1. עמוד הבית
  2. »
  3. ספרד 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
  4. »
  5. קסטיליה 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית

קסטיליה 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית

מידע כללי

קסטיליה (Castilla) היא הממלכה העתיקה והמרכזית של ספרד. הממלכה שהובילה את גירוש המוסלמים מספרד (ראו התקופה המוסלמית בספרד). שמה ניתן לה על שם המצודות העתיקות הרבות הפזורות בה (שלאורך השנים הפכו לארמונות ולאתרי תיירות) כיום היא מחולק לשני מחוזות אוטונומיים שונים: קסטיליה-לאון וקסטיליה-לה מנצ’ה.

קסטיליה נמצאת על רמה ומרובה באתרים הסטורים ועיירות עתיקות (כמו סלמנקהטולדו, וסגוביה), ביצות ונהרות מרשימים היוצרים צוקים מעוררי רושם. בטיול במישורי קסטיליה תפגשו גיבורים מקומים חשובים כמו דון קישוט ואל סיד וכמובן תוכלו לבקר בבירת ספרד – מדריד.
אי אפשר שלא לדבר על קסטיליה בלי לדבר על יהודי המקום . הישוב היהודי פעל רבות באזור עד לגירוש ספרד והשפיע רבות על חיי האזור – את ההיסטוריה של היהודים באזור ניתן לפגוש בעיקר בטולדו אך לא רק – ראו עוד תחת ספרד והיהודים.
פסלו של דון קישוט בחנות בטלודו את גיבור זה תמצאו בכל קסטיליה בדגש על אזור לה מנצ’ה (צילום מקורי)

משטר ושלטון בקסטיליה

כאמור קסטיליה היא אזור עתיק המחולק היום לשני מחוזות אוטונומיים מהחושבים של ספרד – קסטיליה לאון (בצפון) וקסטיליה לה מנצ’ה (בדרום). מחוזות מחוזות אילו שכמו כל דבר בספרד שלאחר פרנקו לא היה להקים זוכים לאוטונמיה גבוהה יחסית בכל האמור לחקיקה פנימית וחלוקת מיסים. מחוזות אילו מחולקים למחוזות אזורים – מוניציפלים.
בחלק הדרומי של קסטיליה נמצאת הבירה הספרדית – מדריד – בה תוכלו לראות את ארמון המלוכה ואת בנייני המשלל המרכזים של ספרד.

ארמון המלוכה במדריד (צילום מקורי)

גיאולוגיה, חי צומח וגיאוגרפיה

קסטיליה נמצאת ברובה על רמה (שבספרדית נקראת מסטה שפירושו בעברית – שולחן המתאר את הצורה הגבוהה והשטוחה של אזור זה). רמה זו מאופיינת במישורים ארוכים המחורצים בערוצים עמוקים וצוקים שולטים שעל רובם נבנו מצודות בתקופת המלחמה של הנוצרים והמוסלמים ובתקופת המלחמה בין הממלכות הנוצריות (קסטיליה, לאון ואראגון).

אזור מישורי זה מאופיין בכרמים רבים (אזור קסטיליה נחשב לאחד מאזורי היין הפולארים באירופה), מטעי זיתים, הרבה מאוד שטחי מראה לבקר וחזירים, גידולי דגן (חיטה) וחמניות. הוא כולל מראות מרתקים של נהרות רחבים, ביצות ושטחי גידול לסוגים רבים של חיות בר (הביצות של קסטיליה נחשבות כגן עדן לציפורים וצפרים).

ערוץ טיפוסי בקסטיליה-לאון ונהר הטאחו בטלודו (צילומים מקוריים)

השפה בקסטיליה

השפה המדוברת באזור קסטיליה היא ברובה ספרדית קסטיליינית.

מאכלים ושתיה בקסטיליה

האוכל בקסטיליה מורכב בעיקר מבשר (בדגש על בשר חזיר) וגידולים מקומיים (הרבה חיטה וקטניות) יש שוני רב באוכל בין האזורים השונים. בעיר מדריד תוכלו למצוא מעבר לאוכל הקסטלייני המקומי הרבה מאוד דגים ופירות ים המגיעים אליה משני צידי ספרד (מהאקיינוס האטלנטי ממערב, והים התיכון ממזרח). באוזר טולדו וקסטיליה לה מנצ’ה תמצאו מרציפן מקומי מעולה (טולדו היא כנראה מולדת המרציפן) בסגוביה תוכלו לטעום את הקוצ’ינו (חזירון בן 21 יום שבשרו נחתך בקלות) אם תתרחקו מספיק מהעיר ותגיעו לאזורי הספאר בהם תרבות הציד עדין חזקה תוכלו לאכול גם חוגלות, ארנבות וחזירי בר שציידים צדו באזור. כמעט בכל מקום תוכלו לשתות מהיינות המצויינים של האזור וכמובן סנגריה על צורתיה השונות.

מרציפן בטלודו והקוצ’ינו בסגוביה (צילומים מקוריים)

[wpgmza id="15" cat="5" marker="1800" zoom="7"]