למשל פה או פה) או מונציה וערים נוספות בסביבה (ראו למשל פה). עבור אנשים שרוצים להימנע מלנהג זו אופציה מעולה לחסוך כסף זמן ולחץ

לינה באזור המרמולדה:

אין הרבה מאוד אופציות לינה באזור, בעונת הקיץ ועונת הסקי אפשרויות הלינה הטובות מוזמנות ומתמלאות מהר (למגוון אפשרויות לינה באזור עם אפשרות ביטול). מרבית התיירים יעדיפו לבחור לינה שנמצאת סמוך לרכבלים העולם לפסגות השונות באזור. הרבה מהלינה המומלצת באזור היא לינה ברמה גבוהה יחסית כמו : Sport Hotel Majarè, אבל ישנם גם אפשרויות לינה פונקציוניליות יותר כמו: Villa Adria B&B  או דירות נוחות ופשוטות כמו : Casa di Franz.  כל האופציות הנל ומרבית אפשרויות הלינה האחרות באזור יודעות להתכוונן גם למי שמחפש לינה באזור בקיץ וגם מי שמחפש לינה באזור בחורף.

מעבר ההרים פדאיה

מעבר ההרים פדאיה (Passo fedaia) נמצא למרגלות הר המרמולדה וזוכה לנוף עוצר נשימה בזכות אגם פדאיה (Lago di fedaia). האגם הינו מאגר מים מלאכותי אשר נוצר בעקבות בניית סכר בחלקו העליון של העמק הסמוך, אויזיו (Avisio). בצידו המזרחי של האגם תמצאו סוללה נמוכה באמצעותה תוכלו להקיף את המאגר ברגל.

אגם טובל

אגם טובל (Lago di Tovel) הוא האגם היפה ביותר בדולמיטים, הנמצא בסמוך לעיירה הציורית אנדלו והוא נוצר בגלל מפולת שלפי הערכות התרחשה פה לפני 1300 שנה. באגם תוכלו לראות חמישים גוונים מהפנטים של טורקיז ובסתיו מתווספים גם צבעי השלכת. מושלם ליום טיול קליל וכיף ולפיקניק רומנטי על שפת האגם (או עם ילדים). הכניסה למקום בתשלום והחנייה במרחק של כרבע שעה מתחילת המסלול באגם. מומלץ להקדיש כשעה עד שעתיים להליכה רגועה ונעימה ותמונות עם נוף קסום וצבעוני.

 

אגם טובל

הצבעים של אגם טובל (צילום מקורי)

בעבר האגם היה מפורסם בצבעי האדום שלו… וזכה לאגדות רבות אודות התופעה, אך התופעה שהייתה תלויה בסוג אצות שאינן כבר פה, פסקה (יש לכך השערות רבות מדוע, לא נפרט כאן) אבל גם בלי האדום, ואם המים הצלולים והנוף הייחודי אגם טובל הוא פשוט אופציה מדהימה לטיול נוח ופשוט גם לחופשה רומנטית וגם לחופשה עם ילדים. הוא דורש נסיעה מתפתלת בין כפרים ציוריים בדרך אליו, אבל האגם עצמו יחסית נגיש ונוח ומאפשר סיור מסביבו גם למי שאינו מטיב לכת. ממנו אומנם יוצאים לא מעט מסלולי טרקים, אבל מי שלא רוצה לצעוד הרבה, יש חלקים נגישים מאוד לחניה ויפיפיים שמגיעים אליהם גם אנשים מבוגרים או מוגבלי תנועה.

מסלול ההליכה באגם טובל הוא מונגש מאוד בחלקו ונוח כמעט לכל סוגי התיירים (צילום מקורי)

סביב האגם שמימו קפואים למחצה (אמיצים יכולים להיכנס) תוכלו למצוא שני מלונות שלא כל כך משמשים תיירים ישראלים כמלונות, אבל משמשים את כל הבאים לאזור כבתי קפה מומלצים.

כמה המלצות למבקרים באגם טובל

 • בניגוד לאזורים אחרים בדולומיטים אין פה הרבה מאוד פעילות של מדריכים מקומיים. האזור הוא יחסית שקט, מבודד ולא נמצא במסלול של מרבית התיירים באזור, מצד שני זה צפון איטליה ואם תגיעו בעונה גם פה יהיו הרבה אנשים.
 • ההגעה לפה היא בעיקר למי שמגיע עם רכב שכור לאזור. חלק מהמלונות בסביבה מספקים בעונות התיירות הסעות למקום. כחו בחשבון שהנסיעה לפה היא חלק מהעניין.

לינה באזור אגם טובל

סביב האגם עצמו אין הרבה אופציות לינה. ממש על שפת האגם מדובר במספר אפשרויות קטן (שתי מלונות בלבד ומספר דירות וביקתות) מי שמעוניין בלינה מבאזור מאוד מומלץ להזמין אותה מבעוד מועד. (לאפשרויות לינה באזור אגם טובל) מצד שני, רוב התיירים המבקרים במקום אינן לנים סמוך לאגם ובמרחק של 20-40 דקות נסיעה תוכלו למצוא לא מעט אופציות לינה. האזור מאוד תיירותי ויש פה הרבה מאוד מלונות המתאימים ללינה למי שמגיע עם רכב שכור – פחות מתאים למי שבא בלי. תוכלו למצוא המון דירות אירוח מומלצות כמו DAD HOMEEl Malget  אופציות כאלו  שמאפשרות מעבר ללינה להכיר גם במעט את המארחים תוכלו למצוא בקלות באזור אפילו ברגע האחרון באמצע יולי אוגוסט אם אתם זוג. כאשר במודבר ביותר מזה, זה כבר יכול להיות יותר קשה – אבל סביר שתמיד תמצאו. בנוסף תוכלו למצוא גם מלונות מפנקים למשל  Adler Hotel Wellness & Spa – Andalo 

אגם קראצ’ה

אגם קראצ’ה (Lago Di Carezza) או בלדינית (שפה נוספת מוכרת באזור), “Lec de Ergobando“, משמעו “אגם הקשת-בענן”. שם זה ניתן לאגם על שם הצבעוניות המשתקפת במימיו. האגם מוקף הרים ועצי אשוח המשתקפים במי האגם המנצנצים בצבע ירוק-ברקת ומהווים חלק מצבעוניותו. האגם שוכן בדרום טירול על רקע הרי קטינסיו ולאטמר, חלק מהרי הדולמיטים.

הצבעים העזים של אגם קארצ’ה הם מסימני ההיכר הייחודים שלו

כמה המלצות למבקרים באגם קארצ’ה

 • האגם נגיש מאוד, הוא נוח הן לרכב שכור והן להגעה בתחבורה ציבורית
 • האגם מתוייר מאוד (באופן יחסי) גם בחורף,לרוב הכבישים אליו לא סגורים והנוף בחורף שונה מאוד (האגם קפוא) אך מדהים לא פחות – בנוסף העובדה שהוא ליד מספר אתרי סקי באזור הופכת אותו למבוקר מאוד גם בחורף. בסוף נובמבר מתחיל סביב האגם שוק חג המולד – למי שיצא להיות באזור – שווה לבקר.
 • השביל סביב האגם נוח יחסית. אפשר לעשות את כולו בערך בחצי שעה.

לינה באזור אגם קארצ’ה

היות ומדובר באזור פעיל תיירותי הן בקיץ והן בחורף יש לא מעט אופציות לינה – כמה עשרות בטווח של 10 קמ מהאגם. תיירי הסקי יעדיפו לקחת את הלינה באזור הרכבלים העולים לנקודות הגלישה למשל:  APPARTAMENTI – Golf Hotel Carezza אן Casa nel bosco di Gabri E Ale  אך יש לקחת בחשבון שהדירות הללו שממש צמודות לאגם ולרכבלים נתפסות במהרה. אם תחפשו מעט יותר רחוק ובאפשרויות לינה עם אופציות רבות יותר למשל Das Mondschein  תוכלו למצוא יותר בקלות מקומות לינה גם ברגע האחרון.

עמק ואל גרדנה

עמק ואל גרדנה (Val Gardena), עמק עם מסורת תרבות ואופי, הנפרש על 25 ק”מ של מרבדים ירוקים וקסומים בעונת הקיץ. בעמק תמצאו בתי הארחה כפריים עם חווית אירוח מקומית, היסטוריה, אתרי מורשת וכמובן שפת הלאדין העתיקה הנשמרת עד היום. במוזאון גרדנה (Museo de Gherdëina) ניתן לגלות את מסורת גילוף העץ הייחודית של המקום, ממצאים ארכיאולוגיים מעניינים ומרתקים וכן היבטים נוספים של התרבות המקומית. כמו כן, ניתן להנות ממגוון של דברי אומנות בכפר אורטיזי (Ortisei), הכפר התפרסם הודות למשפחות חוצבי עץ אשר במשך דורות פיתחו את אומנות הגילוף בעץ ואחראים לפסלי עץ מעוטרים ומגוונים. כמו כן בכפר קיים מדרחוב המחבר את הקפלה של סנט אולריך לכנסיית אנטוניוס, ונחשב לרחוב הקניות היפה ביותר בהרי הדולמיטים. כיום, עיקר עיסוקה בתיירות ורבים מגיעים לכפר להנות מספורט חורף, סיורי סקי, טיולים רגליים, תרבות ואומנות עטורת שבחים וכמובן בתי הקפה המקומיים.

*טיפ לתייר– אתר נוסף באזור בעמק הינו אלף די סיוסי (Alpe di Siusi)- מישור גבוה מומלץ הצופה לתמונת נופים ציוריים מרהיבים ופנורמיים.

הדולומיטים בשלג (צילום: הדולומיטים בשלג

לינה באזור עמק ואל גרדנה

עמק זה כולל לא מעט אופציות לינה, רובם הן דירות קטנות ומומלצות כמו: Apt Hetti – Haus Kostner או  Apartments Culac  כאשר אופציות אילו נחטפות מהר. אבל יש כאן גם מלונות גדולים יותר כמו למשל : Residence Sovara  או Hotel Cendevaves שגם הוא נתפס במהירות במיוחד בגלל שהוא נמצא ממש בסמוך לרכבל לאתרי הסקי.
לינה בדולומיטים

בדולומיטים קיימות מעל 10,000 אפשרויות לינה שונות – ריזורטים ומלונות יוקרתיים ,דירות אירוח, מלונות בדירוג שלושה כוכבים, צימרים, חוות ועוד. בשל המרחב האדיר שההרים מתפרסים עליו (שטח של כ-141,903 קמ”ר) וזמני הנסיעה בין העיירות ופסגות ההרים, מומלץ לבחור קודם את מסלול הטיול ורק לאחר מכן לקבוע ולהזמין מקום לינה. כמו כן, לימי טיול בפסגות של הדולומיטים מומלץ למצוא מקום לינה אחד בעיירה אורטיסיי או בכפרי הסקי הסמוכים, בשל קרבתם לרכבלים השונים.

במרחב הרי הדולומיטים כפרים רבים בפריסה רחבה אשר שונים באופיים והשירותים התיירותיים אשר מציעים. בהתאם לכך, ולמסלול הטיול שבחרתם עם אופי האטרקציות שבו תוכלו לבחור את העיירות והכפרים המועדפים, היתאימו ביותר לאופייכם ואופי הטיול שלכם. מבין הכפרים המומלצים ביותר ללינה ושהייה בדולומיטים ניתן למנות את קורטינה ד’אמפצו (Cortina d’Ampezzo) מכונה לעתים קרובות “מלכת הדולומיטים”, ממוקמת בחלק הדרומי של רכס הרי הדולומיטים. בכפר מעל 100 מקומות אירוח והמומלץ שבינם הוא מלון שני כוכבים Hotel Montana- ricarica auto elettriche. למעוניינים לקרוא בהרחבה על מלונות בקורטינה ד׳אמפצו לחצו כאן

קורטינה ד'אמפצו-״מלכת הדולומיטים״, נחשבת העיירה הפופולארית ביותר ללינה באיזור הרי הדולומיטיםקורטינה ד’אמפצו-״מלכת הדולומיטים״, נחשבת העיירה הפופולארית ביותר ללינה באיזור הרי הדולומיטים

אפשרות אחרת היא העיירה אורטיסיי (Ortisei) שממוקמת בואל גרדנה בסביבת נוף אפליני, העיירה מעוטרת בפסלי עץ ואדריכלות אלפינית מסורתית, אשר מהווה שער לאזור דולומיטי סופרסקי (Dolomiti Superski) – אתר הסקי המפורסם, ומציעה אפשרויות סקי וטיולי הליכה מצויינים ומומלצים. בעיירה מעל 200 אפשרויות אירוח מגוונות, מבינן אנו ממליצים על מלון שלושת הכוכבים Boutique Hotel Planlim הנמצא סמוך למרכז העיירה. אפשרות נוספת לשהייה באיזור ואל גרדנה היא העיירה סלבה די ואל גרדנה (Selva di Val Gardena), סלבה ידועה ברקע ההרים המרשים שלה ובגישה למעגל הסקי המפורסם של סלרונדה, אשר מהווה מרכז פופולארי לחוויות ספורט חורף, יחד עם זאת מיקומה של סלבה מאפשר גישה נוחה לפארקי טבע ואטרקציות כמו שמורת הטבע Puez-Odle, מה שמוסיף למגוון הפעילויות הזמינות למבקרים מחוץ לעונת החורף, כמו היצע רחב של מסלולי הליכה באורכים שונים המתאימים למשפחות עם ילדים ולמטיבי לכת. בעיירה סלבה די ואל גרדנה אנו ממליצים על מקום האירוח המשפחתי Garni Crepaz.

מעבר לכפרים הגדולים והמפורסמים ביותר לחובבי פעילויות ספורט החורף, ההליכה והנוף האלפיני, אם אתם חובבי קולינריה אנו ממליצים לכם ללון בסן קסיאנו (San Cassiano), אשר נמצא באלטה בדיה, סן קסיאנו הוא כפר שליו הידוע בגסטרונומיה יוצאת הדופן שלו, כולל מסעדות עם כוכבי מישלן. על כן, סן קסיאנו אהוב על חובבי הקולינריה, וככל כפר אחר בסביבת הדולומיטים, הוא מספק גישה לטיולי הליכה רבים בקיץ ופעילויות חורף אתגריות כמו סקי. עם קצת יותר מ-50 מקומות לינה בכפר וסביבתו, המומלץ ביותר אשר כדאי לכם לשקול הוא בית ההארחה B&B Apartments La Palsa. למחפשים כפר אינטימי אף יותר, אראבה (Arabba), השוכן בלב הרי הדולומיטים, הוא כפר קטן הידוע במיקומו המעולה עבור סקי וסנובורד, במיוחד במעגל סלרונדה. הוא מציע אווירה רגועה יותר בהשוואה לאתרי הנופש הגדולים, כמו לדוגמה Appartamenti Home Service.

5 מקומות לינה מומלצים בדולומיטים

Passo Sella Dolomiti Mountain Resort – אתר הנופש פאסו סלה דולומיטי מאונטיין
מלון יוקרתי לחובבי הסקי. בעל גישה אל אתר הסקי, סלה רונדה (Sella Ronda) ונוף פנורמי על ההרים.
Biohof Hamann – מלון ביוהוף האמן
צימר מבודד וחמים לחווית טבע מיטבית, בעל נוף יוצא דופן של עמק אלפיני מעל נהר הטלר. מאפשר בסיס יציאה נוח לטיולי טבע באזור וכן שביל אופניים מקומי קרוב. LaMonte Premium Apartments by Feuerstein – לה מונט פרמיום – פוירשטיין
ממלון דירות בקולה איזרקו (Colle Isarco), כולל חמאם ומתקני שעשועים לילדים.
Ristorante Rifugio Ospitale – ריסטורנטה ריפוג‘ו אוספיטלה
מלון מבודד כ7 ק”מ מקורטינה ד’אמפצו (Cortina dʼAmpezzo) עם אתר סקי סמוך ומסלולי הליכה בנחל מתחת למלון.
Appartamenti Home Service – אפרטמנטי הום סרוויס
מקום האירוח ממוקם בעיירה הקטנה אראבה (Arabba) ומציע דירות בשירות עצמי, ריהוט עץ מסורטי ונוף עבר אוכף הדולומיטים.

עוד על מלונות בדולומיטים תוכלו לקרוא כאן.

השכרת רכב בדולומיטים

למי שמעוניין לטייל בדולומיטים מומלץ מאוד לעשות זאת עם רכב שכור, כך תוכלו להגיע בנוחות וקלות לאתרים, למסלולים, לנקודות התצפית ולרכבלים השונים. לא מומלץ להסתמך על תחבורה ציבורית. ניתן לשכור רכב במילאנו או לשכור אותו בונציה (לרוב השוכרים רכבים לטיול בדולומיטים ישכרו את הרכבים בשדות התעופה של ערים אלו) ומשם להתקדם אל הדולומיטים, אך למי שמעדיף ישנן גם תחנות השכרת רכב בעיירות בדולומיטים. לרוב אין בעיית חנייה בדולומיטים וניתן למצוא חניה בקלות – גם חניונים וגם מקומות לינה המציעים גם חניה. מאחר וישנו ביקוש רב לרכבים שכורים מומלץ מאוד להזמין רכבים מראש, במיוחד אם מדובר בהשכרת רכב בשיא עונת התיירות או במידה ואתם מחפשים רכב של יותר מ-5 מקומות, ג’יפים או ואנים. למי שחושש מההתחייבות כדאי להזמין בקישור הזה, בו תוכלו לבטל את הרכב גם לאחר ביצוע ההזמנה. למי שמעוניין להוזיל את עלות ההשכרה כדאי להזמין בקישור הזה עם הנחה בלעדית לגולשי הכל על וכך לחסוך באחת ההוצאות המשמעותיות בחופשה.

אנו ממליצים לקרוא בנושא את העמודים הבאים: השכרת רכב במילאנו, השכרת רכב בונציה, השכרת רכב בדולומיטים  והשכרת רכב באיטליה

לקבלת הצעות מחיר משלתמות להשכרת רכב באיטליה ובדולומיטים לחצו כאן

דוגמה לכבישים המפותלים בדולומיטים (צילום: דוגמה לכבישים המפותלים בדולומיטים

איך מגיעים לדולומיטים?

טיסות לדולומיטים

מכיוון שאין שדה תעופה בדולומיטים נמליץ לטוס לאחד משדות התעופה הקרובים (ונציה, מילאנו, ורונה) ומשם להשכיר רכב על מנת לטייל בנוחות באזור.
תוכלו לערוך השוואת מחירים בעבור טיסות לונציה, בקישור זה או בקישור זה במידה ואתם מעדיפים לרכוש כרטיסי טיסה מחברה המעניקה שירות לקוחות בעברית.

אנו ממליצים לקרוא בנושא את העמודים הבאים: טיסות לונציה, וטיסות למילאנו

הגעה לדולומיטים ברכב שכור – הדרך המהירה

זמן הנסיעה לדולומיטים תלוי בשדה שנוחתים בו, מדובר בנסיעה של בין שעתיים מונציה לחמש שעות ממילאנו ברכב. עם זאת, חלק מהכבישים באזור אינם קלים לנהיגה, והם צרים ומפותלים, לכן סעו במשנה זהירות ותכננו את הזמן כך שלא תצטרכו לנסוע בחשכה. שימו לב! לא מעט ישראלים מקבלים קנסות בדואר לאחר חזרתם לארץ, מפני שלא קראו את השילוט כמו שצריך או שעברו על המהירות המותרת. הקפידו על שמירה על כללי הנהיגה והצטיידו בתשומת לב מוגברת לעניין.

אנו ממליצים לקרוא בנושא את העמודים הבאים: השכרת רכב במילאנו, השכרת רכב בונציה, השכרת רכב בדולומיטים והשכרת רכב באיטליה

ניתן להזמין רכב בקישור הזה עם ביטול בחינם או בקישור הזה עם הנחה בלעדית

חשוב לשים לב! בחורף חלק מהכבישים נסגרים וחסומים עקב השלגים וחשוב לשים לב שלא לכל מקום אפשרי להגיע עם הרכב וכן יש צורך ברכבלים או הליכה ברגל לאתרים מסויימים.

הגעה לדולומיטים בתחבורה ציבורית – הדרך הזולה

בכל הנוגע לתחבורה ציבורית ורכבות, יש לשים לב כי הרכבות לא מגיעות לכל מקום אלא רק עד מרגלות הרי הדולמיטים ומשם חובה להשכיר רכב או להתנייד באוטובוסים ורכבלים. חשוב לציין כי האוטובוסים נגמרים בשעות הערב המוקדמות ולא מגיעים לכל מקום.

הגעה ברכבת:

מוונציה: ניתן לקחת רכבת מוונציה לבלונו. מבלונו יוצאים אוטובוסים שנכנסים עמוק יותר להרי הדולומיטים.
ממילאנו: קחו רכבת לורונה, ומורונה תוכלו להגיע ברכבת לבולצאנו או ברסאנונה. שתי הערים מהוות שערים להרי הדולומיטים.
מאינסברוק (אוסטריה): יש רכבות ישירות לבולצאנו.

(מומלץ להזמין את הכרטיסים לרכבות הללו מראש (לפרטים והזמנה

באוטובוס ציבורי

ברגע שתגיעו לערים כמו Belluno, Bolzano או Bressanone ברכבת, יש אוטובוסים מקומיים שיכולים לקחת אתכם לחלקים שונים של הדולומיטים. אוטובוס Dolomiti ו-SAD הן חברות האוטובוסים העיקריות הפועלות באזור.

