תמזה | River of Thames

  מידע על הנהר שעל בסיסו נבנתה לונדון ועל אפשרויות השיט בו

מידע כללי

נהר התמזה הוא העורק הימי הבסיסי של העיר לונדון. נהר זה, שזורם בחלקה הדרום מזרחי של אנגליה באורך של 346 ק”מ, משמש כעורק תחבורתי, כלכלי ולא פחות חשוב מכך כסמל תרבותי של העיר לונדון. מקור השם תמזה אינו ברור. יש הטוענים שהמקור יווני ויש הטוענים שהמקור קלטי מקומי שהשתמר על ידי הרומאים (פירושה של המילה תמה בקלטית באחד הניבים המקומיים הוא נהר). אם בעבר היה התמזה אזור ששימש למסחר ולתעבורה, היום הוא יותר מנוצל בתור אזור תיירותי.

אורות התמזה בלילה – מבט על הלונדון איי מארמון ווסמינסטר (צילום מקורי)
היסטוריה וחשיבות תרבותית

נהר התמזה הביא את הרומאים להקים את המושבה המרכזית שלהם באי הבריטי. הרומאים בחרו בנקודה זו, שהייתה עבורם מספיק מזרחית, מספיק עמוקה והמרחק בין גדות הנהר בה היו מספיק קרובים, כנקודה אידאלית להקים בה נמל מרכזי. וכך למעשה הוקמה העיר הרומית לונדוניום שהיוותה את הבסיס ללונדון של היום. כדי להבין עד כמה הנהר היה חשוב להתפתחותה של העיר, ניתן לציין שעד למאות ה-16 וה-17 מרבית התנועה בתוך לונדון, בין הסיטי לווסטמינסטר, עברה דרך התמזה ולא ביבשה.

הידעת? לא הרבה ידוע על חיי היום יום של אנגליה ולונדון במאה ה17 – מלבד דיווחים על מלכים ופירטים אין הרבה סיכומים הסטוריים המתארים את חיי הלונדוני הפשוט. מזל שהתמזה היה קופא כל שנה בתקופה זו – מה שאפשר לקיים את פסטיבל התמזה – יריד חורף שהתקיים על הנהר הקפוא. ליריד זה יש תיעודים לא מעטים שמספקים הצצה לחיי הלונדוניים הפשוטים. 

כמו ערים רבות בעולם הבנויות על גדות נהר ותלויות בגחמותיו (כמו הנילוס בקהיר או הוולטובה בפראג), ניתן לראות יחסים מיוחדים בין העיר לונדון לתמזה – התושבים מנסים לשלוט בהתנהלותו של הנהר ולהשיג מממנו הרבה ככל הניתן, בעוד שהנהר מוכיח פעם אחר פעם את כוחו של הטבע.

לדוגמה, במשך שנים היה הנהר קופא בחורפים. רק ההתחממות הגלובאלית ובניית גשר לונדון החדש, שכלל קשתות שאפשרו זרימה נוחה יותר של מים, הביאו לכך שקפיאת הנהר פסקה. אך הנהר גבה גם קורבנות רבים מתאונות אניות (בימינו לקבל רשיון שיט בתמזה זו משימה אינה פשוט כלל), מהצפות רבות של העיר (שהלונדונים נלחמו בהם על ידי בניית סכרים ותוספות חדשות של מיגון בדפנות הנהר לצד תחנות שאיבה חדשות), והוא אפילו היווה מקור לזיהום כאשר תושבי העיר בנו מערכת ביוב והתחילו להזרים אליו שפכים (עד שלא פסקו מכך הוא היווה מקור למחלות ולסירחון).

החשיבות ההיסטורית של התמזה העתלה מאוד את חשיבותו בתרבות האנגלית והלונדונית. בין הספרים שהוא מוזכר בהם ניתן למנות את “שלושה בסירה אחת”, “הרוח בערבי הנחל”, “אליס בארץ הפלאות”, “שרלוק הולמס”, “אוליבר טווסיט” וזו רק רשימה חלקית.

רכישת כרטיסים לאטרקציות ושייט בנהר התמזה

מה רואים ואתרים מרכזיים על גדות התמזה

היות והנהר חוצה את העיר, בעת הסיור בה נתקלים בו למעשה כל הזמן. האתרים הנמצאים על גדותיו הם רבים מאוד והם כוללים את כל גשרי לונדון (טאוור ברידג’ וגשר לונדון לדוגמה), את המעברים התחתיים של הגשר (מעברים בהם עוברים לצידו השני של הנהר מתחת לקרקע), אזור גריניץ’ והימיה, הנמל של לונדון, הלונדון איי וזו רשימה בסיסית ולא ממצה (על כל אחד מאתרים אלו תוכלו לקרוא בנפרד בלחיצה על הקישורים).
נקודה מעניינת נוספת היא סכר התמזה שנבנה כדי להגן על העיר מהצפות, אליו מומלץ להגיע בשיט על הנהר.

