כנסיית סנטה מריה דלה ויטוריה, רומא – המדריך המקיף ביותר בעברית | Santa Maria della Vittoria

כנסיית סנטה מריה דלה ויטוריה

מידע כללי

כנסיית סנטה מריה דלה ויטוריה (Santa Maria della Vittoria) שפירוש שמה הוא “מריה הקדושה של הניצחון”, היא כנסייה בסגנון הבארוק בצפון העיר העתיקה ברומא בין כיכר ברבריני וכיכר הרפובליקה, ובקרוב לבזיליקת סנטה מריה מג’ורה. היא אינה חשובה במיוחד כשלעצמה ולא אחת מהכנסיות הגדולות של רומא, למעט סדרת הפסלים הבארוקיים המדהימה של ברניני, המתארים מאורע מדהים ומיוחד בתרבות הקתולית הסגפנית לרוב – שהם הסיבה החשובה לבקר בכנסיה כאשר אתם הולכים בסיור רגלי באזור.
פסל האקסטזה של תרזה הקדושה בכנסיית סנטה מריה דלה ויטוריה 
(צילום: Jastrow)

שמה של סדרת הפסלים הוא “האקסטזה של תרזה הקדושה”. הפסלים מיוחסים לתרזה מאווילה (Thérèse d’Ávila),‏ שהייתה נזירה וד”ר, אך חשוב מכך- היא היתה מייסדת מסדר הכרמליסטיות ואחת הפרסונות המעניינות ביותר מבין קדושי הכנסייה הקתולית שהוכרזו כ”קדושות”. הפסלים של ברניני מציינים את חיזיונה של הקדושה, בו זכתה שמלאך צעיר ומתולתל יפלח את ליבה. הקדושה מתארת את החוויה כזכייה באושר פיזי המשולב עם אושר רוחני.

  • לחסוך את התור, הכסף והכאב ראש, כרטיסים להזמנה מראש לקולוסיאום, למוזיאון הותיקן, לגלריית בורגזה ועוד מגוון אתרים ואטרקציות ברומא באתר Tiqets » למידע נוסף.
  • מחפשים להשכיר רכב באיטליה? השוואת מחירים בין אלף אתרים - מחירים ושירות ללא תחרות באתר Rentalcars » למידע נוסף.
  • מחפשים כרטיסים לכדורגל או הופעות ברומא? טיקטאינגו היא ספקית הכרטיסים האמינה ביותר בתחום » למידע נוסף.

מה רואים?

“האקסטזה של תרזה הקדושה” היא ללא ספק אחת המרשימות בפיסול הבארוקי ואחת מפורצות הדרך באומנות הנוצרית. היא ממחישה מדוע ברניני הפך להיות פסל כה מצליח.

הוא מתאר בעזרת פיסול לבן, נקי ומדויק סצינה מדהימה של “מלאך” בארוקי הנועץ חץ בליבה של תרזה – נזירה המאופיינת בפני נערה תמימים, בהבעה המשלבת כאב, עונג, הפתעה וחוסר שליטה בעת ובעונה אחת.
מסביב ישנם סמלים פאלים מדהימים – סצנה זו היא תיאור מופתי של מגע המשלב מגע מיני בתולי ואושר רוחני, וכאמור הוא שונה מאוד מהאמנות הנוצרית הצדקנית ברובה, הקיימת ברומא.
המלצות "הכל על"

מידע שימושי

שעות פתיחה

כל ימות השבוע, 7:00-12:00, 15:30-19:00

כתובת

Via 20 Settembre, 17, 00187 Roma, איטליה

הגעה
directions_bus
אוטובוס

קווים 60, 61, 62, 82, 85, 492, 910

directions_subway
מטרו

קו A לתחנת Barberini או Repubblica