(מומלץ להזמין את הכרטיסים לאוטובוסים אלו מראש (לפרטים והזמנה

אוטובוסים תיירותיים למוקדי הנופש בדולומיטים

אופציה נוחה למי שרוצה להגיע לאזור המוקדים התיירותיים (פופולארי מאוד בחורף לחופשות סקי) יש מספר הסעות מאורגנות היוצאות משדות התעופה ומרכזי הערים הגדולות לאתרי עניין כמו קורטינה ד’אפציו (לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול).

הגעה לדולומיטים בסיורים מאורגנים

רבים בוחרים להגיע לדולומיטים לא באופן עצמאי אלא להצטרף לאחד מהסיורים המאורגנים המאוד פופולארים שיש למרחב להציע. מי שבוחר בדרך זו לרוב לא יעמיק בדולומיטים יותר מיום, ויש לו פחות גמישות בטיול עצמו, אבל מרוויחים נוחות והדרכה במהלך הביקור. ישנם סיורים מאורגנים כאלו משלל יעדים מרכזיים בצפון איטליה כמו ונציה, מילאנו ואגם גארדה חלקם פעילים רק בקיץ חלקם גם בחורף וכוללים פעילות חורפית.

מומלץ מאוד להזמין מקום מראש בסיורים אלו (לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול)

מזג האוויר בדולומיטים

בדולומיטים ניתן לבקר בכל ימות השנה, אך חשוב להבין את ההבדלים בין העונות:
אם אתם מתכננים לטייל באזור ולא על מנת להגיע לחופשת סקי, העונה המומלצת היא כמובן הקיץ, הנמשך בדולמיטים מאזור חודש יוני ועד ספטמבר. הטמפרטורות נעות בין 25 מעלות ויכול להגיע למעלות בודדות בהרים הגבוהים. כמו כן, עונת הקיץ הינה העונה הגשומה. לפיכך ייתכנו ימים גשומים ולעומת זאת גם ימי שמש בעלי גשמים קלים. בעונה זו העמקים ומעברי ההרים מתמלאים ירוק ופורחים ואלו הם הנופים שמושכים את רוב התיירים המבקרים באזור. זו כמובן העונה היקרה ביותר לביקור במקום, וגם העמוסה ביותר. בתקופה זו בנקודות העניין הפופלאריות יהיה קשה לכם למצוא נקודות שקטות שאינן מלאות בתיירים.
לקראת אמצע ספטמבר נתחיל להרגיש את הטמפרטורות יורדות וצבעי השלכת מבצבצים. הטמפרטורה בעמקים תהיה כ-10 מעלות ובהרים אפילו אפס. תקופה זו הפכפכה מאוד ויש להתכונן אליה היטב אם אתם מגיעים לבקר באזור – הן מבחינת לבוש, הן מבחינת התעדכנות על מצב הכבישים ומעברי ההרים והן לשים לב שאינכם מבקרים באתרים מועדים לפורענות ולסופות ללא ציוד מתאים. אחד היתרונות של תקופה זו הוא מחיר הלינה הזול וזו דרך לחסוך כסף בביקור במקום. יש לקחת בחשבון שבתקופה זו מתקני התיירות השונים מתחילים להיסגר, כך שככל שמתחילים להתקרב לחורף יותר ויותר מהם מפסיקים לפעול.
אזור הדולומיטים פופולארי גם למגוון רחב של ענפי ספורט חורף. במידה ומתכננים להגיע לסקי באזור, התקופה הכי טובה היא מדצמבר ועד אפריל. מזג האוויר יהיה קר, עד לטמפרטורות בודדות בעמקים ומינוס 15 בהרים. רוב הימים יהיו שמשיים לעומת הקיץ וכמות המשקעים תהיה נמוכה מאוד ובעיקרה השלג (שאינו רטוב ולכן זו חוויה שונה לגמרי מגשם). לקראת אפריל תחול עלייה בטמפרטורות ובמשקעים וכן המסה של השלגים- אז מתחיל להיות רטוב (משמעותי מבחינת הצטיידות עם מגפיים שאינם חדירים למים). תקופה זו תתאפיין במחירי לינה יקרים ועומס באזור אתרי הסקי, בעוד שאזורים בדולומיטים הרחוקים מאתרי הסקי יהיו נטולי תיירים כמעט ובמחירים נמוכים מאוד – אם בכלל יפעלו.

פירוש השם של רכס הרי "הדולומיטים" וחשיבותו ההיסטורית

השם דולימיטים הכל כך מוכר שהפך להיות מותג של ההרים בצפון איטליה הצופים על אגם גארדה הוא בעצם תיאור גיאולוגי שאינו ייחודי דווקא לכאן. דולומיט, הינו שם סוג סלע המשקע האופייני להרים הללו. הראשון לתאר את סוג הסלע היה דאודה גרטה דה דולמייה (Dolomieu), מינרלוג צרפתי, שעל שמו נקרא רכס ההרים הללו, אך מי שיבקר גם בחלקים אחרים של איטליה במרכז ובדרום, יגלה סלע זה – היוצר את הצוקים המיוחדים הללו גם באזורים אחרים.

בעבר אזור זה חווה טלטלות רבות. הן במלחמות, שלטונות ואף פיגועי טרור מצד תושבי דרום טירול שחלקם היו רוצים שאזור זה יהיה עצמאי או יעבור לשליטת אוסטריה. למרות מלחמות העבר, כיום, פריחת התיירות והשיח העסקי באזור תרמו רבות ליחסים והאזור משגשג מכל הבחינות – ומושך אליו תיירות רבה מכל העולם ובין כלל התיירים ניתן לראות כמובן גם הרבה מאוד תיירים ישראלים.

השבילים המוגנים או בשמם השני, דרכי הברזל (באיטלקית:”ויה פ’רטה”), נוצרו בזמן מלחמת העולם הראשונה על מנת להקל על מעבר כוחות, אספקה וציוד. כיום הם משמשים בעיקר את התייירים הרבים המטיילים באזור, והופכים חלקים רבים בו לנגישים לתיירים.

אזור הדולימיטים הוא אזור גבול שעבר החלפות שלטון מה שגרם לכך שהוא אזור מעורבב מבחינה אתנית, עשיר ומגוון מאוד מבחינה תרבותית. את העושר הנל אפשר לפגוש במגוון הקולינארי, בפסטיבלים , בבגדים ובהתנהלות של האנשים. אפשר לפגוש פה תרבות צפון איטלקית עם השפעות רבות משוויץ, גרמניה ואוסטריה.

מבט מרחפן על הדולומיטים
המלצות "הכל על" למבקרים בדולומיטים

 • מומלץ לשלב את אגם גארדה עם טיול בדולומיטים. אם אתם מגיעים מאחד מנמלי התעופה של מילאנו, סירמיונה- שער הכניסה לאגם גארדה, נמצאת כמעט על הדרך לדולומיטים. אם אתם נוחתים בורונה, סירמיונה היא כ-45 דקות נסיעה בלבד מנמל התעופה. אפשר לעשות זאת עם רכבים פרטיים שכורים או להצטרף ל1001 האופציות השונות לסיורים מודרכים היוצאים מגארדה לעבר הרי הדולומיטים. (לאופציות מומלצות ראו כאן, וכאן). שילובים פופלארים נוספים הם שילוב של הדולומיטים עם ביקור בונציה ועם מעבר לאוסטריה.
 • שימו לב לחוקי התנועה ולשלטים, רבים מקבלים קנסות בשל חוסר ציות לתמרורים וחוקי התנועה. זו המלצה חמה בכלל למתניידים עם רכב באיטליה מומלץ לקרוא על כך פה
 • הרבה מידע על הרכבלים של הדולומיטים אפשר למצוא פה: זה חשוב על מנת להכיר מה נפתח, מה נסגר ומה שעות הפעילות של הרכבלים השונים.  כרטיסים לרכבלים לרוב רוכשים בקופות עצמם.
 • אפשר לטייל בדולומטים הן בטיול מתגלגל והן בטיול כוכב. השאלה הגדולה היא מה אתם מעדיפים, לראות יותר או להתמודד פחות עם מעברים של מלונות. אם אתם מתכננים טיולי כוכב בדולומיטים כדי אתימי טיול בפסגות של הדולומיטים, מומלץ למצוא מקום לינה אחד אשר נמצא בקרבת הרכבלים השונים. זה אומנם יקר יחסית אבל יחסוך לכם זמן נסיעה.
 • מקומות הלינה, התומכים בתיירות הסקי בחורף, מציעים מחירים מעולים בקיץ וכן גישה נוחה לרכבלים ולמסלולי טבע מרהיבים.
 • תכננו את זמני הנסיעות, הכבישים ההרריים לרוב איטיים מאוד. כמו כן, בחורף יתקיימו סגירות וחסימות כבישים בשל השלג ובקיץ יכולים אפילו להיות פקוקים בשל העומס התיירותי באזור בעונה מבוקשת זו.
 • שימו לב! האזור הינו אזור הררי ולכן גם בימים חמים ושמשיים מומלץ לקחת ביגוד חם בייחוד בפסגות ההרים.

שאלות נפוצות על דולומיטים

לדולמיטים כולם יכולים להגיע. משפחות עם ילדים, חופשה רומנטית, חובבי ספורט חורף וסקי וכן גם גילאי 60+.

הרי הדולמיטים הוא ללא ספק יעד שאפשר לשקוע בו למשך שבוע שלם ועדיין לא להספיק לראות הכל ולהיות בטוחים שיש עוד לא מעט מקומות קסומים ומיוחדים שעוד לא הייתם. כמו כן, יש לא מעט אתרי סקי ועיירות בהם ניתן לנפוש בעונת החורף ואף לראות נופים מרהיבים ועוצרי נשימה.

ניתן לבקר בדולמיטים בכל ימות השנה, אך שימו לב להבדלים בין העונות והפעילויות הרלוונטיות בכל אחת מהן הגעה בחורף מומלצת לחופשת סקי ולפעילויות הספורט השונות המוצעות באזור. כמו כן, מומלץ לשים לב לחסימות וסגירת כבישים בשל השלגים. הגעה בקיץ לעומת זאת, מתאימה לחובבי המסלולים הרגליים. כמו כן, רצוי לשים לב לשינויים עונתיים בשעות הפעילות של האתרים השונים (רכבלים וכו') וכן למזג האוויר בעונת הקיץ. תוכלו לקרוא על כך בהרחבה בפסקה על מזג האוויר בדולומיטים.

זמן הנסיעה לדולומיטים תלוי בשדה שנוחתים בו, מדובר בנסיעה של בין שעתיים מונציה, ניתן להזמין רכב שכור בונציה בלינק זה או בלינק זה. מומלץ למי שמתכנן לשכור רכב לא רק להגעה לדולומיטים, אלא לטיול ארוך או רחב יותר באזור.

בכל הנוגע לתחבורה ציבורית ורכבות, יש לשים לב כי הרכבות לא מגיעות לכל מקום אלא רק עד מרגלות הרי הדולמיטים ומשם חובה לשכור רכב או להתנייד באוטובוסים ורכבלים. חשוב לציין כי האוטובוסים נגמרים בשעות הערב המוקדמות ולא מגיעים לכל מקום.

במידה ואתם מעדיפים להימנע מתחבורה ציבורית ניתן להזמין מראש כרטיס כניסה (המאפשר דילוג על התור) עם הסעה מונציה (לדוגמה באפשרות זו) וכך להגיע לדולומיטים בנוחות. אפשרות זו מועדפת בדרך כלל על ידי משפחות, או על תיירים שמחפשים נוחות מרבית.

זמן הנסיעה לדולומיטים תלוי בשדה שנוחתים בו, מדובר בנסיעה של חמש שעות ממילאנו ברכב. ניתן להזמין רכב שכור בלינק זה או בלינק זה .מומלץ למי שמתכנן לשכור רכב לא רק להגעה לדולומיטים, אלא לטיול ארוך או רחב יותר באזור.

בכל הנוגע לתחבורה ציבורית ורכבות, יש לשים לב כי הרכבות לא מגיעות לכל מקום אלא רק עד מרגלות הרי הדולמיטים ומשם חובה לשכור רכב או להתנייד באוטובוסים ורכבלים. חשוב לציין כי האוטובוסים נגמרים בשעות הערב המוקדמות ולא מגיעים לכל מקום.

במידה ואתם מעדיפים להימנע מתחבורה ציבורית ניתן להזמין מראש כרטיס כניסה (המאפשר דילוג על התור) עם הסעה ממילאנו (לדוגמה באפשרות זו ) וכך להגיע לדולומיטים בנוחות. אפשרות זו מועדפת בדרך כלל על ידי משפחות, או על תיירים שמחפשים נוחות מרבית.

למי שמתעניין בעמוד זה כדאי לקרוא גם: