סקרה קר (בזיליקת הלב הקדוש) La basilique du Sacré-Cœur

מידע על בזיליקת הלב הקדוש

מידע כללי

בזיליקת הלב הקדוש (או בצרפתית, הסקרה קר) ניצבת בראש גבעת מונמארטר, הנקודה הגבוהה ביותר בפריז. זו כנסייה קתולית המוקדשת ללבו הקדוש של ישו, ומהווה את אחת הכנסיות היפות והמרשימות בפריז ואחד מהאתרים המומלצים בעיר. הכנסייה, שנמצאת במעלה הגבעה הצופה אל פריז, דורשת טיפוס במדרגות רבות או עלייה באמצעות רכבל (ה-Funiculaire לא הכרחי, הכניסה משמאל למדרגות). למרות המאמץ, העלייה משתלמת כאשר פריז כולה נפרשת לרגליכם מ”המרפסת” המפורסמת של הכנסייה.

**פרסומת**למרות שהביקור ברובע מאופיין יותר בבילוי תרבותי הכולל מסעדות וצפייה באומנים (שלא לדבר על כך שסמוך אליו נמצא פיגאל, אזור האורות האדומים והמולאן רוז’), לא כדאי לוותר על ביקור בסקרה קר. הנוף היפה שנשקף ממנה, המבנה המרשים מבפנים ומבחוץ, האווירה הנעימה על המדרגות, הכניסה החינמית והעובדה שזו אחת מהנקודות ההיסטוריות החשובות בעיר, הופך אותה להיות אחד האתרים המתויירים ביותר בעיר (ראה חינם בפריז).

סרטון מידע על הסקרה קאר מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על

הבזיליקה היא סמל לאומי ודתי בצרפת. היא משמרת את סמלי הלאומיות הצרפתי ומשמשת לא פעם למקום בו מבוצעים טקסים או בזמנים היסטוריים ייחודים ואף מחאות (בזמן מלחמת העולם השנייה למשל – עמדו פה רבים מהמתנגדים לשלטון הנאצים והיו מפגינים במחאה שקטה כנגד הכובש הזר).

המדרגות המובילות לבזיליקה תמיד עמוסות אנשים (צילום מקורי)

היסטוריה

אזור המונמרטר שהיום מזוהה כאמור עם בילויים ובוהמה, היה מזוהה היסטורית עם סגידה ופולחן עוד מימי הרומאים. באזור עומדות כמה מהכנסיות העתיקות של פריז והשיוך של המקום לקדושה נמצא בשמו (מונמרטר – ההר של המרטירים – הקדושים המעונים שהוצאו להורג במקום, כמפורט בהרחבה בעמוד האזור).

לכן, במאה ה-19 במהלך המלחמה הקשה (מיני רבות) בין צרפת לפרוסיה, כאשר פריס באחד מרגעי השפל שלה, תחת מצור ורעב שמתואר כבלתי נסבל, מחליטים שניים מתושבי העיר לנדור על הקמת כנסייה בגבעה הקדושה שתוקדש ללב הקדוש של ישו, כמובן במידה ופריס תינצל מהמצור הגרמני. בסופו של דבר הבזיליקה קיבלה בעלת משמעות כפולה, והיא מוקדשת לזיכרון הצרפתים שנהרגו במלחמת צרפת-פרוסיה ב-1871 ול”תיקון” מעשיהם הנפשעים של הקומונה הפריזאית במרד ב-1871. כחלק מהקרב, חברי הקומונה הוציאו להורג את הארכיבישוף של פריז במונטמרטר. לארכיבישוף שהחליפו הגבעה נראתה כנקודה סמלית לבניית הבזיליקה, כסימן לחרטה, אמון, תקווה ואמונה. הכספים לבניית הבזיליקה הגיעו מתרומות מכל רחבי צרפת והפרויקט הוגדר כנדר לאומי, אך בשל איסוף הכספים המסורבל נדרשו שנים רבות עד להשלמת הפרויקט. הבנייה הסתיימה בראשית המאה העשרים – כאשר מלחמת העולם הראשונה לא אפשרה את החניכה הרשמית של המקום עד ל-1919 לאחר המלחמה.

טקס בכנסיה (צילום מקורי)

הידעת? מדוע האבן של הבאזליקה הופכת לבנה עם השנים

האבן של הכנסייה הינה אבן ייחודית השונה מהאבנים המשמשות את רוב המבנים הקלאסים של פריז (“אבן פריז” המסורתית היא סוג של אבן גיר בצבע בז’ הנוטה לצהוב). סוג האבן של הסקרה-קר הוא טרוורטין  סוג של אבן שגם שימשה לבניית מונומנטים קלאסים מפורסמים כמוהקולוסיאום של רומא, פונטנה די טרווי וכנסיית פטרוס הקדוש שבוותיקן. המונומנט המפורסם היחיד הבנוי באבן זאת – הוא שער הניצחון. כאשר האבן הזו נוגעת במי הגשמים – היא נוטה להיות לבנה. לכן החלקים החשופים של הכנסייה הפכו לבנים – בעוד שהחלקים שאינם חשופים לגשם – השחירו עם הזמן.

מה רואים?

מבנה הבזיליקה – המבנה הלבן והיפיפייה מודרני יחסית ובנייתו הושלמה ב-1914 בתכנון האדריכל הצרפתי פול אבדי. סגנון הבניה הוא סגנון ניאו קלאסי השואב השראה בעיקר מבנייה רומאית-ביזנטית, והעיצוב שומר על קו נקי וייחודי. הבזיליקה נבנתה מאבן טרוורטין המכילה חומר המבטיח כי המבנה יישאר לבן ללא השפעת מזג האוויר או זיהום וגם יהיה בולט מנקדות רבות בעיר. לבזיליקה 4 כיפות כאשר הכיפה המרכזית הביצתית כוללת חלונות רבים שמכניסים אור טבעי לכל הכנסייה. עוד מפורסמים במנה המדרגות הלוליאניות העולות במעלה הכיפה – שהם סוג של חוויה בפני עצמה.

הכניסה לבזיליקה – הכניסה לבזיליקה מרשימה במיוחד. מעל לכניסה הראשית שומרים שני פרשים שהם סמלים דתיים ולאומיים כאחד של צרפת – ז’אן ד’ארק ולואי לפבר. הכניסה מצד אחד גראנדיוזית ומרשימה, מצד שני כוללת סיתות ופרטים קטנים שנראים רק לקרוב (כמו תבליטים של אירועים מחייו של ישו המסותתים על הדלתות).

בתוך הבזיליקה – הבזיליקה בנויה בצורת צלב יווני ומעוטרת בפסיפסים עצומים ומדהימים- בגג האפסיס נמצא הפסיפס הגדול בצרפת המשתרע על פני 475 מטרים מרובעים. עוד נקודות ייחודיות בכנסייה הן הפעמון הגדול ביותר בצרפת ואחד מהגדולים בעולם (18.5 טון משקלו) הנמצא במגדל המרובע, עוגב מרשים ולבעלי עין חדה גם פסיפס מעוטר של מגן דוד.

הויטרז’ים המפורסמים של הכנסייה  (צילום מקורי)

פסיפס ישו ומאמיניו (צילום מקורי)

הנוף של הבזיליקה – לא פחות מהעיצוב המיוחד, הנוף הנשקף מהבזיליקה מאפשר הצצה לקו הרקיע הפריזאי. הכיפה הראשית של הכנסייה היא הנקודה השניה בגובהה בפריז (הראשונה כמובן היא ראשו של מגדל אייפל).

תמונת נוף פנורמית מהבזיליקה (תמונה: Tonchino)

המלצות "הכל על" למבקרים בסקרה קר

**פרסומת**תגובות והמלצות אילו עלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו – פריז למטיילים – Paris For Travelers:

  • ביום השביעי לביקור שלנו ביקרנו בזיליקת סקרה קר ברובע מונמארטר. יש אפשרות לעלות ברכבל אבל תעלו ברגל. יש מנזר ליד שכדאי להכנס אליו.
  • סקרה קר מקום מהמם.

מידע שימושי על סקרה קר

שעות פתיחה

פתוח כל יום מ-6:00-22:30

כתובת

35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris

הגעה
directions_subway
מטרו

קו 2 וקו 12 לתחנת Pigalle

directions_bus
אוטובוס

קווים 30, 31, 80 ו-85

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי