הדרכות והסמכות צלילה באילת כל מה שצריך לדעת

הדרכות והסמכות צלילה באילת – כל המידע שצריך לדעת לפני שמגיעים – איזה מועדוני צלילה יש באילת? אילו הסמכות והדרכות צלילה פופלאריות באילת ומה תנאי הקבלה אליהן?

מידע כללי על הדרכות והסמכות צלילה באילת

צלילה היא תחביב מאוד נפוץ בישראל, וניתן לומר שאילת היא בירת הצלילה של ישראל – יש בה מעל 20 מועדוני צלילה, אתרי צלילה רבים (גם טבעיים וגם משי ידי אדם) וכמובן שונית האלמוגים הצפונית של הים האדום, אשר למעשה היא שונית האלמוגים הצפונית ביותר בעולם. כל אלו, בנוסף לאתרי צלילה רבים בעומקים שונים – החל משישה מטר ועד 30 מטר, תנאי הראות היחסית טובים בים האדום והיותו ים רגוע ושקט בהרבה מהים התיכון לדוגמא – הופכים את חווית הצלילה באילת למיוחדת ומהנה במיוחד. אנו ממליצים לקרוא גם את העמוד שהקדשנו לחופשת צלילה באילת, בו התמקדנו בהיבטים השונים של חופשה זו כמו איפה ישנים, איפה אוכלים, איזה אתרי צלילה נמצאים בסמוך לחופי אילת ועוד.

מעבר לכך שיש מועדוני צלילה רבים באילת, המועדונים השונים מעבירים הסמכות והדרכות צלילה שונות, ומרביתם גם מציעים ציוד להשכרה בעבור צוללים מנוסים שמגיעים לעיר לחופשת צלילה. ישנן צלילות היכרות אשר מיועדות למי שאין לו כלל ניסיון בתחום הצלילה, ורוצה לטעום מהעולם המופלא הזה – בין אם לפני שעושה קורס צלילה מלא או מפאת חוסר זמן ואפשרות לפנות את הלו”ש העמוס למשך שבוע שלם לביצוע הקורס. במהלך צלילת ההיכרות יש לכל צולל מדריך צמוד ומנוסה אשר מתפעל את כל הציוד ואחראי לכל מה שנדרש בעבור צלילה בטוחה ונכונה, וכל שנשאר לכם לעשות הוא להנות מתחושת הצלילה ומהנופים המקסימים שלעלולם התת ימי שמפרץ אילת יש להציע.

צלילה באילת לצד אלמוגים ודגים צבעוניים היא אחת החוויות הכיפיות והמיוחדות שהעיר יכולה להציע שלא תוכלו לחוות באף מקום אחר בארץ (צילום מקורי)

צלילה באילת לצד אלמוגים ודגים צבעוניים היא אחת החוויות הכיפיות והמיוחדות שהעיר יכולה להציע שלא תוכלו לחוות באף מקום אחר בארץ (צילום מקורי)

נוסף על כך יש כמובן קורסי צלילה מלאים המיועדים למי שמעוניין להפוך את הצלילה לתחביב וצלול גם ללא מדריך או לבצע צלילות מעט יותר מורכבות ועמוקות מאשר צלילות ההיכרות – אשר מגיעות לרוב לעומק מקסימלי של 8-6 מטרים. מעבר לקורס הבסיסי הנפוץ הכולל כוכב ראשון ושני (צולל מים פתוחים מתקדם), מועדוני צלילה רבים מציעים קורסים מתקדמים והתמחויות צלילה ספציפיות אשר יפתחו את היכולות שלכם כצוללים. כחלק מהקורסים הללו ניתן למנות התמחויות ספציות – כמו צלילה בספינות טרופות, הצלה ועזרה לצוללים, התמחות צילום, דייבמאסטר ועוד. כמובן שקורסים אלו נועדו לצוללים מתקדמים אשר עברו את הקורסים הבסיסים ועומדים בדרישות סף של מספר צלילות וקורסי צלילה נוספים מעבר לקורסי הבסיס. כמו כן, יש מועדונים אשר מתמחים בסגנונות צלילה שונים כמו צלילה חופשית – ללא ציוד חמצן, או צלילה עם צינור חמצן המחובר לסירה.

בעמוד זה נפרט על כמה ממועדוני הצלילה באילת – יש כמובן מועדוני צלילה נוספים, אך בעמוד זה השתדלנו לרכז את המועדונים הגדולים ביותר ואלו אשר מציעים אפשרויות צלילה ייחודיות. בעבור כל מועדון פירטנו כמה מהקורסים וההדרכות שהמועדון מציע, אך כמובן שכולם מציעים יותר הדרכות והסמכות ממה שמפורט- על כן צירפנו קישור לעמודי האתרים הרשמיים של המועדונים שם תוכלו לקרוא בפירוט רב על האפשרויות השונות ומהן הדרישות המקדימות לכל קורס וצלילה.

מועדוני צלילה באילת

 • מועדון הצלילה דיפ סיאם – אחד ממועדוני הצלילה הגדולים באילת, אשר ממוקם באזור החוף הדרומי. המועדון מתמחה במגוון סוגי צלילות, מציע קורס מיוחד לדתיים, קורס הכולל לינה, משכיר ציוד צלילה ומגוון דברים נוספים. בין השאר המועדון מציע קורסי צלילה ספורטיבית, התמחויות (כמו ניווט או צלילה לילית וצילום), צלילות טכניות וקורסי מדריכי צלילה. ישנה אפשרות לבחור בקרוס הכולל לינה אז תוכלו ליהנות מנסיעות חינם בין מקום הלינה המוצע לבין מועדון הצלילה – מה שמשתלם במיוחד למי שלא מגיע לאילת עם רכב. אתר המקום מצורף כאן
 • אקווה ספורט אילת – גם מועדון זה הוא בין המרכזיים והגדולים בעיר, גם הוא ממוקם ממש על החוף באזור החוף הדרומי בסמוך למועדון דיפ סיאם. המועדון מציע מגוון אפשרויות צלילה החל מצלילה מודרכת אחד על אחד, צלילה מודרכת בקבוצות וכמובן עד קורסי צליה ספורטיבית, טכנית והתמחויות בצלילה, בנוסף מציע המועדון צלילות בטאבה. ישנה אכסניה למועדון וניתן למצוא אפשרויות לינה מוזלות באכסניה זו במיקה ועושים קורסים מסויימים. אתר המועדון מצורף כאן.

כניסה למועדון הצלילה אקווה ספורט (צילום מקורי)

 • מרכז הצלילה מנטה – מרכז הצלילה של רשת מלונות ישרוטל אשר ממוקם במלון ישרוטל ים סוף. המועדון מציע צלילות היכרות וצלילות מודרכות ורענון בעבור מי שכבר עשה קורס צלילה. המועדון מציע גם את קורסי הצלילה הבסיסיים (כוכב ראשון ושני) וגם קורסים מתקדמים יותר, התמחויות בצלילה וצלילה טכנית, ובנוסף צלילה חופשית. המועדון כמובן מציע לינה מוזלת במלון ישרוטל ים סוף. אתר המקום מצורף כאן
 • מרינה דיוורס אילת – המועדון נמצא באזור החוף הדרומי ומציע מספר הסמכות והדרכות צלילה החל מצלילת היכרות ועד לקורסי צלילה בסיסיים ומתקדמים. אתר המקום מצורף כאן

מרינה דיוורס – אחד ממועדוני הצלילה הגדולים באילת (צילום מקורי)

 • מועדון צלילה Palma– מועדון צלילה אשר מציע גם לינה בוילות השייכות למועדון. זהו מועדוןן יחסית קטן ומשפחתי בהשוואה למועדונים הגדולים בעיר אבל מאוד מקצועי. בין השאר המועדון מציע קורסי צלילה ממונעת בעבור מי שעבר את הקורסים הבסיסיים וכמובן התמחויות צלילה נוספות – כמו צולל נייטרוקס וצילום תת ימי. אתר המקום מצורף כאן
 • יו דייב אילת– מועדון אשר מציע צלילות היכרות, קורסי צלילה בסיסיים, מתקדמים והתמחויות צלילה. בנוסף המועדון מציע חבילות הכוללות גם צלילת היכרות וגם טיול טרקטורונים. את צלילת ההיכרות ניתן לבצע מגיל 8 ומעלה, ואת קורסי הצלילה מגיל 12 ומעלה. אתר המקום מצורף כאן
 • Nautilus Red Sea – מועדון אשר מציע צלילות הכירות למי שלא עשה מעולם קרוס צלילה, צלילות מודרכות הכוללות 2-3 צלילות ביום וצלילת לילה אחת. בנוסף המועדון מציע קורס “גלה את הצלילה” המיועד למי שלא בטוח אם רוצה לעשות קורס צלילה מלא ורוצה להתנסות בשתי צלילה ומעט חומר תיאורטי בקורס שאורכו חצי יום, המועדון מציע עוד מספר קורסים קצרים יותר מקורס כוכב ראשון שמשכו חמישה ימים. אתר המקום מצורף כאן
 • Seamor Diving– מועדון צלילה המציע אוירה משפחתית וחמה, שירות מסור ללקוח, מגוון רחב של קורסי צלילה ואופציה ללינה בגסט האוס אשר ממוקם ממש מעל למועדון הצלילה. אתר המקום מצורף כאן
 • ריף הדולפינים– מציע צלילת היכרות בלבד, תכלו לעשות לצלול בליווי מדריך צמוד במשך 25 דקות עם הדולפינים הנמצאים בריף. הצלילה מתאימה לילדים מגיל 8 ומעלה, כאשר ילדים עד גיל 15 מחוייבים בליווי מבוגר. מומלץ להזמין מקום לפחות שבוע מראש ולא לתאם את הצלילה כאשר מגיעים לריף הדולפינים. אתר המקום כאן.

הכניסה לריף הדולפינים (צילום מקורי)

 • סנובה אילת – זהו מועדון צלילה קטן יחסית, אשר נמצא ממש ליד אתר המערות. המועדון מאפשר גם צלילת סקובה – עם מיכל חמצן שממוקם על גבו של הצולל, וגם צלילת סנובה – צלילה עם צינורית חמצן אשר מחוברת למכל הנמצא מחוץ למים ומאפשר תזוזה נינוחה יותר במים. המועדון מציע הן צלילות היכרות באתר המערות המרשים והן קורסי צלילה מלאים. אתר המועדון מצורף כאן.
 • כפר הצוללים אילת – זהו מועדון צלילה קטן ומשפחתי, המועדון מציע קורסי צלילה למתחילים הכוללים קורס כוכב ראשון וכוכב שני וגם קורסי מתקדמים הכוללים בין השאר קורס דייבמאסטר, צלילות עומק וקורס עזרה והצלה בין. קישור לאתר המועדון כאן
 • לאקי דייברס אילת – המועדון מציע צלילות היכרות למי מכם שללא כל ניסיון בצלילה ורוצה להיחשף לעולם הזה, קורסי צלילה למתחילים ולמתקדמים, ולינה בוילה השייכת למועדון הצלילה. קישור לאתר המועדון מצורף כאן.
 • פרי דייב אילת – מועדון צלילה אשר מתמחה בצלילה חופשית – צלילה ללא חמצן כלל. ישנם קורסים של יום אחד בלבד המאפשרים היכרות עם תחום זה וקורסים של מספר ימים ואף שבועות. קישור לאתר המועדון כאן
 • צלול – מועדון צלילה אשר מתמחה גם הוא בצלילה חופשית ללא מכלי או צינורות חמצן ומתבסס על יכולת הנשימה של כל צולל. המועדון מציע מספר קורסים ואימונים. מצורף כאן קישור לאתר המועדון.
הסמכות והדרכות צלילה באילת

ישנן לא מעט הסמכות והדרכות צלילה באילת, ולמרביתן יש דרישות קדם מחייבות, אשר רק כאשר הן מתקיימות ניתן להירשם ולבצע את הקורס. בחלק זה ריכזנו עבורכם את הסמכות והדרכות הצלילה הפופולאריות אותן מציעים המועדונים השונים ומהן הדרישות להרשמה.

קורסי צלילה למתחילים

 • צולל סקובה – משך הקורס הינו שלושה ימים, במהלכו תבצעו מספר צלילות עד לעומק של 12 מטרים ותלמדו חומר תיאורטי. בסוף הקורס ניתן לצלול בליווי מדריך בלבד ועד לעומק של 12 מטרים.
 • קורס כוכב ראשון – משך הקורס הינו חמישה ימים במהלכם תלמדו חומר תיאורטי ותתנסו במספר צלילות עד לעומק של 18 מטרים. הקורס מיועד לגילאי 12 ומעלה, ובסופו ניתן לצלול עד לעומק של 18 מטרים עם בן או בת זוג.
 • קורס כוכב שני – משך הקורס נע בין יומיים ליומיים וחצי, במהלכם תעמיקו הן בחומר התיאורטי והן תגיעו לעומק של עד 30. בסופו של הקורס (לאחר ביצוע מספר צלילות נוספות בליווי מדריך) תוכלו לצלול עם בן או בת זוג לבד לעומק של עד 30 מטרים. הקורס מיועד לבני 12 ומעלה בעלי כוכב ראשון.
 • קורס משולב כוכב ראשון ושני – מרבית האנשים בוחרים לבצע את שני הקוסים באופן רציף מיום ראשון ועד יום שבת. היתרון בביצוע הקורסים בבת אחת הוא גם כספי, מאחר וביצוע הקורס המשולב זול יותר מאשר ביצוע כל קורס בנפרד, וגם שמירה על רצף למידה וצלילה אשר מאפשר הפנמה טובה יותר של החומר התיאורטי וההתנסות.

התמחויות צלילה

 • התמחות סקוטרים – הסמכה לצלילה ממונעת עם מנוע תת ימי, “סקוטר”. משך הקורס הינו יום אחד בו תבצעו בין 3-2 צלילות ותלמדו חומר תיאורטי על תפעול ושימוש בסקוטר. הקורס מיועד לבני 18 ומעלה ובעלי כוכב שני לפחות.
 • התמחות צילום – משך ההתמחות הינה יום אחד בו תבצעו שתי צלילות ותלמדו חומר תיאורטי בנוגע לצילום תת ימי, כיצד להתמודד עם תנאי הצילום התת ימיים תוך דגש על כיצד לעשות זאת תוך שמירה על הסביבה. הקורס מיועד לבני 12 ומעלה בעלי כוכב אחד, במרבית המועדונים מתנים את הקורס במינימום צלילות חתומות המשתנה בהתאם לתנאי המועדון.
 • התמחות ספינות טרופות – משך הקורס הינו יומיים במהלכם תבצעו ארבע צלילות ותלמדו חומר תיאורטי רלוונטי. הקורס יאפשר לכם לצלול ולהיכנס במהלך הצלילה לספינות טרופות באופן בטיחותי ונכון. הקורס מיועד לבעלי כוכב שני, בחלק מהמועדונים מתנים את ההשתתפות במספר צלילות חתומות ובהתמחות עומק.
 • התמחות עומק – קורס שנמשך יומיים במהלכם תלמדו חומר תיאורטי ותבצעו ארבע צלילות, בסופו תוכלו לצלול לעומק של עד 40 מטרים. הקורס מיועד לבני 16 ומעלה, בעלי כוכב שני ולפחות 52 צלילות חתומות. בחלק מהמועדונים דורשים התמחות נייטרוקס ובחלק הסכמה של צולל הצלה.
 • התמחות נייטרוקס – התמחות אשר מכשירה לצלילה תוך שימוש באוויר מעושר של עד 40% חמצן. בחלק מהמועדונים זהו קורס תיאורטי בלבד ובחלק מהמועדונים הוא כולל גם צלילות בפועל. הקורס מיועד לבעלי כוכב אחד לפחות.
 • התמחות עזרה ראשונה והצלה – משך ההתמחות בין יומיים ליומיים וחצי, במהלכם תלמדו חומר תיאורטי ותבצעו 5-4 צלילות. מועדונים שונים מתנים את ההשתתפות בקורס בגיל מינימלי שונה, העומדים בדרישות קדם של קורס עזרה ראשונה, בעלי כוכב שני, ובחלק מהמועדונים דורשים גם מינימום צלילות חתומות המשתנה בהתאם לנהלי המועדון.
 • התמחות צלילת לילה – קורס של יום אחד במהלכו תלמדו חומר תיאורטי ותבצעו 2 צלילות ליליות. הקורס מיועד לבני 12 ומעלה בעלי כוכב אחד לפחות.
 • התמחות ניווט – התמחות שאורכת כיום אחד, במהלכה תלמדו חומר תיאורטי בנוגע לדרכי הניווט התת ימיות ותתנסו בשתי צלילות. הקורס מיועד לבני 12 ומעלה ובעלי כוכב אחד לפחות.

באילת ישנן כמה ספינות טרופות, כדי להיכנס למדורים יש לעבור הסמכת התמחות ייעודית

באילת ישנן כמה ספינות טרופות, כדי להיכנס למדורים יש לעבור הסמכת התמחות ייעודית

קורסי הדרכה

 • דייבמאסטר – משך הקורס 7 ימים והוא מיועד לגילאי 18 ומעלה ובתנאי שהמשתתף בעל כוכב שני, התמחות בהצלה והתמחות עזרה ראשונה בתוקף. בחלק מהמועדונים דורשים גם התמחות עומק, ובחלק מינימום צלילות חתומות המשתנה בהתאם לתנאי המועדון. במהלך הקורס ילמדו חומרים תיאורטיים, יבוצעו צלילות במים פתוחים ויערכו מבחני שחייה והדרכה. הסמכת הדייבמאסטר היא הסמכת ההדרכה ברמה הנמוכה ביותר מבין הסמכות הדרכות הצלילה, ומהווה דרישת קדם לקורסים מתקדמים יותר בהדרכה.
 • עוזר מדריך צלילה – משך הקורס חמישה ימים במהלכם תעמיקו בחומר תיאורטי, תבצעו צלילות מים פתוחים, מבחני שחייה ומבחן מעשי ועיוני בפיקוח רשות הצלילה. הקורס מיועד לבני 18 ומעלה ובלבד שעברו הסמכת דייבאסטר, מגיש עזרה ראשונה בתוקף ובחלק מהמועדונים גם מינימום צלילות חתומות המשתנה בהתאם לתנאי המועדון.המלצות "הכל על" למבקר בהדרכות והסמכות צלילה באילת

 • העונה העמוסה ביותר היא כמובן הקיץ – אז אילת עמוסה תיירים מהארך ומחו”ל, ובהתאם גם חופי אילת מלאים באנשים. לכן כדאי לשקול להגיע לקורס צלילה או להדרכות הצלילה השונות לפני שיא העונה או אחריה, ולהימנע מחודשים יולי ואוגוסט ומתקופת החגים. ניתן כמובן גם לעשות קורסי והדרכות צלילה בחורף ולהינות מאפשרויות לינה זולות יותר ופחות עומס בעיר עצמה.
 • ישנן לא מעט הסמכות וקורסי צלילה אשר מתאימים גם לילדים צעירים. ניתן לציין את הצלילות המודרכות אשר מתאמות לילדים מגילאי 8 ומעלה, וגם הקורסים למתחילים אשר מתאימים גם לילדים בגילאי 12 ומעלה (באישור הורים כמובן). כך שאם אתם משפחה חובבת טבע וים בהחלט אפשר לשלב צלילה בחופשה המשפחתית שלכם באילת.
 • ישנם מעודונים אשר מקיימים קורסי צלילה יעודיים לדתיים – למשל מועדון הצלילה דיפ סיאם.

מידע שימושי על הדרכות והסמכות צלילה באילת

 • מרבית מועדוני הצלילה נמצאים על החוף, בעיקר בחוף הדרומי. אולם יש כמה מועדוני צלילה אשר נמצאים בעיר עצמה – כדאי לוודא היכן ממוקם מועדון הצלילה, מה מידת הנגישות שלו ברכב (כולל חניה) או תחבורה ציבורית והאם מציע שירותי הסעה.
 • חלק ממועדוני הצלילה באילת מציעים הסמכה מטעם אגודת הצלילה PADI, והיתר מציעים הסמכה מטעם IANTD – שתיהן אגודות צלילה בינלאומיות מוכרות.
 • הקורסים הבסיסיים נערכים מידי שבוע בימים ראשון (כוכב ראשון) וחמישי (כוכב שני). חלק מההסמכות וההדרכות מתקיימות מידי יום וחלק יש לתאם מראש או לוודא באיזה תאריכים מתקיימות.

[wpgmza id="23" cat="5" marker="4089" zoom="15"]