כל מה שמבקרי קניון שחורת צריכים לדעת

גלו את המדבר בקניון שחורת. כל המידע שצריך לדעת לפני שמבקרים – למי מומלץ? מתי כדאי לבוא? וטיפים רבים נוספים.

מידע כללי על קניון שחורת

קניון שחורת נמצא בשמורת הטבע מסיב אילת. הקניון נוצר בשל עיצוב מחדש שהסלעים עוברים בעקבות השטפונות והגשמים ונוצר בהם תוואי הקניון בו אתם הולכים. הסלעים הסובבים את המסלול הינם סלעי יסוד אשר מתוארכים ליותר מ600 מיליון שנים. סלעים אלו נוצרו בשל עליה של מגמה מקרום כדור הארץ אל פני כדור הארץ, אל הקרקע, אז התקררו והתגבשו בתהליך איטי. הסלעים הללו מקבלים גוונים מרהיבים של אדום סגול וחום, ואלו מהדברים המייחדים את אזור הרי אילת.

המסלול בקניון שחורת הינו מסלול מעגלי ככה שלא צריך להסתבך עם הצבת שני רכבים בכל צד של המסלול או הקפצות של המטיילים, והוא לא כולל הלוך וחזור באותו השביל מה שמוסיף לעניין לאורך כל המסלול. כמו כן, המסלול קליל יחסית ומתאים למשפחות עם ילדים וההליכה בו נמשכת בערך כשלוש שעות, בחורף ישנם גבים המתמלאים ממימי הגשמים והשטפונות וניתן לטבול ולהתרענן בהם.”

קניון שחורת (צילום: עומר מרקובסקי Pikiwiki Israel)קניון שחורת (צילום: עומר מרקובסקי Pikiwiki Israel, רישיון)

מה רואים ועושים בנחל שחורת?

“זהו טיול שכולו נופים מדבריים והרים במגוון צבעים בני מליוני שנים. המסלול הוא כ-4 ק””מ סך הכל, מוצל בחלקו ומעגלי. במהלך המסלול ישנן כמה נקודות עניין, כמו הגבים המתמלאים בחורף (בדומה לגבי עתק), שני מפלי סלעים עליהם מתפסים בעזרת יתדות, נקודת תצפית יפייפיה לכיוון הערבה ואפילו מלכודת נמרים ישנה ששימשה את הבדואים שהתגוררו בסביבה למטרות ציד, אך מדובר במלכודת חדשה בהרבה מזו שרואים בנחל עשרון.

באזור הרי אילת ישנה התקבצות של כמה סוגי סלעים, אשר לכל אחד מאפיינים שונים בניהם צבע שונה זה מזה אותם תוכלו לראות בקניון. סלע הגרניט הינו הסלע בגוונים סגולים שחורים, סלעי הגיר הם סלעים לבנים, הנפוצים בכל רחבי הארץ, ובאזור תוכלו לראות גם סלעי חול, להם גוון אדום. שילוב הצבעים והסלעים יוצר מראה אשר מייחד את הרי אילת. כמו כן, במהלך המסלול תוכלו לראות ביצי קוורץ – שהם למעשה אבנים חלקות עגולות וקטנות יחסית העשויות מהחומר קוורץ.

חשוב מאוד לבדוק ולהתעדכן שאין חשש לשטפונות לפני ההגעה למסלול, כמו כן זיכרו כי מדובר בשמורת טבע, ולכן אסור לקחת הביתה אבנים וצמחים מהשמורה כמו גם להזיק לחיות השמורה.

אם תרצו תוכלו לפני הביקור לעבור ביישוב באר אורה או בתחנת הדלק לידו ולהצטייד באוכל ומים, שכן על מנת להגיע לקניון שחורת מאילת יש לנסוע עד באר אורה, שם לבצע פניית פרסה ולחזור עד הכניסה למסלול. בנוסף ביישוב ישנם כמה אפשרויות לינה כמו וילות, צימרים וחאן. בנוסף, תוכלו לשלב את הטיול בקניון שחורת עם ביקור באגם הנעלם, בו נקודות תצפית מקסימה, הנמצא מעט צפונית לבאר אורה. אפשרות נוספת מומלצת לשילוב עם מסלול טיול זה היא ביקור בעמודי עמרם הנמצאים באזור.”

סלעי הבזלת בקניון שחורת (צילום: עומר מרקובסקי Pikiwiki Israel)סלעי הבזלת בקניון שחורת (צילום: עומר מרקובסקי Pikiwiki Israel, רישיון)


המלצות "הכל על" למבקר בקניון שחורת

 • הדרך המומלצת להגיע לקניון שחורת הינה ברכב פרטי.
 • מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות מכיוון שחלקו של המסלול בשמש וכך להימנע מהליכה בחום ולהימנע משהיה בקניון לאחר שמחשיך.
 • העונה המומלצת ביותר להגעה לקניון שחורת הינה בחורף, וגם תחילת האביב, אז ישנם גבי מים, אך שימו לב כי יש לוודא כי אין חשש לשטפונות לפני שמגיעים לקניון בחורף! אנו פחות ממליצים להגיע לקניות שחורת בקיץ, על אף שמדובר במסלול קליל יחסית בקיץ חם מאוד באזור זה.
 • הטיול מאוד מתאים למשפחות, גם לכאלה עם ילדים קטנים, מכיוון שהמסלול קל, קצר ומהנה, אך שימו לב כי חלקו דורש טיפוס במעלה מפל סלע בעזרת יתדות ברזל.
 • אין דמי כניסה למסלול, והחנייה (לא בחניון) בחינם.
 • חשוב ללכת רק בשבילים המסומנים (עדיף עם מפת שבילים), להצטייד במספיק מים בכל עונות השנה ולתכנן את הטיול וההגעה למסלול כך שתסיימו מספיק זמן לפני רדת החשיכה. כמו כן תמיד מומלץ להתחיל מסלול עם סוללה מלאה בטלפון הנייד ועם שקית לאיסוף האשפה לשמירה על הסביבה.

 • מידע שימושי על קניון שחורת

  • שעות פתיחה: מקום ציבורי פתוח בכל ימות השבוע.
  • כתובת: קניון שחורת.
  • דרכי הגעה: למגיעים ברכב, דרך כביש 90 פונים ימינה אחרי הפנייה לבאר אורה. עושים פרסה חוזרים בכביש הערבה כ-9 קילומטרים, פונים ימינה לדרך עפר עם השלט ל”קניון שחורת”. ממשיכים עד לפיצול שבו סככת עץ. פונים שמאלה וממשיכים עד החניון של קניון שחורת.
  • אתר אינטרנט: https://www.parks.org.il/trip/shkhoret-canyon/

  [wpgmza id="23" cat="5" marker="4094" zoom="15"]