הכל על - ספרד תחת שלטון הרומאים
 
דף הבית >> כמה מילים על >> כמה מילים על ספרד >> ספרד מידע כללי >> היסטוריה של ספרד >> ספרד תחת שלטון הרומאים

כמה מילים על ספרד
כמה מילים על ספרד
"יום יבוא ונגדל להיות הכל על"

 ברצלונה 
 ספורט והופעות בספרד 
 מלונות בספרד 
 השכרת רכב בספרד 
 טיסות לספרד 
 רכבות בספרד 
 חבל הבאסקים 
 קטלוניה 
 פירנאים 
 קסטיליה 
 חבל אראגון 
 חבל נווארה 
 ספרד מידע כללי 
 ולנסיה ומורסיה 

-----------------------------
עוד תחת ההיסטוריה של ספרד:

 ספרד לפני הרומאים 
 ספרד תחת שלטון הרומאים 
 ספרד המוסלמית 
 ספרד והיהודים 
 ספרד בעת החדשה 
 ספרד במאה העשרים והמאה העשרים האחת 

 
 


מלונות בספרד

כדורגל והופעות בספרד

טיסות לספרד

השכרת רכב בספרד

טלפון וגלישה בספרד 

פרסומות


כמה מילים על ספרד - ההסטוריה של ספרד

ספרד בימי הרומאים

 


 


השליטה של קתרגו מדרום בספרד נעלמה כמעט לחלוטין והשליטה עברה מהמלחמה הפונית השנייה לשליטה רומאית יותר ויותר - עד שלקראת סופה של המאה השנייה לספירה הרומאים השתלטו על ספרד לחלוטין.  

שרידים מהתקופה הרומית בטוסה דל מאר - צילום מקורי


השליטה הרומאית עצבה את ספרד עד ימינו, בבנייה, בדרכים, בשמות הערים והמקומות  הפזורות בספרד. למעשה עיירות וערים רבים שקיימים כיום מקורם בערים שהוקמו או פותחו בצורה ניכרת בתקופת ספרד הרומית. בארסינו שהיוותה את הבסיס לברצלונה היא דוגמא מצויינת לכך, אך גם פאמפלונה שקבלה את שמה מהמצביא פומפיוס). טאטראות אמות מיים ודרכים שניתן לראות עד ימינו (חלקם על הדרכים למשל בדרך מפמפלונה לסארגוסה).  

הפרובנציה הספרדית גידלה לא מעט שמות גדולים לאמפריה הרומית (ולא אין הכוונה לסרט גלדיאטור) למשל הקיסר אדריאנוס (ההוא מקשת אדריאנוס ודיכוי מרד בר כוכבה – אנו יהודים רואים אותו כצורר הרומים ראו אותו כאחד הקייסרים היותר מוצלחים ובאופן כללי ניתן לומר שהוא היה אחד המשכילים שבהם – ראה למשל ספריית אדריאנוס באתונה). בחירונה ניתן לראות את נגיעות מהתקופה הרומית שנמצאים ביסודות העיר וכך גם בעיירות קטנות כמו למשל הוילה שבטוסה דל מר.


תבליט הוצעתה להורג של אוליה / ילויה הקדושה בידי החיילים הרומאים. נוצר בדמיון מה לתבליטי הצליבה של ישו שנעשו בכנסיות גותיות אחרות. דוגמא לתפיסת הרומאים בנרטיב של הספרדים  (צילוםPere López). נמצא בקתדרלת אוליה הקדושה בברצלונה.


חלקים שלמים של התקופה הרומאית נכנסו לנרטיבים ולמיתוסים של הלאומים השונים בספרד – חלקם גם התחברו עם סמלים דתיים והתחברו להם לכי גיבורים לאומיים דתיים שייצגו את המאבק לחירות דתית ולאומית תחת השלטון הרומאי. כמו למשל אוליה הקדושה לה מוקדשת הכנסיה של המרכזית של ברצלונה – (ראה קדתרלת אוליה הקדושה). אוליה הוצעה הורג וכבודה חולל על ידי החיילים הרומים ששלטו במקום וההמשלה לכובשים הבאים בתור מהמוסלמים ועד לקסטליאנים ברורה.

ספרד החלה להתנצר באזור סופה של המאה הרביעית לספירה, למעשה ניתן לראות כנסיות גדולות המוקמות בתוקפה מוקדמת יחסית כבר באזור תחילת המאה הרביעית לספירה. לאחר התנצורות האמפרייה הרומית והשליטים בספרד - החלה האחיזה הרומית בספרד בפרט ואירופה בכלל להיחלש.  

בתקופת ההתפוררות של ה"פאקס רומנה" במאה החמישית לספירה (בספרד זה קרה יחסית מוקדם לאור היותה פרוביקה מרוחקת) פלשו לתחומי ספרד עמים רבים מדרום ומצפון ואנדליים,ויזוגותיים סוואבים עד למאה השמינית התרחשו מלחמות פנימיות בין העמים והשבטים השונים ואף מלחמות פנים שבטיות. כפי שקורה לא פעם פנו במאה השמינית חלק מהצדדים לעזרה חיצונית – אך הפעם הזמינו את המוסלמים מצפון אפריקה ועידן חדש החל בהסטוריה של ספרד - ראה המשך בספרד המוסלמית

 
צריך עזרה בתכנון החופשה בספרד? אנחנו יכולים לעזור!

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס פרטים בטופס המצורף


 
              
                                     
                                     
 

 

 
 
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica