גוודלחרה, ספרד Guadalajara

מידע כללי והיסטוריה

גוודלחרה (Guadalajara) היא עיר בקסטליה בעלת היסטוריה ארוכה ולעיתים ניתן למצוא שרידים לתקופת הזהר שלה מימי הרנסס. היא ממוקמת על גדות נהר הנרס כ60 ק”מ צפונית-מערבית לבירה מדריד, בקהילה האוטונומית של קסטיליה-לה מנצ’ה, במרכז ספרד. בעיר מתגוררים כ84 אלף תושבים (נכון ל2012).

גוודלחרה נוסדה בידי המורים (המוסלמים ששלטו בספרד ראה קסטיליה בתקופת המוסלמים) במאה ה-8. שמה המקורי היה ואדי אל-חג’ארה) ואדי הסלעים). ייתכן כי שמה של העיר מרמז על שמו של היישוב העתיק שהיה במקום אריאקה (Arriaca),שמשמעותו בשפה האיברית הקדומה הייתה כנראה “נהר סלעי” או “דרך סלעית”. המורים בנו בעיר מספר מבנים גדולים, בהם טירה ומסגד, אשר הפך לאחר הכיבוש הנוצרי לקתדרלת סנטה מריה (Santa Maria Co-cathedral).

בשנת 1085 נכבשה גוודלחרה בידי צבא אלפונסו השישי מלך קסטיליה. בתקופת מלכות אלפונסו העשירי מלך קסטיליה, חסותו של המלך עודדה את התפתחות כלכלת העיר. בשנת 1808 נכבשה העיר ע”י כוחות צרפת כחלק מהמלחמה הפנינסולרית, והוחרבה. בשנת 1822 נסגר בית החרושת לטקסטיל (Real Fábrica de Paños) שהיווה מקור תעסוקה מרכזי. בשנת 1840 נקבעה גוודלחרה כבירת נפת גוודלחרה. במהלך המאה ה19 והמאה ה20 העיר התפתחה באיטיות, מלחמת האזרחים בספרד (1936-1939) מאד הקשתה על העיר מלהתפתח ואף זרעה חורבן. בשנת 1959 החלה תכנית פיתוח מיוחדת אשר מעבירה מפעלי תעשייה גדולים ממדריד אל הפריפריה, גוודלחרה זכתה להיכלל בתכנית זו ובכך הפכה לאחת מן הערים עם הצמיחה המהירה ביותר בספרד.

הידעת?

ההגדה של פסח הראשונה הודפסה בעיר גוודלחרה בספרד בשנת 1482. עותק יחידי נמצא בספרייה הלאומית בירושלים. ההגדה כוללת רק טקסט ואין בה לא ציורים ולא תווים. (הגדה של פסח. רמ”ב. ואדי אלחגארה)
אתרים מרכזיים

קתדרלת “קו” סנטה מריה (Santa Maria co-cathedral)

תיאור כללי: הקתדרלה נבנתה במאה ה13 בסגנון המודחארי. הכיפה מעל בית הרוחב נבנתה במאה ה17 ואז גם שופצה הקתדרלה כולה. הקתדרלה מורכבת מ 3 ספינות ומזבח ראשי מאוד יפה. החזית הראשית מעוצבת בסגנון רנסנס בעלת עמודים (לעומת רוב הקתדרלות בספרד בהן החזית היא בעלת קשתות). המגדל בנוי כולו לבנים.

הקפלה של לואיס לוסנה (Capilla de Luis de Lucena)

תיאור כללי: ליד קתדרלת סנטה מריה (Santa Maria Co-cathedral) ממוקמת הקפלה של לואיס לוסנה שנבנתה במהלך המאה ה16. לואיס לוסנה היה יליד גוודלחרה והוא זה שתכנן את הקפלה הבלתי רגילה הזו בסגנון רומנסקי-מודחארי. לוסנה תכנן את הקפלה שתהיה בנויה אך ורק מלבנים. חלל הפנים של הקפלה כולל ציורי פרסקו על הקירות והתקרה שצוירו ע”י רומולו צ’ינצ’ינאטו (Rómulo Cincinato). הייחוד בבניין נמצא בקירות החיצוניים חסרי החלונות שנותנים לקפלה מראה של מבצר.

מוזיאון גוודלחרה (Museo de Guadalajara)

תיאור כללי: נוסד בשנת 1838, המוזיאון של גוודלחרה הוא המוזיאון המחוזי העתיק ביותר בספרד. מאז 1973 המוזיאון שוכן בארמון החי”ר (Palacio del Infantado), בנייו מרשים שנבנה במאה ה15 והוא ללא ספק התכשיט הארכיטקטוני הגדול ביותר של העיר. בשנת 2007 נחנכה התערוכה הנוכחית שבה מוצגים פרטי אמנות, ארכאולוגיה ואתנוגרפיה מתוך מחוז גוודלחרה. התצוגה המקורית מדגישה את הגישות השונות לחיים, למוות והרעיון של החיים שלאחר המוות של קבוצות שונות של אנשים שמיושבים בגוודלחרה במשך מאות בשנים. ניתן גם לערוך סיור בארמון.

 • כתובת: Palacio del Infantado, Plaza de los Caídos, s/n, 19001, גוודלחרהספרד
 • שעות פתיחה: 16 בספטמבר עד 15 ביוני – שלישי עד שבת 10:00-14:00, 16:00-19:00. ראשון 10:00-14:00. שני סגור.
 • 16 ביוני עד 15 בספטמבר – שלישי עד ראשון 10:00-14:00. שני סגור.
 • אתר אינטרנט: https://www.patrimoniohistoricoclm.es/museo-de-guadalajara/

כנסיית סאן חינאס (The Church of San Ginés)

בניית הכנסייה החלה ב1874, מאחר והמיקום נמצא בקרבת הקהילה של סאן חינאס הוא הציע לשתף פעולה בעשייה ובכך הכנסייה תהווה בית לקהילה. הכנסייה הוכרזה כנכס תרבותי ב1931. ניתן לבקר במקום בכל ימות השנה.

קתדרלת סיגואנצה (Siguenza Catedral)

למרות שגוודלחרה היא העיר הגדולה ביותר במחוז, הקתדרלה הגדולה ממוקמת בעיר הסמוכה, סיגואנצה (Sigüenza), מרחק של 70 קילומטרים (כשעה נסיעה ברכב). הקתדרלה נבנתה בסגנון הרומנסקי אך מאפיינים גותיים ועיטורים רנסנסיים נוספו מאוחר יותר. הבניה החלה במאה ה12 בהוראת הבישוף ברנרדו דה אג’יאן. העבודות נמשכו עד המאה ה16. לקתדרלה שלוש ספינות, קפלה ראשית, אמבולטור, כיפה וקוליסטר. הקפלות כוללות את קפלת סן פדרו, קפלת הבשורה בעלת פרטים מהסגנון המודחאי, וקפלת סן מרקוס. קפלת לוס ארסס מכילה את חדר המתים, עבודה יוצאת דופן מהמאה ה15. בחלק הדרומי הפונה אל הקיר נמצאים קברים בסגנון הגותי של הבישוף אלונסו קאריג’ו דה אלבורנוז (Bishop Alonso Carrillo de Albornoz), שלהאביר גומז קאריג’ו דה אקונה (Gómez Carrillo de Acuña) ואשתו. ניתן לקחת סיורים מודרכים במקום.

לינה בגוודלחרה

אין שום סיבה עקרונית לישון בעיר, הנסיעה אל מדריד עורכת פחות משעה ועדיף להמשיך לשם – למי שבכל זאת מעוניין ללון בעיר כחלק מהנסיעה באזור יש כ200 מלונות בעיר ורובם במחירים נוחים מאוד .בין המלונות המומלצים בגוודלחרה ניתן למצוא את מלון AC Hotel Guadalajara by Marriott, Spain הנחשב יוקרתי ביחס למלונות האחרים באזור. במידה ואתם מעוניינים במלון עם תמורה טובה לכספכם אנו ממליצים על Hotel España. אופציה נוספת היא ללון בדירה מרווחת כמו Apartamento Turistico Dct. Creus. בתקופת הקיץ רוב המלונות מלאים ולכן למבקרים בחודשים אלו מומלץ להזמין לינה מראש אפשר למצוא בקישור הזה מקומות לינה רבים בגוודלחרה להזמנה עם אפשרות ביטול בחינם. (ראה עוד תחת מלונות בגוודלחרה)

שאלות ותשובות נפוצות על גוודלחרה, ספרד

מומלץ להשקיע בביקור בגוודלחרה עד חצי יום.

ניתן להגיע מקסטיליה במדריד לגוודלחרה באמצעות רכב שכור או תחבורה ציבורית.

 • ברכב פרטי: הכבישים המובילים לעיר הם A2, A3, R2, M607, N320, AP36. משך הנסיעה ממדריד כשעה, מקואנקה (Cuenca)סגוביה (Segovia) וטולדו (Toledo) שעה וחצי-שעתיים. ומסרגוסה (Zaragoza) שעתיים וחצי עד שלוש וחצי שעות (ראה עוד השכרת רכב במדריד וקסטיליה והשכרת רכב בספרד). ניתן להזמין רכב שכור בקסטיליה במדריד בלינק זה או בלינק זה. מומלץ למי שמתכנן לשכור רכב לא רק להגעה לגוודלחרה , אלא לטיול ארוך או רחב יותר באזור.
 • אוטובוס: תחנת האוטובוס המרכזית (Estación de Autobuses de Guadalajara) ממוקמת צמוד לפארק קוקין (Parque de Coquin) מגיע אליה אוטובוס מסרגוסה וברצלונה, קו Barcelona-Zaragoza-Madrid. זמן הנסיעה מברצלונה הוא 7 שעות ומסרגוסה 3 וחצי שעות. בנוסף מגיעים אליה קווים סדירים ממדריד ומטולדו. להשוואת מחירים לנסיעה בתחבורה ציבורית אפשר להיכנס לאתר זה שמשווה בין מחירי אוטובוסים.
 • רכבת: תחנה הרכבת הקרובה (Guadalajara Train Station) ממוקמת בפאתי העיר ואליה מגיעה אך ורק רכבת C2 ממדריד. קיים מסלול מהיר (4 עצירות – 45 דקות נסיעה) או מסלול רגיל (17 עצירות – שעה ו10 דקות נסיעה) (ראה עוד תחת רכבות בספרד).
 • טיסה: שדה התעופה הקרוב ביותר נמצא במדרידMadrid-Barajas Airport (ראו עוד תחת טיסות לספרד).

בין המלונות המומלצים באזור גוודלחרה ניתן למנות את מלון Hostal Rica Posada, מלון Hotel España ומלון Hotel Puerta Guadalajara. תוכלו לבחור בין לינה בפאתי העיר, סמוך לתחנת הרכבת. או במרכזה, על מנת ליהנות מהאתרים החשובים של העיר – מוזיאון גוודלחרה (Museo de Guadalajara), קתדרלת “קו” סנטה מריה (Santa Maria co-cathedral) וכנסיית סאן חינאס (The Church of San Ginés).
לקריאה נוספת על מלונות בגוודלחרה לחצו כאן.
המלצות "הכל על" למבקר בעיר

 • מומלץ להשקיע עד חצי יום בעיר, עדיף לשלב את זה כעצירה בדרך ליעד אחר שאתם חפצים להגיע אליו.
 • מומלץ לשלב כעצירה בדרך לסרגוסה לטולדו או לקואנקה.
 • מומלץ להגיע עם רכב שכור כך שתוכלו להמשיך בדרכם מתי שתחפצו.
 • כ11 ק”מ מהעיר ישנו מנזר בעיירה לופיאנה בנחשב לאחד המנזרים הייחודים באזור.

מידע שימושי

 • אתר רשמי של העיירה: https://www.guadalajara.es/es/
 • צמוד אל מוזיאון גוודלחרה (Museo de Guadalajara) ממוקמת תחנת מידע לתיירים (Oficina de Turismo de Guadalajara) בה תוכלו לקבל מפות ומידע על אתרי העיר המרכזיים.
 • הגעה:

למי שמתעניין בעמוד זה כדאי לקרוא גם: