כל מה שמבקרי הר עיט צריכים לדעת

הר עיט – תצפית מקסימה ללא מאמץ בדרך לאילת. כל המידע שצריך לדעת לפני שמבקרים – למי מומלץ? מתי כדאי לבוא? וטיפים רבים נוספים.

מידע כללי על הר עיט

הר עיט הינו חלק משמורת הטבע צוקי שיירות במרחק ארבעים דקות נסיעה מאילת. מפסגת ההר ישנה תצפית מקסימה אשר נגישה מאוד לכל הרכבים, ולא רק לרכבי שטח. הר עיט הינו חלק ממצוקי ההעתקים (בדומה לאלו שיש בים המלח), וזוהי הנקודה הנגישה ביותר לתצפית ממצוקי ההעתקים הדרומיים. מנקודה זו תוכלו לראות לא רק את הערבה, אלא גם מעבר לגבול אל החולות הירדניים. במקום תמצאו פירוט כתוב במצפור המסביר על הנוף הנשקף מנקודה וזו ובמה אתם מביטים. ההגעה לתצפית מומלצת בעיקר בשעות אחר הצהריים אז השמש מגיע ממערב ולא מסנוורת ממזרח.

הר עיט (צילום: Hoshvilim)הר עיט (צילום: Hoshvilim, רישיון)

מסלול מהר עיט לחולות כסוי

“אפשר לעשות מסלול מהר עיט עד לחולות כסוי – מסלול הנחשב לאחד המסלולים השקטים והיפים במדבר ומושך תיירים רבים. המסלול מתחיל כשני ק””מ לאחר תצפית הר עיט וכולל טיפוס על הרים, ירידה לערוצי נחלים ובסופו דיונות חול גדולות וצהובות, שבהן כיף לשחק ולהתגלגל. המסלול מאתגר ונחשב למיטיבי לכת – אורכו כ-13 ק””מ, ומשך ההליכה בו היא סביב שש שעות, כתלות בקצב ההליכה ומספר העצירות שעושים בדרך. המסלול עובר בהר איה ובהר גרופית ובתוואי נחל כסוי ונחל איה, ובמהלכו, אם תשימו לב, תוכלו לראות מלכודת נמרים עתיקה בדומה לאלו שנמצאות באזור מקדש הנמרים שנמצא מעט דרומית לנחל כסוי. בסוף המסלול תגיעו לחולות כסוי – דיונות חול דק ועדין אשר שונה מהחול שאנו מכירים בחוף הים – מה שהופך את המקום לגן השעשועים של הטבע בו אפשר לגלוש, להתגלגל, לרוץ כמו ילדים.

שימו לב כי מדובר במסלול קווי שאינו מעגלי, ועל כן יש להציב מכונית אחת בנקודת הסיום של המסלול (חולות כסוי) ולהגיע עם רכב נוסף לנקודת ההתחלה שלו בהר עיט. אם אתם מגיעים להר עיט מכיוון אילת ניתן לעצור בקיבוץ קטורה ולהצטייד באוכל ושתייה בצרכניה של הקיבוץ לפני המסלול. אפשרות נוספת היא לעבור בקיבוץ לוטן המיוחד בו תוכלו להיחשף לתיירות ומגורים אקולוגיים. עוד תחנה מומלצת בדרך אל ומהר עיט לכיוון אילת היא פארק יטבתה– הזדמנות נהדרת לעצור לשוקו טרי הישר מהברזים בקיבוץ.

למי שמעוניין בלינה מעט שונה מהמלונות באילת, ישנו אורחן בקיבוץ נאות סמדר, הנמצא לא רחוק מהתצפית של הר עיט ובתי הארחה בקיבוץ לוטן.”

הדיונות של חולות כסוי (צילום: Keren Shakhar)הדיונות של חולות כסוי (צילום: Keren Shakhar, רישיון)


המלצות "הכל על" למבקר בהר עיט

 • דרך ההגעה המומלצת להר עיט הינה עם רכב.
 • במידה ומגיעים לתצפית בלבד מומלץ להגיע בשעות אחר הצהריים. אם מתכננים לעשות את המסלול לחולות כסוי כדאי להתחיל מוקדם בבוקר כדי להספיק להגיע מספיק זמן לפני רדת החשכה.
 • לתצפית מומלץ להגיע בכל עונות השנה. את המסלול לחולות כסוי לא מומלץ לעשות בקיץ שכן אז חם מאוד ומסוכן לעשות מסלול כה ארוך, גם בימים חמים בשאר העונות יש להצטייד בהתאם לשקול האם לבצע מסלול ארוך זה או לא.
 • התצפית מהר עיט מתאימה לכל המשפחה. מסלול הטיול מתאים למיטיבי לכת, ולכן לא מתאים למשפחות עם ילדים. ניתן להגיע אל חולות כסוי עם רכב גם בלי לעשות את המסלול כולו אם תרצו..
 • אין דמי כניסה למסלול, והחנייה (לא בחניון) בחינם
 • המסלול מהר עיט לחולות כסוי מתאים לצעירים מיטיבי לכת, הנהנים ממסלולים מדבריים.
 • למי שבוחר לעשות את המסלול מהר עיט לנחל כסוי 

  חשוב ללכת רק בשבילים המסומנים (עדיף עם מפת שבילים), להצטייד במספיק מים בכל עונות השנה ולתכנן את הטיול וההגעה למסלול כך שתסיימו מספיק זמן לפני רדת החשיכה. כמו כן תמיד מומלץ להתחיל מסלול עם סוללה מלאה בטלפון הנייד ועם שקית לאיסוף האשפה לשמירה על הסביבה.

 • מידע שימושי על הר עיט

  • שעות פתיחה: מקום ציבורי פתוח בכל שעה.
  • כתובת: הר עיט.
  • דרכי הגעה: למגיעים עם רכב, מכיוון כביש 90 פונים דרך כביש 40 לכיוון מצפה רמון עד שילוט למצפור הר עיט.

  [wpgmza id="23" cat="5" marker="4099" zoom="15"]