הכל על - הקולוסיאום
 

 


דף הבית >> הכל על רומא >> אתרים מרכזיים ברומא >> הקולוסיאום


הכל על רומא

עוד תחת אתרים ברומא:


עוד תחת הכל על רומא:

פרסומות
 
 
 
בניית חופשה ברומא:
מלונות | טיסות | חבילות | כדורגל| השכרת רכב
Booking.com

הצעות חמות למלונות 

הקולוסיאום

Colosseum

על הקולוסיאום מלונות ליד הקולוסיאום תמונות מהקולוסיאום סיורים ואטרקציות באזור הקולוסיאום שאלות ותשובות על הקולוסיאום
 
הקולוסיאום - טבלת ניווט מהיר
מידע כללי
היסטוריה
מה רואים?
המלצות
מפה ומידע שימושי
להוספת תמונות, המלצות או תגובות
עזרה בתכנון חופשה ברומא

"כל עוד עומד הקולוסיאום, תעמוד רומא, כשיפול הקולוסיאום תיפול רומא ואיתה העולם כולו." (בדה)
 
הקולוסיאום, האמפיתיאטרון של רומא, הוא אחד האתרים המפורסמים של רומא ואחד מאתרי התיירות המפורסמים בעולם. ביחד עם הותיקן והפורום הרומי הוא מהווה את אתרי החובה של העיר רומא וממחיש בצורה הטובה ביותר מה היא רומא העתיקה - על שחצנותה, בנייתה הגרנדיוזית והמקצועית, מעמדותיה ואופייה "ההמוני" המזכיר את ימי הריאלטי של היום.


הקולסיאום הוא למעשה אמפיתיאטרון ענק. גודלו המדויק הוא 188 על 156 מטר וגובהו הוא 48.5 מטר (15 קומות). בתקופת השיא שלו הוא איכלס בסביבות 50,000 צופים! לצורך העניין ולמען הפורפורציות היכל נוקיה מונה כ12 אלף איש... 
 
פרסומת
 
 
 
הקולוסיאום הוא דוגמה מוחשית למלאכת מחשבת של האדריכלות הרומית ששמה דגש רב על סימטריה, גודל וטכניקה.

בניגוד לאמפיתיאטרון היווני שהשתדל לנצל את הטופוגרפיה (האמפיתיאטרון של דיוניסוס באקרופוליס הוא דוגמה מצויינת), הרומאים היו בונים מבני ענק בעלי סימטריה המנוגדת לחוסר הסימטריה של הטבע. הם דאגו לבנות אותם במרכז הערים למען יראו אותם כולם.
 
בין ההברקות ההנדסיות של הקולוסיאום ניתן למנות את המעלית המיוחדת ששימשה להעלאת חיות בינוניות כגון נמרים ושוורים; את רשת המעברים והיציאות שאפשרו לחמישים אלף איש לצאת ברגע אחד (מי שיצא פעם מאצטדיון יד אליהו לאחר משחק בליגה האירופית יודע כמה זה קשה...).
 
סרטון על הקולוסיאום ערוץ היוטיוב של אתר הכל על

ההיסטוריה של הקולוסיאום

בנייתו של הקולוסיאום מוערכת בשמונה שנים. הוא נבנה במקום בו היו פעם הארמונות ובתי העינוגים של הקיסר השנוא נירון. לא רחוק ממקום בו עמד הקולוסיאום עמד כנראה פסל ענק של נירון שהיה עשיו ארד (בלטינית - קולסוס) וזה כנראה מה שהעניק למקום את שמו.

לאחר נפילת שושלתו של נירון החליטו פרנסי רומא להקים מבנה לטובת העם על מה שסימל את הניתוק בין השלטון לבין העם.

בניית הקולוסיאום, כמו גם שער טיטוס, הם מיזמי בנייה של השושלת הפלאבית שניסתה ליצור לעצמה לגיטימציה בקרב ההמון הרומאי.

בבניית הקולוסיאום היו שותפים גם עבדים יהודים שהגיעו לרומא לאחר ניצחונו של טיטוס בירושלים (ראה מידע תחת שער טיטוס). ישנן אגדות שסוברות שחלק מהלבנים הנמצאות בקולוסיאום הן למעשה אבני בית המקדש.
 
קולוסיאום
הקולוסיאום מבחוץ, מכיוון הפורום הרומי (צילום מקורי)

שמו של הקולוסיאום הוא בעצם כינוי שדבק בו על שום פסל של אל השמש שנקרא "קולסוס" ועמד בעבר באמפי (כינוי זה ניתן לו על שום גודלו - קולסוס הוא ענק מיתולוגי). הפסל דרך אגב היה פסלו של הקיסר נירון במקור, אך פרצופו שונה בשיטה הרומית הידועה - להחליף את פסלי הקיסר היוצא כאשר הוא יורד מכסאו.

הקולוסיאום - צילום מקורי

המפלצת האדריכלית נועדה ליצור בידור זול להמונים (אז לא היו טלוויזיה מסחרית או תכניות ריאליטי), ואכן תושבי העיר יכלו להיכנס בחינם להופעות שהתקיימו במבנה. האגדה מספרת שהוא נחנך במאה ימים של קרבות בהם נהרגו עשרות אלפי בני אדם ובעלי חיים.
במהלך ההיסטוריה הארוכה שלו חווה הקולוסיאום לא מעט אירועים מעניינים, אין סוף קרבות והוצאות להורג, גם הם לשם בידור להמון הרומאי. על פי ההערכות, מצאו את מותם בקולוסיאום מעל לחצי מיליון בני אדם!
 
הוצעות להורג בקוליסאום קרבות גלדיטורים בקוליסאום
תיאור הוצאה להורג של נוצרים בקולוסיאום 
(Jean-Léon Gérôme, 1883)
קרבות הגלדיאטורים בקולוסיאום 
(Jean-Léon Gérôme, 1874)

הגלדיאטורים היו מגיעים ברובם מארצות שנכבשו על ידי האימפריה הרומית. לא פעם הייתה זו דרכו של הלוחם השבוי להיטיב במעט עם חייו (במקום להיות עבד). לוחמים כאלה הגיעו מספרד, גאליה ואפריקה. לאחר שאחד הלוחמים היה מכניע את יריבו, אם המפסיד לא איבד את חייו לחלוטין, הקיסר היה יכול לחוס על חייו לאחר ששמע את דעת הקהל.
הקהל היה מביע דעתו באמצעות מטפחת (ה-smsים של פעם) - במידה והיה מניף אותה אל על חייו של המפסיד היו ניצלים.

 
---פרסומות הכל על ---

במהלך השנים ניזוק מבנה הקולוסיאום. הוא נבזז ולבניו הפכו להיות יסודות למבצרים ולמבנים שנבנו ברומא (כמו ארמון ונציה וארמון ברבריני) ובוותיקן (כנסיית סנט פטרוס), לכן כיום רק חלק קטן ממנו בנוי במלואו.

ממוצגי המוזיאון של הקולוסיאום - במקום ניתן להבין את סיפורי הקרבות שהיו באצטדיון
(צילום מקורי)
 

כאשר הנצרות עלתה ברומא בימי הרנסנס הופסקה הביזה של הקולוסיאום והוא עבר תהליך של התנצרות. האפיפיור בנדיקטוס הכריז עליו כמקום קדוש, על שום המוני הנוצרים שהוצאו בו להורג. (מה שלא בטוח שאכן קרה, כלומר ידוע שהוצאו מעט נוצרים להורג אך לא בטוח שזה קרה דווקא בקולוסיאום ובוודאי לא בכמויות המדוברות). בנוסף הקימו בו כנסייה שמשמשת כמקום תפילה עד היום, אחת לשנה.

חזרה למעלה

מה רואים בקולוסיאום?

בקולוסיאום ניתן לראות לא מעט והסיור במבנה עורך כשעתיים. ניתן לראות בו חלקים מקוריים וחלקים משוחזרים מהאמפיתיאטרון הגדול ביותר בעולם. אלו החלקים המעניינים אותם תראו בקולוסיאום: 

קולוסיאום קולוסיאום
תמונה א':
הזירה, הטריבונות התחתונות והמעברים התת קרקעיים
(צילום מקורי)
תמונה ב':
שערי הכניסה המקוריים לקולוסיאום
(צילום מקורי)
 

בתמונה א' תוכלו לראות את הזירה האליפטית, ששימשה כרחבה בה נלחמו הגלדיאטורים ונערכו קרבות הראווה בין בני האדם ובעלי החיים, כמו שוורים, אריות, נמרים ואפילו פילים. מעליה אפשר לראות את הטריבונות התחתונות ששימשו את בני האצולה של רומא (הסנטוריים, הפטריקיים ובני מעמד הפרשים). כיום הזירה מכסה רק כשליש מהקולוסיאום. מתחת לזירה, בשני שליש הנותרים, תוכלו לראות את המעברים התת קרקעיים שהובילו מתחת לקולוסיאום. בין המעברים התת קרקעיים לזירה חצצה בימת עץ שנועדה לאפשר מדרך נוח לגלדיאטורים (ובעיקר לספוג את הדם הניגר מגרון המפסידים). מאחור אפשר לראות את שערי הכניסה לקולוסיאום, אותם תראו היטב בתמונה ב'.
 
בתמונה ב' תוכלו לראות את שערי הכניסה - שלושה מתוך 80 שערי הכניסה בנויים סביב הקולוסיאום, ואת חלקם ניתן לראות באופן שלם. מדהים לחשוב ששערים אלה היו צריכים לאפשר את כניסתם ויציאתם של 50,000 איש (יותר מאצטדיון יד אליהו או טדי). את טכניקת סידור השערים של הרומאים לומדים עד היום באצטדיוני ענק בעולם, כמו לדוגמה הקאמפ נואו שבברצלונהמסביב לזירה תוכלו לראות את הפתחים מהם היו יוצאים החיות הטורפות, שכאמור היו מועלות במעלית מיוחדת לרחבת הזירה.

 
קולוסיאום קולוסיאום
תמונות ג' ו-ד': מבט כללי על הקוליסאום (צילום מקורי)
 
בתמונות ג' ו-ד', תוכלו לראות את האמפיתיאטרון על ארבע קומותיו. כאמור, בגלל ביזה ונזקי טבע שונים (ממכת ברק ועד רעידות אדמה) וגם בגלל שאבני הקולוסיאום נלקחו לבניית מבנים אחרים ברומא (בעיקר מבני דת, מבצרים ובתים של משפחות האצולה), מה שנותר מהקולוסיאום כיום הוא רק רבע מהמבנה המקורי, ואותו תוכלו לראות בתמונה ג'.

מקומות הישיבה - רוב ההליכה בקולוסיאום היא סביב הזירה על בסיס הקומות הראשונה והשנייה. קומות אלו היו שייכות לאצילי העיר ולבני מעמד הפרשים, כאשר הקיסר ישב ביציע הכבוד, מעט גבוה יותר מהזירה בתא נפרד שנקרא הפודיום - תזהו אותו בקלות בביקור במקום. מעל מקומות ישיבה אלה תוכלו לראות את מקומות הישיבה של המורים (שאז נחשבו בני מעמד בפני עצמו) ושל האזרחים, ומאחוריהם את מקומות הישיבה שהיו מיועדים לציבור הרחב (חסר האזרחות).עוד תוכלו לראות את הוואלריום עמודים שהחזיקו סוג של גג שהגן על היושבים מהשמש. 
 
גלדיטור
אחד הגלדיאטורים המחופשים
ליד הקולוסיאום (צילום מקורי)
מי שביקר בקולוסיאום בעבר ישמח לשמוע שלאחרונה נפתח לציבור, לראשונה, האזור התת קרקעי של האמפיתיאטרון.
אזור זה שימש כחדר ההלבשה של הגלדיאטורים בזמן שהיו מתכוננים לקרבות שנערכו במה העליונה. במעבר התת קרקעי ניתן לראות את כלובי החיות, שהיו נכלאות לפני ששוחררו לזירה להנאתו של הקהל.
 
אטרקציה חדשה נוספת היא המעלית המתוחכמת שאפשרה למפעילים הרומאים של האמפיתיאטרון לעלות חיות מסוכנות כמו נמרים ושוורים מהקומה התת קרקעית למרכז הזירה (אם אתם ממש מעוניינים לדעת אז הפילים, שהיו כבדים מדי עבור המעליות, נכנסו לזירה דרך השער הראשי). 

אם תרצו תוכלו להצטלם (בתשלום) עם הגלדיאטורים המחופשים העומדים מחוץ למבנה ומחכים לתיירים המשחרים למזכרות
 

המלצות "הכל על" למבקר בקולוסיאום:

 • הקולוסיאום הוא מאתרי החובה למבקרים ברומא. אנו ממליצים מאוד להיכנס פנימה (למי שמתאפשר), או לפחות לעבור לראות את האתר מבחוץ.
   
 • בכדי לא לבזבז את הזמן ולחכות בתור לכניסה לקולוסיאום כדאי לקנות את הכרטיסים המשולבים בכניסה לפורום הרומי או בגבעת פלטין. עוד יותר מומלץ להזמין כרטיסים מראש, או לחלופין להשתמש בכרטיס האריכאולוגי או בכרטיס רומא פאס - אז תוכלו לשמוח לאיד לעומת כל אותם תיירים שמחכים בתור שעות, כאשר אתם רק מציגים את כרטיסכם למכונת הכרטיסים ונכנסים מיד.
   
 • פרסומות
  אם אתם לא מעוניינים בכרטיס רומא פאס, כדאי לקנות את כרטיס הכניסה לקולוסיאום מראש (בעלות נוספת של יורו וחצי).
   
 • מומלץ לסייר בקולוסיאום עם הדרכה קולית (Audio Guide) או עם מדריך (יש גם סיורים בעברית) - אחרת הביקור הופך משעמם די מהר...
   
 • בתקופת הקיץ ישנם גם סיורי לילה בקולוסיאום, כולל סיורים מודרכים שכדאי לשקול הצטרפות אליהם (לא בדקנו זאת בעצמנו, אך גולשי האתר שחזרו מחופשה ברומא תיארו לנו את החוויה כמדהימה) (לפרטים: http://www.coopculture.it/events.cfm?id=7). 
   
 • גם אם אינכם מעוניינים בסיור לילה בתוך הקולוסיאום מומלץ לבוא לבקר במקום גם בלילה. התאורה ומראה הקולוסיאום בלילה שונים לחלוטין מאשר באור יום.
 • חשוב לדעת: אם אתם אזרחים אירופים בני פחות מגיל 18 או מעל גיל 65 אתם נכנסים בחינם, אל תשכחו לדרוש זאת. למידע נוסף על רומא בחינם.
 • גם ילדים (או בעיקר הילדים) נהנים מהביקור בפורום ובקולוסיאום - הסיור חוויתי ומרשים לכל הגילאים. אפשר להראות להם את הסרט גלדיאטור לפני הביקור (אם הם בגיל המתאים, כמובן) על מנת שיבינו מה משמעות האתר העתיק שהם הולכים לראות. (למידע נוסף על רומא עם ילדים).
   
 • רחבת הקולוסיאום היא אזור שוקק ומרכזי המפוצץ בתיירים, כמעט תמיד ויש בה ריכוז גדול של דוכנים המוכרים מזכרות לתיירים (רובם מופעלים על ידי בני הקהילה היהודית של רומא וחלק מהמוכרים שולטים בעברית בסיסית) מומלץ לא לקנות שם כלום כיוון שהכל יקר ביחס למקומות אחרים בעיר.
 • דרך ההגעה המומלצת לאזור היא באמצעות המטרו, תחנת Colosseo המרכזית נמצאת ממש בסמוך לאתר. כמו כן, לבעלי כרטיס לאוטובוס התיירים של רומא - סמוך למקום יש תחנה נגישה ונוחה מאוד לשימוש (למידע נוסף על אוטובוס התיירים של רומא).
דוכנים ותיירים ברחבת הקולוסיאום (צילום מקורי)
 

תגובות והמלצות של גולשים על הקולוסיאום:

 • רעות: אני הקשבתי להמלצות שראיתי בקבוצות השונות וקניתי כרטיסים מראש לגבעת פאלטין -קולוסיאום-והפורום הרומאי וקניתי גם כרטיסים מראש ולותיקן. בשני האתרים כשהגענו למקום ראינו תור ארוך . לדעתי ההזמנה מראש חסכה לנו משהו כמו בין 20 דקות המתנה בתור. 

