כל מה שמבקרי נחל שלמה צריכים לדעת

טיול מקסים בנחל שלמה- קרוב לעיר אך מרגיש כמו לב המדבר. כל המידע שצריך לדעת לפני שמבקרים – למי מומלץ? מתי כדאי לבוא? וטיפים רבים נוספים.

מידע כללי על נחל שלמה

נחל שלמה נמצא במרחק כמה דקות נסיעה בלבד מבתי המלון של אילת, אך כשתגיעו אליו תרגישו כי אתם נמצאים בלב המדבר. הנחל נמצא בשמורת מסיב אילת, והתוואי עובר מרגלות הר צפחות, הר יהושפט, רחבעם וכמובן הר שלמה. לפני מספר שנים סיימה העירייה פרויקט שיקום של נחל שלמה, פרוייקט שהיה נחוץ מאחר וזרקו באופן בלתי חוקי פסולת בנייה מאילת בחלקו הצפוני של הנחל, אשר הולכת ומצטברת בעקבות ההתפתחות העירונית והבנייה באילת. זהו נחל אכזב, אשר אפילו מי שטפונות מגיעים אליו רק לעיתים נדירות, ולכן הצמחים הגדלים בתוואי הנחל פיתחו תכונות מיוחדות ומעניינות לאגירת מים ולהפצת הזרעים והתרבותם.

ישנם כמה מסלולים שניתן לעשות בנחל שלמה, מסלולים רגליים ומסלילים לרכבי שטח, וכך תוכלו להתאים את הטיול למה שאתם אוהבים ולרמת הקושי המתאימה לכם. בכולם תוכלו לראות את הסלעים הצבעוניים המאפיינים את האזור, נוף מדברי עוצר נשימה וחלק מהמבקרים, אלו שיש להם הרבה מזל, יזכו לראות גם יעלים מדלגים על צלעות ההרים.”
נחל שלמה - להרגיש באמצע המדבר במרחק קצר מהעיר

נחל שלמה – להרגיש באמצע המדבר במרחק קצר מהעיר

מה רואים ועושים בנחל שלמה?

“כאמור, ישנן כמה אפשרויות למסלולים בנחל שלמה, וכדאי לבחור את המסלול המתאים לכם ביותר. מיטיבי הלכת למשל יכולים לבחור לעלות מהנחל את הר שלמה, עליה קשה ותלולה, אך מתגמלת, שכן שבסופה נגלה אליכם נוף מרהיב של 360 מעלות. למשפחות מנגד, המסלול המתאים ביותר מבין המסלולים הינו מסלול מישורי יחסית בתוואי הנחל עצמו שהינו גם מסלול מעגלי (מה שחוסך את כאב הראש של הגעה בשתי מכוניות והקפצה בין שתי המכוניות, כאשר יש להשאיר אחת בנקודת ההתחלה ואחת בנקודת הסיום). מסלול זה הינו מסלול קצר יחסית, שההליכה בו נמשכת בין שעתיים לשלוש שעות, תלוי בקצב ההליכה כמובן ובמספר ומשך ההפסקות שעושים בדרך, ודרגת הקושי שלו בינונית. מסלול זה מתחיל מבקתתו של הגיאולואג וויליאמס אשר חקר האבן המקומית לטובת ייצור השיש והוביל לפריצת השבילים העולים לפסגת הר צפחות – זהו גם חניון לילה מוסדר שאין בו מים זורמים ומתקני שירותים, כך שיש להצטייד בהתאם במידה ואתם מעוניינים בלינה שטח במקום. בנוסף, באותו המקום ישנה חוות גמלים שכדאי לשלב ביקור גם בה. מעבר ללינת שטח המקום מציע אטרקציות – כמו רכיבה על גמלים ופארק חבלים שילדים יהנו מהן מאוד.

למי שבוחר לטייל בנחל שלמה עם רכב שטח כדאי שידע כי מדובר במסלול האורף בין שלוש לחמש שעות – כתלוי בקצב הנסיעה ומספר ומשך העצירות, ושכדאי מאוד לשלב במסלול גם ביקור בעמודי עמרם המיוחדים הנמצאים במרחק כמה דקות נסיע.

הנוף בנחל הינו נוף מדברי מקסים, עם עצי שיטה ואשל. בנחל ישנה קשת אבן מהתקופה מלכותית ונקודת תצפית מרהיבה אשר נמצא על ראש “”סלע הגמלים”” כפי שנהוג לקרוא לו. מנקודה זו ניתן לראות את מפרץ אילת מדרום ואת הרי אילת מצפון.

מאחר והמסלול קרוב מאוד לעיר, אפשר אחריו להגיע לאחת המסעדות המעולות באילת, ולאכול ארוחה משביעה וטעימה אחרי טיול של כמה שעות.”

גשר אבן מהתקופה הממלוכית (1260–1517) הנמצא בנחל שלמה (צילום: יאיר ליברמן)גשר אבן מהתקופה הממלוכית (1260–1517) הנמצא בנחל שלמה (צילום: יאיר ליברמן, רישיון)


המלצות "הכל על" למבקר בנחל שלמה

 • הדרך המומצת להגיע לנחל שלמה הינה עם רכב פרטי.
 • המסלולים באזור זה אינם מוצלים, ולכן מאוד לא מומלץ לבצע אותם רגלית בשעות היום החמות. כן מומלץ לעשות את המסלולים לקראת השקיעה (אך להימנע מהישארות בשטח לאחר שמחשיך) אז הנוף וההרים מקבלים נופח קסום בשל צבעי השקיעה.
 • לא מומלץ לעשות מסלול זה בקיץ, על אף ששטפונות לא פוקדים את תוואי הנחל באופן תדיר תמיד חשוב להתעדכן מראש שאין חשש ואזהרה לשטפונות בנחל או באזורים הקרובים לו.
 • בהחלט ניתן לטייל בנחל עם ילדים, אך חשוב מאוד להתאים את רמת הקושי של המסלול לרמת המשפחה שכן ישנם כמה מסלולים שניתן לעשות.
 • אין דמי כניסה למסלול, והחנייה (לא בחניון מוסדר) בחינם.
 • חשוב ללכת רק בשבילים המסומנים (עדיף עם מפת שבילים), להצטייד במספיק מים בכל עונות השנה ולתכנן את הטיול וההגעה למסלול כך שתסיימו מספיק זמן לפני רדת החשיכה. כמו כן תמיד מומלץ להתחיל מסלול עם סוללה מלאה בטלפון הנייד ועם שקית לאיסוף האשפה לשמירה על הסביבה.

 • מידע שימושי על נחל שלמה

  • שעות פתיחה: מקום ציבורי פתוח בכל שעות היממה.
  • כתובת: חניון לילה נחל שלמה.
  • דרכי הגעה: נוסעים מאילת דרומה דרך כביש 90, פונים ימינה לנחל שלמה וכ-300 מטר לאחר חוות הגמלים מגיעים לחניון.
  • אתר אינטרנט:https://www.parks.org.il/trip/shlomo/

  [wpgmza id="23" cat="5" marker="4103" zoom="15"]