הכל על - הביג בן ובית הפרלמנט (ארמון ווסטמינסטר) Big Ben
 
דף הבית >> לונדון 2018, המדריך התיירותי, המקיף ביותר בעברית >> אתרים מרכזיים בלונדון >> הביג בן ובית הפרלמנט (ארמון ווסטמינסטר) Big Ben

הכל על לונדון
עוד תחת אתרים בלונדון:


עוד תחת לונדון:
פרסומות

 
 
 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בלונדון:
מלונות | טיסות | חבילות | כדורגל | השכרת רכב
Booking.com  

הצעות חמות למלונות 

הביג בן ובית הפרלמנט

 (ארמון ווסטמינסטר)

Big Ben


 


 

 מידע על בית הפרלמנט של בריטניה

על הביג בן והפרלמנט מלונות באזור  תמונות מהביג בן  אטרקציות וסיורים באזור 
     
   
 
 

טבלת ניווט מהיר - הביג בן ובית הפרלמנט
מידע כללי
ההיסטוריה של ארמון ווסטמינסטר
מה רואים בארמון ווסטמינסטר?
המלצות
מפה ומידע שימושי
עזרה בתכנון חופשה בלונדון
להוספת תגובה, המלצה או תמונה על היעד

מידע כללי

ארמון ווסטמינסטר הוא מבנה הבנוי בסגנון ניאו-גותי, המשמש כבית הפרלמנט של אנגליה.
הוא ניצב על נהר התמזה והוא אחד האתרים המרכזיים והחשובים של רובע ווסטמינסטר. ארמון ווסמינסטר הוא גם אחד מבתי הפרלמנט הגדולים בעולם.
מגדל ווסטמינסטר (שהוא אחד מסמליה המוכרים של לונדון) הוא מגדל ניאו-גותי הניצב בצידו הצפון-מזרחי של הארמון.


   *פרסומת*   


הביג בן (Big Ben) הוא למעשה כינוי של הפעמון הגדול הנמצא בראש המגדל של ארמון ווסטמינסטר (בתי הפרלמנט הבריטיים). אמנם רבים חושבים שהשם מתייחס למגדל כולו - אך זוהי טעות נפוצה. המגדל של ארמון ווסמינסטר נקרא "מגדל אליזבת'" על שם המלכה הנוכחית של בריטניה, הלא היא המלכה אליזבת'. 

ליד ארמון ווסמינסטר ניצבים מספר אתרים חשובים, כמו מנזר ווסמינסטר שמשמש כמקום המלכת מלכי בריטניה, מגדל אבני חן (Jewel Tower) שהיה בעבר המקום בו שמר בית המלוכה את אוצרותיו, ובית המשפט העליון הבריטי. 

אטרקציות קרובות לביג בן ומגדל מיניסטר הן: לונדון אייהצינוק של לונדוןהרפתקאת שרק והאקווריום של לונדון.

 

ההיסטוריה של ארמון ווסטמינסטר והביג בן

במקום הארמון הנוכחי עמד במקום ארמון אחר, עוד מראשית האלף השני לספירה, אשר שימש כביתם של בני המלוכה עד למאה ה-16. הם עזבו אותו בגלל אחת השרפות הגדולות שחוותה לונדון.
קצת אחרי ה"מגנה כרטה" (כתב הזכויות שנתן המלך וייצב את זכויות החירות של נתיניו), כאשר כונס הפרלמנט הבריטי במאה ה-13 כמועצה שתייצג את דעת "פשוטי העם" (המועצה נקראה "פרלמנט" בשלב מאוחר יותר בהשפעת השפה הצרפתית - Parler בצרפתית משמעו "לדבר" או "דברן") הוא התקיים במבנה זה.
לעומת משפחת המלוכה שעזבה את המבנה, הפרלמנט שרק הלך והתפתח במהלך שמונה מאות השנה האחרונות, נשאר בארמון וזכה בבעלות ובשליטה במבנה (למרות שמשפחת המלוכה נחשבת כבעלים של מספר חדרים ואולמות בו).

ארמון ווסמינסטר אותו אנו רואים היום (והמגדלים יחד איתו) נבנה במאה ה-19 במקומו של מגדל השעון של הארמון הישן, לאחר שריפתו ב-1834 באחת מהשריפות הגדולות שחוותה לונדון (למידע נוסף ראה ההיסטוריה של לונדון).


ארמון ווסטמיסטר
ארמון ווסטמינסטר (צילום מקורי)


מה רואים בארמון ווסמינסטר?

ארמון ווסמינסטר הוא מבנה ניאו-גותי ענק (כאמור לעיל הוא אחד מבתי הפרלמנט הגדולים בעולם, כיאה לפרלמנט של המדינה שאימצה את רעיון שלטון בית המחוקקים על סוגיו השונים).
המבנה הפנימי של הארמון הוא מסובך למדי וכולל כ-1,200 חדרים וחדרי מדרגות ויותר משלושה קילומטרים של מסדרונות. רוב חלקי הארמון הוקמו במאה ה-19 עם בנייתו המחדשת של הארמון, אך ישנם גם חלקים עתיקים שהינם שרידים למבנה העתיק שעמד במקום.

המבנה השלטוני של בריטניה הוא מיוחד. הוא בנוי ממלך (שלו היום סמכויות ייצוגיות וייעוץ בלבד), גוף מבצע (הממשלה) וגוף מחוקק המחולק לשני בתים - בית הנבחרים ובית הלורדים.  
בית הנבחרים הבריטי (את אולם זה תזהו על פי הריפוד הירוק השולט בו), אליו מתקבלים על פי הצבעה על בסיס אזורי (כל אזור שולח מספר נציגים לפי גודלו) 651 נציגים (למרות שיש רק 437 מקומות), שמחליטים על נושאים חשובים ביותר כמו תקציב, חקיקה וכדומה. הקואליציה והאופוזיציה יושבות זו מול זו (במרחק של שתי חרבות כדי למנוע התפרצויות אלימות). 
אל בית הלורדים (House of Lords) נכנסים בעלי הייחוס (אנשי אצולה), על בסיס ירושה של מקום, על בסיס קבלת תואר אבירות (סייר), או שופטים ובישופים בדימוס. בימים אלה בית הלורדים משמש בעיקר מוסד פיקוח על מוסדות השלטון ובית משפט עליון (דומה לבג"צ).
שני בתי המחוקקים נמצאים בבית הפרלמנט בשני אולמות נפרדים המקושרים ביניהם. חוקי ההפרדה בין הבתים קשיחים, ומאז שמלך צ'ארלס נכנס לפרלמנט בפעם הראשונה לעצור חלק מנציגי העם (ולאחר מכן איבד את ראשו, לאחר השתלטותו של קרומוול על בריטניה) אין כניסה של בן אצולה מבית הלורדים או בן ממשפחת המלוכה למושב הפרלמנט.

האולם המרכזי במבנה, הוא אולם ווסטמינסטר, שהוא שריד למבנה המקורי מ-1097, ובזמנו הוא היה הגדול באירופה. עד היום אולם זה, הכולל פסיפס מיוחד, נחשב לאחד מאולמות הפרלמנט היפים בעולם. 
לבית הפרלמנט ישנם שני מגדלים. הראשון, הקרוי מגדל ויקטוריה (על שם המלכה ויקטוריה), שימש כארכיון של הפרלמנט, והשני, הקרוי מגדל אליזבת' או מגדל השעון, שימש כביתו של הפעמון המפורסם הביג בן (ראה בהמשך).

File:Commons In Session.jpg
כינוס של הפרלמנט (Peter Tilmans) והלובי של בית הפרלמנט (צילום: Jorge Royan)

בכניסה לארמון תוכלו לראות את פסלו של אחד מהגיבורים ההיסטוריים הגדולים ביותר של בריטניה, אוליבר קרומוול (Oliver Cromwell). הסיבה שקרומוול זכה לכבוד זה היא שהוא הנהיג את כוחות הפרלמנט במלחמת האזרחים הנוראית של בריטניה. מלחמת אזרחים זו יצרה את המצב בו המלך אינו יכול לעשות כרצונו ועליו להתחשב בבית הנבחרים ובפרלמנט, לכן על אף שקרומוול (כמו כל מהפכן) היה דמות שנויה במחלוקת (גם על הצבת פסל זה היה ויכוח), הוא זכה לכבוד כסמל לחופש ולאיזון של הכוח והעוצמה המוחלטת שמלכי העבר זכו להם.
מלבד פסלו של קרומוול תוכלו לראות פסלים נוספים שמנציחים את גדולי בריטניה בכיכר הפרלמנט שנמצא ממול הארמון. תוכלו לראות פסלים של ריצ'ארד לב הארי, צ'רצ'יל ואברהם לינקולן.


קרומוול ביג בן
פסלו של אוליבר קרומוול, האיש שעיצב את רעיון הפרלמנט
בבריטניה (צילום מקורי)
מגדל אליזבת' - שימו לב לבנייה הייחודית שמשמרת את 
הסגנון הניאו-גותי של בריטניה מהמאה ה-19 (צילום מקורי)
 • הביג בן:

הביג בן הוא שמו של הפעמון ולא של המגדל כולו, למרות שרבים נוטים לחשוב כך. מדובר בפעמון ענק לפי כל קנה מידה - משקלו 13 טון והוא מופעל ידנית מיום בנייתו ועד ימינו!

אם אינכם תושבי קבע בבריטניה, אל תבנו על ביקור במגדל ובפעמון מהסיבה הפשוטה שהכניסה מותרת רק לותשבי בריטניה ובתיאום מראש מאז 2010.

פירוש שמו של הביג בן הוא קוריוז נחמד. סברה ראשונה טוענת שהוא קרוי על שם סר בנג'מין הול שהיה אחראי על עבודות התקנת השעון באמצע המאה ה-19. תפיסה שניה סוברת שהוא קרוי על שמו של המתאגרף בן קנט. בכל אופן השם "ביג בן" מתייחס לעובדה ששניהם (יחד וכל אחד לחוד) היו אנשים גדולים.

הפעמון מצלצל רבע שעה אחרי שעה עגולה נעימה בת ארבעה צלילים (מתוך נעימה של המלחין הנדל) ולאחר כל רבע שעה נוספת הוא מנגן את הקטע הקודם וארבעה צלילים נוספים. כל שעה עגולה הוא מנגן את הנעימה המלאה בת 16 הצלילים ובסיומה הוא מצלצל עוד מספר פעמים נוספות בהתאם לשעה. מופע פעמוני זה מושך אליו תיירים ומבקרים רבים.

צלילי פעמון הביג בן היו אלו שפתחו את שידורי ה-BBC במלחמת העולם השנייה, וסימלו עבור מי שקלט את התחנה באירופה הכבושה את קולו של העולם החופשי. ב-1962, יותר ממאה שנים לאחר שהופעל, איחר השעון בעשר דקות, בפעם הראשונה.
ברחוב ויקטוריה בלונדון נמצא העתק קטן של הביג בן בשם "בן הקטן".
לקריאה נוספת על הביג בן: http://www.parliament.uk/about/living-heritage/building/palace/big-ben


 • מגדל אליזבת' ומגדל ויקטוריה:

מגדל ווסמינסטר, שנקרא גם מגדל אליזבת', נמצא בפינה הצפון מערבית של הארמון.. גובהו של המגדל הוא 96 מטר ובראשו ארבעה לוחות הפונים לארבע רוחות השמיים, שבכל אחד מהם ניצב שעון ויקטוריאני.
המגדל והשעונים בנויים בסגנון ניאו-גותי (פיתוח אירופה מהמאה ה-19 שניסה לחזור לאלמנטים הגותיים של ימי הבניים). הסגנון המאפיין את המגדל הוא תת סגנון ויקטוריאני-אנגלי (במקביל אליו צמחו תתי סגנונות ברחבי אירופה כולה, ראה המודרניסטה בברצלונה).
כמגדל ניאו-גותי, מגדל ווסמינסטר מעוטר באלמנטים גותיים שונים, וקצהו העליון נראה כמו מגדל פעמונים של קתדרלות גותיות, בזכות הצריחונים הקטנים והמחודדים שהוא מעוטר בהם, לדוגמה.

מול מגדל אליזבת' תוכל לראות את מגדל ויקטוריה. המגדל נחמד אך יותר מעניין ממנו הוא הגן הסמוך לו (הגן של מגדל ויקטוריה), בו תוכלו לצפות בפסלים של אישים בריטיים גדולים, כמו אמילי פנקהרסט, הפמניסטית הגדולה של הבריטים, פסל המאבק בעבדות והפסל המפורסם של נכבדי קאלה - עיר בצרפת שנכבשה בידי האנגלים ונכבדיה נדרשו לבוא למלך כדי שיוציא אותם להורג (המלך חס על חייהם בסופו של יום). 

פסל "נכבדי קאלה" שבגן ויקטוריה, ומבנה הפרמלנט במבט מהגן (צילומים מקוריים)
 

המלצות "הכל על" למבקר בארמון ווסטמינסטר

 • לסיור וירטואלי במתקני הארמון: http://www.parliament.uk/visiting/online-tours/.
  --פרסומת--
 • ישנם סיורים מודרכים המתקיימים במבנה, הדורשים הרשמה מראש. הסיור כולל ביקור והדרכה במרבית חלקי הפרלמנט הבריטי:  http://www.parliament.uk/visiting/visiting-and-tours/summeropening/  ישנה גם אפשרות בתיאום מראש לצפות בדיונים בתוך מבנה הפרלמנט. הכניסה פנימה היא לא בגדר חובה - הצפיה במבנה בודאי.  מדובר באחד האיקונים של העיר!
 • מרבית התיירים מנסים לתאם את ההגעה למקום בשעה עגולה על מנת לשמוע את הצלצולים של השעון בצורתם המלאה. 
 • אזור הביג בן בפרט ורובע ווסטמינסטר בכלל הוא גם הרובע הכי מקושר ומרושת בלונדון. אין בעיה להגיע אליו מכל נקודה בעיר ברכבת, בטיוב, או בסירה. לטעמנו הדרך הנוחה ביותר לרוב התיירים היא הטיוב. בכל מקרה גם אם השכרת רכב בלונדון כמו כל האתרים במרכז העיר, לא לחשוב על להתקרב לאזור המגדל עם רכב שכור (ראה השכרת רכב בלונדון). למי שמשתמש בשירותי אוטובוס התיירים של לונדון, יכל לנצל את התחנה הנוכה שיש לו ליד הבניין.
 • רחבת הפרלמנט היא אזור הכולל לא מעט הפגנות, מצד אחד מיוחד ומרתק מצד שני שימו לב לא פעם הם הפגנות של קבוצות אנטי ישראליות ופרו מסולמיות וכדאי לא להיכנס לחיכוכים מיותרים.
 • יש לקחת בחשבון שבשנים הקרובות (2017-2021) מגדל השעון והביג בן צפויים להיות בשיפוצים כאלו, או אחרים - לא להתאכזב! 
 • אזור הביג בן כמו כל אזור ווסטמינסטר הוא אזור מקסים מומלץ לכל מי שרוצה להינות מהעיר עד תומה ומרכזי ולכן המלונות כאן יקרים יותר מאזורים אחרים בלונדון - יש לקחת זאת בחשבון (ראה מלונות באיזור הביג - בן והפרלמנט תחת מלונות בלונדון). בין המלונות המומלצים בלונדון הנמצאים באיזור זה ניתן למנות את מלון קונרד לונדון סנט ג'יימס (Conrad London St James)קראון פלאזה לונדון סנט ג'יימס (Crowne Plaza London St James) ו - דה סנקצ'וארי האוס (The Sanctuary House Hotel)
המלצות לקריאה נוספת

המלצות והערות של גולשי האתר על ארמון ווסטמינסטר:

 • נתי: הסיור במשרדי הממשלה מומלץ מאוד. הוא מעניין, מקצועי, מאורגן ומסודר. שימו לב שצריך להירשם מראש באתר. 

המלצות שעלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו לונדון למטיילים-London for travelers:

 • מישהו יודע האם יש טעם ללכת לראות את הביג בן או שהוא בשיפוצים ולא ניתן לראות כלום כרגע? (נשאל באפריל 2018)
  • עד 2021 הוא יהיה מכוסה בפיגומים, אבל אפשר לראות את הפרלמנט. אפשר גם לראות את השעון עצמו.
  • הביג בן והפרלמנט מכוסים בפיגומים בגלל השיפוצים. מבחוץ ניתן לראות רק את השעון. אפשר להיכנס לביקור בפרלמנט.
  • רגע היסטורי -הביג בן בשיפוצים! זה מראה לא רגיל. שווה להגיע לאזור ולא לפספס אותו ומכוסה בפיגומים ולבקר בארמון, פרלמנט בכנסייה המפורסמת (משם יצאה החתונה של הזוג הצעיר המלכותי). שווה!
  • הוא בשיפוצים, אבל ניתן לראות את המחוגים בבירור ובעיני זו חוויה לראות אותו בזמן השיפוצים.
  • גם אני חשבתי לתומי שזו תהיה חווייה, בתור מי שראתה אותו ללא פיגומים. חייבת לציין שזו בעיקר אכזבה שמזיזים ממנה מאוד מהר את המבט. הוא פשוט כל כך יפה כשהוא כמו שהוא, שקשה להסביר כמה מאכזב הוא כיום.


  

מידע שימושי על ארמון ווסטמינסטר

כתובת: Parliament Square, Westminster, London SW1
איך מגיעים?
- טיוב: לרדת בתחנת Westminster
- אוטובוס: קווים 3 11 12 24 53 87 88 148 159
- סירה: Westminster Pier
שעות פתיחה: לכל בית יש את שעות הפתיחה שלו, כמו כן ישנם סיורים יומיים המתעדכנים באתר. 
מחיר: הכניסה ליציעים בזמן מושב של הפרלמנט היא בחינם. סיורים - מבוגר £15, ילד (15-5) £6, משפחה (2 מבוגרים ו-2 ילדים) £37.
אתר אינטרנט: http://www.parliament.uk/visiting/

מפת אתרים בלונדון

 

 
 

 


צריך/ה עזרה בתכנון החופשה בלונדון? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים/ות שלנו לתכנן את החופשה שלהם/ן בלונדוןברצלונהקוסטה בראווהפראגרומאמדריד ובכל אירופה.

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס/י פרטים בטופס המצורף


 

              
                                     
                                     
                                      

 
 
 
 
 
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net
יעוץ בקידום האתר: קידום אתרים ע"י עידן בן אור 

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica