פמפלונה, ספרד | Pamplona

מידע כללי והיסטוריה

פמפלונה (Pamplona ; או אירונה – Iruña בבאסקית) היא עיר הבירה של חבל נווארה ואחת מיעדי הטיול המרכזים של צפון ספרד.
היא מאופיינת באווירה סטודנטיאלית וצעירה, לצד טאפסים מצויינים ותרבות המערבת תרבות קטלנית, באסקית וקסטליאנית.

העיר פמפלונה – ישן וחדש שמתערבבים ביחד

פירוש שמותיה של העיר נעוץ בהיסטוריה הרחוקה שלה. השם הספרדי והמוכר יותר – פמפלונה הוא פשוט על שם המצביא הרומי פומפיוס הגדול שיסד אותהבשנת 75 לפנה”ס בתקופה הרומית של ספרד. פירוש שמה הבאסקי אירונה – הוא פשוט ה”עיר”. המאבק על שם העיירה קשור למאבק הזהות הלאומית והשפה שניכרת אומנם בכל ספרד, אך בפרט בחבל נווארה שנתון במחלוקת קשה. ראה בתיבה המרחיבה קצת על הנושא.

פארק המצודה בפמפלונה (צילום מקורי)
מקומה האסטרטגי על צומת דרכים חשובה על גדות נהר הארגה (Arga), הפכו אותה לעיר מרכזית הן מבחינת ההסטוריה הצבאית שלה (כפי שאפשר לראות במצודה העתיקה של העיר) והן כתחנה חשובה לנוסעים ברחבי ספרד (אוטובוסים רבים הנוסעים מקטלוניה לבאסקים עוצרים בעיירה ודרכים ראשיות של ספרד – כמו דרך סנטיאגו עוברות בתוך העיירה).

סרטון הדרכה על העיר פמפלונה – מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על

פמפלונה היא עיר של צעירים, יש בה לא מעט סטודנטים המפוזרים בכמה מהאוניברסטאות החשובות והיוקרתיות של ספרד. במקומות רבים בעיר מרגישים זאת.

אי אפשר לדבר על פמפלונה בלי לדבר על פסטיבל סן פרמין המתקיים בה מדי שנה, ברשותכם לא נרחיב עליו את הדיבור רק נגיד שבמהלך הפסטיבל הכל כך מזוהה עם העיר זה בערך התקופה היחידה שמלונות בעירמלאים.

כדאי לדעת – המאבק על הזהות בפמפלונה וחבל נווארה:

פמפלונה וחבל נווארה נמצאים תחת ויכוח לאומי וזיהותי לוהט. את החבל מרכיבים ערב רב של הלאומים השונים של ספרד (קסטליאנים, באסקים ואפילו קטלונים) מה שיוצר ויכוח רב על זהותו של החבל. בתוך פמפלונה תוכלו לראות את ויכוח זה ניכר על השלטים והכתובות בבתים, מחוץ לעיר תוכלו לראות זאת בכך שמצפון לעיר ידברו אתכם לעיתים באסקית בלבד.

מה רואים בפמפלונה?

בעיירה ניתן לראות לא מעט מראות מהתקופות ההסטוריות הארוכות שלה. ניתן לראות בה שרידים מהתקופה הרומית אז פמפלונה הייתה עיר חשובהולכן נבנו בה מצודה מרכזית ומבני ציבור רבים כגון פורום ובתי מרחצאות השמורים ל”פוליסים” מרכזיים. אפשר לראות את המצודה המפורסמת שהגנה על העיר בכל פעם שהחליפה ידיים (שלטו כאן המורים, הויזיגותים הקסטילינאים, הצרפתים עד שחזרה לידים קסטיליניות – ספרדיות עד ימינו).
ניתן לבצע בה סיור ברחובות העיר העתיקה שכוללות רחובות שטקים ונעימים (מלבד תקופת הפסטיבל), ובחלקים השונים של המצודות השונות שהיו בנויות בעיר והיום הן פארקים או מנומנטים לתיירים.

בית העירייה בפמפלונה (צילום מקורי)

אתרים מרכזיים בפמפלונה

כיכר הקסטליאנים (Plaza Del Castilio):

הכיכר המרכזית של פמפלונה והמרכז של העיר העתיקה. רק משמה של הכיכר ניתן להבין שהיא למעשה ביטוי של השליטה הספרדית / קסטליאנית על העיר. מסביב כיכר אפשר למצוא טונות של בתי קפה ומסעדות, את ארמן נווארה (Palace of Navarra) הייחודי והיא משמשת כנקודת התחלה קלאסית לסיור הרגלי בעיר.

כיכר הקסטלינים 

פארק המצודה (Ciudadela):

זו היא אחת המצודות העתיקות והמעניינות של פמפלונה. היום היא פארק אותו ניתן לחצות. המצודה / פארק בנויות בצורת פנטגון עם חומות ושערים המקנים למקום מראה ייחודי. חשוב לומר שלא לצמפות ליותר מידי מבחינת הגינון זה לא הפארק היפה של העיר – ייחודו הוא בצורת הבמצר שנשמר בו.
בכלל לחובבי המדע הצבאי פמפלונה היא גן עדן בעיקר בשל הנגיע בידיים בתכנון קרבות הגנה. למי שרוצה לראות צורת בניית המצודות בספרד לאורך השנים ולראות כיצד התפתחה החשיבה הצבאית מערבית בתחומים של תכנון מרחב הגנה, עומק, שליטה על צמתים ומכשולים ובנייה ותכנון של מצודות ועמדות מאוד מומלץ לבקר בעיר ובפארק עצמו ובמצודות הקטנות יותר על חומות העיר.

כיכר ובניין העירייה של פמפלונה:

הבניין והכיכר הם נקודה מעניינת מאוד בעיירה. הבניין שנבנה במאה החמש עשרה הוא מוקד לצילומים רבים והכיכר היא נקודה המושכת עליה תיירים והופעות רחוב.

הכנסייה של סנטה מריה דל ריאל (cathedral of santa maria del real pamplona):

כנסייה זו מהמפורסמות של העיר משלבת בנייה אדריכלית רמנסקית עם בנייה גותית ולא מעט יצירות אמונות תכשיטים וחפצי דת. מומלץ לחובבי ז’נר הכנסיות בלבד.

פארק לה טקונרה (La Taconra):

בעייירה יש לא מעט פארקים, ופארק זה הכולל פסלים, סידורי פרחים ושיחים ואפילו פינת חיי נחמדה נחשב ליפה שבניהם.

פסל השוורים הרצים ליד האצטדיון של פמפלונה (צילום מקורי)

אצטדיון מלחמת השוורים (Plaza De Toros):

האצטדיון למלחמת השוורים המרכזי של העיירה – שסמל השוורים הוא המרכז שלה. לרוב הוא סגור ונפתח לאירועים מיוחדים ולסיורים בתיאום מראש בלבד. ליד האצטדיון (בין האצטדיון למרכז המידע התיירותי תוכלו לראות את פסל השוורים הדוהרים (Enciero Monument) שייתן לכם את תחושת הפסטיבל (והסבל של השור) בזעיר אנפין גם בלי להיות בו.

לינה בפמפלונה

האזור המבוקש ביותר לתיירים המבקרים בפמפלונה הוא מרכז העיר בשל המיקום המרכזי, הקרבה לאטרקציות והמסעדות הרבות באזור זה, ישנן מספר אפשרויות לינה באזור זה ממלונות ועד דירות מרווחות. למחפשים מלון יוקרתי ביחס לאזור אנו ממליצים על Alma Pamplona , או את מלון Hostal Arriazu הנותן תמורה טובה למחיר. במידה ותרצו ללון בדירה מרווחת ומאובזרת אנו ממליצים על Antique Pamplona Tres Reyes Apartments . בתקופת הקיץ רוב המלונות מלאים ולכן למבקרים בחודשים אלו מומלץ להזמין לינה מראש למתלבטים, ניתן למצוא בקישור הזה מקומות לינה עם אפשרות ביטול.
המלצות "הכל על"

 • למרבית התיירים המגיעים לעיר ליום טיול או יותר נכון לכמה שעות – כדאי פשוט לחנות את הרכב הפרטי מתחת לכיכר המרכזית של העיר (כיכר הקסטליאנים).
 • כדאי להימנע מאכילה במסעדות על הכיכרות המרכזיות. המסעדות שם הם מלכודות תיירות פר-אקסלנס. למי שרוצה לאכול אוכל מקומי מצויין (טאפס שנחשב מהטובים בספרד) כדאי ללכת לסמטאות הפנימיות של העיר.

לקריאה נוספת:

מידע שימושי

 • הגעה לעיירה:
  • ברכב פרטי: ההגעה לעיירה ממדריד, ברצלונה וסארגוסה היא דרך הכביש המהיר AP-15 או בדרך N-121 שמתחברים שניהם לA-15 לקרת ההגעה לעיר. ההגעה מסאן סבסטיאן / בילבאו היא על A-15 מכיוון מערב, וההגעה מהפירנאים של אראגון היא על כביש A-21 (דרך חדשה) וN-240. ראה עוד תחת השכרת רכב בפירנאים והשכרת רכב בספרד.
  • טיסות: יש שדה תעופה קטן – שאליו מגיע בעיקר איבריה.
  • רכבות: יש תכנת רכבת מרכזית מאוד בעיירה – ניתן להגיע עליו ממדריד, מסארגוסה, סאן סבסטיאן, בילבאו וברצלונה.
  • אוטובוס: דרך הכי זולה להגעה לעיר, אליו ניתן להגיע מממדריד, מסרגוסה, סאן סבסטיאןבילבאו וברצלונה.
   להזמנת כרטיסי אוטובוס: https://www.alsa.es
 • מוקד מידע מקומי לתיירים על העיירה וחבל נווארה: Avda. Roncesvalles 4. Phone no. +0034 848420420
 • אתר הרשמי: https://www.pamplona.es