כל מה שמבקרי נחל סעיפים צריכים לדעת

טיול משפחתי בנחל סעיפים. כל המידע שצריך לדעת לפני שמבקרים – למי מומלץ? מתי כדאי לבוא? וטיפים רבים נוספים.

מידע כללי על נחל סעיפים

נחל סעיפים נמצא בבקעת סעיפים, בקעה קטנה אשם נוצרה בשל שישה סעיפי נחלים אשור עוברים בה. שם נוסף לנחל סעיפים הינו “בקעת האצבעות” שם אותו נתנו לאזור זה לוחמי צה”ל שכבשו את הנגב במלחמת העצמאות במהלך מבצע עובדה. החיילים נתנו לו שם זה מאחר ומדובר במישור אליו מתנקזים שישה סעיפים נחלים באזור אשר נראים כאצבעות. במשך שנים ארוכות לא היה מסלול מסודר בנחל, ולכן גם מי שביקר בעבר באזור וטייל במסלולים המוכרים והפופולארים באזור אילת (כמו הר צפחות וקניון שחורת למשל) יהנה מהמסלול היחסית חדש הזה, אשר מאפשר לראות את הבקעה הקטנה אך הייחודית הזו. במסלול תתרשמו מהצמחייה והנוף המדברי המרשים, מערוץ הנחל המקסים, העובר בין אבני חול וסלעי גיר, ממפלי מים קטנים, ובחורף ישנם אפילו גבי מים מקסימים שאפשר לטבול בהם. זהו מסלול טיול קל, קצר ולכן מתאים גם למשפחות.

מה רואים ועושים בנחל סעיפים?

“המסלול מתחיל ליד עץ שיטה גדול, וגם במהלכו תוכלו לראות צמחייה מדברית ולנוח בצל אחד העצים הגדולים לצידי הנחל. תוואי הנחל עובר באבי חול ואבני גיר, אשר המים שעברו ועוברים בו בשטפונות יוצרים צורות מיוחדות ויפות בסלעים בצידי התוואי. במסלול ישנם שני מפלי סלע קטנים, ובחורף יש אפילו גבי מים הנוצרים בעקבות גשמים ושטפונות אליהם ניתן להיכנס.

זהו מסלול קצר וקליל, שאורכו קילומטר וחצי בלבד (אותו הולכים הלוך וחזור, שכן המסלול אינו מסלול מעגלי), ולכן מתאים מאוד גם למשפחות ולמי שאינו מיטיב לכת אבל אוהב ורוצה להנות מהטבע המדברי הייחודי הנמצא באזור אילת.

כדאי לשלב עם ההגעה לנחל סעיפים גם את הקניון האדום הנמצא מעט לפני הנחל לבאים מכיוון אילת.

שימו לב כי ההגעה לנחל הינה דרך כביש 12, בו מהיציאה מאילת ועד ההגעה אין תחנות דלק או נקודות עצירה ולכן גם למי שמגיע רק לכמה שעות וגם מי שמתכנן לאחר הטיול להמשיך ללינה בשטח או לטיול נוסף, יש להיערך בהתאם עם ציוד, אוכל ושתייה לפני שיוצאים מהעיר.”


המלצות "הכל על" למבקר בנחל סעיפים

 • הדרך המומלצת להגיע לנחל סעיפים הינה ברכב פרטי.
 • מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הצהריים, אך לא מאוחר מדי כדי לסיים את המסלול לפני שמחשיך.
 • העונה המומלצת ביותר להגעה לנחל סעיפים הינה בחורף, וגם תחילת האביב, אך שימו לב כי יש לוודא כי אין חשש לשטפונות לפני שמגיעים לקניון בחורף! אנו פחות ממליצים להגיע לנחל בקיץ, על אף שמדובר במסלול קליל יחסית בקיץ חם מאוד באזור זה.
 • הטיול מאוד מתאים למשפחות, גם לכאלה עם ילדים קטנים, מכיוון שהמסלול קל, קצר ומהנה.
 • אין דמי כניסה למסלול, והחנייה (לא בחניון) בחינם.
 • חשוב ללכת רק בשבילים המסומנים (עדיף עם מפת שבילים), להצטייד במספיק מים בכל עונות השנה ולתכנן את הטיול וההגעה למסלול כך שתסיימו מספיק זמן לפני רדת החשיכה. כמו כן תמיד מומלץ להתחיל מסלול עם סוללה מלאה בטלפון הנייד ועם שקית לאיסוף האשפה לשמירה על הסביבה.

 • מידע שימושי על נחל סעיפים

  • שעות פתיחה: מקום ציבורי פתוח בכל ימות השבוע.
  • כתובת: הקניון האדום.
  • דרכי הגעה: למגיעים ברכב, דרך כביש 12נכנסים לקניון האדום ופונים שמאלה לאחר כ-3 קילומטר אל שביל עפר.
  • אתר אינטרנט:https://www.parks.org.il/trip/seifim/

  [wpgmza id="23" cat="5" marker="4095" zoom="15"]