בזיליקת סן מרקו | Basilica di San Marco

כנסיית הזהב של ונציה

מידע כללי והיסטוריה של הבזיליקה

בזיליקת סן מרקו (Basilica di San Marco) ממוקמת בכיכר סן מרקו (Piazza San Marco), הכיכר המרכזית של ונציה. הבזיליקה מוכרת גם בשם ״כנסיית הזהב״ בשל הפסיפסים המוזהבים שבה. לפי האמונה הנוצרית בבזיליקה קבור מרקוס הקדוש (כותב הבשורה על פי מרקוס), ועל כן נקראת הבזיליקה סן (קדוש) מרקו. המבנה הראשון של הבזיליקה נבנה במאה ה-9. במהלך השנים הוא נהרס ונבנה מחדש, והמבנה אותו רואים היום הוא הגרסה השלישית של הבזיליקה.

לאטרקציה זו, ולשלל אטרקציות נוספות ישנם 5% הנחה לגולשי הכל על באתר זה.

כל שצריך לעשות הוא ללחוץ על כפתור ההזמנה, ואז במעמד ההזמנה להזין את קוד הקופון HAKO5.

ייחודה של הבזיליקה הוא בשילוב הסגנונות – מצד אחד היא משמרת את הבנייה הנוצרית האיטלקית מצד שני היא בעלת השפעות ביזנטיות ומזרחיות מה שהופך אותה לאחת מהכנסיות היפות והמיוחדות ביותר שיש. היא ידועה במיוחד באוצרות קונסטנטינופול (עירו של קונסטנטינוס, היום – איסטנבול) הבזוזה המעטרים אותה, אך למעשה יש בה חפצי אמנות ועיטורים ממקומות רבים – כיוון שבתקופת העושר של ונציה כל אונייה שהייתה נכנסת לנמל הייתה צריכה לעלות מס לכנסייה ולכבודו של מרקוס הקדוש. אפשר לומר שבזיליקה זו היא המבנה האדרכלי החשוב של העיר והסמל לעושרה של רפובליקת ונציה ולעוצמתה בימים עברו, ולכן עד היום אנשי העיר גאים בה (ראה עוד תחת ההיסטוריה של ונציה).

מבחינה גיאוגראפית הבזיליקה מחוברת בצדה הדרומי לארמון הדוג’ה (פאלאצו דוקאלה) – (Palazzo Ducale) ולמעשה בעבר הייתה הכנסייה הפרטית של שליטי ונציה, רק ב1807 בזיליקה זו החליפה את כנסיית סן פייטרו די קסטלו (ראה מידע נוסף בעמוד על אזור קסטלו) והפכה להיות הקתדרלה של ונציה ומאז היא גם משמשת כמקום מושבו של הארכיבישוף של ונציה.

הכניסה לבזיליקה והתיירים העומדים בפתחה (צילום מקורי)

**פרסומת**מה רואים בבזיליקה די סן מרקו?

כאמור הבזיליקה היא מבנה הכולל עירוב סגנונות. המבנה כולו בנוי כצלב יווני שווה זרועות.

חזית

החזית המערבית של הכנסייה מחולקת ל-3. החלק התחתון מכיל שערים ועמודי שיש, קשתות, חלונות ותבליטים רבים המתארים סצינות מחיי ישו, פסיפסים המתארים סצינות מההיסטוריה של הבאת שרידי סן מרקו (סיפור מרתק הכולל הברחה של חלקי גופתו של הקדוש תחת נתחי בשר חזיר על מנת להסתירו מהמוסלמים) ועוד. החלק העליון של החזית מכיל פסלים רבים המתארים מצוות וחסדים תיאולוגיים נוצריים וקדושים הצופים על העיר, כולל את סן מרקו. בחזית המרפסת ניצבים פסלי סוסים מפורסמים הפונים אל הכיכר. פסלי סוסים אלו המתארים את סוסיו של מרקוס הקדוש הם העתקים של סוסי ארד מוזהבים (הפסלים המקוריים נמצאים היום במוזיאון הבזיליקה). החלק האחרון והעליון ביותר הוא הכיפות של המבנה, אשר עיצובן מאפשר כניסה של אור לתוך המבנה. לפני הכיפה מעל השער המרכזי תזהו את מרקוס הקדוש ולצידו מלאכים. דמויות אלו הם תוספות מאוחרות לבזיליקה מהמאה ה-15.

כיפות הבזיליקה (צילום מקורי)

הסוסים של מרקוס הקדוש ודוגמא לפסיפסים שתראו בחזית הבזיליקה (צילום מקורי)

פנים הכנסייה

פנים הכנסייה בנוי בצורת צלב יווני, כשכל יד של הצלב מחולקת ל-3, ומעל לכל יד ומעל במרכז הצלב ניצבת כיפה. הכיפה המרכזית והמערבית גדולות יותר. מבפנים כל כיפה מתארת סיפור אחר בעזרת אמנות הפסיפסים (למשל כיפת השבועות מתארת את ירידת רוח הקודש – תזהו אותה בדמות היונה הבולטת, בכיפת העלייה לשמיים תראו את דמותו של ישו מוקף ב12 השליחים). הרצפה, מהמאה ה-12 עשויה שיש, משובצת כולה בפסיפס בצורות גיאומטריות ועם דוגמאות של חיות. החלק התחתון של הקירות והעמודים מכוסה כולו בחתיכות שיש צבעוניות.

פסיפסים

החלקים העליונים של פנים הכנסייה (וכאמור גם חלקים מהרצפה), מכוסים לגמרי בפסיפס בוהק המכסה שטח של 8000 (!) מטר רבוע. הפסיפסים מתארים תמונות שונות, והרקע של רובן הוא זהב היוצר מראה בוהק לכנסייה כולה (מה שנותן לה את שמה כנסיית הזהב).
העבודה על הפסיפס נמשכה שנים רבות, וניתן לראות באמנות זו את מרוצת הזמן והסגנונות שמשתנים עם התקופות (למידע נוסף על – ההיסטוריה של ונציה). היא החלה בתחילת המאה ה-11, וב-220 השנים הראשונות יצרו את הפסיפס מסדנה ונציאנית מקומית. כ-100 שנים לאחר מכן פרצה שריפה שגרמה לנזק רציני, ובשיפוצים לאחריה תחילה ניסו לשמר את הסגנון ימי הביניימי אך החל מתחילת המאה ה-16 עבודה נוספת על הפסיפס התקיימה בסגנון בר אותה תקופה.
בפסיפסים ניתן לראות דמויות של ישו ונביאים שונים, תלמידיו, סצינות מחייו, מריה, קדושי ונציה ועוד. כפי שתואר במשך השנים שיפוצים ותיקונים נעשו בפסיפסים כך שרבים מגדולי האמנים של תקופות שונות נתנו את ידם במלאכה.

חדר הכומר

על היד המזרחית של הצלב (מבנה הכנסייה מבפנים) נמצא חדר הכומר ובו מזבח המופרד על ידי עמודי שיש אדומים ופסל בראשם, הנחשב ליצירת מופת בסגנון גותי. בחלק זה פסלי ברונזה ומזבח גדול בו נמצאים השרידים של מרקוס הקדוש. קישוט המזבח נקרא פאלה ד’אורו (הבד המוזהב) והוא לוח מסתובב הנחשב לשיא האומנות הביזנטית וליצירה המרכזית בכנסייה. על הלוח כאלף פנינים ואלף אבני חן וציורים המתארים סצנות מהברית החדשה. האגדה מספרת שגופתו של מרקוס הקדוש אבדה בשריפה של הבזיליקה במאה ה10 ואיכשהו צצה מחדש מאה שנה לאחר מכן בבנייה של המבנה החדש של הבזיליקה – מיותר לציין שלא אמתנו את הסיפור.

רכישת כרטיסים לבזיליקת סן מרקו

בית האוצר

בית האוצר מכיל אוסף ייחודי של חפצי מתכת ביזנטיים, אמייל ואוצרות שונים, רובם נבזזו מקונסטנטינופול במהלך מסע הצלב הרביעי. כמו כן האוצר מכיל עבודות איסלמיות, ועבודות מצפון אירופה. ולא מעט יצירות איטלקיות ייחודיות.

מוזיאון סן מרקו

בבזיליקה תראו מדרגות המובילות אתכם למטה. כאן תוכלו לראות את מוזיאון סן מרקו בו נמצאים בין השאר הסוסים המקוריים שהיו בחזית הבזיליקה (הם נבזזו מקוסטנטינופול במאה 13), בנוסף תמצאו חפצי אמנות אחרים, מתכשיטים ועד שטחי קיר הדורים.

מגדל הפעמונים (Campanile di San Marco)

מגדל הפעמונים של הבזיליקה הוא בעצם מבנה נפרד ממנה – המבנה הורוד והגובה הפך להיות שם נרדף לעיצוב ואדריכלות ונציאנית (כאשר אומרים עמוד ונציאני מתייחסים לצורותו של מגדל זה). מגדל זה מאפשר חוויה של ביקור מאוד נחמדה, הכוללת טיפוס לא פשוט (או לחילופין שימוש במעלית) וצפייה בחלקים הפנימיים של המגדל והשעון, והיחשפות לקוריוזים היסטורים מעניינים (למשל תוכלו לראות בהנצחה של האירוע בו הציג גלילאו גלילי את הטלסקופ שלו לשליטי ונציה על מגדל זה, או העובדה שהמגדל בכלל נועד במקור לשמש כמגדלאור לאוניות המגיעות לונציה) צריך רק לזכור שמגדל זה הוא לא המגדל המקורי והוא מבנה שנחנך רק במאה ה-20 במסגרת חגיגות יומו של מרקוס הקדוש).
אבל יותר חשוב מזה, זו היא אחת הנקודות הפופולריות ביותר לתצפית על מרכז ונציה (ביום יפה רואים מפה חלקים רבים מלגונת ונציה ולא רק את העיר המרכזית), ומרבית התיירים המטפסים למגדל זה מתעניינים בביצוע תצפית וסלפי עם הנוף של גגות העיר.מגדל הפעמונים (דוגמא לעמוד ונציאני)

הפעמונים בתוך מגדל הפעמונים (לא נעים להיות בתוך המגדל כשהם מדנדנים – צילום מקורי)

תצפית ממגדל הפעמונים על ונציה (צילום מקורי)

מגדל השעון (Torre dell’Orologio)

מצדה הצפוני של הבזיליקה, אפשר לראות את מגדל השעון המפורסם של ונציה. הוא נבנה במהלך המאה החמש עשרה וכמו שעונים דומים מתקופה זו באירופה (למשל השעון האסטרונומי בפראג, או השעון האסטרונומי של וינה) בה אסטרולגיה הייתה מדע של ממש הוא מציג הן את השעה, אך גם את תנועת הירח ואת המזלות השונים. האגדה מספרת שאחרי הקמת שעון זה עקרו את עיני המתכננים על מנת שלא יקימו שעון דומה בעיר אחרת.

סרטון לימודי המסביר על בזיליקת סן מרקו

המלצות "הכל על"

**פרסומת** • בזיליקת סן מרקו מומלצת מאוד לביקור והיא מאתרי החובה של ונציה. כלומר כולם עוברים פה, אפשר לבקר בה לזמן קצר להציץ ולהתרשם עשר דקות. אך למי שמעוניין להתרשם מהבזיליקה כמו שצריך, וודאי אם הוא בוחר לבקר גם במוזיאון סן מרקו ובמגדל הפעמונים, כדאי לתכנן לפחות שעה נוספת לביקור במקום. למי שממש רוצה להנות מחווית הביקור וגם לחסוך את התור האורך בכניסה (בקיץ הוא מאוד ארוך) מומלץ להצטרף לסיור מודרך ראה לינק זה), כמו כן ניתן לרכוש כרטיס משולב הכולל דילוג על התור והדרכה (באנגלית) בבזילקת סן מרקו ובארמון הדוג’ה- בלינק זה.
 • עדיף לבקר באתר בשעות הבוקר המוקדמות, כשהאתר נפתח, כדי להימנע מתורים ארוכים וליהנות מהמזג האוויר הנעים. המלצה זו תקפה במיוחד בקיץ.
 • ניתן לבקר באתרים אלו לפי הסדר הבא: מוזיאון קוררכיכר סן מרקובזיליקת סן מרקו וארמון הדוג’ה, לעבור על גשר האנחות (כולם במרחק הליכה קצר מאוד זה מזה), משם להתקדם מרחק קצר אל תחנת המעבורת S. Zaccaria B ולנסוע עם סירת האוטובוס (ואפורטו) תחנה אחת אל כנסיית סן ג’ורג’ו מג’ורה. כדאי גם לדעת שחלק מאתרים אלה (כיכר סן מרקובזיליקת סן מרקוגשר האנחות וכנסיית סן ג’ורג’ו מג’ורה) הם בחינם, למידע נוסף על ונציה בחינם.
 • אם ברצונכם לדלג על התור (שנמשך בממוצע כ-45 דקות, אך כשהאתר עמוס עלול להגיע לזמן של חמש שעות המתנה) תוכלו להזמין באינטנרט כרטיסים המדלגים על התור. השירות מותנה בתשלום נוסף וזמין בין החודשים אפריל עד נובמבר. ניתן להזמין את הכרטיסים עד 10 דקות לפני שעת ההגעה הרצויה, עד 8 אנשים. שימו לב שבחודשי החורף (נובמבר עד מרץ) שירות זה אינו רלוונטי מכיוון והאתר אינו עמוס במבקרים.
 • חשוב! – אין אפשרות להיכנס עם תיקים גדולים לבזיליקה, אך קיים שירות שמירת חפצים (במחיר מופקע) בשער הפרחים (Porta dei Fiori), הכניסה הצפונית לבזיליקה.
 • הכניסה לכנסייה חינם, המוזיאון עולה 5 יורו, וצפיה באוצרות המזבח העליון עולה 2 יורו (נכון לשנת 2017).
 • הבזיליקה הינה מקום קדוש ולכן הכניסה תתאפשר בלבוש צנוע בלבד (כלומר מכנסיים/ חצאית ארוכים, ובלי גופיות).
 • אסור לצלם ולהסריט בתוך הכנסייה ולכן יש להערך בהתאם.
 • דרך ההגעה המומלצת לבזיליקה היא ברגל או באמצעות סירת האוטובוס (ואפורטו), קווים 1 2  5.1  ו-  N . למידע נוסף על תחבורה בונציה.
 • אתר זה, כמו רוב האתרים בונציה, אינו נגיש לרכב פרטי, אותו מומלץ להשאיר במגרשי החניה שברובע סנטה קרוצ׳ה (יש לזכור כי אין גישה לתוך ונציה עם רכב פרטי- למידע נוסף על חניה בונציההשכרת רכב בונציה והשכרת רכב באיטליה).
 • לדעתינו האתר אינו מתאים למטיילים עם ילדים קטנים- התור ארוך מאוד, והתמורה בסוף היא סיור של 10 דקות במהלכו הילדים יצטרכו לשמור על השקט – קצת קשה אחרי עמידה ארוכה בתור. ראו גם ונציה עם ילדים.
 • בזיליקת סן מרקו נגישה לבעלי מוגבלויות בתנועה, אך הכניסה עבורם אפשרית רק בשער הפרחים (Porta dei Fiori) ובשער סנט אליפיו (Porta di Sant’Alipio). כמו כן יש גישה עם מעלית למוזיאון סן מרקו. למידע נוסף על ונציה למוגבלי תנועה.
 • עבור מי שמטעמי דת אינו יכול להיכנס לבזיליקה – מומלץ בכל זאת להגיע למקום ולהתרשם מהמבנה מבחוץ. למידע נוסף על ונציה לדתיים ושומרי מסורת.
 • הלינה ליד הבזיליקה אידיאלית עבור מי שמעוניין בלינה במרכז העניינים ומוכן גם לשלם עבור כך. האיזור נחשב ליקר יותר מרוב האיזורים בעיר, לכן עבור מי שמעוניין לחסוך בעלויות הלינה מומלץ להתרחק מהאיזור. ריכוז גדול של מלונות ניתן למצוא בכל חלקי הרובע, ויש לקחת בחשבון כי מדובר ברובע התוסס והתיירותי של ונציה, ועל כן גם הרועש ביותר. המלונות המומלצים ליד בזיליקת סן מרקו ניתן לציין את מלון דניאלי (Hotel Danieli, a Luxury Collection Hotel)מלון פגנלי (Hotel Paganelli) ומלון Hotel Rio, למידע נוסף על מלונות ליד בזיליקת סן מרקו ומלונות בונציה.
 • למתעניינים בכנסיות ניתן לבדוק את עמוד התוכן שלנו – כנסיות בונציה.
 • להמלצות כלליות על ונציה – ראו ונציה מידע כללי – המלצות.

מידע שימושי על בזיליקת סן מרקו

שעות פתיחה

נובמבר עד אפריל 9:45-16:00. אפריל עד נובמבר 9:45-16:45.

כתובת

San Marco, 328, 30100, ונציהאיטליה.

הגעה
directions_boat
בסירת אוטובוס (ואפורטו)

קו 1, קו  2 , קו  10 , קו  A , קו  B , קו  N  (קו לילה) עד לתחנת S. Marco.

קו 1, קו  4.2 , קו  5.1 , קו  5.2 , קו  14 , קו  20  עד לתחנת S. Zaccaria.

למידע נוסף על הואפורטו של ונציה.

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי