כל מה שמבקרי הקניון האדום צריכים לדעת

הקניון האדום- טיילו בתוך קניון טבעי העשוי מדפנות אבן חול אדומה, ייחודית ומרהיבה ביופייה. כל המידע שצריך לדעת לפני שמבקרים – למי מומלץ? מתי כדאי לבוא? וטיפים רבים נוספים.

מידע כללי על הקניון האדום

“””הקניון האדום הינו חלק מתוואי נחל שני, אשר מתחיל בסיני ועולה צפונה אל ישראל ואזור אילת. אורך הקניון קצר והינו 200 מטרים בלבד, ועומקו מגיע ל-30 מטר. זהו מסלול טיול מאוד פופולארי בקרב המגיעים לעיר, ולכן לעיתים יהיו בו עומסים של מטיילים ואף “”””פקקים”””” במסלול עצמו, לכן מומלץ להגיע למקום בשעות המוקדמות יותר של היום. הקניון כה פופלארי בשל השילוב בין קרבתו לעיר, הנופים המדהימים והמיוחדים שמספק, והתאמתו למשפחות – בעיקר כאלו אשר אוהבות מסלול מעט מאתגר שיש בו קצת יותר מרק הליכה מישורית.

המסלול עובר בתוואי הנחל, ונכנס איתו לקניון שנוצר בעקבות שחיקה של מים ותזוזה של הקרקע. הקניון נוצר באבן גיר עשירה בברזל, ולכן הצבע שלה ורדרד חום מיוחד עם כוונים רבים ושכבות בגוונים שונים, מה שהופך את ההליכה בקניון למיוחדת במינה. בהתאם לאקלים המדברי בקניון אין צמחיה רבה, והצמחייה שישנה הינה צמחייה מדברית אשר מתמחה בהישרדות בתנאי אלקים קיצוניים, תוכלו למצוא רותם מדברי, עצי שיטה, עצי אשל וצלף קוצני.”””

הקניון האדום (צילום: דוידי ורדי)הקניון האדום (צילום: דוידי ורדי, רישיון)

מה רואים ועושים בקניון האדום?

“בקניון האדום ישנם כמה מסלולים אפשריים, תוכלו לבחור איזה מהמסלולים הוא המתאים לכם ביותר בהתאם לרמת הקושי ולמשך המסלול. אפשרות אחת היא לעשות מסלול קצר יחיסית וקליל יותר שאורכו ק””מ וחצי, וישנה אפשרות גם למסלול ארוך יותר שאורכו 5 ק””מ. שני המסלולים מעגליים ומתאימים למשפחות, בעיקר לכאלו אשר מחפשות מסלול מעט מאתגר. המסלולים בעלי דרגת קושי בינונית – על אף שהמסלול עצמו אינו קשה במיוחד הוא כולל שימוש במאחזי יד ואף סולמות לירידה במפלי הסלע, דבר אשר הופך אותו לפחות מתאים לאנשים שאינם מנוסים כלל בטיולים או בעלי פחד גבהים אשר יקשה עליהם לבצע את כל המסלול, אחד המפלים אותם יש לרדת במסלול הינו מפל סלע בגובה חמישה מטרים!

חשוב מאוד לוודא שאין חשש לשטפונות לפני שיוצאים לטיול בקניון  שכן מדובר בסכנת חיים. לאחר שטפונות, בעונת החורף ולעיתים גם באביב, ישנם גבי מים קטנים בתוואי הנחל, מה שמוסיף לו יופי ייחודי נוסף ולא צפוי באזור כל כך מדברי.

שימו לב כי ההגעה לקניון האדום הינה דרך כביש 12, בו מהיציאה מאילת ועד ההגעה אין תחנות דלק או נקודות עצירה ולכן גם למי שמגיע רק לכמה שעות וגם מי שמתכנן לאחר הטיול להמשיך ללינה בשטח או לטיול נוסף, יש להיערך בהתאם עם ציוד, אוכל ושתייה לפני שיוצאים מהעיר. למי שמסלול זה אינו מספיק ומספק את הרצון שלו להיות בטבע ניתן לשלב את הביקור בקניון האדום בטיול בגבי עתק – טיול אשר מומלץ במיוחד בחורף ובאביב – זאת בתנאי כמובן שאין חשש לשטפונות. למי שמעוניין ללון בטבע ישנו חניון לילה בסמוך לנקודת ההתחלה של המסלול של הקניון האדום.”


המלצות "הכל על" למבקר בהקניון האדום

 • דרך ההגעה המומלצת לקניון האדום הינה ברכב פרטי.
 • מומלץ להגיע למסלול בשעות הבוקר המוקדמות ובכך להימנע מעומס אפשרי במסלול וגם להנות מהשעות הנעימות יותר ביום. שימו לב כי אור השמש מתחיל להאיר את הקניון רק שלוש שעות לאחר הזריחה בערך.
 • למרות שהמסלול מוצל בחלקו לא מומלץ להגיע אליו בקיץ, העונות בהן מומלץ לטייל בו הם הסתיו האביב והחורף – לאחר וידוא כי אין חשש לשטפונות באזור.
 • המסלול נחשב למתאים למשפחות, אך בגלל השימוש במאחזים וסולמות לצורך מעברים קשים הוא מומלץ בעיקר למשפחות מנוסות בטיולים. כמו כן, הוא אינו מונגש לעגלות ולם ההגעה עם ילדים קטנים מעט בעייתית.
 • אין דמי כניסה למסלול או לתצפית, והחנייה בחינם.
 • חשוב ללכת רק בשבילים המסומנים (עדיף עם מפת שבילים), להצטייד במספיק מים בכל עונות השנה ולתכנן את הטיול וההגעה למסלול כך שתסיימו מספיק זמן לפני רדת החשיכה. כמו כן תמיד מומלץ להתחיל מסלול עם סוללה מלאה בטלפון הנייד ועם שקית לאיסוף האשפה לשמירה על הסביבה.

 • מידע שימושי על הקניון האדום

  • שעות פתיחה: מקום ציבורי פתוח בכל שעות היום.
  • כתובת: הקניון האדום.
  • דרכי הגעה: דרך כביש 12 כ-25 קילומטר לפני צומת סיירים (מכיוון אילת) פונים לפי השילוט לקניון האדום.
  • אתר אינטרנט: https://www.teva.org.il/הקניון האדום

  [wpgmza id="23" cat="5" marker="4105" zoom="15"]