 • אירועים ופסטיבלים בנהר

הנהר מארח אירועים רבים, חלקם קבועים ומתקיימים על בסיס שנתי כמו פסטיבל התמזה והתחרות השנתית בין האוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג’, וחלקם מתחלפים ומשתנים כמו חגיגות השישים של המלכה. ישנם גם אירועים קטנים ולא משווקים המתקיימים על סירות פרטיות של אנשים. אנו משתדלים לעדכן את האירועים המעניינים בדף הופעות בלונדון.

שייט על התמזה

שיט על התמזה הוא חוויה מהנה ונחמדה ואחת הדרכים היפות והנעימות לראות את העיר. ישנם כמה מסלולים אפשריים לשיט, הנעים בין 20 דקות למספר שעות, כאשר כל אחד מהם מופעל על ידי חברה שונה ומספק חוויה שונה למבקרים בעיר.

ריכזנו את כל המידע בתמציתיות בטבלה הבאה.

סוג הכרטיס למי השייט מתאים אפשרויות הזמנה
שייט Hop on Hop Off
זו היא דרך נחמדה מאוד ולא יקרה (יחסית ללונדון) להתנייד בין האתרים המרכזיים של לונדון.
שייט זה מתאים לרוב התיירים, אופציה טובה למשפחות עם ילדים
שייט של 35 דקות לכיוון, הכולל הדרכה חיה. ניתן להזמין כיוון אחד או הלוך חזור ישנו מחיר מיוחד למשפחות עם ילדים (במחיר של 2 מבוגרים + קצת או 2 מבוגרים + ילד תקבלו כניסה ל-3 מבוגרים ו-3 ילדים) לכן כדאי למשפחות לבדוק אופציה זו
שייט של 60 דקות לכיוון, הכולל הדרכת אודיו. ניתן להזמין כיוון אחד או הלוך חזור שייט זה מתאים ומומלץ למי שרוצה להגיע לגריניץ’ שכן הוא יקח אתכם לשם (משכונת ווסטמינסטר בלונדון) ויוסיף לכם אטרקציה על הדרך בהגעה לכפר הירוק
שייט של 50 דקות בספיד בואט  שייט זה מתאים למשפחות עם ילדים אוהבי הרפתקאות אקסטרים (למידע נוסף על – לונדון עם ילדים) ולמבוגרים חובבי אקסטרים
האופציות הזולות יותר שמשלבות שייט יחד עם נשנושים / אלכוהול / ארוחת צהריים או שייט בשקיעה (תלוי באופציה) שייט זה מתאים לזוגות, קבוצות ולמשפחות עם ילדים שייט הכולל ארוחת צהריים בעלת שתי מנות, והדרכה.

שייט זה מתאים לזוגות, לקבוצות ולמשפחות עם ילדים (האופציה הראשונה) שייט תה ערב אנגלי, הכולל סנדויצים ועוגות.

 •  דרך גט יור גייד– כולל גם הדרכה ומתאים גם למשפחות.
 • דרך טיקטס– עם פסנתרן חי ואופציה לכוס שמפניה.
שייט זה מתאים לזוגות המחפשים חוויה רומנטית ולקבוצות שייט שקיעה הכולל כוס יין מבעבע, נשנושים ומוזיקה חיה

שייט לילי שמשלב ארוחת ערב, אלכוהול או קפה ותה, ומוסיקה חיה אלו האופציות היקרות והמפוארות יותר. הן מומלצות לזוגות מבוגרים / מבוססים יותר ולרומנטיקנים שרוצים ליהנות מלילה חוויתי

אופציות נוספות לשייט על התמזה:

 • סירות המובילות אתכם מתחנה לתחנה (ממש כמו טיוב). ישנו קו פופולארי ומומלץ לגריניץ’ לדוגמה. למידע נוסף: https://www.tfl.gov.uk/modalpages/21315.aspx.
 • ישנן גם חברות המשלבות שייט עם אטרקציה, ראו בפסקה הבאה

שיט על התמזה, מוסיקה וארוחה (צילום: Tiqets)

לחובבי ההנחות – כרטיסים משולבים לאטרקציות שונות בלונדון ולשיט על התמזה

ישנם כרטיסים משולבים רבים שיאפשרו לכם הנחה בהזמנה של אטרקציות שונות, המשולבות עם שיט על התמזה (אנו ממליצים לבדוק האם אכן אתם מועניינים לבקר באותם אתרים לפני שאתם מזמינים).

סוג הכרטיס הערות אפשרויות הזמנה
שייט על התמזה משולב עם ביקור בלונדון איי ניתן להזמין תאריך מדויק ללונדון איי ותאריך גמיש לשייט
כרטיס משולב למצודת לונדון (The Tower of London) ולשייט על הנהר .
כרטיס משולב למוזיאון מאדאם טוסו ולשייט על הנהר
כרטיסי ההנחות והאטרקציות של לונדון כרטיסי ההנחות והאטרקציות של לונדון מעניקים שייט על התמזה בלונדון חינם בנוסף לאטרקציות נוספות (לכל כרטיס רשימה משלו). שימו לב שהכרטיסים משתלמים רק אם אתם מתכוונים לנצל את מספר האטרקציות שהכרטיס כולל
אוטובוס התיירים של לונדון, סיור בעיר ושייט על התמזה

**פרסומת**המלצות "הכל על" למבקר בתמזה

 • שיט על הנהר הוא חוויה נעימה ומומלצת למי שמבקר עם ילדים או למי שמבקר בעיר בפעם הראשונה. השיט אמנם יותר יקר מנסיעה בטיוב אבל עם לוקחים בחשבון שיט חד פעמי וקונים כרטיסים מוזלים ההפרש לא נורא והחוויה בהחלט מספקת.
 • כל שנה ב16 -17 בספטמבר מתקיים על התמזה יריד גדול לחגיגות סוף הקיץ (בניגוד לתקופות הסטוריות הנהר לא קופא והחגיגות הם דוכני אומנות והופעות על גדדותיו.).
 • כדאי להזמין כרטיסים מראש, זה אמנם מקבע את התאריך (ניתן להיפגע ממזג אוויר לא טוב) אבל חוסך הרבה כסף.
 • לדעתנו השיט בנהר מתאים כתוספת לבילוי אחר או לסיור בעיר. מלבד האטרקציות המפורטות למעלה, ניתן לשלב אותו עם סיורים רגליים שונים על גדות נהר התמזה כמו למשל סיור באזור ווסטמינסטר, סיור בריצ’מונד ובגני קיו (הגנים הבוטניים המלכותיים של בריטניה) או סיור בגריניץ’.
 • לנוסעים בחורף כדאי לדעת שהשיט בספינות עם חלק סגור ומחומם. יש גם סיפון עליון סגור שמאפשר לראות את המרחב בלי לסבול מקור.

המלצות גולשים על שיט על התמזה

המלצות טיפים ותגובות שעלו בקבוצה שלנו – הכל על לונדון – הקבוצה ממנה מתחילים את הטיול בעיר שלא מחכה

 • הי אשמח לשמוע המלצות או דיס המלצות על שייט תעלות בטמזה למשפחה עם 3 ילדים מתבגרים
  תודה

  • סמדר דרור: לדעתי שיט על התמזה בלונדון מיותר
   אלא אם לוקחים שיט מגשר ווסטמניסטר לגרריניץ הלוך וחזור כולל הסברים בדרך ויורדים לטייל בגריניץ וחוזרים הקדישו לגריניץ כולל הפארק לפחות 4 שעות

   • אפשרות לקחת כיוון אחד עם רכבל האמירויות ? יש עצירה קרובה בגריניץ לרכבל?
    • כן יש טיילת ומעבר אבל ליד המתחם הגדול של ההופעות תחנה אחרי גריניץ עם השיט אבל אפשר לרדת בגריניץ וללכת בטיילת עד לרכבל
     • תודה, את יודעת אולי איפה נמצאת תחנת הרכבל בעיר? האם כדאי לרכוש כרטיס לרכבל ולשייט מראש ?
      • תחנת הרכבל משני צידי הנהר ליד yuu 2
 • שלום לכולם שייט בנהר התמזה איך מגיעים לשייט ?
  • סמדר דרור: תנסו בעיירה הנלי על התמזה הייתי שם והיינו בשיט על התמזה עם הדרכה מקסים.
  • שמעון כהן: תגיעו לנהר ותעלו על שייט. אין יותר פשוט מזה. יש הרבה תחנות. לדוגמא ליד ביג בן,לונדון איי,גשר מצודת לונדון . אפשר לשוט ממרכז לונדון לכיוון גריניץ’. יש ספינות המתפקדות כאוטובוס ויש כאלה תיירותיות, אך טבעי שהן יותר יקרות.
  • בעז ינון: יש תחנה ממש ליד ה london eye, אפשר לקחת ממנה שייט על הנהר.
   • טלי לוי: כמה עולה?
   • שמעון כהן: מלונדון איי לגריניץ’ בשייט, ריבר באס (לא תיירותי) עולה כ10 £.
צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי