פיאצה אספניה והמדרגות הספרדיות Piazza di Spagna & Spanish Steps

מידע כללי

המדרגות הספרדיות (Scalinata di Piazza di Spagna) המפורסמות של רומא שמופיעות באין סוף גלויות, סרטים ותמונות ואשר אליהן זורמים אלפי תיירים מכל העולם, נמצאות בקרבת הגנים של וילה בורגוזה והפארק המפורסם ומובילות מפיאצה אספניה לפיאצה טריניטה די מונטי וכנסיית טריניטה די מונטי (כנסייה צרפתית נחמדה מהמאה ה-16 הנמצאת במעלה המדרגות – תזהו אותה על פי שני הצריחים הברורים שלה).

**פרסומת**שמן של המדרגות ניתן להם מכיוון שבסמוך להם נמצא בנין השגרירות הספרדית. המים שבמזרקה מגיעים אליה מימת וירג’יניה, שמספקת גם את המים לפונטנה די טרווי.

פריחת סביב המדרגות הספרדיות והכנסייה הצרפתית בראשן
(צילום: Fczarnowski)

ההיסטוריה של הכיכר ושל המדרגות הספרדיות

הכיכר נבנתה במאה ה-16 כחלק מגל בניית המזרקות של האפיפיורים. עיצבו אותה פייטרו ברניני ובנו ג’ובאני לורנצו ברניני (שחתום על מבנים רבים מתקופת רומא הנוצרית, כמו כנסיית סנט פייטרו).
המדרגות הספרדיות נבנו מאוחר יותר בין השנים 1723-1725. הן אמנם נמצאות ברומא ושמן הוא המדרגות הספרדיות, אבל המימון לבנייתן של המדרגות הוא בכלל צרפתי.

המדרגות הספרדיות בשעות פחות עמוסות (צילום מקורי)

במהלך השנים הייתה הכיכר אבן שואבת להתכנסיות ולמגורים של אמנים וסופרים מאירופה ומרחבי העולם, שרצוו להתגורר בקרבתה וליהנות מהמוזה שהיא מעניקה. כך הגיע אליה המשורר ג’ון קיטס, שהתגורר בבית הסמוך לכיכר ובו הוא גם נפטר. הבית משמש כמוזיאון לזכרו.

--פרסומת--

 • לחסוך את התור, הכסף והכאב ראש, כרטיסים להזמנה מראש לקולוסיאום, למוזיאון הותיקן, לגלריית בורגזה ועוד מגוון אתרים ואטרקציות ברומא באתר Tiqets » למידע נוסף.
 • מחפשים להשכיר רכב באיטליה? השוואת מחירים בין אלף אתרים - מחירים ושירות ללא תחרות באתר Rentalcars » למידע נוסף.
 • מחפשים כרטיסים לכדורגל או הופעות ברומא? טיקטאינגו היא ספקית הכרטיסים האמינה ביותר בתחום » למידע נוסף.

לפרסום עסק העוסק ברומא באתר, אנא צור קשר.

מה רואים במדרגות הספרדיות?

במרכז הכיכר נמצא “פסל הסירה” המכונה גם “מזרקת הספינה” או הברקאצ’יה (Barcaccia – הסירה הישנה). הרעיון להקמת מזרקה עם סירה במקום זה נבע כנראה בעקבות הצפה של נהר הטיבר, שהביאה לכך שסירה נסחפה בשיטפון והגיעה עד לאתר זה. דעה אוחרת טוענת שהסירה והמזרקה הן הנצחה לאצטדיון המים, בו היו נערכות תחרויות שיט בימי רומא העתיקה, או שהיא בכלל סמל לרומא ששקעה תחת מימי הטייבר. סביב למבנה הכיכר תראו את תבליטיהן של הדבורים המייצגות את משפחת ברניני – פטרונית של המזרקה.

המוני תיירים ביום כל הקדושים על המדרגות הספרדיות (צילום מקורי)

בפינה הדרום מזרחית של הכיכר מוצב עמוד ה”אימקולטה” (לידת הבתולין שמייצגת את לידתו של ישו) שהוקם בשנת 1854, ולרגליו פסלים של דוד המלך ומשה רבנו.

המדרגות הספרדיות כוללות 138 מדרגות, המחברות כמור בין פיאצה די ספניה (Piazza di Spagna) לבין כנסיית “טריניטה די מונטי”. מראה המדרגות בתקופות של פריחה הוא מראה עוצר נשימה. תוכלו לראות את מדרגות השיש המרשימות, את הפריחה המדהימה ואת המוני התיירים המגיעים לשבת עליהן בכל שעות היום.

במעלה המדרגות תוכלו לבצע תצפית קטנה על מרחבי רומא הנוצרית, לקנות ציור מאחד מציירי הרחוב או להמשיך לכיוון גני וילה בורגוזה.

מהמדרגות הספרדיות תוכלו לפנות לרחוב ויה דל קורסו – הרחוב המרכזי של רומא. אזור זה רצוף חנויות מסוגים שונים, החל מחנויות היוקרה דרך חנויות מוכרות כמו Gap או H&M וכלה בחנויות מזכרות לתיירים וסמרטוטים ביורויים בודדים

סרטון על המדרגות הספרדיות מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על

שימו לב!!! החל מאוגוסט 2019 הישיבה על המדרגות הספרדיות אסורה, ונאכפת על ידי המשטרה. לעתים גם מחולקים קנסות ליושבים על המדרגות, לכן על אף שהחלטה זו של העיריה מעוררת מחלוקת ונטולה לביקורות, אנו ממליצים להמנע מישיבה עליהן.

**פרסומת**המלצות "הכל על" למבקר במדרגות הספרדיות

 • הביקור במדרגות הספרדיות ברומא, הוא ביקור חובה למבקר בעיר (במיוחד עם זו הפעם הראשונה) מבחינה תיירותית, הכיכר והדרגות נחשבים כ”ה”מרכז התיירותי של העיר (ב”ה” הידיעה). הביקור באתר מתאים לכל סוגי התיירים הזוגות הרומנטיים יהנו מאוד מהפריחה, המזרקות והתצפית, המשפחות עם ילדים יהנו מאווירה השוקקת, חובבי האומנות מהפסלים הייחודיים וחובבי הקניות והמסעדות ימצאו כן בוודאי מסעדה ו/או חנות אליה יתחברו. זמן הביקרו במדרגות מאוד משתנה. יש שיבקרו זמן קצר, יראו ויעברו הלאה ויש כאלה שישבו ויהנו מהאווירה ולהם יקח קצת יותר זמן. בנוסף כדאי מאוד לעבור באתר גם בלילה. המקום שונה לחלוטין באופיו בשעות השונות של היום.
 • שימו לב! החל מאוגוסט 2019 הישיבה על המדרגות הספרדיות אסורה, ונאכפת על ידי המשטרה. לעתים גם מחולקים קנסות ליושבים על המדרגות, לכן על אף שהחלטה זו של העיריה מעוררת מחלוקת ונטולה לביקורות, אנו ממליצים להמנע מישיבה עליהן.
 • ליד המדרגות תוכלו לראות את ויה קונדטי – אחד מהרחובות ההומים של רומא, בו תוכלו לקנות קפה (או לעשות שופינג באחת מחנויות המעצבים הרבות) ולהביט על העוברים ושבים מכל העולם. למידע נוסף על קניות ברומא.
 • למי שמעוניין להכיר את הכיכרות והמזרקות המרכזיות של העיר אנו ממליצים על סיור מודרך בעברית. למידע נוסף ראו להכיר את רומא: סיור בעברית בכיכרות ומזרקות רומא וסיורים מודרכים ברומא בעברית.
 • באזור יש שפע של מסעדות טובות, בין המומלצות שלנו – NinoAlla RampaIl Margutta. למידע נוסף על מסעדות ברומא.
 • מומלץ לשלב את הביקור באתר עם אתרים קרובים נוספים כמו כיכר ברבריניוילה בורגזהכיכר דל פופלו וויה דל קורסו.
 • חשוב להדגיש כי האזור יכול להיות עמוס מאוד בתיירים, במיוחד בקיץ וימי חג – שימו לב! אנו ממליצים מאוד באזור זה לשים לב לכייסים ונוכלויות תיירים כאלו ו/או אחרות. למשל – אם זר מציע לצלם אתכם על רקע המדרגות אל תתפתו להסכים, לרוב הם ידרשו תשלום עבור זה (לאחר שכבר צילמו).
 • תחנת המטרו Spanga נמצאת ממש בסמוך למדרגות, מה שהופך את האתר לאידיאלי כנקודת פתיחה או סיום לסיור ב.
 • אזור המדרגות הספרדיות הוא אחד האזורים המבוקשים ללינה ברומא, מדובר באזור שוקק חיים ומלא בתיירים אך בעל כמות מצומצת יחסית של מלונות, וכשהביקוש מתעלה על ההיצע – מרגישים זאת בעיקר במחיר. בין המלונות המומלצים הנמצאים באזור ניתן למנות את מלון סנטרל (Hotel Centrale)מלון מדריד (Hotel Madrid) ומלון פיאצה די ספניה (Piazza di Spagna). ראו גם מלונות ליד המדרגות הספרדיות ומלונות ברומא.
 • לכל האזור הזה מאוד לא מומלץ להיכנס עם רכב פרטי (ראה השכרת רכב ברומא והשכרת רכב באיטליה), הכיכר עצמה אסורה לכניסה של רכב שאינו מורשה. ההגעה לכאן מאוד נוחה עם האוטובוסים הרבים שעוצרים ליד, ובמטרו הסמוך (התחנה היא אחת התחנות השוקקות ברומא). כמו כן, לבעלי כרטיס לאוטובוס התיירים של רומא - סמוך למקום יש תחנה נגישה ונוחה מאוד לשימוש (למידע נוסף על אוטובוס התיירים של רומא).
 • מומלץ לילדים בכל הגילאים.
 • מחיר: חינם.

תגובות והמלצות של גולשים למדרגות הספרדיות:

תגובות והמלצות אילו עלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו – רומא למטיילים – Rome for travelers:

 • לחובבי נספרסו, ליד המדרגות הספרדיות בוטיק נספרסו ב 30 אחוז פחות מהארץ.
 • סיור לילי- הלכנו למקומות המרכזיים שוב בלילה כדי לראות איך נראים בלילה. אכזבה! לא משהו. אין איזה ואוו. אולי בקיץ יותר משקיעים. ככר נאבונה למשל הגענו ב2100 ולא היה כלום. סתם אנשים מסתובבים. אין מופעים או משהו. גם במדרגות – לא משהו מיוחד בלילה. במזרקה היה נחמד. פנתאון בלילה- כלום. אפילו אור בקושי היה. כנראה שכולם בטרסטברה. מחר נבדוק בערב.
 • לא מבין את הענין, המדרגות הספרדיות – מדרגות עם המון אנשים שיושבים עליהם.
 • ממליצה על קפה גרקו באזור המדרגות הספרדיות. בית קפה עתיק, משנת 1760 ומאוד מיוחד.

קריאה נוספת מומלצת בעברית על המדרגות:

מידע שימושי

שעות פתיחה

כל היום.

כתובת

Piazza di Spagna, רומאאיטליה.
הגעה
directions_bus
אוטובוס

קווים 116, 119, 590

directions_subway
מטרו

קווים A (כתום) או B (כחול) לתחנת Spanga

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי