מוזיאון ריינה סופיה Museo Reina Sofía

מידע כללי והיסטוריה

מוזיאון ריינה סופיה (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) הוא המרכז לאמנויות והמוזיאון הלאומי של ספרד, קרוי על שם ריינה (המלכה) סופיה, מלכת ספרד. מוזיאון זה הוא צלע ממשולש האמנות של מדריד, הצלעות האחרות הן מוזיאון הפראדו ומוזיאון תיסן בורנמיסה. המוזיאון נחנך לראשונה ב10 בספטמבר 1992, ונמצא סמוך לתחנת הרכבת והמטרו אטוצ’ה (Atocha). אםמוזיאון הפראדו מפורסם באמנות הקלאסית – הריינה סופיה מתרכז באמנות מודרנית ומוצגים בו מיטב האומנים הספרדים מהמאה העשרים כמו פיקאסו, דאלי ומירו והוא חגיגה לחובבי האמונות המודרנית באשר הם.

המוזיאון מיועד לא רק לחובבי אומנות. הוא מרתק גם למי שטיפה מתעניין בהיסטוריה (ראה ההיסטוריה של ספרדההיסטוריה של מדריד וההיסטוריה של ברצלונה), חברה ופוליטיקה של ספרד. כיאה למדינה שחוותה במאה העשרים טלטלות רבות – ממלחמת אזרחים, שלטון פאשיסטי ותהליך דמוקרטיזציה ובניה מחדש של לאומיות ספרדית מאוזנת יותר עם זהויות לאומיות מתחרות (בעיקר קטלונית ובאסקית אך לא רק) מוזיאון ריינה סופיה עוסק רבות ביחסים בין קבוצות בספרד ובהיסטוריה המדממת של המדינה.

לאטרקציה זו, ולשלל אטרקציות נוספות ישנם 5% הנחה לגולשי הכל על באתר זה.

כל שצריך לעשות הוא ללחוץ על כפתור ההזמנה, ואז במעמד ההזמנה להזין את קוד הקופון HAKO5.

חזית מוזיאון ריינה סופיה (צילום מקורי)

**פרסומת**סרטון מידע על מוזיאון ריינה סופיה מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על

המוזיאון המשיך להציג תערוכות זמניות עד שנחנך רשמית ב1992 בו הוצג האוסף הקבוע של המוזיאון. כל הרווחים שמניב המוזיאון מוקדשים להרחבת האוסף על מנת לקדם את הידע של הציבור הרחב ולהעניק גישה לאמנות עכשווית. מטרת המוזיאון היא להציג תערוכות ברמה בינלאומית, בליווי הדרכה, פעילויות חינוכיות והערכה – הוא מקדם את הידע בתחום האמנות הספרדית ובתוך המוזיאון ישנה ספריה מעניינת המתמקדת בנושא זה (הכניסה אליה חינם והיא תמיד שוקקת בסטודנטים וחוקרים).

ספריית המוזיאון (צילום מקורי)

המוזיאון כולל שני אגפים, האגף הראשון – בניין סבטיני, והאגף השני הינו מגדל נובל, פרויקט של הארכיטקט הצרפתי ז’אן נובל אשר העבודות עליו החלו ב2001 והוא נפתח לקהל באוקטובר 2005. הפרויקט של נובל כולל אולם תערוכות, ספריה, אודיטוריום ומסעדה. בספריה מעל 100 אלף ספרים (יכולה להכיל עד 200 אלף ספרים). האודיטוריום מכיל עד 450 איש. הפרויקט, שעלה כ90 מיליון אירו, הגדיל את המוזיאון ב60 אחוז (51,297 מ”ר לפני האגף החדש, 84,048 מ”ר אחרי תוספת האגף החדש), ולכן נחשב המוזיאון לאחד מהמוזיאונים לאמנות מודרנית הגדולים בעולם.

אומנות נאיבית במרכז ריינה סופיה לאומנות 

מה רואים במוזיאון?

כאמור במוזיאון מוצגות מגוון יצירות אמנות מהמאה ה20, בדגש על אוספים של אמנים בולטים בספרד – מירו, פבלו פיקאסו וסלבדור דאלי וגם שמות (קצת) פחות מוכרים כמו אדוארדו צ’יידה הפסל המפורסם, ואלפונסו פונסה דה ליאון הצייר הייחודי. כמו כן יצירות רבות במוזיאון עוסקות בהיסטוריה של ספרד במאה העשרים וביחסים הפנימיים של ספרד ולא מעט ציורים ופסלים המציגים חלקים שונים של ספרד שאינם אזור קסטיליה (מתערוכת צילום מראשית המאה ה20 של ברצלונה, דרך הציורים של קאדקס של דאלי ועד ליצירות אמנות מאזור אנדלוסיה ודרום ספרד). יצירת האמנות המפורסמת ביותר במוזיאון הינה ה”גרניקה” של פיקאסו עליה נרחיב בהמשך. במוזיאון מוצגות כיום תערוכות קבועות וזמניות של אמנות ספרדית מודרנית מהמאה ה20, בדגש על קוביזם, סוריאליזם וריאליזם. מלבד ציורים תמצאו במוזיאון גם קטעי וידיאו, צילום, פסלים, רישומים ועוד.

פסלים במרכז ריינה סופיה (צילום מקורי)

פסלים במרכז ריינה סופיה (צילום מקורי)

הגרניקה של פיקאסו

היצירה החשובה ביותר במוזיאון היא הגרניקה של פיקאסו. הציור שאולי מתאר יותר מכל את זוועות המלחמה המודרנית ואת ההיבטים הפסיכולוגים של טרור וחשיפה לאלימות הוא יצירה שהוזמנה על ידי הממשל הספרדי בעיצומה של מלחמת האזרחים (שפרנקו עוד לא שלט במדריד) לטובת היריד הבינלאומי שהתקיים בפריז ב1937. פיקאסו צייר את ההפצצה של חיל האוויר הגרמני (שהיה חלק מהקואלציה הפאשסטית שנלחמה לצד פרנקו במלחמת האזרחים) את העיירה גרניקה שנמצאת בצפון ספרד – בחבל הבאסקים.

גרניקה יצירת המופת של פיקאסו המתארת את מלחמת האזרחים הספרדית

מלחמות הם דבר קשה תמיד, אבל מלחמות אזרחים – שהאזרחים הפשוטים הם גם לוחמים וגם מטרה מובחנת הם מהמלחמות הקשות ביותר והרצחניות ביותר שיש (מבלי לפגוע ברצחניות של מלחמות אחרות). דבר זה ניבט בציור הנ”ל. פיקאסו הצליח לבטא בצורה של משחק עם אור וצל גם הבזק של אור שמלווה בהפצצה אווירית, גם את האימה הניבטת מעייני המופצצים וגם הכאוס המוחלט שהפצצה אווירית על ישוב לא מוגן יוצרת.
בזמן הביקור במוזיאון, תראו לא מעט תמונות “קטנות” מתוך התמונה הכללית שהיו בעצם הסקיצות אותן צייר פיקאסו לפני שהגיע לצייר את התמונה הגדולה והמלאה. וכך תוכלו לראות את הפרטים של הציור המרשים הזה. ניתן לדבר עליו רבות, אנו ממליצים להתמקד ב:

 • דמות הלוחם המת והיד הגדולה שלו המסמלים את הגבורה – אך הגבורה שמתה ואינה עוד.
 • בהבעת האימה של האם המחזיקה תינוק (מוטיב שלקוח עמוק מהתרבות הנוצרית ופסלי וציורי הפייטה – רחמים של מריה לישו המתארים את האם  המבכה את בנה).
 • בסוס והשור שמסמלים גם את האכזריות לבעלי החיים שנכלאו למלחמה ללא רצונם וגם בהיותם סמלים חשובים בצדדים הניצים (סוס מסמל את בן הלוויה של הלוחם הספרדי ומסמל את הגאווה ואת ניסיון העמידה מול התוקף שלמעשה גוסס, ושור הוא סמל ספרדי חשוב שמסמל את העם הספרדי ויש שמסבירים זאת לצד השני כייצוג של הכוחות הפאשיטסים של ספרד).
 • בסימנים המדמים אותיות דפוס – שמנסה להמחיש את הכתבה בעיתון שפרסמה את דבר ההפצצה – ואת העובדה שההרג והאימה יהפכו בעצם לאותיות דפוס לאקוניות.
 • בדיסוננס שקיים בין המנורה המסורתית הספרדית והנורה המבזיקה מלמעלה ומסמלת את הקדמה ואת הסכנה שבה – היא מייצגת את ההפצצה עצמה שיוצרת על ידי התאורה הנוצרת ממנה את מרבית ההתרחשות בציור. הנורה בספרדית Bombilla הדומה למילה Bomb – פורצת את התקרה הדמיונית שיש בציור כהפצצה פתאומית הפורצת אל חייהם של המופצצים.
 • במרכז הציור למטה, בידו של הפרטיזן /הלוחם המת אנו רואים שני אלמנטים חשובים. האחד הוא הפגיון השבור – המסמל כניעה או הפסד ומחזק את העובדה שהלוחם מת ואינו יכול להתנגד עוד. האלמנט השני הוא למעשה האלמנט האופטימי היחידי בתמונה – הפרח שנראה קצת לא קשור. הפרח מסמל שני דברים חשובים – אחד את הלוחם המת שהופך לפרח (מוטיב מוכר בתרבות המערבית המופיע גם אצלנו למשל בשיר “אל תקטוף” ושמו של הפרח “דם המכבים”). מצד שני הוא מסמל תקווה, את הסיכוי שבתוך האימה הזו יצמחו פרחים שיכסו על המוות והזוועות.

הזמנת כרטיסים משולבים וסיורים מודרכים במוזיאון האומנות ריינה סופיה

**פרסומת**המלצות "הכל על" למבקר במוזיאון

 • מומלץ להשקיע במוזיאון לפחות 3 שעות. קחו בחשבון שיש גם גג בקומה ה4 ממנו נשקף נוף לעיר שחבל לפספס. אם אתם מתכננים לבקר בכל שלושת המוזיאונים המרכזיים של מדריד (פראדו, מוזיאון תיסאן וריינה סופיה) יש לכם שתי אופציות מומלצות לדעתינו. אופציה ראשונה היא לקנות כרטיס משולב לשלושתם (באתר של מוזיאון הפראדו) או לחילופין אם אתם חושבים גם על אתרים נוספים ואטרקציות נוספות בתשלום במדריד לקחת בחשבון שאתר זה כלול בחבילה של כרטיס המדריד קארד, לכן למי שמעוניין בו שווה לבדוק האם הכרטיס הנ"ל משתלם עבורו (לא בהכרח, אך רצוי לבדוק)..
 • במקום פועל בית קפה ומסעדה, כך שאפשר להתרענן בכוס קפה. כמו כן ניתן לצאת החוצה ולחזור למוזיאון ואין כל בעיה לאכול בכל אחת מהמסעדות ובתי הקפה שיש באזור (ראה מסעדות במדריד).
 • למוזיאון שתי כניסות – אחת מבניין נובל (Ronda de Atocha Street) והשנייה מבניין סבטיני (Santa Isabel Street).
 • ישנם שעות וימים בהם הכניסה למוזיאון היא חינם, לא מומלץ כי סביר להניח שיהיה עמוס נורא ולכן לא תספיקו לראות הכל (ימים שני, רביעי עד שבת – 19:00-21:00, ימי ראשון 13:30-19:00. ובתאריכים – 18 באפריל, 29 באפריל, 18 במאי, 12 באוקטובר, 6 בדצמבר, לאורך כל היום).
 • שימו לב כי בתאריכים מסוימים המוזיאון סגור (כל יום שלישי, ובתאריכים הבאים: 1 בינואר, 6 בינואר, 1 במאי, 15 במאי, 9 בנובמבר, 24, 25 ו 31 בדצמבר).
 • בימי ראשון ניתן לרכוש כרטיסים עד השעה 13:30 (מלבד כרטיסים שהוזמנו מראש).
 • ​מחיר: 8 אירו למוזיאון, 4 אירו לתערוכה הזמנית. ניתן לרכוש כרטיס משולב עם סיור בארמון המלכותי בעלות של 14 אירו.

המלצות לקריאה נוספת:

מידע שימושי על מוזיאון ריינה סופיה

שעות פתיחה

ימי שני ורביעי עד שבת – 10:00-21:00. ימי ראשון 10:00-19:00 (החל מ14:30 רק חלק מהמוזיאון פתוח). שלישי סגור

כתובת

Calle de Santa Isabel, 52, 28012, מדרידספרד

הגעה
directions_subway
מטרו

קו 1 (תכלת) עד לתחנת Atocha. או קו 3 (צהוב) עד לתחנת Lavapiés.

directions_bus
אוטובוס

קווים 34, C2, N12, N15, N17 עד לתחנת Ronda de Atocha – Pº Sta. Mª Cabeza

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי