כל מה שמבקרי הר אמיר צריכים לדעת

טיפוס על הר אמיר. כל המידע שצריך לדעת לפני שמבקרים – למי מומלץ? מתי כדאי לבוא? וטיפים רבים נוספים.

מידע כללי על הר אמיר

הר אמיר הינו הר בשמורת הרי אילת, הנמצאת צפונית לעיר, ובפסגתו ישנה תצפית מרשימה מאוד על הסביבה. ההר נקרא על שמו של אמיר שמעון, לוחם בסיירת שקד אשר הציל את חייו של חייל נוסף, שגם שמו היה אמיר במקום זה. בהר אמיר ישנן מערות כרייה, אשר מהוות חלק ממערכת מכרות לכריית נחושת של הר עמרם הסמוך, בהם כרו בתקופת הברזל. ניתן לעשות שני מסלולים בהר ונחל אמיר, האחר קצר מעגלי וקליל יותר והשני מאתגר וקווי אשר מצריך הקפצת רכבים מנקודת ההתחלה של המסלול לנקודת הסיום שלו. בשני המסלולים ישנם נופים מרהיבים של אבני חול וגיר במגוון צורות וצבעים, מכרות נחושת נטושים ותצפית יפייפיה אל מפרץ אילת והרי אדום.

נחל אמיר, מבט מלמעלה (צילום: Alon Gutfreund)נחל אמיר, מבט מלמעלה (צילום: Alon Gutfreund, רישיון)

מה רואים ועושים בהר אמיר?

המסלול הקצר הינו מסלול באורך 2.5 ק”מ, וההליכה בו נמשכת כ-2-3 שעות לערך. מסלול זה נחשב לקל מבין שני המסלולים ומתאים למשפחות עם ילדים (אך כמובן יש לקחת בחשבון כי מדובר במסלול העולה אל ההר ולאחר מכן יורד אותו).
המסלול הארוך הינו מסלול באורך 4.5 ק”מ, ההליכה בו נמשכת כ-5 שעות לערך. זהו מסלול יותר מאתגר אך מתאים למשפחות עםילדים מעל גיל 13. שימו לב כי מסלול זה מצריך תכנון מראש וחניית רכב אחד בסיום המסלול והגעה עם רכב נוסף לתחילת המסלול. מסלול זה כולל מעברים בהם נעזרים בידות וידיות שהושמו בסלע על מנת להפוך חלק מהמעברים בנחל לאפשריים.

ניתן ואף מומלץ לשלב את הביקור בהר אמיר עם ביקור בעמודי עמרם לפני תחילת המסלול, שכן הם נמצאים במרחק חצי שעה הליכה בערך מנקודת ההתחלה של המסלול בהר אמיר.

אם תרצו תוכלו לפני הביקור לעבור ביישוב באר אורה או בתחנת הדלק לידו ולהצטייד באוכל ומים, שכן על מנת להגיע להר אמיר מאילת יש לסוע עד באר אורה, שם לבצע פניית פרסה ולחזור עד הכניסה למסלול. בנוסף ביישוב ישנם כמה אפשרויות לינה כמו וילות, צימרים וחאן. ניתן לשלב את הטיול בהר אמיר עם ביקור באגם הנעלם, בו נקדות תצפית מקסימה, הנמצא מעט צפונית לבאר אורה.

נחל אמיר (צילום: stopmaster)נחל אמיר (צילום: stopmaster, רישיון)


המלצות "הכל על" למבקר בהר אמיר

 • דרך ההגעה המומלצת להר אמיר הינה ברכב פרטי.
 • מומלץ להגיע למסלול בשעות הבוקר, אז גם פחות חם וגם אין חשש לסיים את המסלול אחרי שמחשיך.
 • החורף הוא העונה המומלצת ביותר לשני המסלולים, שכן אלו מסלולים שאינן מוצלים ולכן בכל עונה אחרת החום לא מאפשר זאת. מומלץ לקרוא עוד על חופשת חורף באילת.
 • המסלול הראשון מתאים לכל המשפחה – כיפי, קליל יותר וקצר. המסלול השני מתאים למשפחות אשר מחפשות אתגר ושילדיהן מעל גיל 13.
 • אין דמי כניסה למסלול, והחנייה (לא בחניון) בחינם.
 • חשוב ללכת רק בשבילים המסומנים (עדיף עם מפת שבילים), להצטייד במספיק מים בכל עונות השנה ולתכנן את הטיול וההגעה למסלול כך שתסיימו מספיק זמן לפני רדת החשיכה. כמו כן תמיד מומלץ להתחיל מסלול עם סוללה מלאה בטלפון הנייד ועם שקית לאיסוף האשפה לשמירה על הסביבה.

 • מידע שימושי על הר אמיר

  • שעות פתיחה: פתוח 24 שעות.
  • כתובת: הר אמיר.
  • דרכי הגעה: כביש הערבה מספר 90, צפונה מאילת יש לפנות בדרך אפר הפונה שמאלה ולנסוע עד להגעה אל ההר.
  • אתר אינטרנט: https://www.teva.org.il/?CategoryID=1677&ArticleID=56

  [wpgmza id="23" cat="5" marker="4097" zoom="15"]