רכבות לולנסיה


*אם אינך רואה את מנוע החיפוש - לחץ/י כאן

מידע כללי

חברת הרכבות שמספקת שירות לולנסיה ומולנסיה היא החברה הלאומית של ספרד renfe. החברה מציעה שני סוגים של רכבות: רכבת רגילה במחיר זול יותר, ורכבת מהירה- ה-AVE שיכולה להגיע למהירות של 300 קמ״ש. כמובן שהרכבת המהירה יותר גם יקרה יותר, אך יכולה לחסוך זמן יקר למי שזמנו בטיול קצוב עימו. במקרה של קו ולנסיהברצלונה הרכבות המהירות יותר אינן רכבות AVE, ובקו ולנסיהמדריד יש רכבות AVE. בכללי מובטח שכל רכבות AVE מציעות אינטרנט, וחברת renfe עובדת על התקנת אינטרנט גם ברכבות הזולות יותר אם כן בחלקן זה עדיין לא בוצע, לכן במקרה זה אין להסתמך על האינטרנט. למידע נוסף על רכבות AVE ועל רכבות בספרד וסרטון מקור שלנו.

כל הרכבות מצוידות באיזורים ייעודיים לכסאות גלגלים ותאי שירותים המצויידים לבעלי מוגבלות בתנועה, אם כי לא תמיד יש איך לעלות לרכבת מהרציף בצורה עצמאית ללא עזרה. ניתן ליצור קשר מראש עם חברת הרכבות שמציעה שירות של סייע שעוזר להעלות אל הרכבת מרציף המוצא ולהוריד מהרכבת אל הרציף בתחנת היעד. למידע נוסף על – ולנסיה למוגבלי תנועה.
רכבות מברצלונה לולנסיה / רכבות מולנסיה לברצלונה

זמן הנסיעה בין ברצלונה לולנסיה ברכבת המהירה הוא קצת יותר מ-3 שעות, ברכבת הרגילה בין 5 ל-6.5 שעות (תלוי בשעת היציאה), ובאוטובוס 4 או 5 שעות (תלוי בשעת היציאה).

מהם ההבדלים בין האופציות השונות?ובכן, הרכבת המהירה ביותר (נסיעה של  3 – 3.5 שעות) היא גם היקרה ביותר. למי שחשוב ביותר לחסוך בזמן ומסוגל לשלם על כך, מומלץ כמובן להשתמש ברכבת זו. שימו לב! במקרה של קו ולנסיה-ברצלונה לא מדובר ברכבת ה-AVE כי אם פשוט ברכבת ישירה ללא החלפות בה זמן הנסיעה קצר יותר.

הרכבות המהירות יותר מולנסיה לא יוצאות מתחנת רכבת צפון כי אם לתחנת רכבת במרחק הליכה קצת דרומית אליה (Joaquín Sorolla) ומגיעות אל תחנת סאנטס בברצלונה אשר מחוברת למטרו ומאפשרת הגעה נוחה לכל שאר חלקי העיר.

הרכבת הרגילה (נסיעה של 4.5 – 6.5 שעות) זולה יותר, אך במידה ובחרתם לסוע ברכבת הרגילה במחלקה הזולה ביותר- שווה לשקול נסיעה באוטובוס. זאת מפני שהמחירים של הרכבת הרגילה והאוטובוס כמעט זהים (למעשה האוטובוס עולה אפילו קצת פחות), במקרים מסוימים האוטובוס מהיר יותר (אם בחרתם שעה מסוימת שבה הנסיעה באוטובוס תקח לכם רק 4 שעות זה יהיה מהיר יותר מ-5 שעות ברכבת), באוטובוס לא תצטרכו לבצע החלפות כי אם הנסיעה ישירה (ברכבת הזולות לעתים יש צורך בהחלפה אחת הכוללת המתנה בתחנה כלשהי בדרך). וכמובן הסיבה המכרעת היא נוחות הנסיעה- ברכבת הרגילה אם בוחרים בכרטיסים הזולים יותר שכבר מתקרבים למחיר של אוטובוס, הכסאות יכולים להיות כסאות פלסטיק ללא שום ריפוד או נוחות כלשהי. נסו לדמיין 5 שעות בכסאות כאלה וקיבלתם מתכון לחצי יום לא נעים במיוחד. זאת ועוד- חברת renfe עובדת על חיבור של כל הרכבות לוייפיי, אך נכון לעכשיו (סוף שנת 2017) בחלק מהרכבות הזולות אין חיבור לאינטרנט כלל. באוטובוס לעומת זאת- המושבים תמיד מרופדים ולכן כנראה יהיו נוחים יותר, והוא כולל וייפיי חינם. למידע נוסף על הגעה או נסיעה מולנסיה באוטובוס.

הרכבות הרגילות יוצאות בולנסיה מתחנת רכבת צפון (אשר נמצאת ממש מול תחנת מטרו Xàtiva) ומגיעות אל תחנת סאנטס בברצלונה אשר מחוברת למטרו ומאפשרת הגעה נוחה לכל שאר חלקי העיר.

הקופה בתחנת רכבת צפון בולנסיה (צילום מערכת)

רכבות ממדריד לולנסיה / רכבות מולנסיה למדריד

זמן הנסיעה בין מדריד לולנסיה ברכבת המהירה AVE הוא קצת פחות משעתיים, ברכבת הרגילה 2-7 שעות, ובאוטובוס כ-4 שעות.

ההבדלים בין האופציות השונות זהים לגמרי לאלו של קו ולנסיה-ברצלונה (מתוארים בעמוד הנוכחי כאן), למעט ההבדל שבקו של מדריד הרכבות המהיר הן רכבות AVE המתוארות למעלה, ובכל רכבות AVE תהנו מגישה לאינטרנט. גם במקרה זה, אם אתם שוקלים להשתמשבאחת מהרכבות הזולות ביותר כדאי מאוד לשקול את הכדאיות מול נסיעה באוטובוס, שיכולה להיות זולה יותר, נוחה יותר ואף מהירה יותר (כל מקרה לגופו).

הוזלת עלויות

כיצד תוכלו להוזיל את עלויות הרכבת?

 • הזמנה מראש – עדיף להזמין את הכרטיס לפחות יומיים-שלושה מראש על מנת להבטיח לעצמכם מקום ברכבות הזולות יותר. למרות שמדובר באותו קו ואותם יעדים, יש הפרשים גדולים בין המחירים (של יותר מפי 3!), רכבות אשר יוצאות מתחנת המוצא בשעות שונות מחירן יהיה שונה, מחלקות הנסיעה שונות, וכמו כן זמני ההגעה יהיו שונים. אין צורך להזמין חודשים מראש, וגם אם אתם מטיילים לא מתוכננים מדי, אפילו יומיים שלושה מראש יעשו את ההבדל במחיר. יוצאת מן הכלל היא תקופת החגים הנוצריים כגון כריסמס בה מומלץ להזמין מראש שכן יש תנועה רבה של ספרדים ממקום למקום דרך הרכבות.
 • התגמשות בזמנים – אפילו בין רכבות ה-AVE היקרות יותר יש הבדל של יותר מ-50% במחיר לפי שעות יציאה שונות. אם אתם מוכנים לצאת בשעה פחות נוחה (כמו 6 בבוקר לדוגמא) תוכלו לחסוך כסף רב על הנסיעה, ועדיין להנות מנסיעה נוחה ומהירה. לדוגמא יש מקרים ברכבת המהירה מולנסיה לספרד, שבשעה 6:45 המחיר יהיה פחות מחצי מחיר לעומת רכבת שיוצאת רק 25 דקות מאוחר יותר.
 • הזמנה ישירה מהחברה – אם תזמינו ישירות דרך אתר האינטרנט של רייל יורופ (Rail Europe) מידע נוסף תחת רכישה.
 • בחירה באוטובוס במקום ברכבת – ישנם מקרים (בהשוואה לרכבות הזולות) בהם כרטיס הנסיעה באוטובוס עולה פחות, הנסיעה אורכת פחות זמן, והיא יותר נוחה משום שהמושבים נוחים יותר. במקרים אלו אולי עדיף בכלל לסוע באוטובוס וכך גם קיבלתם יותר נוחות וגם חסכתם. הרחבנו על נושא זה בחלק הזה בעמוד הנוכחי.

רכבת של renfe ברציף בתחנת רכבת צפון בולנסיה (צילום מערכת)

רכישה

 • הזמנה ישירה מאתר האינטרנט של החברה – באתר האינטרנט של renfe ניתן להזמין עם כרטיס אשראי בינלאומי (לא צריך כרטיס ספרדי), ושם גם תמצאו את המחירים הזולים ביותר. החסרון הוא שהאתר הוא בספרדית, אך לטכנולוגיים מבנינו לא תהיה בעיה לתרגם אותו עם הדפדפן ולבצע את ההזמנה בקלות. לאחר ביצוע ההזמנה תקבלו מייל לכתובת שסיפקת בעת ההזמנה. יש להדפיס / לשמור לפלאפון את אישור ההזמנה שנשלח אליכם במייל. שימו לב!אישור ההזמנה אינו כרטיס ולא תוכלו להשתמש בו כדי לעלות על הרכבת! יש להגיע לתחנת הרכבת מספיק זמן לפני בשביל לאסוף את הכרטיס מעמדת הכרטיסים (בקופה) לפני העליה לרכבת. אתם תצטרכו את הכרטיס על מנת לעבור איתו לתוך הרציף. יש לחשב זמן המתנה בקופה לקבלת הכרטיס, ולחשב את מועד ההגעה שלכם לתחנה בהתאם.
 • הזמנה מהקופה בתחנת הרכבת – דרך זו יכולה להתאים למי שלא מסתדר עם טכנולוגיה ולא מרגיש בנוח להזמין מהאתר. אל תשכחו שאחרי הכל אתם נמצאים בספרד והפקיד בקופה לא בהכרח יודע לדבר אנגלית טובה. כמו כן דבר זה מחייב אתכם להגיע אל תחנת הרכבת כמה ימים לפני הנסיעה עצמה כדי לרכוש את הכרטיס (בניגוד להזמנה באינטרנט שאפשר לעשות מכל מקום בו יש וייפיי ומחשב / סמארטפון).

יש לחשב זמן המתנה בקופה לקבלת הכרטיס, ולחשב את מועד ההגעה שלכם לתחנה בהתאם. תור לקופה בתחנת רכבת צפון בולנסיה (צילום מערכת)

יש להגיע לתחנת הרכבת מספיק זמן לפני בשביל לאסוף את הכרטיס מעמדת הכרטיסים לפני העליה לרכבת. תור למכונת הכרטיסים בתחנת רכבת צפון בולנסיה (צילום מערכת)

עליה לרכבת

בתחנת הרכבת לוח אלקטרוני המורה על מצב הרכבות- זמן הגעה של הרכבת, איחורים וכ׳ו. המעבר אל הרציף מתאפשר רק באמצעות הצגת כרטיס הרכבת אל קורא אלקטרוני. במידה והכרטיס שקיבלתם אינו גורם לפתיחת המחסום יש לפנות אל עובד במדים שיאפשר לכם לעבור על ידי פתיחת דלת בסמוך למחסומים האלקטרוניים. שימו לב! אם הכרטיס לא עובד, אין לקפוץ מעל המחסום אלא למצוא עובד במדים ולהעזר בו. נסיון מעבר מעל המחסום, גם אם הכרטיס שבידכם חוקי, לא יתקבל בברכה! כמו כן, שמרו את הכרטיס על מנת להציגו לפקחים ברכבת.

יש להבין שספרד היא אחרי הכל ספרד, ולא גרמניה. איחורים ברכבות, לעתים של חצי שעה או אף יותר (במקרה ולא מדובר ברכבת ה-AVE, שלה חוקים משלה הכוללים החזר כספי במקרה של איחור) הם דבר שעלול לקרות. לעתים זה קצת מלחיץ להבין מה קורה כאשר הרכבת מאחרת ולאיזה רציף בדיוק היא תגיע (הספרדים לא ניחנים בסדר גדול כאשר הרכבת מאחרת או בעדכון הלוח האלקטרוני), לכן בררו פעמיים כשאתם סוף סוף עולים עליה שזו אכן הרכבת הנכונה. כמו כן כדאי לברר עם אחד מעובדי המקום שכן מרגע שהרכבת איחרה לא תמיד המידע יופיע במדויק על הלוח האלקטרוני.

המעבר אל הרציף מתאפשר רק באמצעות הצגת כרטיס הרכבת אל קורא אלקטרוני. נסיון מעבר מעל המחסום, גם אם הכרטיס שבידכם חוקי, לא יתקבל בברכה! מחסום בכניסה לרציף בתחנת רכבת צפון בולנסיה (צילום מערכת)
המלצות "הכל על" לרכבות בולנסיה

 • למידע נוסף על תחבורה והתניידות בתוך ולנסיה.
 • ניתן להוזיל משמעותית בעלויות הרכבת על ידי בחירה נבונה של שעת היציאה ועל ידי הזמנה מראש. להרחבה בנושא זה קראו בעמוד הנוכחי כאן.
 • אם הזמנתם כרטיס באתר אינטרנט, הגיעו מספיק זמן מראש לתחנה על מנת לאסוף את הכרטיס, תצטרכו אותו כדי לעבור את המחסום לרציף, וגם אז שמרו אותו אתכם במהלך כל הנסיעה כדי להציגו ברכבת עצמה לפקחים.
 • כפי שתואר, ברכבות ה-AVE יש אינטרנט, ברכבות האחרות לפעמים יש ולפעמים אין.
 • תחנת רכבת צפון בנויה בסגנון המודרניסטה ומוכרזת כמורשת תרבותית על ידי ספרד, היא אתר תיירותי בפני עצמו לכן אם אתם עוברים בה שווה להתרשם מהמבנה. למידע נוסף על אתרים מומלצים בולנסיה.