1. עמוד הבית
 2. »
 3. רומא 2024 – המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. אטרקציות אתרים ואזורי תיירות מרכזיים ברומא – המדריך המקיף ביותר בעברית.
 6. »
 7. בזיליקת סנטה מריה אין טרסטוורה, רומא – המדריך המקיף ביותר בעברית | Santa Maria in Trastevere

בזיליקת סנטה מריה אין טרסטוורה, רומא – המדריך המקיף ביותר בעברית | Santa Maria in Trastevere

בזיליקת סנטה מריה אין טרסטוורה

מידע כללי

בזיליקת סנטה מריה אין טרסטוורה (Santa Maria in Trastevere) שמשמעות שמה הוא “מרים הקדושה מטרסטוורה” נמצאת ברובע טרסטוורה – המקבילה ה”פלורנטינית” ברומא. סנטה מריה אין טרסטוורה היא אחת הכנסיות הקדומות ברומא ואחת החשובות שבהן – היא נבנתה באזור שנת 340. כדי להבין כמה קדומה היא מספיק לראות את הכתובת על “כיסא הבישוף”, המציינת את העובדה המוטעית שזו היא הכנסייה הראשונה באזור רומא אשר הוקדשה למרים. הכתובת מוטעית מפני שהכל נכון מלבד העובדה שבזיליקת סנטה מריה מג’ורה הייתה לפניה.
Santa Maria in Trastevere, מבט מבפנים
(צילום: Eugenia & Julian)

כמו רבות מהכנסיות הגדולות ברומא ובעולם, זו לא הייתה הכנסייה הראשונה שעמדה במקום. קדמה לה כנסייה מהמאה השנייה לספירה, שהייתה אחת הכנסיות הראשונות שנבנו בעיר הרבה לפני שרומא הפכה לנוצרית. ישנם חוקרים שטוענים שכאן הייתה המיסה (טקס נוצרי המתאר את הסעודה האחרונה) הראשונה שנעשתה בעיר בגלוי ולא בהיחבא.

 • לחסוך את התור, הכסף והכאב ראש, כרטיסים להזמנה מראש לקולוסיאום, למוזיאון הותיקן, לגלריית בורגזה ועוד מגוון אתרים ואטרקציות ברומא באתר Tiqets » למידע נוסף.
 • מחפשים להשכיר רכב באיטליה? השוואת מחירים בין אלף אתרים - מחירים ושירות ללא תחרות באתר Rentalcars » למידע נוסף.
 • מחפשים כרטיסים לכדורגל או הופעות ברומא? טיקטאינגו היא ספקית הכרטיסים האמינה ביותר בתחום » למידע נוסף.

מה רואים?

במהלך השנים שופצה מחדש הכנסייה פעמים רבות, כאשר אפיפיורים שונים מפארים אותה (יותר ופחות) וכמה מחפצי האמנות הרבים של רומא הועברו אליה (כמו עמודים ממרחצאות קרקלה שדמויות האלילים הרומיים הפאגניים הוסרו מהם). כיום זו כנסייה קדומה מאוד וככזו היא שונה מאוד בצורתה ואיתוריה מאלו של כנסיות רומא הגדולות מתקופת הרנסנס.

סנטה מריה אין טרסטוורה בלילה (צילום מקורי). 

החלקים המיוחדים בכנסייה הם שני הפסיפסים המעטרים אותה: במאה ה-13 האמן פייטרו קוואליני עיצב בכנסייה את הפסיפסים המתארים את חייה של מרים. ארבעים שנה מאוחר יותר התווסף פסיפס נוסף המתאר את עלייתה של מרים לשמים (הפסיפס עוצב על ידי דמניקו זאמפיירי).

מלבד הפסיפסים כוללת הכנסייה את פסלה של המדונה והתינוק על ראש המגדל, פרסקאות מדהימות שאת חלקם ציירו רפאל ותלמידיו מהאקדמיה שבפירנצה, אך לצורך העניין אין בהם ייחוד ותוכלו לראות אותם בעוד עשרות כנסיות ברומא ובכלל.

סרטון בו כומר מציג את בזיליקת סנטה מריה אין טרסטוורה
המלצות "הכל על"

 • הביקור בכנסייה מומלץ ולו לביקור חטוף תוך כדי ביקור ברובע הטרסטוורה (אם אתם באים במשך היום ולא בלילה מומלץ להיכנס פנימה).
 • הכיכר שמחוץ לכנסייה היא המרכז של הרובע במשך היום. תמיד יש אנשים היושבים בבתי הקפה ובמסעדות בכיכר ובלילה במיוחד בקיץ הכיכר עמוסה בתיירים. כדאי להיות מוכנים לכך.
 • בכל הנוגע ללינה באזור הכנסייה, כמו הלינה באזור הטרסטוורה- אין הרבה מלונות באזור ולכן, על אף שרובם נמצאים במבנים ישנים ולא משופצים, הם זוכים לביקוש גבוה מאוד בקרב התיירים שרוצים להרגיש את חיי הלילה של רומא מקרוב. מצד שני, למי שרוצה להיות קרוב לאתרי הקניות של רומא, זה לא המקום! בנוסף ישנם תיירים רבים שרוצים להיות קרובים לבית הכנסת הגדול של רומא ולאתרי הרובע היהודי הסמוך (ולמסעדות הכשרות שבו) ובאים ללון ברובע זה. מלונות מומלצים באזור שניתן למנות הם: מלון סנטה מריה (Hotel Santa Maria) ומלון VOI דונה קמילה סאבלי (VOI Donna Camilla Savelli Hotel). ראה עוד מלונות בטרסטוורה ומלונות ברומא.
 • הכניסה לאזור אסורה ברכב פרטי שאינו מורשה, לכן לא מומלץ להגיע למקום עם רכב שכור – מומלץ לבוא עם אוטובוס או מונית. (ראה על כך מידע נוסף תחת תחבורה ברומא והשכרת רכב ברומא).

מידע שימושי

שעות פתיחה

שעות פתיחה: כל ימות השבוע, 7:30-13:00, 16:00-19:00

כתובת

Piazza di Santa Maria in Trastevere, 00153 Roma, איטליה
הגעה
directions_subway

חשמלית
קו 8 לרדת בתחנת Belli

directions_bus
אוטובוס

קווים 115, 125 לרדת בתחנת Mameli
קווים 23, 125, 280 לרדת בתחנת Lungotevere Sanzio- Filipperi
קו 780 לרדת בתחנת Sonnino- San Gallicano