תגובות והמלצות אילו עלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו - רומא למטיילים-Rome for travelers

 • קוליסאום וכל האזור מסביב מאוד יפה , עדיף להזמין את הכרטיסים מראש בארץ- התורים שם בלתי נסבלים!
 • בוקר טוב. כמה זמן מראש אפשר לקנות כרטיסים לוותיקן ולקוליסאום?
  • אני ראיתי באתר של הותיקן שאפשר יום קודם אבל צריך לדגום ליתר בטחון קצת לפני אולי יש פיקים שאני לא מכירה
  • אני אישית הזמנתי דרך האתר הזה, או יותר נכון דרך האפליקציה שלהם. אפליקציה מצויינת. הזמנתי כרטיסים לוותיקן ללא בעיות והכניסה הייתה חלקה. ניתן לשמור דרך האפליקציה את הכרטיסים על גבי הסמארטפון עם קובץ PDF. שימי לב שיש כרטיסים שלא נשמרים כקובץ PDF וצריך להציג אותם דרך האפליקציה, אבל לדעתי אין צורך בשימוש באינטרנט לטובת הצגתם. אני לא חושב שזה משנה כמה זמן מראש מזמינים לפני דרך האתר, ניתן כמה זמן שתרצי, אך שווה לבדוק. חשוב לציין שבמידה והזמנת כרטיסים בכללי וברצונך לבטל, מדיניות הביטול היא עד 72 שעות לפני המועד בו הזמנת את הכרטיסים. אני אומר זאת כי הזמנתי כרטיסים לקוליסאום ולא השתמשתי בהם בסופו של דבר, ובסוף הפסדתי את הכסף. שיהיה טיול מהנה :)
  • תשובת מערכת:  אפשר להזמין עד יום לפני. השאלה אם ישארו כרטיסים. זה תלוי ביקוש. בקיץ זה יותר בעייתי בחורף רוב הפעמים 24 שעות לפני אפשר למצוא מקום פנוי.
 • קוליסאום ופורום: קנינו כרטיס משולב מראש, הצטערנו מאוד שלא הוספנו אוזניות שמע להסברים. אל תעשו את הטעות, תוסיפו את המעט כסף הזה - שווה ממש. כמו כן, תשתדלו לא להגיע לקוליסאום בשעה מאוחרת (הכי מאוחר שאני ממליצה להיכנס זה 13:00. אנחנו קנינו כרטיס ל15:00 ונאלצנו להמתין עם הכניסה לפורום ליום למחרת)
 • לדעתי הקולוסיאום עמוס בטירוף ולגמרי אפשר להסתפק בחוויה מבחוץ, פורום וגבעת פלטין עוד אתר ארכיאולוגי שהוא נחמד ולא מעבר (מי שאוהב עתיקות חייב ללכת).
   

 להוספת שאלה המלצה

קוליסאום בלילה
הקולוסיאום בלילה (צילום -Diliff)

 
חזרה למעלה

שאלות ותשובות והמלצות על הקולוסיאום (לרשימה המלאה):

הזמנת כרטיסים מראש לקולוסיאום ולמוזיאון הוותיקן
אני מעוניינת לבדוק אופציה של הזמנת כרטיסים מראש לקולוסיאום, וותיקן ולפארק ריינבו מג'יקלנד. אני טסה לרומא בתאריך 3/8

האם כרטיס כניסה לקולוסיאום כולל גם כניסה לגבעת פלאטין?
ברצוני לרכוש כרטיס ליומיים האם הכרטיס כולל כניסה חינם לקוליסיאום וגם ל- palatine hill?

האם בחודש נובמבר יש צורך להזמין כרטיסים מראש לקולוסיאום?
היי אנחנו נוסעים לרומא מ30 לאוקטובר עד ל3 בנובמבר לגבי רכישת כרטיסים בתקופה הזאת חובה לרכוש מראש לקוליסאום ושאר האתרים?? גם לגבי הותיקן? יש כרטיסים מיוחדים לאתרים???

איפה יש חניון באזור הקולוסיאום?
איפה יש חניון באזור הקולוסיאום?

כמה זמן אורך הסיור בקולוסיאום?
כמה זמן אורך הסיור בקולוסיאום?

האם כרטיס הכניסה לקולוסיאום גם כולל את הפורום הרומי וגבעת פלטין
האם כרטיס הכניסה לקולוסיאום כולל גם כניסה לפורום הרומאי ולגבעת הפלטין ? ומה לגבי שווקי טריאנוס? הם הם נכללים בכרטיס או שזה אתר נפרד?

האם כרטיס הרומא סיטי פאס מאפשר כניסה לחדרים החדשים בקולוסיאום ?
יש בקולוסיאום חדרים תת קרקעיים שנפתחו כעת לכניסה אבל רק בכרטיס נוסף, והכניסה היא רק עם מדריך ובשעות מסוימות. האם רומא סיטי פאס מכסה כניסה גם לאזורים האלה בקולוסיאום?

האם כדאי להשקיע במדריך אודיו (והאם יש בעברית) ?
האם כדאי להשקיע במדריך אודיו או הדרכה- אם יש בעברית תודה רבה רבה אם אפשר לא לענות בשבת

האם מומלץ להזמין כרטיסים מראש לקולוסיאום ולאטרקציות נוספות ?
הי, רציתי לשאול לגבי רכישת כרטיסים לאטרקציות שונות ברומא מראש- למשל הקולסאם, מוזאון הותיקן וכו'...

הבהרה לגבי סיור לילי בקולוסיאום, גבעת הקפיטול והפורום הרומי
היי, קראתי שמומלץ לקנות כרטיס לקוליסאום ולבקר בו בלילה, האם זה מסתדר גם עם הפורום וגבעת הקפיטול?

לרשימה המלאה | להוספת שאלה / המלצה

מידע שימושי על הקולוסיאום:

כתובת: Piazza del Colosseo, רומא, איטליה.
איך מגיעים לקוליסאום?
 • - מטרו: קו B (כחול), לרדת בתחנת Colosseo.
 • - חשמלית: קווים 3 ו-8.
 • - אוטובוס: קווים 11, 13, 15, 27, 30, 81, 85, 87, 110, 118, 186, 673.
ילדים: גם ילדים (או בעיקר הילדים) נהנים מהביקור בפורום והקולוסיאום - הסיור חוויתי ומרשים לכל הגילאים. אפשר להראות להם את הסרט גלדיאטור לפני הביקור (אם הם בגיל המתאים, כמובן) על מנת שיבינו מה משמעות האתר העתיק שהם הולכים לראות.
 
מחיר: כרטיס בהזמנה מראש (כולל דילוג על התור) - 15 יורו, כרטיס רגיל - 12 יורו, כרטיס הכולל כניסה לגבעת פלטין, לפורום ולקולוסיאום יחד. ישנן הנחות לסטודנטים. אזרחים אירופים הצעירים מ-18 או שעברו את גיל 65 נכנסים חינם. בעלי כרטיס Roma Pass יכולים לבחור בקולוסיאום כאחד האתרים למימוש הכרטיס.
 
שעות פתיחה: 9:00-17:00 (בקיץ)

חזרה למעלה
 

מפת אתרים ברומא

 
 

 
 
 
 
 
 

חזור למעלה
 
צריך עזרה בתכנון החופשה ברומא? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים שלנו לתכנן את החופשה שלהם בברצלונהקוסטה בראווהפראגרומאלונדוןמדריד ובכל אירופה.

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס פרטים בטופס המצורף


               
                                     
                                     
                                      
 

חזור למעלה
 

חזור אל:


   
 

Go Back  Print  Send Page

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica