לימונה סול גארדה | Limone sul Garda‏

שימו לב! כדאי להישאר מעודכנים בנוגע להנחיות והגבלות הקורונה באגם גארדה, ההנחיות ליוצאים מישראל לאיטליה וההנחיות לחוזרים לישראל מאיטליה. תוכלו לקרוא על כך בעמוד הנחיות הקורונה באגם גארדה.

עיר הלימונים של אגם גארדה

מידע כללי

לימונה סול גארדה (Limone sul Garda), או בקיצור- לימונה, הוא שמה של מועצה אזורית וגם של עיירה בתוך אותה מועצה, על שפת אגם גארדה, הנמצאת בנפת ברשה שבמחוז לומברדיה, בצפון איטליה. משמעות המילה לימונה באיטלקית הוא לימון, ובאופן מפתיע, למרות שבאזור היו בעבר גידולי לימונים ופירות הדר, שמה נובע דווקא כנראה מהמילה למוס (lemos)- שמו של עץ הבוקיצה, או מהמילה הלטינית לימס (limes) שמשמעותה גבול ומתייחסת לכך שלימונה נמצאת קרוב לגבול בין נפת ברשיה לנפת טרנטו השכנה.
למרות שהשם לא נובע מלימונים, אזור זה היה ידוע כאזור גידולים פעילים של לימונים ופירות הדר בעבר. איזור זה לא אידיאלי לגמרי לגידולי הלימונים שכן בחורף האקלים קר מדי והחקלאים היו צריכים לפתח שיטות להתמודדות עם בעיות אלה, ובכל זאת הצליחו לספק לימונים לצפון איטליה (יחסית לצפון איטליה פה נמצא מזג האוויר הכי מתאים ללימונים). לאחר איחוד איטליה ובניית רכבות ותשתית טובה יותר שחיברה את הצפון לדרום, התחילו להגיע אל צפון איטליה לימונים שגודלו בדרום החם בעל האקלים המתאים יותר. בשל מחירם הנמוך של הלימונים מהדרום שהתחרה בלימוני לימונה, גידול הלימונים באזור בסופו של דבר הפסיק. למרות זאת, אי אפשר לקחת מהעיירה את העובדה שהיא נחשבת מולדת הלימונצ’ולו, ליקר הלימון המתוק והידוע.

לימונה היא אחת העיירות והאזורים המתויירים ביותר באגם גארדה. היא חלק מפארק אלטו גארדה וכמו העיירות האחרון בחלק הצפון מערבי של האגם היא מעניקה נוף ייחודי של צוקים היורדים לאגם ומשאירים מקום לרצועות חוף צרות. מראה ייחודי ומיוחד. סמטאותיה העתיקות והצרות יחד עם המסעדות והטיילת שלה מושכות אליה מבקרים רבים ובעונות התיירות בקיץ יכול להיות מאוד צפוף פה.

לימונה סול גארדה הציורית לצל ההרים (צילום: Son of Groucho, תחת CC BY 2.0)

מה רואים?

זוהי עיירה ציורית ומיד בסיומה לכיוון ההרים מתנוססים צוקים סלעיים. בשל כך שזוהי אחת מהעיירות הפוטוגניות ביותר של האגם, לימונה היא עיירת נופש פופולרית ביותר מבין עיירות האגם, ובעונת התיירות (בקיץ) עליכם להיות מוכנים לרחובות צפופים בתיירים. אם אתם אוהבים להיות במרכז ההמולה- זו אחת מהעיירות שתתאים לכם.

בלימונה תוכלו ליהנות מהליכות לאורך חוף האגם, בתי קפה ונוף יפה מטרסות בעיירה ובאתריה השונים. כמו כן יש חופים לשחייה או שיזוף- החופים, כמו רובם הגדול של חופי האגם, הם עם חלוקי נחל, ונמצאים מצפון למרכז העיירה. מדרום למרכז העיירה תמצאו חוף גדול ורחב יותר.

אתרים מרכזיים בלימונה סול גארדה

 • לימוניה דל קסטל (Limonaia del Castèl)

במצודה, שהיא אתר גידול היסטוריה של מטעי לימונים, ניתן לשמוע על היסטורית גידולי הלימונים באזור, ללמוד על מגוון זני הלימונים ושימושיהם השונים. מלימונה דל קסטל פרט למטע הלימונים בעל הניחוח הנעים, תוכלו לראות נוף יפה של האזור, העיירה והאגם- מן הטרסות העליונות. המטע בנוי מטרסות ובהם מטעי לימונים, ולאורך הטרסות עמודים וקירות. כמו כן תוכלו לסייר במוזיאון.

המלצות ללימונה דל קסטל:

 • אם אתם כבר בלימונה, האתר מומלץ מאוד לביקור לפי דעות רבות.
 • הכניסה נכון לשנת 2016 אינה יקרה (כ-2 יורו לאדם)- והמחיר הנמוך שווה את מה שמוצע בפנים, נחשב למציאה. ילדים מקבלים הנחה (ומשלמים יורו אחד בלבד, נכון לשנת 2016), למידע נוסף על אגם גארדה עם ילדים ואגם גארדה בחינם.
 • זמן ביקור מומלץ בין שעה למספר שעות.
 • יש לדעת כי יש הליכה לא פשוטה במעלה ההר כדי להגיע לאתר. על מנת להיכנס לטירה צריך לעלות במדרגות גבוהות במיוחד- ולכן אתר זה לא בהכרח יתאים לבעלי מוגבלות בתנועה (ולא מתאים לכסאות גלגלים), או לאנשים בעלי בעיות נשימה או לב. אם בכל זאת מגיעים לשם מומלץ מאוד לתכנן את הביקור נכון כך שיהיה לכם מספיק זמן להגיע בהליכה נינוחה ואיטית מאוד, למידע נוסף על אגם גארדה למוגבלי תנועה.
 • במוזיאון מידע גם באנגלית.
 • במקום מוצע למכירה לימונצ׳לו- אך הוא זול יותר במקומות אחרים מאשר באתר.

כתובת: Via IV Novembre, 29L, 25010, לימונה סול גארדהאגם גארדהאיטליה.

לימוניה דל קסטל. שימו לב לפיגומים שיש סביב לעצי הלימונים הנועדו לכיסוי הגנה מהקור בחורף
(צילום: Daderot, רישיון ציבורי)

 • מוזיאון התיירות – מוזיאו דל טוריזמו (Museo del Turismo)

המוזיאון נחנך ב-2011 ומציג את השינויים הסוציו-אקונומיים בלימונה אחרי פתיחת כביש גרדאסנה (Gardesana). זהו מוזיאון קטן ובתערוכה תוכלו לראות פוסטרים, יומנים, חוברות הדרכה לנופש, מזכרות ועוד. כמו כן תוכלו לקרוא על הקדוש, יליד לימונה, דניאלה קומבוני ועל גילוי החלבון Apoliprotein A1- שעוזר לשמור על כלי דם בריאים ותורם לאריכות הימים של תושבי לימונה.

המלצות למוזיאון התיירות:

 • הכניסה חינם, למידע נוסף על אגם גארדה בחינם.
 • במוזיאון מידע באנגלית בנוסף לאיטלקית וגרמנית.
 • זמן ביקור מומלץ – פחות משעה.
 • כדאי לעלות לקומה השנייה לראות את התמונות הגדולות.
 • אם אתם כבר בלימונה כדאי להגיע למוזיאון, אך לא כדאי להגיע ללימונה במיוחד בשבילו- הוא קטן מאוד.
 • אפשרות מוצלחת וטובה להעביר את השעות החמות מדי של היום.
 • המוזיאון לא מעניין במיוחד לרוב הילדים, ראו גם אגם גארדה עם ילדים.

כתובת: Via Lungolago Guglielmo Marconi, 1, לימונה סול גארדהאגם גארדהאיטליה.
שעות פתיחה: 10:00-22:00.

הידעת? 
אחד מסרטי ג׳יימס בונד- קוונטום של נחמה משנת 2008 צולם באזור לימונה. הסצנות כוללות מרדף ברכב על כביש לגדת אגם גארדה- כביש Via Gardesana- הכביש הראשי המקיף את האגם.

תמונה היסטורית של לימונה סול גארדה מסוף המאה ה-19 (צילום: The Library of Congress, רישיון פומבי)

 • כנסיית סן רוקו – קייסה סן רוקו (Chiesa San Rocco)

כנסייה קטנה מאוד ויפה הנמצאת בסמוך לנמל הישן, זוהי הכנסייה העתיקה ביותר של לימונה. נבנתה במאה ה-16 במהלך מגיפה והוקדשה לסן רוקו- קדוש המגיפה. בכנסייה תוכלו לראות ציור קיר מסוג פרסקו. זהו מקום שקט ונעים אליו כדאי להגיע אם אתם מחפשים קצת שלווה אחרי המולת התיירים של אגם גארדה והעיירה העמוסה. מהכנסייה נופים יפים של העיירה והאגם.

המלצות לכנסיית סן רוקו:

 • העלייה אל הכנסייה לא פשוטה ולא קלה לרגליים- יש לקחת זאת בחשבון אם אתם עם ילדים קטנים, ראו גם אגם גארדה עם ילדים.
 • הכנסייה אינה מונגשת לכסאות גלגלים ולכן לא מומלצת להגעה לבעלי מוגבלות בתנועה, למידע נוסף על אגם גארדה למוגבלי תנועה.

כתובת: נ.צ 45.817024, 10.794105, Via Italia, 7, 25080 Paitone, לימונה סול גארדהאגם גארדהאיטליה.

חזיתה של כנסיית סן רוקו (צילום: H. Zell)

 • כנסיית סן בנדטו (Chiesa di San Benedetto)

הכנסייה נמצאת במקום עם נוף פנורמי טוב אל האגם, ולמרות שלכנסייה היסטוריה עתיקה יותר- המבנה הנוכחי הוא מהמאה ה-17. הכנסייה בנויה בסגנון הבארוק ובה תוכלו לראות מספר מזבחים וציורים.
כתובת: Via Monsignor Daniele Comboni, 52, 25010, לימונה סול גארדהאגם גארדהאיטליה.

המלצות "הכל על"
 • לימונה היא מבין העיירות הפופולריות ביותר באגם גארדה, ובתלות בהשקפה שלכם לגבי זה- עיירה זו יכולה להיות בדיוק מה שאתם מחפשים או בניגוד אתר שעדיף להימנע ממנו. הבעיה היא שגם אם אין בה הרבה מבקרים העובדה שהיא קטנה מאוד וצרה גורמת לכך שהסמטאות שלה יכולות להיות עמוסות מאוד. היא מומלצת לביקור למי שנמצא באזור הצפון מערבי של אגם גארדה, למי שלא נמצא באזור זה מומלץ לוותר ולבקר בעיירות אחרות של האגם.
 • יש לקחת בחשבון את נושא החניה בהגעה לעיירה. ישנם חניונים בכניסה לעיר במחירים הוגנים ביותר ביחס לעיירות אחרות בצפון איטליה. אם תמשיכו פנימה לתוך העיירה עם רכב תוכלו למצוא חניה קרובה יותר למרכז העניינים של העיירה (חניה מבוססת מדחנים) שהיא קרובה יותר אך יקרה יותר. יש לקחת בחשבון שבקיץ החניות מלאות ולפעמים לא ניתן למצוא כלל חניה במרכז העיירה – גם לא בתשלום.
 • העיירה אינה מומלצת להגעה לתיירים שאינם עם רכב שכור, התחבורה הציבורית בעיירה היא מסורבלת יחסית. ראו השכרת רכב באגם גארדה והשכרת רכב באיטליה.
 • כדאי לנסות לימונצ׳לו מקומי באחת מהחנויות הרבות המציעות אותו למכירה (כאמור לימונה נחשבת למולדת הלמונצ’לו). בנוסף העיירה היא המרכז של האזור מבחינת מסעדות. אפשר למצוא פה גם מסעדות יוקרה וגם גלידריות ופיצות למכביר, יש לקחת בחשבון שיחסית לעיירות אחרות באזור המחירים יקרים.
 • העיירה לימונה בנויה עם שיפוע בשל שהיא על צלע הר, ולכן כל רחוב שמתרחק מהרחוב הראשי (לכיוון ההפוך מהאגם) פחות מתאים לבעלי מוגבלות בתנועה. בנוסף בקיץ הסמטאות הצרות של העיירה יכולות להיות עמוסות וצפופות מאוד מה שמקשה על תנועה עם עגלת ילדים או כיסא גלגלים. למידע נוסף על אגם גארדה למוגבלי תנועה.
 • משרדי מודיעין לתיירים- הראשון נמצא בכביש הראשי של העיירה, השני במורד רחוב Lungolago Marconi לכיוון האגם. במשרדים תוכלו למצוא הרבה מידע תיירותי טוב, מפות חינם, מידע על סיורי הליכה מודרכים ותוכניה של האירועים המיוחדים המתקיימים בעיירה כגון קונצרטים חינם באוויר הפתוח.
 • Gruppo Alpino di Limone מארגנים סיורי הליכה חינם מלימונה בחודשים יוני עד ספטמבר, לרוב בימי ראשון, שלישי וחמישי, במגוון רמות קושי. החל מטיולים קלים ועד למטיבי לכת הדורשים נעלי הליכה וציוד מתאים. ניתן לברר על טיולים אלו בלשכת המודיעין לתייר, למידע נוסף על אגם גארדה בחינם.
 • הלינה בלימונה סול גארדה פופלארית מאוד על ידי סוגי תיירים רבים. לדעתינו היא אטרקטיבית במיוחד עבור משפחות עם ילדים (ראו גם מלונות למשפחות באגם גארדה), המעוניינים ליהנות מחופשה בעיירת חוף. כמו כן היא מתאימה למי שמטיילים עם רכב, מלונות רבים מציעים חניה בחינם. למידע נוסף על מלונות בלימונה סול גארדה ומלונות באגם גארדה.
 • להמלצות כלליות על אגם גארדה- ראו אגם גארדה מידע כללי – המלצות.

מידע שימושי על לימונה סול גארדה

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי